IS u in in er 72 Donderdag 12 September 1907 30 Jaargang Tweede Blad. "bekendmaking Provinciaal Nieuws. BINNF.NLA aiEUWS UIT KAATSHEUVEL ■BB» De Manoeuvres. H. M. de Koningin bracht gisteroch tend hall vijf een bezoek aan Kootwijk, om de troepen op nachtelijke manoeu vre te zien passeeien. H M. was ge kleed in zwart-amazone costuum en be reed een vosschimmel. Prins Hendrik, die H. M. vergezelde, in generaals-uni- form, zat tevens op een vospaard. On geveer 10 uur werd afgereden om de manoeuvre bij te wonen, ten zuiden van de Stroe. Óm 11 uur keerde H, M. naar het Loo terug, waar gistermiddag de hoofdofficieren bijeenkwamen. Men schrijft aan het Vad. Ten gevolge van het ongunstige we der en de uitgestrektheid der terreinen, zijn de manoeuvres op de Veluwe voor de manschappen zeer vermoeiend ge weest. Gevallen van bewusteloosheid kwamen herhaaldelijk voor, zelfs kort na het in rukken. Zaterdag kon de helft van de afdeeling genietroepen, die steeds dc overigen vooruittrekken, om het terrein in orde te maken, wegens vermoeienis geen dienst meer doen. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Men meldt ons Zaterdag maakt H. M. de Koningin de reis van Terneuzen naar Hulst en terug met den galatrein van Koning Leopold, die dezen daarvoor ter beschik king heeft gesteld. Celebes. Onze correspondent te Batavia seiüt ons heden De gouverneur kwam gisteren te Ma kassar terug. Het verzet in Mori is geëindigd. Ilooge graanprijzen De prijzen voor graan, vooral voor rogge en gerst, blijven nog steeds stij gen. Bovendien is het aanbod van deze artikelen zeer gering, wat in dezen tijd van het jaar des te meer moet verwon deren, daar na den oogst het aanbod het grootst is. Amerika koopt bijna dagelijks zijn la dingen, die in September en October moesten verscheept worden, weer terug en dat aan zeer hooge prijzen. De stapelplaats van Nederland, Rot terdam, is op dit oogenblik slecht voor zien, zoodat de consument de hoogere prijzen zal moeten betalen. Óver 't algemeen, en vooral op de Zuid-Hollandsche eilanden, levert het graan een mooi gewas, zoodat dit alles bij elkaar genomen, voor den landbou wer een mooi buitenkansje is. Handels— en Nfjvcrheidsbclung. Op de »Tentoonstelling van Reclame middelen* te Goes, is de firma H. J. Polak, puddingfabrikant te Groningen, voor hare wijze van verpakken bekroond met de hoogste en eenige onderschei ding, daarvoor beschikbaar gesteld, zijn de een bronzen medaille. De jury, wier motieven ter beoordeeling openbaar ge maakt zijn, verklaart, dat een reclame middel, het welkniet veronachtzaamd mag worden en door den verkooper nimmer mag worden voorbijgezien, de wijze van verpakken* is. Daarvoor komt in de eeiste plaats in aanmerking de firma A. J. Polak, aan dewelke de eenige bekro ning daarvoor dus is toegekend: Veehandel met Belgic. Ondanks het tamelijk hevig heerschen van het mond- en klauwzeer in de pro vinciën Holland en Utrecht, wordt in de laatste dagen een levendige handel in slachtvee en varkens gedreven met Bel gië. Niet alleen gaan heele wagons vee en vleesch langs de grenskantoren uit ons land naar België, ook de frauduleu ze invoer van vee is zoo sterk toege nomen, dat er van Belgische zijde al de aandacht op gevestigd wordt. Vroe ger kon zich geen enkel geval van mond en klauwzeer in ons land voordoen, of alle Belgische grenskantoren werden ge sloten voor den invoer van Nederlandsch vee en thans nu duizenden runderen aangetast zijn, is de handel eer toe- dan afgenomeneen bewijs, dat het mond- en klauwzeer weinig belemmerend meer werkt op den buitenlandschen vee handel. In de laatste helft der vorige maand werden bijvoorbeeld in de slacht huizen van Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge geslacht 1815 Neder landsche runderen, terwijl gedurende den meesten tijd van het jaar onze invoer slachtvee in België 8 a 900 runderen in de 14 dagen bedraagt. Een wagon met slachtvee werd te Esschen afgekeurd en naar ons land teruggezonden, omdat er zich éen koe onder bevond, die, volgens den Belgischen veearts met de keuring belast, aan mond- en