Nummer 95. Zondag 1 December L907. 30e J aai gang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Eerste Blad. ÖE WRAAK OER HEIDEHEKS li I ANTOON TIELEN, urm 8 echt Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen LANDBOUW. ill FEUlLLEïOiX. UlTG E ver: t. zon ik rach iighe len anto; Ltingi en b Onderwijzers-salarissen. «WTïv «KfeRT-SAaBgiS Waaiwijksche en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü.~5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. N. Het wetje der salarisverbetering van onderwijzers, aan de orde gesteld na de Justitie-begrooting, kan de volgende week in de 2de Kamer haar beslag krijgen. Indien tenminste de praatzieke heeren hunne vota niet belichamen in ellenlange redevoeringen, die »er niet op in hebben*. En indien de wensch van sommigen niet zegeviert, die de salariskwestie in haar geheelen omvang willen behandeld zien. Gaat alles gunstig ook in de Eerste Kamer, dan zal dit wetje reeds op 1 Januari 1908 in werking kunnen treden. Hoe staat het nu met de salarissen? De onderwijzers-minima bedragen f 500 met vier vijfjaarlijksche verhoogingen, dus na 20 dienstjaren f700. Het minimum van hoofden (f 750) klimt insgelijks viermaal op, telkens om de vijf jaren. Maar die verhooging begint pas te tellen bij de benoeming tot hoofd, ook al heeft de benoemde al vijftien onderwijzers-dienstjaren achter den rug. Wordt het wetje van minister Rink in z'n geheel aangenomen, dan zullen de salarissen geregeld zijn als volgt 1 Onderwijzers beginnen met f 500, doch de vier vijfjaarlijksche verhoogingen worden niet viern.aal f 50, maar 100, 75, 75, 75, zoodat men krijgt als minima 500, 600, 675 750 en 825 na twintig dienstjaren. Eene niet onbelangrijke verbetering 1 2. Hoofden van scholen krijgen een minimum van f 850 met vrije woning. Doch, en dit is voor hen van 't hoogste gewicht, hunne dienstjaren als onder- wyzer tellen mee, maar de vier vijfjaar lijksche verhoogingen worden niet ge rekend als boven bij de onderwijzers, maar bedragen f 50 telkens. Iemand wordt b. v. hoofd der school oa tien onderwijzers-dienstjaren, en dus is zijn minimum 850 50+ 50 is f950 Op f900 zal zijn salaris dus nog al licht komen, daar hoofden van scholen wel bijna altijd vijf dienstjaren als on- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". ii) VI. AhJ Gij wilt mij niet antwoorden riep de oude hoonend. Nu, nu, dat is gelijk. Ik ben op de hoogte der zaken zoo goed als gij zelve. Maar ik zeg, de dag zal komen dat de graaf met mij zal af te rekenen hebben. Er hangt eene wolk over zijn huis die weldra met verwoestend geweld op hetzelve nederstorten zal. Boven zijn hoofd zweeft eene schaduw die zijn leven storen en zijnen naam met smaad bedekken zal. Maar luister, onderbrak zij zich zelve ik hoor hoefslagen, zijn paard nadert 1... Ik moet gaan, want de tijd is nog niet geko men dat ik mij tegenover hem Btellen zal, om rekenschap voor eene oude schuld te eischen I Kom, Albina 1 Langzaam keerde zij zich om, en in een oogwenk was zij met kind en hond verdwenen. Een diep stilzwijgen volgde op deze verdwij ning. Plotseling weerklonk de stem van den graaf die Jozef riep. Deze ijlde buiten, nam zijnen draver bij de teugels en zette hem op ■tal, terwijl lord Grensville binnentrad. Goeden avond, miss Leslie, sprak de graaf bij zijne intrede. Ik denk dat uwe ver moeidheid reeds over is? Dank u, mylord, antwoordde Constance. Gij hebt dezen avond hier bezoek gehad, als ik mij niet bedrieg, vroeg de graaf, die op Nina's bleek aangezicht meende te lezen dat er iets bijzonders voorgevallen was. Ja, luidde bet kort antwoord van Con stance. Wie was het? Eene oude vrouw, die als heideheks in de gansche omstreek gekend is. Ik had Jozef toch verboden, streng verboden, iemand buiten mij hier in te laten, *ei de graaf ontevreden. derwijzer hebben doorgemaakt. Amendementen, om de zaak nog wat hooger op te voeren, zullen er niet aan ontbrekenvooral omtrent het onder wijzers-minimum, dat men hooger