Donderdag 5 December L907. 30® Jaargang i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. De Hollandsche Schoenindustrie. DE u miner 96 NT00N TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. Spanj Rusland» w AALWIJK. Telefoonnummer 38. e. MaBaEMBgBBBHBIll mi —BBBBSOBM ei Courant, i i i ■ttTT r III I -.-WU» «-■■■■■ Ml ,.a* - 1 1 1 1 Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnement s~p rijs per 3 maandeu f0."5. Fran< o per post door het geheele rijk f 0.90. Briereningezonden stuikengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advertbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote 'letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Wij lezen in 't Algemeen Exportblad Deze industrie, die hoofdzakelijk in Noord-Brabant in de Langstraat, waar van Waalwijk de hoofdplaats is, wordt uitgeoefend, is in de laatste jaren met reuzenschreden vooruitgegaan. Werd vroeger bij groote quantums schoenwerk van buiten ingevoerd, dit is geheel ver anderd de invoer is ontzettend ver minderd en bepaalt zich hoofdzakelijk tot enkele speciale soorten, die in Hol land nog niet voldoende gemaakt wor den. Daarentegen is de uitvoer van schoenwerk, die voor enkele jaren her nog niet bestond, toegenomen dit wijst er op, dat deze industrie zich meer en meer ontwikkelt. Ten einde nader met deze belangrijke tak van nijverheid kennis te maken, begaven wij ons naar den voorzitter van den Algemeenen Neder- landschen Bond van Schoenfabrikanten, den Heer Klijberg-Pernot te Waalwijk, directeur der Naamlooze Vennootschap E. W. Klijberg-Pernot's Stoomschoen- fabriek >Hollandia". Ons werd medege deeld, dat sinds onheuglijke tijden het schoenmakers- en looiersbedrijf in deze streken wordt uitgeoefendhet oude gilde St. Crispijn en St. Crispianus, dat in de voiige. eeuw reeds zijn honderd jarig bestaan vierde, bewijst genoeg dat deze nijverheid hier reeds lang bestaat. Vroeger was alles handwerk, in 1878 zijn de eerste machines in ons land gekomen en werden die nog slechts hier en daar voor het maken van gewoon en grof schoenwerk gebezigd, totdat op het einde der vorige eeuw, de machines dusdanig geperfectioneerd waren, dat zij het fijne handwerk, dat in deze streken gemaakt werd, meer en meer konden verdringen. Sinds 1900 zijn verschillende zaken van handwerk overgaan tot machinalen arbeid. Werd het schoenmakersbedrijf voorheen meest uitgeoefend door zoogenaamde kleine baasjes, door het machinale bedrijf Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VI. 12) Nina wierp hare meesteresae een vragenden blik toe, als weuschte zij uit haren mond het tegengebod te hooren of hare toestemming. Constance onderwierp zich ze liet zich neder- zakken op het houten blok bij den haard met bet hoofd tusschen de handen. Jozef aarzelde insgelijks zich te verwijderen. Niet alleen de vrees miss Constance met den graaf alleen te laten, maar meest nog de schrik voor spoken zetten hem aan om het bevel van den graaf eene tweede maal af te wachten. Zal ik eindelijk u kunnen doen begrijpen dat gij te gehoorzamen hebt, riep de graaf woedend en hij stormde op beiden los. Verschrikt ijlden Jozef en Nina de deur uit, die achter hen gesloten werd. Langzaam na derde dan lord Grensville tot de jonge maagd en bleef vóór haar staan. Nu, misB Leslie, sprak hij, ik had nooit gedacht dat bedreigingen, door u zooeven geuit, mij zouden dwingen een punt aan te raken, dat u pijnlijke herinneringen in den geest brengen moet. Daar gij mij echter eene ongetronwheid teonen durft, vind ik mij ge noodzaakt u te bewijzen, dat uwe toekomst zoowel als de eer van uwen vader, in mijne handen is. Ik kan u de schuldbekentenissen en wissels laten zien, die eene som uitmaken grooter dan al de bezittingen van uwen vader en die mij ia staat stellen sir Walter te dwingen zijn huis te verlaten, zou gauw het mij belieft. Dus hebt gij die enkel aangekocht om mijnen vader in het ongeluk te storten ant woordde Constance verbitterd. Ware het mij zooveel aan het