Nummer 93 Zondag 24 November 1907. 30 Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsveigadefing. Provinciale Staten. Wij vermeenen onze lezers geen on dienst te doen met de opname ran de rapporten der Commissie belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de navolgende heeren als gekozen ver klaard lid der Provinciale Staten (Na jaarszitting 1907). Aan Heet en Provinciale Staten van Noordbrabant. Uwe Commissie, belast met het on derzoek der geloofsbrieven en de daarbij behoorende bescheiden, bedoeld in ar tikel 15 der Provinciale wet, van Mr. A. J. M. Smits, gekozen verklaard lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Zevenbergen bij procesverbaal van 11 Juni 1907 van G. H. Simonis, gekozen verklaard lid der Provinciale Staten In hetzelfde district bij procesverbaal van 13 September 1907 en van B. R. F. van Vlijmen, gekozen verklaard lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict 's Hertogenbosch bij procesverbaal van 3 September 1907, heeft de eer dien aangaande het volgend verslag uit te brengen De geloofsbrief van het gekozen ver klaard lid van Vlijmen is geheel in orde bevonden, en wij hebben mitsdien de eer te adviseeren hem toe te laten tot lid der Provinciale Staten van Noord brabant. De geloofsbrief van het gekozen ver klaard lid Mr. Smits is ook ia orde bevonden doch, zooals wij reeds de eer hadden te rapporteeren in ons rapport van 2 Juli 1907 bijlage no. 90 van de jongste zomerzitting is bij zijn verkiezing de informaliteit begaan, dat de kiezers der gemeente 's-Gravenmoer niet in de gelegenheid zijn gesteld geweest om aan de stemming, welke den 11 Juni 1.1. in het kiesdistrict Zevenbergen o.a over Mr. Smits voornoemd plaats had, deel te nemen en kon deze informaliteit van invloed zijn geweest op den uitslag der over dien heer alstoen gehouden stemming. Op dezelfde gronden als die, waarop wij ia dat rapport concludeerden tot de niet-toelatingvan den heer Oomen adviseeren wij thans ook om Mr. Smits niet toe te laten tot lid der Staten van Noordbrabant. Met dit te doen, zal tevens voldaan zijn aan het bezwaar schrift der kiezers van 's Gravenmoer hetwelk aan uwe vergadering is mede gedeeld onder no. 14 der te behandelen stukken der najaarszitting 1907. Wel vragen zij daarbij ook nog, dat u zult terug komen op uw besluit van 4 Juli 1.1., waarbij de H. H. Aarden en van Schendel tot leden van uw College werden toegelaten, doch in dat verzoek zijn zij niet ontvankelijk, omdat voor zegd besluit onherroepelijk is geworden De kiezers van 's Gravenmoer, welke zich thans eerst komen beklagen over de ten hunnen aanzien bij de stemming van 11 Juni 1.1. gepleegde informaliteit mogen ook wel bedenken, dat jura vigilantibus scripta sunt, daar zij het toch ook voor een deel aan zich zeiven te wijten hebben, dat zij niet aan de stemming van 11 Juni 1.1. hebben kunnen deelnemen, vermits als zij geklaagd hadden, zoodra zij hadden moeten ont waren, dat hun niet tijdig de stemkaar- ten werden toegezonden, het zeer waar schijnlijk zoude geweest zijn, dat zij ook nog aan bedoelde stemming hadden kunnen deelnemen. Tegen de geldigheid der verkiezing van het gekozen verklaard lid, den heer Simonis, zijn zoovele bezwaren ingebracht dat wij te zijnen opzichte niet met ons rapport zijn kunnen gereed komen en wij daarom Uwe Vergadering verlo:' vragen dit rapport eerst heden middag in te dienen. Aldus gerapporteerd den 19 Novem ber 1907. Aan de Staten van Noordbrabant. Uwe Commissie, belast met het on derzoek van den geloofsbrief en der daarbij behoorende bescheiden, bedoeld in artikel 15 der Provinciale Wet van G. H. Simonis, gekozen verklaard lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Zevenbergen, heeft de eer dienaangaan de het volgend verslag uit te brengen. Zooals aan Uwe vergadering zal ge bleken zijn uit Nummer 