en m IS "9 Nm umer 82. Donderdag 17 October L907. 30* Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. l| UIT IIOOGE KRINGEN. ts, 3rt, ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen ikei en FEUILLETON. aise ver, Uitgever: ■ken. iEOE Igens iwste dooi elfecl iik fin?! N [RIJ mo- recepi bloed, ijiend jn ou- g> be. tering, id wej tcgei !o den it rer. 5 ver- fANS. S Or. gist. lie Jg-OBSBBB Echo van het Zuiden, eu Lansxlraalsrlir Couraut, Dit Blad verse' Ijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtbntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot* letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. odigd no- en etc. net cd en. Door de regeering zijn drie wetsont werpen ingediend betreffende iiet in overweging nemen van een voorstel van verandering in het Ille in het IVe Hoofdstuk en in de Additioneele Arti kelen der Grondwet. In de Memorie vaD Toelichting her innert de regeering, dat de redenen, welke haar bewegen Grondwetsherziening voor te stellen, bekend zijn. Niet langer mag de Grondwet het beletsel zijn voor de oplossing van het kiesrechtvraagstuk. De twee hoofdgronden, welke, in onderling verband, naar het oordeel der regeering het voorstel tot opruiming van de belemmeringen, welke de artt. 80, 127 en 143 behelzen, volkomen recht vaardigen, komen hierop neder. lo. dat de bestaande grondwettelijke formule, beoogende de taak van den kieswetgever te omschrijven, aan zoo danige gebreken lijdt, dat zij daartoe onbruikbaar moeten worden geacht 2o. dat die grondwettelijke formule cene rationeele regeling van het kies recht, overeenkomstig de overtuiging van de meerderheid der Volksvertegen- wooidiging, in den weg staat. De regeering zet dit verder in den breeden uiteen. Plaatsgebrek noopt ons echter het voor heden hierbij te laten. De volgende wijzigingen werden voor gesteld In art. III (Grondwet) art. 79 wordt: de Staten-Generaal zijn verdeeld in eene Eerste en eene Tweede Kamer. De Eerste bestaat uit vijftig, de Tweede uit honderd leden. art. 80 wordtde leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de kiezers die de wet aanwijst. art. 81 wordtalles wat de uitoefening van het kiesrecht en de wijze van ver kiezing betreft, wordt door de wet ge regeld. Indien de wet bepaalt, dat de 66) Roman naar 't Engelsch. ..Vaarwel Reynolds," zeide Marie, hem de baud reikend, ,,en heb duizeudmaal dauk voor uwe vrieudelijkheid „Uwe Hoogheid is te goed." stotterde de man. „Het doet ons allen vreeselijk leed, dat U ons gaat verlaten, maar als ik zoo vrij mag zijn, het te zeggeu. Uwe Hoogheid doet er toch goed aan, te gaan, Clyve Court is geen plaats voor zulk eene dame." Zoo, dat was hem gelukkig van het hart. Na maakte hij met verlegen haast rechtsom keert en ging. Geroerd blikte Marie hem na. Er was veel drukte in zijn gang, veel genadigs in zijn knikje, dat hij voor eenige spoorbe ambten over had, maar dat hij takt en een goed hart bezat, daarvan had hij menigmaal proeven afgelegd. Juist was hij van plan, de vestibule van 't itation te verlaten, toen Marie hem eerbiedig ter zijde zag wijken, om plaats te maken voor een persoon die haastig binnentrad. „Jack!" riep zij uit en nu trok zij zich Bnel van het venster terug, stond midden in de coupé met de hand op de borst en wist niet juist of datgene wat haar hart zoo luid deed kloppen, vreugde of schrik was. Toen nauwelijks een seconde de deur geopend werd, toen riep zij toch, zonder zich lang te bezin nen." „Ach Jack, wat een geluk, dat ik jou nog eenmaal zie 1" „Heb maar geen angst, gij zult mij in uw leven nog tamelijk veel zien." Na deze verze kering trok Jack Vernon iets uitdenzak.dat hij den dienstijverigen conducteur in de hand drukte, hierop vloog het portier dicht en nam