Donderdag 28 November 1907. 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. DE WRAAK DER HEIDEHEKS Nummer 94. ANTOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. FEUILLETON^ Rusland. Portugal. v. Marokko. Zuid-Afrika. iHNNENLA n&onanaaaEKS WAALWIJK. Telefoonnummer 38. lisngstraatsclie Courant, Dit Bkd verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Frain o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advkrtbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Het militaire luchtschip „Patrie* is Za terdag te Moudon opgestegen en- is goed en wel te Verdun neergekomen. Vanwege den enormen afstand 300 K.M. had men de voorzorg genomen te Chalons eenige reser voirs met waterstofgas iu gereedheid te houden, maar de „Patrie" heeft daarvan geen gebruik gemaakt. Om half twee stuurde de ballon over Cnalons heen, tegen vrij sterken wind in, om tegen vier uui ter plaatse van bestemming neer te komen. De afstand werd afgelegd met een gemiddelde snelheid van 35 kilometer per uur, (tegen wind, zooals gezegd). Men voer op een gemiddelde hoogte van 900 meter. In de kringen van de deakuudigen was men enthousiast over den tocht, en ook de be volking van Verdun toonde zich uitgelaten. Men is er van overtuigd, dat de ballon een veel grootere hoogte had kunnen be reiken, maar daarop werd het nu niet aan gelegd een enkele maal slechts steeg het luchtschip tot 1340 meter, wat al record ia voor bestuurbare ballons. Duitsche bladen vestigen er evenwel dc aandacht op, Hat het luchtschip van Zep pelin met een motor 35 K M. snelheid be reikt, maar met twee het brengen kan tot 50 K.M. De Troonrede waarmede Dinsdag de zit ting van den Pruisischen Landdag is ge opend, verklaart dat de finaccieele toestand van den staat sedert het vorige jaar minder gunstig is geworden. Het overschot op het dienstjaar 1906 is niet voldoende geweest, om het bijzondere fonds van het spoorweg- bestuur voor noodzakelijke werkeu en aan- schaffingen op de wettelijk voorgeschreven hoogte van 30 millioen mk. te brengen. Daartoe moest een groote som aan het com pensatie-fonds onttrokken worden. Op het loopeude dienstjaar is, vooral tengevolge van Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". een groote toeneming van de uitgaven voor de spoorwegen, een tekort te verwachten. De Troonrede kondigt verschillende wets ontwerpen aan, o.a. tot verbetering van de bezoldiging van ambtenaren en van het spoorwegpersoneel, de wet tegen de Polen enz. enz. Reuter beeft over de ten aanzien van de gezondheid des Keizers in omloop zijnde geruchten, van welingelichte zijde inlichtin gen ingewonnen, met volgende resultaat Z. M. heeft einde October en begin No vember geleden aan hoesten tengevolge van verkoudheid hij moest toen eenige dagen te bed blijven. Z.M. liet zich overhalen om in aansluiting aan zijn reis naar Windsor voor herstel van gezondheid nog eenigen tijd aan de Zuidwestkust van Engeland te blijven. De katarrh is thans overwonnen en het algemeene herstel gaat goed vooruit. De door eenige kranten verspreide berichten over een aandoening van het strottenhoofd of de ooren, missen allen grond. In de woning van minister-president Stolypin verscheen Zaterdag een man iu groot tenue, die zicb kolonel Smajfin noemde en verzocht hem bij den minister aan te dienen. De houding van den kolonel wekte evenwel argwaan. Bovendien werden aan het uniform enkele gebreken ontdekt, zoodpt tot de arrestatie van den man besloten werd. Daarbij bleek, dat bij volstrekt geen officier wa«. Hij droeg een revolver bij zich, waar mede hij vermoedelijk Stol; pin heeft willen vermoorden. De Daily Mail heeft zich telegrafisch gewend tot" de Portugeesche regeering met de vraag, wat er waar was van de via Ma drid ontvangen berichten nopens een ver banning vau den prins-troonopvolger door den koning, en oproer op een deel van de vloot. De