wil stellen, of waarvan men de eerste ver hooging spoediger wil doen ingaan b.v. na twee of drie dienstjarenomtrent terugbrenging van de vijfjaarlijksche ver hoogingen tot vierjaarlijksche enz. Voor de eeiste wijziging schijnt de minister niet te vinden te zijn, en hij zal in alle geval bij alle meer-eischende amendementen te letten hebben op zijn collega van financiën. Want de grenzen van hetgeen deze beschikbaar stelt, mogen niet overschreden worden. T. Voor den Middenstand Met instemming nemen wij 't volgende over uit 't D. v. N. Nu, Middenstanders, vooruit. Thans geen betoogen meer, geen rede neeringen, maar daden. Gij hebt immers altijd gezegd, dat cursussen in boekhouding en handels- rekenen voor den Middenstand zoo brood nodig zijn Gij hebt toch ingezien, dat vele zaken kleinere vooral, nie willen tieren, omdat de boekhouding er niet deugt Moeder de vrouw grijpt maar in de winkella als ze aardappelen moet koopen en pa neemt er z'n kwartje uit voor 'n pot bier. Wissels betaalt men, zooals ze gepresenteerd worden, zonder dat men kan nazien, of ze kloppen, of een re tourtje is afgetrokken, de teruggezonden emballage is berekend enz. enz. De boeken van verscheidene neringdoenden lijken meer op rebussen, dan op goede handelsboekengeen mensch die uit zulke papieren zien kan, of de zaken vóór- dan wel achteruitloopen. Welnu, er is nu kans, dat de Midden stand goed boekhouden leeren kan- Op de provinciale Begrooting staat f 1500 uitgetrokken voor subsidies aan cursussen voor boekhouden en handels- rekenen. Hetgeen beteekent, dat Gedeputeerde Staten nu gemachtigd zijn om subsidie te geven aan zulke cursussen. Indien men deze nu maar opricht. En het subsidie aanvraagt. Het is zijne schuld niet, mylord, ant woordde Constancezij kwam aan de deur en klopte en daar wij meenden dat gij het waart, opende Jozef de deur op mijn gebod. Wat wilde zij hier verrichten? Ik weet het niet. Waarschijnlijk bevond zij zich op den weg naar haar huis als zij, in 't voorbijgaan, onze kamer verlicht zag door den schijn van het vuur. Was er iemand bij haar? Ja, een meisje, Albina genaamd, en een groote hond. Wat zeide zij? vroeg daarop de graaf mistrouwend. Zij mompelde eenige onverstaanbare woorden hare gezegden herhalen kan ik niet. De graaf zag Constance eene wijl navor- schend aan; dan keerde bij zich eensklaps om, ging aan het venster staan en staarde iD den nacht, als wilde hij de duisternissen door dringen. De storm had weder in woede toe genomen. Wij zullen vandaag naar Stanton niet kunnen voortreizen, Mylord, zei Constance, na een kort stilzwijgen. Onmogelijk Wanneer zullen wij dan onze reis voort zetten De graaf antwoordde niet direct, maar blikte mijmerend in de duisternis eindelijk wendde hij zich om en zeide, terwijl hij de maagd naderde Miss Leslie, ik heb de zaak gewikt en gewogen en kom u mijne beslissing mededee- len. Het zal beter zijn voor u en voor mij dat gij voorloopig hier blijft. Uwe afwezigheid, gelijk gij zelve weet, heeft groote opspraak verwekt en gij weet ook dat het niet onbekend is, dat onze familiën geene vriendelijke be trekkingen met elkaar hsbben en velen zijn geneigd met deze gelegenheid onze namen met elkander te vernoemen. Gingen wij nu naar Stanton, gelijk wij het van plan waren, dan zou mijne afwezigheid, die overeen zou stemmen met nwe vlucht, verdenkingen kunnen doen ontstaan. Ik ben overtuigd, dat gij zoowel als ik, dat zoekt te vermijden. Het is zeer wel mogelijk hier zoolang te verblijven, totdat wij geenen argwaan meer moeien vreezen en dat ik meer tijd vind a naar Stanton te leiden Ged. Staten mogen 25% in de ge raamde kosten bij'dragen, tot een maxi mum van f 100. En in hoofdzaak op deze voorwaarden lo. door het Rijk moet minstens een zelfde bijdrage worden verleend. 