IN uminer 61. Zondag 4 Augustus 1907". 30 Jaargang Tweede Blad. Gsmeenteiaadsvefgadering, V ERSEAG van de commissie van toezicht op het lager onderwijs over het jaar 1906. te Waalwijk. Herhalingsschool. Zooals bekend is het doen geven van herhalingsonderwijs verplichtend voor de gemeente, doch in tegenstelling met het lager onderwijs niet verplichtend voor de leerlingen. Dat dit verlammend werkt op het onderwijs blijkt telken jare. Is het aantal leerlingen in den beginne groot te noemen (er waren niet minder dan 61 jongens en 1 meisje), spoedig brokkelt dat ai om met een 20-tal te eindigen. Het is treurig dat de ouders niet beter het belang van hunne kinderen begrijpen. Dat zij om een gering geldelijk voordeel, hunne kinderen het herhalings- onderwijs doen verzuimen. Een voor deel dat zich spoedig als een ontzagge lijk nadeel voor de kinderen zal doen kennen. Wellicht was hier een verbete ring te brengen door eene uitdeeling van prijzen (boekwerken) aan de leerlingen welke trouw de lessen volgenof door ijver en vorderingen uitmunten. Mochten de ouders toch beter beseffen, dat goed degelijk onderwijs, voor hunne kinderen van onschatbare waarde is, en dat juist het herhalingsonderwijs, hunne kinderen vormt voor de praktijk, de voorbereiding is voor de teekenschool en vakschool. Het herhalingsonderwijs wordt gegeven de le kl. door A. C. van der Heijden, de 2e A. Princen. de 3e J. F. Spijkerman. Bi*onder onderwijs R. E. Meisjes school. Aan deze school onder leiding van het Hoofd Mej. M. C. Koen, zijn met deze werkzaam 5 onderwijzeressen, bij gestaan door een 4-tal huisonderwijze ressen voor schrijven en nuttige hand werken. Op het oogenblik is door het overlijden van een der Eerw. Zusters ééne vacature. 1. Inrichting van het onderwijs. Het aantal klassen was bij het einde van het afgeloopen jaar als volgt Betalende kinderen. 4. Vorderingen der leerlingen. De vorderingen der leerlingen zijn gunstig te noemen. De commissie had de gelegenheid zich daarvan meermalen te overtuigen. De ijver der leerlingen wordt niet weinig aangewakkerd door de prijsuit- deelingen, waarop ook onze commissie telkens wordt uitgenoodigd. Schoolverzuim. Het schoolverzuim bedroeg aan de gemeentelijke school in 1906 22 leerlin gen die twee of meermalen de school verzuimden. Idem bijzondere school 5 die 2 of meermalen de school verzuimden. Alhoewel deze cijfers niet hoog zijn, blijft het toch onbegrijpelijk dat nog zoovele ouders gevonden worden die hunne kinderen het onderwijs doen derven Schoolcommissie. De commissie bezocht tweemalen en corps de openbare school en de school der Eerw. Zusters en hield in 1906 vier vergaderingen, waarvan eene werd bij gewoond door den Districts- en Arr. Schoolopziener. Zij bestaat uit de Heeren P. Verwiel. E. W. Klijberg, vice-voorzitter. J. J. A. Houben, voorzitter. A. Rubbens Mr. G Sassen, secretaris. In 1906 had in de samenstelling der commissie geene verandering plaats. De commissie besloot om in het ver volg het schoolbezoek te doen plaats hebben door den voorzitter en een der leden. Aldus vastgesteld in de vergadering van 14 Mei 1907. HOUBEN, Voorzitter. SASSEN, Secretaris. 2e 14 id. id. 3e 13 f 1— id. 4e 10 id. id. 5e 14 id. id. 6e 20 id. id. Kosteloos onderwijs genietende kinderen, le lesjaar 38 2e 3e 4e 5e 6e 36 39 37 37 50 Er wordt onderwijs gegeven in de vakken ak behalve j. Het zal niet noodig zijn Uwen Raad er op te wijzen dat door de paralel- klassen het aantal leerlingen in elke klasse op de bizondere school meer speciaal in de laagste klassen veel ge ringer is dan op de gemeenteschool. Dit het kan niet anders moet aan het onderwijs ten goede komen. De onderwijzeres kan hier elke leerlinge eene behoorlijke beurt geven, zich met elk kind meer speciaal bezig houden. Zij kan hier eene leerlinge bemoedigen, daar eene nadere uitleg geven, kortom zich meer met de leerlingen bezig houden. Ook de orde en tucht kan uit den aard der zaak in kleinere klassen beter wordt gehandhaafd. 