Portugeesche regewing seinde terug, dat het allemaal leugenberichten waren. De regeering heeft een wet openbaar ge maakt, waarbij de verkorte rechtspleging, vastgesteld voor anarchistische misdrijven, wordt uitgestrekt over alle politieke mis drijven. De rechter van instructie te Lissabon, die aangewezen was als voorzitter van het voor den bijzonderen toestand ingestelde gerechts hof, heeft zijn ontslag ingediend. Er doet zich geen enkel teeken van op winding voor, zegt een telegram uit Lissa bon. De valsche berichten door de bladen van Madrid verspreid, wekken algemeene verbazing. Er werd geenerlei nieuwe toe treding tot de republikeinsche beginselen waargenomen. 10) De graaf liet door zijn trekken tevreden heid blijken, wat een gunstigen invloed op de gravin en de Amerikaansche wedutfe scheen te hebben. Adelina was spraakzamer dan ooit en onder hield zich met zichtbaar genoegen met Felicia over de verblijfplaats welke zij zooeven verlaten hadden. Had graaf Grensville in de toekomst kunnen lazen, hij zou er groote prijs aan gehecht hebben, dat Felicia in haar vaderland zou gebleven zijn. Maar niets verklaarde aan zijnen geest, niets lichtte voor zijne oogen, den sluier op, die de toekomst omhulde. Geen woord zei de heerschzuchtige man, die zoo goed eene geveinsde rust toonen kon, terwijl het in zijn art stormde, omdat juist door het binnen treden van Felicia, menige dingen, die hij door den sluier der vergetelheid wenschte gedekt te zien, in het volle daglicht zouden gesteld worden. VI. Langzaam ging de avond voorbij voor de drie personen die de graaf in het geheimvolle oude Heidehof had gelaten. De wind had we der in sterkte toegenomenzware duistere wolken joegen door de luchtwindvlagen huildeu vervaarlijk in het ledige eenzame gebouw. In den wijden ouderwetschen schoorsteen der kamer brandde een machtig vuur, wiens roode vlammen, de kamer in al bare deelen met flikkerenden schijn verlichtte. Op een houtblok tegen den Echoersteen zat Constance in eenen breeden mantel gewikkeld. Haar aangezicht was bleek en haar wonder baar schoon haar hing in diehte lekken op hare schouderen. Zij liet het hoofd in de schoone kleine rechterhand rusten, terwijl hare vochtige oogen troosteloos in den rooken den baard staarden. Hare gedachten vlogen naar haren ouden vader dien zij, eenige treost zijner oude dagen had verlaten... Hoe kon hij die smart ver dragen Naast haar zat Nina, voor het gerucht dat zich hooren liet te beven, om daarna eenen blik vol diep medelijden op hare jonge msesteresse te werpen. Jozef zat dicht bij den haard hij hield zich bezig met het vuur in brand te houden. De duisternissen des nachls verspreiden zich over het wijde veenland en het loeien van den wind onderbrak alleen de schrikwek kende stilte. Hij vloog schuifelend door bet oude Heidehof en verwekte de eigenaardigste geruchten als hij op do oude muren van het gebouw stuitte. Nu eens klonk bet als een hulpgeroep, dan weer als het getier of geraas van duivelBche stemmen of het gerucht van menschenstappen. Op Constance Leslie maakten deze geheime geruchten niet den minsten indruk. Zij dacht slechts aan haren vader en was eindelijk onmachtig de tranen te onder drukken, die reeds lang op het punt waren hare oogen te ontspringen. Nina, hare vrees en angst vergetende, neigde zich tot hare meesteresse en sprak gemeenzaam Ween niet, miss Constance. Gij zult wel dra vau het geweld van den graaf verlost zijn Jozef en ik hebben tot uwe verlossing een plan ontworpen en binnen weinige dagen... Neen, neen, daaraan zult gij niet den ken, onderbrak miss Co»stance heftig. Wij zullen niet lang hier hoeven te blijven daar de graaf ons morgen naar Stanton gaat bren gen. Mij is het gelijk, voor 't overige, gansch gelijk waar wij zijn, voegde zij er zwaarmoe dig bij. Maar, miss Constance, in dit huis kunt gij toch geen nacht meer blijven, riep