2o. het onderwijs enz. enz. moet zijn geregeld in overeenstemming met de "oorschriften die het Rijk, bij het ver- leenen van subsidie geeft. Bekend is, dat ook het Rijk bereid is subsidie te geven. Men spreekt van 50%. En de provincie 25%. Dus zou er slechts 25% voor de Mid denstanders bij te dragen zijn. Terwijl ook de gemeente nog subsidie geven kan. Middenstanders, die zoo lang en vaak te recht, hebt geklaagd, komen thans de gebraden duiven U niet in den mond vliegen Richt nu overal cursussen op voor boekhouden en handelsrekenen. Niet alleen in de steden. Maar ook, en vooral, op het platte land, waar de kennis van goede boek houding nog volstrekt niet algemeen is. Staan uw handen scheef bij de op richting van zjlke cursussen, schrijft even een briefje aan Dr Nouwens, die op de Soc. Week met zooveel praktischen zin de inrichting dezer cursussen besproken heeft. Hij zal u wel inlichten. Misschien geeft hij er vandaag of morgen een artikel over. In elk geval, middenstanders, pakt de zaak nu aan. Gedroogde Spoeling. Wat ^spoeling" is, is aan de veehouders die ia de buurt vronen van een - spiritusfa< briek of ^stokerij' welbekend zij gebruiken het als een zeer gewaardeerd veevoeder, waarmee het vee al melkende wordt vetge mest. Vele anderen, niet in die omgeving wonende, kennen de ^Spoeling" niet dan bij name. Tot heden hadden zij er dan ook weinig mee «te maken; in afgelegeu plaatsen kou de spoeling, wegens haar vloei baarheid eu hooge transportkosten, welke daardoor de verzending van het artikel met zich bracht, minder voordeelig worden ge- En totdat wij door ontberingen hier om komen, viel Constance met bitterheid den graaf in de rede. Ik zal u alles bezorgen wat gij noodig hebt, antwoordde de graaf haastig. Wat het onverwachte optreden der heks betreft, ik zal haar stilzwijgen alkoopen, en zorgen dat in 't vervolg u zulke bezoeken niet meer komen verontrusten. De vensters moeten verzekerd worden derwijze, dat de schijn van het vuur er niet doordringe en ge alzoo van buiten zoudt knullen bemerkt worden. Ik zelf zal u meer bezoeken en medebrengen wat noodig is. Zonden wij dan gedwongen zijn nog lan ger in het akelig huis te blijveu, waar men elk oogenblik van angst sterven moet riep Nina. Neen, dat doe ik niet, om al het geld van de wereld niet! Ik vlucht nog liever aan stonds van hier. Zwijg, riep de graaf vergramd. Blijven zult ge en moet ge I Mijn doel zou dan ver nietigd worden door de vreesachtigheid van een bijgeloovig meisje? Gij hebt niets anders te doen dan hier gedurende een paar weken te blijven. De verschijningen die gij meent gezien te hebben zijn niets dan ijdele hersen schimmen. En nu, let wel op, zeide hij, zich tot Nina en Jozef wendende, welke laatste juist weder binnentrad, zoo gauw ik bemerk dat een van u eene poging tot vluchten durft aanwenden, of later één woord van bet verblijf in dit huis moest zeggen, zal hij het duur bekoopen Wat uwe meesteres betreft, die dient gewaarsci uwd te worden. Zij is te ver standig om uwe vrees te deelen en ik geloof dat zij aan geen vluchten deukt. Niet waar, miss Leslie i Ik zal gehoorzamen, antwoordde Con stance, terwijl eene doodbleeke kleur haar aangezicht betrok. Welaan, zei de graaf, met een fijn lachje, het oponthoud in het Heidehof, kan niets anders dan u voordeel bijbrengen. Zonder twijfel zult gij allen het Heidehof, met andere gevoelens verlaten, dan gij er in gekomen zijt. Mylord, schijnt vandaag aardig geluimd, bemerkte Constance, terwijl eene zekere onrust zich op hare wangen openbaarde. Als edelman zult gij met den tegenspoed en de ongevallen niet lachen, die ons dit huis beschoren heeft. bruikt. Dit is nu echter anders geworden, door dat het artikel thans ook gedroogd in den handel wordt gebracht. De Directie der Ncderlandrche gist- en spiritusfabriek te Delft heelt naar aanleiding daarvan een brochure, voorzien van aa dige illustraties, het licht doen zien, waarin interessante en voor den veehouder belangrijke mededeelin- gen worden gedaan aangaande het nieuwe voeder artikel. Wat spoeling is, én gedroogde spoeling, uit welke voederstoffen het bestaat, en wat de praktijk er van zegt, kan men daarin lezen. Wij