1'wee de Blad. M Gemeenteiaadsveigadeiing, m'rovineiaal Nieuws. pij Gemengd Nieuws.^ q a ra H 1 I*«Nummer 90. Donderde 14 Nov 1907.30e Jaargang Hedikhuizen. WAALWIJK, 13 Nov. 1907. Voetbal. )nder begunstiging van prachtig weer 1 Zondag de competitie wedstrijd iet8 filhelmina III* - »W. V.« plaats Het len rijk opgekomen publiek, dat zich de ide ;te, lijk de en de be- het ed, eiu ;on de in- aat »ch lk u die ronder aan 50 jan riesïan :zen. door d°n dringt mee op, de linksbuiten krijgt den fin nf ijK.nnon rif» hf»rnr.hte door "euschf renew ieite getroostte naar het terrein te delen, heeft hiervan geen spijt ge- daar de wedstrijd van het begin 'het einde een zeer spannend ver- ,p had. Als scheidsrechter Spruit om uur beginnen blaast komt «Wilhel- ,a« met' haar sterkste elftal in het W. V.4 telt één invaller «Wil- ina« wint den toss en verkiest tegen zeer zwakken wind in te spelen, jerna trapt de midden-voor van V.4 af en reeds dadelijk zetten de iv. Vers.4 goed op, doch de Bossche ■hterback verplaatst het spel en nu is jt de beurt aan «Wilhelmina4. Het rste kwartier wegen beide elftallen •rk tegen elkaar op en is duidelijk te 'n, dat het er nog warmpjes toe zal ,an. Na ongeveer 20 minuten spelens, •ijgt een >W. Ver.« den bal, passeert iar de rechtschewing, die goed opzit, de ihterback raakt den bal nog even aan, óch kan niet wegwerken, zoodat de ichtsbinnen met een kalm schot den il in het net kan deponeeren- Groot lejuich onder de »W. V.4 supporters. Nu komt «Wilhelmina4 gevaarlijk op- ctten. De rechtsbuiten bemachtigt den ial, vliegt er mee langs het lijntje, pas- :ert den links-half en zend een pracht- :hot in, dat echter juist over de lat legt. Na uittrap komt de Bossche voor- loede nogmaals, mooi combineerend op iet »W. V.4 doel af, passeert alles tot len achterback, die ook Jammerlijk mist, joodat het hun niet moeilijk is den ge lijkmaker in het net te schieten 1—1. Hierna zijn beide partijen weer even iterk, van beide zijden wordt hard ge •erkt, maar zonder resultaten tot 10 ninuten voor rust de Bossche voorhoe le komt opzetten, een misverstand der ,acks, een schot en «Wilhelmina4 heeft e leiding 2—1. Voor half time komt .ierna geen verandering. Nu verspreidt zich het gerucht, dat ,de rechts-half van W. V. niet in staat is verder te spelen en is »W. V,4 dus ge noodzaakt den strijd met 10 man door te zetten. Na de hervatting is «Wilhel mina4 de sterkste en is het gemis van een speler in de »W. V.« gelederen dui delijk merkbaar. Echter luide aangemoe digd door het publiek komt er bij de >W. V weer meer vuur in, meer en meer wordt «Wilhelmina* op haar eigen helft terug gedrongen en doorleeft het Bossche doel gevaarlijke momenten. Tot doelpunten komt het echter met, totdat de rechtsbuiten een ren onderneemt, na beide back gepasseerd te zijn, een goed schot inzendt, dat even naastgaande door den linksbuiten wordt ingezet. Groot gejuich ontstaat er, dat echter reeds spoedig tot bedaren wordt gebracht, als de scheidsrechter beslist, dat de bal reeds achter is geweest en het punt on geldig verklaart. Na dezen tegenvaller worden de 10 mannetjes der »W. V.« noo- vuriger en ontwikkelt zich een spel waartegen de 11 Bossche spelers niet opgewassen zijn. Het is duidelijk te zien> dat de gelijkmaker moet komen. De geel-zwarten zijn niet van de Bos sche speelhelft af te slaan. Gevaarlijk komen de 4 voorwaarts opzetten, alles 1 An lm' bal, 'wordt echter binnen de beruchte lijnen in den rug aangevallen, het fluitje klinkt en de scheidsrechter beslist pi- nalty. De captain van »W- V.