Nina ontsteld uit. Eene booze tooverij heerscht in dit gebouw De hemel bescherme ons Schrikkend verborg zij haar gezicht in de handen. Nina, zeide Constance ernstig en ver- Over den aanval, die de Fransche ver- cenningstroeppn Zaterdag te doorstaan hadden zijn thans nadere berichten gekomen. De eene troep was uit Oedjda te mid dernacht op marsch gegaan en kwam oin 7 uur 's ochtends te Hael-Khalifat aan. Daar erd de voorhoede ontvangen met een hevig geweervuur van Marokkanen, die zich in hinderlaag hadóen gelegd langs de hellingen der bergen. Trots den hevigen regen trokken de troe pen voort. De artillerie nam stelling en opende het vuur op de groepen Marokkanen, die naar het dorp Beni-Segmimane en de nabijgelegen douars weken. Het gevecht duurde tot 11 uur, doordat de Marokkaneu belangrijke versterking hadden gekregen. De zouaven, tirailleurs en de soldaten van het vreemdelingenlegioen wisten, onder bedek king van het artillerievuur, de hellingen te bereiken. Met salvovuur verdreven zij den vijand, die eerst den berg opvluchtte en toen in de ravijnen verdween. Aan de zijde der Beni Snassens vrlen ongeveer 30 dooden en een groot aantal gewonden. Bij het gevecht van Zondag op de grens telden de Beni Snassen 10.000 man. Zij wierpen zich op het Fransche kamp. De kolouel-bevelhebber hield zich voorbereid op een aanval en had gevechtsbeschikkingen genomen. Hot gevecht was zeer levendig de spahis voerden een schitterenden aanval uit om de infanterie te ontzetteD, die bijna omsingeld werd. Bij dezen aanval sneuvel den luitenant Roze en 5 spahis. Een officier van gezondheid en 12 spahis werden ge wond. Het geschut opende een hevig granaatkartetsvuur op de Beni Snassen om hen tot den terugtocht te dwingen. Het gevecht duurde tot 2 uur in den namiddag. De Fransche troepen hieldeu zich uitstekend. De Beni Snassen bekwa- meu ongeveer 1200 doodeD. Afdeelingen doorkruisen het land. Een korporaal en een spahi, die vermist waren, zijn terug gevonden. Het kabinet in do Oranjerivierkolonie is als volgt samengesteld Eerste Minister eu koloniaal secretaris Abraham Lisoher, pro cureur-generaal en directeur van onderwijs generaal Hertzog, schatmeester dr. Rams- bottorn, minister van openbare werken, do meinen on mijnen C. Wessels, minister van landbouw generaal Christiaan de Wet. De Troonopvolging. Als nu de Koningin sterft, wie is dan volgens de bepalingen der Grondwet haar opvolger De N. Arnh. Crt. noemt een paar namen De aangewezen troonopvolger is nu de regeerende groothertog van Saksen W. E, in ons land het best bekend door den ver- koop van Zorgvliet en de verdere bezittin gen ouder Scheveuiugen. Doch al mocht do ze ook de voorkeur geven aan de konink lijke kroon boven de groothertogelijke, ook hij is kinderloos en door zijue antecedenten ons zeer weinig sympathiek. Na bem komen de drie Heudrik'9 uit het "Huis Rt«w Köstritz, allen, evenals hunne zuster Elisabeth, ongehuwd en tegenover Nederland al even vreemd staande als wij tegenover hen. Geen enkele band bestaat er tnsachen Nederland en deze prinsen-zonder-prinsen- dom of met de mede ongehuwde kleinzonen van prinses Marianne, uit den tak van het Huis tlohenzollern, waaruit ook de graven van Hohenau stammen, of met de Hendrik's uit het Huis Reuss (jongere linie) welke na hen aan de beurt komen. Als er een volksstemming moest worden gehouden tusscheu b. v. Prins Hendrik en deze oubekende duitsche vorsten, dan kreeg de gemaal onzer Koningin toch zeker 10U stemmen tegen die anderen 0. Maar nu is er een Regeering, die Grond wetsherziening aan de orde stelt. En die de kwestie der troonopvolging zelfs niet aanraakt- Wordt het geen tijd, dat Nederland be stuurd worde naar de eischen van het alge meen landsbelang? Het partijbelang schijnt thans op de eerste plaats te komen. manend, het is dwaas van uwentwege, u door schrik te laten ontzetten. Wat gij