Nummer 88 Donderdag 7 November aargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. HIEUWS UIT KAATSHEUVEL, WAALWIJK, 6 Nov. 1907. N. 0. 0; Vergadering der afd. »Waalwijk» van het N. O. G, op Zondag 10 Nov. a. s. om 3 uur op »Musls Sacrum». AGENDA 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verslag afgev. naar een lid der Tweede Kamer. 4. Verslag afgev. Alg. Verg. 5. Hoofdbestuurs-verkiezing. 6. Bespreking salaris-actie in verband met het ontwerp Rink. 7. Rondvraag en sluiting. Uitvoering. Zondagavond gaf de tooneelvereeni ging „Vooruitgang zij ons Doel», hare eerste winteruitvoering op de bovenzaa van den heer Chr. v. d. Werff, welke overvol was. De uitvoering liep uitstekend van stapel, zoowel 't drama als blijspel vol deden zeer goed en gaven een bewijs dat men het met ijver en ambitie ver kan brengen. De rollen waren alle in goede handen, hoewel natuurlijk enkele spelers uitmuntten. Ook de komieke scène van den heer Miltenburg viel zeer in de smaak van 't overtalrijke publiek dat dan ook zijne goedkeuring meerma len te kennen gaf. Alleen klaagde men erover dat de avond niet genoeg bezet was, men verlangde meer, er moest te veel gerekt worden. Houdt men met dezen eisch van 't publick rekening en gaat deze vereeniging verder op den ingeslagen weg voort, dan zal hij hare uitvoering telkens even druk bezocht vinden, want er wordt door deze dilet tanten goed spel te zien gegeven. Wel dient nog opgmerkt dat 't er soms wel wat Grieksch toeging, zoo van de zijde der vereeniging, als van 't publiek. Veetbal. Telefoon. te Tl,bur«- De directeur-generaal der posterijen Gisterenavond circa zes uur is in de en telegrafie maakt bekend, dat, met Schijfstraat de timmermanswinkel van v. ingang van 5 November 1907, de na te R. met den geheelen inhoud tot den noemen rijkstelefoon- en hulptelefoon- grond toe afgebrand. Nauwelijks was kantoren, alsmede de aan deze kantoren 'deze brand gebluscht, of de mare van rechtstreeks aangesloten of nog aan te een nieuwen geweldigen brand versprekl- sluiten perceelen en openbare spreek- de zich door de stad. Dit keer gold het de cellen, eventueel door uitbreiding van groote meelfabriek van de firma Bruyelle het reeds bestaande Nederlandsch-Duit- aan de Spoorlaan. sche telefoonverkeer, worden opgenomen Bij afzending van het bericht, circa 9 in het verkeer met Duitschland, en wél uur, staat de fabriek in volle vlam. de rijkstelefoonkantoren te Osch en Duizenden menschen verdringen zich Waalwijk met de Duitsche telefoonnetten, in de omliggende straten, aan blusschen welke tot de telefoongemeenschap met vait voorloopig niet te denken. Tilburg zijn toegelaten Waalwijk echter Later bericht men met uitzondering van Kiel en Lübeck. Dank zij het krachtdadig optreden van 1 j i I de brandweer is de brand in de meel- De directeur-generaal der postenjen dej^. e bijna en telegrafie maakt in de Stct bekend: d d van de fabriek is dat op 5 November aanstaande te Sprang b®dw®no^e.n- ^Cn een hulptelegraaf- en telefoonkantoor uitgebrand. voor het algemeen verkeer zal worden BAARDWIJK. Al spelende kwam dezer opengesteld. I dagen het jongentje der wed. V. alh in De diensturen zijn geregeld als volgtaanrttking met de kachel waarbij het kinu op werkdagen: 7 30 tot 12.30, 1.30 tot een niet onbtdnid 3, 5.30 tot 7; op Zon- en feestdagen: 7.30 tot 8.30 het onbeduidende brandwonde aan beeutje bekwam. De zoo geraarlijke en benauwde kinkhoest neemt hier nog steeds meer toe onder de kinderen. Toch zijn gehdekwg nog weinig sterfgevallen te constateeren. Ook komen hier enkele gevallen van influenza voor. DRUNEN. Aanstaande Woensdag 6 November 1907 des namiddags zes ure /'RAAMSDONKSVEER 5 Nov. Aan hat postkantoor Raamidonk en de daaronder vessorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October 1907 ingelegd f 12863,57 en terugbetaald f 5852,97. Liatsta botk- uumraer 8775. DUSSEN, 5 Nov. Op het opnieuw inge diende verzoekschrift van den Heer M. J. Timmermans alhier, houdende een verzoek tot uitbreiding zijner koffiesiroop fabriek is t)ians goedganatig beschikt en kan de gewenschte uitbreiding alzoo geschieden. Door het bestuur der Zsngvereeniging David" is het plan gevormd, op Donderdag 14 November a. s. des avon'ls ten 6 uur een uitvoering te geven. Het programma ziet er mooi uiten bevat niet minder dau 20 nummers waaronder enkele samenspraken. Het entree bedraagt slechts 25 ets per pereoou. Een g'-notvolleu avond staat dus muziek liefhebbers te wachten. Wij twijfelen niet of vele zulleu van deze gelegenheid gebiuik maken. voormiddag (Greenwichtijd.) Het hulptelefoonkantoor is echter op Zon- en feestdagen gesloten. Ken nieuwe grensregeling. Bij Kon. besluit is een nieuwe grens regeling vastgesteld tusschen de ge meenten Made en Drimmelen, Dussen, Munster en Muilkerk, Meeuwen, Hill en-- Babyloniênbroek, Drongelen, Hagoort, openbar».raadsvergadering. Gansoijen en "atukke, w. o. aanmerkingen pelle,eBesöijen, Waalwijk én Baardwijk, op hat be.luit der gekU.eamgeu op dr «jj- ten zuiden van ^71. afkoop helft Tusschen M^nen L recht „n- d.geme^ van die rivier, van haar snijpunt met de rigondomraen ln deheld«n»brj de Dm Wlelei noordoostelijke grens tusschen de ge- VLIJMEN. Rijkspostspaarbank. Aan hef meenten Geertruidenberg en Made en tkftntoor alhier en de daaronder ressor- Drimmelen tot haar snijpunt met kilo- leerendc hulpkantoren werd gedurende de meterraai XXXVIII. maand Oct. ingelegd f 9807.99,terugbetaal'! Tevens wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de namen van de jaatstft door dat kantoor uitgegeven gemeenten »Drongelen, Hagoort, Gan-Loekje draagt het nummer 2894. soyen en Doeveren4, »Dussen, Munster KAATSHEUVEL, 6* Nov. 1907.' Zondagmiddag speelde »Prins Hen drik» alhier eene match tegen Victoria» tr Drunen, welke laatste met 4 invallers speelde. Ten ongeveer 2 uur stelden beide elftallen zich onder scheidsrechter den heer Herm. Kleijn. Direct na aftrap zit P. H. op het vijandelijk doel, maar de keeper van Victoria wist zijn doel uitstekend te verdedigen en mocht het de P. H 's ondanks al hun goed schieten niet gelukken voor de rust een goal te maken. Na de rust wist de center-voor van P. H. zijne vereeniging de leiding te geven, om met mooi spel, de eerste goal te maken. Nu komt P. H. nogmaals sterk opzetten en wist na ongeveer 15 minuten spelens de rechts binnen door epn mooi voorzet, nummer 2 door het doel te kegelen, maar de scheidsrechter verklaarde dit punt ongel dig als off-side. Een paar minuten voor het einde werd Victoria» een pinalty toegekend, maar de keeper van P. H. die als altijd goed voldeed, gaf niet thuis. Na nog een paar maal van beide kanten op goal te zijn geschoten, fluit de scheidsrechter eindigen, waarbij P- H- welverdiend won met,1 0. Een woord van hulde mag niet ont houden worden aan den heer Klijn die bij dezen wedstrijd zoo verdienstelijk als scheidsrechter fungeerde- Ongeval. Maandag viel de bekende groenten- koopman Dirk, doordat zijn paard schrok en plotseling ter zijde week, van zijn kar. Hij kwam vrij onzacht op de keien terecht, zoodat hij eene bloedende wonde aan 't hoofd kreeg en ook nog op andere plaatsen gekwetst werd. Door hulpvaardige personen werd hij spoedig binnengedragen en Dr. Sweens ontboden, die hem direct verbond. Ongelukkig Gisterenmiddag werd onze gemeente bezocht door een persoon uit Drunen, ze kere K., die door zijn vreemde manier van doen al spoedig de aandacht der school kinderen en schaftende sshoenmakers trok. Hij stapte overal binnen, vertelde