hij tegenover Marie plaats. Nu zette de trein zich in beweging, en zij vroeg angstig: „Merkt gij het ook, Jack?" leden der Tweede Kamer in kiesdistricten worden gekozen, regelt zij tevens de daarvoor noodzakelijke verdeeling van het Rijk. Het eerste lid van art. 82 (aantal leden der Eerste Kamer) vervaltde aanhef van het tweede lid wordtDe leden der Eerste Kamer worden gekozen door de Provinciale Staten in de volgende ver houding art. 84 wordt gelezenom lid der Tweede Kamer te kunnen zijn wordt alleen vereischt dat men Nederlander zij niet bij rechterlijke uitspraak de beschik king of het beheer over zijn goederen hebben verloren noch van de verkies baarheid ontzet zij, hij den ouderdom van 30 jaar vervuld hebbe. Het eerste lid van art. 85 wordt ge lezen De leden der Tweede Kamer worden gekozen voor vijf jaren. Artikel 88 (benoeming van den voor zitter der Tweede Kamer door de Kroon) vervalt. Het eerste lid van art. 84 wordt ge lezen de leden genieten reis- en verblijf kosten volgens de wet. Art. 90 wordtom lid der Eerste Kamer te kunnen zijn, moet men voldoen aan de vereischten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld (de verdere vereischten vervallen dus.) Art. 91 wordtDe leden der Eerste Kamer worden gekozen voor negen jaren. Een derde gedeelte treedt om de drie jaren af volgens een daarvoor te maken rooster. De uitvallende leden zijn dade lijk herkiesbaar. De wet kan de aftreding volgens den hier bedoelden rooster pro- vinciegewijs regelen. De leden leggen (enz. evenals de bestaande tekst.) Art. 92 vervalt. Het opschrift der vierde afdeeling wordtvan beide Kamers en van de Veieenigde Vergadering. Art. 95 wordtElke Kamer heeft het recht van onderzoek (enquête), te regelen door de wet. Art. 96 wordtEerste lid gelijk het bestaande artikel Vervolgens De wet kan bepalen, dat eenig ambt, bezoldigd uit de kas van het rijk of van de kolo niën en bezittingen in andere wereld- deelen, onvereenigbaar is met het lid maatschap van eene der beide of van beide Kamers der Staten Generaal. De Dat wij rijden? O zeker," knikte hij. „Wij willen toch zeker niet op 't perron blijven staan „Gij reist zeker naar Exeter vroeg zij terwijl haar hart klopte. „Dat zal ik u juist zeggen, zoodra ik weet, waarheen gij gaat „Ik Naar Duitschland." „Dat is gevaarlijk ver. Hoe zou het zijn als ge het doel der reis wat in zoudt krimpen, b. v. naar Courtenay Hollow „Neen, neen, antwoordde zij haastig, naar Courtenay Hollow ga ik niet." „Hm" zeide hij. „Ik weetal waarom. Ove rigens, dit moet ge toegeven, kleine, wat be treft mrs. Eagles heeft Lady Jane, gelijk gehad." „Wat?" riep zij verbaasd. „Dat zegt gij „Waarom ik niet?" „Ik meen dat gij mrs. Eagles bemint 1" „Wie zegt dat. „Maar Jack iedereen „Dan dwaalt iedereen," hernam Jack ge- ergerd. „Is het mogelijk?" murmelde zij. „Dat ge rucht zou dus geheel uit de lucht gegrepen zijn „N—een," antwoordde hij aarzelend, „geheel uit de lucht gegrepen is 't niet Molly. Ik wil u openlijk de waarheid zeggen. Een tijd lang heb ik mezelf ingebeeld op die vrouw verliefd te zijn. Terwijl ik in mijn dwaasheid daarvoor geen beteren grond wist, waarom ik dag in dag uit naar Clyve Court werd gejaagd zoo meende ik, dat hare schoonheid daarvan de oorzaak moest zijn. Toen ik echter giste renavond de slechte ziel in haar ontdekte achter dat lieve mom, toen was mijne illusie geheel voorbij." „Ach, God zij dank, dat het daarmee uit is!" riep zij uit. „Zij is niet de vrouw om u gelukkig te maken." „Neen, daartoe behoort eene geheel andere, stemde hij toe met een blik, die haar verward de oogen deed neerslaan. En 't gesprek weer vlug op Lady Jane Courtenay terugbrengend, zeide zij „Ja, wat betreft mr. Eagles, heeft groot tante gelijk gehad, dat is