Gemeenteraadsvergadering. S IN T 0 O N IE L E N levert yoed werk aan matigen prijs Gemengd Nieuws. Bekoorlijk Stokpaardjes Lslieamslkaasp De Waalwijksche Stoomdrukkerij Sierlijk materieel. Ingericht naar alle eischen. Boekbinderij. - Boekhandel. Handel in Schoolbehoeften. Algemeen Advertentie-bureau, Burgerljjken Stand. Sport andelsberichten Werkende met een uitgebreid en bekwaam per soneel is zij het best ingericht voor groote werken. Alle boeken worden voor denzelfden prijs gele verd als door de uitgevers A. v. d. Wee-Cools Kaatsheuvel. L. Sikkers Drunen. CASABLANCA, 22 Augustus. Bij het gevecht van gisteren bekwamen de Franschen 1 doode en 4 gewonden, waaronder 1 officier. De Franschen deden heden een verkenning geen Moo re n werden aangetroffen. TOULON, 23 Augustus- Een trans portschip wordt morgen zeilklaar ge maakt een ander is geieed. Een kruiser en 2 torpedovernielers zijn eveneens gereed om op het eerste bevel naar Marokko te vertrekken. De T e 1.-sportredacteur seint uit Cues- brin Altstadt, dato 22 Augustus: Wij zijn heden alhier aangekomen, en dus nog slechts 80 K. M. van Berlijn verwijderd, waar wij morgen feestelijk worden ontvangen. Colignon is dicht bij Schwerin »en panne". - De Spijkerwagen en de beide Dion Boutons zijn namiddag ruim 1 uur in Berlijn aangekomen. Er wordt den rei zigers morgen een feestmaaltijd aange boden. Het ongeluk op Zorgvliet Omtrent een ernstig ongeval, dat dezer dagen bij het sloopen van den muziektempel op het terrein Zorgvliet te 's Gravenhage plaats had, wordt nog het volgende bericht. Vijf werklieden waren onder toezicht van een opzichter den geheelen ochtend bezig geweest om den muziekkoepel te sloopen. Toen het ongeluk gebeurde, was de opzichter juist de stad in om gereedschappen te halen. Vermoed wordt dat door het ondergraven van de hootd- bogen, het betongevaarte dat ruim 12 M. hoog was zijn steun heeft verloren en door het zakken uit het verband was gescheurd De werklieden hebben blijkbaar niet vermoed, dat het gevaarte reeds zoo danig verzwakt was. dat voor instorten gevaar dreigde. Althans op het oogen- blik, dat de schelpvormige koepel in éénstortte, moeten 2 werklieden zich boven op den koepel bevonden hebben en de drie anderen er onder. Plotseling scheurde het bovengedeelte van de be- tonschelp en met donderend geraas stortten de beiden helften ineen, in hun val medesleurend en bedelvend onder puin en betonmassa's de 5 werklieden. Een der werklieden, die boven op den koepel had gezeten werd bij het voor over vallen van het gevaarte een eind weggeslingerd cn viel dus in het vrije veld. Zijn toestand is 't minst ernstig. Maar de toestand van zijn kameraden, die onder de kap lagen, was allertreu rigst Het opruimen van de betonmassa's, waarbij de brandweermannen en perso neel van de gemeentewerf, geholpen door vele rappe handen, ijverig werk zaam waren, eischte ontzaglijk veel moeite, maar bovendien ook groote zorg en behoedzaamheid in het belang van de bedolven om hulp roepende werk lieden Door het schoren met palen en het gebruik maken van windassen, slaagde men er ten slotte in een deel van het puin, waaronder de slachtoffers bekneld lagen, weg te ruimen. Een ontzettende aanblik leverden die opgegraven onge- lukkigen op. Behalve ernstige hoofd wonden waren van een der mannen de beide beenen verbrijzeld, terwijl een ander een zware ijzeren bóut dwars