Rummer 79 Zondag 6 October 1907 30 Jaargang. Tweede Blad. Schitterende Feestelijkheden r. R. VAN OER VEN, ter gelegenheid van de plechtige instal latie van den Edelachtbaren heer ale Burgemeester van Vlijmen. Toen op Donderdag 19 September de telegraaf kwam mededeelen, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd secretaris van de Ven te benoemen tot burgemeester van Vlijmen, ontplooide zjch van schier alle woningen de natio nale driekleur, om daardoor reeds uiting te geven aan aller vreugde over deze benoeming. Aanstonds werden, nadat men zich vergewist had, dal Z Edelachtbare eene feestelijke ontvangst aangenaam zou zijn, plannen beraamd om de installatie zoo plechtig, zoo feestelijk mogelijk te doen zijn 3 October moest een feestdag worden voor geheel Vlijmen. De in huldigingsdag van hem, die door jong en oud, door rijk en arm, bemind wordt, moest tot eene onvergetelijke gemaakt worden. En daarin is men dan ook, ondanks het minder gunstig weder, vol komen geslaagd. Iedereen die de laatste dagen een wandeling door onze straten maakte, heeft de bedrijvigheid der buurtcommis- sien en particulieren kunnen zien, welke met koortsachtigen ijver de laatste hand legden aan straat- en huisversieringen, waarin men als 't ware wedijverde, om dit zoo smaakvol mogelijk te doen. Nu wij bekennen het, 't zag er aller wegen feestelijk, schitterend uit. De alge- meene groenversiering en vlaggentooi in de straten droeg hier niet weinig toe bij. Als het nu maar mooi weer wilde zijn. 't Zag er anders niet naar uit. Donderdagmorgen waren de angstig makende wolken verdwenen en goot de herfstzon haar gouden stralen over ons neder en zette de geheele gemeente in glans en gloed, een ieder vervullende met eene blijde stemming. 's Morgens reeds vroeg heerschte in alle straten een gezellige drukte- Sporen, trams, voertuigen en niet het minst fietsen brachten telkens nieuwe scharen bezoekers, welke overal in groepen de versieringen, waaraan men de laatste hand sloeg, in oogenschouw namen. En de bezichtiging daarvan was wel de moeite waard. De eerepoorten aan Wolput, De Akker, Achterstraat, Onzen- oort, De dijk, Melie en Haarsteegsche weg, waren zeer prachtig. Ook die, even voor het Raadhuis aangebracht, was een werkelijk kunststuk, waarvoor zoowel ontwerper als vervaardiger een woord van hulde niet mag onthouden worden. De poort, aangebracht in de Achter straat voorstellende een Slotpoort voldeed heel goed. 't Was een aange name afwisseling zoo'n poort tusschen alle van groen en bloemen opgetrokken poorten te zien. Kortom, alle eerebogen waren goed. Een ieder had zijn beste beentje voorgezet om zoo goed mogelijk voor den dag te komen, wat allen zonder onderscheid, was gelukt. Ook de buurten waar een algemeene versiering was aangebracht, zooals de Heystraat, Wolput, Haarsteegschestraat- weg en Haarsteeg zelf, zagen er recht feestelijk uit. Het raadhuis was vooral prachtig met groen en bloemen versierd en maakte een schitterend effect. Ook de talrijke versierde woningen, te veel om hier op te noemen, voldeden zeer goed Al deze versieringen en met die der verschillende straten, waar guirlandes en wimpels kwistig aan boomen en palen waren aangebracht, leverden een schit terenden aanblik op- Tegen 12 uur de lucht was reeds weer bedekt met zwart-dreigend uit ziende wolken was het in den Akker en vooral op den Dijk, waar de stoet, die den burgemeester zou afhalen, op gesteld werd, zeer druk. De prachtige praalwagens werden door een ieder bewonderd. De heer M. de Vaan, Wz. jongste wethouder en een groot aantal gardes d'honneurs, benevens massa's belang stellenden hadden zich intusschen aan de grens opgesteld. Eindelijk, daar kwam een rijtuig aan- j gereden, dat ons den lang verwachte' hier bracht. De heer M. de Vaan Wzn., wethouder, sprak den burgemeester