Provinciaal Nieuws. Uitvoeringen. ^TSHËUVEL, Nummer 85. Zomlag 27 Zondagmorgen ten 12 uur zal door de Liedertafel Oefening en Vermaak" op Musis Sarcrum worden uitgevoerd Programma Ad Libitum. Volksmatinée der Waalwijksche Har monie op Zondag 27 Oct. Aanvang 12 uur. Programma 1. Le Fontainois, marche. Krein. 2. La Dame de Coeur Duval. Ouverture. 3. Fantaisie sur l'Opéra Donnizetti. Fille de Regiment. 4. Bonn'e HumeurC- Faust- Polka 2 Pistons. 5. Jagerslust, Galop Kiesler. WAALWIJK, 26 Oct. 1907 Nuts vergadering. Donderdag 24 October had in een der benedenzalen van Hotel Verwiel plaats de eerste Nuts-vergadering van dit seizoen, die zeer druk bezocht was. Nadat de Voorzitter, de heer A. Fetter de opgekomene leden hartelijk welkom geheeten had, en daarbij herinnerd had aan de rede van de Voorzitster der Algemeene Vergadering, Mejuffrouw Johanna ter Meulen, die zoo uitstekend gewezen had op het groote doel van 't >Nut, dat vooral hierin bestond, dat de verschillende standen elkaar meer zouden naderen en elkaar zouden meedeelen eikaars ontwikkeling en kennis en ook stoffelijke goederen, werd het woord gegeven aan Mevrouw M. E. Arntzen- Wafelbakker van Amsterdam, die tot onderwerp gekozen had: de Gudrun-Sage. De spreekster begon met te herinneren dat deze Gudrun-Sage, bewerkt door Albrecht Rodenbach niet verward moest worden met het oude Gudrun lied, dat in de nieuwe bewerking wel veel van de oude gegevens behouden was, maar dat er nieuwe trekken aan toegevoegd waren, en o. a. Gudrun hier geteekend was als de vrouw met meer gevoel, tegenover de oude Gudrun, wel ook trouw en vol plichtbesef, maar toch meer hard en ongevoelig. Het geheel? stuk tintelde van gevoel, hartstocht en liefde Het was een moeielijk werk om dit stuk- geheel in 't leven, en de karakters goed uit te beelden. Mevrouw Arntsen heeft dit gedaan, de aanwezigen ge raakten onder den invloed van haar woord, want zij had haar ziel gelegd in het werk, dat zij voordroeg. Het werd laat, maar de Voorzitter kon aan het eind een welverdiend woord van hulde aan de spreekster brengen, die zulk een genotvollen avond aan de talrijk opge- komenen verschaft had. Voetbal. Morgen speelt W. V. I haar derden competitie— wedstrijd tegen B. V. C. Boxtel op het terrein van W. V. Aanvang 2Va uur. W. V. II gaat naar 's Bosch spelen tegen Constantia. W. V. III naar Victoria te Drunen. Uitvoering. De gunstig bekende tooneelvereeniging >Vooruitgang zij ons Doel" zal Zondag 3 November a. s. hare eerste winter- uitvoering geven op de bovenzaal van den heer Chr. v. d. Werff. Opgevoerd zullen worden »de Broederhaat", drama en »Bezoek van peetoom" blijspel. Wij twijlelen niet of deze uitvoeringen die 't vorig jaar zooveel succes hadden, zullen ook thans veel bezoekers trekken. Een trouwe koe Gisteren werd door den heer H. v. L. alhier eene koe verkocht aan den heer H. te Sprang, die ze in een weide bracht aan de oude straat aldaar. Spoedig was ze echter daaruit ver dwenen en vannacht ontmoette de politie agent Didden haar alhier ter hoogte der Poststraat op weg naar de oude weide. Vanmorgen vernam hij spoedig wie de eigenaar was, die ze reeds in bezit heeft genomen. Ongevallen. Gisterenmorgen had een aankomende jongen een zekere V., terwijl hij met een fiets bezig was, bet ongeluk met zijn vinger tusschen het rad en den ketting te geraken waardoor een lid van een zijner vingers geheel werd afgesneden. Dr. van Gils verbond hem. Gisterenmiddag werd een zoontje van Notaris de Vocht door een kolen wagen aangereden. Slechts aan het nog juist tijdig toespringen van den heer Verhulst, die het ongeval zag aankomen, is het te danken, dat een der wielen van den zwaren wagen niet over de hals van het knaapje is gegaan. Het knaapje is er nu met den schrik en eenige minder beduidende wondjes Oct. 1907. 