den vorigen nacrt meent gezien te hebben waB niets anders dan inbeelding. Dat zei de graaf ook, merkte Jozef op, maar ik zou durven zweren dat ik de ver schijning zoo duidelijk zag gelijk ik nu miss Constance zie. Nauwelijks had hij het laatste woord uit gesproken, of een luid gekerm deed zich hooren Jozef en Nina verbleekten en sprongen ver schrikt op. Alleen Constanee bleef rustig op hare plaats, alhoewel zij ook verschrikte en verbleekte. O miss Constance hebt gij het gehoord riep Jozef. Ja, maar ik denk dat het de wind was, antwoordde miss Constanee, wier stem, ondankB bare velfbeheerschiDg, beefde. Een oogenblik was alles stil. Plotseling hei begon betsnikken en zuchten in de bovenruimte van het huis, het klonk luider en geheimvoller als vroeger. Geen der drie personen sprak één woord. Sprakeloos van schrik Btaarden zij in tegen overgestelde richting. Eenige minuten ver liepen. De wind bruiste door het gebouw en alleB bleef thans stil. In dit oogenblik werd opeens heftig aan de deur geklopt. Jozef waagde het niet van zijn plaats op te staan, de schrik beving hem. Het kloppen werd Bterker, zoodat de vensterramen van het onde huis dreunend weergalmden. Ga openen, Jozet, het zal den graaf zijn... Deze woorden van Constanee verioegen de vrees die hem overmand had. Met rasse schreden ijlde hij uit de kamer, de deur achter zich open latende. Haastig schoof hij den grendel van de voor deur wegmaar als de deur open was, waB het de graaf niet die er voor stond Nauwelijks had Jozef de binnentredende gestalte aanschouwd, of hij liep met een senrik- geschreeuw terug de kamer in. De heidehek8 de heideheks riep hij met bevende stem. Wij zijn verloren Op den dorpel der kamer stond eene onde vrouw met afstooteud aangezicht, zij was iu eene langen roodbruinen mantel gehuld en haar hoofd was met eenen bonten doek omwonden. Naast haar stond een engelachtig schoon meisje, dat zich angstig aan hare kleeren vasthield, terwijl zij, op haren stok geleund, met voorover gebogen lichaam, haren doordringenden blik, waar duivelsche boosheid instraalde, op de drie personen richtte die in de kamer zaten. De roode vlammen van den baaid verlichtten deze geheimvolle verschijning die nu, als bezwerend, de band met do stok opheffend, met langzamen stap in de kamer trad. Een duivelsche luide grijnslach speelde om hare lippen, die schrikwekkend in het vertrek weergalmde en de harten van de in dit huis opgesloten reizigers met angst en afgrijzen vervulde. Ook Constance was hevig verschrikt by het plotselinge binaeutreden der verdachte ge stalte het was de schrik niet die haar ver- bleeken deed, maar wel de a/keer voor de oude vrouw, die zoo onverwacht en op ontijdjg uur in deze plaats verscheen. Maar Nina's en Jozefs angst kende geene palen meer, en ware de uitgang vrij geweest zonder de heks te moeten voorbijgaan, zij zonden gewis de vlucht genomen hebben. Eenige stappen voor den haard, bleef de oude staan en zag weer met hoonend gelach van den eene naar den andere, uit de blikken van het kind echter, dat aan hare zijde bleef, spraken angst en nieuwsgierigheid. De tegenstelling die de oude met het meisje maakte was onbegrijpelijk; want terwijl men in de eerste een gevleeechden duivel vermoedde deed het tweede denkeu aan den schoousten engel die ooit 's menacheu geest had uitgedacht. Een tweede gezel dor oude was een groote vuile hond, die bij het binnentreden bassend in de kamer sprong. Hier Leo 1 leg u neer gebood de oude grimmig en? het dier vleide zich gehoorzaam aan hare voeten neder. Ei! dat is hier een schoone woonplaats voor eene lady, begon zij kort daarop met bijtenden spot, en gloeiende oogen op de bevende stance gevestigd. Het is lang geleden dat de heide zulke voorname bewoners gehad heeft. Geen antwoord volgde.... Constance s blikken als door eene tooverroede aangeraakt bleven onbeweegelijk gevestigd