Nummer 72. Donderdag 12 September L907. 30<s Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. UIT IIOOGE külM.i V Abonneert u op dit blad, ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen FEUILLETON. OVERZICHT U ITGEVEB: W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. V* Heksensabbat. De Écho van het Zuiden en Courant, Dit Blad verse ijni Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertbntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. In onze hoofdstad is verleden week gehouden het int. libertair en kommunis- tisch congres of, kort en duidelijk ge zegd, het congres van anarchisten van zoo ongeveer alle landen. Wat daar verhandeld is, kan de lezer wel zoo wat bevroeden. Een van de heeren, de anarchist Croiset van Amsterdam, die door het congres veroordeeld was, omdat hij mededeelingen had gedaan aan bur gerlijke journalisten, stelde zelfs voor hem dan maar te dooden, als men hem niet meer vertrouwde. Ze lieten hem natuurlijk leven engingen door met hunne hartverheffende 1) beraadsla gingen. De clou hiervan was wel, wat de Ita liaan Malatesta betoogde over de vak beweging en de algemeene werkstaking. Men oordeele. Deze heer zei ongeveer letterlijk het volgende Hij acht de taak der vakbeweging in dienst der revolu tionaire idee niet zóó belangrijk als wel eens geleeraard wordt, ook in anarchis tische brochures. Tot de vernietiging van het kapitalisme kan men langs dezen weg niet komen en ze heeft vei* scha duwzijden, als daar is het bereiken van ambtenaren. Bovendien werkt de vak beweging vooral in dit opzicht verkeerd, dat zij de klove tusschen arbeiders en arbeidsters vergroot. De stijging van loonen door de vakvereeniging bewerkt, wordt voor een groot gedeelte gedragen door de medearbeiders, en bij een oeco- nomischen strijd zijn de proletariërs, die als onderkruipers dienst doen, het gevaarlijkst. En deze strijd tusschen arbeiders en arbeidsters zal verscherpen naarmate de industrie zich verder uit breidt en meer in macht wint. Evenmin kan de algemeene werksta king einddoel zijn, d. w. z. spreker ver werpt haar niet, doch zij is slechts één der middelen. Voor het leger met zijn kanonnen en geweren is spr. niet be vreesd. Vroeger meenden de anarchisten, 56) Roman naar 't Engelsch. «Gij wilt zeggem, wie een mooi gezicht heeft en het verstaat zekere invloedrijke mannen den kop op hol te brengen, voor diegenen Bpringen sloten deuren van zelf open," luidde het antwoord, dat van een boosaardig lachje vergezeld ging. Mrs. Delville steeg bij deze woorden het bloed naar de wangen, Maude veranderde niet van klenr, zij kon niet blozeji, maar zij richtte zich in de hoogte en bemerkte op eis eenden toon. «Zoo veel is zeker, als iemand mij als onpartijdige vroeg, wie op uw bazar de hoofdrol heeft gespeeld, dan zou ik ant woorden mrs. Eagles Merkwaardig spotte Elise, «en als iemand het mij vroeg, wie op het bal van gisteren nacht aan eeoige uwer, neen eenige dames uit mijne kennissen, den besten danser weg ge kaapt heeft, dan zou ik juist hetzelfde ant woord geven." «Kinderen," bad Lady Garston, angstig van de eene naar de andere dochter kijkend, «ver liest toch niet zooveel woorden voor een der gelijke persoon. Dat zij zich zoowel in de bazaar als op 't bal schaamteloos heeft ge dragen, dat is natuurlijk of meent gij van niet, liefste Lydia?" wendde zij zich toornig tot hare tegenoverzittende zwagerin. «Hoe zou ik dat niet, hernam mrs. Delville trotsch, gij zult toch zeker niet meenen, dat ik de partij opneem voor mrs. Eagles?" «Ik dacht slechts," stamelde de dame, «dat gij misschien onder de omstandigheden." «Onder geen