ÖE MAAG DIE PIJNIGT, Daiis-Cursus. CONSTANT TRIMBOS, Abonneert u op dit blad. Gemengd Nieuws. LANDBOUW. Advertentiën. A. Landmeter, Biljartfabrikant, Nic. van Dongen Reclame. Ingezonden Stukken Handelsberichten Zaal Musis-Sacrum. Nic. v. Dongen, 1,1 Knolgroen. Aanvang de* lessen October a s. Dagelijks gelegenheid tot in schrijven van leerlingen. Lees s.v.p. prospectus welke in de zaal en op aanvrage verkrijg baar zijn. Voor eene goede regeling is persoonlijke en spoedige aanmel ding gewenscht. 's BOSCH. Karronstraat B 358, 's-BOSCH, Levert nieuwe biljarten volgens laatste systeem, met de nieuwste banden «EXCELSIOR», die door het afgeven van haar zuiver effect uitmunten boven alle andere. GEBRUIKTE BILJARTEN Bloemenmagazijn. Zaal- en Tafeldecoratie, Bruids- bouquetten met of zonder bruid- sluiers, Kranswerk, Bluffonmatten voor fantasie bloemstukken, Rozen of Bouquetspelden, nieuw. Bloemenmanden met of zender binnenbak, Kristal, Vazen en alles wat de binderij betreft. Eerw Heer Tervooren Kap. te Berk dijk, betreffende >Eenige wenken aan Ziekenfondsleden. Het is te hopen dat door zeer velen, van deze nuttige ge legenheid worar geprofiteerd. Vinger afgckupt De dienstbode V. bij den slager Antoon S. had dezer dagen het ongeluk een vingertV* f te kappen. De ijlings ont boden geneesheer Dr. de Both heeft een veifc-TC1 gelegd zoodat het een ge ruimentijd zal duren, voordat de ver wonde eenig werk zal kunnen verrichten Onvoorzichtigheid, zal ook hier wel niet vreemd aan het geval zijn. Sterk. Bij Jac v. D. op den Hil kwam dezer dagen een fietser, uit Oosterwijk om een ouden fietsband te koopen. Hij zou hem even passen aan zijn fiets. Toen alles bleek te passen, verdween hij, snel als de wind, in de richting naar Ooster wijk. Een onderzoek wordt reeds inge steld, daar de brutale oplichter geluk kig bekend is. LOONOPZAND, 4 Sept. De politie te Tilburg heeft den rijwieldief te pakken en reeds met den eigenaar der fists, den heer Van Leest alhier, geconfronteerd. Eerst ont kende hij den gapper te zijn, hij was zelfs nooit in Loonopsand geweest, doch eindelijk viel hij door de mand. Hij zit natuurlijk achter slot en grendel 't Is een brutaal heerschap dat nog meer op zijn kerlstok moet hebben, zekere Veldhuis, die op het atelier te Tilburg moet werkzaam zijn ge weest en daar wegens diefstal is weggejaagd. De Hink l'illen brengen verlichting. Wij vermelden hier het geval van een per soon die zoo door haar maag gepijnigd were dat /ij met werken moest ophouden. Gedurende vele jaren had zij geleden en haar lichaamstoestand .vas zeer slecht gewor deu. De Pink Pillen hebben haar een goe de maag weergegeven en bovendien de on vermijdelijke verzwakking hersteld die door meerdere jaren ziekte was veroorzaakt. De persoon die liet betreft is Mejuffrouw J. Vermaas Hoogvliet. 28 Isaac Huberistraat te Rotterdam z-j schrijft ons het volgende - X Mejuf. Verinaas, Hoogvliet. ^Gedurende vele jaren heb ik geleden door den slechten staat van mijn maag Mijn spijsvertering wis pijnlijken m«ei- lijkmijn toestand verergerde en de ver moeienis had zich zoo van mijn meester ge maakt dat ik verplicht was op te houden met werken. Mijn maagziekte en de slechte voeding brachten een groote verzwakking te wetg die met lendepijn gepaard ging. Na voort durend en nutteloos door meerdere dokters te zijn behandeld, besloot ik de Pink Pillen te gaan gebruiken. Alleen deze pillen heb ben mij goed gedaan. Zij