Nummer 98. Donderdag 12 December L907. 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. DE ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING DURE TIJDEN. Uitgever: FEUILLETON. Eerbied voor kinderen. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. NA-INSPECTIE LANDWEER NA-INSPECTIE. Wulvjjlstht «n Lingstiaalstbe Courant, Dit Bind verse! ij nt Woensdag- en Zaterdagavond- Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveniugezouden stuikengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specirle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, ingevolge aanschrijving van den Heer Commissaris der Koningin in Noord- Brabant d.d. 2 December 1907 A. No. 464, 2e Afd,, 3a Bar., MAKEN BEKEND, dat tot na-inspectie over de verlofgangers der Landweer, welke zal gehouden worden te Tilburg aan het gebouw der oude weefschool op 46 December a s. des namiddags om êén uur, moeten verschijnen voor den Landweer- districts-commandant de verlofgangers 1. HENDRIKUS CORNELIS van HEIJST. 2. GERARDUS van VELDHOVEN. 3. ALBERT van dkn HOVEN. 4. FRANCISCUS GABRIEL van BAVEL. 5. ANDREAS JOHANNES AL ESSIE. 6. PETRUS van EETEN. Zij behooren bij dat onderzoek te verschijnen in uniform gekleed, voorzien van de kleeding- su uitrustingstukken (waaronder ook zijn te verstaan de wapenen en het ledergoed), aan hen bij hun vertrek met verlof mede gegeven, alsmede van hun zakboekje en hun verlofpas Gedurende den tijd dien het onderzoek duurt en in het algemeen wanneer de verlof gangers in uniform gekleed zijn, worden zij geacht volgens het bepaalde sub 2e en 3e vuu art. 21 der Laudweerwet onder tie wapenen te zijn en is het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgs\olk hier te lande op hen van toepassing. Waalwijk5 December 4907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, TH. DB SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris. F. W. van LIEMPT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, krachtens aansGhrijviug van den Heer Militie Commissaris in het le Militie- district van Noord-Brabant te 's Hertogeubosch d.d. 30 November 1907 No. 133 roepen bij dcee op den verlofganger dier gemeente CORNELIS VAN DER WENS, om op den 19 Deeember 1907 des voormiddags te elf uur aanwezig te zijn ten stadhuize te 's Hertogenbosch tot het ondergaan van het jaarlijksch onderzoek (inspectie,) De verlofganger ie gehouden bij dat onder zoek te verschijnen in uniform gekleed, voor Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VII. 14) Joris leek meer op zijne moeder, Maar hoe koel en overleggend Robin ook was, beminde hij toch zijnen broeder en door zijn verstand hielp hij dezen menigmaal uit de verlegenheid, ia welke zijne onbezonnenheid hem dikwyls bracht. Zoo had Robin hem dikwijls voorden toorn van zijnen vader beschut. Joris was verzot op jagen. lederen dag trok hij met het feweer op den schouder in het woud of op de eide en die dagelij ksche oefening maakte hem tot ervaren schutter. Maar hij ging dikwijls onbedacht te werk en richtte doorzijno haast ïomtijds onheilen aan. De graaf had in dien tijd eenen hond op welken hij grooten prijs stelde, daar hij reeds tweemaal het leven zijns meesters gered had. Zekeren dag dat Joris, als gewoonlyk ter jacht was, zag hij achter een kreupelgewas raker wild verroeren dat hij voor eenen ree bok hield. Hij liet den haan neder, velde het dier en ijlde naar da plaats waar het gevallen wag. Maar wie zal den angst beschrijven als bij ontdekte dat hij den hond zijns vaders doodgeschoten had 1 Hij wist hoezeer zijn ïsder van het dier hield en hoe hij weenen *ou bij het vernemen van het lot dat aan rijnen lieveling was te beurt gevallen. Joris toch dacht er niet aan, zijne misgreep ver borgen te houden. Hij ging tot zijnen vader en vertelde hem alles gelijk het gebeurd was, waarbij hij het berouw en het verdriet uit drukte over het voorgevallene. De graaf, die