Nummer 68. Donderdag 29 Augustus L907. 30® Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Attentie. GEJAAGDHEID. l!lf UOOöE KRINGEN. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen ¥innenlaI7d; Uitgever: FËÜÏLLETO\. BUITENLAND. Pelgië. Duitschland. Rusland. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Met het oog op de feestelijk heden a. s. Zaterdag in deze ge meente, zal het volgend nummer van dit blad VRIJDAGAVOND, in plaats van Zaterdag verschijnen. Heeren Adverteerders en Cor respondenten gelieven hiermede rekening te houden en hunne advertenties, berichten enz in te zenden vóór Vrijdag 12 uur. De Administratie. De Echo van het Zuiden, en Lanptraalsclie Courant, Dit Blad verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aau Uitgever. den Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van eeu groot aantal regela en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Wij leven in den tijd der zenuwach tigheid door gejaagdheid, der overspan ning door haast. De twintigste eeuw is immers de eeuw van den stoom en de electriciteit. Kaars en toorts werden vervangen door het petroleum-licht, de petroleum door het gaslicht, dit weder door gasgloeilicht, aecytyleen, waterstofgas, koolspitsenlicht en thans wordt dit alles overschitterd en vervangen door de electrische gloei lamp. Zoo elscht nu eenmaal de wet van den vooruitgang. Zouden onze voorouders de aarde nog terugkennen, waarop zij gewoond hebben, indien zij uit hun graven verrezen en de treinen de afstanden zagen verslinden, de snel-stoombooten over het water, de ballons door de lucht, de automobielen over de wegen zagen glijden, indien zij de wonderen vernemen der moderne schrift-vermenigvuldiging door de pers, de geheimzinnige werking van X-stralen, van cinematograaf en grammophoon, van de telegraaf, van de telefonische verbin ding met en zonder draad Vroeger reisde men per trekschuit of diligence Heden schijnt voor velen de sneltrein nog niet snel genoeg. En wie heeft in groote steden nog den moed, ver te loopen De electrische tram brengt u immers binnen enkele minuten aan het andere einde der stad. Er zijn tegenwoordig dienstmeisjes, die bood schappen gaan <^oen per fiets. De paar den worden afgeschaft voor automobie len, en eiken dag staan de bladen vol met de vermelding van ongelukken, door deze bliksem-voertuigen veroorzaakt. Toen de schrijver dezes nog jong was ja, menschen, dat is al lang geleden konden wij ook in de straten van voorname steden rustig wandelen. In onze gesprekken behoefde geen stoornis te zijn, en wij zagen onze mede-wande laars met gematigden stap zich voor waarts bewegen. Daar moet je heden om komen Het is gelijk de Duitsche dichter Schiller zegt: «Alles rennet, rettet, flüchtet.» Al had gij ook vóór en achter uw hoofd oogen, dan zoudt gij er bovendien ter zijde wenschen. Want uw mede-menschen jagen u voorbij en het is of een koorts om te ijlen allen heeft aangegrepen. Men stapt niet meer, men loopt, men holt. Alleen schijnt de wandeling kalmer, als de dames gaan winkelen of als heeren en dames tezamen des avonds de café's gaan bezoeken. Intusschen zitten de krankzinnigen ge stichten vol en moeten de zenuwlijders gestichten te hulp worden geroepen, ja zelfs zoogenaamde >pensions« voor de berging van ongelukkigen, wier hersenen door het gejacht van het moderne leven in de war zijn geraakt. En waar komt de mode-ziekte vandaan, die onder den naam van blinden-darm-ontsteking popu lair is geworden? Vraag het den genees- heeren en zij zullen u antwoorden om dat men zich geen tijd gunt de spijzen behoorlijk te kauwen en fijn te malen, doch warm en koud maar haast-je rep-je naar binnen slikt. Het vorig jaar tijdens een vacantie, welke ik in een groote stad doorbracht, zag ik een huis afbreken, dat eeuwen had gediend. Er was een geweldige sloo- persarbeid noodig om de zware, stevige muren neer te mokeren en den eene steen van den anderen, balken en gebinten los te wringen. De bouw was hecht en blijk baar met geduld en deugdelijke materialen ineen getimmerd geweest. En wat denkt Roman naar 't Engelsch. 