de verkoop van Drogerijen, Verfwaren en Behangselpapieren W, (i HENS-Van Huiten, III\STAVI T !11W B 0 S, KNALLFIX J MÏRKÜ ZOOV MENGELWERK. V A C A N T I E. Advertentifen. Poets- en Schoonmaakartikelen De Winter komt. Prima Houtskoolbriketten Prima Anthraciet Kachelkolen en Vetnootjes, Biljartfabrikant, JachtbenoodigdhedeR enz, enz- uummimu. Katoen en Branders. BUITENLAND. België. Frankrijk. Duitschlaiid. Rusland. BENNEN LA Firma G. I. v. H1LST. Huishoudelijke Artikelen 4ERA- IH BiKA-eLIIM. Rijwielen en Onderdeel en. LANTAARNS EN CARBIET ENZ vanVrijhoeven-Cappel cp 23 October 1907 des namiddag te 77s uur. Tegenwoordig: de burgemeester en alle leden, behalve de heer H. P. Stam. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen I. Het proces-verbaal van kasopne- ming, waaruit blijkt, dat de boeken be hoorlijk waren bijgehouden en de ver- eischte som in kas was. II. Een brief van H.H. Ged. Staten dezer provincie, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de in de vorige vergadering vastgestelde regeling van de jaarwedde der onderwijzeres (f 25.bo ven het wettelijk minimum). III. Een dankbetuiging der onderwij zeres Mej. J. M. Boone voor de haar toegekende verhooging van jaarwedde ad 'f 25.- IV. Een schrijven van H.H. Ged. Sta ten dezer provincie betreffende jaarwedde der gemeente veldwachters. Alle aangenomen voor kennisgeving. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde V. De behandeling der plaatselijke begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor den dienst 1908- Niemand wenscht over de begrooting in het algemeen het woord. Daarna volgt de artikelsgewijze behandeling, eerst van de uitgaven, daarna van de inkomsten. De begrooting hierna in haar geheel in stemming gebracht, wordt met alge- meene stemmen vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf beide op een bedrag van f 6612,31. Wordt hierna in verband met de zoo even behandelde begrooting met alge- meene stemmen besloten een adres aan Hare Majesteit de Koningin der Neder landen te richten tot het erlangen eener buitengewone subsidie (art. 53 onder wijswet) teneinde evenwicht te verkrijgen tusschen ontvangsten en uitgaven- Hierna schorst de Voorzitter de open bare vergadering, waarna de raad over gaat in geheim comité ter behandeling eener reclame hoofdelijken omslag. Na afloop dezes heropent de Voor zitter de openbare vergadering, waarna, wijl niets meer aan de orde is en nie mand het woord meer verlangt, de Voorzitter de vergadering sluit. Het heet, dat de heer Théophile ran Diereu, een der directeuren van het Hsndels- hlad van Antwerpen, een machine heeft uit gevonden, waarmee men eiken luchtballon bestuurbaar kan maken. Donderdag ia te Brussel de eerate kijkdag geweest voor de auctie van de juweeleu ven Maria Henriëtte, koningin der BHgen, ten bate van de achuldeiachera van haar dochter princes Louist. Men weet dat de kostbaarheden eerat heden nog tegen taxtatieprija aan koning Leopold rijn aangeboden. Deae wees hel aanbod van de hand, behalve wat betreft den kostbaren kanten sluier, geschenk van een aantal Ihlgische dames, in 1878, bij het huwelijk vati de koningin. Deze is dus aan de kijk-, grage oogen van het publiek onttrokken. Maar wel waren geëxposeerd de prachtige diadeem, die ook in 1878 aan het vorsten paar werd aangeboden, een kostbare broche met 4 