« zal de strafschop nemen. Nogmaals fluit de scheidsrechter en met een mooi laag schot vliegt de gelijkmaker in het net 22 Nog ongeveer 5 minuten zijn te spelen, de Bosschen willen nog een puntje maken, maar dit gelukt hun niet, zoodat deze spannende wedstrijd met een gelijk spel eindigde, wat zeer goed de verhou ding weergeeft. Van de spelers valt weinig te zeggen, allen werkten als paarden, doch kan ik niet nalaten, even dat onvermoeide zwoegen van onze beide half backs P. Honcoop en Jan Nieuwenhuisen aan te stippen, wanneer deze zich nog een weinig op zuiver plaatsen van den bal toeleggen, hebben we een half—linie, waar menige Vereeniging een puntje aan zuigen kan. Het 2e elftal moest Zondag weer met 3 1 het onderspit delven. Schutterij. Voor de leden der voormalige dienst doende schutterij, die nog in het bezit zijn van geweren, wapens of andere goederen tot de schutterij behoorende, wordt de gelegenheid gegeven deze alsnog in te leveren ten raadhuize alhier, vóór of tot en met Zaterdag den 16en dezer. Zij, die in gebreke blijven daaraan te voldoen, zullen zich de nadeelige ge volgen te wijten hebben. Het gemeentebestuur, De Burgemeester, Th de Surmont de BasSmeele, De Secretaris, F. W. VAN LlEMPT. Concert Lledcrtafel. Aanstaanden Zondagavond wacht den muziekliefhebbers op Musis weei een groot genot, zoowel op vocaal als op instrumentaal gebied. Behalve eenige fraaie, kleinere koren, zal de Liederta fel dan ook uitvoeren het prachtwerk «Eine Nacht aut dem Meere,« dat in vele jaren hier niet meer in zijn geheel gehoord werd. De heeren de Morée, fluitist en van Zandbergen, violist, beiden bekende musici uit 's Bosch, zullen het publiek op eenige der fraaiste nummers van hun repertoir vergasten, terwijl de bekende solisten van Oefening en Ver maak mede eenige noviteiten ten beste zullen geven. Het zal dus voor elk wat wils4 zijn. Niet-honoraire leden kunnen zich totgang tot dit concert verschaffen voor den matigen prijs van 50 cent per persoon. Zij echter die zich nu reeds als abonné der Liedertafel opgeven, kun nen gratis van de uitvoering profiteeren. Wij twijfelen dus geen oogenblik of verscheidene personen zullen van deze gunstige beschikking gebruik maken. Dat wij een druk bezoek verwachten ook van buiten, zal na het aangehaalde, wel geen verder betoog behoeven. Vergadering N. 0 G. 1.1. Zondag hield de afd. Waalwijk* van het N. O. G. hare vergadering op Musis Sacrum4. Door de aanwezige eden werd een kleine gift gedaan om mede te werken aan een monument op het graf van wijlen den algemeenen voorzitter, de heer Andriesse te Amster dam. Verschillende mededeelingen werden den leden gedaan. Omtrent de te voeren salaris-actie werden plannen vastgesteld. Aanklacht Door den Edelachtb. heer A. van Honsewijk, burgemeester van Dussen, is een aanklacht ingediend tegen den schrij ver der ingezonden stukken, ondertee kend «Een ooggetuige* en «Wijk B.4, voorkomende in de nummers van ons blad dato 27 Oct en 3 Nov. 1.1., achten de Z.Edelachtb. zich door den inhoud dezer beide stukken beleedigd. t Adr. de Bree t Zondagmiddag is alhier in den ouder dom van 59 jaren overleden, de heer Adr. de Bree, in leven ruim 31 jaren organist van de kerk van St. Jan vice- president van het R. K. Zangkoor en Penningmeester van de Spaarbank der St. Paulusvereeniging. Ongelukken. Zondag heeft men zeker J. R. looiers knecht, blijkbaar onder den invloed van sterken drank door onze straten zien flaneeren. Omstreeks half zeven heeft men hem nog de Eerste Zeine in zien gaan. Maandag was hij niet op z'n werk geweest, en toen Maandagavond een persoon zijne in de spoorsloot zwemmende eenden naar huis dreef, werd door dezen R. daarin gevonden met zijn voorhoofd in den modder. Waarschijnlijk is hij door de duisternis of door den