53) Dat zie ik in hare oogen, dat hoor ik uit uwe stem. Mensch, als ge haar maar eens zingen hoordet, gij zoudt uw afschuwelijk argwaan niet koesteren. De warme toon werkte verbluffend ep Jack. «God mag weten, wat hier de waarheid is," zeide hij hoofdschuddend. «Gij loochent eene geheime verstandhouding met haar en hebt een sleutel tot haar park, gij houdt vol haar uiet te beminnen en uit ieder woord klinkt bewondering." «Bewondering is geen liefdel" «Maar zij zijn dicht aan elkander verwand." «In dit geval niet," verklaarde Allan on geduldig. «Ik mag voor niet veel deugen, maar een schurk, dit meisje met eene of andere gedoe te te naderen, ben ik toch nog niet." Op meer hartelijken toon," hernam Jack, ik schijn u leed gedaan te hebben. Werkelijk, wat gij in Lympstone park te doen hebt is me niet recht duidelijk." «Ik meen, dat ik 't duidelijk genoeg heb gezegd, dat ik gegaan ben, ombaar te hooren zÏDgen." «Zoo juist herinner ik me dat zoo niet meer." Dus om haar te hooren zingen, 't Verwon dert me wel, dat ge zoo precies het juiste tijd stip kendet." «Gij eeuwige twijfelaar 1 Hoe zou men niet op het juiste tijdstip komen, als men het \ooruit weet 1 Zij zingt iederen avond op hetzelfde uur." «En gaat gij iederen avond om haar te hooren «Ja, als gij daar niets tegen hebt 1" «En als ik er iets tegen had 1" «Dan zou mij dat 't geringste niet verwon deren. Gij laat er u den laatsten tijd heel wat gij, dat er voor in de plaats kwam Een dier moderne huizen, welke worden aange duid als revolutiebouw. In verwonderlijk korten tijd waren de muren opgetrokken, maar een felle stormwind joeg door de stad en schudde het onbestorven metsel werk neer. Zoo geschiedt maar al te veelvuldig. De oud-Hollandsche degelijkheid, te recht zoo hoog geroemd, maakt hoe langer hoe meer plaats voor onvastheid en ge jaagdheid, voor bordpapier en klater goud. Helaas, ook op geestelijk, verstandelijk en godsdienstig gebied is deze kwaal van onzen tijd overgeslagen. Men wil zooveel mogelijk zingenot bejagen, zoo spoedig mogelijk rijk worden, en men vraagt niet naar de deugdelijkheid der middelen, welke voor het bereiken van dat doel worden gebezigd. Daarvandaan in onzen tijd zooveel valschheid in ge schrifte, bedriegelijke bankbreuk enz. In het onderwijs heerscht de examen manie en het pomp-maar-vol-systeem, in de onderlinge samenleving het stelsel om elkander te overtroeven. Het uiterlijk schoon vervangt de innerlijke waarheid, met nagemaakte bloemen bedekt men zijn levensellende. Men wil woningen doen verrijzen op moerassigen grond, men wil opwaarts vruchten laten dragen zonder diepte van wortels. Mocht het toch uit wezen met éit ge jacht, en het >haast u langzaam* eindelijk beteekenis krijgen in de practijk. Want de angstwekkende zenuwachtigtheid van de moderne maatschappij leidt tot veel kwaad. Op waarheid, vastheid, bedaard volharden komt het aan, niet de mensche- lijke opgewondenheid die onze beste menschelijdheid doodt. De pogingen van bnrgemeeatet Hertogs om een verzoening tot stand te breDgen zijn geheel mislukt. De Fédération Mautime weigert nog te onderhandelen en zet den strijd door h Foutrance. Burgemeester Hertogs heeft zich nu in verbinding gesteld met den heer Corvy, president van de kamer van Koophandel, opdat deze Dog eens pogingen aanwendde. Doch Corvy verklaart dat olies tevergeefs is, het besluit der federatie staat vast. De Katholiekendag te Wftrxburg. Terwijl Zaterdag over Würzburg en het Maindal eeen triestige wolkenmassa hing en bij tu schenpoozen een fijne regen neerdrup» pelde, helderde