2. Lokalen enz. De lokalen, de speelplaats, de toe gangen tot de school, alles draagt een cachet van zindelijkheid, orde en netheid. Alle lokalen zijn ruim en luchtig en goed geventileerd. §3. Toewijding van het onderwijzend personeel. De commissie kan het niet anders neerschrijven dan dat de toewijding van het hoofd en verder personeel boven allen lof verheven is. De verschillende bezoeken schonken ons de overtuiging dat aan het onderwijs door de Eerw. Zusters hare beste krachten worden besteed en dat geene moeiten worden gespaard om het aan zijn doel te doen beantwoorden. Dat aan het onderwijs in de nuttige handwerken speciale aan dacht wordt geschonken, kan niet anders dan worden toegejuicht. VLIJMEN. Openbare vergadering van den' ge meenteraad op Maandag 29 Juli 1907 des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter Wethouder van Ooyen. Te ongeveer 10.10 uifr opent de Voor zitter de vergadering, aanwezig de heeren van Stokkum, Boom, van Heesbeen, van Ooyen, de Vaan, Zwaans, van Wordra- gen en A de Vaan. afwezig de heeren Mommersteeg, van Hooff en een vacature. De heer Mommersteeg heeft kennis gegeven deze vergadering niet te kunnen bijwonen. De Voorzitter verzoekt den Secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd cn vastgesteld. De Voorzitter. Bij Kon. Besluit van 8 Juli is met ingang van 10 Juli eervol ontslag verleend als burgemeester aan den edelachtbaren heer Zwaans. Het desbetreffend schrijven van H M. de Koningin wordt door den secretaris voorgelezen. De Voorzitter. In dato 6 Juli is bij den gemeente-ontvanger proces-verbaal van kasopneming gedaan. De boeken en registers bleken regelmatig in orde te zijn gehouden en het dien overeen komstig bedrag was in kas. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter. In antwoord op ons schrij ven om aansluiting van den nieuwen sta tionsweg met de paralelweg heeft de Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid ons medegedeeld dat vergun ning daartoe wordt verleend en dat, behoudens nog enkele kleine bepalingen, ieder jaar 50 cent voor recognitie moet moet worden voldaan. Aldus wordt besloten. De Voorzitter. Naar aanleiding van het voorstel van den heer van Stokkum, in een der vorige vergaderingen gedaan om de nieuwe aangelegde weg Zwaans- weg te noemen, stellen B en W. voor daartoe over te gaan, of wat denken de heeren ervan. De heer van Stokkum. Ik blijf bij mijn voorstel en ik hoop dat het bij de overige heeren bijval vindt. De Voorzitter. Wij zullen het maar bij acclamatie aannemen. U hebt er immers geen bezwaar tegen, mijnheer Zwaans. De heer Zwaans. Er is over die weg wel veel uitgegaan, maar bezwaar heb ik er niet tegen. Hierna wordt bij acclamatie aangeno men de weg Zwaansweg te noemen. Aanbieding van de gemeente-rekening en van het armbestuur. De heer van Heesbeen. Dan zullen 1 courant is geraadpleegd zegt de Voor- De Voorzitter. Ik stel voor deze re- de Zusters nog bedanken voor het zieken zitter dat gerekend moet worden dat keningen in banden te stellen van een bezoek bij die arme menschen. een som van ongeveer f 300 wel noodig commissie van onderzoek en daarvoor De heer van Stokkum. Daar is een zal zijn. te benoemen de heeren v. Heesbeen van mooie weg voor langs het kerkplein of De heer Zwaans. Als wij nu maar Wordragen en A. de Vaan. In een volgen- j langs den hoofdingang. Waarom moeten