van zijn uitgebreiden paardén- en auto- mobielenhandel, coöperatieve bakkerij, zijn enormen rijkdom enz. Het bleek weldra dat hij leed aan ernstige ver standsverbijstering, zoQdat de maré- chaussée hem mede naar de kazerne namen en des middags per trein naar i -o„derv**ur7 loniënbroek4, onderscheidenlijk te ver-kierde gisteren het echtpaar Moon en te korten tot »Drongelen4, »Dussen< en midden hunner ónderen en kleinkinderen .Meeuwen4, terwijl de naam Heesbeen, hun gouden bruilofl. Had de buurt gr eorgd Eethen en Genderen4 wordt veranderd voor atne passende versiering der woning zijne woonplaats terugvoerden. in »Genderen«, aangezien deze plaats het centrum der thans met Doeveren vergroote gemeente is, waar tevens de secretarie is gevestigd. Aanbestedingen. I op Woensdag 4 December, ten 11 ure zal aan het ministerie van waterstaat, te 's-Gravenhage worden aanbesteed 1. Het verbeteren van het Capelsche veer over de Bergsche Maas, onder de gemeenten Meeuwen en Capelle, provin- de Noord-Brabant; begrooting f2920. 2. Het verhoogen en verzwaren van kaden langs de Donge, de Oosterhout- sche haven en de haven van Statendam in de gem. Oosterhout, prov. Noord- Brabant, behoorende tot de werken voor de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas; begrooting f8740. Op Woensdag 4 December, ten lÖVs ure zal aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier worden aan besteed 1. Het maken van een ijzeren grond- duiker met gemetselde stortkolken en front muren onder de Zuid-Willemsvaart, evenbeneden sluis no 10- met eenlge bijkomende werken, alles onder de ge meente Lierop, prov. Noord-Brabant Degr. f23.500. 7. Het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan de werken van den Baardwijkschen overlaat en aan eenige werken, behoorende tot het in aanleg zijnde afwateringskanaal van 's-Hertogen- bosch naar Drongelen, met het onder houd van die werken van 1 Jan. 1908 tot en met 31 Dec. 1908, benevens voor het zoo noodig leggen, onderhouden en weder opruimen in 1908 van de zomersluiting in gen. overlaatbegrooting f2300. Bfctenoogst in 't Overland. In 't land van Altena gaat de bieten- oogst een slakkengang; de opbrengst valt er tegen. Het nadeelige van het vooruitnemen van voorschotten blijkt opnieuw, want nu de oogst zoo tegenvalt komen velen, vooral onder de kleine pachtboeren, zelfs geld te kort. Men spreekt van slecht bietenzaad, maar men vergeet er bij te voegen, dat veel land, zooal niet uitgemergeld, dan toch zoo mager is als brood. en hare omgeving, de harmonie en lieder tafel vroolijkten de feesWiering op met muziek en zang. Zeer vele ingezetenen gingen de jubilarissen complimenteeren. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Burgemeeatea en wethouders dezer gemeente brengen t.er kennis van belanghebbenden, dat de lijst der bij de tusschentijdsche in de maand September j. 1. gehouden keuringen van toegelaten en niet toegelaten spnngstieren op de secretarie ter inzage ligt. Hedenmorgen had de zoon van C. v. B. uit Sprang, het ongeval met paard en kar geladen met pulp nabij den overweg vau't Spoor op de hooge vaart, in de vaart terecht te komen. De geheele lading, viel in 't water, oveiigena liep alle» zeer ge- wenscht af. Toen hedenmorgen de bewoners der Hoogevaart hunne ramen openden, om doer de zuivere najaarslust hunne woningen wat op te frisschen, drongen minder gewenschte geuren hunne vertrekken binnen, zoodat ze zoo vlag mogelijk alles weer sloten. Eepige boeren waren n. 1. bezig beer uit een wagon aan 't station Kaatsb. Capelle te halen.. De lucht was onverdragelijk zoodat, eep boer er zelfs zijn verwondering over uitsprak dat dit zoo maar over dag kou geschiedeu. Op andere plaatsen mag dit alleen op be paalde uren gebeuren b. v. van 