Nummer 60. Donderdag 22 Augustus 1907. 00R Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Iet congres te nijmegen. ANTOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen buitenland. Uitgever: >mei jk. Italië. Marokko. België. BINNENLAAT). nige. 'erb« e diej lekcti in d Gistt e va nas g« misss ïstelc schc ssen :kend ebbe kwat e, da n ee stoke et lij d ha itoffe Gooi raget edoo et oi were eenig ij hen gwa ie aai 'eigei istonc naakt Lewi oor vrou oen z dat h nedei in ee Eer holpe had d lomei order, vont wan Lewi woed dran! z :aal leven ,ad aa Atjel its. D an;de or ee hoog i, ove »r doo rervot g. E dde d loorda e, vo( Hij bt scho :had e elt ee odlott en, da estuui .5 19e 'g- Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden en»., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertenties 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. eugdig uid, f ii. Daar kwamen ze te zamen de hon derden, die uitgetrokken waren om bij te wonen de openingsvergadering van ons Tweede Congres der Nederlandsche Katholieke drankweer. Met een lof, waar in lieve damesstemmen het Veni Creator* zongen, werd de zegen des Heeren over de te beginnen werkzaamheden afge smeekt. En daarna toog men naar de groote zaal van Burgerlust bij het Valk hof, die veel te klein was, om de tal rijke schare drankbestrijders, zoowel dames als heeren, te bevatten. Op het podium zat het 11e regiment infanterie, langs de wanden stonden verscheidene vaandels van Kruisverbonden en Maria- vereenigingen en hingen verscheidene grafische afbeeldingen, betrekking heb bende op de drankbestrijding. Tevens zag men het portret van Dr. Ariëns, geschilderd door Jan Toorop. Met alle respect voor 't talent van Jan Toorop, niemand kon het mooi vinden. Daar verscheen de generalissimus. Een donderend applaus steeg uit de massa op, de muziek speelde het »Lied van So- briëtas* (woorden van Gerard Brom, muziek van L, v. d. Laaken.) t Was één spontane ovatie. Nadat de kalmte was teruggekeerd, verscheen Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck op 't spreekgestoelte en opende 't Congres met den christelijken groet Geloofd zij Jezus Christus.* En toen sprak de Voorzitter een opgewekte ope ningsrede uit, aan welker slot hij Dr. Ariëns huldigde met krachtige, enthou- siastische woorden. En daar rezen ze op, de talrijke geestelijke heeren en leeken, en brachten ze in vurige geest drift hulde en dank aan hem, die daar onder bescheiden houding zoo'n reuzen- energie verborg, de kleine, doch groote generalissimus onzer drankweer. En nog warmer werd de geestdriftige uiting, toen de Voorzitter mededeelde, dat thans reeds f10799 was bijeengebracht voor 't Dr. Ariënsfonds. Alsnu bracht de ondervoorzitter van 't Kruisverbond in 't Aartsbisdom namens dit lichaam hulde aan Dr. Ariëns, bood hem het Eere-Voorzitterschap en een groote krans aan. Toen kwam Smidt, hoofdbestuurslid van de Nederl. Vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, om namens dit lichaam een woord van sym pathie te spreken. En deze heer was één lof over den omvang, 't gehalte en de leiding van de katholieke drankbe strijding en roemde als de machtigste drijfveer dier groote kracht 't geloof en 't bezit der vrouwen in den strijd. Daar trad Dr. Ariëns zelf op en men haé hem moeten hooren zijn dank bren gen voor al die hulde. De in-de-ziel-grijpende wijze, waarop dat gedaan werd, is hem alleen eigen, al die honderden hingen aan de lippen van dien machtigen improvisator. Ook toen hij zijn onderwerp behandelde >De Katholieken in den strijd tegen het alcoholisme.