Reclame. BUITENLAND. België, hebben den heer schoolopziener geschre ven hoe wij zullen doen en hij heeft ons geantwoord dat het alsnog wenschelijk zou zijn om in de salarisregeling van onderwijzers een art. in vast te leggen dat bepaalt dat onderwijzers tijdens ziek ten het eerste halfjaat zijn volle salaris geniet en het tweede halfjaar de helft van zijn sa'aris. Na langer dan een jaar ziekte volgt ontslag. De schoolopziener schrijft er ook bij dat het Rijk jammer genoeg niet bijpast in het salaris dat de gemeente een tijdelijke onderwijzer moet geven. Langer voortsukkelen, dat gaat ook niet er moet in worden voorzien, daar moet spoedig werk van worden ge maakt. Schoenmakers stelt voor f450 zelf af te staan voor zijn plaatsvervanger, doch het Dag. Bestuur stelt den raad voor om op het voorstel van Schoenmakers niet in te gaan. Voor zoover ons bekend, heeft hij altijd goed zijn best gedaan en om nu, nu hij ziek is en het geld beter kan gebruiken dan wanneer ook, f 450 te geven gaat niet. Het Dag. Bestuur kan zich goed vereenigen met het voor stel van den schoolopziener en stelt voor om in de salarisregeling als nog de be paling vast te leggen dat onderwijzers bij ziekte gedurende de eerste 6 maan den hun volle salaris genieten en de daarop volgende 6 maanden hun halve salaris zijn zij langer dan een jaar ziek, dan ontslag geven. De schoolopziener schrijft wel dat het jammer is dat het Rijk geen uitkeering geeft voor plaats vervangende onderwijzers, doch in een der laatst uitgekomen Provinciale bladen staat vermeldt dat zulks spoedig is te verwachten en wij dan f 260 krijgen ver goed. De heer Hesselmans. Is Schoenma kers onbemiddeld. De Voorzitter. Dat weet ik niet, maar het gaat toch niet aan om iemand, als hij ziek is, zijn plaatsvervanger te laten betalen. De heer De Bresser. Bemiddeld of niet bemiddeld, 't doet er niet toe, er moet voor het algemeen een regeling getroffen worden. De heer van Beurden. Er moet in de toekomst ook voor de onderwijzers wor den gezorgd, daarom kan ik mij goed vereenigen met het voorstel van Burg. en" Weth. De Voorzitter. Is er niemand die er bezwaar tegen heeftdan is besloten om deze bepaling als nog in de rege ling der salarissen van onderwijzers op te nemen. De Voorzitter. Dan is er nog een ander punt. Het hoofd de heer v. d. Meeren heeft wel verzocht om tot de winter zoo voort te blijven gaan, doch Burg. en Weth. achten het wenschelij- ker dat daar spoedig in wordt voorzien Wij kunnen nu juist een plaatsvervan ger krijgen, een zekere van Heijl uit Til burg. Hij is van, naar ik meen, de Fraters gekomen en op het oogenblik zonder positie. Daar het dikwijls zeer moeilijk is om aan een geschikten plaats vervanger te komen, achten wij het be ter, nu we in de gelegenheid zijn er een te krijgen, om deze aan te stellen- Het onderwijs lijdt er ook verschrikkelijk door als één onderwijzer twee klassen heeft. Om al deze redenen en ook om dat wij wellicht f260 krijgen vergoed, stellen Burg. en Weth. voor een plaats vervanger aan te stellen. De heer De Bresser. Daar is m.i. geen bezwaar tegen. De Voorzitter. Dan is van het R K. Kerkbestuur van de parochie St Joa- chimsmoer een gespecifeerde nota inge komen van de onkosten die zij gehad hebben om in de toren een uurwerk met klok te plaatsen. Deze nota be draagt in totaal de som van f 1532.58 Het kerkbestuur smeekt om de f 300 subsidie te mogen ontvangen die hun verleden jaar is toegezegd. Verleden jaar 17 November hebben wij het kerkbestuur op hun verzoek een subsidie verleend van f 300, met de me- dedeeling dat dit bedrag zou worden gegeven als de financiën het toelaten. Het kerkbestuur smeekt