Zondag 4 Augustus L907, 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. hit ïioofiTüïm. Nummer 61. ANTOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Een Sociaal Congres. De toestand, die verbetering eischt. LANDBOUW. FEUILLETON. Uitgever: Courant, Dit Blad verse' ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A-bonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieve^ingezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK- Telefoonnummer 38. Advertbntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootf letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Het getuigt wel van de krachtige ont wikkeling der katholieke arbeidersbewe ging, dat de volgende week te 's Her togenbosch een congres kan gehouden worden namens de vijf diocesane werk lieden-bonden, welke Nederland thans telt. Te vorigen jare vormde zich, gelijk men weet, een federatie dier bonden, teneinde tot nauwer samenwerking te geraken en den arbeid, waaraan men geheel het land door met hetzelfde doel zijn krachten besteedt, meer vrucht te doen dragen. Dat een congres die sa menwerking en de geheele katholieke arbeiders-beweging niet weinig kan be vorderen, daarover was men het al spoe dig eens. En zoo komt dan op 10 en 11 Augustus dit congres in de hoofdstad van Noord-Brabant bijeen, om voorlich ting te schenken en de belangstelling in de vraagstukken van onzen tijd te ver levendigen, maar ook, om getuigenis af te leggen van den groei der volksbewe ging onder ons Roomschen. Het is nauwelijks twintig jaren geleden, dat te Amsterdam het zaad werd uitge strooid van de» R. K. Volksbond. En hoe welig het is opgeschoten, bewijst de snelle ontwikkeling van deze organi satie in het bisdom Haarlem en de na volging, welke zij in de andere diocesen vond. Deze snelle ontwikkeling en uit breiding is voor een niet gering deel t« danken aan de krachtige bevordering, welke de katholieke arbeiders-beweging vond bij de kerkelijke overheid. Het was een evenement, toen de vorige bisschop van Haarlem in een vergade ring van den Volksbond verscheen en aldus door zijn tegenwoordigheid, straks ook door zijn aanmoedigend woord, blijk gaf, hoezeer de beweging hem ter harte ging. In het Aartsbisdom was het nie mand minder dan dr. Schaepman, die door de geestelijke overheid tot bonds adviseur werd aangesteld, een erkenning door den Kerkvoogd van het hooge nut, het hooge doel en het hooge belang der katholieke werklieden organisatie. En ook in de andere diocesen genoten die organisaties zoozeer den steun en de aanmoediging der bisschoppen, dat mo gelijk werd, wat nog niet zoo heel lang geleden door velen onmogelijk werd geacht. Het congres te 's-Hertogenbosch be- teekent thans weer een stap verder op den weg der katholieke werklieden-be weging. Door de federatie, welke tot stand kwam, heeft dit congres een al- gemeene strekking, omvat zijne werk zaamheid het gansche land. En terecht. Want evenmin als de Moerdijk een politieke grenslijn is, vermag hij de katholieken van Nederland te scheiden, wat de eischtn van het sociale leven betreft. Het arbeiders-vraagstuk bestaat zoo goed beneden als boven den Moer dijk, en de onderwerpen, welke straks in de Brabantsche hoofdstad zullen be handeld worden, gelden niet slechts één enkel diocees of een bepaald gedeelte des rijks. De tijd raakt gelukkig voorbij, dat men in sommige plaatsen of vele geen katholieke organisatie noodig achtte en zich tegen de oprichting eener werklieden-verceniging kantte met de verklaring, »dat er geen socialisten waren4. Alsof alleen daarvoor onze ar beiders zich zouden hebben aaneen te sluiten I Alsof zij niet hadden op te komen voor hun recht en de zekerheid van hun bestaan Alsof er geen rege lingen, wettelijke en andere, waren te maken, om tot gezonder maatschappe lijke verhoudingen te komen En alsof ten slotte de gildentijd ons niet op afdoende wijze leerde, dat de organisa tie van werklieden goed en noodzakelijk is, ook al worden er in 't geheel geen socialisten gevonden I Het congres in den Bosch zal dit ten overvloede nog eens bewijzen. Belang rijke positieve onderwerpen zullen daar de aandacht der deelnemers bezig hou den. Men zal er «preken over het ver zekeringswezen, over den verkorten ar beidsdag, over vrouwen- en kinderarbeid. Geen nieuwe vraagstukken, maar waar over het laatste woord nog niet gespro ken is en waarvan velen nog o, zoo weinig weten. Inleiders zijn de heeren Roman naar 't Engelsch. 