Derde Blad. I Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. .h Reclame/ illEUWS UIT KAATSHEUVEL, Nummer 63. Zondag 11 Aug. 1907. 30e Jaa ■gan.g Ziekten te Someren. 10 l._ 1.2 2.1 2.2 2.4 3.8 4- 4.2 4.41 45 5 1 7- mmjm i mw i - -• WAALWIJK, 10 Aug. 1907' Onderscheiding. Bij Koninklijk Besl. is het eere-teekcn tot belooning- van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen toegekend aan dr. A L. G. van Gils, officier van gezondheid 3e klasse bij de schutterij te Waalwijk. Kamer ran Koophandel. Door de Kamer van Koophandel en Fabiieken te Waalwijk is het navolgend request gericht. Waalwijk 9 Augustus 1907. Aan No. 1097. Zijne Excellentie den Heer Minister van Waterstaat Dienstregeling te Staatsspoor. 's GRA VENHAGE. 1 bijlage. Excellentie De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk ontving van het Gemeente-Bestuur alhier ter inzage Uwer Excellence's missive, in zake de nieuwe dienstregeling Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen. Naar aanleiding hiervan heeft onze Kamer de eer, Uwe Excellentie hierbij afschrift toe te zenden van een adres aan de Directie van genoemde Maat schappij, in zake het verkrijgen van een avondtrein op de lijn 's Bosch—Lage Zwaluwe, waarop wij echter geen ant woord ontvingen, en ons in dato 13 April j, 1. wendden tot den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten In dato 19 April d. a. v. ontvingen wij van de Directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bericht, dat aan ons verzoek niet kon worden voldaan. Onze Kamer meent echter, dat een avondtrein aan onze nijvere en volkrijke streek slechts ten goede kan komen, zooals in bijgaand adres nader is uiteen gezet. Dientengevolge verzoekt zij Uwe Ex cellentie beleefd, de noodige stappen te willen doen, om ons billijk verzoek te zien ingewillligd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Koningfnnefcest Wij verwijzen nogmaals naar achter staande advertentie betreffende de ver gadering over den Lichlstoet die op de bovenzaal van den heer Jos van de Werff wordt gehouden, en waartoe alle vereenigingen worden uitgenoodigd een of meer afgevaardigden te zenden. Wij vei trouwen dat alle vereenigingen vertegenwoordigd zullen zijn, opdat eene algemeene deelname zoo mogelijk wor den verkregen In ieder geval vanavond zal men de noodige inlichtingen kunnen verkrijgen, morgen de zaak in de ver eenigingen bespreken, en eerst Maandag wordt definitief antwoord verwacht, dus vanavond behoeft nog geen besluit ge geven te worden. Mood cd klauwzeer. Door de vereeniging »Waalwijks Be lang" met hare adviseurs op 't gebied van landbouw- en veeteelt, is gisteren morgen in eene vergadering met de afd. Langstraat der Noordbr. Mij. van Landbouw en den president van den Boerenbond den toestand in verband met het mond- en klauwzeer besproken, vooral met 't oog op onze markten en mogelijk te nemen maatregelen. Besloten werd zich direct te wenden tot den algemeenen voorzitter van de Noordbr. Mij. van Landbouw, den edel achtb. heer van Poppel te Gilze, een invloedrijk persoon op dit terrein, om dezen te verzoeken pogingen aan te wenden om de provincie Noord brabant af te doen sluiten voor den invoer van vee uit Noord- en Zuid holland. In dezen geest heeft de heer van Poppel zich direct tot de directie van den Landbouw gewend, mede op verzoek der afdeeling Zevenbergen. De markt van Gorinchem is reeds gesloten verklaard Adresboek. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende het Adresboek van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Is door bijzondere omstandig heden buiten den wil des uitgevers, deze zaak vertraagd, nu zal net met bekwamen spoed afgewerkt worden. Dringend wordt men verzocht ook in zijn eigen belang de daarin gevraagde inlichtingen te geven, wil men naar wensch in dit werk worden vernoemd. Na 1 September kunnen geen wijzigin gen of bijvoegingen meer worden aan gebracht, en wordt 't boek afgedrukt. Vu can ties kolonies De twee meisjes, die a. s. Zaterdag door de afdeeling Waalwijk van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies voor een viertal weken naar het koloniehuis >Zonnehcuvel" bij Oudenbosch zullen gezonden worden, zijn de kinderen van C. Smits en C. v. Nimwegen alhier. St. Puiilusverecniging. De tooneelclub der St. Paulusveree- niging >Door Vriendschap saam ver bonden3, heelt onder leiding van haren Directeur, den Weleerw. Heer Kluitmans, in studie genomen, het groote anti-al coholische drama in vier bedrijven. »Een van beide wegen4, door den Eerw. pater Servatius van Enschedé. Op 'tlaatst van September of begin October zal de opvoering plaats hebben. Gouden Bruiloft. Op 12 September a s. hopen de echtelieden W. de Graaff en Catharina Maas hun gouden bruiloft te vieren. Aan talrijke hartelijke blijken zal het 't algemeen geachte echtpaar de Graaff op dezen gedenkwaardigen dag zeer zeker niet ontbreken. Jubileum. A. s. Vrijdag 16 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat Adr. Spuibroek uit Sprang bij den heer A. van Iersel alhier in dienst trad. Den ijverigen, trouwen knecht zal het dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. ilollandsebe Buurtspoorwegen. De St. ct. (no. 185) bevat de voor waarden van concessie, waarop de mi nister van waterstaat, namens en met machtiging van de Koningin, aan de Belgische naamlooze vennootschap >Vi- cinaux Hollandais", gevestigd te Brussel, concessie verleent voor spoorweglijnen, waarop geen vervoer plaats zal hebben dan met een snelheid van ten hoogste.. 20 K. M. per uur 1. van Tilburg naar Waalwijk 2. van Waalwijk naar 's-Hertogen- bosch 3 van Drunen naar Heusden, en 4. van Tilburg over Goirle en Hilva- renbeek naar de Belgische grens in de richting van Poppel. BAARDWIJK. Uitslag vau de Doudordag jl. Donderdag gehoudtui aanbesteding vau eeu woonhuis voor rekeuiug vau den heer NLeijten alhier. G. do Teuling 3800, G. vau Huiten 3775, W. Schoep 3712, Wed. Aarts 3373, W. ran Hees 3393, J Tromp, 3190, Jos van Oers 2893. Gegund aan J. Tromp. Naar wij vernemen hoopt de algemeen geachte lieer J. Loeff, den 26 November a.s. den dag to herdenken, waarop hij 50 jaar gel.den geïnstalleerd is als lid vau deD raad dezer gemeente, waarvan hij op den 3den Sept a s. 40 jaar als wethouder heelt gefungeerd De belaugen der gemeente lagen hem steeds na aan het hart, getuige, dat buiten de zeer enkele gevallen van ougesteldheid hij geen enkele vergadering vau den Raad, noch van Burgemeester en Wethouders, gedurende al die jaren verzuimd heeft Het zal den jubilaris op die dagen niet aan belangstelling ontbreken. Moge hij iu goede gezondheid dit zeldzame feest vieren is zeker den wensch van alle Baardwijksche ingezetenen Naar wij uit goede bron vernemen is de heer Jac. OomeDs voornemens, na verloop van tijd zijn schoenmakerij machinaal iu te richten. Moge hij zijne onderneming met den besten uitslag bekroond zien, DRUNEN. Den 3en September as. zal het 50 gaar geleden zijn dat de echtelieden Martinus H. Klerks en Huberdina Houët in het huwelijk getreden