hebben mijn pijn verlicht en mij na verloop van eenigen tijd geheel genezen*. Wanneer men een slechte maag heeft en nalaat de Pink Pillen te gebruiken, weigert men zoo aan zich zelf de verlichting, ge volgd door de genezing. Hoe eerder gij ze gebruikt, des te eerder zal uw maag wer ken zooals gij dit verlangt. De Pink Pillen zijn ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, schele hoofd pijn, zenuwpijnen, neurasthenie. Prijs f 1,75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rot terdam, hoofd-depothouder voor Nederland er Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Groote brand. Men meldt nu uit Beilen aan de Gron. Ct.: Gistermiddag zijn in het gehucht Klatering bij Beilen vijf boerenwoningen afgebrand. Behalve het vee is nagenoeg alles verbrand. In één huis zijn 40 varkens, een koe en twee geiten verbrand. De spuit uit Beilen was aanwezig, doch er was geen water In den omtrek. Door den zuidwestenwind is het vuur overgeslagen, Aan blusschen geen den ken. Binnen een uur lag alles plat. De oorzaak is onbekend, misschien hooibroei, doch des morgens bij het peilen van het hooi in het huis van R. Nijsingh, waar de brand begon, was dat niet te bespeuren. De geheelc oogst was juist binnen en is thans geheel verbrand. Alles is verzekerd doch zeer laag. De schade is enorm. Kleetrlscbe schocnpoetsmaehinc. In Amerika wordt veelvuldig gebruik gemaakt van electrische schoenpoets machines, niet alleen op de openbare straat, maar ook in hotels, pensionaten enz. De persoon, die zijn laarzen wil laten poetsen, neemt op een gemakke- lijken stoel plaats en zet zijn voeten op twee vóór de schoenpoetsmachine,'staande kleine zuilen, die bovenop een oplegstuk voor de schoenzool dragen. Boven de rugleuning van den stoel loopt een ge bogen isolatiebuis, waarin een electrische leiding zit, die naar een electro-motor gaat, welke aan het einde van genoemde isolatiebuis in een vork opgehangen is. Door dezen electromotor wordt een ronde cylindrlsche borstel aangedreven, die met een bewegelijke slang direct op de motoras gemonteerd is. Sluit men nu den stroom, dan wordt eerst de motor in vlugge omwenteling gebracht en met hem de in de slang zittende as en eindelijk de borstel. De laatste is verwisselbaar. Nu wordt bij het poetsen eerst een grove borstel op de slang gestoken, waarmede het vuil van de laarzen afgeschuierd wordt. Dan wordt die borstel door een andere vervangen, waarmede de schoensmeer of de schoen crème opgebracht wordt, en dan wordt een derde borstel gebruikt, die de laar zen doet glimmen. De geheele handeling is, daar de borstels uiterst vlug draaien binnen eenigc minuten verricht. Het verwisselen der borstels geschied met de hand door één enkelen handgreep. Noodlottige aan varing. Op den Rijn, bij den mond van de Erft, is een sleepboot tegen een schip gevaren, waardoor de sleepboot zoo snel zonk, dat 8 menschen verdronken de vrouw van den kapitein, de machi nist en 6 kinderen. Spoorwegongeluk. Op den Chesapeake- en Ohio-spoor- weg, nabij de Knawha rivier, ontspoorde een trein, waarbij 7 menschen gedood en 18 gewond werden. Rclungrijke diefstallen zijn gepleegd in een der grootste hotels van Baden-Baden. Van mevr Ephrussi uit Weenen, werd voor f 50.000 aan diamanten gestolen en van baron Godd- smidt-Rothschild, uit Frankfort a/d. Main, stal men 11.600 francs, die hij in een kast op zijn kamer had geborgen. Door het venster van deze kamer, die een balcon