30e Jaargang. afgekomen. Wagenbestuurders mogen vooral, wan neer de scholen aan- en uitgaan, wel goed opletten. Attentie Wij vestigen gaarne de aandacht op onze nieuwe feuilleton »De wraak der heideheks*, waarmede heden een aan vang gemaakt, 't Is een boeiend werk, overwaard nauwkeurig gevolgd en be waard te worden. St. Crispin eu Crispioianus. (Slot.) De- Eerw. heer Fransen, kapelaan van Baardwijk zette hierna breedvoerig uit een, dat een weerstandskas niet is om schadeloos te stellen, maar alleen om de leden in zoo'n periode in het leven te houden. 't Is maar juist genoeg zegt spreker, om ervan te kunnen eten. Hij zegt dan dat een ongehuwde zeker zoo goed met f3 kan rondkomen als een gehuwde met f 6. Hij gelooft dan ook niet dat ongehuwden zoo laf zullen zijn om dan, om die reden, onderkruipers diensten te gaan verrichten. Na nog eene breedvoerige discussie werdt besloten aan gehuwdenen gezins hoofden f 6 per week uit te keeren en aan ieder kind beneden de 16 jaar f0.50; aan ongehuwden f3. De afdeeling Kaatsheuvel vraagt nog of een weduwman zonder kinderen als ge huwd of als ongehuwd wordt beschouwd. Besloten wordt een weduwman zonder kinderen als ongehuwd te beschouwen, met kinderen als gehuwd. Verder werd nog besloten dat bij ge schil het bondbestuur, bijgestaan door den Bonds-adviseur, zoo spoedig moge lijk een onderzoek bij beide partijen zal instellen en zal trachten de geschillen op vredelievende wijze op te lossen en werkstaking te voorkomen. Wanneer alle passende middelen om op vredelievende wijze de geschillen op te lossen, zonder gevolg zijn aangewend, zal het bestuur, na aan dcu penning meester opgave van den stand der kas gevraagd te hebben, nagaan le of het geschil belangrijk is en het recht klaarblijkelijk aan den kant der le den 2e of er goede kans bestaat het door staking tot een goede oplossing te bren gen 3e of de meerderheid van de betrok ken afdeeling staking noodig acht. Naar aanleiding van art. IJ, bepalende dat geen uitkeering uit de weerstands- kas kan worden gedaan voor, Januari 1910, bij invoering van 1 Januari 1908, vroeg de afdeeling Kaatsheuvel of in werkingstelling niet aanstonds kan ge schieden, niet omdat aanstonds een werk staking zal worden geproclameerd, maar wel omdat het in Kaatsheuvel kan voor komen, dat leden van de vakvereeni- ging, alleen omdat zij lid daarvan zijn, zouden worden uitgesloten En aan zul ke slachtoffers zou zij gaarne aanstonds uitkeering willen verleenen. De Voorzitter gaf de afdeeling de ver zekering dat, als zoo iets zou geschie den, als de R. K, organisatie zoo met voeten werd vertreden, dat dan heel de arbeiders beweging, al de rechtvaar digen van het land wel gelden bijeen zouden brengen voor deze uitgeslotenen. Overal worden sociale cursussen op gericht voor arbeiders, doch gewenscht ware het dat ook voor patroons derge lijke cursussen werden opgericht, dan zouden zulke patroons zien dat de R. K vakvereenigingen niet tegen doch naast de patroons stonden, fapplaus). Na nog eenige discussie wordt het reglement vastgesteld