47) Grobben te Dordrecht, Van R ij e n te Tilburg en Bosch te Gulpen, ter wijl op de algemeene vergadering van Zondagmiddag een drietal bekende re denaars optreden, mannen, die, naar de geijkte uitdrukking, hun sporen in den dienst der katholiek-sociale beweging hebben verdiend mgr. K o n i n g s, rector Bult en pastoor Prinsen. Van hoeveel beteekenis de regeering dit congres acht, blijkt uit het reeds gemelde bericht, dat zij er zich zal laten vertegenwoordigen, terwijl onder de aan wezigen ook verschillende inspecteurs van den Arbeid worden verwacht. De leiding van het Congres berust in han den van den heer Passtoors, centraal president en grondvester van den R. K. Volksbond, en mr. L o e f f, een der mannen, aan wie wij het Arbeidscontract danken, fungeert als eere-voorzitter. Het zal na een en ander wel niet noodig zijn tot belangstelling voor dit congres aan te sporen. Men kan er leerrijke verhandelingen verwachten en vruchtbare debatten. Men zal er van wederkeeren met dieper inzicht in quaes- ties die tot de voornaamste behooren, welke onze tijd kent. En men zal zich hebben versterkt door den aanblik van een vergadering, vertegenwoordigende duizenden en duizenden katholieke ar beiders, georganiseerd in bond en ver- eeniging, nauwer tot elkander gebracht door een federatie, welke het land van Noord tot Zuid omvat, en te zamen strijdend en werkend voor een en de zelfde groote zaak, langs ordelijken weg en met wettige middelen. Reeds hierom zal dit congres belang rijk zijn, omdat het getuigenis zal geven van den nauwen band tusschen de Roomsche zaak en die der arbeidende klasse, en omdat het een keer te meer bewijzen zal, hoe groot het aantal is van hen, die, ondanks alle verleiding en verlokking, welke onze werklieden van zoovele kanten omgeeft, vol vertrouwen zich scharen onder de katholieke vaan. C. Alles klaagt tegenwoordig, je kunt niet op straat komen, of je hoort (voor 't eerst 1) dat 't zoo'n slechte zomer is, ho tels en pensions, badplaatsen en buiten verblijven zijn bijna leeg en verlaten, dagjesmenschen zijn sporadisch aan te treffen, in elk geval gewapend met een legio jassen, mantels en parapluies. De boer klaagt natuurlijk een tevreden boer moet nog geboren worden. De heele handel heft klaagtoonen aan over het doen van weinig zaken tengevolge van de slechte weergesteldheid van de zen zomer, die meer op herfst of voor jaar gelijkt. Dat de looierij en schoen makerij klaagt, valt dus thans niets op. 't Is nu een mode om te klagen, waar aan ieder gerust mee kan doen. Hoewel de mensch over 't algemeen eer geneigd is, klaag- dan lofliederen aan te heffen zoo moet helaas toegegeven worden, dat dit jaar en in 't bizonder deze zomer geen stof tot tevredenheid geven kan. Alles blijft duur, sommige artikelen worden zelfs nog duurder. De rente standaard is abnormaal hoog gebleven, levensmiddelen, brandstof enz. worden van jaar tot jaar hooger in prijs en daar bijgevoegd de steeds grooter wordende levensbehoefte van iedereen, het zich meer genoegen verschaffen dan vroeger dit alles maakt dat de struggle for life4 moeielijker en moeielijker wordt. Arbeidsloonen stijgen voortdurend een overigens zeer toe te juichen feit I werkuren worden minder, eveneens zeer goed, maar 't is de vraag, of op den duur de industrieel aan al de eischen <an voldoen, die er van hem gevraagd worden. Goede waar, hooge arbeids- oonen en steeds stijgende productie- en andere kosten