omstandigheden," verzette mrs. Delville zich scherp, maar zij moest ganw 't hoofd afwenden, want een paar toornige tranen werden zichtbaar. «Gij spreekt van omstandigheden, tante Garston vroeg Bob zijn oud familielid met dat zij daar gelijke wapenen tegenover moesten stellen, maar Malatesta wijst er op, dat de anarchie beter doet de mili taire machten, welke het kapistalisme aanwendt ter verdediging zijner belan gen, te bestrijden met de chemische verweermiddelen (dus bommen red. E. v. h. Z.), welke de moderne weten schap ons aan de hand doet". Niet waar, hier wordt nu eens rond uit gezegd, waarom het gaat. De tegen woordige maatschappij moet met bom men vernietigd worden. We wisten dat al wel de helsche practijk der heeren heeft het ons al vaak genoeg doen zien, maarzoo onomwonden in eene openbare vergadering, welke gehouden wordt onder de hoede der Amsterdamsche politie en wellicht ook der brandweer (wie lacht daar is het wellicht nog nooit zoo vierkant geuit. Leve het vrije Nederland En dan de drogredenen, welke daar het publiek worden voorgediend- »De anarchie" zoo de anarchist Bagynsky uit Amerika vernietigt niet, maar bouwt op. En de georganiseerde anarchie (een desorganisatie dus georganiseerd) maakt het leven wijzer en schooner Och, och, wat een pyramidale onzin I Zouden de heeren (I) het zelf wel ge- looven I De ^georganiseerde anarchie" zal het leven wijzer en schooner maken! Zeker, zooals het op dit congres was. Het was daar vaak zoo'n helsch lawaai en zoo'n verschrikkelijke verwarring van uitroepen en debatten in allerlei talen, dat men er zich gewoonweg geen denkbeeld van kan vormen. Jammer, dat de chemische vermeermiddelen van Malatesta niet pre sent waren, dan had de voorzitter daar mede dien s Heksensabbat" kunnen be strijden. Hoe onvolmaakt het hier dan ook moge zijn, merci voor die >ideale anarchie van de in Nederland bestaande patroonsvereenigingen. Door de Staatscommissie voor den Middenstand is bij haren arbeid de be hoefte gevoeld aan een overzicht van de hier te lande bestaande patroons vereenigingen. kinderlijke onnoozelheid in de oogen kijkend. «Hebt gij ook misschien iets van de verloving van oom Jack gehoord? Daarmee is 't name lijk niets." «Niets hernam de aangesprokene getroffen, terwijl Maude vau vreugdevolle verrassing nu werkelijk wat bloed in de wangen kreeg. «Wie zogt dat?" verlangde op gebiedenden toon Elise te weten. «Het prinsesje," antwoordde Bob. «Marie? Bah! Op haar woorden kan mèn niet veel afgaan." «Hoho zeide Bob boos. «Dat zij niet liegt, noch liegen kan daarvoor wil ik een eed doen." «Dan is zij blind," hernam de papagaaien- stem, «wij echter hebben goede oogen Bob. Onze eenvoudige stand was tegenover het pralende verkooplokaal van mrs. Eagles eu wat men vlak voor de neus krijgt, dnt moet men wel zien of men wil of niet. Nu en dan dat 't schaamteloos draaien met de oogen en lachen, waarmede zij de mannen naar zich toelokte, niet afstootend werkte om mr. Ver non, dat hebben wij gezien, wat, Eleouor en ik. Hij is er zeker een half dozijn keer per dag geweest en hij heeft zooveel japansche artikelen gekregen, dat het mij niet zal ver wonderen, als hij plan heeft zijn geheel atelier te japaniseeren. Daarbij komt nog dat hij gisterennacht nog opvallend dikwijls met haar gedanst heeft. Hoe dikwijls zeidet ge ook weer, Maude «Ik dacht, dat u even goed op 't bal geweest waart als ik," hernam Maude met een woe denden blik. «Zeer zeker," knikte de booze, «maar ik heb niet zoo zorgvuldig op hem gelet Zich tot Bob wendend, voegde zij er spottend bij «Vier walsen en twee quadrillen heeft zij, als ik me niet vergis, geteld. Zou