verderf uws vaders gelegen, dan hadde ik reeds kun nen bewerken, zonder de moeite aan te wen- is het nu in betere handen gekomen. In 1903 werd te Waalwijk eene Interna tionale Tentoonstelling van schoen- en lederindustrie en aanverwante vakken gehouden, die den grooten stoot tot vooruitgang in deze industrie gegeven heeft. De Heer Klijberg, die voorzitter was van die tentoonstelling, deelde ons mede, dat deze een reusachtig succes lad en sinds dien de aandacht meer op de schoenindustrie gevestigd was, zoo wel in het binnen- als in het buitenland. In deze industrie wordt aan een groot aantal personen zoo mannen als vrouwen werk verschaft. Door de verschillende bij den Algemeenen Bond aangesloten schoenfabrikanten (uitsluitend machinaal bedrijf) wordt ongeveer 1 millioen jaar loon betaald. De artikelen, die thans op de schoenfabrieken gemaakt worden, evenaren het buitenlandsch schoeisel vaak overtreffen zij het zelfs. In Hol land, waar de vraag door het publiek vrij algemeen naar buitenlandsch schoeisel is, hetgeen voortspruit uit de onbekend heid met het degelijke en hoogst ele gante schoeisel, dat in Holland gemaakt wordt, worden zeer vele in Waalwijk gemaakte schoenen voor buitenlandsch fabrikaat verkocht. De fabrikanten zijn er tot heden nog wel toe gedwongen om hun fabrikaat onder Fransche, En- gelsche, Amerikaansche of Duitsche vlag op de markt te brengentoch komt hierin ook wel verbetering en de fabri kanten zijn vol hoop, dat het solied Hollandsch schoeisel als zoodanig ook meer en meer naam zal maken. In het buitenland zijn zelfs winkeliers, die met Hollandsch schoeisel reclame maken. De reden, waarom de Hollandsche schoen fabrikant op de buitenlandsche markt zeer goed met de prijzen kan concur- reeren, is gelegen in den vrijen invoer van het leder. Het fijne overleder, dat uitsluitend van het buitenland moet be trokken worden, is hier vaak goedkooper dan in de landen van herkomsthier is concurrentie, die daar besnoeid is door bescherming, daarbij komt nog dat enkele' soorten van leer speciaal uit zekere lan den moeten betrokken worden, als b.v. schapenleer uit Frankrijk, satinleder uit Amerika en verlaktleder uit Duitschland, die in deze artikelen den voorrang ver dienen. Het fabrikaat, dat ons getoond werd, munt uit door sierlijkheidwij hadden niet kunnen denken, dat de Hol landsche schoenindustrie reeds op zulk een hoogte stond. De fijne handwerk zaken gaan ook met hun tijd mede, bij enkele is de zoogenaamde verdeelde arbeid ingevoerd, waardoor meer gelijk vormigheid in het fabrikaat verkregen wordt, wat in gewone handwerkzaken onmogelijk te bereiken is. Doch ook daar helt men meer en meer over tot fabriekmatige inrichting en telkens hoort men, dat ook in die bedrijven nieuwe machines worden aangeschaft. De machi nes voor de schoenindustrie benoodigd zijn talrijk, zeer verscheiden en in één woord bewonderingswaardig ingericht. Een bezoek aan eene schoenfabriek is voor iemand, die daartoe in de gelegen heid is, ten zeerste aan te bevelen. Wij zijn er trotsch op, dat deze industrie zich zonder bescherming zoo krachtig ontwikkeld heeftdat heeft ontegenzeg gelijk den verschillenden fabrikanten veel strijd en moeite gekost, maar me taaie volharding wisten zij zich er doorheen te slaan en met vol vertrouwen zien zij de toekomst tegemoet. den, die ik thans aan den dag leg. Mijn dool was, gij ziet miss Leslie, ik ben gansch openhartig, door het aankoopen dier kos telijke papieren, gezag en macht op u en op uwen vader te winnen, om u beiden op straat te zetten, indien gij mijne voorstellen weige ren moest... Dat is een doel den graaf Grensville onwaardigsprak Constance, de schouders met minachting ophalend. Ik weet dat mijn zoon u eene liefde toedraagt, die dieper wortel geschoten heeft dan mij aanstaat, ging de graaf ernstig voort. Maar nooit van mijn leven zal ik eene ver binding dulden van mijnen zoon met de dochter van Walter Leslie, om de eenvoudige reden dat ik zelf voor hem eene keus gedaan heb. Ik