(Summer 65. Zondag 18 Augustus 1907. 30* Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. HÊf cONGRES ÏE NIJMEGEN, I!l!f IIOOGË KRINGEN. ANTOON TI EL EN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen LANDBOUW. Uitgever: FEV1LLBTON. Des zomers in den tuin. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. ii. De Inmaak van Groenten en Vruchten. De Echo van het Zuiden, Waalvjjksele en Laiigstraatstbe Courant, Dit Blad verscl ijnt W o a n a d a g- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.w5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den ADVïaTBNTiKN 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. i. Zooals onze lezers wel weten wordt te Nijmegen op 18, 19 en 20 Augustus gehouden het »Tweede Nederlandsch Katholiek Congres tot. bestrijding van het Alcoholisme." Dit tweede congres belooft zeer belangrijk te worden. Immers de drankweer-actie zal er de revue pas jeeren over de geheele linie. Niet alleen zal er 't alcoholisme beschouwd worden als een algemeen kwaad op zich zeiven, maar ook en vooral als een volksondeugd in verband met de maatschappelijke en zedelijke verhoudingen in onze samen leving. We zullen daar in alle details behandeld ziende man en 't alcoho lisme, de vrouw en 't drankmisbruik, ten slotte ook 't kind en de alcohol. We zullen daar door bevoegde sprekers zien vaststellen het standpunt voor de katholieken in den strijd tegen 't alco holisme en vooral de plaats, die de hoogere standen tegenover dezen maat- schappelijken| kanker hebben in te nemen Wij zullen daar hooren verkondigen door medici het verband dat er bestaat tusschen den alcohol en de tuberculose, tusschen den alcohol en het organisme van het kindtusschen den alcohol en zijn gebruik als genot- en geneesmiddel. Eindelijk, we zullen daar kunnen vernemen, hoe de arbeidersbeweging en de drankweer wederkeerig elkander moeten steunen en aanvullen, hoe de liefdadigheid en de drankweer rekening met elkander moeten houden, hoe ook de school dienstbaar moet gemaakt worden aan een gegronde actie tegen den alcohol, kortom dit congres zal in zijn geheele uitgebreidheid overzien het alcoholisme en de maatschappij, met al de verschillende bestaansuitingen van deze en hoe wij katholieken daartegen over moeten staan. Het mag dus met alle recht genoemd Roman naar 't Engelsch. 51) Het zou ook wel een wonder zijn, dacht hij bij zichzelf, wanneer het vorstenkind verkoop ster in het bloed zat." Luidde zeide hij Weet mrs. Eagles met welk een tegenzin gij er u in voegt, Molly, me dunkt, ze zou dan haar verzoek zeker intrekken. Het zou daarom bet b -ste zijn, dat gij haar uw hart ging bloot leggen." «Onmogelijk" riep zij. Haar is te veel aan de zaak gelegen. Als zij niet op mijne hulp zou kunnen rekenen, dan zou zij er ook voor bedanken verklaarde zij mij. «Zoo erg zal het toch wel niet zijn?" «Ik geloof het wel." «Ik niet. Dat Bij gaarne met u zou samen werken, vind ik heel begrijpelijk, omdat ze vael van je houdt. Maar omdat ze van je houdt zal ze je ook niet onaangenaam willen zijn. Zij keek omlaag. «Twijfelt gij er aan, vroeg zij halfvroolijk. »Ik?" antwoordde zij zoo haastig, dat hij er een beslisten twijfel uit meende te moeten opmaken. «Ik dacht toch," meende hij lachead, «meer dan iemand, waart gij overtuigd van de edele eigenschappen. Gij hebt me er ten minste genoeg van verteld. «Gesteld het geval Molly," zeide hij, dat dez9 edele vrouw, deze vrouw onder duizenden zooals gij haar kent, u iets aangedaan had, dat ge minder prettig vond, natuurlijk zonder eenig argwaan, zou zij daar dan niet zeer veel spijt van hebben, en zich van uw zwijgen geen verwijt maken «Misschien," stamelde zij, maar zij zal het niet vermoeden, want gij gij zult mij toch Diet verraden Jack «Ik weet niet," antwoordde hij haar ernstig id ds oogen kijkend, of ik u dat zoo zonder worden een machtige uiting van der katholieken willen en weten in zake de drankwet, eene algcmeene, schitterende wapenschouwing onzer