door het lichaam was gedrongen. Zij leefden echter nog en een ge neesheer meende zelfs, dat nog niet alle hoop op levensbehoud behoefde te worden opgegeven. Toen men eenmaal zoo ver was, dat vier nog levenden, hoewel min of meer zwaar verminkten van onder het puin had uitgehaald, konden ook aanstonds de inmiddels op het terrein aanwezige doctoren hulp verleenen. In allerijl werden twee der zwaarst verwonden met politie-raderbaar naar Bronovo vervoerd, terwijl ziekenverpleeg sters met een draagbaar een anderen hoogst ernstig verwonden werkman van de plaats des onheils naar de buiten aan den Scheveningschen weg wachtende automobiel van het gemeente-ziekenhuis om den ongelukkige in die inrichting in verpleging op te nemen. De vijfde werkman lag nog altijd diep in het zand onder zware brokstukken beton, verward in dik staaldraad, bedol ven. Wel werd onafgebroken getracht hem er onder vandaan te halen, maar de kans om hem levend te voorschijn te brengen, verflauwde allengs en werd ten slotte opgegeven. De algemeene opinie was, en zij bleek later maar al te zeer waarheid te bevatten, dat de onge lukkige, die met het hoofd omlaag in deb zandgrond zat, reeds lang gestikt was.' Toen 't na geruimen tijd werkens gelukt was dezen werkman te voorschijn te brengen, kon dr. Soesman dan ook slechts den dood constateeren. Diep leedwezen teekende zich af op het gelaat der omstanders. Zoo men vernam, laat deze ongeluk- kige een werkman van een goede dertig jaar een vrouw en 8 kinderen achter. Drie van de verwonde werklieden, al len opgenomen in »Bronovo«, waren gister-avond tot bewustzijn gekomen en zeer onder den indruk van het gebeurde. Een hunner heeft een schedelbreuk bekomen, de beide anderen inwendige kneuzingen. De behandelende geneesheer had gis ter-avond hoop, allen in het leven te behouden. De toestand van den veronge lukten werkman die in het gemeente-zie ken huis was opgenomen, was in den laten avond ernstig, schoon niet gevaar lijk. Dc moord ie .Monte Carlo. De instructie inzake den moord op Emma Lewin is bijna ten einde en alles wat deze instructie aan den dag heeft gebracht vestigt bij den rechter van instructie de overtuiging, dat Goold loog. toen hij het voorstelde als had hij Emma Lewin in drift gedood, om zoodoende zijn verantwoordelijkheid te verzachten. Integendeel, alles wijst er op dat men hier te doen heeft met een zorgvuldig voorbereiden moord, waarvan roof de drijfveer was. Nog één punt moet be licht wordenonder welke omstandig heden het echtpaar Goold heeft kennis gemaakt met haar, die door hun hand sterven zou. De justitie heeft er belang bij de vrouw te kennen, die daarbij tot bemiddelaarster diende, ten einde haar te ondervragen en van haar opheldering te verkrijgen omtrent sommige feiten die, zoo niet verdacht, dan ten minste vrij onverklaarbaar zijn. Naar die zijde zet de rechter van instructie zijn onderzoek nog voort. Hij heeft de dame opgeroe pen, die het echtpaar Goold met Emma Lewin in aanraking bracht, maar dit ge heimzinnig personage legt niet de minste haast aan den dag, om aan die oproeping gevolg te geven. Zij heeft den rechter van instructie doen weten, dat wanneer hij haar vragen wil stellen, zij er in toe stemt die te beantwoorden, maar in een villa, welke zich op Fransch grondgebied bevindt e» waar zij in gezelschap van een vriend za! zijn. De houding van deze dame wijkt af van