ken mijnen zoon te goed om niette weten, dat hij, wanneer hij iets in het hoofd heeft, het, kost wat kost, uitvoeren zal. Daar ik nu, om gegronde redenen, in zijn huwelijk met u niet wil toestemmen en daar er uit die wei gering, in mijn huis twist en tweedracht zou spruiten, heb ik besloten, om mijn doel te bereiken, bij u aan te dringen opdat de lief deband door u vrijwillig gebroken worde. Rechtuit moet ik zeggen dat het u misschien lastig zal vallen die schoone kans te moeten opgeven en... Gij kent mij niet, sir, viel Constanee hem in de reden. Ik zal nooit een man trouwen wiens ouders in zijn huwelijk niet zouden toestemmen... Het kan zijn dat gij zoudt geweigerd hebben, maar daarmede heb ik mijn doel niet bereikt, miss Leslie. Ik ken de hardnekkigheid van mijnen zoon om dat te bereiken wat hij voorgenomen heeft, te goed Ik moest een plan beramen waardoor gij mijnen zoon niet meer zoudt ontmoeten en daarin ben ik ge lukt. Lord Percy zal u gauw vergeten, als hij gewaar wordt dat gij op zoo eene raad selachtige manier zijt verdwenen Dat alles hebt gij mij reeds gezegd, on der brak Constanee opnieuw. Waarom herhaalt gij dat Omdat gij mij gehoorzaamheid weigerde. Het schijnt mij noodig u van tijd tot tijd te herinneren dat gij en uw vader mij alles ver schuldigd zijt... Het hing maar van mij af, 1000 Liefdezusters gevraagd. Aan de «/Croix" word geschreven, dat loor de katholieken missiën in Noord- en Zuid Amerika aan de algemeene overste der fransche liefdezusters niet minder dan 1000 religeuzen zijn gevraagd. Deze aanvrage geschiedt met goedvinden .'er onderscheiden Amerikaansche regeerin gen en binnen eenige dagen word een groote boot verwacht met een lading caoutchouc, bestemd om de kosten van overtocht voor de 1000 Liefdezusters te dekken. De Amerikanen hebben niet ten onrechte den naam van het meest practische volk der wereld te zijn. Zij begrijpen welk een on berekenbaar voordeel er voor het algemeene volksbelang te trekken is uit den arbeid en de toewijding der kloosterzusters, die in Frankrijk als nutteloos en gevaarlijk ontuig het land uitgedreven wordt. Wat de Godsdienstoorlog kost. Een fransch blad stelt in het licht de ontzaggelijke uitgaven van het budget van oorlog tegen God. Het toont ons, hoe zeer de strijd tegeu de christelijke scholen de financiën der gemeenten, de departemen ten en van den Staat uitput. De kosten van deze duivelsche campagne der vrijmetselarij zijn tot op dit oogenblik tot milliarden gestegen. Maar een andere campagne, die nog mis dadiger is wellicht, en die nog meer kost, is het werk der verleeking van de Gasthui zen, eveneens ondernomen uit haat tegen God. Volgens de statistieke kosten de Gast- huiszusters per jaar den Staat 200 francs, terwijl een leekenverpleegster den Staat jaarlijks 1100 francs kost. En de eischen van het leekenperaoneel in de Gasthuizen nemen steeds toe. Zij drei gen z lf8 met staking, indien men al hun eischen niet inwilligt. En vraag niet, hoe de arme zieken op gepast worden Indien de zieken een of anderen dienst van de verpleegsters vragen, moeten zij haar daarvoor een behooilijk „drnkgeld'*' geven D. v. N. De bestuurbare lichtballon ,/Patrie* is sliepuit. We hebben al gemeld dat, toen men boven Verdun Vrijdag een verkenning deed met het militaire luchtschip eeu schroef defect raakte. Dat schijnt gebeurd te zijn, doordien de kleeren vau een der luchtschip per» met do outstekingsmagneet in aanraking kwam, waardoor de motor plotseling stopte. Men was nu verplicht de ^Patrie* te laten dalen heelemaal uit den koers, een vrij verren afstand buiten Verdun, dus ver van het ballonhuis, waar het luchtschip gewoon lijk wordt opgeborgen. Maar reeds heeft men iu Engelaud met de ^Nulli Secundus/' de ervaring opgedaan, hoe gevaarlij het is de reusachtige ballons in sigaarvorm een prooi te laten van weer en wind. Helaas is men er inFrankrijk nog slechter afgekomen. In Engeland woei het schip in pastei, in Frankrijk ging het heelemaal aan den haal, en tot op