Mummer 75. Zondag 22 September 1907. 30' Jam gang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. DE TROONREDE IN DE PERS, HIT II006E iftlMKN. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen 8 Uitgever: Zij die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. FEUILLETON. §1 iet ng a f3 De Troonrede. BESjESSSW*» EfflBHTCSSEai De Echo van het Zuiden. Waalwijksclie en Langstraatsche Courant, Dit Blad verse1 ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Van eenige geestdrift voor den inhoud der Troonrede is in de pers absoluut niets te bespeuren. Met name acht men vrij algemeen de aankondiging der grondwetsherzienings- voorstellen te vaag. De Nieuwe Rolt. Cl. schrijft Veel zal er van afhangen, welken om vang de regeering aan haar voorstellen geeft. Over dat, voor het oogenblik eigenlijk meest aangelegen punt, geeft echter de Troonrede niet vael licht. De Nieuwe Courant acht het een open vraag of van de heele grondwetsherziening onder dit ministerie iets terecht zal komen Het Handelsblad geeft blijk van ver- baiing Eerst een Staatscommissie benoemen om na te gaan welke andere wijzigingen gewenscht zijn naast die in het kies recht, waarmede zij zich niet mocht bezig houden - en dan alle voorstellen der commissie, buiten die in hoofdstuk III en IV, geheel op zijde stellen, ofschoon daaronder zeer belangrijke zijn (wij her inneren slechts aan die over de troon opvolging en de rechterlijke macht).... het klinkt uiterst vreemd. Ligt de ver klaring van het raadsel wellicht in den haast, die het Kabinet met de indiening harer voorstellen meent te moeten maken althans voor zoover het kiesrecht be treft 1 Zijn dan in het volgend jaar Roman naar 't Engelsch. 59) 3 3 I— O O O f' 9 voorstellen tot het brengen van ver andering in andere hoofdstukken te verwachten Met verlangen zien wij uit naar de verklaring van deze verras sende houding der regeering. Het Nieuws van den Dag zegt o. m. Er is iets mats in het stuk, men springt van den hak op den tak, het is alsof het ministerie wilde zeggenzoo gaarne hadden wij veel voorwaardelijks, veel eerlang's, spoedig's enz., door beslister toezegging vervangen, maar dat gaat niet. Wij kunnen nog lang blijven staan, maar missen het gevoel, vast te staan. Het Vaderland constateert dat de regeering ten aanzien van de Grond wetsherziening een middenweg heeft ingeslagen. Het besef van de broosheid van het Ministrieel leven heeft haar doen besluiten de Grondwetsherziening aan te kondigen als zullende «eerlang» de Staten-Generaal bereiken. Land en Volk zweeft tusschen hoop en vrees Zullen er concessies worden gedaan om de halve vrienden der herziening te winnen Zal met name, voor de Eerste Kamer het recht van amendement of «renvooi» worden voorgesteld? De heer Van Houten watertant bij de gedachte daaraan. Ons beangstigt steeds de mogelijkheid van dergelijk voorstel. In- tusschen wij zullen geduld moeten oefenen tot er wordt geopenbaard wat ar thans nog verborgen licht. Voorhands vertrouwen wij. dat de Regeeeringsvoordracht een onbekrompen democratischen geest zal ademen. Het Utrechtsch Dagblad zou het het verstandigste achten en in 's lands belang, zoo de regeering zich binnen de neutrale zone hield ea trachtte binnen den tijd. die haar nog rest,' zooveel vruchtbaren arbeid als mogelijk te, af te doen. De Zutphensche Courant is rare avis 1 vrijwel te vreden. Alles bijeengenomen ademt de gansche Troonrede een streven om rustig en zelfbewust door te werken in den geest van het regelings-programma. De Tijd zegt Een bepaalden indruk, omtrent wat er .Maar papa, dat is Molly," riep de kleine