[Numiner 71. Tweede Blad. Gemeenteraad tan Gemeenteraadsveigadeiing, IA! Openbare Vergadering op Dinsdag 3 Sept. des namiddags 63/4 uur. Aan de orde Installatie leden. 2 Benoeming ambtenaar Burgl-stand. 3 Armmeester. Voorzitter de burgemeester Th. de Surmont de Bas Smeele. Afwezig met kennisgeving de heer E. YV. Klijberg. De Voorzifter M. Bij den aanvang der eerste verga dering, heet ik U allen welkom en hoop dat wij onder goede verstandhouding, met vrucht zullen arbeiden in 't belang der gemeente met blijde hoop op de toekomst open ik deze eerste zitting. De notulen der vorige vergadering zullen een volgende maal worden voor gelezen, wijl de seoretaris nog geen ge legenheid had die te vervaardigen. I. Installatie nieuwe leden. De secretaris leidt het nieuwe lid de heer Bern. Timmermans-Verschure bin nen, terwijl de herkozen leden, de heeren A. H. van Schijndel en P. W. H. Verwiel mede voor den voorzitter plaats nemen. In zijne handen leggen zij daarna de door de wet gevorderde eeden af. De Voorzitter »van harte wensch ik U geluk met uwe benoeming, met het vertrouwen, dat de kiezers door hunne keuze in u hebben gesteld, ik ben er vast en zeker van overtuigd dat gij met al uwe vermogens de belangen der ge meente zult behartigen en met energie zullen arbeiden, om haar eene schoone toekomst tegemoet te doen gaan (Bravo's. De overige leden complimenteeren tevens. II. Benoeming Ambtenaar Burgl-stand De heer Baijens >zou er iets tegen zijn dat bij acclmatie de burgemeester als zoodanig werd benoemd.1 De Voorzitter »dat zal niet gaan.4 Bij stemming wordt alsdan met al- gemeene stemmen benoemd de burge meester. III. Benoeming van een lid van 't Armbestuur- Sollicitaties zijn ingekomen van de heeren F. J. de Cortie. Jan van Mil. Henri Keyzers. G. D. van Bavel. M. Schonk. Deze zijn om advies gezonden aan 't Burgl-Armbestuur en door dit college teruggezonden met de bemerking dat uit deze adressanten eene keuze kan worden gedaan. Na stemmigen en her stemming wordt gekozen de heer J van Mil met 6 stemmen terwijl de heer F. de Cortie 4 stemmen bekwam. De Voorzitter: »de agenda is afge handeld, heett iemand nog iets in 't be lang der gemeente te zeggen De heer Hoffmans »ik heb van ver schillende zijden gehoord, dat het zeer wenschelijk zou zijn, dat het gemeente bestuur van Waalwijk de Jaarmarkten zou verzetten. Ook de vereeniging »Waalwijks Belang« heeft over deze zaak reeds meermalen vergaderd en ik heb persoonlijk vele buitenmenschen, vee kooplui enz. gesproken. Het betreft n.l- de volgende wijziging, de markt van den len Donderdag der maand te zetten op den laatsten, en de drie overige mark ten den 3en Donderdag in den tweeden veranderen, dan vallen ze altijd voor de quarantaine-dagen nl. len en 15en der maanddat is bepaald nuttig en zal voor het bezoek der markten zeer goed werken, de beesten kunnen dan direct afgeleverd worden, dat hebben de boeren en de kooplui 't liefst Als de raad het goed kon vinden, dan kan het Dag Best. dat direct afwerken, er is nu nog 4 maanden tijd dan kan 't genoeg be kend gemaakt worden. De heer Verbunt»Het voorstel van den heer Hofïmans is zeer aanbevelens- waardig. «Waalwijks Belang* heeft die zaak onderzocht en overwogen en met landbouw-specialiteiten besproken, ik meeD dat er reeds een adres van hen was, anders zal het toch spoedig komen.» Als we nu spoedig besluiten kan het nog in de almanakken enz- 't is een zeer urgente zaak. De vraag blijft echter of dat quarantaine op 1 en 15 per manent blijftbelanghebbenden denken van welis dit te voorzien dan is zaak van groot belang, en moet er de noodige spoed bij gezet worden en in lichtingen gevraagd aan W. B. die de zaak reeds onderzocht. De heer Hoffmans »in de geheele provincie worden toch door ons biljet ten verspreid en alle bezoekers krijgen een kaart.* 't Is tijd genoeg om 'taan te vragen aan Gedeputeerden.» De heer Verbunt: »'t advies der na burige gemeenten moet gevraagd wor den». De heer Hoffmans«Natuurlijk, dat kan best.