* Wij moeten onze pen be dwingen, om niet die magnifique beelden en vergelijkingen neer te schrijven. De rede was in één woord grootsch van opzet, logisch van gedachten-gang en pakkend door de nieuwe gezichtspunten, welke er in geopend werd. Kort geresu meerd kwam ze hierop neerZijn we aan ons hoogtepunt Men beweert wel, doch dit moge, wat organisatie betreft gedeeltelijk waar zijn, maar niet wat het betreden van nieuwe banen aangaat. Onze drankweer moet thans in haar nieuw tijdperk vooral belichten de hygiënische zijde van het vraagstuk en den sociaal- charitativen aard der drankweer. Waar lijk, Dr. Ariëns opende hier een nieuw arbeidsveld voor onze drankbestrijding, welke nieuw en verhoogd leven in onze drankactie zal brengen. Een donderend, bijna onbedaarlijk applaus beloonde den sympathieken spreker. En thans kwamen weer nieuwe hul- debewijzen, zoo o.a. van den sub regent van 't college van Kortrijk, die Dr. Ariëns huldigde als de stootgever der Vlaamsche drankactievan den heer Staal, voorzitter der Essener drankbe- strijdersvereenigingen, die in 't Duitsch Dr. Ariëns hulde bracht voor de stuw kracht, welke hij aan hun vereenigingen had gegeven van den heer Slotemaker de Bruine, die sprak namens de Nat. Chr. Geheelonthouding en de Predikan tengeheelonthoudersvereeniging en van mej. Maseland, presidente van de Maria- vereeniging in 't aartsbisdom Utrecht. En nu bekwam professor J. v. de Groot O. P. van Amsterdam het woord. Spre ker zou behandelen- »Van boven at.* En hij schetste in eene heerlijke impro visatie den priester-drank bestrijder, den arts, den student, kortom allen, die in vloed kunnen uitoefenen en riep hun toe, plaats te nemen in de rijen der drankweer. Ook hier weer prachtige beelden, stoere taal, wel niet zoo los en vurig als die van den bewonderenswaar- digen volksredenaar Dr. Ariëns, maar toch boeiend en trekkende vasthoudende de volle aandacht, doordat men voelde dat daar stond de geleerde, de man, die zonder een woord op papier daar grepen deed uit 't latente materiaal in z n denkenschap Deze eerste avond van *t Congres is schitterend geslaagd, ge slaagd boven alle verwachting. De Voor zitter kon dan ook met't sluitingswoord gerust de hoop uitspreken, dat de sectie vergaderingen der volgende dagen even groot succes zouden hebben. En thans nog een enkel woord over die sectievergaderingen Maandagmorgen werden behandeld in sectie I de onderwerpen Liefdadig heid en alcoholisme door Dr. Cypr. Verbeek Ord. Carm- (Osch) en Kinder bescherming en alcoholisme door P. Mesher (Maastricht). In sectie IIde bierkwestie door Dr. P. Th. Coeberg (Maastricht) en het be ginsel der katholieke Geheelonthouding door Pater H. van 't Westeinde m. s. c. (Arnhem). Wij waren tegenwoordig bij de behandeling der laatste onderwerpen In 't kort zij medegedeeld, dat ons 't standpunt van Dr. Coebergh het juiste standpunt in dezen toescheen, doch dat pater van 't Westeinde 't spijt ons te moeten zeggen niet berekend was voor zijne taak. Daar zat in die inleiding noch logischen gedachtengang, noch eenige diepte of breedte. Het debat kenmerkte zich dan ook door eenige heftigheid. 's Middags werd er vergaderd in drie secties (jammer een noodzakelijk kwaad van zoo'n congres). In sectie I werden behandeld: Arbeidersbeweging door H. Hermans (Maastricht) en Alcoholisme en Tuberculose door A. H. M. Noyons Med.