verheugd. „Nu", hernam hij, haar afkeer van mrs. Eagles bedenkend, is die u nog niet goed genoeg? Gij zijt werkelijk niet gauw tevreden Uti antwoordde niet. Zij stond in stomme bewondering te kijken. Hoe lief zou dat beeld aan de wand bij haar bedje waken. Plotseling vatte zij moed en de armpjes tot haar vader uitgestrekt, bad zij op vleienden toon «Papa, Molly kunt gij mij wel schenken Hij hief het kind cmhoog en kuste haar hartelijk. „Molly heeft over zichzelf te beschikken, zeide hij met eene stem, die van innerlijke beweging sidderde. „Ik zal van avond naar haar toegaan en haar vragen of zij zichzelf aan ons schenken wil?" En toen zij heel vergenoegd knikte, voegde hij er bij „Nu dan ga gauw weer in de kinderkamer. Een tweede stoornis bracht tegen den avond een Londensch collega die zich voor gezondheids redenen in Doveton bevond. „Hola Crosby riep Jack, wiens blik door het geluid van 't slot naar de deur getrokken werd. „Nu," vroeg de aangekomene, een flinke man met kloeken blik en die een van zwaren baard en haar voorzien hoofd op ietwat breede schouders droeg. Zegt uw geweten u niets." Jack dacht een oogenblik na. „Verduiveld" riep hij uit, „wij hadden een lange strand wandeling afgesproken was dat zoo niet?1' „Ik meende dit tenminste, antwoordde de ander droog. Wel excuus, Grosby 1 Ik heb 't geheel ver- getea. ■Nu, en hoe is 't nu, g aat gij mede Nu is 't te laat, daarenboven heb ik nog iets gewichtigs te doen. Als 't tt goed is dan verschuiven wij de wandeling tot een andere tyd. „Ook goed," knikte Groshy gemoedelijk. Ik laat me dan maar door zoo'n dagdief, die daar aan den oever ligt een eindje in zee roeien. Van zeeziekte zal ik wel geen last hebben?" „Waar deukt ge aan?" lachte Jack, „zee ziekte op zulk een spiegelglad water. Neen, ge kunt het nooit beter treffen." „En gij kunt me voor uw doel niet gauw genoeg kwijt zijn naar het mij toeschijnt, maar zien wil ik toch eerst, wat ge daar zoo ijverig aan het maken zijt." „Dat kijkt je zoo maar direct in het hart, meende hij, na het eene korte pauze te hebben bekeken. „Loopen deze fameuze oogen in deze streek rond, als ik 't u vragen mag?" „Ja, luidde het korte antwoord. „Hm, hm Ik wil een beetje meer inlich tingen hebben „Dat zou ik in uw plaats niet doen," merkte Jack op. „Aha, staat het zoo?" lachte Crosby, hem van ter zijde aankijkend. Nu dan niet Crosby gat hem een handruk ten afscheid en ging heen. XXIX. Miss Fortescue kwam met vroolijk hart de straat van Clyve Court af naar beneden. Zij droeg onder den geheimzinnigen grijzen mantel een afgelegd zijden kleed van hare begunstigster en met het bewustzijn in het hart, de gehate mededingster zooveel mogelijk afgebroken te hebben. Dat was in alle gemoedelijkheid geschied. Mrs. Eagles die met merkbaar verdriet uit Exeter teruggekeerd was, had dit verdriet hedenmorgen tegenover hare allergetrouwste geliefde blootgelegd. Mrs. Eagles vertelde haar, dat zij mr- Vernon niet begreep Sedert weken overlaadde hijhaar met opmerkzaamheden. Op den bazaar en het bal had hij alle vereering voor aan den dag gelegd en nog altijd talmde hij hat woord uit te spreken, waarop zij na al het voorgevallene in het aanstaande regeeringsjaar moet en zal gebeuren, krijgen wij volstrekt niet Plet is alles even vaag en onzekerja het schynt, dat met opzet de terminolo gie zoo gekozen is, dat geen grootsche verwachtingen worden opgewekt De Residentiebode besluit Om kort te gaan, de Troonrede van den 17en September 1907 zou in de gegeven omstandigheden volkomen op haar plaats kunnen zijn, indien zij werd uitgesproken onder de verantwoordelijk