pïtimmer 76 Donderdag 26 September 1907 30 Jaargang Tweede Blad. beIkendmkÏng Mm1 BUITENLAND. België. Frankrijk. Rusland. Japan. BÏNNENLA Ook Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders vun Waalwijk m.ken bekend, dat het inschrijvingsregialer der nationals militie, lichting 1908, en de daaruit opgemaakte alphabetischo naamlijst, gedurende acht dagen op de Secretarie der gemeente voor ttn ieder ter inzago is nedergelegd. Tegen register en lijst kan, binnen den tijd der nederlegging, op de wijze, in art. 83 der Militie- wet vermeld, bezwaar worden ingobracht bij deD geer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Waalwijk, 21 Sept. 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. Secretaris, F. W. van Liempt. in Parijs drijft men weer vurige ij voor de andere firma's, ilitairistische propaganda In een nit- Daarna eohter werd door alle cargadoors en stuwadoors besloten de gebo^eotte fir ma's te steunen, en tevens werd een pa troon s-vereeniging door dezen opgericht. Dit had tengevolge dat Maandag de graau- Loting voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der GemceDle Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat voor hnnne gemeente de loting voor de lichting der Nationale Militie van het volgend jaar zal plaats hebben te Waalwijk op Maandag den 21 October aanstaande des voormiddags ten 91/* ure. Voorts wordt eraan herinnerd, dat de ingc- ichrevenen bevoegd, doch niet verplicht zijn zei ven hunnt nummers t« trekken, terwijl voor hen, die niet zijn opgekomen, de trekking kan ge schieden door vader, moeder, voogd of curator, er. dat, zijn ook dezen niet opgekomen, de trek; king geachiedt door den Burgemeester >f het lid van den raad der gemeente, dat bij de loting tegenwoordig is. Aanvragen ter bekoming van getuigschriften tot het erlangen van rrijstelliug wegen» broeder- dienst (arit. 46 en 53 der wet) of op grond dat van twee of meer in hetzelfdo jaar geboren broe ders de helft of, bij een oneven getal, de kleinere helft wordt vrijgesteld (art. 50 der wet), kunnen door of van wege de lotelingan geschieden ter gemeente-secretarie op maandag 21 October 1907 des voormiddags van 10 tot 12 uur Paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksel uit het stamboek of bewijzen van wer- keliiken dienst, welke zijn over te leggen ter be- komiug van vrijstelling wegens eigen militairen dienst of broederdienst, moeten tenminste tien dagen vóór den dag, waarop da zitting van d*u militieraad wordt geopecd, ingeleverd worden bij den Burgemeester der gemeente, in welke de oteling, die de vrijstelling verlangt, voor de militie is iugeschrevên. Tot bekoraing van vrij stelling wegens broederdienst wordt mede ver- eischt een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behooren- de, blijkt. N.B. De opgave van eene reden van vrijstel ling bij de loting ontslaat ham, die vrijgesteld wenscht te worden, niet van de verplichting om oij den militieraad de reden van vrijstelling O] het daarvoor bestemde tijdstip in te brengen. Waalwijk, 22 September 1907. Burgemeester «n Wethouders voornoemd Th. de Surmont de Bas Smeele De Seeretaris. F. W. van Liempt. anti-militairistische propagan gedoeld pamflet stamt Het i« betor een Pranschan generaal dan een vreemden sol daat dood te schieten. Laten wij den oorlog beantwoorden met algcmeeuen opstand en staking De Tcmps verneemt uit Casablanca de volgende nadere bijzonderheden over de nieuwe militaire operatie van generaal Drude Ondanks den dikken nevel werden de mocielijke manoeuvres van