Nummer 98 Donderdag 12 December 1907. 30 Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. van WAAL WIJK, li December 1907. Rijksnorouialschool. Men schrijft ons De verwachting, dat in onze gemeen te spoedig een vaste normaalschool zou verrijzen, schijnt vooralsnog niet verwe zenlijkt te zullen worden. Het blijkt nu, dat de Minister geluisterd heeft naar den raad van verschillende Kamerleden, die, geinspireerd door directeuren van gewone Normaallessen, ZEd. overtuigd zouden hebben, dat die nieuwe inrichtingen, betrekkelijk niet beter zijn dan de oude en door uitbreiding van het leerplan en vermeerdering van het aantal lesuren, deze laatste beter aan hare bestemming zouden beantwoorden. Deze bewering echter wordt door deskundigen ten sterkste bestreden en dit kan, dunkt ons, ook wel niet anders. Intusschen doet zich de vraag aan ons op, of de gemeente niet verstandig zou doen, het nog altijd leegstaande oude Postkantoor nu maar zoo spoedig moge lijk productief te maken 1 Waalwijksche Harmonie. Naar wij met genoegen kunnen mede- deelen zal de harmonie den 2en Kerst dag een volksmatinée geven. Wij woonden reeds meermalen de repetities der harmonie bij, nog Maan dag 1.1. en dan is 't een genot te zien en te hooren hoever deze vereeniging het reeds gebracht heeft, er wordt reeds zeer goed, zuiver en met gevoel gespeeld. Dit mogen we zeer zeker danken aan de groote ambitie, de eensgezindheid en studielust der werkende leden, de zaakkundige, ijverige en onvermoeide leiding van den directeur, en wel niet het minst aan de activiteit van het bestuur, dat steeds en corps aanwezig Is Door zulk een samenwerken moet de Waalwijksche Harmonie eene mooie toekomst te gemoet gaan, mits dan ook het publiek van Waalwijk zijn steun verleent en flink verleent. En dit, het spijt ons 't te moeten bekennen, geschiedt niet in voldoende mate. Zeer zeker velen zijn lid geworden, maar nog velen en talrijk velen konden het zijn. Wat is er niet geroepen en geschermd, >wat toch »s eene gemeente zonder harmonie*, >we moeten weer eene goede harmonie hebben*, en nu die er weer is, nu is ook de tijd gekomen om te bewijzen dat die woorden geen ïjdele klanken waren, dat men de zaak ter dege wil steunenmen trede dus spoedig als lid toe en mocht misschien op andere wijze binnenkort steun worden gevraagd, men geve die voor zoover men daartoe bij machte is en ook men geve van zijne belangstelling blijk door voortaan de aan te kondigen veertien- daagsche repetitie trouw bij te wonen. Wij vragen dus voor de Waalwijksche harmonie, die het om zoo tal van redenen verdient, vooral nu de kosten van op richten, aanschaffen, reparaties enz. zoo groot zyn, financieelen en moreelen steun. Armeaeoacert. Van talrijke zijden ontvangt het be stuur van W. B. blijken van instemming met zijn plan om een armen concert te organiseeren in Januari. Verschillende musici gaven reeds hunne toezegging om gaarne tot dit doel mede te werken. Ook verschillende dames aangezocht voor den verkoop der entrée-kaarten verklaarden zich daartoe bereid. De bedoeling is dat voor de bewijzen van toegang zooveel mogelijk wordt gege ven, terwijl het minimum is gesteld op f 0.50. y »Hoe meer, hoe beter* is voor het doel in kwestie natuurlijk 't wachtwoord cn wij twijfelen niet of onze ingezetenen zullen wel van hunne offervaardigheid voor den Arme doen blijken. Dat gaat goed zoo Naar wij vernemen heeft de heer K. Benner Stoomcarousselhouder te Roer mond met de gemeente eene overeen komst aangegaan om 3 achtereenvolgen de jaren een plaats te hebben op onze kermis voor zijne prachtige caroussel voor f1100 per jaar, 't vorig jaar bracht dit f400 op. De heer A- C. Wegkamp te Apeldoorn houder van een Bioscope heeft eenzelfde contract aangegaan van 3 jaren voor f150 per jaar, 't vorig jaar was dit f 60. Oagerallea «az. Men deelt ons, naar aanleiding van ons bericht van Zaterdag 1.1. mede, dat de sloot tusschen Kerperman en de wed. van Diem, niet het minste gevaar op levert, als men van particulier terrein blijft. Deze sloot is op particulier eigen dom gelegen en levert voor 't algemeen belang geen gevaar op, als men op den openbaren weg blijft. 