briljanten cn negen groote paarlen, die een miniatuurportret van koning Leopold omgeven, twee armbanden van paarlen, waarvan één een maniatuurportret van aarts hertog Jozef van Hongarije draagt, en een ander een dergelijk portret van Maria van Wurtemburg, vader en moeder van de koningin. Dan trok op den kijkdag nog een verzameling rijke kantwerken de aandacht, benevens shawls, linnengoed enz. Te Parijs wordt groote opschudding ge wekt door het bericht van de gevangenneming van deu luitenant ter zee tweede klasse Ulmo, die van verraad beschuldigd wordt. Men weet niet of Ulmo medeplichtigen had maar wel dat de stukken, dis hij gestolen moet hebben, belangrijk zijn. Ulmo is waarschijnlijk een Israëliet, wat voor de antisemietische pers een reden is om in heftige termen over de Dreyfuszaak uit te vallen. De heer Jean Cruppi, rapporteur van de parlementaire commissie voor rechterlijke hervormingen, die het voorstel tot afschaffing der doodstraf in handen heeft schrijft een stuk in de Temps, waarin hij tot de con clusie komt, dat de doodstraf moet worden afgeschaft, juist om tot een betere en doel matiger bestraffing der moordenaars te komen dan tot dusver mogelijk was. Immers, de moorden zijn van 1871 tot en met 1906 toegenomen vau gemiddeld 163 tot 269 moorden per jaar. In 1901 werden 178 moorden gepleegd en in 1906 869. Dit is een schrikbarende toeneming. El tochvan 1881 lot 1885 hadden er slechts 27 onthoofdingen plaats. Dit bewijst wel, dat slechts een zeer gering deal der misdadigers hun misdaad met het leven hebben geboet. Deportatie nasr Cayenne heeft niets af schrikwekkends, ook al om de groote kans op ontsnapping. De maatschappij is dus onbeschermd tegeu moordenaars. Daarom eischt Cruppi afschaffing van de doodstraf, die tooh in de meeste gevallen niet kan worden toegepast en vervanging door levens lange opsluiting, die afschrikwekkend op de misdadigers werkt. Prins Wilhelm zu Wied, oud president van het Pruisische heerenhuis, is Donderdag middag te Nieuwied overleden. Prins Wil helm Maximiliaan Karei, 5de Prins van Wied, werd geboren te Nieuwied 22 Aug. 1845. Hij trad cp 18 Juli 1871 in het huwelijk met Maria, prins der Nederlanden, dochter van prins Frederik, uit welk huwelijk vijf kinderen zijn gesproten. Voor de verwijding van het Oost Noordzeekanaal zal, naar men verneemt, op de begrooting een bedrag van 20 millioen mark gevraagd worden. Te Warzchau zaten twee jonge mannen in een restaurant kalm een glas bier te drinken, toen vier andere mannen binnen traden sn zonder een woord te zeggen, de beide jongelieden doodschoten, waarna zij op de vlucht gingen. De slachtoffers hadden vroeger tot de revolutionnaire fractie van de Poolsche socialistische partij behoord, maar waren later in dienst der politie getreden en hadden vroegere inakk rs aan deze uit— geleveid. De politie heeft 40 leden van de Ponlsch- socialistische partij alle beschuldigd van zware terroristische misdaden, in hechtenis genomen. Te Lodz ontmoette een militaire pa trouille in de Skladowastraat vijf mannen, die haar verdacht voorkwamen en wien zij daarom toeriep„handen omhoog 1* De mannen vluchtte» do patrouille zond hun eenige schoten scliterna, zoud?r hun echter ie raken, maar doodde zeven voorbijgangers, drie vrouwen ui vier mannen. Hetscnietrn vcrooizai k e een hevig" p-aiiek in de buurt. 