het oogenblik heeft men uog geen spoor van der. vluchteling gevonden. Een der mecaniciens, die bezig waren het Vrijdag opgeloopen defect te herstellen ver telde van de ontsnapping van het lucht monster het volgendede wind woei met groote kracht. De ballon welks enorme afmetingen den storm, een gemakkelijkeu buit bood, werd vastgehouden door 150 man, die links eD rechts van het schuitje geschaard stonden. De reparatie zon spoedig afgeloopen zijn, toen de kracht van de wind eensklaps *erdubbelde en de ballon als een veertje in de hoogte werd geheven. De meeste sol daten lieten van schrik de touwen los, sleohts een tiental hield nog een oogenblik rast, maar had toch, toen hun beenen zich hoe langer hoe meer van den bodem verwijderden weinig trek om een luchtreis te maken wie weet waarheen. De mannen lieten zich valleo en daar gin? de „Patrie*. Tot aller ontzetting steeg hij heel hoog, om weldra aan den westelijken horizon uit het oog te verdwijnen. Dat is erger, dan dat er een kermisballonnetje sliepuit gaat. Zoo'n ballon kost duizenden. En zoolang men er nog geen honderden ter beschikking van het leger heeft, is het ver lies van een luchtschip groot genoeg. Daarom zijn alle maatregelen genomen, om den ballon te ontdekken en desnoods op te pikken. De kans is echter niet heel groot. Natuurlijk is hij de Noordzes overgedreven. Volgens een telegram van Llauelly heeft men daar een luchtschip gezien. Llanelly ligt in Wales. De richting klopt dus. Maar men vertelt er bij, dat er twee of drie personen in het schuitje zaten. Dat kan nieter was niemand aan boord volgeDS de Fransche berichten. Alle kuststaiions hebben *last gekregen naar de #Patrie' uit te zien en van Brest is etn marinevaarluig vertrokken om den ballon op te sporen. uw vader mijnen schuldenaar te verklaren en hem in de gevangenis te doen werpen 1 Houd op riep Constance driftig, en in hare oogen fonkelde het vuur der gramschap en dor verontwaardiging. Niet waar, gij kunt het maar niet hooren dat uw vader eeu overtreder, een misdadiger is. Dat is eene valsehe beschuldiging Mijn vader beeft zich nooit aan eene misdaad schul dig gen aakt Het is zeer loffelijk dat gij zulke goede meening van uw vader hebt, ging lord Grens ville onverbiddelijk voort. Ik kan het gelooven dat het uwe fierheid kwetst, dat gij zelf zeg gen moet en bekennen de dochter van eeu misda diger te zijn. Het moet u des te meer treffen dat het al uwe hoop op eene glansrijkever binding met de Percy s vernietigt, want hoe verliefd hij ook zijn moge, nooit zal hij zijne waardigheid met de voeten trappen en de dochter huwen van eenen die aan eene misdaad zich schuldig heeft gemaakt. Dat is niet waar Dat is een leugen 1 riep Constance wanhopig uit. —'Eene leugen? harhaalde de graaf op zeldzamen toon. Ik vergeef u de uitdrukking daar gij driftig zijt en het u zwaar valt te moeten bekennen dat uw vader een misdadiger is. Maar ik kan u de bewijzen mijner be schuldiging toonen. Ik kan u het schrift, den akt ovenhandigen, waarmede gij u, gedu rende uw verblijf alhier, van de waarheid kunt overtuigen. Gij zult daarin zien dat uw vader, in zijne jonge jaren zich van eene euveldaad, in dien akt vermeld, plichtig maakte, maar in vrijheid moest gesteld worden daar zijne schuld niet genoeg bewezen was. En indien hij eens onschuldig was? on derbrak Constance Onschuldig mijne lieve miss Leslie, zei hij spottend, ik l eb in den loop der jaren de onweerlegbare bewijzen zijner pliebtigheid ontdekt ik heb ze slechts aan het gerecht over te leveren om zijne aanhouding en ver oordeeling te verzekeren. Maar ik verkies een anderen uitwee ik doe u een voorstel om mij zoo gij inwilligt, aan geringen prijs, te doen zwijgen... Geringen prijs schreeuwde Constance bitter. Aan mynen vader zijnen eenigen steun ontrooven, mij van hem en van mijn geboor tedorp ontvoeren, om mij in dit ellendig kot gevangen te honden, dat noemt gij een geringe prijs Verkiest gij uwen vader in de gevange nis te zien werpen en n zelve als de