Zondag de hemel op en een heerlijk weer begunstigde de talrijke vereenigingen, die uit bijna alle deeleD des rijks hun vertegenwoordigers hadden gezon den. Om half een stelde zich de stoet van mannen-, arbeiders, en gezelleuvereeuigingen op de Hofpromenade en de Residentieplaats op. Aan het hoofd trok de muziek van het 9e regiment Infanterie. De stoet zelf werd opgeluisterd door 15 muziekkorpsen en ge opend door d^e vereenigingen uit Nieuw- munster en Kiel, waarop die uit Hamburg, Eger eu Stuttgart volgden. De sterkste ia aantal waren de vereenigingen uit Karlstadt, Kitzingen, Neurenberg en Frankfort, dat alleen twaalf vereenigingen afvaardigde. In 't geheel waren meer dan 300 ver eenigingen met ongeveer 1Ü.000 deelnemers bij den stoet, die den diocesaan-bisschop v. Schlör een geestdriftige ovatie brachten voor zijn paleis en zich vervolgen over vijf vergaderlokalen verdeelden. De stoet w s een grootsche betooging van katholiek geloof. In antwoord op de welkomstrede van den burgemeester van Hannover bij den plechtigen in tocht van jteizer Wilhelm in die stad, wees de keizer er gisteren op, dat het naast de genadige beschikking van den hemel, aan het zwaard zijner uitstekende troepen te danken is, dat de vrede zoolang is gehandhaafd. Hij hoopte, dat God hem zou vergunnen, nog langer dit kostbare onderpand te kunnen bewaren, zonder het welk de meest ingespannen arb id van bur ger, boer en arbeider vruchteloos is. aan gelegen zijn, te mokken over mijne on schuldig doen en laten." «Onschuldig kan ik eene handeling niet noemen, die in staat is eene dame te compre- miteereu." «Te compromiteerenOnzin! Zij zit in hare kamer en zingt, ik sta beneden en luis ter. Op deze wijze ha ha ha heb ik in Londen al menige zangeres gecompro miteerd. «De straten in Londen zijn voor iedereen. Daar kunt ge den gebeelen nacht tegen een lantnarnpaal leunen en do verzuchting slaken, dat er hoogstens een niets-doeude politieman zich er over vroolijk maken kau. Het park van Lympstone is privaat eigendom. Wie u hier ziet «Wees gerust, niemand ziet me." «Dat denkt ge in uw optimisme. Maar slot- muren hebben venst rs en bedienden scherpe oogen en gewoonlijk ook nog scherpe tongen, en een praatje is gauw klaar." «Maar hoe het praatje met haar in verband te breDgen is, dat zie ik toch de dnivel hale me niet in «Daar is geen groote dosis faotaisie voor noo dig. Wie een pereoon op een avondlijk uur een vreemde bezitting rond ziet sluipen, die denkt bij den gewonen man aan een inbreker, bij den voornamen aan een die een galant avon tuur zoekt. «Gij kunt van mij zeggen, wat ge wilt. Daarnaar vraag ik niet. Wat ik niet begrijpen kan. is, dat mijn doen kan schaden aan den goeden naam van 't meisje." »Nu", men vraagt zich af, wie het wel mag zijn om wier liefde een toekomstig edelman des rijks zich in zulk een vreemde situatie begeeft? Een keukenprinses daarvoor zal 't niet zijn, die kan hij wel op neutraal terrein treffen, daar moet dus een «lady" achterste ken. En dan «Mensch 1" viel Allan hem in de rede, zij zit toch den geheelen tijd boven en zingt «Dat zij den geheelen tijd van uw daarziju bovenzit, vermoedt niemand. Men neemt aan, wat ook ik aannam, het gezang was ook slechts eene aanleiding tot een samen treffen." «SchandelykknarBte Allan- men als prefect van Odessa in verband met den toestand van anarchie, welke in die stad heerscht. Het reactionnaire verbond van Rnasische mannen, dat zich verheugt in de bescherming van generaal Kaulbars, gou verneur van Odessa, is er baas, terroriseert er de bevolking en maakt van kant, wie niet van de politieke richting van het ver bond is. Gregorief heeft met groote motite programs voorkomen. De handel staat stil en de industrie gaat te gronde. Verbetering in den toestand is alleen mogelijk door krachtige maatregelen tegen het