als volgt toe Geachte Burgemeester Als jongste wethouder valt mij heden de eer te beurt u op de grens dezer gemeente voor het eerst het welkom toe te roepen. Welaan dan. burgemeester, treedt op het grondgebied uwer gemeente, blijf jaren en jaren in ons midden, over tuigd als wij zijn, dat in Vlijmen door uw wijs en onpartijdig bestuur in de toekomst veel vooruitgang zal lijn te bespeuren. (Bravo s.) De Burgemeester drukte den Wet- houder zeer hartelijk de hand en ant woordde Geachte Wethouder Ten zeerste dank ik u en ook de gardes d'honneur voor de aardige ont vangst en uwe hartelijke woorden, op de grens der gemeente. Het is me wer kelijk aangenaam, u als jongste en zeer verdienstelijke wethouder, bij de intrede in de gemeente te ontmoeten. Ik verzoek u mii op den verderen tocht te willen vergezellen. De heer A. Corman sprak namens de de gardes d'honneurs een hartelijk woord tot den burgemeester, 't Was hem aan genaam, zoo zei hij, Z.EA. een woord van welkom te mogen toeroepen. Uwe be noeming heeft ons met vreugde vervuld omdat wij, die in u hebben leeren ken nen, een man van »kunnen en willen», overtuigd zijn, dat u de belangen van onze gemeente steeds zult behartigen en voorstaan. Onder escorte van de gardes d hon neur ging men naar den ingang der gemeente, waar honderden en honderden 'stonden te wachten, verlangend hun burgemeester te zien en te huldigen. Een donderend hoera steeg op uit de menigte. De harmonie liet een fanfare hooren, de liedertafel zong een «Lang zal hij leven» en toen 't daarna even stil was, sprak de weled. zeergl heer Dr. H. W. F. Weijers den burgemeester namens de commissie voor den optocht en de deelnemers er aan, in het kort toe. Hij riep den burgemeester een hartelijk welkom toe en noodigde Z.E.Achtb. uit de eereplaats in te nemen in den stoet. Erop wijzende, dat duizenden zijn komst verbeiden, gaf hij de verzekering dat zijn intocht in de gemeente een zegetocht zou worden. (Bravo's.) De burgemeester dankte den spreker met een kort woord en dankte de com missie voor de vele moeiten en zorgen die zij besteed hadden om zijn installatie zoo plechtig te maken. Hij gaf de ver zekering dit op hoogen prijs te stellen. De heer Louis Daelmans sprak nog den burgemeester namens de bewoners van deze buurt als volgt toe Edelachtbare Heer I Met een gemengd gevoelyan schroom en vreugde nader ik tot u. Van schroom omdat ik mij bewust ben niet op vol doende wijze de gevoelens te kunnen vertolken, welke ons bezielen. Van vreugde, wijl ik met de keuze van U tot Burgemeester ten zeerste ben ingenomen. Aanvaardt dan Edelachtbare, uit mijn mond de meest oprechte hulde van de bewoners dezer buurten, Dijk en Groote Kerk. Wij wenschen U toe een lang en vruchtbaar leven als Burgemeester van onze Gemeente. Moget Gij, onder Gods zegen, en ge rugsteund door eendracht onder Uwe gemeentenaren, veel goeds voor Vlijmen tot stand brengen. En dat zulks uw streven is, wij vinden een grond daarvoor in uwen betrekke lijk jeugdigen leeftijd, in Uwe arbeid zaamheid, in Uwe voortvarendheid- Wend deze eigenschappen, deze deug den aan, tot vermeerdering van Vlijmens welvaart, tot verheffing van Vlijmens bevolking, niet het minst tot verbetering van toestanden in deze onze buurten. Nadat het hoerageroep van de enthou siaste menigte was bedaard, bood de jongejuffrouw Sijntje van Helmond onder een hartelijke toespraak een prachtig bouquet aan. De burgemeester, zichtbaar getroffen door deze grootsche, zoo oprecht ge meende hulde-betooging, sprak eenige hartelijke, uit het hart gewelde woor den van dank en gaf de verzekering dat hij de belangen van deze buurt ten allen tijde zou behartigen en voorstaan. f)e prachtige stoet, waar bijna geen einde aan scheen te komen, zette zich nu onder de lustige en opgewekte tonen van »Concordia« en omgeven door een ontelbare, van heinde en verre toege stroomde menigte, in beweging. De samenstelling van den stoet was als volgt 1 Maréechausseé's te paard. 