Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Uitvoeringen. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Summer 71. Zondag; 8 Sept. 1907. 30e Jaargang. De Echo vu Matinee te geven door de Liedertafel >Oefening en Vermaak1, op Zondag 9 September 1907, op de zaal >Musis Sacrum,* des middags ten 12 uur. 1. Aubade de Vliegh. '2. Panis Angelicus Verhallen. 3. Landkennung Ed. Grieg, overleden 4 Sept. 1907. Sociale Week te Breda. Morgen Zondag, is 't alweer de laatste dag van de Sociale Week. Te half elt wordt in de Kathedraal een plechtige H, Mis opgedragen, waarna de lofzang Te Deuw. Laudamus. Voor de houders ran weekkaarten zijn plaatsen gereserveerd. Daarna wordt precies om 2 uur de slui tingsvergadering geopend. Allereerst spreekt daarin de heer A. H. J. Engels, ambtenaar aan het Centraal Bu reau van de K. S. A. over „De Katholieke Sociale Actie in de steden. Deze twee pun ten zal hij behandelen 1. Naasto doel van de K. S. A. 2. Werkzaamheid. a. voorlichting. b. opwekking. c. steun. Als tweede spreker treedt in deze verga dering op de Algemeene Secretaris van de K. S. A., Mr. P. J. M. Anlberse, die als onderwerp zal behandelen De Katholieke Sociale Actie op het Plattelanden wel vooral deze twee punten 1. Eiuddoel vaa de K. S. A. 2. Sociale werkzaamheid op het Platteland. Daarna zal Jhr. Mr. O. van Nispen tot Scveuaar de sluitingsredo houden. Men mag verwichteu, dat deze vergade ring, evenals de sluitings-vsrgadering ver leden jaar te Utrecht, door honderden zal worden bezocht. Ieder, die koin»n kau, ga erheen, op dat deza Socule Week, die een zoo schitterend verloop had, o >k op waardig*- wijze moge besloten worden. Deze vergadering wordt gehouden in 4 gebouw van den ft. K Volksbond, waar voor de opening nog toegangskaarten ver krijgbaar zijn a 25 cents. Een nikkelen 10 centstuk Aan het Centrum ontleenden wij in ons vorig Tweede Blad lipt bericht, dat eerst daag» de noodige stappen zullen worden gedaan om ook een nikkelen 10 centstuK uit te geven. Uit de beste bron vernam nu echter hel U. D., dat hiervui volstrekt niets btkend is bij hen, die van zulk een voornemen het eerst onderricht zouden moeten zijn. Jaren geleden is er over gedacht, om ook eeu nik kelen 10 centstuk in omloop te brengen en zijn er met het oog daarop eenige modellen vervaardigd; daarbij is 't echter gebleven. Het zou bovendien hoogst onpractisch zijn nu reeds nikkelen 10 centstukken te gaan vervaardigen, daar nog ten eeneumale onbe kend is, hoe bet nikkelen stuiverstuk in de circulatie zal bevallen. Men dient daarvan eerst de grondige oudervinding te hebben gekregen, alvorens tot het aanmunten van 10 centstukken over te gaan. Internationale Landbouwtentoonstelling. De dagverdeeliug van de nationale en internationale landbouwtentoonstelling, welke in de derde week van deze maand op 't Malie veld te 's-Hane wordt gehoudtn. is als volgt Vau Maandag _16 tot en met Zoudag 22 September blijven alle. dagen tentoongesteld de inzendingen in de rubrieken Zuivel, Bijen teelt, Zaden en Producten, Staatszorg voor den landbouw, Nieuwe Vindingen, Heide- ontginnnig. Boschcultuur, Grondverbetering, Zoetwatervisscherij cn Hoefbeslag. Daarenboven Maandag 16 Sept. Opening van de ten toonstelling in tegenwoordigheid van de leden van de Mij en van grnoodigden te 12 uur. Tentoonstelling van paarden. Dinsdag 17 Sept. Tentoonstelling van paarden. Concours hippique. Woensdag 18 Sept. Tentoonstelling van paarden. Concours hippique. Algemeene ver gadering des voormiddags le half elf uur, in epn der zalen van het Kon. Zoöl. Bot. Ge nootschap. Donderdag 19 