JNu id nier 67. Zondag 25 Augustus 1907; 30 Jaargang Tweede Blad. LANDBOUW. Reclame. Italië. Portugal. BUITENLAND. Velgië. Rusland. Zuid-Afrika. BI NNF.NL A i Bijenteelt. Het beste, mooiste en bil lijks te Drukwerk bekomt men bij de Waalwijksehe Stoomdrukkerij Resultaten eener Kalibemesting op kleigrond. Zoo het ergens moeilijk is algemene regels te geven en wenken, die men on voorwaardelijk kan opvolgen, dan is het reker in den landbouw. Er komen dtijd Weer nieuwe omstandigheden, waaraan men jn den beginne niet gedacht had. Zro heeft het vroeger altijd gegolden, dat zardgrond kaliann is en men dus op lichte gronden in gfen geval de kalibemesting m>et ver zuimen eveneens, dat kleigrond rijk genoeg is aan kali, om een kalibeine9ting ie kunnen missen. In het algemeen was r'«t vroeger ook zoo. Maar dc intensieve bouw van allerlei knolgewassen, al? aardappelen, sui kerbieten, maiigelwortpls enz., als de teelt van andere kalirooveude gewassen heeft op den duur toch een verandering in dezen toestand gebracht, waarmede de landbouwers op de klei rekening moeten houden. Uit tal van proefvelden op de klei aangelegd, is gebleken, dat een bemesting mot kali- zouten ook op die zwaardere gronden loo- oend is. De beschrijving van één dier proefvelden, in het jaar 1906 door den betrokken rijksL.iidbouwleeraar aangelegd, wil ik den lezer, «enigszins be-ort, mede deelt». De, gansche beschrijving is te vinden in de Verslagen van de Landbouw proef velden in de Provincie Noord Brabant over 1906." Het proefveld werd aangelegd bij de H. H. Gebrs. Oerleuuns- Van der Schans te Drongele». Voor de proef werd genomen een perceel ter grootte van 18 Aren, verdeeld in 3 gelijke stukken. De grond verkeerde in een zoodanigen beraes- tiugstoestand, dat hij in staat was, om de tarwe, die er zou worden verbouwd, te dragen, als men alleen wat kunstmest gaf. Het geheel werd bemest met 5 K. G. super per Are. Perceel I kreeg geen kali. Perceel II kreeg 2 K. G. patentkali per Are en Perceel III kreeg 3 K. G pvtentkali per Are. Niettegenstaande de ongunstige weersge steldheid kwam het gewas vrij goed op Tot Juni was er weinig verschil te, zin tusschen dc perceelen. Daarna bleef Perceel I achter. De uitslag w-s, dat opbracht Perceel I 164 K. G. tarwe en 247 K G. stroo. Perceel II 188.5 K. G tarwe en 331 K. G. stroo Perceel III 1951/, K. G. tarwe en 326 K. G. 9troo. Volgeus dezen uitslag zou, na aftrek v-n de bemestingskosten per Hectare met 200 K G. patemkali I 53.16 winst behaald zijn en met 300 K. G. patenlkali f 55.50. De verslaggever zegt dau ook „Uit de bovenstaande cijfers zien wij dus, dat de kalibemestiug hier zeer duidelijk een vermeerdering van den oogst heeft gc geven. Dat de practische landbouwers zelf op meer plaatsen dergelijke pioevm gaan nemen, verdient in verband met deze resul taten zeer aanbeveling." Hierbij sluiten wij ons aan. Er is waarschijnlijk geen tak van land bouw, welke zich de laatste jaren meer iu de algemeene belangstelling raag verheugen, dan de bijenteelt. l)e vaderlandsche bijen teelt, sinds lang in verval geraakt, begint weer in eere te komen, en vindt nu reeds bij houderden, buiten den kring der land bouwers, haar beoefenaars, die zich met liefde en ijver op haar toeleggen. Wij vin den dat een zeer verblijdend verschijnsel. Het is toch niet bij benadering te zeggen, hoeveel duizenden ponden honig, door ver- waarloozing der bijenteelt, jaarlijks zijn ver loren gegaan, tot schade der volkswelvaart en der volksgezondheid. Maar nog grootef stellig is de schade geweest, daardoor berok kend aan land-, tuin- en ooftbouw, dewijl de bijen, zooals we later zullen zien, bij de bevruchting onzer cultuurgewassen en ooftboomen een hoogst gewichtige rol ver vullen. Allereerst uit een practisch oogpunt dus moet het toegejuicht worden, dat de bijenteelt in eere wordt hersteld Maar ook, omdat de bijenhouderij e.n bedrijf, of, zoo men wil, een soort „sport." is, welke door geen ander geëvenaard