verzamelen en een nachtelijken marsch met merkwaardige juistheid eu stilte uitgevoerd, die bewijzen, loezeer de opperbevelhebber de troepen in zijn hand heeft. Alleen moest de colonne tengevolge van den ini»t een half uur stil hou len. Eenige schoten,* door ruiterwachten afgegeven, alarmeerden den vijand Deze werd ontdekt op een heuveltop, op 5 kilo meter voor Sidi Brahim Twee compagnieën van 'net vreemdelingenlegioen, ondersteund door het g» schut, trokken zonder aarzelen op het doel at en joegen den vijand bijna zonder tegenstand uit zijn stelling, dankzij de snelheid en de juistheid van beweging. Marokkaansche ruiters, die de linkercolo ine trachtten om te trekken, werden door een tweede échelon teruggeworpen en er on'stoud een gevecht, zooals te Taddert, maar op grooter afstand. De artillerie, werkte met undiniet op 4900 meter. Twee échelons trokken sprongsgewijze voorwaarts. Toen het kamp bezet was, bleek het meereudeel der tenten verdwenenalleen waren «r een auntal bosseu stroo en talrijke kippen ach tergelaten. Rechts waren de jagers nog in esn vinnig gevecht gewikkeld met de Ma rokkanen, dia een aauvallende beweging uit voerden. Men sloeg den aanval met den blanken sabel af, terwijl de mitrailleuses de troepen krachtig ondersteunden. 1/1 t liau bUU^CVUIgU urn ÏUWUUU"^ V*\. i uviu uaai uv V bootwerkers andermaal bijeenkwamen. Nadat gingen de vakgenooten de tentoonstel- Molendijk, Kalter en S. van den Berg drn ling in het Paleis bezoeken, stand van zaken hadden uiteengezet, weid R. K. Volksbibliotheek. .en motie aangenomen, waarbij de houding As Zondag wordt de R. K. Volks der c»rgadoors werd afgekeurd, daar zij niets bibliotheek wederom geopend, wat door geant woord hebben op het zeer duidelijk velen zeer zeker ir.et vreugde zal worden schrijven van den Ned. Scheeps- en Boot begroet, want deze vereeniging voorziet werk-'Tsbond, waarin om behandeling werd - p-roote behoefte, bewijze het warden, A. J. J. Flipse Arnhem, N. Van 1 Naar wij vernemen zal da installatie der Vlerk, Haarlem, E. W. Kliiberg, U»n den Ed.Achtb. Heer G. A. van de Ven Waalwijk en K. Frielink Jr., van Am- als burgerae ster van onze gemeente Don- sterdam. derdag 3 Oct. plaats hebben. Die dag Met de gebruikelijke plichtplegingen belooft een ware feestdag te worden. Heden werd daarop de vergadering gesloten en vergadert de Gemeenteraad om plannen voor t- ..1j. t4.«.„1 eene feestelijke inhuldiging te beramen. verzocht. Tevens werd besloten dat, wa: r groote aanta) boeken dat steeds wordt de geaamelijke cargadoors - en stuwadoors de gehaald> is het niet een voorrecht in gebovcotteu steunen vanaf heden geen boot onzen leCsgragen tijd een bibliotheek te met graan, of hout en graan zal worden bezitten. die een schat van boeken telt gelost, tot tijd en wijle zij zich bereid ver bezitten, die een schat van boeken telt gelost, tot tijd en wijle zij zich bereid ver- Qp ejk gebied, boeken waarvan men klcre.i het confiikt in der minne op te lossen. wee^ ^at ze gOCd zijn en zonder ge- Er komen veel werklui van buiten eo vaar voor geloof en zeden door ons en de alles gaat zijn gang. - - Nederlandsek—Belgisohe Commissie. ANTWERPEN, 24 September. Met zeer groote meerderheid en onder de grootste geestdrift, namen de havenarbeiders op een hedennamiddag gehouden bijeenkomst hel besluit, om Donderdagmorgen op de oude voorwaarden het werk te hervatten, echter onder voorbehoud, dat de, in den brief van dan burgemeester in uitzicht gestelde, Ioons- verhooging tot stand komtzoo niet dan zullen zij binnen 14 dagen den