klauwzeer leed. Van de 1815 Nederlandsche runderen waren 513 ossen, 419 stieren, 109 koe ien, 408 vaarzen en 366 kalveren. De stieren waren hoofdzakelijk bestemd voor Luik en AntwerpenLuik vroeg bovendien de meeste ossen, Gent de meeste vaarzen. De kalveren ging bijna alle naar Antwerpen en Luik, slechts 7 naar Burgge, Antwerpen 240, Luik 119. Het aantal geslachte varkens, dat uit, ons land langs de grenskantoren naar België ging, was ook zeer aanzienlijk. Het bedroeg, volgens de aan onzen mi nister van financiën verstrekte gegevens, in de eerste helft van de maand Augu stus niet minder dan 19,088 stuks. Nederl. Heidemaatschappij Blijkens het verslag van den directeur* over het afgeloopen jaar, telde de Maat schappij op 15 Augustus jl. 249 begun stigers en 3626 leden, tegen 249 begun stigers en 3351 leden op 15 Augustus 1906- De hoofdafdeeling Zoetwatervis- scherij telde op 15 Augustus 1907 13 begunstigers en 2999 leden tegen 13 begunstigers en 2246 leden op 15 Au gustus 1905. Aan giften en legaten ontving de maatschappij sedert de vorige algemeene vergadering f 2026.50. Aan uitgevoerde werken, voornamelijk aan arbeidsloon, werd in 1906 uitgegeven f 317.677.09V8. De inkomstenrekening bedroeg totaal f 992.295.58Vs. WAALWIJK, 11 Sept. 1907. Overwinning van „De Frank". De Frank staat in 't teeken harer overwinningenwas Tilburg goedin den Bosch ging het hooger, Maastricht spant de kroon. De Frank heeft, zooals we per bulletin bekend maakten, op den grooten wed strijd te Maastricht de navolgende prij zen behaald Den len prijs voor Polshoog-springen. Den len Polsverspringen. Den len Estafette-Wedloop. Den 2en Gewood hoogspringen- Geen wonder dat we zeiden Maastricht spant de kroon, de Frank heeft haar naam, de naam onzer gemeente daar in de oude hoofdstad van Limburg eer aan gedaan. Wij van onzen kant mogen trotsch zijn op eene vereeniging die Op een dergelijken greoten wed strijd, zulk een aantal prijzen behaald. Wij feliciteeren de club dan ook van harte en wenschen haar ook voor de toe komst, onderlinge eendracht, ambitie en succes van haar streven onder de de verdienstelijken leiding van haren directeur, den heer Joh. Treffers. Toen gisteren de tijding in onze ge meente bekend werd, werden direct plannen gemaakt om de zegevierende vereeniging eenigszins feestelijk te ont vangen. Ten half tien met de tram arriveerende waren aan de Markt tegenwoordig, de harmonie St. Crispijn, de beschermheer der vereeniging de heer herman J. A. Zeegers en eenige leden van het be stuur van >Waalwijks Belang*. Bij aankomst werd de vereeniging ge complimenteerd door den edelachtb. heer Burgemeester, en ging 't verder in optocht, de harmonie voorop, het be stuur in rijtuig, omstuwd door eene zeer groote menschenmassa, naar het club lokaal bij den heer J. Fransen. De zaal zag er met hare versieringen van vlaggen, groen en bloemen zeer keurig uit en nadat het zegevierend vereeniging en een talrijk publiek binnen waren, nam de heer Herman J. A. Zeegers 't woord en zeide o.m. Wanneer ik hier 't woord neem, is dit met eene innige voldoening des har ten. Toen ik voor enkele jaren werd aangezocht het beschermheerschap van iDe Frank* te aanvaarden, heb ik dat gedaan met de vaste overtuiging, dat jongelieden mijne verwachtingen niet zouden beschamen, 't Vorig jaar bij de wedstrijden der voetbalclub Waalwijk Vooruit,* heb ik U geluk kunnen wen schen met de behaalde prijzen, en ik heb u aangespoord op den ingeslagen weg voort te gaan. Daarna zijt ge gegaan naar de grootste fabrieksstad van Ne derland, naar Tilburg en bracht drie medailles mee nog was u dit niet vol doende gij zijt gegaan naar de hoofdstad onzer provincie en zijt met lauweren teruggekeerd in den vorm van 5 me- daailles, en nog niet tevreden met dien roem, gingt ge deelnemen aan den groo ten wedstrijd in de oude veste Maastricht gij hebt daar getoond wat oefening en ambitie vermogen, uwe triomfen zijn een bewijs dat het kleine Waalwijk een schitterend figuur maakt op 't gebied van sport. Ik wensch u geluk en meen de tolk te zijn van geheel Waalwijk