met gewoon was zijne gramschap te beheer- schen, ontvlamde in razende woede bij de mededeeling van zijnen zoon. Hij wierp hem de wreedste bedreigingen naar het hoofd. Joriz boorde alles zwijgend aan. Ik zie hem daar a°g staan, de lippen op elkaar geperst, alz zien van de kleeding en uitrustingstukken, hem by vertrek ^met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en zijn verlofpas. Waalwijk, 6 December 4907 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, TH. de SURMONT de BAS SMEELE e Secretaris, F.W. van LIEMPT. o Wij lezen in het Kath. Soc. Weekblad: Overal niet alleen in alle streken van ons land, maar ook in alle andere landen hoort men klagen over het stijgen van alle prijzen, in 't bijzonder die der levensmiddelen. Voor verschillende soorten graan be draagt die prijsstijging bijv. in Argentinië 35 pCt., in Amerika 41 pCt., in Weenen 49—54 pCt.. in Odessa 4449 pCt., in België 30 pCt. De Duitsche sociaal-democraten maken uit deze prijsstijging in Duitschland een slaatje tegen de invoerrechten op graan. Toch is 't duidelijk, dat ook in andere landen met veel lager invoerrechten toch ook de prijzen even sterk of zelfs nog sterker gestegen zijn. Bovendien, niet alleen de levensmid delen, bijna alles is duurder geworden. 't Is begrijpelijk, dat velen zich af vragen, wat hiervan toch wel de oorzaak mag zijn Voor de graanprijzen is de hoofdoor zaak ongetwijfeld de minder goede oogst in Amerika en Rusland. Doch wat is de oorzaak der stijging van de prijzen der andere goederen In den regel zal de oorzaak zijn het goedkooper worden van het geld. In zulke tijden wordt alles in geld uit gedrukt schijnbaar duur er zijn meer geldstukken noodig, om een bepaalde zaak te koopen. De prijsstijging is dan slechts schijnbaareigenlijk zou men moeten spreken van een goedkooper worden van het geld. Doch ieder weet, dat 't geld ook juist duur is geworden5, 7 ja 8 procent heeft men op de beurs moeten betalen Komt 't dan door 't speculeeren, om dat er te veel geld naar Amerika is gegaan Zoo meenen anderen, doch zij hebben het ook mis. Immers, doordat er meer kapitaal 't land uitgaat, is de wilde hij de woorden terugdry ven die op het punt waren zijnen mond te ontsnappen. Zijn stilzwijgen hitste den graaf nog meer op, zoo dat hij in zijne blinde gramschap, de hand tegen zijnen zoon ophief en hem beval op Btaanden voet het slot te verlaten. O nooit zal ik den opbruisenden toorn vergeten die het bloed van Joris in zijne aderen deed koken, als hij 't vaderhuis uitliep om nooit meer weer te keeren In zijne woede wist de graaf niet wat hij zegde of deed maar zoo gauw de storm gestild was in zijn hart, berouwde hij zich over zijne onrecht vaardige gramschap. Hij zon alles gegeven hebben, had hij zijne woorden en het vcor gevallene kunnen vergeten. Maar het was te laat-Gansche dagen liep de granf met gebukten hoofde nadenkend op de gevolgen zijner oploopendheid. Hij hoopte dat Joris toch zou terugkeeren, maar te ver geefs. Zoo waf eene week na die droeve ge beurtenissen, werd de tijding aangebracht dat een jongeling, die, te oordeelen naar zijne kleeding, den zoon van den graaf zijn moest, op eenige mijlen van hier, door de zeegolven op het strand aangespoeld was. Zich zeiven niet meester bij 't ontvangen dezer droeve maar, ijlde hij naar de kust, waar de ver dronkene reeds begraven was De kleederen van den ongelukkige werden hem getoond en hij herkende ze oogenblikkelijk als die van zijnen zoon Van dezen dag af werd hij neerslachtiger dan ooit. Zijne gramschap steeg ten top, als iemand het waagde den naam van zijnen zoon in zijne tegenwoordigheid uit te spreken. Al zijne hoop berustte nu op Robin, die door den dood zijns broeders het recht van eerstgebo rene erfde. Het is de laatste afstammeling van een oud, adelijk geslachten zijn eenige wensch was, op Robin de eer en de titels van het hnis te zien overgaan. 