stryd weder aaubinden. /Eiken ter dood veroordeelde zal het hoofd afgehouwen worden", staat er in aitikal 12 van het Fransche strafwetboek. Maar nu is de kindermoordenaar Solleilland ter dood veroordeeld en hem wordt het hoofd niet afgehouwen Daarom zal de afgevaardigde Du Périer de Lursan bij het weder bijeenkomen van de Kamer (vermoe delijk 5 October), minister Clemenceau over de niel-toepaasing van het artikel interpel leer en Ook in den Parijschen gemeenteraad zaj worden geïnterpelleerd over de gratie aan Soleillaud verleend. Jouseliu deelt aan de Figaro mede, dat hij een motie zal voor stellen, die den raad den weusch wil laten uitspreken, dat in verband met de toeneming van het aantal ontzettende misdaden eD omdat de P .rijsche jury's herhaaldelijk het behoud van de doodstraf hebben gevraagd, het parlement moge besluiten de doodstraf uiet af te schaffen en den president der republiek het recht ven gratie te ontnemen. Soleillaud is Zaterdag van Parijs naar het b.iggio op het eiland Ré overgebracht. Zaterdagmiddag is te Brest de groot ste Fransche gepantserde kruiser te water geloopen, de *Edgard Quinet". Het schip meet 14.000 ton. Bij de plechtigheid had een onaangenaam incident plaats. Toen ad miraal Pephau namelijk de tribune besteeg, begonnen een twaalftal werklieden de In ternationale te ziugen en zij floten de officieren uit. Den miniatei van marine zal het geval ter kennis worden gebracht. Een Moskousche geneeaheer heeft opge teld, hoeveel slachtoffers de troebelen in Rusland hebben gemaakt van Febr. 1905 lot Juni 1907. Gedood 19.144, na kort geding terechtgesteld 2381, zelfmoord 1350, gewond 20.704, slachtoffers van aanslagen 441, totaal 44.020. Bolaingen met politie en troepen maakten het meeat slachtoffers 12 953, Jodenvervolgingen (pogroms) 7969. De Japanners in Korea. De Japansche regeering heeft thans blij kens een te Tokio gedane mededeeling van prins Ito, die de reis naar Korea weer heeft aanvaard, een program opgesteld voor het beheer van dat land. Er zal in vijf jaren een som van 20 millioen yen worden besteed aan de invoering van hervormingen in Korea en de bestrijding van het thans heerscheuda zedenbederf Het geld zal niet worden gevonden uit aan Korea op te leggen belastingen, maar wordt door Japan beschouwd als een kapitaalbelegging. Hoewel het niet in de bedoeling ligt Korea iu te lijven, tenzij zulks niet te ver mijden is, moest n de Koreanen toch inzien, dat de politieke opperheerschappij in Korea aan Japan moet blijven. Wanneer de Ko reanen de uitvoering van het voornemen van Japau om hun een eigen regeeriugsslel- sel ea een eigen leger te verschaffen zouden trachten te belemmeren en zoodoende, de hun aangeboden vriendschappelijke onder steuning van de hand zouden wijzen, dau zouden zij de inlijving van bun laud aan zichzelf te wijten hebben, daar Korea niet mag blijven bestaan als een aan Japan vijandig land. onzen kunnen worden gelezen. Zeer zeker is zulk een veilige bron een niet te Van het aanvankelijke plan om de eersle I onderschatten belang in onzen tijd waar samenkomst der Ned.