's avonds 10 uur tot 's morgeus 5 uur. Bestaat er hier misschien ook niet een verordening in dien zin Zoo niet dau beklagen wij de bewoners van de Hoogevaart. CAPELLE. In deze gemeente «ijn ver schillende gevallen van mazelen geconstateerd. Aan de school in de kom hebben zich 6 jongeas aangemeld om dezen winter het herhalingsonder wijs te volgen. De lessen zijn reeds begonnen. lu den tuin van den heer Qui rijns alhier, kan men heden weer aardbeien zien bloeien. De landbouwer H. Pelekaan nit Almkerk had bij het uitrijden uit de pont aan het Cap. Veer het ongc'uk, de as van zijn wagen, zwaar met aardappelen beladen, te breken, waardoor ongeveer de helft van zijn vraoht te water ging.., Diefstallen Heel de Kaatsheuvelsche bevolking verkeert onder den Indruk van de aan houdend voorkomende inbraken en dief stallen, welk getal bijna iederen nacht met enkele vermeerdert. In den loop van een half jaar, meer dan 20 groote diefstallen van geld, schoenen en leer. Ongeteld nog de massa kleine van hout hooi, stroo, kippen, konijnen, enz. enz. Om maar enkele voorbeelden te noemen werden bij J. S. ruim f6 en een partijtje worst ontvreemd, bij H- B. f60, bij B. f 13.50, bijSpr. f45, bij Mej. Spr. f60, bij v. G. f20. Verder werd nog inge broken bij v. B. (ze konden hier echter niet verder dan dc gang deur) bij de Wed. H., waar dc dief toegang vond tot den kelder, maar van hier niet verder kon, daar de kelderdeur gesloten was. Zaterdag nacht werd bij den heer S. voor circa f45 ontvreemd aan schoen werk, benevens een kistje sigaren. De dief is door het raam binnen gekomen. Vóór uit den winkel had hij lucifers gehaald om bij te lichten. Een kast was open gebroken en de laden op tafel gezet. Hieruit is echter niets ontvreemd. Spoedig werd een persoon zekere F. de W. gearresteerd en gevangen ge houden. Hij schijnt niet de dader te zijn, maar wel zekere A. B. die Maandag werd aangehouden. Hij was Zondag naar Tilburg geweest, had zich daar een nieuwe jas, hoed enz. aangeschaft. Dit werd onder zijn vrienden op eene fabriek besproken. De politie kwam een en ander ter oore, en vond aanleiding hem te arresteeren. Nu kwam uit dat hij Zondag te Breda schoenen had verkocht. Hij werd daarheen vervoerd, de winke lier herkende hem als den verkooper van schoenen, die later bleken van den dief stal afkomstig te zijn. Naar Kaatsheuvel teruggebracht bekende hij den diefstal te hebben gepleegd en legde der ma réchaussee geheel uit hoe hij den dief stal had bewerkstelligd. Was hij een nacht vroeger gekomen, dan zou hij een goeden slag geslagen hebben, toen was er een belangrijke som in de kast die men nu bij zich had ge houden, om dat een nacht tevoren een juurman omstreeks half een een ver dacht persoon op de plaats van den heer S. had zien rondscharrelen, die op zijn aanmaning 't hazenpad koos Men was daarom wat bezorgd en voorzichtig. Nog al belangstelling. Verleden Maandag >teerde4 het kaart- gezelschap »Eendracht onder ons4 ge vestigd bij H. Netten in het Tweede Straatje. Al is het eene onmogelijkheid om van alle in de toekomst nog teerende gezelschappen melding te maken, om eene bijkomende omstandigheid.verdient dit gezelschap eene uitzondering. Om nml dit feest mee te maken, waren een drietal leden JacNetten, M. Laros «n Frans Laros, uit Duitschland, overgeko men, benevens een paar bevriende Duit- schers, hun zakken natuurlijk met geld gevuld. Onnoodig dat er terdegen gegeten engedronken is. Door een der leden van het gezelschap den komiek H. v. Rooi, werden de overige leden tot laat in den avond gezellig bezig gehouden. De Duitschers zullen ongetwijfeld een aangenamen indruk meenemen van dit feest, en met veel lof spreken over de gulle gastvrijheid der Nederlanders. Typhus. De 20-jarige zoon van