01 de arme Joris, riep Felicia getroffen nit, hoe kon een vader zoo onbarmhartig, zoo wreed met zijnen zoon handelen en de oorzaak van zijnen dood zijn Maar, lieve nicht, ik geloof dat gij de zaak wat al te hoog opvat, liet Arnold er op volgen. Verdedig hem maar, Arnold, wedervoer koopkracht hier minder. Dat zou juist daling der prijzen tengevolge moeten hebben. En ook in Amerika zijn de prijzen gestegen Stijging der prijzen heeft in den regel drie oorzakenvermindering van de voortbrenging, of vermeerdering van de vraag, of verhooging der productiekosten bij weinig dalende vraag. Naar mijne meening hebben alle deze drie oorzaken gewerkt. Vermindering van de voortbrenging is er vooral ten opzichte van het graan. Vandaar ten deele de stijging der graan prijzen. Doch ook vermeerdering van de vraag heeft zeker grooten invloed gehad. Deze is vooral veroorzaakt door de stijging der loonen, welke in de laatste 10jaren overal' te constateeren valt. Doordat de talrijke arbeidersklasse over een groo- ter inkomen te beschikken kreeg, werd haar koopkracht grooter, waardoor de vraag naar verschillende goederen, vooral levensmiddelen, steeg, zoodat het aan bod in dezelfde verhouding toenam. In zooverre is de tegenwoordige prijsstij ging volstrekt geen slecht teeken. Lan den met lage levensmiddelen-prijzen, als bijv. China en Indië, zijn waarlijk voor de arbeiders geen ideaal I Ten derde de verhooging der produc tiekosten. Ook deze valt te consta teeren, juist door de stijging der loonen. t Zou een illusie zijn, dat het meerder bedrag, aan loon uitbetaald, steeds op de ondernemerswinst gekort zou worden vaak zou dit zelfs onmogelijk zijn. Deze drie factoren hebben m. i. overal de stijging der prijzen veroorzaakt. Weet iemand een betere oplossing, laat hij 't dan zeggen. E. C. Charles Boissevain schrijft in het «Al- gem. Handelsblad" Een dezer dagen was ik in Den Haag en had een half uurtje tusschen twee afspraken zoek te brengen. Dit bracht mij in een zaaltje in de Spuistraat, waar een doorloopende cine- matographische voorstelling wordt ge geven. De vertooning was blijkbaar bedoeld als een vermaak voor kinderen, 't Was Felicia, hij blijft toch wie hij is. Zijne opge wondenheid en zijne hardvochtigheid alleen zijn toch de schuld van 's jongelitfgs dood Maar laat ons van wat anders spreken. Waar verblijft lord Percy tegenwoordig Ik geloof dat hij zich tegenwoordig te Londen ophoudt. En wat doet hij daar? Gij vraagt mij meer dan ik zelfdaarvaD weet, beste nichtwaarschijnlijk maakt hij eene rijke juffer het hof, of gaat hooge wed denschappen aan om te winnen of te verliezen, naar gelaug de fortuin hem voordeelig is. Ik geloof dat hij met miss Constance trouwen wil? is 't niet zoo? Hebt gij daar reeds van gehoord? Wie zeide het u De koetsier van den reiswagen die ons naar Wallhorst bracht. Hij was vroeger knecht in dit hnis en weet van alles, wat in de familie gebeurde, te vertellen. Ah! John Smith, ik ken hem! En hij deelde u mede dat lord Percy met miss Leslie in het huwelijk zou treden? Ja en nog veel meerZijn de zaken misschien anders Ik weet het niet Iloe? zoudt gij zooveel niet weten, als John Smith Vreemdelingen weten doorgaans meer, als diegenen welke het aangaat. Ik geloof dat Percy miBs ConBtance, die zeer schoon is, uitermate bemintmaar of hij het doel heeft haar te trenwen, kan ik niet zeggen. Maar ware zulks het geval, dan komt de vraag of de graaf wel zyne toestemming tot dat huwe lijk zou geven. Gij wilt daarmee toch niet zeggen dat hij zijnen zoon zou durven verbieden in het huwelijk te treden Beste nicht, na de schets die ik u van het karakter van onzen oom gemaakt heb, zou ik denken, dat hét niemand verwonderen zou, hem eene weigering tegen die verbintenis te hooren uitspreken. Wat zou hij daartegen in te brengen hebben? vroeg het meisje. Is die jongvrouw misschien niet rijk? Neen 1 maar dit is geene doorslaande