Sept. Tentoonstelling van paarden. Coucours in 't vervaardigen van eeu hoefijzer. Uitvoering van eenige bewe gingen door de veldartillerie en rijdeude artillerie, met vier aangespannen stukken. Vrijdag 20 Sept. Tentoonstelling van pluimvee en tamme konijnen. Wedstrijd in hoefbesbg. Uitvoering van eenige bewegingen door de veldartillerie en rijdende artillerie met vier aangespannen stukken. Kingrijderij van pareu uit de verschillende provincies, in costuum. Voorrijden van oogstwagens en van groenten- en ooftwagens Zaterdag 21 September. Tentoonstelling van pluimvee en tamme konijnen. Wedstrijd in hoefbeslag van militaire hoefsmeden Uit voering van eenige bewegingen door perso neel der veldartillerie) en rijdende artillerie mei 'iei aaugesptUDen stukken. Kingrijderij van piren uit de verschillende provincie?, in costuum. Voorrijden van oogstwagens cn van groenten- en ooftwagens. Zondag 22 Sept. Tentoonstelling van pluimvee en tamme konijnen. Atjeh. Blijkens een uil Nederland?oh-Ind ont vangen lelegr.m kwamen 80 mannen uit het voormalig sulunsbewakingsgebied Kodoe onder den Imeum en den Teuugkoe met kwade bedoelingen bij het bi rak te Seudoe (Atjeh en Onderhoorigheden). Zij werden tijdig ontdekt en vielen eene uitgerukte patrouille aan, waarvan sneu^eldc- een inlandsche en licht gewond werd een Europeesche militair, beiden beneden den rang van officier, terwijl 2 geweren model '95 verloren gingen. De vijand bekwam 18 dooden, (Slct) WAALWIJK, 7 Sept. 1907. Geslaagd. Met gunstig gevolg heeft de heer L. Jansen, leerling-telegrafist alhier, Donder dag 1.1. te Utrecht het examen afgelegd voor telegrafist. De heer J. van Reede, surnumerair alhier, heeft j.l. Donderdag te Utrecht met gunstig gevolg het examen afgelegd voor klerk-telegrafist. Den geslaagden onze felicitaties. II. II. B. S. Deze week slaagde voor de R. H. B. S. te 's Hertogenbosch Ch. Fetter en voor die te Tilburg Adriaan van Gooi, die beide het laatste deel hunner opleiding genoten bij den heer J. Spijkerman hoofd der school alhier. Keetiiifliitie. In het verslag der feestelijkheden in ons vorig nummer vergaten we een pas sage uit de toespraak die de burgemees ter vanaf het balcon tot het volk hield. Z.Edelachtb nam de gelegenheid te baat om vanaf die plaats een woord van warme hulde te brengen aan zijnen ambts voorganger, die gedurende negen jaren zijn beste krachten aan de behartiging der gemeente-belangen had gewijd. Wij herstellen hiermede deze fout. Premiën-Markt. Zooals blijkt uit de verzonden biljet ten zal iWaalwijks Belang* tegen 19 September a.s. eene premie-markt or- ganiseeren, waaraan eenieder kan deel nemen, niet zooals vroeger alleen dege nen wonende in de 14e afdeeling >Langstraat« der Mij. van Landbouw. Uitgeloofd worden 1. Beste kalfdragende koeien. Ie prijs 115, 2e prijs f 10. 2. De beste kalfdragende schotten. Ie prijs f 10, 2e prijs f5, 3. De beste dito vaars met niet meer dan twee breede tanden le ptijs f 10, 2e prijs f5. 4. Dito met vier of meer breede tanden. le prijs f 10. 2e prijs f5. 5 De beste vette koe. le prijs f 10, 2e prijs f 5. 