er nu om, doch onze kas, laat het nog niet toe f 300 te geven. De heer van Beurden. Is het beslo ten om te geven. De Voorzitter Ja, de parochie Berk dijk en anderen hebbeu het ook gehad en toen is op hun verzoek besloten haar ook een subsidie te verleenen en het bedrag uit te keeren wanneer de kas het toelaat. De iinancieelen toestand is echter nog het zelfde als in 1905. Er kan van geen enkele post worden afge schreven. Ze zullen dus nog wat geduld moeten hebben. De heer van Beurden. Als het be sloten is, zijn ze in hun recht. De heer van den Heuvel. Kan u haar niet wat meer troost geven dan ze moe ten nog maar wat geduld hebben. B.v. zeggen dat op de begrooting van 1908 er voor gezorgd zal worden. Dan blijft het ook niet ten eeuwigen dage duren. De Voorzitter. Ja, dat is het eenige middel. We kunnen probeeren dat de subsidie op het laatst van dat jaar kan worden uitgekeerd. De heer van den Heuvel Er staat wel dat zij erom smeeken, doch dat zal wel Van geen klemmenden aard zijn. Aldus wordt besloten De Voorzitter. Van de Gezondheids commissie is een schrijven ingekomen, houdende mededeeling, dat zij geen be zwaar heeft om verlenging te ver leenen aan de bewoning van het huis van Frinte, doch niet langer dan 2 maan den. De heer van Beurden. Wat is de reden van die verlenging. De Voorzitter. Dat hij geen woning kan krijgen. Hij geeft nu voor zelf te willen bouwen en geld zien te krijgen. Maar wie zal hem geld voorschieten. Trouwens er wordt gezegd dat hij daar in 't geheel geen moeiten voor doet ook. De heer Lombards. Moeiten doet hij er wel voor, dat weet ik zeker, maar ik geloof ook niet dat hij het zal krijgen. De heer van den Heuvel zegt ook het zeker te weten dat hij er naar streeft om het te krijgen. Hij is zelfs bij no taris Rant te Waalwijk en hier bij den Notaris geweest, doch er aan komt hij niet. Besloten wordt hem nog twee maan den verlenging te verleenen. De Voorzitter. Heeft een der heeren nog iets in 't belang der gemeente me de te deelen of te vragen Niemand? dan sluit ik de openbare vergadering om over te gaan in eene met gesloten deuren. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 3 September des vooi middags ten 10 uur. Voorzitter de weled. heer van Ooyen wethouder. Te ongeveer half elf uur opent de voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren van Stokkum, Boom, van Hees been, van Ooyen, de Vaan (wethouder), Zwaans, van Wordragen, de Vaan, van Helvoirt en H. Mommersteegafwezig de heer Mommersteeg. Nadat de nieuwgekozen leden en het herkozen lid in handen van den voor zitter de gebruikelijke eeden hebben afgelegd verzoekt de voorzitter den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen schrijving van Ged. Staten houdende mededeeling dat tot zetter is benoemd de heer de Vaan, wethouder. Vaststelling gemeente- en armenreke- ning. De heer van Heesbeen. De commissie tot onderzoek hebben de rekeningen in orde bevonden. Met algemeene stemmen wurden, de wethouders blijven buiten stemming, de rekeniDgen zooals deze zijn, aangenomen en vastgesteld. 2. Af- en overschrijvingen. Er moeten eenige posten worden at en overgeschreven daar de post voor het onderhoud der Bossche sloot te min is en ook omdat een stier moet worden aangekocht enz. Deze kunnen echter alle van andere posten worden afgeschreven- Aldus wordt besloten. De Voorzitter. Met 1 October moet definitief zijn beslist of de armenpractijk zal worden gesplitst of dat deze alleen in handen zal blijven van Dr. Weijers. Moet deze gesplitst »vorden dan zal eene oproeping moeten worden gedaan. Bereids zijn door den secretaris in structies klaar gemaakt voor den dokter en de