en overgegaan tot behandeling van punt 2 der agenda. Stichting van een bondsblad, De Voorzitter zegt dat de noodzake lijkheid hiervan in een vorige vergadering duidelijk genoeg is uiteengezet. Het be stuur heeft nu stappen gedaan en is met den redacteur van Hoog Ambacht over eengekomen om het hoofd te verande ren- Het hoofdartikel, dat van algemeene strekking is, kan blijven staan en dan krijgen wij nog een kolom of vijf druks voor berichten aangaande onzen bond en voor technisch gedeelte. De prijs zou dan bedragen 3 cent per nummer. Het bestuur zou dan uit de kas 1 cent bij dragen en de leden voor wie het nemen van het blad verplichtend is, 2 cent. De afdeeling Waalwijk-Besoijen is van meening dat de prijs nogal hoog is. 't Is overal in bijdragen, 't Gaat al moei lijk om de contributie in de afdeeling te verhoogen. De Voorzitter zegt dat de afd. dan eens een spreker moet laten komen om de noodzakelijkheid daarvan aan te too- nen. Een Bondsblad moet er zijn, daar hangt voor een groot deel de bloei der vereeniging aan af. De afd- 's Bosch zegt dat er nog zooveel neutrale bladen worden gelezen, waarvoor ze wel een dubbeltje over hebben. Ook zijn er le den van den Bond die nog steeds voor zoo'n neutraal blad een flink Kath. Dag blad de deur uithouden. f De afdeeling Baardwijk stelt voor om •nog eens bij andere uitgevers b. v. bij de uitgever van De Echo van het Zui den te informeeren naar den prijs. De Voorzitter zegt zulks te zuilen doen. doch kan zij niet goedkooper slaags ko men, dan maar met Hoog Ambacht een proeftijd gemaakt. De Voorzitter deelde hierna een en ander mede over een 't volgend jaar te houden vereenigings-cotigres voor R. K. Nog werd besloten vroor te houden propaganda enz. gelden te besteden bij eengebracht door collecten. Nadat de adviseur den eerw. heer Dr. de Wit van Tilburg, allen, en de Voorzitter in 't bizonder, een woord van dank en hulde had gebracht werd deze vergadering, die zeer druk was be zocht, door den Voorzitter met den ge- bruikelijken groet gesloten. BESOIJEN. Tot ons genoegen kun nen wij mededcelen, dat de heer L. J. M. Florie, ambtenaar ter Secretarie al hier met ingang van 1 December a.s. is benoemd lot ambtenaar ter Secretarie te Nijmegen. In de vergadering van den Ge meenteraad werd 1,1. Woensdag in be ginsel besloten tot gelijkstelling der Be- soijensche Kermis met die van Waalwijk Dit besluit zal zeer zeker door de inge zetenen met vreugde begroet worden, daar vooral de werkman reeds lang naar deze regeling heeft uitgezien. SPRAnG. Uitslag loting Nat. Mil. Sprang. A.. v. d. Anker 18 J. v. d. Anker 4 H. M. v. Beek 13 A. J. d. Bie 22 C. Boer 8 A. J. Brouwers 21 J. C. de Cloe 24 A. C. Goedhart 9 J. Haverhals 12 J. Haverhals 17 ]ac. Janson 5 A. Krol 7 G.J. Kruiff 19 Joh. Maijers 23 L. Martens 16 M. W Molegraaf 3 M. van Os 20 C. M. Ramsteijn 26 A. C. Spuibroek 15 J. v. Stokkum 11 W. C. v. Zeist 2 Vrijh Cappel. D. A. de Bruijn 1 W. v. d. Hoek 25 A- de Jong 6 A. Klootwijk 14 C. Oerlemans 10 VRIJH.-C APPEL, 25 Oct. '07. Alge- meene ledenvergadering van 't Groene Kruis op Maandag den 28en October a.s. des avonds ten 6Vj uur in het school lokaal van de O. L. School te Vrijh.- Cappel. Punten van behandeling 1 Mededeelingen van het bestuur. 2. Verkiezing van 4 bestuursleden, wegens de aftreding op 1 Januari 1908, van de heeren W. Wachter, S- Oerlemans, A. Brummelkamp, te Capelle en W. H- van Heeckeren van Waliën te Vrijh.