* De Voorzitter: «uw voorstel houdt verband met de vee-invoer in België, niet waar De heer Hoffmans «ja die mag plaats hebben 1 en 15 van elke maand, en zooals de markten nu zijn, komen we altijd juist te laat, nl. na den eerste en na den vijftiende der maand.» De heer van Schijndel: «wij hebben nu alle mogelijke moeite moeite door publiciteit enz. gedaan om de jaarmarkten zooals te nu zijn, erin te krijgen en dat is nu gelukt, ik zou dat veranderen maar zoo gauw weer niet doen, daar is te veel aan vast. De heer Verwiel: «over 't algemeen wordt over dat wijzigen van markten zeer licht gedacht en gesproken, eerst mag die zaak wel grondig onderzocht worden, we hebben 't verleden week gezien, toen was er zeer veel vee, meer 'als bij eenige groote markt; ik vind het gevaarlijk om markten die bekende datums hebben te veranderen, daartegen over staat dat ieder veekooper en vee handelaar zijn persoonlijke opinie weer geeft waartegenover even goed andere kunnen geplaatst worden. B. v. een vorige week was mijn hotel en dat van mijn collega met de weekmarkt drukker bezet van veekooplui als ooit. In ieder geval is een grondig onderzoek nood zakelijk, alvorens ze te veranderen.» De Voorzitter: «U is er dus in prin ciep tegen. De heer v. d. Broek«verleden Vrijdag was een bijzonder geval, dit houdt ver band met de sluiting van Rotterdam.» De heer van Schijndel»ik geloof ook dat er alles voor is om een grondig onderzoek in te stellen nu zijn ze er aan gewoon, er zullen er enkelen zijn die 't beter vinden te veranderen, anderen zullen er tegen zijn, in ieder geval is 't gevaarlijk dat maar zoo gauw te doen.» ^De heer Hoffmans: «als de burgemeester 't onderzoekt, moet hij maar eens ver schillende vaklui spreken o.a. de burge meester van Capelle, die zullen het u allen zeggen.» De heer van Schijndel«als er bewijzen voor zijn dan is 't mij zeer goed.» De Voorzitter: «zouden de heeren 't goed vinden 't Dag. Best. op te dragen de noodige onderzoekingen te doen?» De heer Hoffmans: «zou 't niet gaan, dat B. en W. de zaak onderzoeken en als dat gunstig uitvalt, dan direct af werken. (Dus de raad machtigt B. en W. als het onderzoek gunstig is direct werk te maken.» De Voorzitter: «wij zullen de zaak onderzoeken en dan eerst met een voor stel in den raad komen. De heer Hoffmans: «deze zaak mag niet op de lange baan geschoven worden. De heer Verbunt: «Is van Waalwijks Belang niets ingekomen, die hebben de zaak geheel onderzocht, die zou ik direct advies vragen.» De Voorzitter: W. B. zal ter gelegener tijd in deze zaak worden gehoord.» De heer van den Broek. Aan de haven is een gevaarlijk punt burgemeester Daar zit een boot al vier dagen, die kan er niet uit van de modder, kan daar niets aan gedaan worden, ze roepen nooit geen man meer op. De heer Gragtmans: «waarom mij niet even gewaarschuwd, dan had ik direct een vergadering bijeengeroepen van de havencommissie, dan hadt ge er hier niet direct over behoeven te beginnen.» De heer van den Broek «Gragtmans komt er zelf ook dikwijls genoeg.» De Voorzitter: «de aangewezen weg is toch de havencommissie waarvan u zelf lid bent, naar ik meen.» De heer Verbunt: »wij hebben een voorzitter gehad, die niet genaakbaar was in deze zaak en daarvoor ook niets wilde uitvoeren, wij hebben schriftelijk onze grieven ingediend, maar daarvan hebben we nooit iets gehoord en zijn ook nooit bijeengeroepen, wij hadden daarom geen lust verder wat te doen, te meer daar nadien de heer Gragtmans slechts tijdelijk voorzitter onzer commissie geworden is. De Voorzitter! «ik zou 't maar aan de havencommissie opdragen De heer Gragtmans «we zullen wel eens spoedig vergaderen en ik hoop dat ge me voortaan direct zult waar schuwen.» De heer van Schijndel: «hoever is 't gevorderd met de Loint. Ik hoor zoo weinig van de commissie. De toestand eischt toch zeker verbetering, daar aan de school is 't bar, een stinkput.» De heer Baijens «we zouden al lang advies hebben gezonden, ware 't niet dat de broer van ons commissie-lid v. d. Broek was gestorven. We zouden juist dien avond onze vergadering hébben gehad om 't vast te stellen, 't is zoo goed als gereed, dus het kan spoedig worden