1 1. Maandag even in den avond werd de stationstraat wat in opschudding ge bracht door een relletje, doordat een vader na een huiselijk voorval zich ver plicht zag z'n zoon aan de deur te zet ten, wat nu niet zoo gemakkelijk ging, daar de laatste zich hevig verzette en vrij heftig te keer ging, zoodat het tu mult nog al wat menschen op de been bracht. Voetbul. Zondagmiddag om 2'/s uur speelde de aspiranten der voetbalclub »Wilhel- mina* uit het Loonsch Hoekje een match tegen »Hollandia* alhiei, op het terrein van eerstgenoemde club, onder scheidsrechter J. Sprangers. Stand bij rust 45 in het voordeel van >Hollandia*. Na half-tyme wist >Wilhelmina« nog zes maal te doelpunten en »Hollandia* twee maal. Zoodat deze match eindigde met 7 10 in het voordeel van Wilhelmina*. Bossehe kathollckeadag. Wij ontvingen het Officieel Verslag van den 6en Diocesanen Katholiekendag in het bisdom 's-Hertogenbosch op 22 September j.l. in Den Bosch gehouden. Het is een flink boekdeel van 240 bladzijden met de inleidingen en rede voeringen der sprekers, de gehouden debatten, de aangenomen conclusies, enz. In zijn soort is dit boek een standaard werk, dat velen zullen wenschen te be zitten, daar hierin het gewichtige en actueele onderwerpde zedelijkheid uit verschillend oogpunt is behandeld. Het werk is tegen 50 cent verkrijg baar bij de firma G. Mosmans Zoon te 's-Bosch, bij wie de verslagen der vijf vorige Bossche Katholiekendagen te zamen voor f 1.25 te verkrijgen zijn. BAARDWIJK. De heer A. Boom ajt. de alom bekende en gevierde Bas-Bariton zal 2de Kerstdag optreden bij den heer Joa v. d. Wei ff te Waalwijk met medewer king van den heer A. v. Ierland uit Tilburg Humorist. Den heer Boom die reeds op verschillende plaatsen enoimen bijval oogstte zal het op dat concert ook zeker niet aan belangstelling ontbreken. Naar we uit goede bron vernemen zal de Stoomtimmerfabriek alii. 1 Januari overgaan aan een Firma uit den Haag, ilie deze zaak nog zal uitbreiden door eeu zaak in bouwmaterialen er aan toe te voegen. Zondag a.a. 15 Dec. zal er eene pro- paganda-vergadering gehouden worden door de R.K. Vakv- St. Crispijn en St. Crispini- anus op de bovenzaal van den Heer C. Pullens des middags 12 uur. Op deze ver gadering worden alle patroons en werklieden alhier uitgenoodigd. Als spreker zal optreden den Heer Ant. van Rijen, secretaris van arbeid in dit bisdom te Tilburg met het onderwerp „Samenwerking tusschen patroon en werkman, en, contributie-verhooging*. Wij twijfelen niet of deze vergadering zal mat een druk bezoek vereerd worden. VLIJMEN 10 Dec. In het café van den heer M. De Laat alhier zal op Zaterdag 14 September 1907 door de Liedertafel „Kunst naar Arbeid* onder directie van den heer C. De Gouw een groot Winter- Concert gegeven worden. Het programma behelst. 1 Biergalop, koor Van Paesschen 2 Serenade, koor Verhulst. 5 Twee moderne Dienders, komisch duet. 4 Komiekelingen en Jurriaanen, humo ristische schets. 5 Het eerste geboortefeest, komisch duet. 6 Nimmer nacht, koor Andriesen. Pauzr. 7 Gebed voor 't Vaderland, koor Cartol. 8 De Bibliothecaris, komische scène. 9 Louw de Zoutsmokkeiaar, komische scène. 10 Neerland» Taal, koor Stille. 11 Pessimistisch, humoristische scène. 12 Een noodlottige vergissing, karakter duo. 13 Vlaggelied, koor Verhulst. Het concert, waartoe heeren honoraire leden viije toegang hebben en niet leden tegen betaling van 25 of 15 cent vangt aan ten half 7. 