13 der in de Najaarszitting 1907 te behandelen stuk ken, hebben vier kiezers in gezegd dis trict bij request zich beklaagd over ver schillende met de Kieswet strijdige feiten, welke zouden gepleegd zijn bij of ter gelegenheid van de stemming, welke den 13en September 1907 in gezegd kies district tusschen G. H. Simonis voor noemd en J. A. Oomen plaats had en hebben zij Uw College op grond van die feiten verzocht tde verkiezing van II September 1907 voor ongeldig te ver klaren en de gehouden stemming voor nietig Naar aanleiding ran dat bezwaarschrift hebben wij het ons tot plicht gerekend te onderzoeken of er bij of ter gelegen heid van voorbedoelde stemming wer kelijk handelingen zouden zijn gepleegd, welke bij de Kieswet verboden zijn en ol die handelingen, als zij gepleegd wer den, van invloed zouden kunnen geweest zijn op den uitslag van die stemming Deze taak werd ons zeer gemakkelijk gemaakt door de uitvoerige instructie, welke Gedeputeerde Staten van Noord brabant gehouden hebben over de in formaliteiten, waarover voornoemde kie zers zich beklagen en van welke instruc tie ons de processen-verbaal zijn over gelegd. Wij hebben bij het onderzoek der be zwaren die tegen meerbedoelde stemming zijn ingebracht die bezwaren behandeld in de volgorde, waarin zij in het request voorkomen. Het bezwaar sub a. Uit het schrijven van den Burgemeester van Terheijden, waaronder het stemdistrict Wagenberg behoort, is voldoende gebleken, dat de leden van het stembureau voor dit stern- district gedurende den tijd, waarop dat bureau zitting had, een paar minuten lang van de zitting afwezig zijn geweest om te bezichtigen eene verkiezingsre clame, welke op de speelplaats van de school, waarin dat bureau zitting hield, te zien was. Ongetwijfeld heeft dit bureau hiermede gehandeld in strijd met artikel 64 der Kieswet, vermits niet is gebleken van de vervanging van deszelfs leden gedu rende het paar minuten, dat zij hunne aandacht gingen wijden aan eene ver kieaingsreclame, doch door dit verzuim is nog niet gevitieerd de op ^Septem ber 1907 plaats gehad hebbende stem ming, omdat volstrekt niet is gebleken, dat gedurende de kortstondige afwezig heid van het stembureau iemand in het stemlokaal is geweest, daar toch alleen is gebleken, dat alle aanwezige kiezers zich met het stembureau op de speel plaats bevonden om naar de verkiezings reclame te kijken. De stembus, welke zich in gezegd lokaal bevond, leverde dan ook geen ander resultaat op dan dat, hetwelk overeenkomstig de aan- teekeaingen der leden van het stem bureau was. De bezwaren sub b. Het eerste dier bezwaren is, dat te Made dezelfde infor maliteit zoude gepleegd zijn als te Wa genberg. Uit het schrijven van den Burgemeester dier gemeente blijkt, dat dit bezwaar zijnen feitelijken grondslag mist. Het tweede dezer bezwaren is, dat er iets te Made zoude gehaperd hebben bij de telling der stemkaartcn, doch ook dit bezwaar is ongegrond, vermits de eerste telling der stemkaartcn te Made, die foutief was, aanstonds na de telling verbeterd is. Het derde van die bezwaren is, dat door een middel van sterken drank de kiezers van Made er toegebracht zouden zijn om in de plaats van op Oomen, zooals zij aanvankelijk voornemens zou den zijn geweest, op Simonis te stem men. Dienaangaande is ook niets ge bleken. De stemming kan derhalve op grond der bezwaren sub b niet worden nietig verklaard, of beter gezegd, er bestaan geen termen om op grond van die bezwaren den heer Simonis niet toe te laten tot lid van Uw College. Het bezwaar sub c. Uit het schrijven van den Burgemeester van Fijnaart blijkt, dat dit bezwaar juist is, doch de infoima- liteit, waarvan hier de rede is, is zoo ge ring, dat wij vermeenen, dat zij op den uitslag der stemming van geen invloed geacht kan worden te sijn. Het bezwaar sub d. Uit een schrijven van den