heeft, moeten de dieven zijn binnengeklommen en weer heengegaan. De deur der kamer van mevr. Ephrussi was met een breekijzer geopend. Men heeft verder nog geen spoor van de dieven gevonden. Gevaarlijk spel. Te Winterburg. nabij Kreuznach, lieten 16 kinderen zich in een wagen van de helling van den berg rollen. Onderweg raakten zij het stuur van den wagen kwijt, zoodat deze omviel, een leuning doorbrak en in een beek stortte 11 kinderen zijn, deels zwaar, gewond. Bemesting van Wintergranen. In de laatste jaren is op 't gebied nan den landbouw zeker niet» in zoo booge mate veranderd als de wijze van bemesting. Een beter inzicht in de leer der plantenvoeding is hiervan ongetwijfeld de voornaamste oor zaak. Theorie en praktijk gaan voortdurend meer hand aan hand, terwijl de overtuiging zich meer en meer baan breekt dat «leoht» eeu rationeels bemesting in staat is de op brengst onzer bouwgronden meer rendabel te maken. Nu kan een stalmest-bemestiug alleen daarom niet zoo rendabel mogelijk zijn, omdat zij geen voldoende rekening houdt met den toestand des bodems en de eiichen, welke de verschillende gewassen tellen aan den voorraad voedingsstoffen, noo- dig voor een normale ontwikkeling. In de 'aatate jaren toch is niet alleen door opzet telijk genomen proeven, maar ook op rationeel gedreven boerderijen op ondubbelzinnige wijze gebleken, dat, wil men de hoogst mo gelijke zuivere opbrengsten verkrijgen, het gebruik van handelsmeststoffen, 't zij alleen of als aanvulling van den stalmest, bepaald noodzakelijk is. Het onvoldoende van den stalmest treedt vooral duidelijk aan het licht bij den ver- )ouw onzer wintergranen, omdat deze op de meeste bosrderijen een eerste plaats innemen Vergelijkt men de resultaten, verkregen net uitsluitend stalmeit-bemesting, met die, welke verkregen wordsn op een rationeel gedreven boederij, dan springen de voordeden der moderne bemesting duidelijk in bet oog. Om dit nader te bewijzen, kunnen we van de talrijke voorbeelden slechts een paar noemen. Te Hillegersberg, op veengrond, gaf op een proefveld van deu Heer N. de Zwart de oubemeste rogge ruim 11 H.L. zaad en 1848 H.L. stroo, het bemeste ruim 40 H.L. zaad en 4796 H.L stroo. De geldelijke op brengsten waren respectievelijk f98.17 en f 308*55 het 2e perceel bracht dus meer op: f210.38. Daar de bcmestiugskosten f 47.50 bedroegen, werd een zuivere winst behaald van f 162.88. Er was hier bemest met 600 K.G. kaï niet, evenveel siak en 150 K.G. Chili, be nerer.s 1000 K.G. kalk, per H A. ^Naar aanleiding van deze uitmuntende proef*, zegt de Verslaggever, vkan het gebruik van kaïniet, slakkenmeel en Chilisalpeter sterk worden aanbevolen*. Tal van proefnemingen, in verschillende provinciën, gaven uitkomsten als hierboven vermeld en toonden aan, dat ook vooral een behoorlijke stikstofbemesting zeer loonend kan zijn. 't Is dus een verkeerde zuinigheid, wanneer men den betrekkelijk duren Chili- salpeter in onvoldoende hoeveelheid aan wendt. Bij een voortgezette proef te Oldeberkoop op hoog, humusrijk zand, kreeg men bij rogge met een volledige bemesting in het eerste jaar een winst vrn f 90.in het 2e jaar, toen alleen Chili werd aangewend, een meer opbrengst ter waarde van f 128.50, in beide jaren te. zamen dus van f 218.50, na aftrek der bemestingskosten een zuivere winst van f 130.Zoowel de werking als de nawerking was hier derhalve alleszins be vredigend. Op een proefveld van den Heer