Gemeenteraadsveigadering. Dienstbode Advertentiën. eene nette Dienstbode nette Kostheer Notaris DE VOCHT Notaris DE VOCHT Notaris VAN HAM A. P. C. ROOTHAERT Keclame. ^^TENÏTANDr Zwedfcn. Amerika. Duitschland. BINNENLAND. Kleine Advertentiën. Bericht van Inzet, publiek verkoopen verkoopen ADRIAiMiS JOOST YAN DEK HOEK, J. VAN DEN HOEK. W. VAN DEN HOEK. Met 1 Februari wordt te Dor drecht eene (Keukenmeid) gevraagd, tegen hoog loon f 100— tot f120-naar bekwaamheid en f26 waschgeld. Er kan tegen einde Januari geplaatst worden kunnende gebruik maken van vrije zit— en slaapkamer. 55 koopen vijf- en zesjarig Eikenhout, Masthout, Heihout en Timmersparren, gelegen onder Loonopzand in het Hoekje, op den Doorn nabij den Duin, oj> den wal genaamd „de Kaavracht onder "Waalwijk aan den Meer- dijk nabij de Koostersteeg. De perceelen Bouw— en W ei land aldaar, ingezet en verhoogd als Koop 1 f350, koop 2 f175, koop 3 1100, koop 4 f 175 en koop 5 f 50. TILBURG. Levert met aucces snelloopende volgens de nieuwste constructie Ballen, Laken, Queuën enz, eiken morgen in het ochtendblad aan het ontbijt, als stemming voor den ge- heelen dag, iets mede te deelen, dat den mensch tot eere is, dat het hart opheft.4 Ik doe in deze steeds mijn best en wil het gaarne meer en meer doen- Want waarlijk, wij hebben noodig wat ons opwekt, moed en hoop geeft, wat ons vertrouwen in het menschelijk karak ter versterkt. Wij moeten onze kinderen wijzen op wat edel is en rein en God ter eere. Laat ieder dan helpen om te beletten, dat voortgegaan worde met wat ik ver- oerdeelde en betreurde. Ouders, zendt de kinderen niet naar zulke voorstellin gen. Gaat ze zelf eens zieri, eer gij de kinderen er heen zendt. En helpt mij de vensters van zekere boekwinkels schoon te doen wasschen. Laat ieder helpen onze kinderen jong, rein, frisch van verbeelding en hart te houden. (Jij behoeft Waalwijk niet tc verlaten. Oio u te overtuigen vau iets dat gij hier onder uw bereik hebt. De openhartige ver klaring van een inwoner van Waalwijk boe zsmt iedereen belang in, het komt er niet op aan welken leeftijd hij heeft of tot wsdk geslacht hij behoort. De lieer B. 0. Speekeubrink, de ons wel- bekende confiseur en patissier, Haveneinde te Waalwijk, zegt ons Ik kan niet nalaten U te melden welk een prachtige uitwerking Foster's Rugpijn Nieren Pillen bij mij gehad hebben en ik kaa ze ah t genoeg loven. Ge- ruimen tijd geleden kon ik de eerste ken- teekenen waarnemen van pijn in de leudenen en in den rug, die steeds erger werd, totdat mijn rug ten laatste zoo zwak eu pijnlijk wa», dat wanneer ik bukt*, mij nauwelijks kon oprichten. De laatste zes maanden was de pijn zoo hevig dat ik er heelemaal ge bogen van liep. Men zeide mij dat het heupjicht was en dikwijls was ik niet in itaat het geringste werk te doen en moest ik het bed houden. Alles wat ik ervoor aangeweud had schonk mij niet de minste verlichting. Toen ik mij over mijn heupjicht beklaagde, raadde een van mijn kennissen mij aan het eens met Uw pillen te probee- ren. Ik ontbood een doosje en reeds bij het begin gevoelde ik hiervan de weldadige wer king, ik giug door met de pillen co na het gebruik van twee doozen gevoelde ik mij een ander mensch. Mijn ïug was steed? sterker en zonder pijn en uit dankbaarheid voor de volkomen genezing, wil ik steeds gaarne andere lijders op Uw voortreffelijk geneesmiddel wijzen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken, op elke wijze die U goed dunkt. Het gevaar dat een nierziekte na zich sleepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan eu men kan baar jaren onder de leden hebben zonder dat de lijder de ware oorzaak zijaer kwaal keut. Misschien heeft hij hoofd pijn, piju in de lendenzeuuwpijn, heuppijn rheumatiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prikkelbaarheid, vermoeidheid en neerslachtigheid, hartzwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de hr. Speekenbrink gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de, firma Wed. Orie-Dn- moulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 ééo voor of f 10.voorzes doozen. t Koning Osear II f De Zweedsche koning is heengegaan. De laatste berchten, die vóór de tijding van zijn overlijden ons bereikten, waren reeds zeer ongunstig. Het bulletin van Zaterdag meldde De krachten des konings aijn in de laatste 24 uur en vooral 's nachts voort durend afgenomen. De Koning is van tijd tot tijd niet ten volle bij z:ju bewustzijn de werkzaamheid van het hart is verzwaktde pols geeft 89 slagen en is onregelmatigook de ademhaling is ongelijkmatig. Het eenige wat nog hoop gaf, althans de ongerustheid verminderde, was de her innering aan het feit, dat hij reed# meer malen ernstig ziek was geweest, zoodat telkens zijn zoon de teugels van het be wind in handen moest nemen en dat hij dan toch weer was hersteld. Ditmaal echter was het verloop der ziekte diodelijk: Zondagmorgen te kwart over liegen is hij overleden. Koning Oscar II van Zweden en Noor wegen, sedert 26 October 1905 alleen van het eeritgenoemde land, was een in vele opzichten merkwaardig man. Vooral de kunst de letterkunde en de wetenschap hadden zijn hart en werden in velerlei opzicht op zeer verdienstelijke wijze door hem beoefend. Hij componeerde muziek die beslist goed w irdt genoemd, hij vertaalde klasieke literaire werken o. m. verschillende der drama's van Shakespeare hij achreef romans waarin hij vertoefde in den tijd van Bernadotte, zijn bekenden groot vader of van Karei XIIhij maakte ook gedichten en stelde zeer veel belang in geneeskundige wetenschap. Men weet, dat des konings Natste levens jaren zeer bedioefd werden door het geschil met Noorwegen eu vooral door het feit dat dit land ten slotte zich afscheidde tan den vorst, die zoo lang, van 1872 tot 1905, ook de Noren bid bestuurd. Toch was reeds sedert lang te voorzien dat de breuk zou komen en deze geschiedde dan ook onder omstandigheden van bewon derenswaardige zelfbeheersching. Zelfs h"d een van Oskars eigen zoons of kleinzoons de kroon, van het zelfstandige Noorwegen kunnen drageu, doch daartoe was de koning uiet te vinden. Koning Oskar is 78 jaren oud géwordén. De nieuwe kouing heet Oskar Gustaaf Adolf, en is 48 jaren oud. Gisteren reeds nam hij bezit van den troon In een bijeenkom-1 van den staatsraad legde de koning den eed van tronw op He grondwet af. Hij verzocht den ministers op hun post te blijven, waarna deze hem trouw zwoeren. In liet slot hield de koning een toe#prauk tot de ministers, de hooggeplaatste ambtenaren en de officieren, waarbij hij de schitterende eigenschappen van koning Osc#r prees en verklaarde er naar te willen streven zijn verantwoordelijke taak zoo goed mogelijk te vervullen. Ten slotte smeekte de koning God's bescherming af voor zijn regeenng en zijn volk en verklaarde, dat zijn lijfspreuk voortaan zou zij a met het volk voor het vaderland. De minister-president bracht vervolgens een hoera op den koning uit. Roosevelt heeft tegen hen, die aandringen op hernieuwirg zijner