veibond. Maandagmorgen is op straat kolonel Iwa- nof, directeur van de cellulaire gevangenis in de Wiborgsche vuorstad te Petersburg door een jongeman met revolverschoten ge dood. De dader werd gearresteerd, nadat hij op zijn vlucht een agent had gewond. Jrie personen, van medeplichtigheid verdacht zijn aangehouden. Generaal Gregoef heeft outslag geno- «Schandelijk of niet, de mensch moet toch altijd wat denken, wanneer de evennaaste onder zijn bereik opvallende handelingen doet. Ik betwijfel ook zeer, dat gij, gesteld het ge val, dat ik beschermd door de duisternis door middel van een sleutel in 't Lympstone park binnengedrongen was, op 't onschuldig idee gekomen waait, dat ik alleen een muzikaal genot zocht." «Misschien niet," gromde Allan, «maar ik zon van een persoon, dien ik mijn vriend noem, ook niet hebben aangenomen, dat hij een dnivel was, wien de onschuld niet meer heilig waB «De schijn, was tegen je, hernam Jack, dat kunt ge loochenen, en als ik u onrecht deed, dan heb ik u tcch de oogen geopend, dat is vast. Al is de onscbnld n nog zoo heilig, na hingen of korten tijd zoudt ge door zoo te doen baar naam schaden. Nn zult ge, denk ik, uw bezoek aan Lympstone wel wijzigen." Eene verzekering in dezen geest, volgde niet zoo spoedig «Allan! maande Jack cp ernstigen toon. «Wat wenscht gij?" hernam de aangespro kene ongeduldig. «Ik moet slechis zekerheid hebben, dat gij 'n anderen weg zult kiezen, om miss Armitage te hooren zingen." «Is dat niet natuurlijk?" «Zeer zeker. Vergeef me de vraag. En nu, geef me de hand 1 Als ik u de vreugde be dorveu heb, zoo betreur ik het, maar «Al goed al goed?" «Wilt gij mij de hand niet geven «O zeker," hernam Allan, «het kan voor mij slechts een eer zijn, de hand te reiken aan een rechtschapen man. Spottend, lachend, draaide hij zich om de deur te sluiten, die achter hem opengebleven was. Het volgend oogen blik ging hij den hoek om. Hoofdschuddend keek Jack hem na, dan zette hij zijn eenzamen weg verder Op eenB stond hij als aan den grond geuageld, strak voor zich heen in de duisternis kijkend. Wat zag hij in den geest Eene hoogmoedige dame, de hoogmoedigste die hy kende. Zij was niet jong moer, maar nog altijd zeer schoon, met een donker zni delijke schoonheid, met vlammende zwarte oogen. Zij had een ongerepten naam «Maar," bromde Jack verder gaande, «zeg mij met wien gij omgaat, en ik zal u zeggen, wien gij aijt." Plotseling viel hem in Zij is niet thuis bevint zich in Schotland op be zoek bij de Hammiltone." XXVII Marie van Wildenhofen wandelde eenzaam door de krommige oude stad Exeter. Zij was vanmiddag aan zichzelf overgelaten. Mrs Eagles was in 't hotel bezig met haar avondtoilet. Het bal in de gildenhal had hedenavond plaats de bazar was afgeloopen. Wat wij met sidderen verwacht hebben, lijkt ons als het daar is, dikwijls in 't geheel niet zoo erg, en later werkt het in de herin nering dikwijlB zeer vroolijk. Dat was bij Marie toch niet h.t geval. Wat haar in de toekomst onaangenaam was geweest, was 't haar in het verleden nog veel meer. Zij zag zich in den geest in 't strakke brokaatkleed, met den stijven halssnoer en omhangen en omgoven door Japansohe kostbaarheden. Het waren werkelijk kostbaarheden, want mrs. Eagles had in een speoiale zaak in Londen eens buitengewoon waardevolle keuze gedaan, en de verschillende voorwerpen in het haar aan gewezen verkooplokaal met eigene sierlijke haed geordend. De winkel was door toeval de grootste en door rijkdom van uitstalling ook de meeBt in 't oog loopeude van de geheele zaal. Zoo bevond men zich dos van's-morgens tot 's avonds te midden in het brandpunt der belangstelling, Dat was al pijnlyk. t Daarbij kwam de verhouding met Marie's verwanten. Tante Garston had ook een winktl genomen, zij handelde in kleeden, gestikte en gehaakte wollen zaken, die deor de familie