6. De beste vette vaarzen en schotten die de melktanden niet geheel verloren hebben. le prijs f 10, 2e prijs f5. De eigenaren, die verlangen mede te dingen, zijn gehouden zich met duidelijke beschrijving van het mededingend rund, voor of uiterlijk op den io September e.k. alleen schriftelijk aan te melden bij den Secretaris der vereeniging Waalwijks Belang. Bij gebrek aan genoegzame mededin ging of aan voldoende deugdzaamheid, alles naar het oordeel van de jury, in overleg met het bestuur, wordt geen premie toegekend. De keuring zal plaats hebben op den 19 September alhier op de Markt, den voormiddags ten tien ure, terwijl de uitdeeling der prijzen geschiedt des na middags om 127s uur op »Musis Sacrum*. Wij vertrouwen dat allen, die daartoe bij machte zijn, zullen deelnemen om de zaak zoo goed mogelijk vooruit te helpen, en om een keer te meer te laten zien, welk puik vee in onze streek te vinden is en hier aan de markt komtook worden circulaires hierom trent gezonden aan de voornaamste vee- koopers, handelaars en houders, om ze tot een bezoek uit te noodigen. Met den heer stationschef, die steeds bereidwillig medewerkt in 't belang van markten als anderszins, zal overleg ge pleegd worden, om in de behoefte aan veewagens te kunnen voorzien. Ook met de van ouds bekende St. Bavo markt hoopt W. B. pogingen in 't werk te stellen om deze hare oude drukte te hergeven. Gesneuveld. Dezer dagen bereikte vanwege het ge meentebestuur dat een tijding van 't mi nisterie van koloniën ontving, de familie alhier de tijding, dat Petrus H. Pulles, fuselier bij het Ned.-Indisch leger op Celebes is gesneuveld. Hij was op patrouille en werd bij de overvalling van een betide te Tamoedjo door een kogel in zijn hoofd getroffen en direct gedood. Petrus Pulles was in 1902 als vrijwilliger naar Oost-Indië ver trokken, en stond bekend als een kranig militair, die geen vrees kende en steeds gaarne de gevaarlijkste excursies mede- maakte. Voor vaderland en koningin liet hij zijn leven op 23 jarigen leeftijd. Bekroning. De heer J. Verschuren alhier behaalde op de Bossche Landbouw-tentoonstelling met zijn Japansche konijnen een eersten prijs van f5. Diefstal. Dezer dagen werd bij den schipper R. in de haven alhier, overdag terwijl men druk bezig was met lossen van 't schip, uit de kajuit f20 en nog ver schillende gouden en andere sieraden gestolen. Verdacht wordt de knecht, die bij 't ontdekken van den diefstal reeds gevlogen was, waarschijnlijk naar 't buitenland. De zaak is in handen der politie. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding van de sloom- lederfabriek van den heer T. F. H. Haagen, Waspik. J. Markus te Rotterdam f 23200,— H. v. d- Velden den Bosch - 19900, H. Michael Loonschen-dijk - 18250, C. Michael Vrijhoeven - 17985, G. J. Dongen Raamsdonk - 16350, - F- Roovers Waspik - 15980. W. Schoep Baardwijk - 15840,— A. en P. de Graauw Waspik -14992, S. A. van Daal 14937, Adr. Roovers -14184, Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Voetbal. Op Zondag 8 September speelt >Wil- helmina* een Match tegen Vlugheid Wint* uit Besoijen, op het terrein ge legen bij den Heer P. Vugts in het Loonschnoekje. Aanvang 3 uur. BAARDWIJK, In de gister gehouden raadsvergadering had de installatie plaats van de herkozen leden, de heeren B. Schrijner en J. Klerx. In deze verga dering is o m. besloten den heer L. Sep eene verhooging van jaarwedde van f 25 toe te kennen voor zijne drukkere werkzaamheden van telegraaf en telefoon, en aan de St. Paulusveieeniging een subsidie van f25. Nadat de vergadering gesloten was, werd den heer J. Loeff een woord van lof en hulde gebraeht voor het vele goede, dat hij voor het belang der gemeente heeft gedaan, ge durende het 40-jarig wethouderschap, dat hij heden vierde. Wij ook fellciteeren hem zoowel met het feest van nu als met het feest van zijn 50-jarig lidmaat schap van den gemeenteraad, dat hij binnen eenige weken hoopt te vieren. OngevalHet zoontje van de wed. v. Meer alhier had dezer dagen het on geluk in een zeis te loopen die een land bouwer op een kruiwagen had liggen Hij