drank misleid tegen den ijzerdraad geloopen, zijn even wicht verloren en zoo voorover in den modder terecht gekomen. Weer een droevig gevolg van misbruik van sterken drank. - Maandagavond omstreeks 7 uur is een vierjarig kind van A. B. in een ke tel kokend water gevallen, waardoor de kleine ernstige brandwonden bekwam. De toestand is nog steeds zorgwek kend. Reeds zoo talrijke malen werd gewaarschuwd tegen 't op en afgooien van riemen, terwijl de machine in bewe ging is- Dit veroorzaakte deze week weer bijna een ongeluk, dat thans nog gunstig afliep. De machinist der firma G. en W. alhier deed ook dusdanig, en werd door den riem meegesleept; doordat hij oogenblikkelijk om hulp riep kon de machine direct worden stop ge zet, zoodat de man er met gescheurde kleederen en eenige ontvellingen af kwam. Ware men er niet zoo spoedig bijgeweest, dan ware beslist een ernstig ongeluk te betreuren. Uitvoeringen. A. s. Zondag zal de tooneelvereeni- ging «Vooruitgang zij ons Doel4 weder om eene uitvoering geven, thans in haar locaal van den heer H- Pullens in de St. Antoniusparochie. Hetzelfde pro gramma zal worden uitgevoerd als de vorige maal bij den heer v. d. Werff, toen het opgevoerde uitstekend voldeed, zoodat ook thans een druk bezoek ver wacht kan worden. Denzelfden avond geeft het too- neelgezelschap «Spaarzaamheid en Vlijt4 in 't Loonsch Hoekje, aldaar zijne eerste winteruitvoering, waar on^rr meer het bekende drama in 6 bedrijven, «de gift menger4 wordt gegeven. Moge ook deze goed worden bezocht. BAARDWIJK. Een man werkzaam aan het kanaal bij dc s'.oomporap kreeg gisteren bij het vervoeren van een sware ijzeren buis, deze op zijn been, bovendien geraikte hij tusschcn een paar planken, zoodat hij eene zware verwonding aan zijn hals opliep en zijn toestand een oogenblik zeer gevaarlijk was. Dr. Sweens van Waalwijk verleende hem geneeskundige hulp. Zijn toestand is heden iets gunstiger. J.l. Maandag werd een koopman iu sinaasappelen, die le veel drupkens had in genomen door onze politie—mannen opge pikt en opgebracht zoodat hij onder het Riadhui? zijn roes kon uitslapen. Gepasseerden Zondag had ten raadhuize alh. eene verg. plaats van schoenmakers patroons uit deze gemeente onder leiding en advies van den Eerw. beer Fransen ten einde een wedstrijd te orgauiseeren voor knechts van gen. patroon». Ook werden nog vele belangen en voordeden besproken die konden verkregen worden door organisatie van pa troons. DRUNEN. Reeds eenige dagen is bij Piet van de Saudcn op de kleistraat een heele vreemde vogel te zien, welke door deze in een sloot gevangen is. Het die lokt zoo te begrijpen is zeer veel nieuws gierigen. Door niemand is tot nog toe den naam van deze vogels bekend. NIEUW KL IJK. De handboogschutterij de „De Wet's Zonen* gevestigi, in het Calé van den lieer G- de Jong, alhier, hidd Maandag een feestdag. De leden der vereeniging hebben zich onderling vermaakt met schieten, en hebben gezamenlijk deelge nomen aan een heerlijk diner. In prettige stemming bleef men daarna nog geruimen tijd bijeen. De Heer Jacobie Weck, Humorist te 'a Bosch zal op uitnoodigiug der handboog- schutterij de De Wet's Zonen' a.z. Zaterdag, in het Café van den Heer G. de Jong eene uitvoering geven. De naam van den Heer Weck, is ons een waarhorg, dat den liefhebbers van voordragen iets goeds te wachten staat. Aan nietleden der vereeniging woidt tegen een matig entrée toegang verleend. VLIJMEN. Tot gemeenteveldwachter alhier is Benoemd de heer J. C. Van Ha peren onbezoldigd gemeenteveldwachter en jachtopziener te Loon-op Zand. Uindsdag 26 Nov. zal de W.E.Z.G. Heer Dr. Alma, arts tc Heusden in hel lo kaal van den heer M. v. Wordragen alhier eene lezing met lichtbeelden houden over de tuberculose en hare bestrijding. Ter voorziening in de behoefte aan goed drinkwater wordt hier op den dijk eene put geslagen. Op tene diepte van 86 meter gekomen in een dikke laag gunt heeft men een monster water genomen en bevonden dat dit verre ?