'n Dag of tien voor de vacantie be ginnen zou, hing op 'n ochtend 'n plak kaat aan den kantoormuur, met de me- dedeeling, dat je met de vacantie een lalve maand salaris voorschot kreeg, als je wou. Groote vreugde natuurlijk. Eigen- ijk wel je eigen geld, maar je kreeg het toch vooruit. Al» je anders in de rats zat, moest je maar zien, hoe je d'r uitkwam. Nu zit je natuurlijk als je maar f 60 's maands maakt, aan het begin van je vacantie bijna stellig puntdiep in de rats. Sparen Ik zet 't je dertig gulden <ostgeld, kleeren boeken en lessen (als ja vooruit wilt), tabak en sigaren, waar blijf je Dan wordt 't vacantie, je wilt op reis en je hebt geen duiten. Nu zou 't beter zijn. 'k Dacht er wel even aan, dat 'k dan de volgende maand zooveel minder ont ving, maar filosofeerde, héél direct in de verlangde richting: dan is 't 'n voldongen feit zal wel terechtkomen als je alles zoo héél zwaar tilt, kan je ook nooit eens wat doen. Toen de chef kwam hooren, wie van de aangeboden faciliteit gebruik wensch- te te maken, trad ik in 't gelid en mijn naam kwam op 't lijstje. Toen was 't de 27e een mooi weer. Maar den 28en motte 't, den 29en regende 't, den 30en goot 't. Den len was 't centjesdag en de wolken speelden zondvloedje. Mijü geweten knaagde met z'n scherpe tandjes 't woord lichtzinnige" ln mijn gedachten en toen de chef me de duiten uittelde, vroeg ik hem, mijn naam maar van het lijstje te schrappen. Bedenk je nu wel, doorgohaald ijft doorgehaald. Och meneer, 't is toch geen weer. Neen wat niet is, kan nog wor den. Den 6en kan 't wel prachtig zijn. Jawel meneer, maar 'k wou toch maar liever nietde volgende maand moet 'k toch ook rondkomen en watje opmaakt is weg Hm, niet doen... Maar wat zal je dan doen de heele vacantie O, dat loopt wel los. Wat wande len, wat lezen. Nu, zooals je wilt; doorhalen dus maar Alstublieft. Krats 1 'n Vinnige inktstreep door m'n naam, geen voorschot. Den 2en goot 't den 3en regende 't, den 4en motte 't, den 5 en, den laatsten kantoordag, werd 't droog. Al de col lega's aan 't hoera schreeuwen- Ze had den alles klaar voor hun reis, werkten weinig, kletsten veel over Brussel en Keulen en Valkenburg. Ik hield m'n mond. In 't begin lachte ik hen uit -1— Je zult wat lol hebben met zoo'n Novembertje.^ Later hield ik m'n mond toen 't weer opknapte, namen ze mij 'r tusschen Huiskonijntje 1 Moet je romannetjes lezen Wat zul je je schoenen ook slij ten, hè Je mocht een eens spoorweg ongeluk krijgen I Met z'n zessen tegen mij alleen Ik was de eenige, die werktemet 'n ge zicht als 'n oorwurm. Ezel die 'k was 1 Om 'n paar buitjesdagen m'n vacantie vergooien I Drommels, de boog.kon toch niet altijd gespannen blijven Waar had je dan vacantie voor Thujis zitten bak ken kon 'k op m'n huurkast en spot briefkaarten bekijken van m'n wèl-rei- zende vrienden Daar kwam dc chef binnenspoor boekjes in z'n linkerjaszak 'k Werd hoe langer hoe nijdiger. Hij was heel joviaal redeneerde met de lui over hun reis plannen dat ze het er maar eens goed van moesten nemen, de vacantie was er voor dat het weer zich toch wel taai zou houden, nu het uitgesputterd was.. Den hcelcn kring ging-ie rond. Zou hij mij ook aanschieten misschien vragen, of ik nog op mijn besluit terug wou komen Daar had je 'm, - 'k keek op m'n pen, voelde, dat hij me aanzag, maar hij liep voorbij, en de anderen