vroedvrouw De heer Boom. Mag ik deze eens hooren. De secretaris leest deze voor en licht ze hier en daar toe. Hier komt o.m. in voor dat de dokter verplicht is de vroedvrouw kosteloos bij te staan, daar waar de verlossing van de normale afwijkt. Dit is gedaan om meer vertrouwen in de vroedvrouw te stellen, dat de menschen niet bang behoeven te zijn, dat als er iets niet in den haak is, zij zonder medische hulp staan direct en dat de vroedvrouw wat meer kan verdienen, want dat laat wel wat te wenschen over. De heer van Heesbeen. Dat heb ik ook al eens gehoord, hoewel de men schen er toch niet over klagen, integen deel. De heer van Helvoirt. Onlangs is zij ergens dag en nacht, tot de menschen der groote tevredenheid, in de weer geweest, maar toen het op betalen aan kwam, ho maar, ze heeft nu nog geen centen. De Voorzitter. Ja, ze klaagt erg over de slechte en langzame betaling. Wij moeten toch zien dat we haar hier houden, want als zij weg gaat hebben we nog geen ander. De heer van Stokkum. Ik zou haar daarom een verhooging van f 50 toe staan. Temeer stel ik dat voor omdat ge over het algemeen hoort roepen dat de menschen zeer goed over haar zijn tevreden. De heer Boom. Dat is anders wel wat vlug. De Voorzitter. Dat zal moeilijk gaan. De dokter krijgt daar nu maar f 850 meer voor, waar hij de medicijnen ook allemaal voor moet everen. De heer van Stokkum. Neen van het salaris van den dokter zou ik het niet aftrekken- Er kan toch nog wel f 50 worden gegeven, 't Is toch voor een zeer nuttige zaak. Er wordt wel meer malen f 50 uitgegeven die minder goed worden besteed. De Voorzitter. De verhooging behoeft dan nog niet direct gegeven te worden. De heer Zwaans. Ik stel voor met ingang van 1 Januari 1908 de verhoo ging te doen ingaan- Bevalt ze dan nog goed, dan kunnen wij haar later altijd nog een gratificatie verleenen. De Voorzitter. We zullen dus de armenpractijk geheel aan dr. Weijers geven. De heer van Helvoirt. Voor hoelang is dat Zou het niet goed zijn, dat deze van tijd tot tijd werd gegeven. De Voorzitter. Daar is wel iets voor, dan heeft men altijd de bevoegdheid in handen om als dit wenschelijk blijkt de practijk te splitsen. De heer van Stokkum. Laat hem b.v. om de een of twee jaar aftreden dan kan hij herbenoemd worden. Na nog eenige discussie wordt be sloten de vroedvrouw eene verhooging van salaris te verleenen van f 50 en aan dr. Weijers dc armenpractijk te verleenen. De Voorzitter. Van de verharding van den weg vanaf de Klappert tot de Provinciale weg is ten begrooting op gemaakt. De kosten zal»ongeveer f 5 50 bedragen. De weg is daar werkelijk slecht cn moet aanhoudend gerepareerd worden. Na nog eenige bespreking waarbij door den heer Boom wordt opgemerkt dat in den polder ook nog een weg is die dringend verbetering eischt, wordt besloten monsters steen te laten komen en dan verder te zien. Door den heer Zwaans wordt nog gewezen op de noodzakelijkheid, dat de opzichter eens moet onderzoeken of wij achter niet te veel water zullen krijgen door de maling van het werk van het nieuwe kanaal. De Voorzitter zegt de opzichter het te laten onderzoeken en sluit, daar geen Her leden meer het woord verlangt, hierna deze openbare vergadering- DITSSEN Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 3 September 1907 des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer van Honsewijk. Te ongeveer 6.15 opent de voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden- De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Hierna leggen de 4 herkozen laden in handen van den Voorzitter de ge bruikelijke eeden af. Daar de heer van Honsewijk ook her kozen is, moest