*1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. >7, Nummer 93. Zondag 24 November L907. 30e Jaargang, e y Derde Blad. De Pink Pillen ANTOON TIELEN, Uitgever: Uitvoeringen. BUITENLAND. 3.20 ).30 België. Duitschland. Transvaal. Rusland. Reclame. PLN.M'.XLA - Rechtszaken. Correspondentie. OEN f I achti gheid m eD ntoor ingeD a he J.TXi*&mWPS> IV ii a I w i j li s c li c Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door liet geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stuiken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALDIJK. Telefoonnummer 38. Advertentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specie le zeer voordeeligc contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. OONK ■schen 7 uw TIL. 8EHG evalli jaar- geneeii lfs o» Dordl r alrijke fabrit >urg b WAALWIJK. Groote Propaganda-Uitvoering te ge ven door de Tooneelclub der St. Pau- lusvereeniging >Door Vriendschap Saam Verbonden4, op Zondag 24 November 1907, op de bovenzaal van den Heer A. C. van de Werff, opgeluisterd door een Concert-Fonograaf. Aanvang 7 uur. Entrée per persoon 10 cent. (Zie programma's.) BESOIJEN. Eerste Winter Concert te geven door de liedertafel >Oefening baart Kunst,* met vereerende medewerking der Heeren A. Boom. bas-bariton, en L. van Crom- voirt, Piano, op Zondag 24 November 1907, in de zaal in 't hotel Brokken Aanvang 71/a uur. (Zie programma's.) o LOONSCHHOEKJE. Eerste Winteruitvoering te geven door het gezelschap »Spaarzaamheid en Vlijt,* gevestigd bij den heer P. van Spaandonk, op Zondag 24 November 1907, des avonds 6 uur. (Zie programma's.) Bij onze zuidelijke buren zullen vrou wen voortaan ook als trouwgetuigen mogen optreden. In de Kamer werd gisteren namelijk het ontwerp behandeld tot vergemakkelijking van het voltrekken van huwelijken een amendement, dat ook vrouwen het recht geeft om als getuigen bij de onderteekening der hu welijksakten op te treden, werd aange nomen met 61 tegen 14 stemmen- Kolonel Gaedke berekent in het Ber liner Tageblatt, dat, zonder buitengewone inspanning van Engeland, de Duitsche vloot, door de nieuwe vlootwet, in 1927 even sterk zal zijn als de Engelsche vloot: In 8 jaar tijd zal Duitschland zijn vloot verdubbelen. Naar men verneemt zal op de aanvullende begrooting van dit jaar nog 400.000 mark worden uitgetrokken om graaf Zeppelin in staat te stellen zoo spoedig mogelijk een nieuw luchtschip te bouwen, dat bij bet intreden van gunstig weer gereed moet zijn. Van proeftochten met dit luchtschip, waarbij de deugdelijkheid van de door graaf Zeppelin in het uitzicht gestelde verbe teringen moet blijken, zal het afhangen of de op de begrooting voor 1908 uit getrokken som van 3.150.000 mark voor verdere plannen van graaf Zeppelin zal woiden aangewend. Daaronder zijn be grepen de geldelijke belooning van graat Zeppelin en de schadevergoeding voor rijn bijna tien jarigen arbeid. De Kölnische Zeitung schrijft De bevolking van Duitschland neemt elk uur met juist honderd menschen toe gemiddeld 51 meisjes en 49 jongens; dagelijks is dat 2400, wekelijks 16,880 maandelijks 73,000, jaarlijks 176,000. In 1905 werden er in Duitschland iets over de 60 millioen menschen geteldmet bovenstaande toeneming zal de bevolking in 1950 ruim honderd millioen tellen. De boeren bebben overwonnen. Overwonnen hebben de Boeren nu niet op het veld, maar bij de stembus. Oranjerivier-kolonie volgt Transvaal goed na. Zij heeft ook een Grondwet, en maakt er goed gebruik van. Gekozen zijn 30 Boeren, (leden der Unie) 8 anderen. Door de hevige regens is er ten platte lande minder gestemd dan men ver wachtte, Niettemin behaalde de Unie met groote meerderheden uitgebreide voor- deelen. Fischer, De Wet en generaal Burger werden gekozen. De generaals Piet de Wet en Vilonél, leiders van de voormalige national scouts, werden verslagen. Die plukken geen voordeel van hun vroeger verraad aan de Boerenzaak. Nu de groote De Wet eerste Minister in Oranje-Vrijstaat. Botha is het al in Transvaal. Zóó zal het geslacht der Boeren wel blijven bestaan. Dezer dagen hebben we gemeldt, dat