reden. in den namiddag en er waren vele kleintjes. En wat werd daar nu voor het jonge volkje opgedischt Twee verhalen, waarvan diefstal en doodslag schering en inslag waren. Ik zag in dat halve uur dertien moor den, op zes verschillende manieren op de meest realistische wijze voorgesteld Met een gevoel van weerzin ging ik de deur uit en vroeg mij af, wat daar 's avonds wel vertoond zou worden. Wanneer de cinematograph op deze wijze wordt geëxploiteerd, is hij een gevaar voor ontwikkelde kinderen en menschen. Want dat de boosdoeners aan 't einde hun straf krijgen vermindert het gevaarlijk suggestieve van deze voor stelling slechts weinig. De vertooningen, die ik bijwoonde, vormden een volmaakte les in het soort van misdrijven als dat waarvan op dit oogenblik Zeist, ja geheel Nederland, gruwt. Nu in alle plaatsen cinematographische voorstellingen aan de orde van den dag zijn, schijnt het mii goed eens op het gevaar te wijzen. Het is dubbel jammer, omdat de ci nematograph zuIk een prachtig middel tot ontwikkeling zou kunnen zijn, indien de ontwerpen slechts met zorg werden gekozen. Wanneer de vertooning beelden geeft aan het werkelijke leven ontleend, is zij bijna altrjd boeiend en belangwekkend; het gevaar begint, wanneer ons producten worden voorgedraaid van degeneratie, van ongezonde fantasie. Op welke wijze kon dit nieuwe vergif onschadelijk worden gemaakt Of er in Amsterdam ook zulk misbruik gemaakt wordt van een der aardigste uitvindingen ter wereld weet ik niet en wil ik voorloopig niet onderzoeken, ho pend dat deze wensch tot waarschuwing moge zijn. Want het is een schande door ver tooningen van min allooi in discrediet te brengen wat met schoone, bezielende levende beelden de verbeelding der kin deren zou kunnen versterken. Men ziet toch op het gespannen doek alles zoo echt gebeuren, dat de voor stelling oneindig meer indruk maakt dan eenige reeks platen en prenten. Hebben Wat zou hij er dan kunnen tegen hebben Ik weet het niet, daar ik mij met die zaken niet bemoei maar Elsie i8 meer in de familiezaken bekend en als ik een goed geheu gen heb, zeide zij mij eens, dat, tengevolge van eenen lang geleden twist, tusschen lord Grens- ville en sir Walter Leslie een bittere haat bestond, zoodat de graaf zijne toestemming in dit huwelijk nooit geven zal. Ware ik in lord Percy's plaats, ik zon de juffer huwen zonder het dien ouden grom pot te vragen. Daaraan twijfel ik nietmaar Robin zal dat niet doen Zijne kinderplichten liggen hem nader aan het hartals de liefde van een meisje. Ik kan mij niet voorstellen dat lord Percy en miss Leslie ooit met elkander zullen verbonden zijn Felicia zweeg en blikte ernstig op de por tretten der beide jongelingen. Arnold bezag haar eene poos en dan zeide hij Kom, lieve nicht, men zou kunnen ver wonderd zijn over ons lang wegblijven. Toe komende keer zal ik u meer toonen. Haren arm om den zijnen leggende, ging bij door de beeldengalerij in de familiezaal terug, waar zij den graaf en zijne echtgenocte nog in een driftig onderhoud met miss Ho ward vonden, terwijl Elsie met een handwerk bezig zijnde, aan de andere zijde der kamer zat. Felicia en Arnold naderden de jonge maagd en zetten zich naast haar. Weinig tijds daarna werd het avondeten aangemeld en elk begaf zich naar de eetzaal, waar eene wel opgediende tafel met de smakelijkste gerechten de gasten wachtte. Felicia was gedurende het overige van het avondmaal stil en ernstig en de graaf wist niet of de blikken, dia zij soms vluchtig op hem wierp, voortkwamen uit eene kinderlijke schuchterheid of uit een ontkiemenden haat. Hij zocht te vergeefs, wat haar zoo snel tegen hem innam, want hij gevoelde, als werktuige lijk, dat Felicia eenen diepen afkeer voor hem voedde, die haar openhartig gelaat niet ver bergen kon. VIII. Het Heerenhuis van Wallhorst was feestelijk wij niet narigheden, afschuwelijkheden genoeg te zien en te hooren