-Brlgische Commissie Dn men lezen wil en moet en waarin op 7 October te Brussel te doen plaats ook juist door de slechte lectuur zoove- hebben, is afgezien, wij de aanwezigheid Men ten gronde gaan. van den heer Beesu&ert, die gedelegeerde De bibliotheek is weer verrijkt met van België ter Vredesconferentie is, dan een 80-tal romans en andere boeken en vermoedelijk nog te Grave.ihage ve.eischt bevat op 't oogenblik een 1000-tal num- wordt. Het plan schijut thans te bestaan, mers- de eerste bijeenkomst op 28 en 29 October Aanbesteding, te Brussel te houden. Op Woensdag 16 October, ten 10l/> De Nederlandacbo afdeeling der Com- ure, zal aan het gebouw van het Pro- unssie zal zich in zas subcommissies ver- vinciaal Bestuur te 's Bosch worden aan deden, welke zich respectievelijk zullen be- besteed lighouden met de besiudeering der volgen- Het aanleggen van een rijwielpad langs d<s onderwerpenSubcommisie I. Post het gedeelte Nieuwendijk-Keizersveer telegraaf-, telefoon- en spoorwegtarievenvan den Rijksweg der le klasse no. 3 douancfermaliteiteugrensverkeer. II. van het Sleeuwijksche veer naar Breda Arbeidswetgeving exequatur van vonnissen en langs den toegangsweg naar de Noor- vcnnootschapsrechtondernemingen, in beide derhaven van het Keizersveer onder de landen haar bedrijf uitoefeud. III. Au- gemeenten Dussen en Raamsdonk be- taurarechten octrooien wedeikeerige erken- grooting f 1095. «II. WAn evamena AM fllnlnma'fl - (VI D aitig van examens en diploma's. IV. Scheepsvaartscheepsverbanden haveure geling. IV Landbouwvraagstukken. I g k. bakker, door den Kantonrecn V. Middenatandsvraagstuk. ^er j.e Waalwijk tot een aantal geldboe or<rraner«tnVlmnI teQ veroorcieeld wegens overtreden van art. 93 der verordening van Loon—op Prnm'nnifl q1 'Ni All WK —Zand, volgens hetwelk bij den ver- rrovllltlddl XUIÖUW^. koop van brood op den openbaren weg de roudventers weegschalen en gewicht moeten aanwezig hebben, ter voorweging aan het publiek, indien dit gevorderd Reektzuken. bakker, door den kantonrech- WAALWIJK, 25 Sept. 1907. Congres voor Schoenmakerspatroons. In een der zalen van het Paleis voor wordt en wegens het verkoopen van Volksvlijt werd Zondag gehouden een ongemerkt brood, voerde tegen die be- congres voor schoenmakerspatroons, bij- slissingen aan, dat de desbetreffende be- cengeroepen door het bestuur der Am- palingen van de bedoelde verordening sterdamsche Schoenmakerspatroonsver- in strijd zouden zijn met art. 135 der eeniging. Men was nl. van oordeel dat Gemeentewet, als niet betreffende de de toestanden in het schoenmakersbe- openbare orde, en dat artikel 6 der Ge- drijf in menig opzicht voor verbetering r.ondheidswet niet was toegepast bij deze vatbaar zijn (o a. werden urgent geacht verordening, daar de gezondheidscom- de vraagstukken betreffende vakoplei- missie daaromtrent niet zou zijn gehoord. 400,000. Zaterdagmorgen werd te Rotterdam de 400.000e inwoner geboreu. in nog geen uogen maanden tijd nam de bevolkiug toe m^t 9636 inwoners. De 400.000ste whs dan ook aanvankelijk eerst verwacht in do maa .d November, doch reeds Zaterdag kwam de rangeerder der Staatsspoorwegen, Bon, als zoodanig de ge boorte aangeven van ziju dochtertje Catharina Johanna. Er was bij het bureau van het bevolkings register veel belangstelling, en de gelukkige vader werd door het ambteuaarspersoonee bij ziju biuneutredeu met ovaties ontvangen. Door den directeur van bet Rotterdamscb Nieuwsblad werd hem een fraaie wieg ten geschenke aangeboden. Algemecno staking der graanwerkers te Rotterdam. Zooals bekend, werd de vorige week door de graanbootwerkers te Rotterdam besloten de firma's welke met de Elevator-maatschap pij in betrekking staan te boycotten, dus voor deze niet te werkendaarentegen wc ding, leerlingwezen, coöperatie, verkoops prijzen enz.) maar was tevens overtuigd, dat deze verbetering zal moeten geschie den door samenspreking van een zoo groot mogelijk aantal vakgenooten. Van daar dit congres. Een 60-tal vakgenooten had aan de