tegemoet gezien De Voorzitter: «alvorens de vergade ring te sluiten, wenschte ik in 't algemeen een woord van dank te brengen voor de moeite en kosten bij mijne installatie. Ik was zeer getroffen door al deze blijken van sympathie. Ik hoop dat Waalwijk gelukkig moge zijn in zijne ondernemingen en dat het tot steeds grooteren bloei moge geraken. Met dezen wensch sluit ik deze eerste vergadering. (Bravo's.) SPRANG Openbare vergadering van den Raad der gemeente Sprang, gehouden den 3 Sept. 1907 des nam. 7 uur. Tegeuwoordig alle leden, uitgezonderd het lid de Jong. De Voorzitter, Burgemeester Meijer, opent de vergadering en stelt aan de orde de be ë:digiDg der herkozen raadsleden. Hierop legden de heeren B. Verhoeven en M. Vos in handen van de voorzitter de ver- ei schte eeden af. De Voorzitter feliciteert de heeren met de vernieuwing van hun mandaat en spreekt de hoop uit, dat zij de gemeentebelangen als tot beden getrouw zullen behartigen en dat zij nog vele jaren deel van de regeering mogen uitmaken. Daar de voorzitter zelf tot de herkozen loden behoort, geeft hij het voorzitterschap over aan den oudsten wethouder Maijers, in wiens handen hij vervolgens de beide eeden aflegt. YVethouder Maijers feliciteert den Burge meester en zegt dat de vernieuwing van zijn mandaat als raadslid een bewijs is van het vertrouwen dat de kiezers in hem gesteld hobben. Dat vertrouwen heeft de burgemeester zich dan ook waardig getoond. Spreker hoopt dat dit in 't vervolg zoo moge blijven en dat hom daartoe gezondheid en kracht moge ge schonken worden. Hierna geeft Maijers het voorzitterschap weder aan den Burgemeester over. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat Gcd. Staten hebben goedgekeurd de salarisregeling voor onderwijzer Van Rijswijk Hierna werden aan de orde van behandeling gesteld de volgende punten Benoeming van een wethouder wegens pe riodieke aftreding van Verhoeven als raadslid. Tot stemopuemers worden aangewezen de Jedeu Rijken en Vos Ingeleverd worden 6 biljetten. Bij opening blijkt dat zijn uitgebracht op B. Verhoeven 5 stemmen en 1 stem blanco, zoodat de i oer B. Verhoeven met algemeene stemmen is her kozen. De benoemde wordt door den Voorzitter hartelijk gefeliciteerd, waarna de heer Ver hoeven onder daukbetuigiug vau het in hem gestelde vertrouwen, verklaart d benoeming aan te nemen. Benoeming van een voorzitter van het Al gemeen Armbestuur, ter voorziening in de vacature ontstaan door het aftreden als raads lid van den heer Verhosven. Uitgebracht worden 6 stemmen, waarvan op B. Verhoeven 5 en 1 blanco. De heer B. Verhoeven is alzoo herkozen. Ook deze benoeming \erklnart de heer Verhoeven aan te nemen. Aanbieding der gemeente-bogrooting voor 1908. De Voorzitter stelt voor deze ter secre tarie ter inzage neder te leggen. Aangenomen. Niets meer aan dc orde zijnde wordt de vergadering gesloten. CAPELLB. Hierna wordt overgegaan tot de voorleziug der notulen der vorige vergadi ring, die, aan gezien er geen op of nanmerkingon volgen, door den burgemeester worden gearresteerd. Thans is aan de orde de beuoemig van een wethouder, welke vacature is ontstaan door het periodieke aftreden var, den heer Rijken als raadslid en daaruit voortvloeiende aftro den nis wethouder. Hierna gaat men tot stem ming over etf worden do heeren Oerlemans en Wachter uitgenoodigd het stembureau te wil len uitmaken. Thans blijkt dat de heer Rijken alle stemmen op één na .op zich heeft kunnen vereenigen en dus tot wethouder is herbenoemd. De voorzitter twijfelt niet of de lieer Rijken zal deze benoeming aannemen, daarbij wijzen de op de aangename samenwerking, welke tot heden steeds plaats hfeeft gevonden bij hot dagelijksch beBtunr. De heer Rijken antwoordt dat hij de benoeming gaarnu aanvaardt, onder dankzegging voor het opuieuw in hem gestelde vertrouwen. Hij zegt verder, dat hij in het voorjaar van 1907 oorspronkelijk niet meer van plan was, voor eenige benoeming, zoowel voor raadslid, als eventueel later voor wet houder, in aanmerking te willen komen. Door lang aandringen echter was hij sinds van