zijn. Verscheidene commissiën hebben zich reeds gevormd om hot waardige echtpaar dat zich immer de algemeene hoogachting wnardig maakte, op dien dag de welverdiende hulde en toegenegenheid hunner trouwe buren en vrienden aan te bieden. Woensdagmorgen circa 9 uur ontstond er een begin vau brand in de schuur van Joh. Pulles landbouwer alhier. Door 't krachtdadig optreden van den eigenaar daarbij flink ge holpen door de toegesnelde buren kon de brand iu zijn begin gesmoord worden. Behalve stroo is er nog heel wat rogge verbrand. Assurantie dekt de schade. Het ouvoorzic! tig spelen met lucifers door kleine kinderen schijnt de oorzaak te zijn. A. s. Donderdag is de, door het bestuur der handboogdoele, gevestigd op de Congregatie alhier, bepaalde dag waarop het koning schieten zal plaats hebben. Dat er flink ge streden zal worden lijdt geen twijfel, daarvoor zijn de schutters te sterk. Na afloop zal ook menig glaasje gedronken worden op de gezond heid van Z M. VLIJMEN, 9 Aug 17 September as. hopen de echtelieden Jos. vau Eugeleu en Aruolda Branten hun 50-jarig huwelijksfoest te vieren. Reeds nu maken de buurmeisjes zich op om toebereidselen te treffen voor een luisterrijke viering der goeden bruilof van dit geachte echtpaar. Da Sociëteit „Wilhelraina" gevestigd bij den heer M. de Laat, ziet haar ledental, nu zij iu het bezit is van een fraaie overdekte kegelbaan, sterk toenemen. Dientengevolge is besloten het gezelschap in 2 afdeelinge'' te splitsen. De Wilhelminianen Seniores zullen des Woensdags en de Juniores op een anderen avond bijeenkomen om zich aan de keg. lsport te wijden. BENEDEN-LANGSTRAAT. 6 Augustus. Met den pluk der vroegen peren is een begin gemaakt, hoewel wordt geklaagd, dat het fruit slecht aaurijpt. Er wordenslechtstamelijke prijzen gemaakt. Men besteedt thans f 4.50 ;i 5.25 per H. L. Voor roode besseu kon de laatste dageu nog 6 a 8 cent en voor morellen 18 20 cent per pond worden bedongen. BFSOIJEN. 10 Augustus. Morg n Zondag viert de heer A. Ilesselbert alhier een zeldzaam jnbilé. daar het ilnr. vijftig jaar geleden is, dat hij hot R K. Kerkkoor als organist beklom. Het behoeft niet gezegd, dat een dergelijk feest niet onopgemerkt zal voorbijgaan. liet R. K. Zaugkoor heeft Zijnen ijvericeu en bekwamen organist bij dtze gelegenheid e»:i degelijk cadauals huldeblijk aangeboden,terwijl ook de dam- s zangeressen hem e« u geschenk oflieereu. Zeer zeker zal ook het R. K. Kerk- besfuu niet achterblijven om de ijverige toe wijding gedurende een halve eeuw aan den dienst des Heeren door dezen braven, eon- voudigen man betoond op een waardige wijze te huldigen. Den jubilaris ook onze ha telijke geluk- wenschen Diuderdag kwumou I wee zwaar nie.l hooi goladenr «au elkaar gekoppelde wagens den Zomerdijk afgereden'. Doordat de draai te kort genomen moest worden, sloef? ae voorste wagen om, waardoor de lading op de straat en tramrails verspreid lag en de wagen zeer beschadigd werd. Ofschoon er hard gewerkt werd om den weg vrij te krijgen ondervond de tram naar Tilburg door dit ongeval eenige vertraging. VRIJHOEVEN-CAPPEL, 10 Aug. Naar aauleiding van het bericht, omtreut het gaau vau liet fanfarecorps alhier naar Capelle voor- komende iu de E. v. h. Z. van 8 dezer acht ik het mijn plicht, mede te deelen, dat het vnst staat dat genoemd corps een wandeling naar Cnpelle doen zal zoodat 't in hoofde dezes vermeldt b 'richt, als geheel bezijden de waar heid kan vervallen. Naar men van verschillende zijden ver neemt zal Kouiuginuenvevjiiardag alhiei