candidatuur, gezegd, dat hij geen president meer wezen wil. Ze moeten Taft maar nemen. De heer Taft is nn in Europa terug van zijn Filippijiuch Japansclie reis. Over het succes ran 'rijn reis verklaarde hij zeer tevreden te zijn. Zijn hoofddoel was geweest de instelling vau eeu parlement voor de Filippijnen. Aan de inlandeis van die eilandengroep was nl. een zeker aandeel in de regeering van hun land toegestaan. Een wetgevende macht van 80 leden is in het leven geroepen naast de regeeringscomraissie, die een soort Hoogerhuis Yorrut. Iu zijn eigenschap als staatssecretaris van Oorlog heeft de minister het recht van veto, ten einde een wapen in de hand te hebben tegen onbekookte besluiten van het jeugdige parlement. Amerika streeft er naar, aan de Filippijnen geleidelijk zooveel zelfstandigheid toe te staan als slechts mogelijk is. Blijkens de thans openbaar gemaakte, uit komsten der Duitsche volkstelling van 1905, was het aantal der in Duitschland getelde joden op een totale bevolking van 60,641,278 zielen 607,962 of ongeveer 1 pet., tegen 586,833, resp. 1.04 pet. bij de telling van 1900. Terwijl de niet joodsche bevolking in dit vijfjarig tijdvak met 4,253,071 zielen toenam, d.i. 7.12 pet. van de aanvangsbe- volking, steeg het aantal joden met slechts 21,029 personen of 3,58 pet. Voor de groote goudverschepingen, die tijdens de fkancieele crisis in de Ver- eenigde Staten van Engeland uit naar daar zijn geschied, hebben ds Eogelsche afzenders ook druk gebruik gemaakt van Duitsche schepen. De Kroonprinzesin Cecilie landde op 5 November 7,100,000 dollars te New- York, de Kai«er Wilhelm II op 16 Nov. 8 raillioen dollars, de Kronprinz Wilhelm op 26 November ongeveer 5 millioen dollars tezamen dus 20,100,000 dollars of ongeveer 50,250,000 gulden. Uit de begrooting van oorlog van het Dui'.sche Rijk blijkt, dat liet Duitsche leger in 1908 zal bestaan uit 501,990 soldaten, 85,166 onderofficieren en 25,465 officieren. Onder die officieren zijn 401 generaals, 675 kolonels, 2298 majoors, 6286 kapiteins, 4785 le-luitenants en 10,920 2e-luitenants. Voorts zijn er 2270 officieren van gezondheid, 621 paardenartsen eu 2295 officieren van administratie. jjiiji kil j ,j_iL~LLU Is de Rijkspostspaarbank soliede Er is eeu tekort van twee miljoen bij de Rijkspostspaarbank. Aldus de heer Patijn, in de Tweede Ka mer, die voor dezen onrustwekkende onthulling een standje kreeg van den heer Treub. Het tekort is ontstaan, doordat de koers van alle effekten is gedaald. Straks rijst die weer, eu dan valt het te-kort wtg. Maar bovendien, de Staat waarborgt zonder een ij voorbehoud aan de inleggers de terugbeta ling der inleggelden. Er is dus niet de miuste reden voor de inleggers om ongerust te zijn of te worden. Zoolang de Ned. Staat soliede is, blijft ook de Rijkspostspaarbank. Intusschen behandelde de heer Patijn nog een andere kwestie, en die is belangrijker. De Rijkspostspaarbank belegt enkel in Nederlandsche fondsen. Als er nu een oor log komt en van de 140 miljoen der Rijks postspaarbank zouden er 100 miljoen wor den opgevraagd, wat dan De Bank zou dan haar fondsen moeten verkoopen. Enkel nederlandsche londsen. Maar die zouden, iu geval van oorlog, sterk zijn gedaald. Ge volg zware verliezen. Laat de Bank dan lecnen, zegt ge. Waar Bij de Ned, Bank Maar die heeft al haar voorraad noodig voor den Staat zelf, die in oorlog is. Konklusie De Rijkspostspaarbank moet een deel harer gelden beleggen in buit*n- landsche fondsen. De Minister zal overwegen. Keizerlijk