en der provincie, wier eer gij in Maastricht hebt opgehouden. En als bewijs mijner hulde en waar deering bied ik u dezen krans aan, in 't vertrouwen dat gij die welwillend zult aanvaarden, ik geloof en vertrouw dat gij voort zult gaan op dit pad en dat de naam van >de Frank* met gulden letters zal worden gegrifd in de annalen van Waalwijk. Ik breng u dank voor uw arbeid en zelfopoffering, en sluit met den kreet»Leve de overwinnaars 1* (Bravo'5.) De heer A. Pulles dankte den heer Zeegers en de harmonie St. Crispijn gaf nog enkele nummers, waarmede deze huldebetuiging eindigde, terwijl de veestvierenden nog lang en gezellig bij een bleven. Van het springen door den heer Nic. Nieuwenhuijsen werden te Maastricht tal van foto's genomen, die op vele plaatsen waren geëtaleerd. De >Waalwijksche Harmonie* zal de vereeniging bij eene eventueele uit voering als bewijs harer hulde een con cert aanbieden. Gouden Bruiloft. Morgen vierei, zooals we reeds vroe ger mededeelden de echtlieden W. de Graaff en Catharina Maas hun 50 jarige echtvereeniging en aan de goede zorgen der buurtcommissie is het te danken, dat het geachte echtpaar en familie, een mooie feestdag wordt aangeboden. De woning zal van eene passende, nette versiering worden voorzien en ten 9 uur morgen heeft eene plechtige H. Mis plaats. Na de receptie en verdere huis houdelijke feesten komen des avonds de beide harmoniën de jubilarissen com plimenteeren, de harmonie St. Crispijn omstreeks 8 uur, de Waalwijksche Har monie direct daarna. Zeer zeker zal het 't echtpaar de Graaff om zijne goede eigenschappen zoo algemeen gezien in onze gemeente, niet aan talrijke blijke van belangstelling ontbreken. Wedrluebt. De postduivenvereeniging »de Post duif* alhier hield Zondag eene kaswed- vlucht met jonge duiven van 1907, van uit Arlon, (België) afstand 226 K.M. De duiven werden aldaar door den Heer Stationschet ten 7 uur 30 min in vrij heid gesteld en de prijzen als volgt be haald. u. mn. sec. om 12. 46. 13. pr. J. Blok 12. 48. 12. 49. 12. 52. 2. 4. 2. 44. 54. 24. 26. 15. 50. H. v. d. Pennen Ant van Eijck A. Adriaanse R. J. Schoemans W. Klerx Ook werd nog eene onderlinge wed vlucht gehouden waarvan de prijzen wer den behaald door, H- v. d. Pennen le en 4e prijs, door Ant van Eijck 2e prijs door A. Adriaanse 3e, 5e en 6e prijs. Baldadigheid. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben baldadigen, de huisdeur bij den hr. v. T. in de St. Antonius-parochie ernstig met een mes of i. d. beschadigd. De zaak is in handen der politie. Diefstal. De vermoedelijke dader van den dief stal uit het schip van C. Ramsteijn in de haven alhier, waarvan we in een vorig nummer een en ander mededeel den, zekere C. v. A. zijn schippersknecht, is te Rotterdam gearresteerd en gisteren gevankelijk te 's-Bosch binnen gebracht. Voetbal. Zondagmiddag speelde de voetbalclub »Wilhelmina« in het Loonschhoekje eene match tegen Vlugheid wint* van Be- soijen onder scheidsrechter den heer J. Kogels. Stand bij de rust 3-* 1 bij staking van het spel 63 in het voordeel van Wilhelmina. Na deze match speelde »Wilhel- mlna* nog een match tegen »Prins Hen drik* van Waalwijk, deze match eindig de met 4 -0 in het voordeel van P. H. Bij beide wedstrijden was er veel pu bliek tegenwoordig. Tram. De tram van acht uur had gisteren avond een defect aan de machine. Door de goede zorgen, werd de stoornis in den loop der trams alleen tot deze tram beperkt, die eerst ten 10 uur in de richting Drunen kon vertrekken. BAARDWIJK. Eene reusachtige machine, die hier te lande nog niet in werking is geweest, is thans gesteld op de werkzaam heden aan 't nieuwe kanaal. De constructie is ongeveer als die van de ijzeren man met dit verschil, dat het den grond zelf op de plaats van bestemming brengt dus van af bet kanaal tot op den dijk. Deze machine bevindt zich ook achter de spoorbrug. Een kijkje is wel de moeite waard. Een geacht bejaard man alhier were door zijn schoonzoon diermate aangeraakt dat hij vanaf Zondag het gebruik zijner boenen heeft moeten missen, voorwaar een lieve