feeste lijk herdacht worden. RAAMSDONKSVEER, 7 Aug. Zeldzaam prachtig weder begunstigde het harmoniefeest op 1 1. Maandag. Alles werkte als 't ware mede, om het 60 jarig jubileum onzer harmonie zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Zondag te voren had de feestvierende vereeniging voor zich zelve reeds do plechtigheden geopend, door het met muziek afhalen van het vaandel, ten huize van haren president dan WelEdelen heer U. J. De Klijn. Hooderden toeschouwers waren getuigen van deze eigenaardige plechtigheid. Al vroeg in den morgen werden de bewoners van 't Veer gewekt door kanongebulder, dat de feesten aaukocdigde. Roud tien uur kwam het feest-comité met de leden der harmonie bijeen op de prachtige, nieuwe kiosk, door de ingezetenen van Raamsdonksveer aan de har monie geschonken. De voorzitter der feest commissie, onze geachte gemeente secretaris, de heer J. M. Kieboom, opende de feesten met een prachtig, gloedvolle rede, waarin ZEd. tevens de overdracht der kiosk aan de har Oionie legde. Deze rede van den heer Kieboom werd èn door de harmonieleden, èn door de honderden aauwezigen uitbundig toegejuicht en daarna nog meer in 't bijzonder beant woord door den president, der harmonie. 'm Tijdens de matiuee, die de harmonie daarop gaf, werd 't bloemencorso, waaronder prach tige en kostbare nommers, samengesteld. In optocht en met begeleiding der harmonie Apollo" vau Geertruideuberg (die een bij zonder pluimpje verdient voor het vele, dat zij iu 't belang onzer feesten heeft gedaan) en vau de feestvierende vereeniging, ging het verder langs alle Veersche wegen en vergezeld door eeu onafzienbare menigte. Met het oogen- blik als 't ware groeide de menschenmassa aan en toen tegen half een middag de stoet ontbonden werd, toen moest ieder verklaren nog nooit zooveel menschen te Raamsdonksveer gezien te hebben. Daarbij een prettige, opgeruirado stemming onder het volle, zoodat het niet meer anders bestuur geen genoegzaam gehoor werd gegeven durven wij gerust veronderstellen, dat de op wekking vaa zoo'n bnitendorpsche vereeniging toch zeker wel zal zijne een stem des roependen in de woestijn. Hoewel wij ons, mot dezen oproep over het algemeen matig kunnen veroenigeu, achten wij sommige aanhalingen veel te kras, o a. waar gezegd wordt ,,Dat zij (de patroons) huuue werklieden afsjouwen on jakkeren van der, morgen tot den avond, opdat zij maar geuoc? productie zouden voortbrengeu, wat voor de patrooue groote wiusteu oplevert en zij daar door hunne schatten kunuen opstapelen." Want al zijn wij er van overtuigd, dat de toestand der werklieden zeker niet prachtig is. o.i. is de toestand d6r patroons ook ver van roos kleurig te noemen, en kan er dau ook hier van schatten opstapelen, met veel sprake zijn Belachelijk om zoo te spreken Doch hoe het dan ook zij of niet, zeer te wen8chnn ware het, dat al onze schoenmakers vooral hun welgemeend belang begrepen, en zioh aausloten bij onze organisatie, met nam-*. II. K Volksbond, opdat geen buitenlui hun den weg bjhoeve aau te wijzou, welke zij te volgen hebben. Daarvoor moeten en ook zijn wij zelf wel in staat. Nieuw Toreruurwerk Meldeu wij in den loop van dezeu zomci dat de kerk van St. Joachimsmoer verrijkt was met een 3-tal nieuwe beelden, daarua met oen nieuw Hoogaltaar en torenbei, en voor een maand nog bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest van Haren Herder de ZeerEorw. Heer A Kamp met twee nieuwe zij-altaren, dezer dagen is do kerk weer eeu scheon toren uurwerk rijker geworden