goed drinkwater krijgen de vergadering kunnen zij dan verslag1 die arme menschen daar achter langs De Voorzitter. Dus bij Honnef zal uitbrengen. De heer Zwaans dringt aan op in krimping bij de armen-bedeeling daar ieder jaar al meer en meer een te kort valt te constateeren. De Voorzitter- Er valt niet meer in te krimpen. Als het goed was, moest nog meer worden bedeeld dan nu wordt gedaan. Onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen leden van den raad. De Voorzitter. Tot commissie van onderzoek benoem ik de heeren van Stokkum, Boom en van Wordragen. Nadat de cömmissie-leden de noodige stukken hebben onderzocht adviseert zij tot toelating van de gekozen leden waartoe met algemeene stemmen wordt gesloten. Opmaken van een voordracht voor een lid van zetters wegens het overlijden van den heer J. van Engelen. Na stemming, vrije stemming en her stemming wordt gekozen als le candi- daat de heer M. de Vaan en als 2e candidaat de heer Mommersteeg. Adres van de bewoners van de Priemsteeg, houdende verzoek om verbe tering van dezen weg. De Voorzitter. De bewoners wijzen in hun adres er op, dat de toestand van den weg dringend verbetering eischt, daar nu de straat dikwijls een modder poel gelijk is, hoewel er een druk ge bruik van dezen weg wordt gemaakt. Adressanten vragen daarom den weg te verharden tot de Kievitten. Van de bewoners van den zandweg met de Heistraat is een adres ingekomen verzoekende om een klinkerweg daar hij in een even groote behoefte moet voor zien als de Voordijk, wien reeds een klinkerweg is toegezegd. Ten derde is een adres ingekomen van het hoofd der school, de heer Gerrissen. Deze wijst er op, dat de slaapgelegen heid voor zijn 3 kinderen veel te klein is. Hij verzoekt den raad, door b.v. uit te bouwen, beleefd te helpen wat te helpen valt. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze adressen in handen te stellen van hun college om dan later, als een nieuwe Voorzitter - is benoemd en de raad voltallig is, advies hierover uit te brengen. De heer Zwaans. Ik kan mij goed met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen. Maar mag ik hun verzoeken de wegen in de adressen vervat goed op te nemen en van een en ander een begrooting over te leggen. Ook wat betreft het adres van den heer Gerrissen. Om daar een stuk bij te bouwen valt nog niet mede- Aldus wordt besloten. De Voorzitter. Dan dient verder nog het voetpad naast het raadhuis afgewerkt te worden, De heer Mommersteeg heeft als lid van deze commissie ontslag ge nomen. Burg- en Weth. stellen voor ook deze zaak in handen te stellen van hun college, dan kan deze zaak worden afgehandeld. De heer van Stokkum. Ik kan nog maar niet begrijpen waarom die weg noodig is. In een vorige vergadering is door mij ook al gezegd, dat ik niet kan begrijpen op welken grond deze aanvrage om een pad berust. Om den ingang van het ziekenhuis te bereiken, dat voor dat doel misschien eens om de 4 of 5 jaar noodig zal blijken, is toch geen motief om een pad te gaan aanleggen. Bovendien er zijn wel 4 verschillende ingangen. Hoe is nu de bedoeling van Burg. en Weth Dat dat adres geheel ter afwerking in handen van hun college wordt gesteld, of alleen om advies te geven. De heer van Heesbeen. U spreekt daar van wel vier verschillende ingangen. Ik zou wel eens willen weten waar. De heer van Stokkum. Hiervoor aan het kerkplein zijn er twee en aan den hoofdingang en langs het klooster. De heer van Heesbeen. Ik denk, dat de zusters daar wel voor zullen bedanken om aan iedere deur de instrumenten te laten afhalen. De heer van Stokkum. Die instrumenten zullen misschien eens om de vier jaar worden afgehaald en dat kan dan goed