*n goed drinkwater is. Men zal nu de onderbroken boring nog een 20 meter verder voortzetten in de hoop dan beter water te vinden. WASPIK. Al te dartel 1 Een kalf van den heer P. de Jong schrok van een kin derwagen op den hoogen smallen weg in de wijk Scharloo en sprong op het oak der woning van Mej. de Wed. van Loon. Het dier krabbelde omhoog na r den nok en tuimelde, na zen 40-tal pannen vertrapt te hebben, aan den aohterkant van het dak in een sloot, waaruit het ongedeerd werd opgehaald. Maandagavond hid in Logement van Mejde Bont te Waspik een Algemeene Vergadering plaats van de Coop Stz. fabriek Nooit gedacht Raamsdonk-Waspik. De zaal was stampvol zoodat velen zich met een staanplaats moesten te vreden stel len Punt 1 van de agenda een lezing van de Directeur der fabriek der heer J. Nien- huis met het onderwerp „De zindelijkheid bij het melken en de behandeling daarna/' was werkelijk intressant om het te hooren, daar de lanlbouwers daaruit konden zien, »1, zij meenden dat zij zindelijk op hun melk waren, dat er toch nog zooveel aan ontbrak. Spreker lunlde er onder anderen bij aan de model boerderij van Oud Buajsum en de vele in bewerking zijode Gemeente- verorderingen op plaatsen van beteekenis, tevens had hij als voorbeeld een filter mede gebracht welke voor de reiniging uiterst doelmatig is en wat tot resultaat had dat omstreeks lo Landbouwers een 5lter bestelden en in de toekomst RAAMSPONK(Dorp). Tonghlaar. Giste ren stierf een koe van den beer W. de Bruin alhier aan liet mond- en klauwzeer. Stemmng. Uit «1: Inden gehouden stemming voor een lid v,in den raad der gemeente bleek, d.»t er herstemming moei plaats hebben tusschen de heeren P. van Dongen Sin. en D. Lankhuijsen. RAAMSDONKSVEER R. K. Volsb »nd. Met genoegen kunnen wij mededeolen, dal de iu den lande welbekende pastoo Prinsen, voor de leden van den It. K. ulks- bond tfRerum Novaium* bijgelegeuheid dtr algemeene vergadering, begin December te houden, eene redevoering zal houden over een der sociale vraagstukke Alleen leden en donateurs zullen toegang tot deze vergadering hebben. Alle R. K, werklieden, onverschillig welk werk zij verrichten, maar vun godsdienstig en zedelijk gedrag en boven de 16 j'iar zijnde, worden door den R. K. Volksbond als lid aangenomen, terwijl zij, die de kas van den Bond met minstens f2.50 per jaar steunen, door het Bestuur als donateur kun nen worden aangenomen. Nader vernemen wij nog dat onzo llar- m mie Dc Eendracht deze vergadering mot muziek zal opluisteren. DONGEN. Bloedvergiftiging. Zekere P. Springers, leerlooier, alhier, had het ongeluk met het bereiden der huiden gevaarlijk vocht in het linkeroog te krijgen, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Zijn toestand is hopeloos De laatste H. Sacramenten zijn hem toe gediend. DUSSEN. Door het Gemeentebestuur alhier is een schrijven ontvangen van een Duitsclw schipper dat sedert enkelen dagen zijn knecht zekere J. C. van Dinteren is vermist en vermoedelijk is verdronken. Bedoelde persoon is ongehuwd. De ouders zijn te Hank onder deze gemeente woon achtig. De prijs vin het tarwebrood is weder om met 1 ct per 2 K. G. verhoogd en alzoo gebracht op 28 ct. HANK (Dusseo). Op hol. De zoon van den landbouwer Leemans was aan het ploegen aan de Nieuwaleeg, toen plotselirg de drie paarden op hol sloegen. De ploeg brak af en de