uit de fabriek van C. van Dorst te Gilze. Een woord van lof is hier niet misplaatst voor den ZecrEcrw Pastoor A. Kamp. die moeite noch kosten spaart, wanneer bet betreft, de veifraaiug vau het huis des Heeren. Concours. Onze harmonio Apollo" zal as Donderdag (15 Aug deelnemen aan het concours te Zeist hetwelk aldaar gegeven wordt ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan der Zeister Harmonie rAppollo" zal kampeu in de eerste afdeeling, en heeft slechts tweo mede-dingsters onder welke een bekende, ul. de Harmonie uit Tilburg „Excelsior". Wij hopen dat Apollo" eveuals „Euphonia" do eer vau Kaatsheuvel zal weten hoog te houden, en met roem uit het strijdperk barer afdeeling te Zeist mogen te voorschijn treden. Ken mooi plan. Door de twee herbergiers die aan ons markt plein wonen, is aau B. en W. vergunning gevraagd en verkregen, om op eigen kosten een inuzien-kiosk te doen plaatsen op ons marktveld, teneinde de verschillende gezel schappen, die op 11 eu 18 Aug. aan het Festival alhier deelnemen, gelegenheid te geven om ook op ons marktveld, hunne op gewekte tonen te laten weerklinken, en alzoo de bezoekers huun' r cafè's van de verschillende muzieknummer» te doen profiteeren. Naar wij nog vernamen worden onder hen geldprijzen verloot, die van dit aanbod willen profiteeren, en op die kiosk een nummer muziek laten hooren. Naar wij verwachten zal hun getal groot zijn. kon, of dit feest moest welslagen. De jury voor het bloemencorso had waarlijk bij hare beoordeeling een zeer moeilijke taak, daar vele nummers elknar iu «choonheid en rijkdom van bloemen evenaarden. Zij besloot dan ook drie uitgeloofde prijzen onder de schoonste nummers te verloten en zoo kwam het praohl geschenk van den heer A C. A. Van Vuuren, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in handen van het dochtertje van den heer FraDS Zijlmans, alhier. De verschillende prijzen werden door den voorzifter der jury (tevens secretaris van het feestcomité), den heer J. Th. M. Peters onder een mooie toespraak uitgereikt. Na Jen middag werden de volksspelen ge geven, welke door honderden toeschouwers werden bijgewoond en veel animo in het feest zelf brachten. Tegen zes uur begon de har monie «Volksvlijt en Volksvermaak" uit Waspik, baar aangekondigde avondconcert, dat prachtig voldeed. De Waspiksche harmonie heeft eer van haar werk. Het vuurwerk lokte zeer veel volk, dat dan ook zeer voldaan over dezen schoonen feestdag langzaam huiswaarts keerde. Onzerzijds ten slotte een woord van hulde aau de feestcommissie, die zich voor dit feest vele opofferingen en moeiten heeft getroost. RAAMSDONK(Dorp) 9 Aug. M e 1 k h a ven. De heer Inspecteur van den Rijkswaterstaat ta Breda heeft de werken aan de Melkhaven deze week goedgekeurd. F air bank. Gisteren is de weegbrug aan de Melkhaven klaar gekomen. Uitproeven genomen met een drietal corpulente heeren, bleek het overtuigd, dat zij zuiver is. Een geruststelling voor hen, die in't najaar bieten leveren. - B ij n a g e r o 1 d. Op 't 1.1. Maandag can 't Veer gehouden feest, merkte de heer V. U., logé van den heer Van Cannpen te Capelle, dat er aan zijn broekzak gefutseld werd. Schielijk bewoog hij de hand naar zijne beurs, doch de dief trok de zijue snel terug en verdween, vóór dat de heer V. C. hem grijpen kon, tusscnen de menigte. KAATSHEUVEL, 10 Aug. 1907. Manifest. Door het Bsstuur der Chr. Lederbew. ver eeniging „Eensgezindheid" te Tilburg, is dezer dageu alhier een manifest verspreid, onder ooze werklieden, die nog