dag aan dag, dat men nu nog moordgeschiede nissen in levende lijnen aan kinderen moet gaan vertoonen Van den booze is al wat kinder de moraliseert of bij hen suggereert het ge- meene en lage. Zoe zie ik met deernis dag aan dag schoolkinderen jongens en meisjes van tusschen 12 en 36 jaar, openlijk of ter sluiks, kijken door de vensters van een zeker soort boekwin kels die gemeene boeken met gemeene opschriften en gemeene prenten en af beeldingen uitstallen. Ik ben waarlijk niet preutschmaar er zijn grenzen die eerbaarheid, die eer bied voor de vrouw, die ontzag voor dë reinheid van kinderen aanduiden. Zoo min mogelijk roep ik altijd het gezag te hulp. Maar in deze zijn de vaders en moeders, die zich ergeren hulpeloos, indien zulke uitstallingen niet verboden of verhinderd worden. Een reinigende straal uit de Vecht waterleiding, die uren lang om zulke winkels plaats en toegang en verkeer belemmerde, zou mij tot vreugde zijn. Welke symbolischen straf en tucht zou zulke reine waterstraal zijn, van buiten naar de groote stad gevoerd om haar schoon te wasschen. Ik vraag excuus, dat ik zoo iets on wettigs aanbeveel. Maar om kinderen te beschermen tegen het onreine en ge meene zou ik hoe berispelijk het ook ware zelf de koperen spuit willen hanteeren. O, kinderen, wat zou ik plassen. Het water zou opspatten en fonkelen in de zon. Er is zoo ontzettend veel zondigs en zwarts en leclijks, dat men opmerken moet als men ouder wordt, dat ik in hun jeugd de kleine aanstaande groote menschen zoo buitengewoon gaarne zou versterken willen door die reinheid en frischheid te handhaven, welke krachten stalen voor het moeilijke levenswerk. Als wij ouder worden is er zooveel dat ontmoedigt, dat soms bijna wanho pig maakt. Zooveel slechts. Zooveel lage zonde en misdadigheid. Een mijner vrienden schreef mij dezer dagen >Gij mocht wel eens een gouden tientje uitloven aan schrijvers om ons versierd. Bloemenkransen en vlaggen versier den het salon, de eetzaal en verder al de andere kamers, waar de genoodigden moesten ontvangen worden. De schijn van honderden lampjes, door de groote, schitterende spiegels teruggekaatst, verlichtten de zalen met een tooverenden glans. Een talrijk en uitgelezen gezelschap was reeds in de voornaamste zaal en in do aan grenzende kamers vergaderd en nog steeds bracht de eene koets na de andere, nieuwe gasten bij. Rijkdom en pracht, gepaard met Bmaak en weelde waren hier vereenigd, om de oogen te streelen, terwijl de zachte tonen van een ver borgen orkest de ooren verrukten. Het was eene zeldzame gebeurtenis, dat er te Wallhorst een feest gegeven werd; ook had niemand de nitnoodiging tot het feest ge weigerd, dat de graaf en de gravin Grensville gaven om de aankomst der zuster uit Amerika te vieren. Talrijke gasten kwamen van alle kanten toegestroomdgedecoreerde edelen, officieren in prachtige uniformen, oude en jonge dames in rijke en kostbare kleedij, doorwan delden de feestelijk versierde zalen van het oude slot en ieder nieuwaankomende dame scheen in pracht eu siuaak de reeds aanwezigen te overtreffen. Maar de schoonste parel der vrouwen was de meesteresse van den hnize. Niet alleen door de pracht barer kleederen, door de zeldzaamheid harer diamanten en andere edelgesteenten die den sneeuwwitten hals en de schoone welgevormde armen om sloten, mnar meeBt nog door hare persoonlijke trekken, overtrof zy al de uitgenoodigde dames. Wel konden vele der aanwezige edelvrouwen aanspraak maken op jeugd en schoonheid, maar geene kwam de gravin Grensville nabij. Zij zag er kouder en fierder uit, als vroeger: het was alsof zij, te midden der algemeene vreugde, dieper ingetogen had in de geheime geestenwereld in welken alleen zij scheen te leven. Het was alsof zij ver, zeer ver met hart en geest vloog van de plaats waar zij de xiel moest zijn van pracht en genot. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1