Stullonga te Zuidwolde gaf bij verbouw van roode dik kop tarwe Chilisalpeter (2 K.G par Are) -een meer opbrengst van ruim f65.per H.A.. De volledige kunstmest g.»f hier een veel betere nawerking dan de stalmest en ook nog dan half en half. Dezelfde proefnemer verbouwde ook win- tergerst en bij dit gewas toonde de salpeter- gift, 2 KG. per Are, zich zeer rendabel, gevende n.l. een meeropbrengst van ruim f 74.per bunder. Sedert enkele jaren bevinden we er ons best bij een kleine gift Chilisalpeter reeds in den herfst toe te dienen. Althans raden wij dit aan, wanneer men er van overtuigd is, dat de bodem gebrek heeft aan direct opneembare stikstof. Ook wanneer Lat wordt gezaaid, is een matige salpeterbemesiing aan ie bevelen, dewijl dan de jonge kiemplanttn sneller groeien en sterker worden tegen den winter. Men kan als herfstgift volstaan met ongeveer één derde de? totale hoeveelheid. //De stoppelknollen bevatten meer water dan eenig ander wortelgewas. Ze houden gemiddeld slechts 89°/0 droge stofbij uifzondering bevatten ze hier»an ook wei van 5 14% Van het ruweiwit is mins ten» de helft proteïne en het voo.naamste der koolhydraten is de rictsuik'-rhet gehalte daarvan is gemiddeld 5Wegens hun hoog watergehalte moet men er nog minder van voederen dan' van de andere hakvruch- tcn. Men geeft ze daarom als bijvoeder aan melkkosieu, mestrunderen en varksus. Aan de eerste geve men er niet meer van dan 10J2 K G, omdat van dit voer de melk en de boter licht een onaaugenamen smaak krijgen." Da» was zoo ongeveer, hetgeen Jan Snoek op de landbouwlezing gehoord had. Doch hij eu zijn kameraden konden het over het artikel stoppelknollen of knolgroen nooit eens worden mot den heer landbouwleerasr evenmin als over do waarde der spurrie. Ze kunnen nu praten, wat ze willen zoo begon Jan Snoek onderweg, toen ze naar huis gingen des avonds na de landbouwlezing ze kunnen nu praten, wat ze willen, maar ik zeg, dat wij zand boeren niet zonder knolgroen kunnen. Het spaart heel wat ander voer uit. De beesten lusten het graag en ze groeien er maar best van. Ik zal niet zeggen, dat ze er niets bij moeten hebben natuurlijk van enkel knolgroen gaat het niet, maar het is toch in elk geval meer waard, dan de ge leerden zeggen. Jan Snoek gaf zoo ongeveer de meening weer van al de boeren uit zijn omgeving, ja, ik zou haast zeggen van alle zandboeren. Nauwelijks is de oogst van het land, of een groot deel van liet vrijgekomen land wordt met knolgroen be*said. De boeren geven de volgende motieven aan voor hun handelwijzelo. Het land blijft vrij van onkruid. 2o. De beesten eten gaarne knol gioen. 3o. Het is het voordeeligste voeder dat er bestaat, want het kost zoo goed als niets. Er is tegen deze redeneering wel het een en ander in het raidden te brengen, De twee eerste redene* wil ik onaangevochten laten. Doch de waarheid van de laatste is zeer twijfelachtig. vHet kost ona zoo goed als niets." Neeu, als ge niet bemest, dan kost het u zoo goed, als niets 1 Tenminste uiet aanstouds, niet direct zichtbaar. Maar ge gelooft toe i niet, dat het knolgroen van niets groot wordt Neeu, het haalt heel wat uit den grond. En straks zult ge ge noodzaakt zijn, met woeker terug te geven, wat er nu uit den bodem genomen woidt. Een boor, die knolgtoen zaait, zonder be mesting, pleegt roofbouw. *En welke be mesting moet het knolgroen dan hebben Niet veel, maar toch wat. Niet veel, maar toch, om een voldoende, een