Burgemeester te Klundert is gebleken het hoogst afkeurenswaardig feitdat aldaar op den dag der stem ming door een ingezetene dier gemeente, welke een voorstander der candidatuur Simonis was, vrij verteer ten huize van dien ingezetene en voor diens rekening werd toegezegd tot e®n bedrag f 0.10 per persoon aan hen, die hun stem op den heer Simonis uitbrachten dit ge schiedde in dier voege, dat, wanneer een kiezer zijn stem had uitgebracht en het bleek daarna aan genoemden ingezetene op diens vraag, dat die stem was uit gebracht op den heer Simonis. die kie zer, als hij daarvan gebruik wilde ma ken, vrij verteer had. Maar schreef ge noemde burgemeester hierbij, er kan geen sprake van zijn, dat kiezers in zijne gemeente door voorbedoelde toezegging overreed of geïnfluenceerd zijn geworden dit is volgens Uwe Commissie beslissend en daarom acht zij door hetgeen te Klundert geschied is, hoezeer zij dat ook betreurt, de plaats gehad hebbende stemming niet gevitieerd. Het bezwaar sub e. Een onderzoek naar hetgeen volgens deze klacht te Lage Zwaluwe bij of ter gelegenheid van de stemming zoude hebben plaats ge had, had een negatief resultaat, daar dit toch, blijkens het schrijven van den Burgemeester van Hooge-Zwaluwe was, dat niets van de bij de klacht ten laste gelegde knoeierijen gebleken is. Het bezwaar sub f. Blijkens een schrij ven van den Burgemeester van Ooster hout werd aan geen der werklieden van de hierbij bedoelde firma geld geboden om op den heer 9imonis te stemmen, behoudens dat een arbeider dier firma verklaarde, dat een voorstander der can didatuur Simonis met geld gepoogd heeft hem over te halen op dezen zijr.e stem uit te brenger. Daar het alzoo hoog stens tot een poging kan gekomen zijn, vindt Uwe Commissie, hoezeer zij ook dergelijke pogingen moet afkeuren ook hierin geene termen om den heer Simo nis niet tot lid der Staten toe te laten. Het bezwaar s ub g. Dit bezwaar is gegrond werkelijk is toch gebleken, dat de kiezer Nicolaas van der Loo door een reiziger van den heer C. Klijn is omgekocht om op den heer Simonis zijne stem uit te brengen. Na het hiervoren door ons reeds ge zegde, zullen wij het niet noodig heb ben op te merken, dat laatst gezegd feit ten zeerste valt af te keuren, doch ook dit feit kan niet tengevolge hebben dat de heer Simonis niet tot lid van Uw college zouden kunnen worden toe gelaten. Immers, op den uitslag der stemming kon deze omkooping van geen invloed zijn, daar toch daarbij werden uitgebracht de navolgende aantallen gel dige stemmen Op den heer Oomen 3025 en op den heer Simonis 3124 stemmen, zoodat, na aftrek van de stem van Van Loo, de heer Simoni9 toch nog altijd de volstrekte meerderheid van stemmen zoude hebben bekomen. Wij vermeenen nog verplicht te zijn op te merken, dat het ten deze gehou den onderzoek geen enkel feit heeft aan het licht gebracht, dat maar eenigzins zou kunnen strekken in het nadeel van de eer en den goeden naam van het gekozen verklaard lid, den heer Simonis meergenoemd. Ziin geloofsbrief en de daarbij behoo rende stukken zijn door ons volmaakt in orde bevonden. Wij hebben om al deze redenen de eer Uw College voor te stellen hem tot lid van hetzelve toe. te laten. Aldus gerapporteerd den 19en No vember 1907. De Commissie voornoemd, A, v. SASSE v. YSELT, Rapporteur. J. KERSTENS. v. D. WESTELAKEN. A. G J. MASTBOOM. TIMMERMANS. DUSSEN. Vervolg en Slot.) De heer van Beurden. Verleden jaar was de hoofd, omslag vastgesteld op f 3000. En wat hebben wij toen ge zien Wij hebben teen gezien dat f2000 op de spaarbank was gebracht en nog f 700 in kas was, waarom moet nu de hoofd, omslag worden verhoogd. De Voorzitter. Dat is duidelijk genoeg, dan moet u maar eens op de begroo ting kijken dan zal je zien dat de uit gaven hooger zijn dan de inkomsten. De heer van Beurden. De opcenten op de belasting zijn reeds voor 2 jaar geleden van 50 op 40 teruggebracht. De Voorzitter. Dat heb je toen zelf voorgesteld en nu moet verhooging van hoofd, omslag volgen. De heer van Beurden. Die f150 op de begrooting gebracht voor de volon tairs ter Secretarie kunnen er ook af blijven. De commissie De Voorzitter. Daar gaat het nu niet over. 