die door alle personen aangenomen, welke het echtpaar Goold of Emma Lewin gekend hebben en er niet het minste bezwaar tegen maakten den rech ter van instructie in te lichten omtrent alles wat zij wisten en wat bij het onder zoek van belang zou kunnen zijn. Deze tot dusverre onbereikbare dame is in staat aan de justitie nauwkeurige inlich tingen te verschaffen omtrent de relatien die er bestonden tusschen het echtpaar Goold en Emma Lewin. Zij kan, onder anderen, opheldering geven in een zaak- die beurtelings aan mevrouw Goold en aan mevrouw Lewin was voorgeslagen. Het betrof den aankoop van een beleen- briefje, dat, naar het schijnt, 4000 francs waard was en waar men voor 1000 francs afstand van wilde doen. De dame die Emma Levvin heeft voorgesteld aan hen, die haar moordenaars zouden wor den, moet ook met deze zaak bekend zijn en daar hecht men veel gewicht aan. De rechter v. instructie heeft er niet in toegestemd die dame op een door haar aangewezen plaats te gaan hooren maar hij heeft haar een nieuwe oproe ping gezonden, ditmaal in krachtiger termen gesteld. BAARDWIJK Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 22 Augustus 1907, des voorm, ten half elf uur. Voorzitter de YVelEd. Achtbare heer J. A. J. van Heijst. Te 10.45 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren Loeff Klerx en Schrijnen afwezig de heeren van Bijnen, Pulles en C. Schonis. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter. Van den heer van Bijnen is een schrijven ingekomen dat hij door uitstedigheid verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Voor kennisgeving aangenomen. AAN DE ORDE: 1. Vaststelling der gemeente rekening voor het dienstjaar 1906. Door den Voorzitter wordt deze in zijn geheel voorgelezen. De heer Schrijner vraagt naar aanleiding dat er nog zooveel posten onbetaald zijn gebleven of er wel handelend genoeg wordt opgetreden, of dat die menschen soms allemaal niet bij machte zijn om te betalen. De Voorzitter. Er zijn- menschen die niet kunnen betalen, maar er zijn ook genoeg menschen bij, die wel kunnen betalen. We zullen voortaan de ont vanger die achterstallige posten laten bij betalen, dan zal hij wel wat beter op letten. De heer Schrijner, Die posten voor hakhout zijn nog niet voldaan. Hoe zit 't daarmee De Voorzitter. Ik ben daar zelf ge weest en die menschen hebben mij be looft te betalen zoo spoedig als ze kunnen. De heer Schrijner. Anders moet u 't maar eens in hadden van Zeckendoif geven. De Voorzitter. Ik heb al eens ge schreven, dat, als ze dan en dan niet betaalden, ik het in handen van Mr. Loeff zou geven. Daar schenen ze wel wat respect voor te hebben want ze kwamen den volgenden dag direct vragen of ze nog wat uitstel van betaling kregen Ook zijn er die zoo nu en dan eens een gulden of een rijksdaalder komen betalen. De heer Schrijner. Ik zou het maar eens in handen geven van Zeckcndorf, het blijft anders allemaal maar hangen. Na nog eenige discussie wordt be sloten de rekening aldus vast te stellen en de werkelijk onwillige achterstallige betalers door Mr. Loeff te laten vervol gen. 2. Af- en overschrijving. De Voorzitter. Er moeten van eenige posten als die van het onderhoud der straten, kosten van brandweer, en het onderhoud van gebouwen worden over geschreven. Dat lean van een post worden afgeschreven. Wordt aldus goed gevonden. 