bezoek. De koningin-moeder zal wegens het over lijden van den koning van Zweden Vrijdag niet deelnamen aan het galadiuer ter cere van den Duitschen keizer en dientengevolge vóór het aej-uoer naar Amsterdam vertrek ken en n* de tbé? ia de residentie terug- keeren. De ministers en de gezanten of zaakgelastigden bij ons Hof zijn genoodigd aau het galadiner. Een officieel programma nopens het be zoek van den Duitschen keizer aan Amster dam is uog niet vastgesteld. Omtrent de plannen hebber, allerlei juiste en minder juiste mededeelingen in de bladen gestaan, doch tot dusver staat alleen vast dat de keizer om 11 uur aankomende, aan de Handelskade door zijn koninklijke gast vrouw zal worden ontvangen, eenige oogen- bükken zal toeven in de hal van het ge bouw voor algemeenrn dienst, en rijden langs De Ruyterkadc, Oostelijk viaduct, Stations pleiu er. Damrak naar het paleis op den Dam. Deputaties van vereenigingen zullen op de Handelskade zijn opgesteld. Ten paleize zal een lunch plaats hebben yen familie", 's Middags wordt eeu bezoek gebracht aan het Rijksmuseum en de col- lectie-Six en het Burgei weeshuis. Daarna vermoedelijk ontvangst van autoriteiten en deputaties en des avonds groot gala-diner. Om 10.35 (stadstijd) vertrek van het Cen- traai-station, oponthoud van 11.35 tot 11.45 (stadstijd) te Amersfoort. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer is de marine be grooting aangenomen. Bij de behandeling kwam voor het eerst in 't vuur de nieuwe miuislir Wentholt. Hij maakte een goed figuur, stond den heer Hugenholx o?er den matrozenbond flink te woord, en verdedigde met goed resultaat het bestaan van 't corps mariniers, dat de minister wil gebruiken voor de kustverdediging. De N. R. Ct. schrijft: Tot dit succe9 heeft ministers wijze van optreden ougetwijfeld het hare bijdragen. Nu de minister geen laDge redevoeringen meer heeft voor te lezen, staat hij zijn man. Hij is zakelijk en kort, toont zich in zijn de partement zoo goed thuis als op de vloot. Daarbij bezit bij eene groote beslistheid, die de Kamer, na de weifelende houding, welke zijn ambtsvoorganger wel eens placht aan te nemen, pr°ttig stemt. Om het eens populair te zeggen de minister bijt van zich af. Wie de Kamer wat kent, west, dat een minister daarmee meer bereikt dan met groote zachtzinnigheid en toeschietelijkheid. Zij wil wel een beetjs met den opzetvleugel worden gereden. Het onderwijzerssalariawetje is zonder stem ming aangenomen en nu is aan de orde de- begrooting voor binnenlandsche zaken, waar bij voornamelijk op den voorgrond trad het debat over de wegbelasting in de provincie Noord-Brabsnd, waartegen de heer Patijn eene flink gedocumenteerde rede hield. Ook de heeren Arts en Loeff keurden af, dat de minister deze belasting ter goedkeuring aan de kroou heeft voorgedragen. Reizigers zonder plnatskaarten Door den directeur-generaal der Staats spoor is bepaald, dat bij het aantreffen van reizigers zonder plaatskaarten, die personen zoo toegevend mogelijk moeten worden behan deld, In de meeste gevallen wordt op grond dier beschikking nu alleen de enkele reis- vracht van het voorafgaande hoofdstation maar geen boete gevorderd. Eeu maatre gel, die ten goede komt aan vele reizigers, die zonder boos opzet zoader of me.t on geldige kaart reizen. De dure Ongevallenwet. liet tekort vnn ruim 4.