drankweer-strijd- krachten, een driedaagsche drankweer- academie, waarin door onze bekende hoogleeraren in de wetenschap van 't alcoholisme, diepgaande studie's zullen gegeven worden over dit zoo veelomvat tende onderwerp. Doch, het zal voor de belangstellende toehoorders niet alleen zijn een uitste kende gelegenheid tot het verzamelen van studie- en practisch verwerkings materiaal, neen, er zal ook gelegenheid worden gegeven om ook zija eigen er varing, zijn eigen kennis op dat gebied te releveeren, m. a. w. er zal tevens gelegenheid zijn, om een zakelijk debat te voeren, zoodat hier zal worden ver kregen de waarheid, saamgelezen uit de gegevens der verschillende meeningen. Wij achten dit een groote lichtzijde van dit congres. Want wat is het geval f De mannen en vrouwen, die daar zullen samenkomen, zijn allen werkers op het terrein der drankweer. De een meer, de ander minder, doch allen hebben zich met den ernst der liefde toegelegd op de wetenschap van 't alcoholisme. Welnu, waar een dergelijke vergadering van deskundigen bijeenkomt, om een zooveel omvattend onderwerp te bespreken, daar kan 't niet uitblijven of er zijn ook onder de toehoorders mannen en vrouwen, die op hun of haar terrein ervaringen en wetenschappelijke gezichtspunten hebben opgedaan welke niet door den spreker zijn belicht. Uitstekend is het dus gezien, dat aan dezen gelegenheid gegeven is, hun of haar zeer gewaardeerd licht te doen schijnen. Het Congres zal er in breedte en diepte door winnen. Van zelf volgt hieruit, dat wij het toegestane debat niet beschouwen als een woorden- zifterij of haarkloverijmaar als een zeer mooie gelegenheid, om den spreker of de spreekster, waar noodig aan te vullen. Dit Congres heeft ook nog een bijzon dere beteekenis, omdat het zal huldigen den generalissimus onzer drankweer, Dr. Ariëns. Zonder eenige overdrijving kan gezegd worden, dat hij de man is, die de katholieke drankweer-beweging ge bracht heeft, daar waar ze thans is, Dr. Ariëns is onze groote drankweer-apostel. meer beloven kan." «Jack I" «Stil nu Gij zoudt U in mijn plaats ook wel eens bezinnen, kleine. Het is een ver duiveld pijnlijke gedachte, dat ik er stom bij moet blijven, terwijl men u als een tegenstrevend offer ter slachtbank voert." Offer slachtbank Ach, dat is toch ver schrikkelijk overdreven Jack het gaat hier maar over twee dagen en die zal ik best door komen." Zoo is 't juist 1 Nu neem dan vlug alles terug wat gij eerst gezegd hebt «Neen neen, ik néém geen woord terug. Ik wil echter liever weken aan een stuk verkoopen dan dat ik mrs. Eagles laat merken dat ik haar niet gaarne* gehoorzaam." «Nu, ze behoeft het ook eigenlijk niet te merken. Ik kan haar bij gelegenheid eene passende medeverkoopster voorstellen onder 't voorwendsel, dat ik vermoedde dat uw rouw het meedoen voor u onmogelijk maakte. Want in den grond is het toch ook zoo Molly. Het is wel waar zooals gezegd, uw vader zaliger zou het niet verstoren, wanneer gij de uitwen dige rouw voor een paar dagen voor hem af- legdet, maar de wereld die u niet iu 't hart kan zien, zal scheel naar uwe bonte kleeren kijken 'en wij moeten dunkt mij, ook in de oogen der wereld onze dooden eeren." «Jack, sprak zij met tranen in de oogen, «maak het mij toch niet zwaarder «Kind," ik maak 't u lichter, als ik er mrs. Eagles op wijs, dat uw vader slechts pas enkele weken in 't. graf rnst," «Maar dat weet ze toch zoo goed als gij en ik Jack Heeft zij mij niet vanaf zijn graf in haar huis gehaald?" «Inderdaad 1" murmelde hij getroffen. Gij hebt elkander in Nizza leeren kennen ik had het voor een oogen blik vergeten. Dan verwondert het mij dat zijJa, maanden worden in onze verbeelding soms jaren, bet is wel mogelijk neen, hoogstwaarschijnlijk dat zij den korten tijd, die eerst vervloden is, niet geheel meer bewust is. Ik zal haar een wenk geven, Molly, en gij knnt overtuigd zijn dat zij met beslistheid inziet, dat zij u een geheel ongepast voorstel heeft gedaan. Toen