niet te loochenen, maar weet gij wat Jack Het doet mij leed, wet regelt voor zooveel noodig de ge volgen van de vereeniging van het lid maatschap van eene der beide Kamers met ambten, bezoldigd uit de kas van het Rijk of van de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen, niet in het eerste krachtens het tweede lid uitgesloten. Krijgslieden in werkelijken dienst (enz. gelijk het derde lid van het tegenwoordig artikel). Zij die na hunne verkiezing tot lid van de Staten Generaal een bezoldigd staats ambt, dat zij niet reeds tijdens die ver kiezing vervulden, het ambt van minister uitgezonderd, aannemen, verliezen, tenzij de wet anders bepaalt, van rechtswege het lidmaatschap, maar zijn herkiesbaar. Art. 97 wordtDe leden der Staten- Generaal, de ministers en de krachtens het tweede lid van art. 110 aangewezen commissarissen zijn niet gerechtelijk ver volgbaar voor hetgeen zij in de verga dering der Staten-Generaal hebben gezegd of aan haar schriftelijk hebben overlegd. Art. 86 wordt hierachter geplaatst. Art. 98 wordtElke Kamer beslist over de toelating harer nieuw inkomende leden, na onderzoek hunner geloofs brieven. Kent de wet beroep tegen de verkiezing toe bij de rechterlijke macht of bij een college, met administratieve rechtspraak belast, dan beslist de Kamer niet dan na het verstrijken van den termijn van beroep of nadat daarop on herroepelijk is beslistin het laatste geval met inachtneming van deee be slissing. Art. 99 wordtElke Kamer benoemt voor het tijdvak eener zitting haren voorzitter en hare ondervoorzitters uit haar midden Zoolang die benoeming niet heeft plaats gehad bekleedt het oudste lid in jaren, dat aanwezig is, het voorzitterschap en belegt de verga deringen. Elke Kamer benoemt haren griffier en hare commiezen-griffier. Mede worden door of van harentwege de verdere ambtenaren en beambten bij de Kamer werkzaam, benoemd. De aldus benoem den mogen niet tegelijkertijd lid van eene der Kamers zijn. Elke Kamer stelt haar Reglement van Orde vast. Het tweede lid van art. 100 wordt dat het zoo is. Ik had gaarne gezien, dat mrs. Eagles de vrouw geweest was, waarvoor ik haar hield, al was het maar om mijne familie tot dat inzicht te kunnen brengen en dien klassenstaat in hen wat minder te doen wor den, wat op klassenhaat en kastengeest, dat moet ge toegeven Jack, daarop loopt hun geheele afschuw uit. Het was op de eerste plaats, de vrouw van nederige afkomst, waar mee ze niet willen verkeeren. En toch is 't zoo onrechtvaardig, want eenige der beste en edelste menschen, die ik gekend heb, zijn van nederige en eenige der meest karakterlooze en erbarmelijke daarentegen van voorname afkomst. Hoe is uwe ondervinding op dit gebied, Jack?" «Dezelfde, lieve schat. De adel is niet het eigendom eener zekere klasse." «Nu, jnist daarom had ik tante Jane en de anderen eens gaarne een heilzame lesgegeven, riep zij met flikkerende oogen. «En in plaats daarvan," hernam hij lachend, «hebt gij toch eene voldoening, daar wij beide arme zondaars, gij en ik, Molly dank zij deze aartshuichelaarster deze les mogen opslikken." «Ho, ho, in den grond hebben wy toch gelijk 1" «Zeker en in den loop van tijd, zal het ons nog gelukken, den een na den andere uit onze lieve familie daarvan te overtuigen. «Juist, maar gaat gij nu onverbiddelijk naar Duitschland «Jack, ik heb eene vriendelijke uitnoodiging beslist aangenomen." Zoo Eene uitnoodiging, waarheen 1 rNaar Möhringsberg bij Eisenach." «Eisenach Thüriugen niet waar Hm Uit de wereld is het niet, maar als ik u eens tot daar begeleidde, dan zouden alle klotstantes van Doveton «ach 1 en wee 1 schreeuwen. Maar tot Londen reis ik mee. De meest booze tong kaü toch niet van mij verlangen, dat ik mijne bruid door dat