9 Dec, Zaterdagavond gaf de harmo. nie „Concordia* alhier hare eerste win.er uitvoering met medewerking van de daaraan verbonden tooneelrereeniging. De zaal was goed bezet. Een keurig samengesteld pro gramma gaf bij voorbaat reeds de verzeae- ring, dat ons als steeds wanneer dit gezel schap een uitvoering gerft, een genotvolle muzikale avond te wachtpn stond. De ver schillende muzieknomraers werden voortref felijk ten gehoore gebracht en getuigden van ernstige en degelijke studie. Ook»de aangekondigde tooneelstnkken voldeden aan een iedrrs wensch. Dat deze stukken in den smaak van het talrijk aanwezig gehoor vielen bewees hei daverend applaus, dat den spelers aan het einde van elk stuk ten deel viel. Die lof was dau ook wel verdiend. Aangenaam nog werden ten slofte de bezoekers verrast door eeu komische voordracht van den heer J Nicols. Dat Vlijmen's kunstminnend puuliek dien heer bij dergelijke gelegenheden, nog dikwijls mag terugzien, is veler wensch. O .ten hartciijken dank aan allen, die den «voud ran Zaterdag j.l., tot een genot vollen avond hebben gemaakt. Moge „Con cordia", hare zinspreuk „Harmonie" getrouw in vriendschap en eeudracht, op den inge slagen weg voorlgaau en on* spoedig weldra op ecu paar nieuwe stukken ve gasten. Dit is voorzeker de wensch van Vlijmen's burgerij. DEN BOSCH. In de gisterennamiddag gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd aan den heer R. C. H. Schiingel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct ingenieur, chef van bet technisch bureau bij den dienst der gemeentewerken van Den Bosch. Adressant had dit ontslag gevraagd fegen 16 Decem ber B. en W. stelden voor den datum van outslag te bepalen op 1 Jan. a. s. De heer v. Gerve diende een amendement in om den datum, door adressant bepaald, te be houden. Na vrij breedvoerige discussie we,rd eerst overgegaan tot benoeming van den heer J, B. Onderwater, civiel-ingenieur te Nijmegeö, tot opvolger van den heer Schiingel. De heer Onderwater werd benoemd met 11 stemmen tegen 6 blanco. Het araendement v, Gerve werd daarop aange nomen met 15 tegen 2 stemmen, CAPELLE. Bij L. v. D. op den dijk alhier, zijn Zondagavond alle ruiter, inge gooid. De dader(s) ziju oubekend, maar de politie doet onderzoek. AU een bijzonderheid zij gemeld, dat de heer C. Rijkers, alhier, twee huiskatjes heeft, waarvoor door een liefhebber f 40 geboden is. Naar we vernemen is door de ge meente het uitdiepen der haven opgedragen aan den heer van Seters uit Raamsdonksverr. Er zal zoo spoedig mogelijk een begin meegemaakt worden. DUSSEN, 10 Dcc. Den landbouwer C v. V. overkwam dezer dagen een ongeval. Bij het van een hooitas op een ladder stappen, schoof deze uit en kwam v. V. te vallen, waardoor een der voete i ernstig ge kneusd werd. De ontboden geneesheer Dr. Millenaar alhier, constateerde dat de kneu zing van dien aard was, dat nog geen ver band kon worden aangebracht. Voorafgegaan door een driedaagtche oefening had Zondag jl, de plechtige op dracht plaat» van 14 nieuwe leden der vereeniging „Voor Eer en Deugd*. Onder begeleiding der fanfare „Wilhelmina* wer den enkele liederen uit het handboekje der H. Familie gezongen, waarna de ZeerEerw Heer Pastoor eeD treffende rede hield. Hierna deden d» 14 nieuwe leden hun opdracht, waardoor het ledental steeg tot 42. Moge de vereeniging „Voor Eer en Deugd* meer en meer greeien en bloeien en door alle weldeukenden gesteund worden. RAAMSDONK (Dorp), 10 Dec Ouze coöp. Roomboter"abriek „Nooit Gedacht*, is dezen morgen te ongeveer 10 uur haar loopbaan als boterfabrikante begonnen, nadat men ze den afgeloopen nacbt eerst met water had laten werken. Wij wenschen ha r gaarne een goede toekomst en brengen eeu woord van hulde, niet alleen aan de be kwame heeren monteurs, door wier solied werk de machine» dadelijk