geschieden langs den Zandweg, dat is een breede weg- inkruipen, want dat noem ik maar kruipen, het eerst worden geslaan. Dat zijn toch net zoo goed menschen. De heer Boom. Heeft de gemeente De heer van Heesbeen Maar de Zusters daar wel eigendom, willen ook gaarne wat vrijheid hebben. De Voorzitter. Ja, nogal een heel De heer van Stokkum. De Eerw. Zusters spieke. hebben dan vrijheid. De heer Zwaans. Men moet zorgen De heer van Heesbeen. Het ligt toch dat men niet op den Provincialen weg dunkt me op onzen weg om de Zusters komt- te gedenken. Ze doen genoeg voor de Besloten wordt bij Honnef het eerst gemeente. te laten boren. De heer van Stokkum- Voor de ver- De Voorzitter. Burg. en Weth. stellen pleging van zieken en oude menschen I voor om aan kasteleins geen vergunning worden de Eerw. Zusters ruimschoots te geven om op particulieren grond een betaald Bovendien 't is een liefdewerk mallemolen te laten opbouwen, passend aan haar functie waarvoor zij zijn Wij stellen voor alleen een mallemolen geroepen. Ik kan daarom ook niet mee- te laten plaatsen op het marktveld wat gaan met het voorstel van Burgemeester eigenlijk de aange wezen plaats is. Daar- en Wethouders. voor verzoeken wij van den raad mach- De heer Zwaans. Het wordt alleen in tiging om eenige boomen te laten rooien, handen gegeven van Burg. en Weth. om Het best zal zijn de eigenaar van die de zaken te onderzoeken en een be- mallemolen schadevergoeding voor die grooting te maken. Het wordt dan nog boomen te laten betalen, niet aangenomen. De heer Zwaans. Wie zullen er nu De heer van Stokkum. Dan heb ik van profiteered er niets op tegen dat het in handen De Voorzitter. Als je een kastelein o-esteld wordt van Burg. en Weth. Maar vergunning verleend moet je een ander om het ter afwerking in hun handen te ook vergunning verleenen. Wij hebben stellen daar ben ik op tegen. Nu kunnen nu een aanvraag gekregen voor een wij er later nog eens over spreken. I mallemolen, t Is alleen maar voor ver- De Voorzitter. Er komt geen karweg maak der kleine kinderen, 's Avonds om maar een voetpad. half acht moet worden gesloten. De heer van Stokkum, Ër staat daar De heer Zwaans. Die schutsboom die nog zoo'n oud schuurtje, als de Eerw daar staat van wie is die. Zusters dat afbreken, dan hebben zij een De Voorzitter: van de Schutse. flinke ruimte op hun eigendom, maar De heer van Stokkum. Op t oogen dat doen ze niet- Als er nu expres blik zijn de boomen maar ongeveer f4 voor in de hoofdmuur moest worden waard, maar je moet berekenen wat ze gebroken, was 't iets anders. over eenigen tijd waard zullen zijn. Ik De heer Boom: Als men overgaat tot zou minstens f20 schadevergoeding het geven van een voetpad, dan stel ik vragen voor iederen boom. Een volgend voor*niet meer te geven dan een halven iaar kan men de plaats dan verpachten. Meter en dat de kosten van aanleg door De heer M. de Vaan. Er is iemand die de Zusters worden gedragen. Dat we 100 rijksdaalders wil geven als hij het de grond afstaan is al voldoende. marktveld mag exploiteeren. Na nog eenige discussie wordt besloten De Voorzitter. Burg. en Weth. willen deze zaak in handen te stellen van B. dat nu dit jaar schadevergoeding voor en W. die dan in een volgende verga- de boomen zal worden betaald en vol- dering een teekening zullen overleggen, gende jaren per M laten betalen zooals De Voorzitter. Dan is nog een ver- dat op andere plaatsen ook geschiedt- zoek ingekomen om een boschje te ver- De molen zelf zou wel tusschen de koopen De heer van Heesbeen, een boomen in kunnen staan maar dan wordt mede erfgenaam, zegt dat er f40 voor het te gevaarlijk voor de kinderen zal worden gegeven. I De heer Zwaans. Voor