gaan nu eenmaal niet ge paard met lage productsprijzen. En te duur mogen kleeren, schoenen, meubels enz. vooral niet wezen. Op dergelijke dingen moet juist uitgespaard worden, teneinde zich weer andere zaken te kun nen veroorloven. De lederindustrie en de schoennijver heid hebben beide niet het minst te kampen met totaal met elkaar in strijd zijnde factoren. Dure grondstoften en goedkoope producten dit gezegde geldt voor beide. Steeds grooter wor den de eischen, welke door de afnemers gesteld- worden aan 't leder en 't schoen werk, steeds grooter wordt de concur- «Bob, Bob maande mri. Delvilla. Blancho gaf haar breeder lachend gelijk, maar voelde zich dan door haar rechtvaardig heidsgevoel gedreven gedwongen te vragen ■Dat gy echter zoo kwaad werd over haar voorstel, begrijp ik niet. Waarom zou oom Jaek ons overmorgen niet meenemen? «Daar, nu begint zij ook 1" zegde Bobs ver legen gezicht duidelijk Moeder en dochter wachtten even op eene verklaring. Toen deze niet volgde, wendde sich mrs. Delville verwonderd tot haar zoon. ■Bob, gij komt mij zoe zonderlijk voorIk geloof va«t, dat gij one iets wilt verbergen «Onzinbromde Bob. «Maar meevaren kunt ge. Dant krijgt ge maar slechten zin. 't Is ook in het geheel niet noodig, ging hij, om een antwoord te voorkomen, haastig voort. «Ge schrijft den ouden gek of zijn vrouw eenvoudig, dat wij overmorgen gezamenlijk afwezig zijn, en opdat hij ons in geen geval op een leugen kan betrappen, gaan wij in het woud van Garston een picknick houden, en keereu eerst des avonds terug «Dat is een idee!" riep Blanche in de handen klappend, «dat moet uitgevoerd worden, mamal In die oude zeilboot is men daarenboven niet zeker voor zeeziekte." «Landratten lachtte de broeder. De moeder dacht een oogenblik na en moende dan «De idee is niet slecht, dat is waar, maar ik zou toch zoo gaarne weten, waarom wij in geen geval met oom Jack mee kunnen varen. Het gezelschap dat hij uitgenoodigd heeft, is misschien te groot?" «Neen," bromde Bob. Het helpt u niets mijn jongen merkte zij lachend op, «gij hebt eenmaal myn nieuws gierigheid opgewekt, nu zal ik die ook be vredigen." «Goed, als u het dan absoluut weten moet," liet hij boos hooren, Dit gezelschap is van dien aard, dat ge u er zeer onbehagelijk onder zoudt vinden." «Onbehagelijk 1" hernam zij bevreemd. «Ach! ik kan 't mij denkeu 't zal bestaan uit kunstenaars en dergelijken «Neen." «Dan zeker uit beeren alleen «Ook niet uit heeren." «Dan alleen uit dames en uit dames alleen in welk gezelschap ik mij.. Bob neem u in achtAls iemand u zoo hoorde praten, zou hem op de gedachte kunnen komen, dat ooin Jack met een soort dames verkeerde «Nu wordt het wat al te erg!" ging Bob toornig verder. «Het prinsesje verdacht «Watstamelde mrs. Delville, «Marie hij heeft Marie uitgenoodigd. Barmhartige hemelDan ten slotte ook »Ja," knikte Bob «die den raam, dien rij niet over de lippen bracht, uit de verbaasde oogen las. Als vernietigd zonk zij op haren stoel. «Dat is te veel zuchtte zij. ,Mama, trek het u niet zoo aan," bad Blanche «hij zal het toch wel voor Marie doen oom Jack. Maar jammer is het toch voegde zij erbij, zich tot haar broeder wendend." «Ach wat!" bromde hij. «Ik zou het in zijn plaats ook doen. Dat kleine voorrecht heeft men dan tenminste als mau, te kunnen omgaan, met wie men wil. Ik zie niet in. waarom ge het zoo verschrikkelijk moet vinden, dat oom een pleziertochtje met mrs. Eagles gaat maken. En aan de hoofdzaak verandert l et toch niets. In den kring k--mt ze toch niet, wart op dit terrein geeft gij dames den toon aau Wien uw veto als een molensteen om den hals hangt, die moet verzuipen, 't Geeft ook niets als 't gaat om een ouden voddenkoopmau als die Watson, maar om een jonge schcone vromv, als die Eagles dan kan 't werkelijk te erg zijn. Overigens zoo besloot hij, heb ik dit reeds honderd maal gezegd en al herhaal ik het nog honderdmaal het helpt toch niets, dat weet ik, en daarom