uitstekend werk ten, maar ook aan den heer Directeur en de commissieleden, die door huun» voort varendheid de fabriek reed» nu dedeu draaien. Zondagmiddag ua het Lof kramen de joDgedochtTs der congregatie O. L. V. Oub. Ontv. te zamen in de Zuiterschool, teneinde daar in eigen kring het gouden jubileum harer geachte prefecte, Mej. Zijlmans, te vieren. Namens de leden bood de ZEerw. Heer Pastoor Frenrken der jubilares9ö een fraai Mariabeeld aan, waarna de Dames door 't houdeu van komische voordrachten en 't gebruiken van een en ander zich recht ge noeglijk vermaakten. KAATSHEUVEL, 11 Dec. 1907. I Armoneonceit. Het jaarlijks op 8 Dec. to geven concert fe» bate der St. Vincentius-Ver. door de Harmonie „Apollo" heeft 1.1. Zondag plaats gehad en mocht zich verheugen in een druk bezoek. Onder de talrijke bezoekers merkten wij op de Burgemeester, beide Dokters, Notaris, Rijksontvanger en verdere notabelen, die vnn hunne belangstelling blijk gaven. En waarlijk, de bezoekers hebben genoten iu alle opzichten. Om ruim 6 uur opende de Uur— raonie Apollo het heerlijk concert met een flinke marsch ,,Charité" vnn Turine, waarna werd uitgevoerd „Jour de Féte" van Oabriël Pares, verplicht stuk van het concours to Zeist op 15 Aug. gehouden en waarmee Apollo den eersten prijs w n. Apollo bewees ook nu weer, dat zij zich gerust met de beste gazelschappen kan nieten. Tosn was den karakter-numorist C. de Bont uit Dongen uan «le beurt. Diens optreden was één succes Wij zullen volstaan met deze opmerking omtrent zijn optreden, want om alle nummers te bespreken zou ons te ver voeren. Het donderend applans na olk nummer bewees cenoeg. No. 5 vau het programma was een Fautaisie voor clarinette L'ellisere d'Amone van Weber. Den heer P. v. Dongen komt een woord van lof toe voor de wijze waarop hij dit nummer vertolkte. Hij sraf bewijs een degelijk clarinettist te zijn. No. 6 was een solo voor Xylophoon, door den HeerC. Kroes Xylophonist te 's Bosch. Dit vreemdsoortig instrument verwierf om zijn eigenaardigen vorm. klank en wijze van bespeling de be langstelling der aanwezigen. De heer Kroes heeft zich in de bespeling van zijn instrument eene groote vaardigheid eigen gemaakt. Zijn samenspel met de Harmonie was waarlijk accuraat te noemen. Alle drie de nummers welke hij ten gehoore bracht, verwierven lniden bijval van het publiek. Na de pauzs hoorden wij van Apollo «Grande Marche Nuptiale* van CaDivez' eigen gekozen stuk ep het concours te Zeist. De uitvoering hiervan was ook mooi, eu leerden wij ook nu weer de heer A. Grootde uit 's Bosch kennen als een kranigen, kondigen Directeur, aan wiens leidiDg Apollo zich gerust kau toevertrouwen. No. 8 voor Harmonie „L'Echo des Alphes" van J. Coeuen, was ook, behalve enkele on zuiverheden, eigenaardig mooi te noemen, en gaf de heer Groot onB ook bewijs, dat hij ook, als clarinettist zijn sporen verdiend heeft. Om ruim elf uur was het varieerend pro gram afgewerkt en keerde iedereen hoogst voldaan huiswaarts, bij al het genotene ook nog de overtuiging bezittend, dat men door dit concert bij te wonen, onze armen in hun nen nood te hulp komt. Bijzonderheden Kwartet wedstrijd. Jl. Maandag is de leden van de Harmonie Euphonia officieel bekend gemaakt, hoe den te houden wedstrijd zal worden ingericht. Door den Heer A. Stravers Nz. zijn de ver schillende instrumenten zoodanig gerangschikt, dat een achttal kwartetten kunnen gevormd worden, en elk kwartet voldoende krachten bezit, om na ijverige studie met kans van slagen aan den ouderlingen wedstrijd te kunnen deelnemen. Bovenal zal gelet worden op stemming, voordraoht en samenspel. De kwartetnummers zijn reeds besttld on zullen zoodra mogelijk aan de deelnemers worden uitgereikt. Ook werd bekend gemaakt, dat de jury is samengesteld uit de volgende