paarden sneldeu den weg op. Een der paarden, een 2l/9-jari^ schoone vo3, toebehoorendo aan de wed. Staal, viel en wprd meegesleurd, wijl een streng oui een der pooteu heslingerd was, met het ge volg dat het been brak. Het paard moest worden afgemaakt. De vorige week was nog f425 voor het schoone beest geboden. Een der paarden werd gegrepen, terwijl het derde met tuig en al over het hek der weide sprong, waarin het gewoon was te grazen. BENEDEN-LANGSTRAAT. De fruit handel had tot op heden over het gebed een slecht verloop. Niettegenstaande het pluk- ken is ifgeloopen, liggen nog groote voor raden te wachten op koopers. Er wordt de laatste dagen nog betaald voor zure appelen f5.50 it f6.25, zure appelen f3 a f3.50, winterperen f2.50 h f 3 25 per mud. ZOO ecu unoi zeker door alle leverancieis van bovenge noemde inrichting zal worden aangeschaft. Spreker sloot zijn rede met de woorden, wy hebben hier nu een van de modernste in richtingen van ons land. Wij kunnen met dergelijke machines een i modern product boter maken, daarvoor krijgt 1 gij de hoogste prijs, maar datJjjm niet eerdrr als da mogelijke zinde Verder hadden betreffende de on— besteding voor het melkrijden, welke voor de gemeente Riamsdonk werd aangenomen door den heer Van Raamsdonk wonende aldaar en voor de Gemeente Waspik door J Kamp. Er waren 19 inschnjvingsbi letten ingekomen. Verders niets meer aan de orde zijnde werd deze leerzame en geanimeerde avond met een woord van dank gesloten. Aangevallen. Men schrijft uit Haarlem Zonder eenige aanleiding is gisteren middag half vijf een geacht ingezetene door een dronken kerel uit Haarlemmer meer op de Groote Houtbrug met een mes aangevallen en in hals en hoofd gestoken. De aanrander is gearresteerd. Men meldt uit Amsterdam Gisteravond werd iemand in de Nes door een persoon om een sigaar gevraagd. Toen deze werd geweigerd werd de aangesprokene door den vrager aange grepen en mishandeld en een agent van politie, die ter hulp kwam werd even eens door hem geschopt, getrapt en in de keel gegrepen waardoor aan de zijde van den hals eene ontvelling ontstond. De agent, die veel pijn in de keel ge voelde is in het Binnengasthuis opgeno men moeten worden. Hedenmorgen was de toestand van den politieman echter niet ongunstiger. De dader, een varens gezel uit de Pieter Jacobstraat is gear resteerd. Ongelukken. Uit Oudenbosch meldt men De sneltrein van Rosendaal naar Rot terdam wierp Zaterdagavond een postzak uit die echter onder den trein geraakte. Gevolg hiervan is, dat eenige particulieren Zondagochtend hun brieven en couranten in stukken en brokken thuis gekregen heb ben. Stukken van groote waarde zaten er gelukkig niet in den zak. Diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er te Hoeven (Nbr.) ingebroken bn v G- De dieven drongen door tot in ean slaapkamer, waar man, vrouw en een klein kind sliepen. Uit eene kast, die naast de wieg van de kleine stond, hebben ze f 300 geroofd. Goede vangst. Eenige Belgische heeren hebben de laaste 9 dagen gejaagd op het door hen gehuurde jachtterrein onder Boil (West- stellingwerf) en Elsloo (Ooststelhngwerf). De eerste drie dagen schoten ze met geweren: 188 hazen, 35 korhoenders en 34 patrijzen, de volgende drie met 4 geweren 96 hazen, 5 korhoenders en 26 patrijzen, en de laatste drie dagen met 8 geweren: 73 hazen, 30 korhoenders en 26 patrijzen, zoodat in die 9 dagen meer dan 500 stuks wild bemachtigd werd. De mist was oorzaak dat er de laatste dagen naar evenredigheid minder wild geschoten werd dan in 't begin. Uet zwakke gcslucbl. Het «Iibld. v. Antwerpen schrijft: Twee jonge meisjes van Alle-sur-Se- inois, werden door de burgelijke recht