moderne Babyion laat dwalen. «Jack," stamelde zij bloozend, «gij moet mij niet meer zoo noemen. Het was zoo goed en edel van u, dat gij vanmorgen zoo voor mij zijt opgetreden, maar wat twee zulke menschen als mrs. Eagles en miss Fortescue Hunne gewone zitting wordt geopend op den derden Dinsdag in September, of op een dag binnen twee maanden na een ontbinding van de Kamers der Sta ten-Generaal of van een van beide, in dien deze ontbinding binnen twee maan den voor den derden Dinsdag in Sept. heeft plaats gehad. Het eerste lid van art. 101 wordtDe vergaderingen der beide Kamers worden in het openbaar gehoudenhet vierde lid Over de punten in besloten verga dering behandeld kan daarin ook een besluit worden genomen en geheimhou ding worden opgelegd. Art. 105 wordt: De Kamers mogen niet beraadslagen of besluiten indien blijkt dat niet meer dan de helft van het bii art. 79 bepaalde getal leden tegen woordig is. Art. 108 wordtbehoudens het be paalde in art. 39 en in art. 48 wordt de vereenigde vergadering der Staten-Ge neraal, in gevallen waarin de Grondwet haar vordert, bijeengeroepen door den Koning. Op de vereenigde vergadering zijn van toepassing de artt. 94,95,99, derde lid, 101, 105, 106 en 107. In eene vereenigde vergadering wor den de beide Kamers als ééne beschouwd en nemen hare leden, naar willekeur, door elkander plaats. De leiding der vergadering is bij den voorzitter der Eerste Kamer. De vereenigde vergadering bepaalt In haar Reglement van Orde wie voor andere gevallen dan in art. 40 tweede lid bedoeld, bij afwezigheid van den voorzitter diens plaats zal bekleeden, alsmede wie het griffierschap zal ver vullen. Art. 112 wordt: de Tweede Kamer heeft het recht wijziging in een voorstel des Konings te brengen. Achter art. 119 komt een nieuw artikel: De Koning zendt de voorstellen van wet, hetzij andere, door hem aan de vereenigde vergadering der Staten-Gene raal te doen, bij eene schriftelijke bood schap of door eene commissie aan haar toe. Op deze voorstellen zijn van toepas sing de artt. 110, tweede lid, 111 en 112. Van de aanneming en de niet-aanne- ming van voorstellen geeft de vereenigde van mij denken, is mij ten slotte onver schillig. Hij had tegenover haar gezeten, nu nam hy naast haar plaats en terwijl hij zacht zijn arm om hare sierlijke gestalte sloeg, vroeg hij haar liefdevol aankijkend Molly, bemint gij mij, of mint gij mij niet?" «Jack, ik ik heb het u toch ol gezegd, perstte zij er onder hevig hartkloppen uit. «Gij bemint mij dus en niet als een goede oom «Gekheid, Jack. Meer dan alles ter wereld. «Nu en ik u geen jota minder." «Dat is niet waar dat praat gy u aan 1" «Kleine baas Ik wou eens dat ge gisteren nacht mijne vertwijfeling gezien hadt, nadat ge 't zoo akelig van mij had afgemaakt. Dat ik toen mijn 1 eet je verstand nog behouden heb is mij een wonder." «Jack, murmelde zij, hoofdschuddend,«hoe kan, hoe kan dat nu zoo in eens zijn?" «Het is niet zoo in eens, dwaasje, «het is altijd geweest. Ik was slechts blind als een vleermuis en zag niets, tot mij gisteren de oogen geopend werden." «Gistere* namiddag?" «Na dien kus, die u in toorn weggejaagd heeft, ging mij het licht op en sedert weet ik eerstens dat ik niet kan leven zonder u, en tweedons dat ik verlang naar nog znlk een kus. Mag ik, Molly?" Verlangena keek hij haar aan, maar zij stiet hem met plotselinge heftigheid terug. Het zou te schoon zijn, stamelde zij, te hemelsch, maar het gaat niet. Gi', moet eene schoone vrouw hebben, Jack, beslist 1" »Nu," hernam hij met verbazing, »l"Üg ilt die dan niet? Kan men zich op de wereld iets schooners denken, dan die kleine persoon naast wie ik zit?" «Jack, dat is onzin. Gij hebt het me zelf eens eerlijk gezegd, dat ik niet schoon ben. «Dan