op roeping gehoor gegeven. De voorzitter, de heer K. Frielink Jr., wees er op dat de laatste 50 jaar de confectie de maatschoenmakerij heeft verdrongen, en meende dat verbetering in deze niet te verwachten is. Trouwens, men kan slechts bewondering gevoelen voor de collega's uit het zuiden, die op het gebied der confectie zooveel pres- teeren, en in de tweede plaats moet erkend worden dat de confectie voort durend meer geperfectioneerd wordt. Verbetering van de vaktoestanden ver wachtte spr. dan ook alleen van de op- ossing der hiervoor genoemde vraag stukken, vakopleiding, leerlingwezen enz Vóór alles dient echter eene vereeni ging gesticht te worden. Dit moge het resultaat zijn van dit congres 1 (Applaus.) De heer E. Klijberg te Waalwijk, voor zitter van den Alg- Bond van Neder- landsche Schoenfabrikanten, verklaarde dat deze Bond gaarne tot eene te stich ten federatie zal toetreden. Over verschillende kwesties werd ge- bateerd. De voorzitter wees er ten slot te op, dat de bedoeling is een Bond van Schoenmakerspatroonsvereenigingen op te richten, waarvan ook verspreide patroons lid kunnen worden. Met algemeene stemmen sprak nu de vergadering de wenschelijkheid uit, dat een bond zal worden gesticht, terwijl tevens besloten werd dat deze bond een federatief karakter zal dragen. In een commissie tot het ontwerpen van statuten en reglement van den te stichten Bond werden benoemd de hee- ren A. S. Waisvisz en W. D. Heel, uit Den Haag J. W. Sterkenburg uit Leeu- Deze laatste bewering achtte de adv.- gen, bij den Hoogen Raad feitelijk on gegrond, terwijl ook het eerste middel niet kon opgaan, daar de bedoelde be paling, die beoogt bedrog tegen te gaan, blijkbaar is zoowel in het belang der openbare orde als in dat der openbare gezondheid. Geconcludeerd werd dus tot verwer- ping. Uitspraak 21 October. Een flnaneieele ramp. De arr, reehtbank te Breda deed in hare zitting van 10 Sept. jl. uitspraak in hooger beroep >n zake de iNationale Werkgevers Verzekeringsbank tegen Ongevallen* te Utrecht, thans in liqui datie, contra de Kon. Ijzergieterij de fir ma W. v. d. Schoot, te Tilburg. Bij vonnis van den heer kantonrech ter te Tilburg op 11 Juni 1906 werden de verzekeringsvoorwaarden van boven genoemde Bank, als zijnde dezelve on wettig vastgesteld, niet bindend ver - klaard. De arr. rechtbank bevestigde deze uit spraak in alle deelen, en hiermede is den aandeel- en obligatiehouders alle hoop ontnomen eenig noemenswaardig deel der door hen gestorte gelden, pl.m, 200 000 terug te ontvangen. D. v. N. BAARDWIJK. Dezer dagen staakten eenige werklieden der fabriek van den heer C. de Vries alhier. Verschil in loon schijnt er de oorzaak van te zijn. VLIJMEN, 24 S pt. Dat er in onze gemeente nog goede kegelaars huizen blijkt wel uit het feit, dat 1 F. Zondag de heer W. Daelmans, lid der kc-gelolub //Alle Negen" op het concours ta Haarsteeg op de vrije baan 5 üegefis wierp en das zeer veel kans heeft op den len prija. Genoemde heer komt verder met 76 punten in 10 ballen waarschijnlijk iu aanmerking voor het kam- pioenskruis. Reeds hoort men ook van gezelschappen, welke zich voorbereiden om op waardige wijze aan de feeslelijkheden deel te nemen. Laten wij hopen, dat er voldoende eenheid in de, feestviering gebracht wordt, dan zal Vlijmen Donderdag 3 Oct. een feest be leven, als het nog maar zelden zag. Met ingang, van 12 September is de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse H. J. Schouten, overgeplaatst van Vlijmen naar Rotterdtm (telegraafkantoor). CAPELLE. De