te Warschau een spionnage-complot is ontdekt en dat een aantal menschen in hechtenis genomen zijn. Natuurlijk werd gespioneerd voor rekening van Duitsch land. Twee mannen en een vrouw, die de gewichtige stukken over de mobili satie naar Thorn wilde overbrengen en daar het geld er voor in ontvangst ne men, zijn mede gevat. De organisatie, zoo leeren de berichten uit Petersburg, schijnt tamelijk langen tijd bestaan te hebben en een aantal stukken werden reeds van de hand gedaan. Bijna allearrestanten zijn staats- of stadsbeambten en zullen dus voor den krijgsraad terechtstaan. Op landverraad staat de doodstraf De mannen, die de zaak verraden hebben, kregen van den gouverneur van Warschau 10.000 roebel. Men herrinnert, zich, dat de spion- nagezaak van den overste Grimm, voor zes jaar berecht, ook haar centrum in Warschau had. Natuurlijk zal men in het militaire district Warschau ijverig aan het verbouwen van vestingen en andere verdedigingswerken moeten gaan. Koe- ropatkin is met de leiding van deze werken belast. Op 10 December zal voor het Hooge Militair Gerechtshof te Petersburg de openbare behandeling plaats hebben van de zaak tegen de generaals Stössel, Fock, Smirnow en Reiss, wegens de overgave van Port-Arthur. Een ongeloofelijk beticht komt uit Wladiwostok. Daar droDg een bende onder aanvoering van een als officier gekleed man het abattoir binnen. De man in officierskleeding gaf bevel alle beambten van het slachthuis op te han gen. Maar het touw, dat men gebruikte, bleek niet sterk genoeg en nu kregen de slachtoffers bevel zich op den grond uit te strekken, waarop de wreedaard een aanvang maakte hen met zijn sabel te kerven en te villen. Hun kreten maakten evenwel, dat soldaten ter hulp kwamen, die de beulen verjoegen. Indien gij slecht uwe spijzen ver teert, laat u bewijzen dat zij een goede spijs vertering, een goede maag geven. Neemt er de proef mee. <yaiimm» 11 lummtr mmer «kms a»i. :ïx^bknkm Kinderwetten. De Minister van Justitie heeft bij zijn memorie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer betreffende de be grooting van zijn Departement een staat gevoegd van het aantal minderjarigen, die gedurende het tijdvak 1 Dec. 1905 tot 1 Januari 1907 krachtens rechterlijke uitspraak op verzoek van elk der 27 voogdijraden aan de ouderlijke macht of de voogdij zijn onttrokken. Het geheele aantal bedroeg 978, waar van de grootste cijfers voorkwamen bij de voogdijraden te 's Gravenhage 151, Amsterdam II 86, 'a Bosch 83, Arnhem 79, Zutfen 60, Utrecht 53, Haarlem 50, Amsterdam I 49, Rotterdam 1 44, Rotter dam, II 41, Roermond 40. De laagste cijfers vindt men voor Zierikzee 0, Heerenveen 1, Alkmaar 3. Leeuwarden 4, Breda 7, Maastricht en Tiel elk 8. De overigen van 1237. De staat geeft ook een verdeeling naar de leeftijden. Daaruit blijkt dat 356 beneden 10 jaar, 253 van 10—13. 197 van 1316 en 161 boven 16 jaar waren. Van de overige 11 (allen te Amsierdam) is de leeftijd niet opgegeven. Naar de kerkgenootschappen ingedeeld behoorden 582 tot 't Protestantsche, 382 tot 't Katholieke en 5 tot 't Israëlitische. Van 9 kinderen was de godsdienst on bekend. In het eerste jaar, waarin de Kinder wetten in werking waren, zijn dus onge veer een 1000-tal onder beter toezicht gesteld. Indisch telegram. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Donderdag Op de conferentie met zaakkundigen, gisteren te Buitenzorg gehouden, besliste de landvoogd, ten gunste van het pier- plan voor Soerabaja een crediet van 10 millioen aan te vragen. De landvooogd reist heden zonder ceremonieel naar Atjeh af Kapitein Veltman, de vermoedelijke schrijver van de Wekker-artikelen, is aan de hooge commissie toegevoegd als tolk. Geloofwaardige geruchten over Flores luiden minder gunstig. In allerijl worden versterkingen derwaarts gezonden. De torpedobooten zijn gisteren in wel stand te Tandjong Priok aangekomen. Flores. Blijkens een uit Nederlandsch-Indiè ontvangen telegram is de posthouders woning te Endeh (Flores) op 23 October j l.i door kwaadwilligen uit den omtrek aangevallen en beschoten, terwijl de