heb ik de eer u te groeten Daarmee stond hij op. Zijn naaste weg naar de deur was niet voorbij zijne moeder, maar dat hij deze zoo boos daar op haar stoel zag leunen, was oorzaak, dat hij nog even naar haar toeging. «Moeder," zeide hij, haar de jonge beren klauwen zacht op het licht-grijzende maar nog altijd prachtige lioofl leggend: «lk wist dat u 't erg zoudt vinden, en daarom had ik me vast voorgenomen, het voor mij te houden. Maar gij hebt 't er als 't ware met een tang uitgehaald, dat zult u moeten toegeven. «Bob," steunde zij, het is verschrikkelijk." «Als ik eens uit den mast viel en den nek brak, dat zou nog wel erger zijn, schertste hij ,.Hoe kunt ge zoo pratensprak zij onthutst. «Nu ja," lachtte hij, ik meen ook maar A)b men geen ware droefheid kent, dan schept men die zelf. XXV. Jack Vernons atelier liep door het geheele huis van Noord lot Zuid. Het was een mach tige en prachtvolle ruimte met zooveel beziens waardigheden erin, dat Marie van Wildenhoven eens lachend had opgemerkt. ,,Ik kom nu reeds voor de derde keer hier Jack, maar denkt ge, dat ik met het bekijken van uwe merkwaardigheden klaar ben? Nog lang niet «Deze moderne atelier-versieringen verzekerde hij daarop, «heb ik alleen op het land Molly. Aan de wanden mijner Londonsche werkplaats zult gij mij-e eigen nuchtere schetsen vinden." «Vnn uwe nuchtere schetsen," zeide zij spijtig «kenden er meerdere hier zijn Jack." Opdat gij gelegenheid zoudt hebben uwe vernietigende kritiek nog meer op mij uit te oefenen was zijn plagend antwoord. Zij ad namelijk kort te voren aan het portret van Suzy Brinks eene kleine fout ontdekt." Een zilverhelder lachje ontsnapte aan mrs. Eagles bij zijne woorden, dat hem nog liefelijk in zijno herinnering aan het oor klonk. Molly echter had ongernst gevraagd «Gij "neemt, het mij toch niet kwalijk Wat een dwaasje! Hij was ja verheugd over haren juisten blik en eveneens zou hij dankbaar geweest zijn voor een oordeel over dat beeld, dat juiBt voor haar stond. Maar zij had het bij 't voorbijgaan zwijgend bekeken en hem toen vriendelijk toegeknikt. Het was het beeld van mrs. Eagles of zou het worden. Na de eerste pose die de betoovereude vrouw hem toestond, had hij, zich de handen wrijvend, vroolijk gezegd «Het zal wel gaan Nu de tweede was hij van dit resultnat niet meer zoe zeker vandaag, na de derde beschouwde hij zijn werk mismoedig. Nu bloemen verzorgende stelde hij haar niet \oor, ook niet toen ze in koninklijke houding den terrastrap afsteeg. Uit een macht van voortdurend wisselende, prachtvolle motieven, die zij hem op een middag, die hij geheel alleen bij haar doorbracht, onbewust geboden had, had hij zich het laatste uitgekozen. In de open salondeur zat ze, onder de van het terras uitslingerende bloeiende ranken. Het fijne profiel stak af tegen den avondhe mel, waar aan reeds enkele sterren begonnen te flikkeren. Een weinig opwaarts gericht bekeek het de boven zwevende zilveren maan. En iu het licht van de maan schitterde haar aangezicht als een wit rozenblad, hare oogen glinsterden, en de diamanten kam die haar donker haar omvatte, fonkelde." By den aanblik was het den betooverden schilder, als was dit glinsteren, flikkeren on fonkelen geen weerschijn maar als ging het van deze schoon e vrouw zelf uit, nis kreeg de maan van haar, haar licht, de sterren hun glans, als was zij geheel de belichaming van dezen geheel tooverachtigen nacht. «Noordsche zomernacht", had hij zijn beeld in den geest genoemd en om zich te laten schilderen als Noordsche zomernacht, daartoe was mrs. Eagles, nadat hij eenige bedenkingen, die hare bescheidenheid haar ingaven, glans rijk overwonnen had, gaarne bereid. Ja, zii had geen schuld. Zij zat urenlang als model, zoo lieftallig als hij ™fnr 1<on wenscheu. Maar, van deze lieftalligheid slechts een flauw beeld op 't doek te werpen, dat wou hem maar niet lukken. Dg omtrekken waren or, de kleuren waien er maar de ziel was er