zaten al weer in spoorboekjes te snuffelen of op het lest nog wat Duitsche zinnen in hun hersens te pompen 'k Wou ze wel stompen, 'k geloof dat ik een keer of tien van kleur verschoot. Toen werd ik weer kalm. En na een half uurtje kwam het er uit Zeg, kerels, kan jullie me niet ieder vijf pop leenen Dat was natuurlijk de muggen gelokt. Hoeveel spottende moppigheden ik niet slikken moest, ik weet het niet- Het be gon met quasi-ernstig antwoorden en het eindigde met een collecte, die 16 heele en 2 halve centen opbracht. Maar tot slot van de rekening waren het toch de kwaadsten niet. 't Werd nu heusch ernstmaar er was niet één, die me helpen kon Zij hadden natuur lijk hun plannen zóó gemaakt, dat het eene eindje precies aan het andere reikte had ik het eerder gevraagd maar nu onmogelijk 1 Waarom ging ik niet naar den baas Ik dankte ze vriendelijk. Had hij niet gezegd door gehaald blijft doorgehaald I* 's Middags rende ik de heele straat rond om geld. Ik was eerst bij mijn vriend Jan geweest, maar die moest zelf op reis. Piet had een zieke vrouw, die veel geld verslond (wat 'k in andere omstandigheden wel 'n interressant ver schijnsel zou gevonden hebben). Ik sjokte van 't kastje naar den muur, ving echter overal bot, toen schrijven. Was ik hier één, daar twee dagen eerder gekomen met genoegenmaar nu, met den besten wil van de wereld ging 't niet 't Leek wel, of er twee dagen te voren 'n soort geld-versmiltende wind door 't land was gevaren. En onderwijl, als om me te tergen, werd 't weer maar hoe langer hoe mooier. Nog maar ergens anders geprobeerd. Als eiken keer had 'k 'n idéé, 't bij hem vast te zullen krij gen als telkens waren juist twee dagen geleden de schijven z'n deur uitgevlogen, 'k Raakte nu zoetjes aan uitgepraat Alle mogelijke en onmogelijke kennis sen had ik gevraagd, telkens met spijt nadat ik het gedaan had, met 'n idéé op 't laatst, alsof 'k al werkelijk van iedereen geleend had, nu tot over m'n ooren in de schuld zat en strakjes inge rekend zou worden o-zoo. Driekwart gek kwam 'k thuis, en ik kroop dadelijk in bed. Den volgenden morgen ontwaakte 'k in een reisdroom. 'n Schril lbcomotief- gegil snerpte m'n kamer binnen. Maar m'n portemonnaie was leeg. Toen m'n hospita 't ontbijt boven bracht, informeerde ze, heel belangstel lend, met haar taaie kleverige stem Of ik nu toch maar niet eens 'n kort poosje op reis zou gaan, nu 't weer toch zoo zoetjes aan 'n klein beetje be gon op te zomeren. Ik maakte 'r aan 't schrikken, zoo barsch antwoordde ik Och ja, morgen 1 Was 't maar waar 1 dacht ik even later, 'k Keek eens Daar buiten, 't Prach tigste weer van de wereld. Net ging m'n kantoorbuurman voorbij, 'n reistasch in z'n vuist. Maar mijn portemonnaie was leeg. 'k Stormde de straat op. Ik moest geld hebben 1 'n Telegram naar 'n neef in St. Jacobie-parochie »Stuur me 40 pop, Kees". Antwoord na een eeuwig uur. >'k Heb ze niet, Klaas.