rijken oogst te hebben, om te maken, dat de knollen en het groen, zoo voedzaam mogelijk zijn.... een volledige bemesting. (Ik houd geen oratie voor een of andere bepaalde meststof het is mij om het eveu wat ge gebruikt, als ge maar zorgt, dat ge een volledige bemesting geeft aau uw knolgroen, Jan Snoek I) Wat dat betreft, daarmede ben ik het eens (zóó Jan Snoek) wèl knolgroen, ffèl stoppelknollen, maar bemesten Een volledige bemesting bestaat uit stik stof, kali en phosphorzuur. Dc stikstof zal lot binnen bepaalds gren zen, met behulp van de kali eu.het phosphor zuur de hoeveelheid droge stof doen torae- men. De stikstof zal de hoeveelheid orga nische stof vergrooten, ook weer binnen zekere grenzen. De stikstof zal, vooral, als ze overvloedig aanwezig is, het eiwitgehalte van het voer doen stijgen. De kali v rboogt de organische stof, voor namelijk de aschbestanddeelen. Er sijn bijna geen gewassen, die meer kali uit den grond halen dan knollen (knolgroen) Het is voor namelijk ton opzichte van deze stof, dat roofbouw zou gepleegd worden, zonder op zettelijke bemesting, vooral ook, omdat het juist op de kali-arme gronden is, dat dit tweede gewas verbouwd wordt. En de derde in den bond is het phosp horzuur. Ook zonder dit, geen vermeerdering van droge stof. Op grond ïud deze redeneering op grond van talrijke vergelijkende proeven en in aanmerkiug genomen, dat de uitgaven in evenredigheid moeten zijn met de opbrengst en den aard van den oogst, beveel ik de volgende bemesting aan voor knolgroen Per Hectare 100 K. G. chilisalpeter (uit te zaaien, als de knollen uitkomen of een of'twee weken laterL 20U K. G. patentkali (uit te zaaien op het stoppelland, of tegelijk met hot chili). 200 K. G. superphosphaat (uit te zaaien op het stoppelland, of tegelijk met h t chili). (Buiten verantwoordelijkheid der Radactie.) Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd een plaatsje ver zoeken in uw veelgelezen blad, bij vooi- baat daarvoor mijnen oprechten dank. In uw nummer van Zaterdag 24 Au gustus j.l. No. 67 komt eene Advertentie voor van het personeel der Waalwijksche Stoomschoenenfabriek A. H. v. Schijndel waarin eene vordering van f15.ten mijnen laste, te koop wordt aangeboden- Mijne vraag is alleen hoe het perso neel der genoemde fabriek aan eene dergelijke vordering komt af wat zij mij daarvoor geleverd hebben en raadt hun ernstig, een beetje voorzichtig met dergelijk Advertentiën te zijn, daar het toch niet opgaat op dergelijke wijze iemands naam te bezoedelen of te be- nadeelen zie Art. 261 Wetboek v. Straf recht U nogmaals dankend Geachte Heer Redacteur. M. v. d. KOLK, Besoijen 4 September 1907. M de R. Wil s. v. p. aan het volgende een plaatsje in Uw blad geven. In het nummer van laatstleden Zondag las ik o. m. een der ingezonden stukken van den heer M. J. Timmermans te Dussen. Daarin klaagt deze heer dat de burgemeester zijner woonplaats zoo'n onbeleefd heerschap is. Graag wil ik gelooven dat het zoo is. Doch wat zou hij wel schrijven indien hij onze burge meester zijn burgervader mocht noemen. Deze is de beleefdheid, de voorko mendheid, de welwillendheid, de behulp zaamheid zelve. Wanneer men deze spreken wil heeft men niets anders te doen (ik heb hier enkel de gewone in woners op het oog) dan enkele zijner handlangers na te loopen om te beproe ven deze gunstig te stemmen voor zijn idee of voorstel. Kunnen zij zich daar mede vereenigen of draagt het hunne