was ik toen ia al mijne eerlijkheid een ware ezel, die zelf niet wist, wat schoon heid is." «Bah, Jack Dat te zeggen is uwer niet waardig." Molly, kijkt eens in de spiegel? «Ja, en ik zie dan een klein, brum ding vergadering kennis aan den Koning, met gebruikmaking van de, voor zooveel noodig gewijzigde formulieren, in art, 114 voor deze kennisgeving vastgesteld. Het opschrift der 6e afdeeling wordt Van de Rijksbegrooting, het verder be heer en de verantwoording der Rijks geldmiddelen. Art. 124 wordt: De ontwerpen der algemeene begrootingswetten worden jaarlijks door den Koning bij de Tweede Kamer ingediend bij het openen (enz. volgens het bestaande artikel). Art. 126 wordt: Het verder beheer en de verantwoording der Rijks geld middelen worden door de wet geregeld, met dien verstande, dat de jaarlijksche rekeningen der uitgaven en ontvangsten, ook al worden zij niet bij de wet vast gesteld, onverwijld door den Koning aan de Staten-Generaal worden toegezonden. De wijzigingen, voorgesteld in het IVde Hoofdstuk, zijn de volgende Art. 127 woidt: De leden der Provin ciale Staten worden voor zes jaren recht streeks gekozen door de kiezers die de wet aanwijst. De helft dier leden treedt om de drie jaren af. Om lid der Provinciale Staten te zijn wordt vereischt, dat men Nederlander (enz., overeenkomstig het tegenwoordig artikel). Art. 128 wordtOntbinding van de Eerste Kamer heeft van rechtswege ontbinding van de Provinciale-Staten ten gevolge. Het besluit, waardoor de ontbinding van de Eerste Kamer wordt uitgesproken, houdt tevens den last In tot het kiezen van nieuwe Provinciale Staten en tot het samenkomen der nieuw gekozen Staten, een en ander binnen vijf-en-dertig dagen. Het derde lid van art. 134 (goedkeu ring door de Kroon der provinciale ver ordeningen) vervalt. Aan art. 135 wordt toegevoegdDe wet bepaalt, welk gezag de Staten ver vangt, wanneer deze in gebreke blijven de gevorderde medewerking te ver- leenen. Art- 139 wordtde Staten benoemen oen college van Gedeputeerde Staten (enz. overeenkomstig het bestaand artikel). Art. 143 wordt: Aan het hoofd der gemeente staat een raad, welks leden rechtstreeks voor een bepaald aantal jaren worden gekozen door de kiezers, die de wet aanwijst. Om lid van den raad te kunnen zijn wordt vereischt, dat men Nederlander (enz. overeenkomst het bestaand artikel). Het vierde en vijfde lid van art. 144 worden omgezeten gelezen De wet bepaalt, welk gezag het gemeentebestuur vervangt, wanneer dit in gebreke blijft de gevorde medewerking te verleenen. Wanneer de regeling en het bestuur van de huishouding eener gemeente door dèn gemeenteraad grovelijk wordt ver waarloosd, kan eene wet de wijze be palen, waarop daarin, met afwijking van het eerste en het tweede lid van dit artikel, wordt voorzien. Aan het art. wordt toegevoegd Be houdens de uitzonderingen door de wet bepaald, zijn de vergaderingen van den met eene veel te korte neus." «Hoe wonderlief dit kleine, bruine ding is, en hoe betooverend juist dat korte neusje, dat kunt gij niet begrijpen." „Jack, als gij meent, dat gij mij een pleizier doet, door te zeggen dat ik uwen smaak heb bedorven begon zij. Doch hij onderbrak haar met heftig lachen. Nooit in zijn leven, had hij beter zijnen goeden smaak bewezen en dat liet hij zich den kus, waarnaar hij verlangde, niet langer onthouden. „Mijn lieveling, mijn kleine schat, fluis terde hij, haar innig tot zich trekkend. „Gij zult het zien, het wordt een goddelijk leven!" „Jack, mijn Jack," murmelde zij, „ik kan het nog niet snappen. Mij is 't, als ware het een droom, waaruit ik na korten of langen tijd moest ontwaken 1" „Heb geen vrees," hernam hij, „de droom duurt eeuwig." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1