hij zoo sprak, klonk duidelijk in hare Door zijn volhardend streven, door zijn bezielend woord, zoowel 't geschrevene, als 't gesprokene, door zijn taaie werk kracht, door zijn organiseerend talent is thans Sobriëtas met zijn 47732 leden, de grootste drankbestrijdersorganisatie in den lande. Geen wonder dus, dat op dit congres nu dr. Ariëns juist ook zijn zilveren priesterfeest viert, allen als één man hulde zullen brengen aan hem, die ge trotseerd heeft de hitte van den strijd die met zijn metalen geluid de eerste bazuinstooten deed schallen in de van oudsher bekende »drinklanden«, die aan vankelijk onder spot- en hoongelach de spits afbeet van de nu zoo grootsche bewegingkortom, die ondanks zijn zwakke physieke krachten den hoogen zedelijken moed bezat den strijd aan te binden tegen 't reuzenmonster, alcoho lisme geheeten. En welk een heerlijken vorm heeft men voor dit huldebewijs gevonden Daar op het oude Valkhof dat in onze oertijden van 't Christendom zoo vaak getuige was van den zegepralenden terugkeer van dien grooten christenheld Karei den Groote zal nu aan een oud-zoon dierzelfde stad, de huldegave bijeengebracht onder den naam van »het Dr. Ariënsfonds," overgereikt wor den, om daarvan te bouwen een katholiek azyl van drankzuchtigenéén van de reeds lang gekoesterde idealen van Dr. Ariëns. Waarlijk, een meer toepasselijker vorm had men niet kunnen vinden. Het is een grootsche erkenning, onzen groot sten drankweer-held waardig 1 Geen dankbaarder gewas dan aardbeziën, wanneer ze goed behandeld worden. Geen wonder dan ook dat men ze in geen eDkelen tuin mist. De eerste helft der maand Au gustus is de geschiktste tijd voor de aan planting (of verplanting van aardbeziën-bed den. Bij de keuze van het bed houde men in het oog, dat de aardbeziën niet te veel, aan de brandende zon mogen blootgeateld zijn en dat zij een eenigszin» vochtigen, goed bemesten en lossen grond behoeven. ooren, da uitspraak, die mrs. Eaglas hij baar verzoek, met lachenden mond gauit had «Voor uw rouw liefste behoeft ge u niet bevreesd te maken, dat gij een bont kleed draagt, zal niemand opvallen. Er is zeker al een drie maanden om sedert den dood van uw armen papa, en bedenk slechts, dat ik eens eene balletdanseres gekend heb ik bedoel, ha, ha natnnrlijk van af een loge in 't theater door den tooneelkijker die des middags hare moeder had begraven en avonds moest dansen. Zij deed het uit plichtsgevoel, en gy mijn hartje znlt het doen niet waar, om mij een dienst te bewijzen Zij had Jack dit gezegde kunDen herhalen maar zij dachtHij is zoo goed en edel dat hij van alle menschen gaarne het beste gelooft. En terwijl 't haar tegenstond hem dit geloof te ontnemen, zeide zij slechts «Geef haar dezen wenk niet Jack, ik bid er u om 1" «Ik zie echter geen anderen uitweg," hernam hij met eenig ongeduld. «Er is ook geen uitweg noodig, Jack. Ik heb mijn hulp toegezegd en zal mijn belofte nakomen." «Dat wil zeggen, gij znlt u noodeloos en doelloos plagen «Doelloos zeker ni<t. Ik zeide het u toch reeds, ik ben mrz. Eagles vael zchuldig, te veel. Die zware verplichting drukt my neder en daarom moest ik die zooveel mogelyk van mij afwentelen, en daarin kan deze verschrik kelijke bazaar mij behulpzaam zijn." «BahGekheidhernam hij tamelyk onzeker." Wat de vriendschap voor ons doet, moet ons nooit drnkken, wij betalen het toch met vriendschap terug." Toen zij hierop niets antwoordde, maar naar den grond keek, giDg hij verder «Ik houd van troteche en toch zacht-voelende menschen maar men kan ook te trotsch en te zacht- voelend zijn." «Denk zoo slecht van mij als ge wilt mur melde zij slechts" en hier sloeg zij het oog op «laat die zaak op beloop, Jack «O, weest gerust verzekerde hij op koelen toon," dat ik mij tegen nw wil er in zal mengen, daarvoor behoeft ge niet bang te zijn. Wat verder den verschrik kèlij ken bazaar Eenige weken vóór de planting moet de grond van korten, ouden koemest voorzien en diep gespit wordenverder geve men per Are 6 K G. thorassslakkenmeel (of 4 K G. ontlijmd beendermeel) en 5 K G. pa tentkali. Een dag voor het planten zaaie men per Are 1 K.G. chilisalpeter uit. En eeuige weken daarna hei hale men dit. 