jongen. Coüperntie. - Gepasseerden Zondag had de eeiste jaarvergadering plaats der cooper.tie „Ons Belang". Na opening der Yergadi ring door den Voorzitter werd door hem b t rapport der commissie van onderzoek uitgebracht welke hare tevredenheid hierin uitdrukte over ile goede btherring der boeken en kss door hit Bi stuur Daarna werd door hem een duidelijk verslag gegeven van het ver- loopen eerste jaar waaruit bleek dut de ver. een verbruik heeft genoteerd van f 4134.70 en dat na uitgaaf van procenten onder de ledén, benevens uitkeeringen welke plaats hadden voor zieken enz. enz. de kas sloot met een batig ssldo van f llSï.öl'.f zoodat voor do reserve kas nog overblee een bedrag van f61.68*. Het Bestuur ontving voor bewezen dien sten een gratificatie van f 10. De aftredende bestuursleden werden allen met alg. stemmen herkozen terwijl de vacatures werden aan gevuld. Het bestuur bestaat thans uit A. H. Lombarts voorzitter, P. van Mierlo secretaris, H. Maas penningm., J. Sustiünck en J. Schilder» comm. en voor de afdeeling Waal wijk als vertegenwoordiger in het bestuur M. v. d. Velden. Besloten werd verder dit j*ar 4 weken gratis brood uit te keeren voor zieke leden, terwijl er stappen zullen gedaan worden tot het verkrijgen eeucr eigen bak kerij. Na nog eenige huishoudelijke zaken besproken te hebben werd deze belangrijke verg. gesloten. NIEUWKUIK. Dezer dagen deed de heer Bonman, onderwijzer aan de O. L. School alhier, met gunstig gevolg examen voor de hoofdakte Den geslaagde onze felicitatiën. BESOIJEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij den heer G. een aantal jonge haantjes gestolen. Dader tot dusverre on bekend. CAPELLE. Heden vierden de echtelieden Th. Koning en D. Wagemakers, ouder vele blijken van belangstelling en omringd door kinderen, kleinkinderen en achterkleinkin deren hun gouden huwelijksfeest. Van ver schillende huizen in de buurt wapperde de nationale driekleur. De jongenheer B. Brummelkamp, al hier, slaagde voor de le klasse der R. H. B. S. met 5-jarigen cursus te VHertogen- bosch. H ij werd opgeleid door den beer Hageman te Loonschendijk. DUSSEN, 10 Sept. '07. Op Kermis-Maan- dag 16 Sept a. p. zal de fanfare „Wilhcl- tnina" alhier, met medewerking van Heeren ieden Dillettanten in de zaal van den heer J. H Kamp een matinée aanbieden voor Heeren Eere- en Honoraire leden met hunne dames. Het programma bevat niet minder dan 11 nummeis waaronder 6 komische voordrachten. „Wilhelmina" zal ons dus evenals vorige jaren wederom enkele genoeglijke uren vcr- chaffen. RAAMSDONKSVEER, 10 Sept. Kermis. De sociëteit „Genoegen zij ons doet*, ge- estigd in het „Huis teu Deijl" vau den heer H. van Houten, is voornemens in de a. s. kermiuweek voor een avond een gezel schap te engageeren. KAATSHEUVEL, 11 Sept. 1907. Moerd. Eene vechtpartij met zulk treurigen af- oop als jl. Zondag, ia hier de laatste 20 laren niet voorgevallen. Er is niet alleen bloed gevloeid, doch er is ook een jong menschenleven verloren gegaan. Na Zater dag en Zondag tc samen broederlijk gedron ken, gewalgd eii straatschandalen gegeven te hebben, ontslund Zondaguamiddag om streeks 4 uur een hevigen twist in den Berkdijk, in de herberg van Wout. Kuisten tusschen een vijftal dronken lui. De 22jarige M. Damen uit de Moleusterg, werd door de 23-jarige G Netten uit het Tweede Straatje daarbij met een me» vreeselijk toegetakeld aan hand, hals en buik, zoodat de ingewanden uit puilden. Het slachtoffer werd in de school gedragen en later naar huis vervoerd. De ijlings ontboden Dr. de Both verleende da eerste geneeskundige hulp. Door de Mare chaussee werden dadelijk een Stal der ver moedelijke daders Gerrit NetteD, Arnoldus Netten en Thom Wanrooi gearresteerd. Na een streng ouderzoek werden dc twee Iaatsten weer loigelaten, de eerste als zijnde de dader, in ar rest gehouden. De zwaargewonde is Zondag nacht bij volle keonis door de Kapelaan van Heeswijk voorzien van de laalste H. H. Sa cramenten en Maandagmorgen^ naar het gast huis vervoerd ter verdere behandeling, Hij is daar echter heden (Dinsdag) morgen ten gevolge