-Doct. en Arts (Utrecht); in sectie IIhet kind en de drankbestrijding door Pater H. Ermann S. J. (Rotterdam) en De Onderwijzer door J. G. Onland ('s-Hertogenbosch) en in sectie III Jongens- en Meisjesbonden door kapelaan W- G. A. H. van Berkel (Arnhem) en Alcoholisme en Leger door luitenant I1. van der Steen ('s Gravenhage). Wij woonden bij Arbeidersbeweging en de Onderwijzers. Hermans toonde zich hier een uitste kend inleider, die zijn materie volkomen meester was en de heer Onland hield prachtige betoog. Het debat ken- (honderden) met de tram naar Berg en Dal, waar Pater Borremaens de Gruve O. F. M. (Vorden) een rede hield over de propaganda. Pater Borromaens is een redenaar bij de gratie Gods. Prachtige beeldspraak en een vuur, die honderden toehoorders meesleepte en met een groote ethische kracht omhoog trok. Pater Borromaens gaf een percent energie mede, dat de rente zal zijn van een machtig kapitaal drankactie. En thans de slotvergadering, welke des avonds om 9 uur begon en tot elf uur duurde. Hierop behandelde Dr. A. W. Ausems (Utrecht) het kind. Een kalme, wetenschappelijke rede, waar bijna geen speld tusschen te steken was. Wel beproefde het sommige debaters, maar Dr. A. W. Ansems wees hen die hem in den kern van zijn betoog aanvielen, met de kalmte van den man, die het weet, af. Het spijt ons wel, dat de ruimte niet toelaat de stellingen der inleiders in te lasschen. De lezer kon dan eens zien wat gezonde, wetenschappelijke kost hier op dit congres werd gegeven. Ten slotte ditDoor 't geheele congres loopt tot' heden de roode draad der geheelonthouding De evolutie onzer katholieke drankweer is sedert zijn laatste congres sterk in die richting leidende geweest; dit is een hoogst verblijdend teeken. Tevens is 't een verheugend verschijnsel dat de grondtoon voor alle inleidingen en debatten 't wetenschap pelijke inzicht in 't alcoholisme is. Jammer moet het genoemd worden dat de voorbereiding van 't congres wel wat beter had kunnen zijn. Waarom b.v. voor de openingsvergadering niet de zaa' der Vereeniging afgehuurd Dit sluit echter niet uit, dat 't congres tot heden een schitterend verloop heeft. zal hun verschaft worden, zoolang ze uiet gel eekend hebben. Het komt dus neer op een uitsluiting. De politie heeft eenigen van degenen, die kardinaal Merry del Val gemolesteerd heb ben, gepaktonder hen is de bekende anarchist Merlino. Zaterdagavond reed de partièuliere secre taris van den kardinaal door de straten van Marino, toen een voorbijganger hem groette. Dadelijk kreeg de man, die zoo beleefd was tegenover een geestelij e, van een individu een paar meppen. Maar de ander stelde zich krachtig met zijn wandelstok te weer. Minister-president Giolitti heeft zijn col lega's opgeroepen om te beraadslagen over de maatregelen, welke tegen de veldwinnen de auti-clericale agitatie te nemen zijn. Vooral voor 20 Sept. is men bang, den datum van den intocht der Italiaausche troepen binnen Rome. De socialisten willen op dien dag overal betoogingen houden. De toestand In Marokko is alweer onrustbarend geworden. Het ach ij ut die Mooreu met hun heiligen oorlog ernst te wezen en als de sultan niet wil voorgaan, dan doen zij het alleen. Hij had volgens sommigen een boodschap gezonden naar de stammen bij de stad om hen van vechten af te houden. Dat heeft niet gebaat, zelfs wordt uit Marakes] ge. meld, dat daar een nieuwe sultan is uitge- een r0 merkte zich bij beide inleidingen door zakelijkheid en gezonde welwillendheid Naar we vernemen, ging het bij de >jongens- en meisjesbonden2 vrij heftig toe- Om half elf trokken de congresleden Op de gisteren gehouden vergadering van Antwerpsche bootwerkers is het volgende voorstel voorgelezen, dat den patroons is voorgelegd in antwoord op den eisch dade lijk aan het werk te gaan tegen 5 fr. per dag met uitzicht op meer, zooals we vroe ger hebben meegedeeld: 51/» f*. Per dag, onmiddellijk het werk hervatten, dadelijke wegzending der Engelschen. Twee scheidsrechters zouden uit elke par tij