heid van een ministerie, dat los was van hetgeen de heer Roodhuijzen ge noemd heeft de schoonste uitvinding dezer eeuwindien zij niet onafscheide lijk verbonden waren aan de Blanco- politiek van den heer Goeman Borgesius. Het Huisgezin In het gunstigste geval is er nog anderhalf werkjaar voor dit ministerie over. Wat het gaf en aankondigde kan minstens acht jaren vullen. Waartoe nu die uitpakkerij, die oogverblinding De Stand, is van meening dat de Troonrede duidelijk te kennen geeft als men 't niet reeds wist dat geen sociale hervormingen in deze parlemen taire pericde zijn te verwachten. Wat toegezegd wordt, is voor het meerendeel een gewijzigde editie van hetgeen vroeger werd ingediend o.a. droogmaking van de Zuiderzee, trouwens reeds verleden jaar toegezegd. Eigen werk komt er niet, en zeker geen beter werk dan er ingediend was. In de Nederlander lezen wij Een punt intusschen is blijkbaar zeer ernstig bedoeld. Het is wat wij de «politieke franje» noemden de grond wetsherziening. Reeds in de eerste Trooarede, die een program voor de vierjarige periode werd deze genoemd. De bekende Staat- commissie werd daarop ingesteld. In de tweede Troonrede werd over de zaak gezwegen, omdat de bedoeling was haar eerst in de derde Regeerinsjaar aanhangig te maken. Thans leest men deze woordenfoorstellen tot het brengen van veranderingen in het derde en in het vierde Hoofdstuk van de Grondwet zullen u eerlang bereiken.» Htt derde hoofdstuk handelt over: «De Staten-Generaal.» Het vierde over «De Provinciale Staten en de gemeente besturen.» De kiesrechtquaesties en alwat daarmee, ook zijdelings, samen hangt, en zooals 't in de rede, waarmee minister Rink de Staatscommissie in stalleerde, werd aangeduid o.a. ook de evenredige vertegenwoordiging, het recht van amendement der Eerste Kamer de wijze van verkiezing der Eerste Kamer de verkiesbaarheid voor dat college, de ontbindbaarheid der Prov. Staten enz. zijn in de beide hoofdstukken be grepen. Daartegen zijn er niet inbegrepen verschillende andere wijzigingsvoorstellen die door de Staatscommissie, of door enkele harer leden in hun afzonderlijke nota's gedaan zijn. Niet bv. de ont neming aan de Tweede Kamer van de voordracht voor den Hoogen Raad de voorgestelde, trouwens kleine, herzienin gen in de bepalingen omtrent de troon opvolging de artikelen omtrent den godsdienst, welke prof. de Louter wilde wijzigen de betere formuleering van de onafzetbaarheid der rechters (waardoor een leeftijdsgrens zou mogelijk worden); de bepalingen omtrent de wijze, waarop veranderingen in de grondwet kunnen tot stand komen e.a. Het schijnt, dat de regeering omtrent al wat buiten de hoofdstukken 3 en 4 ligt geen stof wil opjagen, en voor dat doel ook de eenvoudige redactiever beteringen, welke de Staatscommissie in andere hoofdstukken heeft voorgesteld en die wel geen strijd zouden uitlokken, wenscht prijs te geven. Het Volk vat haar oordeel aldus te zamen Voor het overige blijkt, dat de regeering de zaken gaande houdt, op dezelfde manier als al haar voorgangsters. Zij is blijkbaar niet van plan, haar ontwerpen voor grondwetsherziening in te dienen, voor het einde van het vierjarig tijdperk in het gezicht komt. Haar leven is in zekeren zin afhankelijk van het niet- indienen dier ontwerpen. Heeft zij haar belofte om grondwetsherziening te bren gen vervuld, dan heeft zij ook haar eigen hoofdtaak afgewerkt. Den raad door haar eigen vrienden gegeven, nu het blijkt hoe zwak en onbeduidend het overigens is, om de vervulling van die vast meende te mogen rekenen. „Als u onze princes maar niet in den weg stond," had