zulk een ijver niet eene verloving beduiden «Ik zeg neen," hield Bob vol. «Gij zult spoedig ja zeggen," lachte Elise, «wacht maar." Do trein houdt stil, «mama wij zijn er." «Ik zie het rijtuig niet. Wy zullen toch niet te voet moeten stiet Lady Garston verschrikt uit. «Ach neen mama, daarboven staat de wa gen," berichte Elise, die op den uitkijk stond Aangezien zoodanig overzicht ook in ruimeren kring van nut kan zijn, is het v enschelijk geacht niet alleen de door de Staatscommissie verlangde gegevens te verzamelen, maar deze ook na bewerking te publiceeren. Tot het omschreven doel werden de besturen der gemeenten met meer dan 10.000 inwoners en ook de besturen van andere gemeenten, waar Kamers van Koophandel en Fabrieken gevestigd zijn, uitgenoodigd de noodige opgaven te verstrekken, voor zooveel mogelijk na raadplegen van de ter plaatse bestaande Kamer van Koophandel en deze opga ven werden getoetst aan de nader van de Vereeniging zelve verkregen inlich tingen. De aldus verzamelde gegevens zijn tot een Overzicht der Patroonsvereeni gingen in Nederland bewerkt, als uit gave van de Afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, in het licht gegeven. Na, als afdeeling I, eene lijst der ver- eenigingen, gesplitst in algemeene en plaatselijke vereenigingen, met vermel ding van de omtrent elk dezer voor mededeeling vatbare wetenswaardigheden volgt in afdeeling II een overzicht der vereenigingen, gerangschikt naar de be drijven, en in aldeeling III een overzicht der vereenigingen gerangschikt naar de plaatsen van vestiging, terwijl in afdéeling IV wordt vermeld, uit welke gemeenten negatieve opgaven zijn ontvangen. Het is de bedoeling voortaan elk jaar een overzicht, als het thans gepubli ceerde, het licht te doen zien. Uit den aard der zaak kunnen in eene eerste uitgave als deze, trots de aan de bewerking besteede zorg, nog leemten en onnauwkeurigheden aanwezig zijn. Mede in verband met het feit, dat van sommige vereenigingen geene volledige opgaven werden ontvangen, houdt de Aldeeling zich daarom aanbevolen voor opmerkingen, welke tot verbetering van dit overzicht kunnen bijdragen. Aldus het voorbericht. In de schoen- en lederindustrie vinden wij de volgende vereenigingen vermeld 24. Algemeene Nederland- sche Bond van Schoen fabrikanten. Afdeelingen Secretarissen en hier zijn de regenmantels. «Die akelige dogcart en dan bij zoo'n weder steunde Maude. «Waarom is de landauer er niet?" wendde zij zich tot verdrietelijk tot den bediende, die de conpédeur geopend had. «Ik weet het niet, genadige jnlfrouw ant woordde de man, «maar ik geloof dat de koet sier order van mylord gekregen had «Goed," sneed met ietwat verlegen haast lady Garston hem 't woord af. «Wij hebben geen tijd voor lange redeneeringen. Vaarwel liefste Lydia Vaarwel Eleonor Bob De dames wisselden kussen, Bob kreeg een handdruk. Toen de drie in 't station verdwenen waren en de trein zich weer in beweging had gezet, ademde Eleonor, die blijkbaar achteloos in een hoekje had geleund en als was zij de Voorzienig heid dankbaar, zoo blikte zij naar boven en en murmeldeeindelijk doorstaan Men moet zich zijne verwandten werkelijk schamen." «Zichzelf ook somtijds?" vroeg Bob, haar spottend van terzijde bekijkend. «Wat ook mijne fouten mogen zijn", luidde het zelfbewuste antwoord, «zooveel is in ieder geval zeker, gij zult er mij toch nooit op be trappen, dat mij op een openbare plaats op weerzinwekkende wijze met mijne zuster ruzie ga maken." «BelachelijkEen coupé waarin slechts leden eener zelfde familie zitten eene openbare plaats te noemen." «Noem de coupé, zoo gij wilt," viel mrs. Delville