2 Voetbalclub Olympiad Deze club in costuum en zittend op keurig ver sierde fietsen, waarin in 't midden de bal hing, had zorg gedragen voor een aardig openingsnummer. 3. Fietsclub »De Kampioen.* Op werkelijk aardige wijze heeft deze club den stoet aantrekkelijk weten te maken. Vooral leuk was de kermiswagen. De vogelkooitjes bezijden den wagen han gend, ontbraken niet. Ook de automobiel was heel aardig, evenals de Zwaan Kortom »de Kampioen* heeft op schit terende wijze deelgenomen aan den stoet. Overal werd deze groep dan ook be wonderd. 4. Liedertatel »Rust na Arbeid.* Deze vereeniging, gezeten op een ver sierden wagen, liet nu en dan een nummer hooren. 5. Kegelclub »Alle Negen*. Deze club eveneens gezeten op een wagen, waarop een kegelbaan, kegelde er aldoor op los. 6. Gardes d'honneur. 7. St. Catharina-schuts. Deze veree- niging, als alle overige, ook opgesteld op een wagen, had zelfs een schuts van hooge afmeting, op den wagen aan gebracht. De vogel mankeerde er niet aan. 8. Harmonie Concordia* Vlijmen. Deze harmonie blies er lustige op los en zag zich steeds omringd door een menigte lustig springende en hossende paartjes. 9. Kruisboog »Rust na Arbeid.* 10. Rijtuig commissieleden. 11. Handboog Buiten verwachting.* Deze handboogschutterij had haar best gedaan om eens netjes voor den dag te komen. En wij moeten het zeggen, 't is haar opperbest gelukt. Achter op den wagen waren eenige ridders opge steld, die den edelen handboog zoo goed weten te hanteeren. De overige leden waren allen in een helder wit buisje gestoken, wat het oog aangenaam aan deed- 12. Tooneelvereeniging »Les Ama teurs*. Deze vereeniging, die er steeds op uit is het publiek een aangenaam genot te verschaffen, heeft het publiek, door haar leuke voorstelling tijdens ge heel den tocht doen schaterlachen. »Les Amateurs* stelde voor het inhalen van den nieuwen burgervader, een bekende spectakel scène. Allerkod- digst waren de luidjes gegrimeerd en gekleed. >Les Amateurs* hebben succes gehad. 13. Kegelclub >Wilhelmina, Prins Hendrik*, gezeten in een rijtuig. 3 4 Garde d'honneur. 15. Bruidjes. 3 6. Rijtuigen der H.H. Raadsleden en Feestcommissie. 17. Rijtuig Burgemeester en Wethou ders. 18. Gardes d'honneur. 19. O. L. Vrouwe fjphuts. Deze schuts had met haar vaandel, tamboer en eenige leden in een rijtuig plaats genomen 20. St. Norbertus, Spoor- en Tramweg personeel. 21. St. Barbaraschuts. Deze vereeni ging, had op een met groen en bloemen versierden wagen een toren gezet waarin St Barbara geplaatst was, voorstellende gevangenschap in een toren. 22. Kruisboog »De Vooruitgang» 23. Kaartgezelschap »V. H.« Deze leden zaten heel gezellig op een wagen een potje te smousjassen of te rikken. Het leitje met het stukje krijt ontbrak niet, evenmin als het bittertje en potteke bier. 24. Kruisboog Willem Teil.* 25 Harmonie »Euphonia« Kaatsheu vel- 26. Kaartgezelschap »De Vooruitgang. 27. St. Jozefs Werkmansverzekering. 28. »St. Willibrord*, Boerenbond. 29. Garde d'honneur (ponny's). 30. Wilhelmina*Paardenverzekering. 31. »St. Cunera* Vee verzekering. 32. Zaagmachine. Op 'n grooten flinken wagen stond een zaag- en boormachine waaraan de krullejongen stond te draaien. De overige flinke, stoere timmerlieden stonden te schaven, hameren of waren met een beitel bezig. Het geheel was een zeldzaam mooie ambachtswagen. 33. »St. Cunera* Kalfveeverzekering. 33. Kaartgezelschap »Recht door Zee 35. Kaartgezelschap Lustige Strijders. Deze wagens geheel met speelkaarten beplakt, waren aardig met groen en bloemen opgesmukt. De kaartspelers hadden goeden zin en als zij den bur gemeester passeerden zwaaiden zij met hoed of flesch dat het een aard had. 36. Kruisboog (v. d. Loo.) 37. Wagen Arbeid Adelt.