militaire en de politiedienaren op patrouille waren. De bende is met verlies van 3 dooden door den posthouder verjaagd. De inmiddels teruggeroepen patrouille voorkwam verdere aanvallen. Uit wraak wegens Sen mislukking van den aanval zijn 4 vrouwen en 5 kinderen van in- landsche inwoners door de kwaadwilligen vermoord. Timor. De colonne tot tuchtiging van Kolbano (zie het bericht, opgenomen in de Neder- landsche Staatscourant van 12 November 1907), dreef onderweg den vijand uit zijne stelling en kampongs, waarbij 1 officier licht gewond werd, terwijl sneuvel de 1 en gewond werden 4 inlandsche militairen, allen beneden den rang van officier. De verliezen van den uitwijkende vijand zijn onbekend- (Stct.) Tweede Kamer. De interpellatie Marchant over het blijvend gedeelte, die met veel belang stelling werd verwacht, heeft goed succes gehad. Er is druk gedebatteerd, 4 moties werden liefst voorgesteld; dit doet echter niet veel aan de zaak af, daarom geven we het resultaat. Met groote meerderheid werd aange nomen de motie Tijdeman, die luidt als volgt «De Kamer, overwegende dat de Minister van Oorlog het wetsontwerp no. 59, zitting 1907/8, heeft ingetrokken en de maat regelen, die door hem op de verheffing der wet, vóór 1 December eerstkomende van dat wetsvoorstel ten aanzien van het blijvend gedeelte bij de onbereden wapens waren genomen, door andere zijn ver vangen, tengevolge waarvan vele miliciens in moeilijkheden dreigen te geraken, overwegende, dat de hieruit rijzende bezwaren door den minister op geen andere wijze afdoende kunnen opgeheven worden dan door de aanvankelijk beoogde beperking van het blijvende gedeelte bij de onbereden wapens voor 1907/8 alsnog tot uitvoering te brengen; overwegende dat zij, de wenschelijk- heid hiervan uitsprekende, alleen ten einde grootere moeielijkheden af te wen den, geenszins wil geacht worden vooruit te loopen op de beslissing, te nemen, op 't toegezegde wetsvoorstel ten aanzien van het blijvend gedeelte verzoekt den Minister van Oorlog het daarheen te willen leiden, dat alsnog de aanvankelijk beoogde beperking van het blijvend gedeelte bij de onbereden wapens voor 1907/8 worde tot uitvoering ge bracht, en gaat over tot de orde van den dag» Men ziet dus, dat de. Kamer den mi nister uitdrukkelijk verzocht heeft alle miliciens wien dat in Juli beloofd was, nu ook naar huis te zenden en dus den geheelen opzienbarenden maatregel van de vorige maand weer ongedaan te maken mits de Eerste Kamer geen spaak in 't wiel steekt, wat toch niet te hopen is. Kamerverkiezing Sneek. In het kiesdistrict Sneek zijn officieel candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heeren A. Ferf (lib.) te 's Gravenhage W. H. Vliegen (soc.-dem.) te Amsterdam en mr. S. de Vries Cz. (anti-rev.) te Amsterdam. Internationale Tentoonstelling van Voedings middelen en Kookkunst, te Wcenen (Oostenrijk Eene Internationale Tentoonstelling van Voedingsmiddelen en Kookkunst en alle aanverwanten nijverheden zal, in den loop der aanstaande maand Januari, te Weenen (Oostenrijk) plaats grijpen. Deze tentoonstelling wordt ingericht door het «Wiener Hausfrauen Verein.» Programma en verdere inlichtingen worden gezonden door het algemeen Commissariaat voor België en Nederland, Coupure, 15, te Gent (België.) u-émrm** «mmdi -w Den 19en October jl. is te Kaatsheuvel gem. Loonopzand in beslag genomen als vermoedelijk afkomstig van diefstal eene hoeveelheid voor verwerking ge schikt zoolleder, blijkbaar behoorendc tot twee verschillende koehuiden en be staande uit twee halve huiden, eenige daar bij passende en eenige voor contreforts afgesneden stukken leder, alles ongemerkt. De brigade-commandant der kon. Maréchaussée te Kaatsheuvel, verzoekt inlichtingen omtrent de eigenaar van dat leder. Kaatsheuvel22 November 1907. De Brigadier, Brigade-commandant, HOEKSTRA. Doodslag te Kaatsheuvel. Donderdagmorgen stond voor de ar rondissementsrechtbank te 's-Bosch te recht G. N., oud 22 jaren, scharenslijper, geboren en wonende te Kaatsheuvel, beklaagd van op 8 September aldaar zekeren M. Damen, met een scherp