waren vervaardigd, men zag in haar, in het met veel smaak gekozen costuum niet die groote dame, en zij paste zoo heel goed in den burgerlijken winkel. Nn zij had ook haar droefgeestig uiterlijk van gewoonlijk achter- wegegelaten en vroeg lachend «Nu, wat raag ik U verkoopen Zij was ijverig bezig hare waren aan den man te brengen. Hare oudste dochter en hare oudste nicht 6e Dloeesane Katholiekendag in het Bisdom Den Bosch. Door het uitvoerend comité ie iu zijn vergadering van 25 Aug. mr. W. M. van Lauschot, griffier der Staten van Noord- Brabant, benoemd tot voorzitter van de Commissie van advies voor Katholiekendagen, en de heer L. van der Steen tot lid en se cretaris dier Commissie (wegens periodieke aftreding van jhr. uir. O. van Nispen tot Sevensar die niet herkiesbaar was). Ontwerp-Grondwetsherziening. Naar men van bevoegde zijde aan de Tijd meedeelt, beeft het ontwerp van wet in zake Grondwetsherziening bereids den Raad van Stato verlaten. Het advies van dit hoogs college luidt zeer ongunstig. Toch verwacht men dit in tegenspraak met van andere zijde verspreide berichten dat het in de volgende maand reeds bij de Tweede Kamer zal worden aanhangig gemaakt. Vertraging in de Treinenloop. Het Fad. schrijft De ooi zaak, dat de treinenloop bij de Staatsspoor tegenwoordig sooveel te wenschen overlaat, is, nsar ons wordt gemeld, voor het grootste deel hieraan toe te schrijven, dat de Staatsspoor nog te vsel bestel en ijl- goed met personentreinen verroert. Hier en daar loopt wel een bestelgoederentrein, doch deze voorzien gedurende het drukke seizoen lang uiet in de behoeften. Als dus wat meer goederentreinen werden ingelegd, zoo althans blijk worden gegevsn dat het ernst is om te trachten verbetering in den onhoudbaren toestand te brengen. De kas-diefstal te Keta-Kadja. Naar aanleiding van het bericht, dat een broeder van den gouverneur van Atjeh, generaal Van Daalen, is gearresteerd als verdacht van den kasdiefstal tc Kota-Radja, schrijft de N. Ct. Gelijk men weet, werd tnsschen 13 en 16 Juli jl. uit 't lands kas te Kota-Radja een bedrag gestolen van f 321,000, bestaand* hoofdzakelijk uit bankpapier. 'a Zaterdags was de kas geheel opgenomen en conform bevonden Maandagochtend bij het openen der kas werd de diefstal gecon stateerd. De sloten van de kluis, noch van de kist met bankpapier waren geforceerd, zoodat men daaruit moest opmaken, dat de die mede den last des daags droegeD, schenen minder in hun schik t* zijn, De korthalsig* Eline, krulde mismoddig de lippen, en de schoone Eleonor stood daar in verheven rust en liet alles kalm passeeren. Wi* met e*n raag bij haar aanklopte, kreeg een afstootend antwoord, maar de meeslen gingen zonder aan te kloppen voorbij. r Dat Marie dit alles zoo duidelijk zag Het ongeluk wilde het, dat de winkel van haar tante, juist tegenover die van mrs. Eagles lag. Zij kou niet opkijken, zonder dat haar oog er op viel. Desniettegenstaande, werd mijde nauwe verwante, door hen niet gezien, in beide dagOD, neen, in 't geheel niet, naar het scheen, Ook door de leden der familie, dio in den loop, der uren, voor het goede doel hun pen ningske kwamen offeren, werd zij vrywel voorbij gegaan. De beide ooms konden het als gentlemen niet Bolaten, op zekeren afstand stijf te groeten, tante Lydia echter ruischte, het hoofd omhoog en nog links noch rechts kijkend voorbij. Zoo ook deden Lilly en Maude Alleen Blanche maakte zich van de groep af om have nicht met een vriendelijk woord, de hand te rijken, maar dan kwam de verschrikte gouvernante om haar voort te trekken. Uit bitterheid tegen hare bloedverwanten, groeide in die dagen voor Marie van Wilden hofen, werkelijk haat, maar wat de bazaar onverdragelijk voor haar maakte, waren niet de verwanten, maar mrs. Eagles zelf (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1