niet. «Wie de innerüjke mensch niet k3nt, die kan de uiterlijke niet getrouw weergeven. Dat was eene uitBpraak, die Jack zelf, hsr- rentiestrijd en omgekeerd steeds hooger klimmen de prijzen der meeste grond stoffen en hulpgrondstoffen. De fabri- kagekosten worden vermeerderd door hoogere loonen, duurdere steenkolen en hoogen rentestandaard. De prijzen van het product worden in bedwang gehou den èn door 't buitenland èn door den al te scherpen concurrentiestrijd, die ook hier te lande met groote bitterheid gevoerd wordt. Door onderlinge samenwerking zou werkelijk zooveel ten goede gedaan kun nen worden. Iedereen is zich hier ten volle van bewust maar helaas men vertrouwt elkaar niet in dit opzicht, 't Is waar, de prijs van een artikel verhoo- gen gaat makkelijker in theorie dan in de practijk, maar het is toch zoo noo dig, dat zoowel het schoenwerk als het leer op een beteren prijsbasis gebracht worden tot heil van beide industrieën. We zijn zoo bevreesd, dat er anders tegenspoed voor de schoen- en leder nijverheid komt rampen, die men zich besparen kan door gezamenlijk betere toestanden in het leven te roepen. Zoo slecht, als sommigen den toestand onzer branches willen afschilderen, is hij weliswaar niet, niemand werkt voor zijn verlies, maar dat hij toch verre van roos kleurig is, daarmee zal iedereen, die bij de schoen- of ledernijverheid betrokken is, 't helaas maar al te grif eens zijn. Dringend eischt de toestand verbete ring, wil men met succes eri met lust in zijn vak blijven werken 1 [Ned. Led.-Ind Knollen en Koolrapen in den atoppel. Een der Veldpostlezers vroeg onlangs aan de Redactie in „de Vraagbaak", welken kunstmest hij, bij half koemest op zaudgrond moest geven, aan knolrapen, die hij wilde planten op land, waar hij de haver groen gemaaid had. Het antwoord van de redactie was „Strooi dadelijk per Are, bij goed half koe mest 2 K.G. super en 1 K.G. chilisalpeter Dan verkrijgt ge ouder uormale omstandig heden, prachtige, malsche koolrapen.' In vele streken worden tegenwoordig omstreeks dezen tijd koolrapen geplant, hetzij na vroe ge a rdsppelen, hetzij in den vroege rogge- atoppel, hetzij na haver. In verband met het opkoopen van de knolrapen door de fa brieken, neemt da verbouw van de knolraap aanmerkelijk toe en het is dus niet over bodig een enkel woord over dit gewas mede te de°len. Door knolrapen verstaan we wat elders genoemd wordt met den naam kool rapen. Het zijn de groote, gele rapen, die in den grond groeien en met haar kop, groen of rood, ver boven den grond uitsteken, (dns niet de boven den grond groeiende Duitsche koolrabi). Zij groeien op bijna el- ken cultuurgrond. Om goed te gedijen vraagt hij een vetten, maar geen pas bemesten grond haaldelijk had gedaan. Maar, dat hare ziel voor hem lag als een opengeslageu boek, daorover had hij niet den geriugsten twijfel. Den trotsch en adel, die Molly zoo in haar roemde had hij dieniet op den eersten aanblik in haar bespeurd. En dat de overweldigende betoovermg, die van haar uitging, niet alleen de uitwerking van uiterlijke schoonheid was, maar haar oorsprong vond in een warm hart, hoe vlug was hem dat niet duidelijk geworden? Eene juistere belichaming van een zachten, vrede en zegen stroomenden zomernacht, was niet denkbaar. 1 ut. Licht waB zijn werk. Hij behoefde Blechts van die innige liefde voor de geheele wereld die haar hart vervulde, ietB in haar gezicht te leggen, dan was 't klaar. Een hartelijk gevoel rees in den opwaarts gerichten blik, dan zou men gelooveu dat zij de nacht was, aan wier milden oogenstraal, maan en sterren haar glans ontleenden. Urenlang had hij zich vandaag afgetopt, om dat warme, hartelijke te treilen, maar het lukte hem niet. Eindelijk zeide hu vroolijk. Toen hij dau ten slotte het beeld met 'het origineel vergeleek, dan was eens klaps elke gelijkenis verloren. Hij moest weer opnieuw beginnen. Eu nu? (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1