3. Ingekomen stukken, a. Schrijven van de Gezondheids- Commissie welke haar zetel heeft te Heusden. De Voorzitter. De commissie kan zich wel met de voorgestelde wijzigingen goed vereenigen. Alleen is er bijgevoegd dat mestvaalten minstens 5 Meter van het woonhuis verwijderd moeten liggen. Dat is nu geen practisch bezwaar want de meeste mestvaalten leggen toch achter stal of schuur en dan is men al spoedig 5 Meter van het woonhuis vandaan. De bepaling om on- en minvermogenden niet verplichtend te stellen zich aan te sluiten aan de waterleiding is er bij de commissie niet ingegaan. Zij stellen nu voor om te lezen, daar, waar staat dat zij verplicht zijn om aan te sluiten indien binnen een afstand van 30 Meter geen goed drinkwater is nu te lezen een af stand van 100 Meter. Dat is heel wat beter. Verder is opgenomen dat voor taan ook met kleinere, met de z.g. Bel gische steen mag worden gebouwd. He heer Schrijner. 't Is toch wel wat ver overdreven als je goed drinkwater heb en je moet dan aansluiten bij de waterleiding. De Voorzitter. In de verordening staat dat je dat moet doen als je water voor de gezondheid schadelijk, is afge keurd, dan moet je pas aansluiten. De heer Schrijner. Er is water van putten afgekeurd dat veel beter en smakelijker is dan het leidingwater, althans het bevalt mij, en meer menschen, veel beter. Ik zou daar nog zoo spoedig niet op ingaan, ik zou eerst nog eens afwachten. De heer Klerx. Beter als leidingwater kan niet, dat het je smakelijker voorkomt dat is mogelijk, maar leidingwater is voor de gezondheid toch heelemaal niet schadelijk. De heer Schrijner. Ik zeg wat mij betreft vind ik het even goed. De heer Klerx. Wordt er bij het onder zoek niet al te nauwkeurig gekeken. De Voorzitter. Neen, dat gaat nogal. De heer Schrijner. Ik geloof als die Maatschappij beter rendeerde, het water niet zoo spoedig zou worden afgekeurd In Waalwijk loopt het ook niet zoo van een leiendakje. De Voorzitter. Het sterftecijfer is hier zeer hoog. Of dat nu aan het drinkwater is te wijten, weet ik niet, wel weet ik dat we hier heel veel slecht drinkwater hebben. De heer Schrijner. Als het water nu beslist slecht is, dan moeten er maat regelen genom«n worden, maar om maar te zeggen ge moet en ge zult aansluiten daar ben ik op tegen. Ik zou dan liever zeggen kookt je drinkwater, dat is tijdens de cholera ook gedaan en dan is het toch zeker goed, dan is het niet gevaar lijk voor de gezondheid. De heer Klerx. Tegenover de hout zaag-fabriek is het water zeer slecht, dat is algemeen bekend. De Voorzitter. Het is daar zoo slecht dat je het dikwijls in huis niet kan houden van de stank, die het water verspreid. De heer Schrijner. Daar gaan de menschen het water ook in de buurt halen. De heer Klerx. Zou het geen aanbe veling verdienen om eenige nortonpompen te laten slaan. De heer Schrijner. Daar ben je ook nog niet mee klaar, 't Is dan nog niet zeker dat het water goed is en je heb dan groote kosten gemaakt. Kijk maar eens in Heusden. Daar is het op de eene plaats goed en op de andere niet. De heer Klerkx. Het water kan dikwijls prachtig wit eruit zien en dan nog slechte bestanddeelen bevatten. De heer Schrijner. Dan moeten de menschen het water maar koken. Zooveel water wordt er toch niet gedronken en voor koffie of thee en bij het gebruik van het middageten wordt het van zelf gekookt. Is het water smerig, zooals er werkelijk putten zijn, ja, dan