bank van Dinant veroordeeld om een deel van de nalatenschap harer ouders dat zij zich onrechtvaardig hadden toe geëigend, terug te geven aan hare broe ders en mede-erfgenamen, welke zij hier door benadeeld hadden. De deurwaarder, die de meisjes het vonnis kwam beteekenen, werd op stok slagen onthaald en, daar dit den ambte naar niet beviel, daagde hij haar voor het gerecht, dat de meisjes tot acht dagen gevangenisstraf veroordeelde. Maar, zij kwamen niet ten gestelden tijde naar de gevangenis van Dinant, en de gendarmen van Alle moest, voorzien van een dubbel aanhoudingsmandaat, beiden gaan aanhouden. Dat was gauwer gezegd dan gedaan. Toen de heldinnen de vier mannen in uniform zagen komen, werden zij woe dend cn met hooivorken gewapend, wachtten zij aan de 'deur de gendarmen af- De mannen der wet waren echter niet bang. Maar dit belette niet, dat zij door de twee furieën aangegrepen en deerlijk gekrabt en gebeten werden. .De oudste werd eindelijk overmeesterd en gebonden. De jongere, zich nu alleen ziende, zette het op een loopen, bereikte de Senois en sprong in de rivier, gevolgd door gendarmen, die het nog niet op- gaven. Op den anderen oever werd zij eindelijk ook gepakt en gebonden. Zij weigerde droge kleeren aan te doen en, met haar natte plunje en onder goed escort werd zij met hare zuster naar de gevangenis gebracht. Sehandelijkde daad. Men meldt uit Rotterdam Zaterdagavond half tien heeft de werk man M. d. H. wonende Lange Baanstraat 32, bij eenen huiselijken twist zijne 3 5-ja rige huisvrouw, J. V., met wie hij deze zomer gehuwd was, uit het raam der derde verdieping geworpen. De vrouw bekwam een schedelbreuk en werd bewusteloos opgenomen. Kort na aankomst in het ziekenhuis, was zij overleden, De dader werd in zijn woning gear resteerd en opgebracht, onder hevig tu mult der buren, die de lynchwet op hem wilden toepassen. Voor de politie hield hij vol, dat zijn vrouw uit het raam gesprongen is. Nader wordt gemeld De kolenwerker M. de H., die Zater dagavond in zijn woning in de Lange- baanstraat werd gearresteerd, verdacht van zijn 35-jarige vrouw uit het raam der 3e verdieping geworpen te hebben, is Zondag naar het huis van bewaring overgebracht, waar door den rechtercom missaris. mr. Rietema, de voorloopige in structie werd geopend. 10 Getuigen werden gehoord. Na afloop van het getuigen verhoor werd zijn voorloopige aanhouding gelast. Het lijk der vrouw zal gerechtelijk ge schouwd worden. Openbare Vergadering van den Ge meenteraad op Vrijdag 8 November 1907, des voormiddags ten tien uur. Voorzitter de WelEd.Achtb. Heer Van der Geldt. Te ongeveer 10.15 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Verhoeven, de Kort, Vuchts, van der Wiel, van den Brand, Luyben en van der Geldt. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Goedkeuring rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het dienst jaar 1906. De ontvangsten hebben bedragen f 1603.01 Vs 5 de uitgaven f 1628.94 zoodat de rekening met een nadeelig saldo sluit van f 25.93. Wordt goedgekeurd. 2 Adres van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat bij hen is inkomen een verzoek van den Algem. N.Br. Bond van gemeente-veldwachters, verzoekend de jaarwedden te willen herzien. De Voorzitter. Wat de subsidie be treft, deze hebben wij reeds eenige jaren geleden bij het tractement gevoegd. Het salaris is nu f450 per jaar plus vrije woning en tuin. De raad moet nu maaf oordeelen of dat salaris hoog genoeg is. De heer de Kort. Me dunkt dat het er zoo nogal mee door kan. De heer Vuchts. Ze hebben anders ieder een groot huishouden, en dan U

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 9