'De planten moeten zooveel mogelijk gesplitst wordeD, waarbij men echter zorge, dat tlke jonge plant van tortels voorzien zij de wortels moeten wat ingekort worden en de bladeren afgesneden. Men moet echter de hartbls- deren laten zittcu. De planten komen in de lengte en breedte 30 cM. van elkander liggen. De reeds genoemde heer D. Tur- kenbnrg raadt voor aardbeziën de volgende bemesting aan zonder gebruik van stalmest 12 K.G. thomasslakken (of 9 K.G. ontlijmd beendermeel) en 5 K G. patentkali. Begin Mei 1 K.G. chilisalpeter, einde Mei weer V, K.G. en na den pluk tog 1 K.G. Met gebruik ran atalmest, van alles de helft, doch begin Mei geen chilisalpeter, maar in den zomer de volle gift. In de maan l Augustus kan ook de an dijvie nog uitgeplant worden. Waarschijnlijk is een eerste uitplanting reeds geschied. Na Sint Jan begint men gewoonlijk aan dat we'k. Het kan echter ooi tot in de 2de helft van Augustus geschieden. De andijrie heeft een vetten grond noodig en verdraagt zeer goed een veriche bemesting. Om de bladontwikkeling te bevo.deren geve men een mime bemesting met chilisalpeter, dat men voorzichtig rond de planten uitstrooit. Hebben de andijrie-planten haar vollen groei bereikt, dan worden ze op een zonnigen dag gebleekt. Dit doet men door de bladeren met een hies of met stroo bijeen te hinden. Om het indringen van waier te beletten kan men er een blad overeen leggen. Natuurlijk is er nog meer werk te doen de aspergebedden moeien, zoo zij, na het steken nog geen bemesting hebben gehad, per Are 1 K.G. chilisalpeter 'nebben, opdat de planten den zomer door een krachtig be schot maken. De zaadplanten moeten bij droog weder nagezien worden en de vruch ten, welke rijp zijn of openspringen afsnijden of plukken. Ook moet er waarschijnlijk nog veldsalade of winterspinazie gezaaid worden. Werk dus genoeg aau den winkel voor hem, die een tuin heeft, werk ook in Au gustus. betreft, zooals ge hem noemt, mij was hij zoo verschrikkelijk niet. Ik zag hem zelfs met eenig genoegen tegemoet." «Gij 1" „Ja. Ik heb daarvoor allerlei schetsen ontworpen en was er dat kan ik niet loochenen eenigszins op gespitst, hoe mijn ideeën in werkelijkheid eruit zullen zien, maar nu Hij bratc af. „Ach, lieve Jack," riep zij troosteloos, „nu heb ik u de vreugde daarvan bedorven?!" „Nu, dat het voor my niet pleizierig is, U daar voor uw verdriet te zieu staau, kunt gij denken." „Jack, gij znlt niets aan mij merken, ik zal een heel vroolijk gezicht zetten." „Waarvoor? Ik weet toch wat achter dat vergenoegd gezicht schuilt. Wees wijzer en volg mij 1" „Ik kan niet, Jack, ik kan werkelijk niet 1" „Goed. Dan vaartwel?" Met verdrietig hoofd wendde hij zich af om heen te gaan. „Ik wou ik wou dat ik hem maar niets had gezegd", dacht zij, terwijl ze hem kom mervol nakeek. Plotseling kwam zij tot het bewustzijn, dat hij zich weer in de richting van het poort- wachtershuisje verwijderde. IJ lings liep Z3 naar hem toe, hem bij den naam roepend, zoodat hij noodwendig moest stilstaan en zich omdraaien. „Gij wilde toeh mrs. Eagles bezoeken," herinnerde zij hem, toen zij buiten adem bij hem aangekomen was. Dat viel hem nu ook in. Juist, hy moest mrs. Eagles bezoeken en in hare oogen lezen of hij hoop kon hebben .voor zijn toekomstig aanzoek gehoor te vinden. Maar voor dit soort studie had hij nu niet veel zin meer, zoo had Molly's eigenzinnigheid zyn goeden luim bedorven. „Het zal misschien nu te laat geworden zijn," hernam hij stijf, „maar al was dat niet 't geval, dan ging ik toch niet naar haar toe Ik zou Diet weten hoe me tegenover haar te houden, ik zou mijzelf lijken als iemand die onrecht tegen haar in 't schild voerde. Want in den grond gij kunt er nu over denken, De bezwaren van de oude wijzen van inmaak