hier in. «Dat Elise's hondiug af schuwelijk was kunt gij niet loochenen. Zij wordt eene van dag tot dag meer verbitterde oude jonge juffrouw. Wat haar heden zoo met gift vervulde, waren de herinneringen aan de mooie bloempjes die er waren." «Dat is waar," knikte Bob, «zij zal zich gisteren geweldig boos gemaakt hebben. En geen wonder. Er was zoo een overvloed van lieve jonge dames daar. Om met zoo'n oude stijfbeenige rond te dansen dat is niet erg ge zellig. Ik heb echter eens met haar gedanst, staanshalve. Wie op dertigjarigen leeftijd zich nog opwerpen wil als jeugdige baldanser, die moet de gevolgen maar dragen bemerkt Eleonor Gij berispt Elise en van Maude zegt ge niets Zij heeft werkelijk verdriet, dat arme ding, a. Dongen, b Hengelo, J. H. v. d. Borg. c. Hoorn, J. van Loon, te Schardam. d. Waalwijk, Baard wijk en Besoijen, Jan Knepflé. 48. Amsterdamsche Schoen- makerspatroonsvereeni- S i n Él- Opgericht 1 Maart 1906. Goed gekeurd bij Kon. Besl. van 25 October 1906, No. 249. DoelHet bevorderen van den bloei der schoenmakerij in het algemeen en het behartigen van de vereeniging in het bijzonder. Duur25 jaren. ZetelAmsterdam. Contributie f 6. per jaar. Aantal leden Bestuur K. Frielinkjr., Voorz., Raadhuis straat 37. W. Buch, Secr., Nieuwe Spiegelstraat 17. W. G. Peters, Penningm,, Rokin 34. 151. Schoenraakersvereeniging >Intijds gezorg d." DoelEen fonds te vormen, om den leden ingeval van ziekte, wekelijks uit te keeren. ZetelGouda. Contributie: f 0.10 per week. Aantal leden 50. Bestuur J. H. v. d. Vegt, Voorzitter. J. A. Roepers, Secr., Groeneweg 6. 226. Schoenmakersvereenlging Hilversum. J. Fakkeldij, Ruitersweg 42. 228. Schoenmakersgilde der Hanze »St. Crisp ij n." Opgericht: 31 Mei 1904. DoelAankweeken van degelijke vakkennisgezamelijk inkoopen van grondstoffen enz. ZetelWaalwijk. Contributie: f 1.20 per jaar. Aantal leden20. Bestuur J. Trimbach, Voorzitter. G. J. P. Bogaerts, Secretaris. G. Trimbach, Penningmeester. 163. Leerlooiersvereeniging. Opgericht17 Maart 1899. DoelDe behartiging der belangen meende mrB. Delville medelijdend. «Werkelijk verdriet?" riep Eleonor spottend, dat is 't juistMag men dan zoo met z'n verdriet te koop loopen. Mij heeft haar houding op 't bal meermalen bet bloed naar de wangen gedreven." Had voor u zelf maar gebloosd, zeide Bob met een nijdigen blik. Den armen kerel, Fred. Oliphant, zoo snoode neer te zetten. «Wat is het met mr. Oliphant?" vroeg mrs Delville haastig. «Ik trof hem gisteren in de gardera be bezig een bouquet, dat hij voor Eleonor gekocht had in kleine stukjes te veranderen. Zijn gelaatsuitdrukking vergeet ik van mijn leven niet. Mrs. Delville keek verschrikt naar baai- dochter, die zacbt bloosde. Er ontstond eene korte pauze en toen vroeg Eleonor mot een licht bevende stem. Wat meent u van mrs. Oliphant, mama?" «Nu, hij is natuurlijk een gentleman. Zijn papa was een gevierd rechter, zijne moeder eene geboren «Pardon, dat ik u onderbreek Ik bedoel van de betrekking, die hij op het oogenblik bekleedde." «Ik weet het niet zeker, maar ik heb zoo idee, dat hij onlangs bij zijn bezoek iets zeide van een bank, waaraan hij werkte." «JuiBt, mama. Nu nog dit eene. Zoudt u beide u en papa ooit toestaan, dat uwe dochter eene Delville en Yernon, huwt met iemand aan een bank werkzaam. ,,Ik, ik heb daarover nog niet nagedacht, kind, maar ,,Dat zoudt ge nooit doen, mama, zeg het maar gerust. Ik ken u, ik ken papa, en omdat ik ook mezelf keu, daarom achtte ik 't beter mr. Oliphants bouquet niet aan te nemen. Nooit had de dochter de moeder meer geim- poneerd, dan op dit oogenblik. Gij dapperheid murmelde zij met hartelijken blik. ,,Bah zeide Bob hoonend. Wie in plaats van een hart slechts een adelekenmerk in de borst draagt, dia zal deze soort dapperheid niet zwaar vallen. Maar mrs. Delville wiBt beter. Zij had bij hare Eleonor een zeker zwak voor den mooien en lieftalligen Oliphant, die men voor een jaar van de looierij en de bevordering van het beursbezoek. ZetelWaalwijk. Contributie f 1.per jaar. Aantal leden 20. Bestuur Th. Hoffmans, Voorzitter. Jan van Riel, Secret.