wordt, wat be treft het waarachtig, veredelend genot, dat zij schenkt. De bijenteelt geeft een nut tige bezigheid vol poëzie, en vooral is dit het geval, waar zij uitgeoefend wordt vol gens de nieuwe methode, den z. g. lossen bouw", 't Zijn dan ook goeddeels lieden uit den ontwikkelden, beschaafden «tand, die zich daardoor tot haar aangetrokken gevoelen. Wij weten, dat er nog velen zijn, bij wien ook de lust is ontwaakt om bijen te gaau houden, maar daartoe nog niet kinnen besluiten, eensdeels omdat zij be deesd zijn voor den bijensteek, auder deels omdat hot hun mangelt aan do noodige kennis. Welnu, wij willen trachten hun bezwaren te overwinnen en ook anderen op te wekken imker of imkerea te, worden, door hun de noodige voorlichting te schenken. Geregeld om de veertien dagen willen we in een kort stukje een en ander 'betreffende de wonder volle huishouding der bijen, het nut dezer nijvere diertjes en de behan leling eener bijenkolonie ten beste geven. Wij hopen, dat hierdoor voor velen onzer ezers en lezeressen de bijenteelt, evenals zij dit voor ons is, moge worden een gelief koosde uitspanning, een bron van genoegen en van niet te versmaden stoffelijic voordeel tevens, Waalwijksehe ziekten. Er is niets wat iemand meer uit zijn hu meur brengt, niet"* «at uw geduld meer op de proef stelt dan jeuking der huid. Aam- fa ien maken u bijno krankzinnig - ze hou den u den geheelen nacht wakker. Prikkelen de huiduitslag is even slecht, en even moei lijk te genezen. Dergelijke kwalen worden mei den dag erger. Dank zij verklaringen gelijk de volgende beginnen de menschel) in te zien dat zij een geneesmiddel onder hun brreik hebben tegen deze ziekten. De Heer J. Schriele, wonende huiten de V. erpoort te Leerdam, meldt ons: Langen tijd heb ik veel te lijden geïnd van in-en uitwendige aambeien, die somtijds bloedden en veel pijn eroorzaakten. Ik had reeds al het mogelijke daarvoor aangewend, doch zon der baal De, jeuking was onuitstaanbaar en ik kon slechts meer loopen. Toen ik van Poster's Zalf hoorde, dacht ik niet dat een oude man als ik van vier en zeventig j iar daar nog socces mee zou hebben, doch ik wenschte het te probeeren en hoe zal ik u mijn dankbaarheid beluigen, want na een piar dagen was ik toch van mijn hinderlijke en pijnlijke kwaal genezen. Ik zal Lw zalf d .li ook mei vertrouwen kunnen aanbevelen. Ik ondergeteekeude verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verzeker U dat men U de echte Poster's Zalf geeft, dezelfde die de Heer Schriek ge had heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en makeu koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Poster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaai bij de firma Wed.Orie- Dumoulin, M&rkt. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één of f 10.voor zes doezen. deren, gaven zij geen gehoor. Daarop kreeg een bataljon scherpschutters het bevel de muiters te arresteerrn. Dezen vluchtten naar dc kazerne en verbarrikadcerden daar deuren en veDBters. Een vuurgevecht volgde hu rop, dat den geheelen nacht duurde. Aau de zijde der oproerlingen werden 1 8 man gedood en 35 gewond. De overigen garen zich den volgenden morgen over en werden allen in de gevangenis opgesloten. Daarop kwam een audere troepenafdeeling in opstand, die 's nachts de deuren der ge vangenis openbrak en allen ontkwamen over de Chineesche grens. Generaal Panteiejeff heeft den Czaar hier omtrent een rapport gezonden, waarin bij zegt, dat het niet mogelijk is de Cliineescbe troepen in toom te houden. Zij zouden zich zeker, ingeval het tot een opstand mocht komen, aan de zijde der oproerlingen stellen. De H. Vader heeft bevolen, dat de pel grimstochten, die aangt kondigil waren voor de maand October niet zullen doorgaan. De handelaars in dc wijken Leonina en Trans- tevere, dio enorm belang hebben, wat hun handel betreft, bij die pelgrimstochten, had den een verzoekschrift gericht aan den Paus, opdnt hij deze