* Met m'n horloge (goud 'n erfstuk) naar Oom Jan. Twaalf gulden bood-ie mei Loop naar de maan 1 en 'k smakte de deur dicht. Toen naar den chef, ik mQest alles geprobeerd hebben. Mijnheer kunt u mij ook f 30 lee nen 'k Was niet eens meer in staat 'n voorrede af te draaien. Jawel 1 Waarom heb je 't gisteren niet gevraagd Ik dacht 't wel, maar ik kon 't je slecht wéér aanbieden Asje blieft, wanneer ga je morgen Amuseer je I 'k Wou de straat nu wel overdansen Natuurlijk regelrecht naar 't staticn ge stapt en 'n klein rondreisje genomen. Naar huis 'n beetje rommel inpakken. Zingen en fluiten 1 En vriendelijk te gen de hospita 1 't Had moeite gekost maar zooveel te beter zou 't smaken. Van den 2en tot den 9en acht da gen 1 Kon goed worden I Hoera 1 C- auw eens een briefkaart, om hier en daar 'n nachtverblijf geschreven 'n kistje si garen gekocht'n biertje Toen ik naar huls stapte met m'n si garen, betrok de lucht. Toen 'k den volgenden morgen in den trein stapte, motte 't. Toen 'k er 's middags uitkwam, regende 't. 's Avonds goot het. Den 3en speeldeD de wolken zondvloedje. Den 4en ook, 5en ook, 6den ook, 7den ook, 8sten ook, 9den moest ik terug, 10 den weer naar 't kantoor. Den llden was 't weer zoo mooi, als je 't je maar voor kunt stellen Bankzaken. Bij vonnis der arr.-rechtbat.k te 's-Her- togenbosch van heden is in staat van faillissement verklaard C. J. M. Meijer's Bank aldaar. Door het bestuur der 's-Hertogen- bossche Bank is een aanklacht ingediend bij den officier van Justitie aldaar, wegens laster, tegen de dagbladen Het Volk en De Gelderlander (de Gelderlander nam het bericht uit Het Volk over), naar aanleiding van daarin voorkomende be richten, waarin werd gemeld, dat o. m. die Bank hare betalingen staakte. Conferentie—kosten. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Den Haag bericht dat de pas gesloten Vredes conferentie aan de deelnemende Staten te zamen ongeveer 7 millioen gulden heeft gekost, waarbij ruim 21/* millioen voor telegrammen. Met berekent dat voor feestmalen en dergelijke genoegens ruim 1 millioen is uitgegeven. De con ferentie heeft 127 dagen geduurd en er zijn 317 diners gegeven, De drukke Braziliaansche afgevaardigde Barbosa heeft zich ook in dit opzicht en door de uitvoerigheid zijner telegrammen onder scheiden. Alleen voor bloemversieringen zou hij ongeveer f 5000 hebben besteed. Mr. H. Okma. Men meldt Mr. H. Okma, lid der Tweede Kamer voor het district Sneek, oud-lid der Pro vinciale Staten van Friesland, is heden plotseling overleden. Bezoek van bet Buitsohc Keizerpaar. Bij het bezoek en de aankomst van het Keizerlijk Paar te IJmuiden, zullen de Regentesde Piet Hein, de Noord- Brabant en de Friesland, benevens een aantal torpedo-booten tegenwoordig zijn De datum voor het bezoek van den keizer en de keizerin van Duitschland aan de Koninklijke Familie te Amster dam is thans definitief vastgesteld op 20 November. Het bezoek zal, in strijd met het aan vankelijk voornemen, slechts één dag duren. Het keizerlijk jacht zal van IJmuiden naar de stad opstoomen. De plaats waar het in dc haven zal aanleggen wordt nog overwogen. Waarschijnlijk zal dit zijn aan den kop van de Handelskade. De ontvangst zal dan plaats hebben in het gebouw van den Algemeenen Dienst aldaar. In rijtuigen wordt dan naar het Konink lijk Paleis gereden, waar de stoet tegen 11 uur verwacht wordt. Aan het gala-diner ten Paleize zullen verschillende hooge autoriteiten aanzitten. Des avonds vertrekken de keizerlijke gasten wederwaarschijnlijk zullen de Koningin, Prins Hendrik en de Koningin Moeder daags te voren in Amsterdam aankomen. Moeders pappot trekt. Ten bewijze van de weinige geneigd heid, welke bij de Nederlandsche jonge lui bestaat om in den Indischen staats dienst te treden, kan het feit