op de afschuwelijke trekken van het oude wijf, terwijl Nina en Nederland en Belgie. De Nederlaudsche leden van de Neder- landsch Belgische commissie zijn verrast door de toezending van een bas-relief naar het model van een der eerste Belgische beeld houwers uitgevoerd door den heer Edo Tay- mans te Brussel, die het samen met de heeren Beernaert eu Baie den leden der Commissie ten geschenke aanbood ter herin nering aan de openingszitting te Brussel. Bet relief (30 cM. breed bij 25 cM. boog) van Isidore de Rudder, in donker, ietwat sterk gepatineerd brons uitgevoerd, stelt voor een schoone jonge vrouw met fier ge laat op haar helm dragend den heraldieken leeuw zonder nadere kenteekeningen. Tegen haar linkerschouder staat aange leund de vredesvlag, waarvan zij de prschtig gedrapeerde plooien in de handen houdt. Het Belgische wapen is zichtbaar op eeu wapperende banier in den achtergrond. De schepter met de symbolieke hand komt uit een der plooien en wijst naar het op schrift Ver9 l'Eutente. Parlementaire Welsprekendheid. Blijkens de Handelingen zei een der Ka merleden de vorige week in de Tweede Kimer„Iedereen weet, met welka argus- oogeu 't buitenlaud er steeds op uit is ons een vlieg af te vangen. De komst des Duitsehcn Keizers. Hoewel tot Zaterdag voor het bezoek van den Duitschen keizer nog geen vaste datum kan opgegeven worden, had men echter zekerheid dat de komst van Z. M. tusschen 2 eu 10 December zal plaats hebben. Van de oorlogsschepen der Kon. Marine, die aangewezen zijn voor het saluut aan den Keizer, zal het pantserdekschip F.iesland naar IJ muiden gedirigeerd worden en de pantservaartuigen Koningin Regentes en Noord-Brabant ter reede van Amslerdam komen. Het is nog niet beslist, of eenige Duitsche marinebodems hel keizerlijk jacht de HohenzolWu op den tocht door het Noordzeekanaal naar Amsterdam zullen ver gezellen. Kantoren van de betaalmeesters. De minister van financiën brengt ten algemeene kennis, dat de kantoren van de betaalmeesters in de verschillende arrondis sementen, behalve op Zoodag, de Christe lijke tweede Paasch- en Pinksterdagen, de beide Kerstdagen eu den Hemelvaartsdag, voor het publiek óók gesloten zullen zijn op den Nieuwjaarsdag, terwijl die kantoren op den verjaardag der Koningin zullen ge sloten zijn na 12 uren des middags. Gouv. Gen. Van Heutz in Singapore. Reuter seint uit Singapore, 23 Nov. De heer Van Heutz, Gouverneur Gene raal van Ned. Oost-Indië, die thans, op weg naar Atjeh, Singapore bezoekt, is hisr door een talrijke menigte zser hartelijk begroet. De Engelsche bladen dringen aan op veelruldiger bezoezen van dien aard. Suppletoir© begrooting Hoofdstuk IX. Men sch.ijft aan de N. R. Ct, Naar bij gerucht wordt vernomen zal, na de verschijning van het Voorloopig Verslag op de Suppletoire begrooting van het lXe Hoofdstuk der Staatsbegrooting, beoogende een verbetering van de positie der commie zen en directeuren bij de posterijen en tele grafie, dit wetsontwerp inderdaad voorloopig worden ingehouden, ten einde een nieuwe regeling te verbinden aan een algeheele reorganisatie van het hoogere personeel. De voorgestelde portverlaging. Blijkens het voorloopig verslag was het wetsontwerp in ie Tweede Kamer met in genomenheid outvangeü. Sommige lede» vreesden echter nadeelige gevolgen voor de schatkist. Door verscheiden leden werd ook aangedrongen op een spoedige verlaging van Jozef nauwelijks adem dorsten halen. Gij zijt dus gedwongen geworden, uwa geboorteplek en uwen ouden vader te ver laten Gij zijt van den graaf Grensville ge schaakt geworden? vroeg de ouie met bitsige, stem. Antwoord 1 is het niet zoo Ik ben niet verplicht op uwe vragen te antwoorden, wedervoer Constance, die thans hare vrees overmeesterd had. Gij zult ons grooten dienst bewijzen, indien gij op den voet het huis verlaat. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1