pelgrimstochten toch zou laten doodgaan. Nu dit niet geschied is, zijn ze bij den prefect van Rome geweest, heb ben dien hunne bezwaren voorgelegd en gedreigd „geen belasting te zullen betalen" omdat zij, uit hoofde der groote schade die de ant'clencale betoogingen hun voortdurend berokkenen, die belaetingpenningen niet kunnen betalen. Weer is een bom ontploft in Lissabon. Ditmaal zijn er twee man gedood en twee gewond. De politie is nu zoo gelukkig ge weest een complot tegen den koning en den eersten minister op het spoor te komen. Een student in de medicijnen en 30 andere per sonen zijn gearresteerd en aan boord van een kruiser gebracht, die hen vermoedelijk, na Vort geding, naar Timor brengen zal. Timor is hall Nederlandsch, half Portugeesch, zoo men weet. De Portugcezeu hebben er een strafkolonie. Alles is tot heden kalm gebleven in de Antwerpsche haven Behalve door de En- gelschen werd er slechts door een 200-tal Antwerpenaars gewerkt. Er zijn leiders van de stakers naar Rotterdam en elders om maatregelen te nemen in verband met daar heen gedirigeerde schepen. Het Hbl. v. Antw. verneemt, dat slechts één voor Antwerpen b'stem-l schip de „York" bevel kreeg naar Rotterdam te gaan. Hetzelfde blad beweert, dat de groote reederijrn van plan zijn werk- ieden van buiten te laten komen. De FéHé'ation Maritime handhaaft haar siandpuut en weigert met de werkers afgevaardigden Chapelle e.u Wicine te onder handelen. Van morgen af staken ouk de foremen, die weigeren aan de Engelschen het vak te leeren, zooals van hen gevergd wordt. De Gen»sche stouwersbond heefteen plakkaat aangeplakt, waarbij hij verklaatt dat geen enkel voor Antwerpen bestemd schip te Gent zal gelost noch geladen wor den, tenzij de Fédération toegeeft. Hij raadt de patroons aan, te onderhandelen, daar zij zeiven sedert 1900 hetzelfde en hooger loon uitbetalen en daardoor veel procent hebben gewonnen. Een werkliedencomité werd ge»ticht om aan de Antwerpsche burgerij geldelijken bij stand te vragen orn den strijd voort te zetten. Muiterijen in het Siberisehe leger. Onder de troepen van het Siberische leger korps neemt de opwindiug gestadig toe. In den laatsten tijd zijn voortdurend muiterijen voorgekomen. Dezer dagen hebben op de grens van Mantsjoerije 400 soldaten aan een revolu tionaire vergadering in de open lucht deel genomen. Aan de sommatie, zich te verwij De Cullinan-diamant, die thans als „steen der dankbaarheid" aan koning Eduard zal worden aangeboden, is de grootste diamant der wereld, 3025V* karaat of 1.37 Eng. pond zwaar, 41/» duim lang, 2l/« duim hoog en iys duim oreed Eens geslepen het geen een kleine 5 ton zou kosten en waar schijnlijk wel te Amsterdam zou geschieden zou hij toch nog 1200 karaat wegen. Zijn blauwwitte glans stelt den schitte rendsten diamant uit de kroon van Rusland's Tsaar in de schadu.v (de Pilt- endeOrloff- diamanten) en zijn vorm is die van een aan een ganzenei herinnerend onregelmatig octaëder. Hij is van het zuiverste water en schit terender nog dan de beroemde Koh-i-Noor (berg des lichts). Hij werd in Januari 1905 in de Cullinan mijn gevonden. Ce Bioeesane Katholiekendag. Op Zondag 22 September a.s. wordt te 's-Hertogenbosch de 6e diocesane Katholiekendag gehouden. Ongetwijfeld zal er een groote toeloop van bezoekers zijn. Want de belangstel ling in de katholieke maatschappelijke beweging, zooals ze zich ook uit in de Katholiekendagen, neemt steeds toe. De Katholiekendag gaat echter ge paard met veel kosten, terwijl de bron nen van inkomsten (verkoop van deel nemerskaarten en van het verslag) tot dusver genoegzaam onzeker waren tot het laatste oogenblik. Het Dagelijksch Bestuur heeft gemeend daarin te voorzien op deze wijze. Wij noodigen een ieder uit, die in den Katholiekendag belang stelt, nu reeds een kaart te bestellen van f 1.50. Deze kaart bevat twee strooken, waarvan de eene op den later aan te geven tijd en plaats gratis kan ingewisseld worden tegen een toegangsbewijs van