bekwam hier door een aanzienlijke wonde aan het been. Door docter van Gils werd direct een verband ge- legd. In een vergadering der bakl»rs alhier j.l. Donderdag gehouden bij den Heer J. d. Kort is besloten door de enorme stijging der graan en meel prij- zen in de laatste dagen, den prijs van het roggebrood te brengen op 20 ct van het zoogen, half en half op 19 ct. en het tarwe op 20 ct. ingaande a.s. Maan dag 9 Sept. Werd geteekend G. v. Beijnen. Jac. v. Beijnen. J. v. Dommelen. B. Schrijner. J. A. van Lier. DRUNEN. Onder buitengewone be langstelling vierden Dinsdag de echtelieden M. H. Klerks en H. Houët hun gouden huwelijksfeest. Door de goede zorgen der trouwe buren prijkte de geheele buurt in feestdosch. Groen en bloemen waren kwistig aangebrachtvan alle huizen wapperde de driekleurvoor de woning van de Jubilarissen prijkte een schoone eereboog, waarin de toepasse lijke opschriften niet ontbraken. Door de feestcommissie werd des morgens ten 81/» uur een optochtsaam- gesteld, ten einde de feestelingen naar de kerk te begeleiden. Voorop zag men een 20 tal wielrijders allen in costuum met fraai opgesierde fietsen; daarop volgde 8 gardes d'honneurs feestelijk uitgedoscht op hunne met bloemen gesierde paarden, de Harmonie de Eendracht, een praalwagen met bruidjes, het feestrijtuig, waarin de feest vierende Bruid en Bruidegom, omgeven door gardes d'honneurs, de kinderen der jubilarissen, niet minder dan 6 in getal, en verdere familieleden, de leden der feestcommissie in rijtuig, terwijl de stoet door ruiters gesloten werd. De plechtige H. Mis ten 9 uur, werd behalve door de feestgenooten, door al de buren en tal van geloovigen bijge woond. De ZeerEerw. Heer Deken hield na het H. Evangelie eene treffende toespraak tot het gouden Jubelpaar en hunne kin deren, die alle in de voor hen gereser veerde plaatsen in het priesterkoor hadden plaatsgenomen. De zangers zongen op verdienstelijke wijze eene Mis van Perosi, waarbij het orgel voortreffelijk werd bespeeld door een familielid, den organist van Aarle- Rixtel. Na de PI. Mis trok men in dezelfde goede orde huiswaarts, na eerst een rijtoer door de geheele buurt gemaakt te hebben. Weer voor de woning der jubilarissen gekomen werd door een der familie-leden namens het gouden Jubelpaar en kinderen in korte maar kernachtige woorden dank gebracht aan de trouwe buren en alle die zooveel blijken van belangstelling en toegenegenheid gegeven hadden. Des middags werden door de mannen en jongelingen, vrouwen en meisjes der buurt den jubilarissen heilwenschen en prachtige geschenken aangeboden en wer den door de jubilarissen allen feestelijk onthaald en het verdere van den dag in op gewekte doch passende vroolijkheid door gebracht. Na den middag werden door de har- moniën, en door de Liedertafel der con gregatie, van welke laatste twee zonen der feestvierenden verdienstelijke leden zijn, serenades gebracht, die echter door den verschrikkelijken, storm in den let terlijken zin des woords, wel eenigzins in het water vielen. Tengevolge van het buitengewone slechte weder mislukte ook gedeeltelijk de illuminatie, die anders heel schoon zou geweest zijn. In de feestwoning werd feestgevierd zooals men dat in Drunen nog zelden aanschouwde. Buitengewone orde en regel, meer dan gul onthaal, uitvoeringen die zeer goed slaagden, kortom de feest vreugde was zoo opgewekt, zoo algemeen en naar wensch, dat voorzeker nog zelden ergens zooveel waar genoegen werd gesmaakt. De buitengewone blijken van belang stelling, de prachtige en talrijke geschen ken, waaronder een uit Ned.