't Gaat nu over den hoofd, omslag en dat is nog niet vervallen of aangenomen. De heer van Beurden. Wat Ik wil zeggen staat met de De Voorzitter. Wij kunnen niet aan den gang blijven. De heer van Beurden. Dus u weigert me verder het woord. De Voorzitter. Vooruit dan maar. De heer van Beurden. De Commissie belast met het onderzoek der gemeente- begrooting heeft gemeend de post van f 150 voor twee ambtenaren ter secretarie niet te mogen goedkeuren en wel op grond van le Omdat nog verleden jaar Ged de jaarwedden van de secretarissen heb ben geregeld. De commissie meent derhalve dat die als voldoende mag worden geacht. 2e De commissie heeft een onder zoek ingesteld in naburige gemeenten, als Waspik, Almkerk en Werkendam en heeft bevonden dat slechts te Almkerk aan een ambtenaar f75 wordt gegeven als tegemoetkoming in de kosten voor het onderhoud van zijn rijwiel. Hij komt van Woudrichem. De twee an dere gemeenten hebben ook wel amb tenaren doch kosteloos voor de gemeente. Wel heeft de commissie zich laten ontvallen, dat zij eerder eene salaris ver hooging van den secretaris zou kunnen goedvinden dan De Voorzitter. Dat recht mag de secretaris niet hebben, dat kan de raad hem volstrekt niet toestaan. De heer Verschoor. Mijn bedoeling was anders. Ik Eenige leden zitten dooreen te praten zoodat niets meer is te verstaan, De heer Leemans. Ja, maar secretaris, mijn zoon is toch ook twee jaar op de secretarie hier geweest en toen kreeg hiJ De Voorzitter. Koos Leemans, ge moet zwijgen of ge moet eerst het woord vragen. Secretaris, ge moet uok maar zwijgen, ge moet maar niet verder meer over die zaken uitweiden. De heer van Beurden. Wij hebben in eenige gemeenten nagegaan hoe het daar was, maar volgens mij een lid van den raad heeft gezegd, krijgt een ambte naar maar f75 vergoeding als tegemoet koming in de onkosten aan zijn rijwiel. De secretaris. Burg. en Weth heb ben in Raamsdonk, Vlijmen en Werken dam eens nagegaan en daar krijgen de ambtenaren allen toch eenige vergoe ding, Waspik dat weet ik niet of daar een ambtenaar is. De heer van Beurden. In Werken dam krijgt de ambtenaar geen vergoe ding, dat weet ik. De Secretaris. Het heeft toch in het Bondsblad gestaan. De heer van Beurden. Ik weet het van een lid van den raad. De Secretaris. Afin de raad moet het zelf maar weten, wij zijn verant woord. De Voorzitter. Wij zullen eerst maar eens stemmen over de hoofd, omslag Wij stellen voor om die vast te stellen op f 3200. Het voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 5 stem men. Voor stemden de heeren Schoen makers, de burgemeester. A. H. van Honsewijk, H. Verhoeven, van Dalen en v. d. Koppel. Tegen de heeren K. Leemans. A. v. Beurden, L. v. d. Pluijm, P. Verschoor en P. v. d. Pluijm. De Secretaris. Nu is 't niet meer noodig om over de f 150 te stemmen. De heer van Beurden. Ik zie volstrekt niet in, waarom dat dat niet noodig is. De Voorzitter. Wij zullen stemmen. De heer van Beurden. Ik wilde voor dat daartoe wordt overgegaan nog even 't woord hebben. De Voorzitter. U hebt daarover al zooveel gezegd. De Secretaris. Als hij nog wat weet, vooruit maar, laat hem dan maar zeggen. De heer van Beurden. Er wordt ge zegd de secretaris kan alleen het werk niet meer af, hij moet hulp hebben, maar laten wij nu eens zien wat hij er zooal bij doet. Hij is ambtenaar van taris van het armbestuur, secretaris van de brandweer, secretaris van de Zijl- manspolder. Medunkt, als hij het nu zoo druk heeft, zou hij die werkzaamhe den wel aan andere