zij gezegd. „Werkelijk?" was het vlugge antwoord. Daarop talmde miss Fortescue een weinig en vroeg lachend „Ik zal mij toch de tong niet branden als onlangs als ik van haar spreek Onzin," hernam mrs. Eagles het voorhoofd fronsend, „Alsof mij aan dat domme ding wat gelegen waBIk verdraag nu hare tegenwoordigheid hier nog om hem niet voor 't hoofd te stooten. Hij heelt nu eenmaal eene mij geheel onverklaarbare liefhebberij voor het gansje," „Nu eene liefhebberij Zou het niet mogelijk zijn eene ernstige liefde? Hier was de schoone vrouw in een hartelijk gelach uitgebroken. Als go niets anders weet, dan houdt liefst den mond. Eene ernstige liefde? „Ja, ja, zij beschouwt hem als een groot vader en hij haar als een troetelkind." Het was miss Fortescne wel smartelijk zulk schoon vertrouwen te moeten vernietigen maar zij hield het toch voor haar plicht er op te merken: Ik kan wel vergissen, maar het leek me zooveel op een rendez-vous tusschen hun tweeën kortelings 's avonds in 't park." „S'avonds in 't park?" riep mrs. Eagles verbaasd uit. „Jawel in het park, daar beneden, niet ver van de poortwachters-woning. Ik kwam van CJ en men geneert zich wel even een paartje voorbij te gaan als 't klaarblijkelijk vertrouwelijke mededeelingen te doen heeft. Zoo ging ik achter een bosch staan om te wachten tot de weg vrij was. Maar dat ge schiedde niet zoo gauw. Zij had hem zooveel voor te praten, dat valsche ding. „Van wie spreekt ge?" „Van die bedelprinces, die altijd zoo vroom doet en zich toch niet ontziet hare wel doenster te bekladden." Nu kwam een booze trek om mrs. Eagles mond. „Wat zeide zij?" vroeg hij. „Dat zij voor uw pleizier liefste mrs. Eagles, aan den bazaar moest deelnemen en dat er iets onaangenamere niet op de wereld was." ■Ha, en hij ■Hij sprak zeer lief over u, werkelijk zeer, noemde u een edele vrouw eene vrouw onder duizenden en meende, dat u zeker niet u ver zoek zoudt volhouden, als u wist dat haar vader eerst voor een paar maanden gestorven was. Dat wist gij zoo goed als hij meende de kleine kat, maar hij hield vol, dat gij zulks vergeten had hij wilde gaan en u er aan herinneren, maar dat vond zij niet goed Zij vond het blijkbaar prettig de martelares voor hem te spelen. Mrs. Eagles werd bij deze mededeelingen afwisselend rood en bleek en kreeg daarna een hevigen aanval \an toorn. Geheel zonder reden werden de allergetrouwste vrienden vau Shakespeare en andere haar naar den kop ge smeten, maar zij hield zich ferm en deed alsof het niets byzonders was als het engelsche klas sieken regende. Nu hield zij 't loon harer kloekheid onder den arm. Ja, ja men moet de lui maar weteu aan te pakken. Met gerechten trotsch ging miBS Fortescne naar de parkdeur, nadat zij den poortwachter die even naar zijn pet sloeg, een vroolijk „mooi weer vandaag" had toegeroepen. Het weder was heerlijk. De namiddagzon stond aan een wolkloozen hemel en wierp op het roode zand zulk een verblindenden schijn, dat de zwakke oogen pijn deed. Ook miss Fortescue die naar den grond keek, ondervond dit en verhief haar blik. Toen in die richtinp waarin zij keek ten slotte het deurtje en d toren van Graggy Nook opdoken dacht zij „Hij is gisteren niet gekomen en ook van daag niet." Plotseling stond zij stil, kneep de oogen te saam om beter in de verte te kunnen zien. „Zie eens aan 1" stiet hij uit. „Prinses Eerbaar maakt bezoeken bij jonge weduw naars." Boven nl. in den muur, die Graggy Nook omgaf, ging het zijpoortje open en Marie von Wildenhofen trad eruit. Zij scheeu zeer veel baast te hebben, want zij vloog meer dan zij ging. Dat zij zich in heftige