hïj ook aftreden als wethouder. Bij stemming werd hij als zoodanig herbenoemd met 8, dus alle stemmen. Verder is niets in behandeling geko men, zoodat deze vergadering spoedig was afgeloopen en niets interessants valt te vermelden. DRUNBN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 3 September 1907 des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Huiten. Te ongeveer 6 15 uur opent de voor zitter de vergaderingaanwezig de heeren van Son, Willemse, van Halderen, Brok, van der Geldt, van Spijk en van Dal. De herkozen leden leggen in handen van den Voorzitter de gebruikelijke eeden af. De Voorzitter. Ik feliciteer de heeren met het opnieuw in hen gestelde ver trouwen en ik hoop dat zij met dezelfden ijver de belangen der gemeente zullen behartigen als voorheen. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergaderingdeze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Benoeming van een wethouder. Bij stemming wordt met algemeene stemmen herbenoemd de heer J. van Dal. De Voorzitter. Van Dal, gefeliciteerd met 't opnieuw in je gestelde vertrouwen. De heer van Dal. Ik dank de heeren voor het opnieuw in mij gestelde ver trouwen en zal mijn mandaat vervullen zooals ik dat altijd gedaan heb. 2. Ingekomen stukken. aSchrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring subsidie aan de Hanze gegeven. Schrijven van de afd. Drunen van b. De heer van Stokkum. Haar loon is I de Hanze, houdende dankbetuiging voor toch maar karig ook. De heer van Helvoirt. Kan het niet worden afgenomen van het salaris dat de dokter krijgt voor de armenpractijk. de verkregen subsidie en voor de ver leende vergunning om kosteloos gebruik te mogen maken van de school- Voor kennisgeving aangenomen. Adres van P. van Delft, houdende verzoek zijn huis te mogen herbouwen op de oude fundamenten. De Voorzitter. Dat is het huis daar van F. 'Vrijhoeven. Dat staat nu niet in de rooilijn. Daarom richt van Delft het verzoek of hij op de oude fundamenten mag opbouwen, wijl dit voor hem voor- deeliger uitkomt en hij ook geen plaats meer heeft om achteruit tc bouwen. De raad kan hem hiervan ontheffing ver leenen. Ik heb vanmorgen door den opzichter 't een en ander eens laten opmeten, doch zoo heel veel scheelt het niet. Na eenige discussie wordt met alge meene stemmen besloten op het verzoek gunstig in te gaan en van Delft op de oude fundamenten te laten bouwen. Adres van P- Pijnenburg, wonende in de Lage Papensteeg, houdende verzoek of hij mag volstaan met een goot voor de afvoer van zijn huiswater. De Voorzitter. De deskundige van de Gezondheidscommissie, die tegenwoordig alles secuur nakijkt, is daar geweest en heeft bevonden dat het huiswater door een goot wordt afgevoerd, wat volgens de bouwvei ordening niet mag, dat moet door een buisleiding geschieden- Ken zinkputje moet er ook al bij zijn- De raad kan hem hier nu ontheffing van verleenen. 't Is voor Pijnenburg ook wel wat bezwaarlijk om buisleiding te leggen. Hij zou dan nog al een eind aan moeten laten leggen. Nu ligt er een goot naar de tegenover gelegen straat. De heer Willemse. Een goot is veel beter dan een buisleiding ook, als die vuil is kan je het direct schoonvegen, wat met een buisleiding niet het geval is. De heer Brok. Daar achter heeft er ook nooit niemand last van. Met algemeene stemmen wordt be sloten de gevraagde vergunning te ver leenen. Adres van P. van Krieken, veldwach ter, houdende verzoek om verhooging van zijn salaris. In zijn adres dat wordt voorgelezen wijst hij er op, dat hij bij zijn collega's in naburige gemeenten ver achter staat, dat hij met zijn tegenwoordig salaris moeilijk rond kan komen, vooral