menschen overlaten. De Secretaris. Ik ben in dienst der gemeente. Nu heeft de raad voor mij een instructie vastgesteld en gezegd zoo en zooveel uren moet gij per dag wer ken. Mag ik nu in vrijen tijd niets meer doen. De Voorzitter. Wij zullen maar stem men, of van Beurden heb je som nog nog iets te zeggen. De heer van Beurden. Als je me telkens in de rede valt zal ik maar niets meer zeggen. Het voorstel in omvraag gebracht wordt verworpen met 7 tegen 4 stem men. - Voor stemden de heeren Schoenma kers, A. H. van Honsewijk, de burge meester en van Dalen. Tegen stemden de heeren Leemans, van Beurden, H. v. d. Pluijm. P- Verschoor, v. d Kop pel, P. v. d. Pluijm en Verhoeven. Nu kan de hoofd, omslag ook met f 150 worden verminderd. 2 Wijziging van de verordening tot heffing van den hoofdelïjken omslag. Wordt met algemeene stemmen be sloten deze te wijzigen. 3 Vaststelling van een verordening op het bouwen en de bewoning van keeten op griendgrondea. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven van de Gezondheidscommissie. Hieruit blijkt dat de commissie zich met het concept goed kan vereenigen. Al leen uit een practisch oogpunt zou zij art. 5, bepalende dat onder het kapbint der keet tot den vloer de afmetingen binnenwerks minstens 5 M. breed. 7 M. lang en 2 M. hoog moet zijn, willen zien veranderd en wel in plaats van 5 Meter breedte te bepalen op 4.50 M. daar de vlotdeelen gewoonlijk deze lengte hebben. De Voorzitter zegt als op het voorstel van de Gezondheidscommissie moet worden ingegaan de keeten 4.50 M. bij 7 M. moeten worden. De heer van Honsewijk vraagt of het niet gevonden kan worden of de keeten naar de grootte der polders gebouwd moeten worden. De heer Leemans zou geen bezwaar hebben tegen het voorstel van de Ge- zondheidscomtnissie indien in tijd van nood dan ook meer menschen in de keet mogen als is aangegeven. Na eenige discussie wordt besloten niet op het voorstel van de Gez. Com. in te gaan. Na verdere behandeling blijkt dat de art. over het algemeen genomen goed voldoen en worden dan ook allen, enkele na eene kleine wijziging te heb ben ondergaan, aangenomen. De Voorzitter. Dan krijgen wij re clame hoofd, omslag. Wij zullen echter eerst de Ingekomen stukken afhandelen, dan kunnen wij als dat afgeloopen is in geheime zitting overgaan. Ingekomen. a. Door Burg. en Weth. is bij den gemeente ontvanger procesverbaal van kasopneming gedaan, uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers in orde waren en dat het dien overeen komstig bedrag f2295.92 in kas aan* wezig was. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende verzoek om de salarissen van de gemeente veldwachters te herzien. c. Brief van den Minister van Bin- nenlandsche zaken toegezonden door Ged. Staten betreffende de verbetering van woningtoestanden in den Biesbosch. d. Schrijven van den heer A. Broe ders, hoofd der school van wijk C hou dende dankbetuiging voor het opnieuw benoemen als hoofd voor het H. O. Voor kennisgeving aangenomen. De heer L. v. d. Pluijm. Dat eene schrijven gaat over het verleenen van gratificatie aan gemeente-veldwachters, fk meen dat bij ons een het niet heeft verdiend. De Voorzitter. Dat wordt niet ge vraagd Pluijm. De heer L. v. d. Pluijm. Ik vraag het of hij het soms nu krijgt. De Voorzitter, 't Is voor kennisgeving aangenomen. De heer L- v. d. Pluijm. Als hij het krijgt, krijgen wij het dan te hooren. De Voorzitter. Is dat dan meer voor den Burgerlijken stand, Schatter van ver- komeil dat gij het niet hebt gehoord. De Heer v d> piuijm. ja. De Voorzitter. O, zoo, nu' gunningen De Voorzitter. Wat, wat je wil hem dat toch zeker wel laten doen. De heer van Beurden. Hij is secre- Hierna wordt de vergadering gesloten ^en gaat de raad over in geheim Comité. «■maarn *11 as w» UIMU j m

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5