dienen, dat naar aanleiding van de ten behoeve van den dienst der Staatsspoorwegen gedane aanvraag om uitzending van een 12-tal civiel ingenieurs en van 1 werktuigkun- dig ingenieur, van den minister van ko loniën bericht is ontvangen, dat geen enkel civiel-ingenieur zich beschikbaar heeft gesteld en slechts twee werktuig kundigen zich aangemeld hebben. Hoe op den duur in de behoefte aan goede werkkrachten voor den dienst in Indie moet worden voorzien, Is een raadsel, hetwelk vermoedelijk alleen door de aanbieding van aanmerkelijk gunsti ger voorwaarden dan de tegenwoordige tot oplossing zal zijn te brengen. Maar ook is het een raadsel, dat zoo- velen, die in Holland, na volbrachte studie, met hun ziel onder hun arm loo- pen men kan grachten dempen met jonge artsen, meesters in de rechten, ingenieurs, enz. die geen emplooi kunnen vinden of van een wanhoopsbaantje leven liever daar blijven hokken, dan de wijde wereld in te trekken en zich een goed bestaan te verschaffen. Tenzij de vriendelijk bedoelde inblazingen van ond-gasten en verlofgangers, die de spoeling dik wenschen te houden, voor eigen gebruik, de oorzaak zijn van dit verschijnsel. Wij zien het er nog van komen, dat de Hollandsche regeering de hulp der goedgezinde dagbladpers zal moeten inroepen, om den kunstmatig gekweek- ten tegenzin tegen den dienst in de ko loniën te bestrijden, of, evenals vroeger toen er gebrek aan militaire artsen be stond, in het buitenland aanvragen te plaatsen voor de betrekkingen, die door de landszonen versmaad worden. Maar toenadering, in den vorm van betere voorwaarden, zal tevens noodlg zijn. Hiermede ben ik, ondergetee» kende zoo vrij 't geachte publiek van Waalwijk en omstreken ter kennis te brengen, dat ik aan mijne SCHILDERSZAAK heb toegevoegd verder Door prima waren en nieuwste en goedkoopste Behangselpapieren van de ordinairste tot de fijnste kwaliteiten en prompte bediening, hoop ik de gunst van eenieder waardig te worden. Mij beleefd aanbevelend, Schilder en Behanger, GROOTE STRAAT B 283, WAALWIJK, HEDEN ONTVANGEN van de zoo gunstig bekende Ber. genopzoomsche Brikettenfabriek Asselberg Co. TEVENS VOORRADIG in verschillende afmetingen, aan concurreerende prijs- Aanbevelend, zonder borgen be- ÜLl g B Éj schikbaar. Op land, W ia 1*1 11 huizen, schepen enz. jfl Jl^ J^9 Ook voorschotten voor ajje doeleinden. Zeer billyke voor waarden. Br. fr. HOLLA NDIA, Nassau- kade 1 5, AMSTERDAM. Karronstraat B 358, 's-BOSCH, Levert nieuwe biljarten volgens laatste systeem, met de nieuwste banden «EXCELSIOR», die door het afgeven van haar zuiver effect uitmunten boven alle andere. Ook steeds voorhanden GEBRUIKTE BILJARTEN tegen zeer billijken prijs. Verder verkrijgbaar alle biljartbpnoodigd* heden, alslaken, Quenen, ivoren- en imitatie-ballen, ponuocTanzen, onwels, etc. Reparatiën geschieden spoedig, vet en billijk. NIEUW. NÏETJW. VRAAGT ter verdrijving van lastige honden bij fietsen of automobiles, geeft eeu knal als een pistool schot zonder gevaar. GROOTE STRAAT B 111 WAALWIJK. Telefoon No. 46. Koper-, Lood-, en Zinkwerker. Mastikedaken, Het beste adres voor het leggen van Gas-, Water-, en Electrische geleidingen. Verder alle AXLE SOORTEN Mij beleefd aanbevelend, ALS BOVEN J*W"i ""ijl" ii ii ra»lamm=sm-\ mm i i 11 n iimmmmt ■n«o<,

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 8