willen er, in het belang naar wij hopen van velen onzer lezers met een enkel woord de aandacht op vestigen. Spoeling dan wordt verkregen bij de fa bricatie van gist en spiritus, bij welke fa bricatie granen rogge en gerst en ook mais de grondstof vormen. Bij de bewerking gaat het zetmeel over in druivensuiker en hier uit ontstaan door de werking der gist-bac- teriën alcohol en koolzuur. Dit koolzuur vervluchtigt in de lucht, de alcohol of spiri tus wordt door verdamping (distillatie) en daarna door afko ling der damp afgezonderd. Slechts het zetmeel, of het grootste deel daarvan wordt derhalve aan hat graan ont trokken al de eiwitstoffen en hel vel, welke stoffen voor de veevoedering de grootste waarde hebben, een gedeelte suiker, de cel- stof en de overige minerale bestanddeelen blijven te zameu in een dunue pap over. Die pap wordt gekookt, iu groote reservoirs verzameld, en van daaruit dagelijks aan de veehouders afgeleverd. Verschillende ver bruikers roemen de bijgevoegde attesten de verkregen resultaten, ook van de gedroogde spoeling. Uitdrogen doet aan de kwaliteit van de spoeling geen afbreukslechts het water verdampt, de voedende bestanddeelen blijven onaangeroerd. De droge stof der spoeling is veel rijker aan eiwit en vet dan het harde graan zelf. Bevatten, volgens ingestelde onderzoekingen, rogge, maïs en gerst 8 d 10% eiwit en 2 A 5% vet, iu de gedroogde spoeling der voornoemde Nederlandscbe gist- en spiritus fabriek wordt het hooge gehalte van 18 6. %0% eiwit en 7 A 9% vet gevonden. De samenstelling verklaart de zeer gun stige uitkomsten, 'i Is dan ook een bekend feit, dat vau uit alle oorden van ons land veel vee wordt verkocht om in het spoeling district te worden vetgemest. Deze spoeliag-voedering heeft zoowel dei winters in de stal, als des zomers in de weide plaats. De weide-voedering heeft het ge lukkig gevolg, dat niet zelden 6 A 8 beesten op een bunder land kunnen worden ge houden. De koeien, die met spoeling worden ge voerd. geven een flinke hoeveelheid melk met ruim vetgehalte; de dieren blijven in goede conditie, nemen flink in gewicht toe en krijgen eerste kwaliteit vleesch. Te dezen opzichte legt inzonderheid de verklaring van den Heer H. J. Jager, keur meester te Rotterdam, gewicht in de schaal. Deze verklaarde, dat spoelingvee van le kwaliteit dieren beslist voor de slachtbank het beste vee is, dat Nederland oplevert, eu dat de Rotterdamscbe veemarkt, waar slacht vee wordt gekocht voor Amsterdam, Den Haag, Brussel en nog veel meer groote plaatsen, juist haar proote roep te danken heeft aan hst feit, dat daar spoeliDgvee wordt aangeboden, hetwelk een fijne kwaliteit vleesch oplevert. Veehouders, die met gedroogde spoeling nog geen kennis hebben gemaakt, raden wij aan biertoe over te gaan de leveringen ge schieden onder controle der Rijkslandbouw proefstations, zoodat alle afnemers het recht hebben, kosteloos het gekochte te laten on derzoeken. Ook dit is in deze tijd van knoeierij en vervalsching op groote schaal voor den veehouder van gewicht. Een nieuwe meststof. In het voorjaar vau 1907 waren er ee nige leden onzer landbouwafdeeling in een lezing over „bemesting" geweest en hadden veel nieuws gehoord over de nieuwe stikstof meststof, Kalkstikstof. Wat zij daarvan gehoord hadden had hun zooveel belang ingeboezemd, dat zij aanstonds proeven wenschten te doen en de nieuwe meststof wenschten te vergelijken met de oude, om te zien of ze reeds in de practijk te gebruiken was. Na veel moeite gelukte het hun, na op eenige plaatsen slib te heb ben gevaugen, in het bezit te komsn van een partijtje Kalkstikstof. Zij wenschten dit te vergelijken met chilisalpeter en andere stikstofmest eu vroegen mij, deze proeven te leiden, wat ik gaarne deed. Deze week kreeg ik den juisten uitslag der weging te huis. De jonge landbouwers die veel belang stel den in de proefvelden, hebben alles met bij zondere zorg uitgevoerd. Laat ik u de be schrijving van den aanleg enz. sparen