benoemd worden, die onder voorzitter schap van den burgemeester zouden verga deren. Deze commissie zou, elk op eigen kosten, een onderzoek gaan doen in de ha ven in Botterdam. Bij handen opsteken en onder een don der van toejuichingen werd dit tegenvoor stel aangenomen. Drpatroonsverceniging vergaderden dade lijk na de ontvangst van het antwoord der werklieden. Ziehier wat er besloten is: De Fédération Maritime verwerpt kracht- dadig het voorstel der werklieden en wil er niet eens over in bespreking gaan. Zij houdt aan haar voorstellen vast en atnurt een ultimatum aan de dokwerkers. De Fédération Maritime gaf aan de sta kende dokwerkers tijd tot Maandagmiddag 4 uur, uiterlijk, om zich aan de voorwaar den der patroons te onderwerpen. Indien op het bepaalde uur geen voldoen de antwoord was ingekomen, zou de Fédé ration Maritime tot de maatregelen over gaan, in de algemeene vergadering over eengekomen. Van heden af kunnen alleen werk beko men werklieden, die zich door onderteekenen verplichten, alle werk op de bestaande con ditiën te aanvaarden. Voor het laden: De stouwers in de ruimeD, per dag fr. 6.00 de helpers, volgens bekwaamheid 5 00 h 5.50; de goederenbijbrengers fr. 5.00. Vooi het lossen De houtbewerkers per dag fr. 5.00 de graan-, zaad-, zak- en slukgoedladers fr. 5.00. Dit zijn al de oude loonen. Bij weige ring van te teekénen worden de dokkers oogenblikkelijk weggezonden, en geen wer* roepen. Uit Casablanca werd gisteravond geseind: De Mooren hebben hedenmorgen Casa blanca aangevallen. De Franschen bleven eenigen tijd in hun kamp, maar ten slotte werd een kleine afdeeling, onder dekking van het gsschutvuur der oorlogschepen, uit gezonden. De Mooren legden zich in hinder laag en maakten die afdeeling af. loen er onmiddellijk versterking werd gezonden, trok de vijand terug. De aanval droeg een zeer ernstig karak ter en had over eer. uitgestrektheid van 6 K.M. plaats. Door geschut- en mitrailleur- vuur werd de aanval afgeslagen. De Spahis vochten man tegen man met de Arabieren. Het geschut van de Gloire hielp mede. De Franschen bekwameu 2 dooden, end gewonden, waaronder 1 kapitein, alsmede 12 doode paarden. De Marokkanen hadden of gebruikten geen geweren misschien uit gebrek aa.i ammunitie, misschien als een letterlijke op volging van het bevel des profeten, om met het zwaard de vijanden van het geloof te verdelgen. Maar ze moeten dan ook, vooral door de kanonnen van het oorlogsschip, zware ver liezen hebben geleden. De Spaausche troepen deden niet mee aan den strijd. CASABLANCA, 20 Aug. (Havas). De aanval der Mooren begon gisterenmorgen om half acht. De stellingen der Fianschen werden door de Mooren geheel omsingeld, die op de voorposten van het kamp begon nen te vuren. Met werkelijke donderdagen wekten de kanonnen van den kruiser Gloire de slapende stad en deden zij de huizen schudden door hun ontploffingen, waartus- scheu zich de zwakkere vuren der veldka nonnen, mitrailleuses en geweren vermengden. Gedurende eenigen tijd bleven de Fran- schen in het kamp zicb tevredenstellende de Mooren terug te drijven, die op minder dan 700 h 800 meter van hen vuurden, maar spoedig zond generaal Drude eene vliegende koloune van 50 spahis at. Onder deksing van het kanonvuur van de Gloire en de Galileo rukten dezen zon der hindernis op tot op 800 meter, maar de Mooren hadden hen in een ^nderla®j? gelokt. PlotseliDg verschenen 200 a 3UU Moorsche ruiters, die woedend de spahis aanvielen, met de sabel in de hand. Verscheidene paarden werden gewond en een soldaat werd den schedel gespleten. Een Fransch officier werd gewond, doch hij ver zamelde zijne manschappen en trok