- Cappel, welke herkiesbaar zijn (art. 9 reglement 3. Vaststelling begrooting Inkomsten en Uitgaven, voor 1908. 4. Benoeming eener commissie van 3 leden voor het nazien van de op 31 Dec. a.s. ai te sluiten rekening van den Pen ningmeester. 5. Benoeming afgevaardigden naar de vergadering der Hoofdvereeniging op Donderdag 31 Oct. a.s. te Rotterdam. 6. Behandeling agenda van bovenge noemde vergadering. 7. Behandeling der voorstellen voor de afdeeling ingezonden, en van 't Hoofdbestuur. CAPELLE. De ruim 70 jarige vrouw S. op de Nieuwevaart alhier, had het ongeluk uit te glijden, waarbij ze haar pols brak, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De kweekellhg der R. n, 1. te Waal wijk H. S. v. d. Waals, alhier woonach tig, slaagde gisteren te Venlo voor de vrije- en ordeoefeningen Alhier is het droevig bericht ont vangen, dat een oppassend werkman, G. Zwart, hier woonachtig, werkzaam aan de suikerfabriek te Dordrecht, van de loopplank eener schuit is gevallenen verdronken. Zijn lijk is nog nietgevon- den. De ongelukkige laat eene weduwe en vijf kinderen na. WASPIK, 25 October. Verdronken. Gisteren viel onze dorpsgenoot J. de Rooij te Dordrecht bij het lossen van suikerbieten van de plank en was reeds verdronken, vóór men den ongelukkigen man kon redden. RAAMSDONK. Openbare vergade ring van den gemeenteraad op heden morgen ten 10 uur. Uitvoerig verslag volgend nummer. Aanbesteding. Op de jl. Woens dag ten huize van Gez Floris gehouden aanbesteding werden door de heeren Oerlemans en Zn. te 's Grevelduin-Ca- pelle aangenomen de voererwten h f7.70 de 80 K.G. en het lijnmeel a f 9 68 de 100 K G. Stoomzuivelfabriek. Naar we ver nemen zijn aan deze fabriek benoemd: Arn Kerkhof (machinist) en P. Adriaan- sen (arbeider) te Raamsdonk, alsmede A, IJpelaar (arbeider) te Waspik. Herhalingsonderwijs. Met ingang van 1 November a.s zal het het herha lingsonderwijs weder gegeven worden. Zij, die de lessen wenschen te volgen dienen dit eenige dagen te voren aan het hoofd der school mede te deelen. BAARDWIJK. Den f-xcavateur met ransporteur, ecu kolosale grondverzetter dir lerens den grond op de plaats van be stemming brengt is sedert de vorige weck in voile werking. Deze beweging lokt een mr.nigte nieuws gierigen derwaarts, een kijkje, is dan ook wel-de moeite waard, De heer van Lierapt ulh. een lid der scherpschutters vereen, van Ambrosius heeft bij de concoursen gehouden respect tc Es en Hal daar den eersten en tweeden prijs welen te bemachten den kranigen schutter gefeliciteerd. Morgenavond vergadering der coö peratieve vereeniging »Ons Belang» bij den heer L. van Cromvoirt. DRUNEN. Uitslag der loting. 1 G. Klerks. 2 Er. Vesters. 3 H. v. d. Westen. 4 Ant. v. Veghel. 5 L. v. Weert. 6 Joh. v. Hel voort. 7 J. Pulles. 8 M, Brok. 8 Corn. Kalis, 10 Andr. Robben. 11 Adr Pelders, 12 Joh. Neervoort. 13 Th. v. Weert, 14 P. Houtdijk. 15 Ant. v. d. Leur.* 16 Tli. v. Drunen. 17. W. Nelis. 18 J. v. d. Hoven. 19 Ilendr. v. d. Putteu. 20 Ant. v. Herweijoen. 21 J v. d. Sanaen, 22 J. v d. Wiel. 23 Ger. v. Gorcum. 24 P. de Gouw. 25 Mar. Aarts. •26 llcndr. Laarakker. 27 Joh. Jehoel. 28 G. Smits. Adrz 29 G. Smits. Andrz. 