moeten ze worden afgekeurd. De Voorzitter. Putten die maar 3 a 4 meter diep zijn, geven allemaal slecht water. Dat is altijd in beweging. Je moet heel fdiep het water kunnen halen, dan heb je zuiver water. De heer Schrijner. Dat is niet zeker. Voor een kapitalist geeft dat nu niet veel, maar voor een gewoon burger zegt dat veel. De Voorzitter. Ja, altijd heb je het niet zeker. In Heusden hebben we het voorbeeld. Aan het stadhuis was het goed en aan de R. K. Kerk, een afstand in linia recta van nog geen vijf minuten hebben ze 't werk moeten staken, daar konden ze aan geen goed drinkwater komen In Drunen, Hedikhuizen en Vlijmen zullen ze ook boringen doen, maar dat iijn rijke gemeenten, die kunnen dat gerust doen. Hier zou het 't beste zijn om stand pijpen aan te brengen en die op 100 Meter afstand plaatsen De Maatschappij wilde er echter niet op ingaan. De heer Schrijner. Waar zal je die dan plaatsen. Als er een bij u voor het huis zou worden geplaatst zou u gauw vervelen, denk ik. De Voorzitter. Daar zou dan wel plaatsen voor te vinden zijn waar niemand er last van had. B. v. aan de Wiel en Heul en meer andere plaatsen. De heer Schrijner. We hebben al f400 uitgegeven voor die brandputten en dan nog meer kosten gaan maken. Als we er nu beter voorstonden. Het concept wordt nu voorgelezen. De heer Klerx zegt dat 't nu toch al veel scheelt. Èerst 30 Meter en nu al 100. De heer Schrijner. Ja 't is wel bij gekomen. De Voorzitter. Iets anders gaat toch riiet. De heer Klerx. Hoe zijn daaromtrent de bepalingen in Waalwijk. Zijn ze daar ook zoo streng. De heer Schrijnen. Ik geloot dat we 't van begin af aan niet goed genoeg zijn ingelicht. We hadden meer bezwaren moeten maken. De Voorzitter. I)e inspecteur wilde eerst hebben dat we alle woningen lieten aansluiten, 't Onderzoek is nu slecht uitgevallen. Van de 12 monsters zijn er twaalf afgekeurd en sommige monsters voldeden heelemaal niet aan de minst mogelijk gestelde eischen nog niet eens. Na nog eenige discussie worden de wijzigingen aldus vastgesteld. De Voorzitter. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen houdende goed keuring genomen raadsbesluiten in vorige vergadering Voor kennisgeving aangenomen. De heer Klerx. Mijnheer de Voor zitter, ik wil u in overweging geven dat aan de werkzaamheden van het af wateringskanaal, daar aan de Overlaat voor meer en beter licht moet worden gezorgd Ik ben er dezer dagen eens wezen kijken, maar 't is er veel te duister. De heer Schrijner. Wat zou u dan willen. De heer Klerx. Dat de aannemers daar wat meer lantaarns plaatsen. En dan nog wat. Ik zou u r.og in overweging durven geven om maatregelen te treffen dat voortaan de kermis vermakelijkheden wat meer bij elkaar staan. Nu stond het paardenspel bijna aan het andere eind der gemeente. De heer Schrijner. Er moet maar grond zijn- De gemeente zelf heeft geen grond waar een paardenspel op kan staan. De heer Klerx. Zou daar in de Steeg geen plaats voor zijn. De Voorzitter. De kermis is van dien aard, dat de gemeente geen terrein expres kan gaan maken voor de vermakelijk heden er op te plaatsen. Maar dat die vermakelijkheden wat meer bij elkaar komen te staan, daar zullen we voor zorgen. Het volgend jaar kan het paarden- spel op de werft van J. de Kort geplaatst worden. De heer Klerx. 