zijn voornemen teruggekomeu en had hom dit tot op het oogenblik nog gcenzins berouwd, om dat hij eerst met zulk eaue groote meerderheid tot raadslid en op den dag van heden tot wethouder is herkozen. Aan de orde is thans het laatste punt der agenda nl. Ingekomen stukken. Ingekomen is request van de Afdeeling Langstraat van den Ned. Bond van Onder wijzers, welk stuk reeds op de vorige verga dering werd voorgeleze.i en toen in handen van B. en W. is gesteld. Aangezien Oerlemans op die vergadering verhinderd was, wordt het stuk opuieuw voor gelezen. De strekking van het stuk is in hoofdzaak deze, dat de Afdeeling eene extra teelage verzoekt voor de onderwijzeressen, welke per week 3>/2 uur (buiten de gewone lesuren) onderwijs geven in handwerken, waar voor ze geen meerdere toelage ontvangen. Alhoewel het den bond bekend is, dat er geen wettelijke bepaling voor meerdere toelage voor dit speciale onderwijs bestaat, zoo achten requestanten het, uit een oogpunt van billijk heid, «en zeer gerechtvaardigde eiach. B. en W. dienen thans bij den raad een concept-antwoord in, dat als volgt luidt Aangezien door de regeering een ontwerp vnn wet tot verhooging van de minima van onderwijzerssalarissen aan de Tweede Kamer is ingediend, van welk ontwerp w> relt ver wacht, dat het spoedig tot wet zal worden verheven Aangezien in ieder geval, naar aanleiding van een vorig request van gemelde afdeeling reeds door den raad is besloten om de sala rissen der onderwijzers in 1910 te reorgaui- seeren. De Raad geen termen vindt om in fe gaan op verzoekschriften om salarisverhooging, welke inkomen voor de in uitzicht gestelde reorganisatie heeft plaats gehad. De Raadsleden Kennis genomen hebbende van dit concept-antwoord, Bluiten zich eenpa rig hierbij aan, en zal dus spoedig de afdee ling van den ineergenoemden Bond worden toegezonden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. KAATSHEUVEL Openbare raadsvergadering der gemeente Capelle op Dinsdag 3 September des avonds 7 uur. Aanwezig de heeren G. Vermeulen, Burge meester, M. Verhoeven, Secretaris, J. van der Hoeven, R. Middelkoop, S. Oerlemans, M. Rijken, M. Rijken Hzn. A. L. Sneep, YV. VY achter De voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde de beeediging van de herbenoem de raadsleden de heeren Rijken en Sneep. Deze zullen dan ook zeker bereid zijn de ge vorderde eed af te leggen en begint de voor zitter met voorlezing der eedsformule. De eed verv' lgeuB door de meergenoemde heeren af gelegd zijnde, feliciteert de voorzitter de nieuwe leden mot hunno benoeming en spreekt daarbij de hoop uit dat ze hunne betrekking nog vele gareu zullen mogen vervullen, en dat ze daarbij met ijver en toewijdig zullen meewerken tot den bloei der gemeente. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 3 September des middags ten 3 uur. Voorzitter de EdelAchtb. heer Van Besouw. Te ongeveer 3.15 opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren v. d. Sterren, Dalleu, van Kuik, Lombarts, Rijken, v. d. Heuvel, Elias, de Bresser, van Beurden, Hesselmans en Teulings, afwezig de heeren Verhagen en van Dortmond. De Voorzitter verzoekt den secretaiis voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Hierna leggen de heeren Lombarts, van Beurden en van den Heuvel in handen van den voorzitter de gebruike lijke eeden af. De Voorzitter Ik feliciteer de heeren met hunne benoeming en ik twijfel er niet aan of zij zullen ten volle aan het vertrouwen dat de kiezers in hem gesteld hebben, beantwoorden De heer van Beurden. Mijnheer de Voorzitter. Mijn besten dank voor de welwillende woorden, waarmede gij ons in deze raadsvergadering hebt welkom geheeten. Niet licht, ik weet het, is de arbeid, die bij eene ernstige opvatting van mijn ambt van mij wordt gevraagd en zwaar is de verantwoordelijkheid, die van dit oogenblik af op mij gaat rusten. Ik beken het, de zaak. waaraan de inwoners dezer gemeente hebben gewild, dat ik mij zal wijden, is me slechts van verre bekend, maar ik verzeker u, mijne heeren, dat dit voor mij eene reden te meer zijn zal, om