A. Rijkers in den Berkdijk is aangetast door de zoo zeer gevreesde typhuskoerts. Dit feit is geconstateerd door Dr. Ruding, die de zieken onder behandeling heeft. De voorgeschreven waarschuwingsbrief is voor het raam der besmette woning aan gebracht Naar wij vernemen gaat de toestand van den zieke niet vooruit. Moge de ziekte "zich bepalen tot dit eene geval. Paulusbond. Verleden Zondagavond vergaderde in de zaal van »Euphonia4 de leden van den Paulusbond. Door de leden van de Propagandaclub werden de talrijK opgekomen leden, aangenaam bezig ge houden door komische voordrachten. Den ZeerEerwHeer Pastoor Völker sprak een woord van opwekking. Een 20 tal leden traden toe als Paulisten. Moge hun voorbeeld meer en meer na volging vinden. Been gebroken. Verleden Zondag reed M. v. Boxtel per hondenkar naar Dongen. Onderweg maakte de hond een zijsprong naar een anderen hond, waardoor v. B. uit de kar tuimelde en al®oo een beenbreuk bekwam nabij de knie. De ijlings ont boden Dr. Ruding heeft een verband aangelegd. Alweer een waarschuwing om niet zoo gerust met jonge, pasge- leerde honden te gaan uitrijden. Opnieuw. Had men hier geruimen tijd niets meer gehoord van ruiten stuk gooien en meende men, dat dit vermaak tot het verleden bekoorde. 11. Zondag heeft weer bewezen, hoe moeilijk het is der gelijke »bezigheid» geheel af te leeren en uit te roeien Zekere B. begaf zich 's avonds huis waarst. Onderweg kreeg hij blijkbaar een aandrang enkele ruiten te vernielen. Dan maar niet lang gewacht toe te geven en de ra men van J. V. moestenhet ontgelden. Een jongen, daar in de onmiddelijke nabijheid, kreeg tegelijkertijd van B- B. nog een paar flinke opstoppers. Toen V. buiten kwam was de dader natuur lijk verdwenen. Mochten enkel»n toch eens wijzer worden Het hoogste Huls der Wereld. Het Singer-gebouw te New York. Aan de „Frankforter Zeitung" werd verleden maand uit New York het volgende ge schreven "De vloed van touristen, die thans naar Amerika terugkeert, vindt bij het binnenvaren van de haven van New York het uiterlijk dezer stad eer.igszins veranderd uit de zee van luchtkrabbers, de Dowstown is namelijk eennieuw gebouw opgedoken, dat hoog boven alle andere gebouwen der stad, en, naar men zegt, ook der wereld, uitsteekt. Het is het Singer gebouw aan den Beneden-Broad- wav', dat thans tot aan de 41ste verdie ping gevorderd is. Hiermede is het echter nog' niet voltooid, er wordt nog een toren van zes verdiepingen op gezeten daarmee zal deze reus onder de hul zen van New York de respectabele hoogte van 612 voet bereikt hebben, zijnde dit 200 voet hooger dan elke tot dusverre bestaan hebbende luchtkrabber. Het gebouw maakt den Indruk van een reusachtigen torenanen moet na-, melijk in New York, en speciaal in het handels-kwartier, buitengewoon zuinig met den grond omgaan, daar hij hier 700 dollars per vierk. voet kost, en dientengevolge nemen de bouwwerken daar ter plaatse al meer en meer een torenachtig karakter aan. Volgens de bestekken die tot in de kleinste bijzon derheden uitgewekt zijn, zal het totaal gewicht van den reuzenbouw 86,000 ton (van 2200 pond elk) bedragen. Hiermede is met elk boutje en elk spijkertje reke ning gehouden want de geheele ontzag^ lijke ijzerconstructi», met muren en vloe ren, rust op 89 stalen kolommen, die 90i'voet onder den beganen grond in den rotsachtigen bodem vastgemetscld ziin en alleberekeningen zijn hierop ge- baseerd, dat elke kolom ongeveer even veel te dragen heeft. Overal, waar dit soliditeit van den bouw afbreuk te doen, wordt getracht, aan gewicht te besparen; zoo werden bijv. de radiatoren der centrale verwar ming in de verschillende lokalen van IV/ T Jl\J 1 9 H I f I "f——■Al ~T RH9 l -

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1