zijner verwonding overleden. De dader is ook heden morgen naar 's Bosch van Het komt herhaaldelijk voor dat NEDER LANDSCHE WERKLIEDEN door berichten in de nieuwsbladen nf door daartoe uitgexonden agenton, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis naar Duitschland worden gelokt ten behoeve van industriëele ondernemingen, terwijl bij nankomst ter plaatse blijkt, dat zij niet ge bruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten af te gaan, of zelf of door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich wenden tot den Nederlandschen consul in destreek waar die ondernemingen gevestigd zijn, om inlichtin gen omtrent vooruitzichten tot hel bekomen van werk,loonen en huurprijzen der woningeD,aldaar. Op uituoodiging van den Minister van Binnen- landsche Zaken wordt de aandacht van belang hebbende hierop gevestigd. WAALWIJK, den 6 September 1907. De Burgemeester van Waalwijk Th. de SÜRMONT de BAS SMEKLE. Voorts brengt de Burgemeester ter ken nis der werklieden, die naar het Koninkrijk Pruissen arbeid gaan toekec, dat zij zich vóór hun vertrek daarheen van een NATIONALI- TEITSBEWIJS hebben te voorzien, hetwelk aau orvermogenden gratis wordt afgegeven. Omdat door de Nederlandsche Consulaten niet anders dan in zeer bijzondere gevallen geld voor de terugreis gegeven wordt, is het noodzakelijk zich te voorzien van het noodige reisgeld voor de heen- en terugreis, Slechts gezoude werklieden in deo ou derdom van 16—40 jaren wordeu aange nomen. Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat door tusschenkomst van den Hoog EdelGestrengeu Heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant is ontvangen het navolgende schrijven van den Heer Inspecteur der Staats- boischen en ontginningen Utrecht, 31 Augustus 1907. Aau den Heer Commissaris der Koningin in Noordbrabant. Staatsboschbckecr. Voor eenige maanden mocht ik de aandacht van Uw ambtgenoot in de provincie Limburger reeds op vestigen, dat de Nonvlinder de ge vaarlijkste vijand der dennenbosschen in BelgischLimburg is opgetreden. Thans blijkt nit de Augustus-aflevering van het bulletin de la Sociétó Centrale Foreslière de Belgique en uit een onderzoek, dat ik ter plaatse liet Instellen, dat ook in de provincie Antwerpen blijkbaar in véél erger mate de nonvlindar is opgetre den. Bij bovengenoemd ooderzoek is o. h ge bleken, dat ten noorden van de abdij te Postel ruim 200 H.A. dennenbnsch steikzijn nangeta»t; plaatselijk liggen massa's doode vl nders rondom ae stammen, waarop zij hunne eieren hebben gelegd. Men is reeds bezig de sterkst g teisterde gedeelten, die zoo gued als kaal gevreten zijn te vellen. In de nabij de grens gelogen denn. nbosschen, op het grondgebied der proviocie Brab.nt zijn thans reeds vlinders aangetroffen en mogelijk zij-: zij ook reeds verder in het Z O. van Noord— brabant verspreid, zij het ook spo adisch. Zooals bekend is, is eere nonvli derplaag, die in koeten tijd een buitengewoon gioote uitbrei ding kan verkrijgen, slechts dan met kans op succes en zoüdcr al te groote geldelijke offers te stuiten, indien zij in haar aanvang wo dt opge merkt en bestreden. Daartoe gemachtigd dorr Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel neem ik de vrijheid U H.E.G. met hot boven staande in kennis te stellen en in overweging te geven een en ander spoedig ter kennis te willen biengen van de gemeentebesturen en tevens hunne aandacht te willen vestigen op de afbeel ding van den nonvlinder en de nonrups op de vanwege het Staatsboschbeheer uitgegeven plaat eu hen te verzoeken, om, ingeval levende of doode vlinders, gelijkende op de afbeelding van den noavlinder gevonden worden deze aan onder- geteekende op te laten zesden met eene korte mededeeliug, waar zij werden aangetroffen. Hierdoor hoop ik in de gelegenheid te zijn na te gaan, of hier te lande ook reeds bestrijdings maatregelen genomen moeteo worden. De Inspecteur voornoemd, (Geteekend) VAN DISSEL. Waalwijk, 8 September 1907. Het Gemeentebestuur, De Burgemeester, Th. de SÜRMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5