f 1.recht van toegang gevende tot de H. Mis, te celebreeren in a. de kathedraal door Monseigneur W. v. d. Ven. c. tot de algemeene avondvergadering in het Concertgebouw. De andere strook geeft het recht om tegen inwisseling gratis het belangrijk officieel verslag te ontvangen, dat anders pl.m 50 cents kost. Ook al is men onzeker den Katho liekendag te bezoeken, dan sporen wij toch aan die kaart bestellen, omdat men daardoor den Katholiekendag steunt, terwijl het verslag dan toch altijd gratis ontvangen wordt. Men kan de kaart ontbieden door een postwissel van f150 te zenden aan den heer H- VAN ZINNICQ BERGMANN te 's-ITertogenbosch, terwijl ook de secre tarissen van de Plaatselijke Comités van de Katholieke Sociale Actie wel bereid zullen zijn (wat wij bij deze hun beleefd verzoeken) om eventueele aanvragen ter plaatse in ontvangst te nemen en groeps gewijze over te brengen aan den heer H. van Zinnicq Bergmann voornoemd. Wij durven ook de leden van de Plaat selijke Comité's van de Kath. Soc- Actie bijzonder aansporen het tijdig nemen van dergelijke kaart te bevorderen in hunne kringelt- Namens het Dagelijksch Bestuur van den 6en Katholiekendag. Mr. E. VAN ZINNICQ BERGMANN, Voorzitter. Mr. F. J VAN LANSCHOT, Secretaris. Burgemeester vun Breda. Bij Kon. besluit van 21 dezer is mr. E. P. van Lanschot benoemd tot burge meester der gemeente Breda. De sebutteri). Naar het Nieuwsblad van het Noorden verneemt, heeft de minister van Binnen- landsche Zaken de besturen van alle gemeenten waar dd. schutterijen geves tigd waren, doen uitnoodigen, hem eene opgave te willen verstrekken van de officieren en minderen, die minstens 10 jaren bij de schutterij hebben gediend en eene bezoldiging van 50 gulden of meer per jaar hebben genoten. Deze tijding zal ongetwijteld hoopvolle verwachtingen wekken bij allen, die door de afschaffing der schutterij in hun brood zijn geschaad en tot nog toe niet wisten, of zij vergoeding voor hun ver lies zouden krijgen van het rijk of van de gemeente of, wat tot nog toe 't waarschijnlijkst leek, heelemaal niets. Verbetering in den treinenloop dringend noodig. Naar wij vernemen, heeft de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen gisteren een dienstor der aan het personeel verzonden, waarin er op gewezen wordt, dat de treinenloop tegenwoordig veel te wenschen overlaat en dat verbetering dringend noodig is. De directie geeft toe, dat de hoofdaan leiding hiertoe ligt in het drukke reizi- gersvervoer, doch zegt, dat het perso neel niet te allen tijde alles doet om de vertraging te oeperken. Hulde aan pastoor Verbraak. Onder leiding van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh heeft zich een comité gevormd om, ter ge dachtenis aan het vertrek van pastoor Verbraak S. J. uit Kotta Radjah, een monument van den gevierden pastoor te doen maken, een levensgroote buste op zwart granieten voetstuk, dat vóór de R.-K. kerk te Kotta Radjah zal wor den geplaatst. Aan prof. Bart Van Hove te Amster dam is opgedragen het beeld te ver vaardigen. De Bredusehe gemeenteraadsverkiezing. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben in hun zitting van gisteren het besluit van den gemeenteraad van Breda (strekkende tot niet-toelating van de nieuw-gekozen leden Dr. v. d. Brink en Bom. wegens bij de verkiezing plaats gehad hebbende informaliteiten) gehand haafd Het protest van Dr. van den Bnnk is verworpen. De Koningin en de Prins in Mecklenburg. Men meldt uit Strelitz Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik hebben een rijtoer door Mecklenburg gemaakt, toen zij van hun land goed Dobbin naar Rabensteinfeld gingen om aan de feestelijkheden, ter gelegen heid van de onthulling van een gedenk teeken voor de Groothertogin Alexan drine, de grootmoeder van Prins Hen drik en zuster van Keizer Wilhelm I, deel te nemen. De Nederlandsche vorstelijke personen reden eenige van de schoonste en vrucht baarste streken van het land dooi helaas was het