-Indië, ge- lukwenschen enz. getuigen terecht van de algemeene en welverdiende hoog achting en toegenegenheid voor de Ju bilarissen. Moge de vele en schoone wenschen hen toegevoegd, vervuld worden 1 DRUNEN. „Jantje zag eens pruimen Lmgen". Een tweetal polderjongens kwairnn jl. Zaterdagnacht in zeer vroolijke stemming van de Waalwijksche feeslen naar huiin# respective keeten alhier terug, toen sij be gunstigd door maanlicht in den tuin bij don Baroneen prarhtigen boam met eis'pruimen in de gaten kragen. Mits men aan zoo'n volgeladen boom een zak met pruimen niet mist en deze heerlijke vruchten de spijsvertering zeer bevorderen werd na kort. beraad besloten dat een der twee zou posten, terwijl de andere de boom eenigszins zou ontlasten. De jas nog kwistig versierd, met allerlei oranje wordt uitgetrokken, fluks o er (ie tuinheg en vervolgens den boom in. Een en ander was echter onze beide veld wachters niet ontgaanzachtjes wist een huunei den boom te nadereD, terwijl de nder den uitgezetten post voor zijne reke ning n»m. Ondertusschen vielen de pruimen, als hagelsteenen zoo dicht, den veldwachter bijna de gaten in 't hoofd, zoodat hij den roover sommeerde naar de laagte af te dalen. Daar hij hier vooralsnog geen lust scheen te hebben, wist hem de veldwachter ten laatste bij een zijner enkels te grijpen en trekt sinjeur zoo naar de laagte, waarbij hij, ten spijt van zijn Zoodagsohe plunje ineen moddersloot terecht kwam. Pat hij na dat al geweldig pruiins keek zal men wel be grijpen. NIEUWKUfJK In de laatst gehouden vergadering van den Raad ouzer Gemeente, werd de heer C. de Hoog gekozen als wet houder. De harmonie „De Eendracht" deed bij gelegenheid van Koninginneverjaardag eene muzikale wandeling door het dorp, bovendien werden later in haar vereenigings lokaal nog eenige volksliederen uitgevoerd. Ook de liedertafel „Oefening baart Kunst" zong Zondag een paar vaderlandsche liederen voor het raadhuis, eveneens in verband met het KoniDginnefeest. DRONGELEN. Op de provinciale- centrale merriënkeuring te 's Bosch, behaalde Nellyvan den heer D. van Campen, alhier een prijs van f250 terwijl als 2e reserve werd aangewezen «Mina» van den heer D. van Buurente Meeuwen. VRIJ HOE VEN-C APPEL. Afgekondigd en aangeplakt een bekendmaking, waarbij Burg. en Weth. dezer gemeente ter kennis der ingezetenen brengt dat de begrooting der plaatselijke inkomsten ea uitgaven voor het dienstjaar 1908 vanaf 4 Sept. j.l tol en met 21 September e.k van des voormidd. 9 uur tot des middags 12 uur ter lezing van een ieder is neergelegd. Dezer dagen i» bij Ij. v. d. H. een koe door den rijksveearts, voor de consumptie, afgekeurd, ten gevolge van houtvuur. Het dier is onder toezicht van den politie be graven. Al heel spoedig zullen wij in de ge legenheid zijn gebruik te maken v*n de te lefoon. Met den aanleg is reeds een begin grmiakt. De verbinding zal komen met het kantoor te. Waalwijk. In zijn Dinsdag gehouden vergaderingi besloot de Raad dezer gemeente een vergoeding van f25.'sjaars toe te kennen aan mej. Boons, voor de 2 uur onderwijs in de nuttige handwerken die ze buiten de schooluren geeft. CAPELLE. Onze vroegere dorpsge noot de heer D. C. de Bruijn, thans onder wijzer te 's Gravenmoer, is benoemd tot onderwijzers te Leidersdorp. Deze week vestigde zich in onze gemeente de heer C. N. van Beek uit Paramaribo in Suriname, waar hij 24 jaar in 't Koloniaal leger diende. Hii is thans in 't genot van pensioen gesteld. Op zijn borst prijkt de zilveren medaille van 24-jarigen trouwen dienst. RAAMSDONK(Dorp), 6 Sept. Benoemd Tot ons genoegen vernemen wij, dut de lieer