ÖOO.000 gulden Tot dekking van het tekort is een suppletoise begrooting voor landbouw, nijverheid en handel over het nog loo- pende jaar ingediend ten bedrage van f5.120.000. In de memorie van toelichting wordt er aan herinnerd, dat het tekort, dat de balans op 31 December vermoedelijk zal aanwijzen, op f4,118,574,05 is berekend. Nadere afrekening wordt voorbehouden. Evenals in het ministerieele antwoord op de interpellatie-Stork, waarnaar de memorie van toelichting verwijst, wordt het tekort toegeschreven aan drie oor zaken het te laag geraamde bedrag der administratiekosten, het renteverlies, dat de Rijksverzekeringsbank lijdt, doordat de werkgevers en de risico-dragende maatschappijen eerst na geruimen tijd het verschuldigde betalen, en de te gun stige io deeling van het bedrijf van laden of lossen van schepen. Deze drie oorzaken worden nog uit voerig met cijfers toegelicht. Ten laste van de werkgevers en de maatschappijen en vereenigingen kon het te kort niet worden gebracht, omdat de wet daartoe geen vrijheid geeft en omdat de invordering niet meer mogelijk zou zijn in veel gevallen. Er blijft dus niets over, dan het deficit door den Staat te doen dragen. Om den toestand voor den vervolge beter te maken, strekt het wetsontwerp tot wijziging der Ongevallenwet. - n- --fj"r HEDIKHÜIJZEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 6 December 1907, des voormiddags ten half elf uur. Voorzitter de WelËd.Achtb. heer van der Geldt. Te ongeveer 10.45 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren Verhoeven, de Kort, Vuchts, van der Wiel, van den Brand, Luijben en van der Geldt. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Aanmerking op de begrooting voor het dienstjaar 1908, door Ged. Staten. Het concept-antwoord van burgemees ter en Wethouders wordt door den secretaris voorgelezen en goedgekeurd. 2 Benoeming van een lid voor het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van J. van Bokhoven. De Voorzitter. Op de Voordracht zijn geplaatst de heeren J. van Bokhoven en A. Eekels- Herkozen wordt de heer J. van Bok hoven met 6 stemmen. De heer A. Eekels verkreeg 1 stem. 3 Adres van de heeren Gebr. van Vrede te Luttelherpt, houdende verzoek om nabij hun woning een lantaarn te plaatsen. De secretaris leest het adres voor. Adressanten wijzen in hun schrijven er op dat zij, hoewel in alle lasten bij dragende, van alle lusten zijn verstoken, zelfs van licht, wat daar op die plaat sen toch zoo zeer noodig is daar er zeer veel gierputten langs den weg liggen. Adressanten verzoeken dan ook beleefd bij de woning van Luijben een lantaarn te willen plaatsen. De Voorzitter. Ik blijf bij hetgeen ik hieromtrent in een vorige vergadering heb gezegd, 't Is hier een particulier belang. Als ge hier toegeeft is 't eind verloren. Als we nu toegeven dan kunnen wij in elke volgende vergadering zoo'n adres behandelen, en wat dan 't Is een par ticulier belang. Afin, ik heb het mijne nu gezegd. De heer Luijben. 't Is wel geen al gemeen belang, dat is wel zoo, maar die menschen zijn er nu erg op gesteld. Als ze 't nu niet krijgen zeggen ze Luttelherpt krijgt nooit iets. De heer de Kort- Ik ben nu al 16 jaar lid en ik weet niet dat Luttelherpt ooit iets heeft gevraagd. Nu ze voor 'n keer eens iets vragen, zou ik 't ook niet weigeren. De Voorzitter. Ja, ik heb het mijne ervan gezegd, ge moet het zelf nu maar weten. De heer de Kort. 