echtelieden A. van Dom melen en A. Paqui, wonende in de Heistraat alhier, hopen op 12 November a s. hun gouden huwelijksfeest tc vieren. In de. Heistraat geraakte een kind van J. van Zeist onder den wagen van (le Petrol. Mij. *De Automaat*. Een wiel ging den kleine over de borst. Dr. P. J. Kohier verleende de eerste geneeskundige hulp. DUSSEN,' 24 Sept. De werkzaamheden tot demping van een gedeelte der rivier z/De Dusse", nabij de R. K. Kerk met bijbehoorende wetken ziju in vollen gang en vorderen reeds goed. Ook met de klinker bestrating is thans een aanvang genomen. De weg ia daardoor thans slecht te berijden. RAAMSDONK DORP. Naaischool. Het onderwijs in de nuttige handwerken voor grootere meisjes zal aan de R.K. Bijzondere Meisjesschool aanvangen op 30 Sept. a.s. Op de dagschool knnnen bij deze inrich ting voor April 1908 geen meisjes meer worden geplaatst. RAAMSDONKSVEER, 24 Sept.. Benoemd. De heer Kuijsters, onderwijzer aan de Bij zondere school alhier, is als zoodanig be noemd te Huizen. 23 Sept. Een schoon werk is gister in onze parochie tot staud gebracht. Er is n.l. na eenige voorafgaande besprekiugeu en vergaderingen met de besturen en de leden van de reeds bestaande neutrale vak- vereenigingen der arbeiders een R. K. Volksbond opgericht, genaamd #Rerum Novarum". Bereids hebben zich reeds twee neutrale houden iu den R. K. Volksbond opgelost, terwijl verscheidene ongeorganiseerde arbeiders, ala rietsnijders, bakkers, griend- werkers enz., als lid van den R. K. Volks bond zijn toegetreden. Een voorloopig bestuur, met den heer J. Joore Jzn. als voorzitter, is reeds gekozen, terwijl ten spoedigste maatregelen zullen worden ge nomen om de diverse vakafdeelingen op R. K. grondslag georganiseerd te krijgen. Ook de spaarkas en het ziekenfonds, ver bonden aan den R. K. Volksbond, zullen weldra worden opgericht. Met dat al gaat onze parochie een schoone toekomst tegemoet. Wij feliciteeren dan ook den pastoor der parochie, den xeereerw. heer J. Van Brussel, wiens innigste verlangen thans in vervulling is gegaan. Dat de R.K. Volksbond ,RerumNovarum" moge groeien en bloeien is ook onze hart grondige wensch. TILBURG. Gisteren is de nieuwe tram van Tilburg naar Goirle—Hilvarenbeek en Esbeek feestelijk geopend. Een vijftigtal genoodigden namen gisterenmorgen deel aan den feestrit. Overal stonden drommen be langstellenden in de bevlagde straten. Ook in Goirle heerschte veel belangstelling, niet mioder in Hilvarenbeek. In Goirle werd de eerewijn aangeboden en door een der wethouders u&uieus het gemeentebestuur het welkom toegeroepen en de beste wens-hen geuit voor deze nieuwe onderneming. In Hilvarenbeek werd de tram in de kom der gemeente opgewacht en begroet met dc Nederlaudsche volksliedoren. In het hotel „de Va'k" werd door het gemeentebestuur een lunch aangeboden. In Esbeek werd de tram bij aankomst door i'e fanfare van Hilvarenbeek, die inmiddels hier was gearri veerd, met het Belgisch Volkslied begroet. Nu het einddoel van den rit bereikt wa«, werd den terugtocht ondernomen lntusschen wnren in Goirle de fabriekeu stop gezet en toen de tram daar terugkwam werd hij begroet door heel de Goirlesche bevolking met hare fanfare aan het hoofd. Onder een lustige marsch, omgeven door honderden, begeleidde de fanfare de tram tot buiten de kom van het dorp. Om ruim 2 uur arri veerde men weer in Tilburg. Om 4 uur vereenigden zich de deelnemers van den feestrit aan een feestmaaltijd inde Liedertafel Souvenir des Montagnards. De

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5