eu Ik had nooit gedacht dat gij den moed zoudt gehad hel ben den spot met ons te drijven. Verschooning! miss; mijn inzicht was niet u te kwetsen, antwoordde de graaf met eene gemaakte buiging, terwijl een grijns lach zijne lippen vertrok. Ik betrenr dat de eenzaamheid voor u die aantrekkelijkheid niet bezit die ik meende... Misschien zou het gezelschap van lord Percy Mylord onderbrak Constance in woede ontvlammend en hem vol toorn en gramschap aanziende... Heb ik n weer op den teen getrapt vroeg de graaf spottend. Ik ben bedroefd, miss Leslie, door ieder mijner woorden mij uw misnoegen op den hals te haleD... Constance wierp een verwijtenden blik op den graaf. Mylord, sprak zij met van gramschap bevende stem, het noodlot heeft mij in nwe handen geEverd, maar dat geeft u het recht niet een weerloos meisje te beleedigen. Ik wil nwen hoon niet langer verdragen en zoo gy op dien toon voortgaat, znlt gij mij dwin gen, uwe opmerkingen in den wind te slaan om enkel voor mijne veiligheid bedacht te zijn. Het was zelden dat de zachte, schuchtere Constance in zulke woorden en op zulken toon tot iemand sprak, bijzonder tot den gevrees- den graaf. Zoo doordringend waren hare woorden dat Nina en Jozef elkander met ver baasdheid aanzagen. De graaf zelf stond ver wonderd maar die lichte wolk verdween weldra en zijn gelaat nam de Bchimpende uitdrukking aan van vroeger. Ik moet u alweer mijne droefheid uit drukken mij nwe misnoegdheid op den hals getrokken te hebben, miss Leslie, zeide hij op spottenden toon. Maar ik moet er ook bijvoegen dat ik verwonderd ben over uw stout spreken. De jonge vrouw gevoelde hoe het kokend bloed naar baar hoofd steegmet moeite onderdrukte zij haren cpbrnisenden toorn en Keerde verachtelijk den graaf den rug toe. Lord Grensville was door die handelingen diep gekwetst en spottend vervolgde hij Ah! hoe langer hoe mooier! Gij zijt eene goed afgerichte tooneelspeelster Zeg mij eens welke rol speelt gij, miss LeBlie Hebt gij n misschien in dramatische dichtkunst geoefend en beproeft gij hoe de hoofdrol zal gelukken Mylord, riep ConBtance, vel verontwaar diging zich tot hem wendende en hare zachte, fijne stem had eon scherpen klank, thans is het genoegNog één woord en ik zal mij aan uw juk weten te onttrekken 1 Prachtig, spotte de graaf. Maar wat wilt gij met die bedreiging zeggen Toch niet dat gij ontvluchten wilt, zeker Ik heb mid delen om u tot gehoorzamen te dwingen. Het zal u genoeg zijn u te herinneren welke nwe drijfveer was bij het verlaten van uw ge boortedorp en van uwen ouden vader. Daar ik u niet meer als edelman beschouw, kan ik ook niet gelooven aan de waarheid van uw gezegde riep Constance verachtend, uit. Een man die een weerloos meisje zoo behandelt, gelijk gy doet, is ook tot leugens bekwaam?... Hare woorden troffen den graaf die oogen- blikkelijk niet vermocht te antwoorden. Gij wordt stoat, miss Leslie, antwoordde hij, na eene kort oogenblik, met onzekere stem. Moet ik u in den geest terugroepen dat... maar vreemde personen hebben daar geene zaken mede. Het ware beter dat wij eenig# oogenblikken alleen met elkander praatten. Met eene beweging der hand gaf hij Niuaen Jozef een teeken om zich te verwijderen. Lang zaam en besluiteloos dreutelden dezen naar de deur, als Constance's geroep hen staan hield Blijf hier? riep zij opgewonden. Ik heb niets geheims met dezen man te verbandelen ik wil niet langer met hem spreken. De graaf wierp een dreigenden blik op haar. Ik dacht, zei hij, met moeilijk gedwengen toorn, dat ons gesprek op een punt is geko men dat gij zoo weinig mogelijk toehoorders begeeren zoudt. Wanneer ik uit eerbied voor u eene onderhandeling tnBSchen vier oogen verzoek, zal daaruit genoeg blijken, dat ik nog edelman genoeg ben, om toegevendheid en bescheidenheid te gebruiken, waar dit van mij niet meer kan gevergd worden. Ga beval hij streng tot de wachtende dienstboden. (Wordt vervolgd.) 1 i

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1