zijn bekend. Het inmaken van groenten met zout in tonntn of potten ia ongetwijfeld de eenvoudigste en goedkoopste manier, maar wordt door betrekkelijk wei nigen meer in toepassing gebracht, dewijl de groenten daardoor te veel van heur smaak eu voedingswaarde verliezen. De blikgroenten worden eveneens door velen veroordeeld om den ffbliksmaak" en de reeds dikwyls voorgekomen vergiftigingen en ziekten, daardoor veroorzaakt. Veoral het bewaren van zure vruohten in blik ie af te keuren. Den laatsten tijd is het steriliseeren van groenten en vruchten volgens het systeem van Weck te Oeflingen meer en meer, ook in one land, in zwang gekomen. Deze be* weringswijze voldoet over 't algemeen zeer goedmislukkingen komen, by goede toe passing, zelden voor. Men heeft voor dezen inmaak noodig een Week's toestel, waarven ons het werk yFriechhaltung' het beet voldeed en daarbij behoorende wijdmonde- glazen. Het conserveeren in glae is niet nieuw, maar werd reeds door velen, in ge wone flesschen namelijk, in toepassing ge bracht, maar ook dit lererde bezwaren. Daar do lnchtafsluiting te wenschen overliet, bedierf de groenten dikwijls alleen groeten, welke zich in eigen zunr conserveeren zoo- als postelein en zuring, bleven goed. Bo vendien maakte de nauwe hals der flesch het vullen en ledigen moeilijk, zoo niet onmogelijk, of ook werd de inhoud bescha digd, terwijl men bij verhitting groot gevaar liep, dat de flesschen braken. Al deze bezwaren zijn door Week's sy steem opgeheven. De gissen hebben een wijdsu hsls en zijn van verschillenden vorm en grootte, de luchtafsluiting is volkomen en de sluiting veel eenvoudiger dan by ge wone flesschen. Sedert een jaar of drie maak ik zelf van Week's toestel gebruik en hebben wij in onze huishouding veel genoegen en voordeel van gehad. Wie een eigen tuin heeft, zooals wij, kan in den tijd van overvloed volop inmaken en alsoo het geheele jaar door met geringe kosten zich het genot van versche groenten en vruchten verschaffen. Want de inhoud blijft maanden, ja jarenlang zoo goed als versch, behoudt zijn natuurlyke kleur, smaak en aroma. Inzonderheid voor zieken is dit van groote waarde en menigeen heeft ongetwijfeld aan deze wijze van conserveeren sijner groenten en vruchten verbetering zijner gezondheid te danken. De uitvinder W>ok self heeft aan zijn uitvinding genezing van een lang durig maaglijden te danken. Wij noemden zooeven het voordeel voor tuinbezitters, maar ook anderen kunnen van Week's sterilisator met groot voordeel gebruik maken. Elke groente tooh heeft zooals ge wilt is het ook onrecht, den stomme te spelen, als een goed mensch blin delings doet, wet hij met open oogen 't liefst nalaten zou." Nu ging hij weer en Marie's bedroefden afscheidsblik, n&m hij in den geest mee. Het was een hartroerende blik en dat deze eens zachte uitwerking op hem had, viel niet ts loochenen, maar verzoend was hij nog niet. In zekeren haast, die minder door den wensch om vooruit te komen, dan door in nerlijke opwinding kwam, ging hij langs den weg, dan een straat rechts inslaande, kwam hy spoedig op 't kiezelpad, dat wy hem reeds eenmaal in de avondschemering zsgen neme», maar in tegenovergestelde riehting. la ilaats van naar 't dal te gaan, wandelde hy >ergopwaarts, voorbij Lympstone Caatle, den heuvel voorby. Nu lag de schemering grys over land en zee, de wijzer zyner klok liep al bedenkelijk naar aoht. Zuchtend keerde hij terug -— zuchtend om het eenzame diner dat hem wachtte. Hy soa het beter kunnen hebben, vond hij en in ge dachten zag hij zich in de van goud glinste rende eetzaal van Clyve Court tegenover eene wonderscboone vrouw. Het was die vrouw, die hij beminde en van wie hij wederliefde verwachtte In welken wilden haast had het hem eerst naar Clyve Court opgejaagd. Naar haar naar haar Verder had hij niets ge dacht, gewenscht, verlangd. Toen was Molly hem in den weg getreden en had zijne vreugde bedorven. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1