niet georganiseerd zijn, hun aansporend zulks te doen, alsof dit door hetBestnur van onze Roomsch Katholieken Volksbond, nog niet reeds gedaan was. En omdat aan de roepstem onzer R K. Volksbond Er ia niets wat iemand meer uitzijn hu meur brengt, niets wat uw geduld meer op de proef stelt dan jeuking der huid. Aam beien maken u bijna krankzinnig, ze hon den u den geheelen nacht wakker. Prikke lenden huiduitslag is even slecht en even moeilijk te genezen, Dergelijke kwalen wor den met den dag erger. Dank zij verklarin gen gelijk de volgende, begiunen de men schen in te zien dat zij een geneesmiddel ouder hun bereik hebben tegen deze ziekten. Mejuffrouw M. Sinets wonende te Someren in Noord-Brabant, meldt ons Niettegen staande al het mogelijke door mij er t gen aangewend is, had ik gedurende zes jaren geleden aan uitwendige d'oge aambeien. Bij het zitten hinderden ze mij en even eens bij het loopen en ik had veel last van de onuitstaanbare jeukingen. Ik wist niet, wat ik moest beginnen en dacht dat ik hier immer mee zou sokkelen, want alle voorge schreven zalven waren zonder resulia»t ge. ble.en. Men vestigde toen mijn aandacht op de genezingen door Uw Foster's Zalf verkregen en ik ontbood dadelijk een doosje teen ik deze zalf drie dagen had toegepast, bekwam ik eeue groote beterschap tn een week later was ik geheel van deze onaan gename en lastige kwaal ontheven. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verzeker U dat men U de echte Poster's Zalf geeft, dezelfde die Mej. M. Smets gehad heeft Wij waarschuwen tegen namaak en ma ken koopers er op attent, dat op iedere doos de hsndteekening van James Poster voor komt. Zij zijn te Waalwijk verkrijg baai bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel k f 1,75 voor ééu off 10.voor zes doozen. Verschrikkelijke misdaad. Een telegram uit Marseille van Don derdag meldt, dat Dinsdagmorgen daar op het station een heer en een dame uit Monte-Carlo aankwamen met een koffer en een valies, die zij aau de beambten verzochten naar Londen te willen door zenden. Daar er echter een ondragelijke lucht uitkwam werd de koffer op last van een commissaris, die gewaarschuwd was, geopend en bleek hij een in stukken gesneden vrouw te bevatten. Het hoofd en de beenen ontbraken. De politie be gaf zich naar het Louvre-hotel. waar de reizigers werden gearresteerd. In het va lies vond men de ontbrekende beenen en 't hoofd. De gearresteerden geven voor Gold te heeten en getrouwd te zijn. Zij verklaren dat de vrouw Zondag door haar minnaar te Monte-Carlo werd doodgeschoten en zij op zich hadden genomen voor een zekere som het lijk te doen verdwijnen. Zij hadden, uit vrees van in den moord betrokken te worden, het lijk stuk ge sneden en in den koffer gepakt- Het onderzoek wordt voortgezet. Nader wordt gemeld De naam van het echtpaar, dat ver dacht wordt van den moord op de vrouw wier lijk te Marseille in een koffer ge vonden is, wordt afwisselend Gold, Goold en Gould gespeld. Volgens een bericht zegt de man, dat hij baronet is. Inder daad is er een Goold baronet, Sir James Stephen Goold, geboren 1848. Dc leef tijd zou met de opgave overeen komen, maar deze Goold staat opgegeven als weduwnaar. De vrouw, die met hem ge vangen genomen is, zou dan niet zijne echtgenoote zijn, tenzij hij kort geleden hertrouwd is. Volgens een telegram uit Monte-Carlo is daar een zekere Buake ongeveer 30 jaar oud, gevangen genomen onder verdenking den moord gepleegd te hebben of er medeplichtig aan te zijn. Men weet, dat de Golds