de kasteleins Besloten wordt dit boschje voor f40 af te staan. De Voorzitter. Indertijd is besloten om als de opbrengst der verpachting van de landerijen wat meer opbracht om dan proefboringen te laten verrichten, Burg. en Weth. wenschen nu het gevoelen van den raad te vernemen waar het 't best zal zijn om te laten boren- Weth de Vaan is van meening dat bij Honnef buitendijks rechts, wat eigendom is van de gemeente, op den Bosscheweg groote behoefte bestaat aan drinkwater. De heer van Stokkum. Mij is gebleken dat in den ouden weg een groot gebrek is aan drinkwater. De bevolking in de buurt van Klaas de Haas moet daar allemaal om drinkwater komen. En hoe gaat dat nu Als je een goede vriend bent, dan kan je je gang gaan, maar ben je daaren tegen geen goede vriend, dan krijg je't niet, of je gaat er van zelf niet om. Over een uitgestrektheid van 100 Meter is er geen drinkwater. De heer Zwaans. Ik geloof ook dat het water daar nog al slecht is ook. De Voorzitter. We zullen proefboringen doen. De heer Boom. Daar kom je niet verder mee, De Voorzitter. Als je op 40 a 50 M. diepte nog geen goed drinkwater hebt gekregen, dan terugtrekken tot 10 meter dan krijg je gewoonlijk goed drinkwater. De heer van Stokkum. Laat dan een welput maken met een cementring er over, dan heb je zuiver bronwater. De heer Zwaans. Wie zal er moeten boren en hoeveel zou dat kosten De Voorzitter. In Tilburg heb je er een en die rekent per meter. De heer van Stokkum. Waar zal nu proef worden geboord De heer M. de Vaan- In het Donker steegje zal dan het best zijn. Wij kunnen daar dan nortonpompen op laten slaan, dat is zoo'n groote kosten niet. De heer Zwaans- M i. zal het beter zal het minder prettig zijn. Er zullen van die biertenten komen te staan waar door de inwonende kasteleins schade hebben. De Voorzitter. Die kunnen niet eerder komen te staan dan na vergunning van burgemeester en wethouders te hebben verkregen. Burg. en Weth. hebben hier vooral op 't oog eenig vermaak voor de kinderen en n'et het voordeel voor den een of anderen kastelein. De heer Zwaans. Hoe gaat het als zoo'n molen hier of daar staat. De ouders gaan met de kinderen mede en koopen een glas bier. De heer van Heesbeen. Ik denk dat de molen door groote kinderen het meest gebruikt zal worden. De Voorzitter, 's Avonds zal hij na half acht niet draaien. Hierna woidt aan Burg. en Weth. machtiging verleend om 2 boomen te rooien en deze voor f 25 per stuk te laten betalen. De heer van Stokkum- Mijnheer de Voorzitter, mij dunkt dat ik in deze vergadering, volgend op het eervol ont slag wat door H. M- de Koningin aan burgemeester Zwaans als zoodanig is verleend, niet mag verzuimen een enkel woord van dank te brengen aan den heer Zwaans. Gedurende 30 jaar toch heeft hij als hoofd der gemeente steeds met onvermoeiden ijver gewerkt voor de belangen der gemeente^ Ontvang daarvoor mijn oprechten hartelijken dank. Zoo gaarne had ik u nog eenige jaren aan 't hoofd der gemeente zien staan, maar uw ouderdom vragen naar meer rust, die zoo wel verdiend is. Echter spreek ik den wensch uit, dat wij u, mijnheer Zwaans, nog lange jaren als nuttig raadslid in ons midden moge blijven zien. J (Bravo's.) De heer Zwaans. Ik dank de heer van Stokkum voor de hartelijke woorden tot mij gesproken. Ik heb de heeren zijn ee«tTj Honnef dan naderhand ^thoude. met secretaris en leden reeds zijn eersi uij rfne dit thans noe- in het Donkersteegje. De heer Boom- Zijn de kosten bekend. Nadat door den secretaris een prfjs- eenmaal bedankt en doe dit thans nog maals. Verder geef ik de verzekering dat ik, zoolang mijne gezondheid het 3>

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5