't Is een erg on gemakkelijke weg. De heer va» den Brand. Ja. er liggen daar veel sloten en gierputten. De heer Verhoeven. Door de draaiing van de weg en de vele gierputten die er leggen is het 's avonds vooral ge vaarlijk om daar te loopen. Bij van Vrede is nogal veel aanloop ch de menschen moeten geregeld met een lantaarn worden weggebracht. De heer van den Brand. Ja, ja, 't is een kwaai werk daar 's avonds te moeten loopen. De Voorzitter. Wij mogen daar nog geen eens iets plaatsen, wij hebben daar niets te zeggen. Als je er een lantaarn wil plaatsen moet je er nog permissie voor hebben' De heer Verhoeven- Ja, die permissie die kan je wel krijgen, als wij er maar een lantaarn plaatsen. Na nog eenige discussie waaraan door alle leden tegelijk wordt deelgenomen, wordt met 6 stemmen voor besloten een lantaarn te plaatsen. Tegen stemde de heer burgemeester. De Voorzitter. Van de Burgemeester van Heusden, die Voorzitter is van den veekring, is een schrijven ingekomen, dat de secretaris wel eens zal voorlezen. Hieruit blijkt, dat de veearts Hilwig benoemd is tot prov. veearts. De bur gemeester van Heusden stelt voor om Hilwig de nog resteerende jaren van het contract, nog te doen blijven en hem f300 salaris daarvoor te verleenen. Vroeger was het f 600. De Voorzitter. Wat zeg je ervan. Kan het zoo in die geest. De heer Vuchts. Ik zou hem maar laten loopen, op die mensch kan je toch niet opaan, die is veel te lastig. De heer Verhoeven. Hij zelf is be gonnen met de instructie niet na te komen. Ik zie het nut er niet van in, waarom we weer met hem zullen aan- leggen. Wij hebben er niets aan. Na een onderlinge discussie waaraan wederom alle leden tegelijk deelnemen, wordt besloten dat de burgemeester zich bij de meerderheid zal nederleggen. De Voorzitter. Verlangt nog iemand het woord De heer Verhoeven vraagt of er niet een beetje spoed achter gezet kan worden om een schip met koolgruis te laten komen om de wegen tc verbeteren, Daar hierover al de leden tegelijk zitten te praten is het ons onmogelijk hiervan de discussie weer te geven. Na de behandeling van dit onderwerp gaat de raad uiteen. E' biedt zich aan een net R. K. Meisje tegen I Jan., 17 jaar oud, liefst bij nette burger menschen. Franco brieven dezer courant onder letter B. Teatond GEVRAAGD Twee Kost- heeren bij J. VAN LOON, Besoijen. Heden overleed onze vader in den ouderdom van 60 jaren. Capellt N.B t 9 December 1907. Volstrekt eenige en algomeene kennisgeving. Gevraagd te Boxtel met Februari of eerder in een klein gezin P. G. tegen flink loon en veel verval. Brieven onder opgave van vorige diensten en leeftijd te zenden aan den Boekhandelaar W. VAN EUPEN te Boxtel onder motto Dienstbode. Informatie geeft de Boekhandelaar L. J. VEERMAN te Hensden. Brieven onder letter B- Bur. dezer courant. te Waalwijk, maakt bekend dat de parceelen onder Loon opzand eu Udenhout, met de verhoogingen iu bod staan als volgt Koop I f 350; koop II f50; koop III f250 koop IV f65; koop V flOO; koop VI f640 kocp VII f165; koop VIII f 17 koop IX f 6G koop X f225 koop XI f90; koop XII f 16. De toeslag blijft bepaald op Maandag 16 December 1907, des avond» te 7 ure, ter herberge van de Wed. BIEMANS te Loonopzand. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaria gehoogd worden. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de heeren TIMMER- mane q q. te Waalwijk op Maandag 30 December 1907, des morgens te 10 ure precies (Zie billetten.) te Kaatsheuvel, zal voor MARTIN US en MARIA VAN AARDEN Donderdag 19 December 1907, avonds 7 uur bij A. MAAS in St. Joachimsmoer te Loonopzand, publiek finaal Reparatiën en levering van spoedig en tot de minste prijzen. Vraagt teekeningen en prijsopgaaf.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 2