weder niet altijd even gunstig. Eens werd onderweg van paarden verwis seld Te Rabensteinfeld zijn in het gevolg van het Nederlandsche vorstelijke echt paar, de grootmeesteres baronesse van Hardenbroek, de hofdame van Burmania 2.50 0.60 0.25 »0.10 barones Rengers, de grootmeester baron Sirtema van Grovestins, de kamerheer graaf van Bylandt, de adjudant luitenant ter zee jhr. van Miihler, de hofmaarschalk van Bülow-Stolle en de dienstdoende adjudant baron van Heemstra. In de afgeloopen dagen hadden er in Dobbin hertejachten plaats in het ge heel werden er 5 herten geschoten. Als gast van prins Hendrik maakte kapitein Bronsart von Schellendorf, uit Neustrelitz, de jacht mede, evenals vele houtvester» uit den omtrek. Na afloop van de jacht partijen had er ten kasteele een maaltijd plaats. De Koningin en de Prins zullen drie dagen in Rabensteinfeld blijven om dan naar Dobbin terug te keeren, van waar zij 29 dezer naar Nederland vertrekken. Soeiule weck te Breda. Van 18 September ontvangt Breda de deelnemers aan de tweede Sociale Week. Naar hetgeen daarvan nu reed» bekend is, zal Breda zeker Utrecht nog overtreffen. Reeds bijna 150 weekkaarttn zijn verzonden, benevens een groot getal dag-, morgen-, middag- en avondkaarten. De houders van weekkaarten hebben een genummerde plaats met gelegenheid om te schrijven. Hoe vroeger men een kaart neemt, hoe dichter men bij den spreker zit. De prijzen der kaarten zijn I weekkaart1 I dagkaart I morgen- ot mid dagkaart I avondkaart I openingskaart0.25 I sluitingskaart0.25 Een programmaboek, dat in 't kort bevat de stellingen der sprekers, en waarin een mooi kaartje van Breda voor komt, kost slechts f0.25. Kaarten en programmaboek kan men per postwissel bestellen aan het Centraal Bureau te Leiden. Velen onzer lezers zullen van deze eenige gelegenheid gebruik maken. Op, mannen, naar Breda 1 Neemt plaats naast uw priester en voormannen, om lessen van wijsheid te ontvangen 1 De lessen zijn 's avonds te 10 uur af geloopen, zoadat men tijdig nog thui» kan zijn. De clevaterquaestle. Enkele bestuurders van bij de eleva- torquaestie betrokken werkliedenveree- nigingen in het havenbedrijf te Rotter dam, hebben zich tot den heer Schilthuis gewend met het verzoek, de mogelijk heid te overwegen van het heropenen der besprekingen, die tot een vergelijk tusschen de verschillende categoriën van de bij de elevator-quaestie betrokkenen zouden kunnen leiden. Naar aanleiding van dit verzoek heeft de heer Schilthuis zich tot den burge meester mr. Zimmerman, gericht, die dadelijk bereid is bevonden, al hetgeen in zijn vermogen is aan te wenden om het hangende geschil op te lossen. Als eerste uitvloeisel van de bemoei ingen van den burgemeester is er gis terenavond ten raadhuize, te Rotterdam, een door mr. Zimmerman gepresideerde conferentie gehouden, tot deelneming waaraan onder meer waren uitgenoodigd de heeren, die zitting hadden in de com missie, welke aan de laatst gehouden vergaderingen in het graanhuis op de Wijnhaven deelnam. In de conferentie ten stadhuize werd in voorloopige be spreking gebracht het tot den heer Schilthuis gerichte verzoek, waarbij van de zijde der werklieden toenadering merkbaar was. Bestrijding van mond- en klauwzeer. Volgens het gevoelen van ervaren boeren zou het gebruik van zout voor de koeien een voorbehoedmiddel zijn tegen mond- en klauwzeer. Dit geeft een inzender in de N. Ct. aanleiding dit bericht aan te vullen met hetgeen de inlanders in Oost-Indië toe passen bij het ontstaan der ziekte. Zij behandelen de zieke koeien met zout en wel door de tong, nadat deze zoo ver mogelijk uit de mondholte is getrokken, krachtig in te wrijven met grof keuken zout, hetgeen, naar ik vernam, veel succes had. De toepassing van zout zal bij de heerschende ziekte niet schaden. Èn nu het succes daarvan in verschillende klimaten is gebleken, is het niet ondien stig daarop de aandacht te vestigen.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 7