't Is mijn bedoeling maar alleen, dat zooveel mogelijk alles bij elkaar staat Verder niets meer aan de orde zijnde en niemand meer 't woord verlangend, gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames tegen den Hoofd. Omslag. wordt elk gezicht door Hozend, jeugdig- frisch uiterlijk, zachte, blanke huid, en verblindend schoou teint.. Dit alles bewerkt de pchte van BERGMAN Cd., Kadkbeul met fabrieksmerk „Stokpaardjes* k 50 ets. p. st. bij ANTOON TIELEN VAN Bestellingen worden aangenomen bij eiTMKM KANTONGERECHT \U\LwT Peking-Parijs. TJ WAALWIJK 23 Aug. 1907. Hanrlel tamelijk ving. Kulfkocien prijzen Tan f 200 tot 300. Kalfvaarzen prijzen van f 160 tot f240 Varkens aangevoerd 50 stuksprijzen van f6 tot i 12.K J Boter per kilogr. 1.33 tot f 1.43. Aanvoer 638 KG. Eieren prijzen van 3>/2 tot 41/» cent per efr.k. DUSSEN, 23 Aug. Boterprijs per K. G. van f 1.10, f h 1,24, Middelprijs f 1.20 Aanvoer 88 K.G. Eieren f 0,90 de 26 etuks. KAATSHEUVEL, 23 Aug De prijs der boter was heden op de mijn hoogste prijs f 1,48 middelprijs t 1,40. langste prijs 1,25. WAALWIJK GEBOORTEN: Johannes Wilhelmus Joseph us, z. v. M. J. Wilmönt en J. J. Spoor. Adrianus Cornelis, z. v. p. Kroot en L. Kusten. Jacoba Anto i«, d. v. J. Ver schuren en M. G. Amel.loffer. OVERLIJDEN Johannes Batai1 e echtgenoot van H. W. de Jong 47 jaren. HUWELIJKEN Arthur Dominica. Domolryn 37 j. en Elisabeth B rna dina Msria Tim mermans 28 jaren. HUW ELIJKSAANÖIFTENJohannes Wilhelmus Verhoofstad 21 j. en Ida Kuijïen S7 j. bel den te Waalwijk. R AAMSDONK. van 16 tot en met 23 Augtis'us 1907. GEBORENHendrik Jacobus Ernst, z. v. W. A. Rolffs en W. C. Meeuvvis. Hubertns Adrianus Maria, z. v. Strien en A J.' A. M. Keulemans. HUW. AANG. Adrianus van den Kieboom. alhiet oud 22 j. en Cornelia Antouia D. de Jong, oud 19 j. wonende alhier. HUWELIJKEN: Hendricue Jolianr.es Wetering», oud 28 j. eu Maria Anna Boons, oud 24 j. beiden wonende alhier. OV1RLEDBN: Petronell» MuskePs, oud 74jarer, weduwe van Marinus Huijsmans. L«en- dert Hi ndi ik van der Waals, oud 1 n.d. van der Plas, levenloos. 22 Augustus 1907. J. A. K. te Waalwijk, overtr. pol. verord. f 1 of 1 d. H. M. te Baardwijk, dronkenschap f8 of 3 d. G M. Ie al-voor, overtr. alsvoor f 3 of 2 d. 11. A. J. te 's B >scb, overtr. alsvoor I 2 of 2 d. J. J. P. hvr. L. W. te Capelle, straatschenderij f5 of 8 d. J. B. te Drunen, jachtdelict f 5 of 3 d. W. F. B. te alsvoor, overtr. alsvoor f 8 of 4 d. L. v. I. te alsvoor, overtr. alsvoor f4 of 3 d. L. V. te alsvoor, dronkenschap f 15 of 3 d. W. S. te Helvoirt, overtr. motor- eu rijw. regl. vrij. W. S. Wzn. te Kaatsheuvel, dronkenschap f 2 of 2 d. A. V. te alsvoor, overtr. alsvoor f 15 of 3 d. A. L. G. te alsvoor, burengerucht f 3 of 2 d. H. de N. te alsvoor, overtr. en boete alsvoor. A. v. R te alsvoor overtr veldpolitie f 5 of 3 weken tuch school. P. v. M. te Nieuwkuijk, overtr. motor en rijw regl. f 1 of 1 d. H. v. d. M. te alsvoor, dronkenschap f 2 ot 2 d. P. G. v. E. te Sittard, overtr. motor en rijw.-regl. f 1 of ld. J. J. v. D. te Tilbu g, f 1 of 1 d. overtr. alsvoor. N. T. te Uden, overtr. prov. regl. 1 of 1 d. C. D. te Udenhout, overtr. pol. verord. f 2 of 1 d. L. v. E. te Vlijmen, straatschenderij f5 f 3 d. M. de V. te alsvoor, overtr. als voor f 2 of 2 weken tuchtschool. J. S. zonder bekande woonplaats, dronkenschap, f3 of 2 d. R. S. S. alsvoor, overtr. pol. verord. f 1 of d.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 6