-Penningm. 167. Looiersvereeniging. Opgericht: 1 lanuari 1870. DoelBevordering der belangen van de leerlooierij. ZetelEindhoven. Contributie f 3.per jaar. Aantal leden 16 (op 28 Juni 1907.) Bestuur Bernard Verhagen, Voorzitter. Hub. Glaudemans, Secretaris Uit het vorenstaand extract uit het overzicht zal men opmerken, dat de opgave der vereenigingen, ons vak ver tegenwoordigende, zeer onvolledig en onjuist is. Om b.v. maar een paar voorbeelden te noemen, zijn de afdee lingen van den Algem. Ned. Bond van Schoenfabrikanten niet Dongen, Hengelo, Hoorn, Waalwijk, maar Dongen, Diunen, Kaatsheuvel, Oisterwijk, Tilburg en Waal wijk c.s., terwijl het hoofdbestuur onver meld is. Het groote lichaam, dat de leerlooierij In ons land vertegenwoordigt, komt geheel niet op de lijst voor, nl. Bond van Nederlandsche Lederlabrkan- ten, gevestigd te Tilburg (Secretaris M. C. J. van Son te Waspik). Wij sporen daarom de vereenigingen, die in het overzicht niet of gebrekkig opgenomen zijn, aan, om een juiste vol ledige opgave te doen toekomen aan de afdeeling Handel, van het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel, ten behoeve eener volgende uitgave, die dan, hopen wij, van de patroonsorganisatie in de schoen- en lederindustrie een volkomen beeld zal geven. Daar meergenoemd overzicht biijkbaar geraadpleegd wordt door de Staatscommissie voor den Middenstand, is hierbij een direct practisch belang betrokken. (Vakblad v. d. Sch.) M ..J - aan zee had leeren kennen, met schrik opge merkt en in stilte gevreesd, dat de liefde naar parten zou spelen. Nu zat zij rustig eu be wonderend daar en dacht: Wat eene heerlijke zelfoverwinning!" Zij mat hot gevoel harer dochter aan dat, 't welk zij zelf voor haar echtgenoot voelde en toch was dit niet juist, want wat gene vervulde, was slechts een beetje welgevallen, dat naast haai reus- achtigen hoogmoed in 't geheel niet in aan merking kon komen. Er lag op 't aangezicht van Eleonor zulk een zelfbevrediging, dat Bob verwonderd uit riep ,,Zij laat er zich nog op voorstaan, den armen jongen gek gemaakt te hebben. Wacht maar. De straf volgt, Fred. Oliphant zal wel eene betere vinden, daar ben ik niet bang voor. Maar 't is nog zeer de vraag of gij den hertog krijgt waarop gij pion hebt. Hoogmoed komt voor den val, en hoe hooger men gestegen is, hoe dieper de afgrond. Het zal mij nht verwonderen als wij het beleven, dat gij met uw dertig jaar de oude baldame speelt als nu Eli ze. Bob, hoe kunt zoo spreken, riep mrs Delville boos. ,,Laat hem maar mama," bad Eleonor, laehend. Hij heeft plezier in Bchelden en het hindert mij absoluut niet." Eenige minuten later reed de trein het Btation Doveton binnen. Mrs. Delville wilde uitstijgen toen eene vlugge handbeweging van Eleonor haar beduiden in de coupé te blijven. ,,Wat is het?" vroeg de moeder. ,,Kijk, zie daar" murmelde de dochter, eene ontmoeting met die Eagles zoudt ge toch zeker ook niet gewenscht vinden." Inderdaad was het deze veelgehato dame, die zoo juist de coupé voorbij ging. Zij was iu druk gesprek met mrs. Fortescue, iets achter beu ging Marie, een klein pakje dragend. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1