dochter van eenen misdadiger te laten brandmerken Ik laat u de keus, aan mij te zijn totdat myn zoon in het huwelijk toestemt dat ik hem bereid, of bij uwen vader terugkeeren om er den ondergang zijner eer en faam te bewerken. Constance antwoordde niet. Zij zat roerloos in het vuur te staren, met dwalende blikken. Ik stel n de keus, zei de graaf na eene poos stilzwijgen. Wat is uw beBlnit Ik ben in uwe macht, stamelde het meisje bedaard. Niet dat ik aan de plichtigheid mijns vaders geloof, maar enkel om zijn dierbaar hoofd van smaad en oneer te bevrijden, zal ik bukken voor uw geweld!... Dat is een wijs besluit, sprak de graaf zichtbaar verlicht. Zoo blijft gij voorloopig hier, tot ik u verder brengen kan, of het gelnk zal hebben n aan uwen vader weder te geven. Ik hoop dat dit niet lang zal duren want als lord Percy bij zijne terugkomst, u niet vinden zal, zal hij u voor zich verleren denken, het opgeven en hetmeiBje huwen.dat ik hem bestemd heb. Constance zweeg. Zij had zich van den graaf afgewend en was zoozeer in gedachten verslon den dat zij den graaf niet hoorde die nog voort ging met spreken- Lord Grensville beschouwde haar een poos met een grijnslach dan wandelde hij de handen op den rug gelegd in de kamer, na denkend heen en weder. Eensklaps verschrikte hem een ijselijk ge- druisch een zuchten, een klagen, een gekreun, dat uit al de deelen van het huis scheen op te stijgen de graaf was uit zijne droomerijen opgewekt. Een luid hulpgeschreeuw deed hem aan Nina en Jozef in de nevenkamer denken. Hij ging naar de deur en opende ze. Nina leunde half onmachtig op Jozefs schouder, die zelf van angst beefde. De graaf kwam bij en nam het meisje op, droeg het bij den haard waar hij het neder zette, het hoofd nederleggende op den hoek van het kussen waarop Constanee lag. Volgens een telegram uit Londen aan de Madrileen8che bladen, wordt binnen eenige maanden de gelukkige gebeurtenis in de Spaansche Koninklijke familie Terwacht. De Senaat nam Dinsdag het wets- pntwerp aan, waarbij het militaire contin gent op 80,000 man is gesteld. Het Port Arthur-proces zal nu, gelijk men weet, weldra voorkomen. De acte fan beschuldiging bevat de be kende beschuldigingen tegen Stössel, Rei», Fock en Smirnoff. Smirnoff was de eigenlijke opperbevel hebber maar Stössel drong hem eigenmach tig van zijn plaats. Een telegram van Koeroepatkin aan Stössel, om het bevel neder te leggen en zich bij het Mantsjoer- sshe leger te voegen, werd genegeerd. De krijgsraad zal overwegen cf de over gave van Port-Arthur volgens Russische Jozef waB gevolgd en had de deur schrik kend vastgegrendeld. Mylord, hebt gij het gehoord vroeg hy fluisterend. Ja ik heb eene vlucht raven krassend boven het dak van het huis hooren vliegen. Maar dat klagen, dat zuchten komt van geene nachtvogels voort, bemerkte Jozef. Neen, dat was de wind zei de graaf be daard. Nina's bezwijming hield op en aij plaatste zich dichter by 't vuur. Lord Grensville zette zijn wandelen in de kamer voort tot dat hij uitgeput zich insge lijks bij den haard aan het vuur nederzette. Allen zaten roerloos en zwegen. Plotseling verscheen in den versten en donkersten hoek der kamer opnieuw de vurige gestaltezij zweelde, zonder den bodem te raken en het doodgezicht op de aanwezigen gericht, door de kamer en verdween op den tegenovergestelden kant, door den muur, die, als door tooverkracht, open en weer toeging. Op het zelfde oogenblik weergalmde wederom een snijdend gegil. Geen der aanwezigen roerde noch sprak allen waren bleek en droegen de sporen van eenen grooten schrik op het gelaat, terwijl zij elkander zwijgend aanschouwden. In de oogen der dienstboden, nochtans, als zij den graaf bezagen, lag eene zegepralende uitdrukking. Lord Grensville scheen hierop geen acht te geven. De nachtelijke verschij ning hield hem druk bezig en hij kwam tot het besluit dat een geheim d&Ar onder schuilde en dat hij het, kost wat kost ontdekken zou... (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1