nu zijne echtgenoote ziek is en versterkende middelen moet gebruiken. Verder wijst hij er op dat zijne diensturen eerder zijn vermeerderd dan verminderd, reden waarom hij dan ook den raad eerbiedig verzoekt hem eene salarisverhooging te willen verleenen van f 75 per jaar. De Voorzitter. Ja, wat denken de hee ren hiervan. Wat hij schrijft, dat de jaarwedden van zijn collega's in naburige gemeenten hooger zijn dan van hem, is waar. De diensten beter verrichten dan hier, is niet het geval, want we kunnen over de politie hier niet klagen. De heer van Son. Neen, die hebben we goede hier. De heer Brok. Daar kunnen we gerust met lof over spreken, geheel vrij van sterken drank, dat heb je niet veel onder die menschen. De heer van Son. Ja, ze volbrengen de dienst goed en zijn daarbij niet fit- achtig ook, want dat zou af te keuren zijn. De heer Willemse. 't Is anders een slechte tijd. De heer van Halder. Als wij hem dan is eene verhooging van f 50 verleenen dan komt zijn salaris op f 400.— Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Adres van den heer H. Klerks hoofd der school, houdende verzoek om zijn jaarwedde alsnog te willen verhoogen en gelijk te willen stellen aan dat van zijn collega in den Wolfshoek. In zijne memorie van toelichting wijst de heer Klerkx er op dat volgens het verslag geen motieven werden aange haald bij de afwijzende beschikking een vorig jaar genomen Dat aan zijn school een leerplan bestaat voor meer uitge breid lager onderwijs, aan de Wolfshoek gewoon lager onderwijs, dat zijn lesuren met een groot aantal per jaar zijn ver meerderd, dat hij in geen 25 jaar ver hooging heeft gehad. De heer van Son. Hij is op het maxi mum benoemd, dus hij kon toen niet meer hooger. De heer Willemse. Mij dunkt dat zijn salaris hoog genoeg is. De heer van Dal. Laat ons het adres aanhouden tot een volgende vergadering. De Voorzitter. Ja, dat is het beste. Het adres is van morgen pas gekomen, dan kunnen wij er eens over nadenken. De heer van Son. Het salaris van het hoofd der school van de Wolfshoek zou ook niet verhoogd zijn geworden als hij boven het maximum had gestaan. Besloten wordt dit adres tot eene volgende vergadering aan te houden. Hierna wordt de begrooting over het dienstjaar 1908 in zijn geheel voorgelezen. Hieruit blijkt dat wordt voorgesteld eene geldleening aan te gaan van f 2000 voor de ontginning van woeste gronden. De Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor eene geldleening aan te gaan om dat daar achter nog zooveel woeste grond, die goed kan worden ontgint, ligt, waarvan we 17 en 18°/o maken en het geld leenen we misschien voor 4°/o» Dat is voor de gemeente een aardig voordeeltje. De heer van Dal. Ik zou het splitsen. Ik zou in twee keeren f 1000 leenen. De Voorzitter. Ja dat kunnen wij wel doen, omdat we er toch niet aan kun. nen laten werken, dan wanneer het weer dienstig is. Aldus wordt voorloopig besloten. Verder blijkt dat aan de alg. armên f 200 minder zal worden uitgekeerd dan verleden jaar. De heer v. d. Geld. Men zou eerder f200 meer er bij moeten doen, want dat is noodzakelijk. De Voorzitter. Ik zie er een zwaar gat in. Enfin we zullen maar eens zien, als de landerijen goed opbrengen. Hierna gaat de vergadering uiteen. Zal Waalwtyk heipon. Deze openhartige verklaring door een ir. woner van het nabijzijnde Culeraborg gege. ren, zal rele mannen en rrouwen hulp en zegen versch- ffeD. Zij ia vol bemoedigi-ig en hoop. Mrj de Wed. ran Heme, wonende Wal 26 te Culeraborg, meldt on»Ruim ander- half jaar heb ik gelodeu aan Rugpijn en a»n een nieraandorning. Ik werd erg geplaagd door scherpe pijnen in mijn lendenen en in hot