of Goolds een derdeals moordenaar hebben aangegeven De vermoorde schijnt eigenlijk Thérése Williams te heeten. Over den sensationeelen moord, her innerend aan dien van Eyraud en Ga- brielle Bompard, vinden we nog het vol gende vermeld. Uit den trèin van Monte-Carlo steeg een zeer elegant paar, van ongeveer 60- jarigen leeftijd, waarvan de vrouw eene kleine tasch, de man een groot reisva- lies droeg. Zij riepen in slecht Fransch een kruier, en gaven hem last, een kof fer naar Londen over te sturen, adres Charing-Cross-station, waarvoor ze hem het recu gaven, en hem bevolen, het verzendingsbewijs te komen brengen aan hun hotel Toen de kruier, Louis Pons, zich even later naar het goederenstation begaf om het pakket te nemen, bemerkte hij tot zijn groote ontzetting, dat er bloed sij pelde uit de reten. De man werd bang liet de doos waar ze was en ijlde naar het hotel, waar hij naar de reizigers vroeg. Nauwelijks had de man den kruier ge zien, of hij verbleekte vreeselijk, en vroeg hem wat hij wilde. >Er is bloed aan uw koffer4, ant woordde de kruier. >Het beteekent niets, het is gevogelte," zeide de reiziger. Niet overtuigd, liep de kruier naar het station terug, en begaf zich naar den specialen commissaris, die hem last gaf, naar het hotel terug te keeren, en den reizigers te zeggen, dat hun komst noo- dig was, om hun koffer terug te nemen. Na veel moeite gelukte het den kruier, de beide reizigers in een rijtuig te krij gen, dat in galop naar het station reed, ofschoon het echtpaar den koetsier 50 francs bood, wanneer hij hen wilde doen uitstappen. Op verzoek van den kruier, die met het rijtuig was meegehold, en die nu meer dan genoeg wist, legde de koetsier er alleen de zweep nog eens over. Aan 't station werd in hun tegen woordigheid door het inmiddels gewaar schuwd pakket de doos en de beide va liezen geopend. En nu kwam de af grijselijke waarheid aan het licht. In het eerste colli, gewikkeld in bloe derige lakens, vond men een vrouwen romp, waaraan alleen de armen zaten, in de valiezen de beenen en het hoofd van een ongeveer 35-jarige vrouw. Onmiddellijk begon het verhoor der beide reizigers, die gedurende verschei dene uren iedere mededeeling weiger den. Ten slotte verklaarde de man Goold te heeten, Engelsch baronet te zijn, en sedert drie jaar met zijn vrouw op de villa Menessimy, in Monaco, te wonen. Dit was de eenige verklaring, waarom trent zij het eens waren. Waarschijnlijk hadden zij vergeten, vooraf alles met el kaar overeen te komen, want bij het af zonderlijk verhoor kwamen er absoluut tegenstrijdige lezingen voor den dag. Echter gaven zij, betreffende de iden titeit van het slachtoffer, gelijkluidende inlichtingen. Het is eene juffrouw Em ma Liway, een Zweedsche van ongeveer 37 jaar, die in Monte-Carlo of omstre ken woonde; knap en groot van postuur. Zij onderhield tamelijk duistere be trekkingen met het echtpaar en was ze ker meer bekend bij de beschuldigden, dan zij het willen doen voorkomen. Hoe zij gedood werd, de verhalen hier omtrent door de beide reizigers opge- discht, en het een nog romantischer dan het andere, loopen nogal uiteen. Goold zeide, dat hij Zaterdagavond, met zijn vrouw thuiskomende, Emma Liway dood in hun kamer vond uitgestrekt. Eerst had hij den rechter van instruc tie verteld, dat de jonge vrouw 500 francs van hem had willen leenen, en dat haar minnaar, die plotseling de ka mer was binnengedrongen waar zij zich bevonden, haar had gedood en vervol-

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5