zich, steeds vurende, langzaam terug. Weldra ar riveerde eene versterking van 150 spulin in galop waarvoor de Mooren op de vlucht sloegen. Onderwijl was de opwinding in 't Frausche kamp groot. De loopgraven waren gevuld met legion- uairs en honderden Algerijnsche tirailleur», gereed om den vijand aan te vallen. Op alle huizen volgden talrijke toeschouwers het gevecht van verre, de kogels der Mooren ontwijkende. Generaal Drude hield zich met zijn ge- heelen geueralen staf in de loopgraven op, de operaties in persoon leidende. Eindelijk, op een gegeven oogenblik, ver hief zich een reusachtige stofwolk van achter een heuvel, waaruit men opmaakte, dat nieuwe versterkingen Arabieren hunne door de Spahis verjaagde kameraden waren te hulp gekomen. De generaal beval de artillerie het vuur op de stofwolk te openeu. Het eerste schot van het berggeschut miste doel, doch het tweede kwam met een mathematische juist» heid midden in de wolk neer, die aanstonds uiteen ging. Toen volgden de schoten el kander zonder ophouden op, zoodat in de verte de heuvel niets anders meer was dan een stofwolk met springende granaten. Onderwijl waren de Spahis door hunne acbtervolgiug van de Mooren bij een andere groote stofwolk gekomen, waarheen de Ara bieren zich gericht hadden, meenende er vrienden te vinden. Honderden Arabische ruiters kwamen toen vsn alle kanten in galop hun vluchtend detachemeut te hulp en nu was het de beurt der Spahis om terug te trekken. Zij vluchtten, achtervolgd door de Ara bische ruiters, die hen 166 dicht op de hielen zaten, dat de grootste verwarring ontstond. De batterijen verdubbelden hun varen op de Mooren, die, geenszins daardoor verward, op de Spahis aanvielen op eene wijze, die bij iedereen verbazing wekte. De Fransche ruiters werden bijna tot aan de stadsheuvels teruggedrongen, waar zij gelegenheid vonden om zich in veiligheid te brengen. Ondertusschen deden de Mooren rondom het Fransche kamp een aanval. Het vreem delingen-legioen opende een geweervuur en eenige Algerijnsche ruiters hakten een paar te dicht genaderde Arabieren neer. De Mooren werden aangevoerd door een hoofd, die blijkbaar wist wat de oorlog was. Mond- en Klauwzeer. De minister van L., N. en H. heeft goed gevonden met 20 Augustus 1907, in te trekken zijn beschikkiug van 6 Augustus 1907, waarbij verboden werd het houden van markten van herkauwende dieren en varkens in de gemeente Gorinchem met ingang van 19 Augustus 1907, in te trekken zijne beschikking van 1 Juli 1907, waarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren Yan herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen kringen in de gemeente Woubrugge en Oudshoorn. A. met ingang van 20 Augustus 1907 het vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Rijks te verbieden naar een kring, omvattende 1. Noordbrabant, met uitzondering de gemeenten Willemstad, Fijnaart en Hei» ningen en Made en Drimmelen 2 het gedeelte van Gelderland ten oosten van de spoorlijn Utrecht—'s-Herto- genbosc'n 3. de eilanden Goedereede, Overnakket en Tiengemeten 4. Zeeland 5. Friesland 6. Overijssel 7. Groningen 8. Drenthe 9. Limburg B. te bepalen, dat het sub A oedeeldu verbod geene betrekking heeft op den door voer van herkauwende dieren en varkeui per spoor zonder overlading in afzonderlijke, gesloten en verzegelde wagens en dat voor den invoer van slachtvee en in byzondere gevallen mede van ander vee afwijking van voornoemd verbod kan worden losgestaan door den commissaris der Koningen in de provincie binnen welke de plaats van be- aar ij iüï 'g- De Echo van het Zuiden, Wulwttksche Courant

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1