* Deze wagen, was eveneens prachtig met groen, guirlandes en bloemen omhangen en sloot op waardige wijze den stoet. 38. Marechausséé te paard. Zoo, goed geordend, trok de stoet vooruit. In de Akkerstraat bood de jongejuffrouw Anna Nelissen onder een aardige, lieve toespraak, een bouquet aan. Dc Burgemeester dankte de lieve kleine recht hartelijk en zei steeds de belangen van haar buurt goed te zullen behartigen. Bij de eerepoort op den Akker, schuin tegenover het tramstation, was het de jongejuffrouw Agnes Pulles, die, namens hare buurtgenooten den burgervader har telijk welkom riep en hem een bouquet aanbood. De Burgemeester dankte op innemende wijze de jongejuffrouw voor haar aardige attentie, zei alle inwoners te beminnen, doch die van den Akker als het dichtst Devolkt zijnde, vooral. Hij zei deze attentie op prijs te zullen stellen en steeds de belangen van de bewoners van de Akker te zullen behartigen. Een krachtig »lang leve de Burge meester* steeg uit de dicht opeen gepakte menschenmassa op. In de Voorstraat geschiedde eene bouquet-aanbieding door mej. Dina Daelmans. Ook hier dankte de bur gemeester met een kort, doch hartelijk woord. Te ongeveer half twee arriveerde men aan het prachtig versierde raadhuis, waar verscheidene autoriteiten met hunne dames hadden plaats genomen. Voorafgegaan door een 6-tal bruidjes beklom de burgemeester met gevolg de trappen van het stadhuis. Boven, in het portaal, had de jongejuffrouw W. van Helvoirt de eer den burgemeester onder het uitspreken van een toepasselijk vers, een bouquet te mogen aanbieden. De raadszaal, die door een kunste naarshand als 't ware in een bloemen tuin was herschapen, maakte op een ieder, vooral tijdens de officieele plech tigheid, een diepen indruk. Op den achtergrond prijkten tusschen eene rijke groenversiering van palmen en andere planten de bustes van H. M. de Koningin en Z K. H. den Prins der Nederlanden, terwijl alle deur- en raamkozijnen met prachtige bloemen waren afgezet. Toen allen op hun plaatsen waren aangekomen, nam de 85-jarige wet houder, den heer van Oyen, den ambts ketting, hing dien om des burgemeester's hals en sprak daarbij als volgt Geachte Burgemeester Het is me als oudste wethouder een groote eer u met het teeken uwer waar digheid te mogen sieren. De burgemeester drukt den wethou der hartelijk de hand en opent de open bare vergadering. Door den waarnemenden secretaris, den heer van Helvoirt, wordt voorlezing gedaan van een ingekomen schrijven van den Commissaris der Koningin, dat bij Kon. besluit van 18 Sept. j.l tot burgemeester der gemeente Vlijmen is benoemd de heer G. P. van der Ven, secretaris der gemeente. Daarna vraagt de Burgemeester wie van de leden het woord verlangt, waarna dit wordt verleend aan het jongste lid van den raad, den heer G. van stokkum die het volgende zegt: Edelachtbare heer Als jongste lid dezer vergaderig, be schouw ik het als een eer, mij opgedra gen te zien, een woord van hulde tot U te spreken. Verkeerden de gemeentenaren van Vlijmen sinds eenigen tijd in onzekerheid wie de plaatsvervanger zou worden van Burgemeester Zwaans, thans is het oo- genblik daar, dat wij U als opvolger mogen begroeten. U. geachte burgemeester, als nieuw hoofd der gemeente, breng ik namens de overige raadsleden, ja namens V lij mens geheele bevolking, de hartelijkste gelukwenschcn met Uwe hooge onder scheiding. Naast God danken wij daarom Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin voor Uwe benoeming. Moge Gods zegen op U rusten, moge Hij U voorlichten, opdat Gij steeds met de meeste nauwgezetheid de belangen van Vlijmen eerlijk en onpartijdig zult kunnen voorstaan. (Luide Bravo's.) De Burgemeester neemt daarna het woord en zegt, hoewel zichtbaar aange