voorwerp opzettelijk verwonding te hebben toegebracht met het doel hem van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht, dat den dood tengevolge heeit gehad, althans genoemden D. zwaar te hebben verwond, waardoor deze in oogenblik- kelijk levensgevaar heeft verkeerd. Gedagvaard waren 1 5 getuigen, onder wie als deskundigen de doctoren W. de Both te Kaatsheuvel en M. Wolff te 's-Bosch. Als verdediger trad voor be klaagde op Mr. S. W. Holleman. Dr. De Both deelde de rechtbank mede, dat Damen, die door hem direct na de verwonding was behandeld, ver wondingen had aan het achterhoofd, aan een der polsen, een een linkeronderarm achter het linkeroot en in den onder buik eene snij- of steekwonde ter lengte van 10 cM: waaruit de ingewanden puilden. Getuige verklaarde, dat vooral de buik wonde levensgevaarlijk was en aanstonds den dood tengevolge had kunnen hebben D. heeft echter nog anderhalven dag geleefd en is Dinsdags 's morgens ten gevolge der toegebrachte verwondingen overleden. De conclusie van den deskundige is, dat Damen is overleden aan buikvlies- ontsteking tengevolge van infectie, die is ontstaan door de toegebrachte buik wonde Dr. Wolff, die met den vorigen des kundige de sectie heeft gedaan, verwees naar het daarom rent uitgebracht rap port. Ook de conclusie van Dr. Wolff is, dat Damen is overleden tengevolge der toegebrachte buikwonde. Getuigen Maria de Benis en C. Van Bokstel, die de vechtpartij hebben ge zien in de herberg van zekeren Kuijsters, alwaar Damen de verwondingen zijn toe gebracht, verklaarde te hebben gezien, dat beklaagde met een mes Damen ver schillende malen heeft gestoken, ook in den buik. Vrouw Van der Wouw en haar doch ter Petronella deelden de rechtbank mede, dat beklaagde op bewusten mid dag waarop de vechtpartij is voorge vallen bij haar in huis is gekomen en van de tafel een broodmes heeft ge nomen, zeggendeer is zoo'n moeite aan den hoek. Bedoeld werd bij of in de herberg van Kuijsters. Getuige Johanna Netten, deelde mede dat bekl. aan haar, zoo wat een half uur na de vechtpartij, op weg naar huis zijnde, een mes heeft gegeven, dat is gebleken hetzelfde te zijn dat beklaagde bij vrouw Van der Wouw nad wegge nomen. Zonder iets te zeggen had zij dat mes aangenomen en aan haar vader gegeven. Na deze getuigenverklaringen oor deelden de rechtbank, noch het O. M. noch de verdediger het noodig de overige getuigen a charge te'ondervragen. Op verzoek van den verdediger werd als getuige a dëcharge gehoord de kastelein Kuijsters, die echter niet veel tot ontlasting kon bijbrengen. Beklaagde gehoord, erkende in de woning van vrouw van der Wouw een mes te hebben gehaald. Waarom hij dat mes haalde kon hij niet zeggen. Ook bekende beklaagde, Damen met een mes in den hals te hebben geslagen met de bedoeling hem een flinken »por» te geven, niet om hem te dooden. Bekl. gaf voor niet te weten D. in den buik te hebben getroffen. De president merkte beklaagde op, dat het feit zeer ernstig is, dat door zijn toedoen Damen niet meer tot de levenden behoort en geheel ongemoti veerd van het leven is beroofd. Bekl. erkende dit ten volle. Het O. M. waargenomen door den substituut-officier van justisie Mr. Sluijs, van oordeel, dat het feit moet worden gequalificeerd als zware mishandeling den dood tengevolge hebbende gehad, en het bewijs van het opzet daarvan ten volle is geleverd, eischte, daar hoege naamd geen verzachtende omstandig heden aanwezig zijn, het maximum der straf n m. tien jaren. De verdediger mr. Holleman, bepleitte verschillende verzachtende omstandig heden daar het feit heeft plaats gehad onder een driftige gemoedsaandoening en vroeg oplegging van een mindere straf. P. Ct. Nogmaals. Wijzigingen van abonne- ments-advertenties moeten Vrijdags in ons bezit zijn, anders kunnen ze voor dat nummer niet meer veranderd worden. Correspondent Vlijmen. Zoudt U zoo goed willen zijn uwe berichten vroeger te zenden. Wij moeten nu een verslag der lezing Huizinga laten liggen. Artikeltje Vogelvangsteveneens vol gend nummer. RED.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 9