goedkeuring weg dan wordt beproefd om het in een ot ander gesprek met Z.Ed.achtb, een weinig te laten door schemeren wat men voornemens is, om zoo te weten te komen of de heerscher aller 'Veerenaren een of ander al of niet zal goedkeuren. Zoo moeten wij er hier mede omspringen. Een gewoon sterve ling krijgt Z.Edelachtb. gewoonweg niet te spreken. Hoe noemt dhr. Timmer mans (Dussen) een burgemeester die zich schaamt om met een burger ot werkman te spreken Wat de heer Timmermans voor Dus sen is, is X voor onze gemeente. Waar om schrijft deze niet meer ov«r de bestaande wantoestanden Mij gaat het schrijven niet best ai en ik denk dat dit met de meesten het geval wel zal zijn. U mijn n dank betuigende voor de plaatsing teeken ik EEN ONTEVREDENE. Raamsdonksveer, 28 Augustus 1907. WAALWIJK. 5 Sept, 1907. Handel kalm. Kalfkoeien prijzen van f 170 tot 265. Kalfvaarzen prijzen van f 145 tot f215 Varkens aangevoerd 30 stuks prijaen van 16, toll 10.15 Boter per kilogr. 1.18 tot f 1.30. Aanvoer 538 XG Eieren prijzen van 3'/t tot 41/» cent per stnk. De heden invallende jaarmarkt werd, trots het slechte weer, goed bezocht, over 't geheel was de handel bevredigend. Terwijl alle bijsoorten huiden in meer dere oi mindere maten in dalende rich ting verkeeren blijven de eerste klasse gezouten beleerde La Plata's tamelijk wel prijshoudend en hoogst waarschijn lijk zal dit ook in de naaste toekomst het geval zijn. Enorme daling hebben ondertusschen de verschillende assortimenten en spe ciaal op de Londenschen markt ter vei- ling gebrachte huiden ondergaan en even als te Amsterdam en Rotterdam is de stemming voor huiden uit de Koloniën zeer flauw bij onbeduidende afdoeningen. Inlandsche huiden en vellen zijn daaren tegen zoowel in 't buitenlajid als hier te lande redelijk vast gestemd. Diverse looistoffen zijn weer hooger in prijs ondanks dat dc looierij in alle werelddeelen, voor zoover bekend) is, de productie heeft ingekrompen. De slechte natte zomer en verder de veel verminderde schorscultuur, als gevolg van den ongunstigen toestand waarin de leerindustrie reeds zoolang verkeert is daarvan de voornaamste oorzaak. De berichten uit buitenlandsche leder centra's zijn niet ongunstig/ overal ziet men met vertrouwen de najaarsbewe ging tegemoet. De afgeloopen ongekend gure en natte zomer heeft veel schade aan de schoe nenindustrie berokkend, vooral aan het fijne schoeisel, daartegenover staat, dat nu winterwerk vroeger trekt dan andere jaren en dat is reeds merkbaar zoowel in de schoenen als in de leernijverheid. Het werkseizoen begint te naderen en vele teekenen zijn aanwezig, dat de aan vang vroegtijdig en de beweging druk ker zal zijn dan verleden jaar. DUSSEN, 6 Sept. Boterprijs per K. G. va» f 1.18, f 1,82, Middelprijs f 1.26 Aanvoer 99 K.G. Eieren 10,90 de 26 stuks. KAAT8HEU VUL, 23 Aug De prijs der boter wa* h»dcu op dc mijn hoogste prijs f 1,25 middelprijs t 1,20. laagste prijs 1,10. Spreekdag 17 September a.s van 12 tot 1 uur. Aanbevelend, Gedipl. Leeraar in het dansen. Bestuurslid der Ned. Bansonderto. Vereen. Kon. Goedgekeurd 1890 —1907. Ook steeds voorhanden tegen zeer billijken prijs. Verder verkrijgbaar alle biljartbenoodigd- heden, alslaken, Queuen, ivoren- en imitatieballen, pommeranzen, ouwels, etc. Reparatiën geschieden spoedig, net en billijk. Een Dieuwe collectie Komt, ziet en overtuigd U. Aanbevelend, Bloemist WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 10