30 Joh. Klerks 31 Mich. Brok. 32 Mar. Verstoijneu. - - Volgens ouder gewoonte hield verleden Maandag het schoenmakersgilde ,/St. Crispijn" haar teerda-g. Ns eers,t de H. Mis voor de overledenen van dat gild, te hebben bijge woond trokkou de gildebroeders met de oude Harmonie aan 't hoofd het dorp door, wat natuurlijk heel wat volk op de been bracht. Het verdere v*n den dag werd heel genoegelijk doorgebracht met dans en kaart spel afgewisseld door een lustig liedje. On geveer twee uur vereenigde de leden zich aan een gemeenschappelijk maal, dat, blijkens den eetlust der heeren, uits'ekeod bereid was door de kasteleines Mej. Pulles waar voor haar dan ook een woord van lof toe komt. - Bij de loting voo: deze gemeente is het reeds enkele jaren 't gebruik dat 's avonds de jongens-congregatie voor de lotelingen openstaat opdat zij d ar den avond in eene gepaste uitspanning kunnen doorbrengen. Verschillende ingezetenen van Drunen dragen daarvoor eene kleine gift bij, welke na loting en de aanwezige lotelingen op dien ivond wordt uitgekeerd, zooook verleden Donderdag. In plaats van nu daarvoor dank baar te zijn en 't streven der heeren geeste lijken die aan 't hoofd daarvan staan te steunen is er een of zijn er meer geweest die de lafheid hebben gehad het lakeu van drie biljarten stuk te snijden. De politie onverwijld met 't frit in ken is gesteld heeft reeds verschillende personen gehoord, echter nog zonder volledig resultaat, 't Is to hopeu dat de, bed<ijveii Van z >o'n heldendaad spoe dig bekend zij. Men uiag hier gerost tce- passsn 't spreekwoord Ondank is 's werel s loon. Ook zijn er bij een ingezeun^ di :i avond nog een paar rutten ingeworpen. ELSHOUT. Wij vestingen nogmaals de aandacht van onze ingezeten op de tooneel- uitvoeriug die de gunstig bekende tooneel vereeniging uit Waalwijk, „Dat buigt breekt zelden" morgenavond ten half zeven in 't cafe van den heer J, Klerks zal geven. Wij vertrouwen d t het publiek druk z»\ op komen, 't zul er geen spijt van hebben en is eoii r.anmoediging -.oor een herhaling. NIEUWKUIJK 19 October 1997 Nieuwkuijk bij Nacht. (A vontuur in den nacht van 18 op 19 Oct j.l.J De avond was al geruimen tijd ingetre den talrijke sterren schitterden aan het firmament Groote schaduwmassa's vulden reeds de laagten, terwijl een streep, die, als een golt van inkt, a?.:i den horizen opkwam, de rest van h«t licht, het weifelend schijn sel, verdreef, dat zich naar het westen terug trok. De maan ging in een opkomenden vloed van wolken ondertoen kwam de golf aanrollen....,, dat was de nacht. Het dorp ligt in di* p n rust. De genius van den storm viert zijn luimen den teugel en donk- re wolken jagen door het luchtruim de natuur is in hare spookachtige aHgstwek- kendheid. De klok van den kerktoren kondigt half twee aan. Nieuwkuijk 's trouwe en altijd plichtbetrachtende nachtwacht,, diep in zijn mantel gehuld, maakt zijn nachtelijken rondgang, terwijl de slagen zijnei klep aki lig in de ruimte klinken. Hij doorkruist het dorp met zijn gewone kalmte en onverschrok kenheid Doch eensklaps, welk een ontstel tenis...., uit htt nachtelijk donker doemen verschillend'- spookgestalten op. Hij ziet zich omringd door een vrouwtje, in gezel schap van vier witte gedaanten, die, in het onmetelijk duister, dat zich voor hem uit strekt, zulk een akeligen aanblik geven, dat onze kranige uachtwaclit, anders voor geen klein geruchtje vervaard, van ontzetting als vastgenageld blijft staan. Ze bespringen hem van alle kanten, ma ken zulke angstwekkende bewegingen, en stooten zulke verschrikkelijke geluiden uit, dm de man der wet een oogenblik ziju tegenwoordigheid van geest verliest, terstond herstelt hij zich echter