smalle gedeelte van den rug, somtijds was de pijn zoo ne»ig, dat wanneer zy mij overviel, ik mijn handen op mijn rug moer, houden en stil moest blyven zitten. Ook had ik reel pijn op de borst, ik was zeer zwak en werd niet verkwik* door mijn slaap, die immer zeer onrustig was. Nadat ik verschillende medicijnen tc vergeefs ge bruikt had, probeerde ik Foster's Rugpijn Nieren Pillen en het verheugt mij U te kun- nen mededeelen, dit drze mij een weldaad bewezen hebben. Na «en dag of rijf werd de pijn in don rug wat minder en toen ik twee doozen had ingenomen, gevoelde ik mij heelemazl verlicht. Wanneer ik andere lijders mocht ontmoeten, zil ik het mijn plicht rekenen ze te wijzen op Uw afdoend geneesmiddel. Ik ondergeleekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig (J het pu bliek te maken op elke wijze die 0 goed. dunkt. De bovenstaande oprechte, eenvoudige ge- (uige&is bewijst dat wanneer de nieren aan- getr.stzijn, de rug zwak wordtde pijn komt voort uit de nieren, die in het onderste ge deelte van deu 'ug geplaatst zijn. Pleisters cn zalven kunnen deze pijn niet verhelpen, daar ze de nieren welke de smart veroor. zaken, niet bereiken. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen bereiken de nieren zelf en zyneen speciaal middel voor de nieren en blaa». Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. van Herne gehad heeft. Wy waar schuwen tegen nsraaak en maken koopen er op attent, dat op iedere doos de hand- teekening ran James Foster voorkomt. Zy zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending ge schiedt franeo na ontvangst van poetwissel i f 1,75 voor ééa off 10.roor zee doozes, De beroering te Antwerpen. Reusachtige braud. Wat er gisteren in onze stad ie voorge. vallen, wat hier straffeloos van 8 uur 'a mor gens tot 9 uur 'e avonds heeft kunnen plaats hebben, zal, zegt het Handelsblad vsn Antwerpen, eeuwig en erfelijk voor Antwerpen ren ware schande blijven. Het janhagel is meester geweest, teu noorden en ten zuiden in de haven en tot in het centrum der stad toe en de politie was volslagen onrachtig om de uitspattin gen van dit schuim te beletten. Zelden hebben onze pompiers een dag beleefd als dien vsn gisteren. Zij werden niet minder dan 11-maal ontboden voor branden uit kwaadwilligheid aan den haven kant aangestoken. Bij een dezer branden in houtstapels in het Asia-dok, hebben acht spuiten twee uren lang gewerkt. Do bran den waren in den voormiddag voorspeld I Het dient hier nog bijgevoegd dat de stakers het nog heel geestig gevonden heb ben de brandseinen zoo wat overal te doen werken, zelfs daar waar zij g^en brand ge sticht hadden. Ook liepen de menschen gisteravond aan de dokken niet eens naar buiten op den doortocht der pompiers of op het hooren der belralsch alarm of brandstichting, het was nu dngelijksch brood geworden. Overigens, men liet het branden, met de wijsgeerige opmerking, dat de pom piers het toch niet overal konden gebluscht krijgen. Maar alles is overt-offen door een gewel digen brand, gisteravond vijf uur in de houtdokken gesticht. De vlammen sloegen zoo fel op, dat zij te Vlissingeu en te Ber- geu-op-Zoom zichtbaar waren. De corres pondent van de T e 1. meldt er van In korten tijd stonden stapels ijne planken over een terrein van anderhalf hectare in brand De pompiers hadden gebrek aan water en doen thans al hst mogelijke, om het vuur te beperken. Het brandende hout behoort aan 10 firme's en de waarde wordt geschat op 2 8 millioen (rancs. Alles is verzekerd doch in dit geval zullen de maatschappijen de schade vermoedelijk niet vergoeden en VLIJMEN.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 6