mij met ernst in de kennis en de behartiging der gemeente belangen in te werken Tevens hoop ik, buiten invloed van elk persoonlijk of partijbelang, steeds vrijmoedig en naar overtuiging wat recht en billijk is te steunen en vertrouw, dat wij allen, door eendrachtig en vast samenwerken veel goeds in het belang der g.:meente mogen tot stand brengen. De heer v. d. Heuvel. Aangenaam is het mij in deze vergadering als oudste lid, u, mijnheer dc Voorzitter, ook een woord van dank te brengen voor uwe gevoelvolle woorden, 't Ligt niet in mijne bedoeling eene napleiting te houden over de afgeloopen verkiezing, integendeel, al wat toen is voorgevallen wil ik gaarne met den mantel der liefde bedekken. Echter doet het mij genoegen, hier in publiek te kunnen verklaren, dat ik de schrijver niet ben van de circulaire ver schenen op den dag der verkiezing en waarin u, mijnheer de Voorzitter werd beleedigd. Ik heb zelfs geen deel uit gemaakt van de redactie van deze cir culaire, al ben ik daarvoor in een ver kiezingsbiljet valschelijk beschuldigd. Met den hter van Beurden wensch ik, dat het mij gegeven moge zijn onder vrede en vriendschap en onder uwe wijze leiding te werken aan het belang der gemeente, onder vriendschap ook al mocht men eene andere opinie zijn toe gedaan. De Voorzitter. Van den heer Verhagen is een schrijven ingekomen, houdende mededeeling dat zij door ziekte verhin derd is deze vergadering bij te wonen. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter. Van de heer J. van Lier is het volgende schrijven ingekomen Aan den Voorzitter en leden van den Gemeenteraad van Loonopzand. WelEd. Heeren Wijl ik gedurende twaalt jaren met u, mijne vrienden, als raadslid de be langen der gemeente behartigde, zoo wil ik een woord van dank tot U richten, nu mijn tijd als raadslid is vervuld. Ik breng U, mijne vrienden, mijnen hartelijken en oprechten dank voor de eensgezindheid, de onpartijdigheid en de welwillendheid die U bezielde in de vergaderingen om de belangen der gemeente te behandelen en mocht er al eens verschil van meening hebben bestaan, er heerschte eerbied voor het gevoelen van zijn tegenstander die uit overtuiging handelde. Hoewel U mogelijk gaarne had ge zien en ik niet ongenegen was, als raadslid nog langer tijd met U de belangen der gemeente te behartigen, het was voor mij nog al opoffering door getrouw de vergaderingen bij te wonen en daarbij veelal van deze of geene commissie deel uit te maken. Ontvang nogmaals mijnen oprechten dank en dat de vergaderingen, die dit jaar hebben plaats gehad mogen strek ken tot groei en bloei der gemeente is de wensch van Uw toegenegen vriend, JAN VAN LIER. Na voorlezing van deze van ware be langstelling en nog geheel medeleven in al wat de gemeente betreft getuigenden brief, steeg een krachtig bravo op uit de leden. De Voorzitter. Wil de commissie tot onderzoek der rekening rapport uitbren gen omtrent hare bevindingen. De heer De Bresser. De commissie heeft een rekening nagezien en in orde bevonden en stelt voor ze voorloopig vast te stellen in ontvangsten op f62641.6Slli, in uitgaven op f 54697.927s en een batig slot van f7943,76. De Voorzitter. Heeft daar niemand bezwaar tegen Dan wordt aldus voorloopig vastgesteld. 3. Aanbieding Gemeente begrooting voor het dienstjaar 1908. De Voorzitter. Dezer dagen zal de begrooting worden rondgezonden. De leden kunnen deze dan eens nazien en over 14 dagen, nadat ze ter visie heeft gelegen zal ze in behandeling worden genomen. Aldus wordt aangenomen De Voorzitter. Van den onderwijzer Schoenmakers uit Loonopzand is een schrijven ingekomen. Hij verzocht eenige maanden rust te mogen nemen, daar de dokter, onder wiens behandeling hij is hem dit heeft voorgeschreven. Dokier likens uit 's-Bosch schrijft ook dat hij spoedig een maand of 2, 3 rust moet hebben In de laatst vastgestelde salarisregc- ling van onderwijzers is in geval van ziekten niet voorzien. Daar ontbreekt een artikel in hoe men tijdens ziekten van onderwijzers moet handelen. Wij - - - -

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5