wederin een oog wenk overziet hij het netelige van zijn toe stand hij zint op vluchten maar geen denken aan De geesti n bewegen zich bliksemsnel om hem heem Wat zal hij doen Plichtsgevoel roept hem tot handelen. Zijn besluit is genomeuden rcolver. Maar op hetzelfde oogenblik is niets meer te zien, en onze kranige kerel bevindt zich wederom alleen, in deze. geheimzinnige omgeving tableau. Niet wetende, waarover zich meer te verwonderen, 'teensklapa verschijnen, dan wel 't even plots verdwijuen dezer gedaanteD, zet hij, in diep gepeins, zijn weg voort. De gedachten aan dit ijzingwekkend tafereel doe hem het angstzweet uitbreken. En opeens weder scheert het wijfje hem rake lings voorbij, teiwijl ook de vier geesteu, als bij tooverslag, opnieuw te voorachijn komen '•Zelfde herhaalt zich. Zonderling geraas doet hem beven als een espenblad,.de man wordt radeloos van «"get, enten tweedenmale wordt de revolver zijn toe vlucht. Doch als hij „ins Blane hinein' schieten wil, voelt hij zijne hand door eene onzichtbare macht weerhouden, en..,., alles is wede-r weg..... Een weinig verder duiken de spookgestal ten nog even op, en, onder het wegsterven van hun akelig gegil in de stille eenzaam- beid verdwijnen zij in deD afgrond van zwart. En het vreedzame liefelijke Nieuwkuijk, gedompeld in diep donkeren nacht, is het tooneel geweest van een ontzettend schouw- speld, waarvan de onverklaarbare geheimzin nigheid verzonken ligt in den ooeaan van duisternis. Nog zeer onder den indruk van doorge- staneo angst komt onze Hermandad, den volgenden morgen, zijn voorvallen aan de tnarechaussée mededeëlen, om met hun hulp, in deze heksenzaak, lichtte ontsteken. Maar ware het wellicht niet beter geweest dat de man zich eerst in gemoede had af gevraagd, of een droom hem soms zulke parten heeft gespeeld want spoken en heksen behooren lot het rijk der fabelen in Nieuwkuijk gelooven we daar in het ge heel niet aan. N. F. v. H. („Ter voorkoming van misverstand, heb ben wij, met kennis des inzenders, onder aan bet stuk, zijn initialen geplaatst, opdat blijke, dat het niet is van de hand van onzen correspondent.' De Redactie.) DUSSEN. Uitslag Loting Nat. Mil. Dussen. 26 van Andel A. 8 de Bod A. 3 van Dinteren A- A. 19 van Dinteren C. J. 4 van Dinteren M. te klein 10 van Dijk C. J- 13 van Dijk A. 17 Hompers W, J. 7 van Honsewijk A. J. H. 27 van Honsewijk A. C. M. 23 van Iersel A. H. M. 24 Janson M. 28 Lenseveld C. J. 18 Meijers S. 9 van Mierloo P. H. 5 van de Nieuwe Giessen J. 16 van der Pluijm A. J. 25 van der Pluijm R. A. 14 vau der Pluijm W. 1? Rijkers W. J. Staal A. P. 20 Stadhagen A. 15 van der Stelt A. 1 van Tilburg G. 6 de Vries L J. 2 van de Water J. 11 de Wit J. G. 22 Wijnen L. Als bijzonderheid kan hierbij worden medegedeeld dat door 5 eenige zoons aan de loting werd deelgenomen welke allen een dienstplichtig nummer trokken. VLIJMEN. >Alle Negen gevestigd bij den heer H. Daelmans heeft deze week prijsgekegeld. De prijzen werden behaald door de heeren A. van der Ven H. van Kuik M. Klerks J. Fabrie A. Schelle L. BoonH. van Valderen L. Leeuwen; Joh. van Halder; M. van den Udenhoui en Joh. van de Griendt. Er heerschte eene gezellige drukte op de baan en dè feestvreugde hield de heeren kegelaars lang bijeen. KAATSHEUVEL, 25 Oct. 1907. Cursus. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Minister van Landbouw, Handc

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5