daan, op zeer kalme wijze Geachte leden van den Raad dezer gemeente Zeer gevoelig en erkentelijk voor de wijze, waarop gij mij thans huldigt als uwen voorzitter, als burgemeester dezer gemeente, dankbaar voor de sympathieke woorden door uwe vergadering bij monde van het jongste lid, den heer Van Stok kum, tot mij gericht, gevoel ik mij ver plicht en gedrongen een woord van dank en hulde te brengen aan onze innig geliefde Koningin Wilhelmina. Moge het Haar gegeven zijn, Mijne Heeren, nog lange jaren onder Gods zegen en in de beste gezondheid de welvaart van ons dierbaar vaderland te kunnen bevorderen dank ook aan Harer Majesteits vertegenwoordiger in deze provincie den heer Commissaris der Koningin, ook Z.H E.Gestr. zij het ge geven onder Gods zegen nog jaren werk zaam te zijn in 't belang onzer provincie dank aan mijn ambtsvoorganger, den heer Zwaans, voor de wijze, waarop hij gedurende 30 jaren de belangen dezer gemeente heeft behartigdook dank ik de beide wethouders, omdat zij op zoo uitnemende wijze de gewichtige vraag stukken, welke er tijdens de vacature zijn aan de orde geweest, tot zoo'n goed einde hebben weten te brengen. En alvorens deze vergadering te sluiten, Mijne Heeren, wil ik u op deze plaats de plechtige verzekering geven, dat ik mijne beste krachten zal wijden aan de belangen onzer gemeente dat mijn toe komstig bestuur u zal bewijzen, dat door mij in alle opzichten de strikste onpar tijdigheid zal worden betracht, doch wil ik mijn voornemen ten volle tot zijn recht doen komen, Mijne Heeren dan verzoek ik u, staat ook ook mij onpartijdig en wars van alle persoonlijke belangen en kwesties, bij in de beharti ging der gemeentezaken. Wel is waar ligt het in den aard der zaak, dat het persoonlijk belang dikwijls wordt getoetst aan het algemeene, doch, Mijne Heeren, gedenk in zulke hachelijke oogenblikken de woorden heden door mij tot u ge sproken en ik ben er van overtuigd, dat het uitspreken van een onpartijdig »voor« of »tegen* u niet zwaar zal vallen. Gaan wij zoo dit nieuwe bestuurstrijdperk in, dan kan onze dierbare gemeente, waar op verschillend gebied zoo'n mooi ar beidsveld voor ons gereed ligt, eene schoone toekomst tegemoet gaan. Langdurige bravo's weergalmen door de raadszaal als het bedaard is geworden vraagt de Burgemeester of een der leden nog het woord verlangt. Daar geen der leden het woord verlangt, sluit de Voor zitter deze openbare vergadering. Hierna biedt de Voorzitter van de commissie van ontvangst, de heer Notaris Tacx, den eerewijn aan geleverd door den heer Th. van Hest en houdt daarbij een toespraak. Spreker zegt, dat door de Koninklijke benoeming, de edelachtbare heer van der Ven thans aan het hoofd staat der gemeente en dat het een feit is, dat ge heel Vlijmen met deze benoeming is ingenomen. Spreker ontveinst echter niet, dat veel van den burgemeester wordt verwacht omdat hem op zoo'n jeugdigen leeftijd de eer te beurt is gevallen benoemd te worden omdat hij in de volle kracht van zijn leven is en ook omdat hij in ruime mate de kennis van de gemeente administratie bezit. Het beleid en de takt, om op tt treden, zullen daarbij zeker niet ont breken. Moge u met deze hoedanigheden veel tot stand brengen, 't geen te zekerder 't geval zal zijn, als de noodige overeen stemming en wederzijdsche waardeering bestaat tusschen u en het College, dat met u het bestuur uitmaakt. Ook dit te bevorderen is een zaak van gewicht. Hedenmorgen is door u de heilige eed gedaan, dat u naar recht en billijkheid, naar best vermogen de belangen van Vlijmen zult behartigen en bevorderen. Dat heer Burgemeester, zoo vervolgde spreker, geeft u recht op aller steun bij de vervulling dier taak- Ten slotte wenscht spreker den burge meester namens de commissie van Ont-

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1