opwinding bevond dat bewees de ongewone roode kleur, die hare wangen deed gloeien. „Aldus zij weest zich toch nog te schamen dacht miss Fortescue met het oog op deze kleur, »nu ziet 1" En zich een groot genot taak niet in de waagschaal te stellen door een noodeloos rekken van haar levensduur, slaat zij in den wind. Op de Arnh. Cl. maakt de Troonrede een beslist gunstigen indruk Zij wijdt een uitvoerige beschouwing aan de aan gekondigde grondwetsherziening en geeft dan een waardeerend woord over de werkzaamheid der Ministers. Staan in dit opzicht Justitie en Land bouw, Handel en Nijverheid bovenaan, daarbij mag toch niet ovei het hoofd gezien worden, dat belangrijke wets voordrachten, welke reeds in de Troon rede van 1905 of in die van 1906 werden aangekondigd, voor een deel reeds in gediend en zelfs bij de Kamer in on derzoek zijn, zonder eenige verklaarbare reden in de Troonrede van gisteren nu eens opnieuw genoemd, dan weder met stilzwijgen voorbijgegaan zijn. In elk geval is er of komt er nog genoeg werk aan den winkel, om de Kamers in de gelegenheid te stellen ruime stof te leveren voor de sluitingsrede van September 1908. Of de daarvoor on misbare geest van samenwerking in het nieuwe zittingjaar Kabinet en Parlement Deide bezielen zal, is evenwel in de bestaande zeer buitengewone politieke omstandigheden meer dan ooit een ge heim der toekomst. De anti-rev. Rotterdammet bespreekt voornamelijk de Grondwet-paragraaf en zet uiteen dat als het van de christelijke partijen moet afhangen, het algemeen stemrecht er nooit zal komen. En daarom, als straks het liberale Kabinet, moe van al den arbeid, zijn werkzaamheden wil besluiten met de indiening en behandeling van wetsont werpen strekkende om, over de brug van het blancoartikel heen, aan te sturen op algemeen stemrecht, dan vinde dit vrijzinnige ministerie alle mannen van christelijken huize tegenover zich in het gelid. De Gelderlander besluit Erkend dient, dat het gewicht der aangekondigde grondwetsherzienings voorstellen zeer groot is. Zóó aanzienlijk zelfs, dat het de andere aangekondigde wetsontwerpen geheel doet wegzinken. Deze zijn ongetwijfeld slechts parade paarden, want de behandeling der eerste sluit ter hand nemen der overige van eenig belang zoo goed als geheel uit. Dit staatsstuk vindt een slechte pers. Geen enkel orgaan spreekt er met volle sympathie over. Natuurlijk zijn de link- sche bladen niet zoo scherp in hun oor deel als die der tegenstanders, doch warm loopt er geen enkel. Dit teekent voorspellend zetto de gryze jongedame zich weer in beweging. Zoover trof zij het goed, dat zij elkander ontmoetten in de poort. Maar het groot genot bleef uit. Marie schrok toen bij dit ouverwacht treffen, maar hield zich goed. „Ah, miss Fortescue zeide zij op rustigen toon, opende de deur, «loot ze achter zich en wilde zonder meer verder gaan. Zoo'n onbeschaamdheid was baar nog niet overkomen. „Maar prinses 1" riep zij op een toon, getuigend van de diepste verbazing. „Gij wenscht?" vroeg Marie, haar even aankijkend. „Ik ben ten zeersie verrast u hior- te treffen 1" „Inderdaad „Ik had verstaan dat gij naar Lympstone wildet, prinses 1" „Dan hebt ge het zeer goed verstaan, miss Fortescue. „Ja, maar, dit is Graggy Nookl" „Juist en daar boven, ergens achter den berg ligt Lvmpstone Castle. Zien kan men het nog niet. zult me verontschuldigou, miss Fortescue." Ik heb haaBt. Daar ging zij heen en hier stond de grijze jonge dame van woede naar lucht happend. Toen zij weer op adem kwam, overlegde zij wat haar te doen overbleef. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1