H. J. de I3.»kker, onderwijzer alhier, is benoemd tot onderwijzer aan O. L. School te Dorst. (Gemeente Oosterhout). Benoemd. Mej. Van Alphen, te Schijndel, is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K bijzondere meisjesschool alhier. Spaarbank. Aan het postkantoor Raamsdonk en de daaronder resiorteerende hulpposikantoren werd gedurende de maand Augustus 1907 ingelegd f 5602,62 en te rugbetaald f8225,50. Laatste boeknummer 8791. Bekroond. Op do groote land bouwtentoonstelling gehouden vanwege de „Afdeeling, 's-Hertogenbosch der Noord Brabantsche Maatschappij van Landbouw" te 's-Hertogenbosch, op 1, 2, 3, 4 en 5 September j.l., werd in de: „le Afdeeling van het programma", luidende „No. 1. Hengsten van warm bloed-ras, geboren in 1904 of vroeger", toegekend do le prijs de groote zilveren medaille, uitge loofd door H. M. De Koningin, der Neder landen en eene gouden medaille, aan de „Associatie, Langstraat", gevestigd te Raams donk, voor haren hengat Diamanten do 2e prijs, Eene gouden medaille en 15 Gulden, aan de „Associatie Biesbosch," gevestigd te Werkendam, voor haren hengst „Martin". Voetbalclub. Onze voetbalclub „Sport staalt spieren' zal a.s. Zondagmiddag eene match houden met het 2e elftal der voetbalclub te Geertruidenberg. RA AMSDONKS VEER(Veer) 6 September. Schoone merrie! Woensdag j.l. werd eene merrie van den heer C. F. Kom- mers alhier op de tentoonstelling te.'s-Bosch met den len pry* bekrooud. ZEVENBERGEN, 5 Sept. Het Kan ton te Zevenbergen deelt mede, dat de nieuwe R. K. Kiesvereeniging bereid is zich bij iedere andere kiesvereeniging aan te sluiten, of iedere andere in zich op te nemen, mits aan de Voorwaarden voldaan wordt, dat lo. alle standen zoo veel mogelijk zullen vertegenwoordigd wezen in het bestuur2o. zij, die een mandaat in Kamers of Staten vervullen, geen bestuurstunctie kunnen waarnemen, 3e. ieder lid een stem voor zich zelve kan uitbrengen, waardoor een absolute gelijkheid der leden wordt gewaarborgd. KAATSHEUVEL, 6 Sept. 1907. Afgevaardigd. Tot afgevaardigden naar den 6en Dios. Katholieken-dag te 's Bosch op 22 Sept. zijn benoemd voor de le afd. »Pers en Lectuur* de heer C Brands, voor de 3e afd. »Werklieden« de heeren A. Aarts, J. v. d. Hoven en J- v- Amelsfoort. Ook is bekend gemaakt, dat de leden, die den Kath dag willen bijwonen zich hier voor moeten aanmelden vóór 10 Sept, bij één der bestuursleden. Ongetwijfeld zullen velen van deze gelegenheid ge bruik maken. Alg. Vergadering. Half October zal weer een Alg. Verg. van wege den R. K. Volksbond worden gehouden. Dag en orde zal nog nader worden -bekend gemaakt. K. K. Vakvereeniglng. In de 1.1. gehouden bestuursvergade ring der Vakvereeniging zijn de functies als volgt verdeeld C. Roestenberg Voorz. A. Mutsaerts Vice-pres. J. v. Heeswijk le Secr. Besters 2e Secr-penn. B. Vesters Comm. Oudste inwoner. De oudste inwoonster onzer Gemeente, de Wed van den Berg, op de Zandschel wonende, hoopt a.s Zondag 8 Sept haar 93 sten verjaardag te vieren Hoe wel haar gezichtsvermogen wel iets te wenschen overlaat, kan zij zich in eene goede gezondheid verheugen. Zij ver haalt sommige gebeurtenissen die voor 3 kwarteeuwen plaats grepen, met jeug dige opgewektheid. Het lijdt geen twijfel of het zal dit goede en 'eenvoudige oudje, niet ont breken aan bewijzen van belangstelling. Lézing Kapelaan Tcrreoren. A. s. Zondag 8 Sept. snamten 5 uren, zal op de bovenzaal van »Apollo« voor de leden van het Ziekenfonds alhier en ook voor belangstellenden eene lezing gehouden worden door de Wel-

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 9