heeren M. v. Beurden, Dir. der Harmonie, A. Stravers, onder-dir., P. v. Boxtel, N. Stravers en P. SchellokeDS. Met verlangen volgen wij het verder verloop en aitslag van dezen wedstrijd. Is het de moordenaar? Zondag is te Contich, niet ver van Antwerpen een kerel aangehouden wiens voorkomen sterk overeenkomst had met het opgegeven signalement van den moordenaar der kleine Anna Bellot. Zondagmiddag te vier uur kwam hij ge vankelijk te Brussel aan. Zijne aanhou ding had onder de volgende omstandig heden plaats. De heer Merckx wandelde met zijne vrouw langs den straatweg naar Antwer pen. Op zeker oogenblik kwamen zij een man voorbij wiens uiterlijk zeer de aandacht trok van mad. Merckx. Zij stiet haar man tegen den arm en fluis terde Wat lijkt die man op den moor denaar van Brussel. Hierdoor opmerkzaam gemaakt trof ook Merckx de gelijkenis. He, vriend, vroeg hij onmiddellijk, waar gaat gij naar toe De ander antwoordde een weinig ver schrikt Ik ga naar Antwerpen werk zoeken. Apropos. Zou ik hier vannacht niet kunnen slapen. Slapen, hebt ge geld Geen cent. Wat doet ge voor den kost Touwslager en ik hoop dat ik in Antwerpen wel werk vinden zal. Zeg mij eens, vroeg de ijverige brigadier der gendarmen, want dat is Merckx, opnieuw, zijt ge nog nooit in de kolonie in Hoogstraeten geweest? Sakkerloot, zei de kwidam, als ik daar komen kon, was ik gered. Red je zelf dan. Waar kom je vandaan en waar woont ge Ik woon te Cureghem, ongeveer een 60 Meter van de plaats waar het lijkje der kleine Bellot is gevonden. Bij deze woorden ging er Merckx een schok door 't lichaam. Zonder dat er ook maar een enkel woord op den moord gezinspeeld was geworden, begon de man er zelf over te spreken. De heer Merckx verborg zijne verwondering en ging voort den man ui- te vragen Toen het lijk ontdekt werd was er zeker wel volk op de been, waart gij er ook bij tegenwoordig Neen, ik heb er geen moeite voor gedaan, ik ben thuis gebleven, omdat ik er weinig belang in stelde- Hé, wat mankeert gij aan uw oog, vroeg eensklaps de brigadier, en wees daarbij naar een blauwe plek aan het rechteroog en eene krab op de wang. O, antwoordde de onbekende, dat zijn kwetsuren, die ik aan een wielrijder te danken heb. Thans achtte de heer Merckx het oogenblik gekomen voor de arrestatie van het individu en hij bracht hem naar het ïaadhuis over. Bij den commissaris bleek dat de man nog verschillende ver wondingen op 't lichaam had en daarbij trokken vooral krabbels met kleine nagels toegebracht de aandacht. Zooals gezegd vertoont de man sterke overeenkomst met het rondgezonden signalement, en daarom is hij ter beschik king der justitie te Brussel gesteld. Hij is bovendien op verschillende leugens betrapt, 't Is te hopen, dat men het monster, dat de kleine Anna Bellot ver moordde, te pakken heeft. De Brusselsche politie en justitie zoeken altijd nog ijverig naar den moor denaar van het kleine meisje Bellot. Er is nu ook een Hollander uit Amsterdam aangehouden. De Nieuwe Gazet meldt dienaangaande Reeds voor enkele dagen ontmoette een scholier van zoowat 13 jaar op straat een kerel, die wonderwel leek op bet signalement in de dagbladen afgekondigd, 't Tongetje, dat de gazetten gelezen had, en zeer snugger van geest is stapte den man achterna, en, volgens bewering, zou de kerel de op den weg ontmoete po litieagenten gemeden hebben, 't Knaapje volgde hem tot aan 't logement waar de vent zijn intrek genomen had. Dan ging hij de politie verwittigen. Een ingesteld onderzoek zou evenwel op niets uitge draaid hebben, naar 't schijnt. Maar policie en parket zochten toch ijverig voort. En nu Zaterdag en Zondag trok het naar St. Amandsberg, waar twee personen aangehouden werden die heel en al overeen kwamen met de persoons beschrijving van den moordenaar. De eerste kon al dadelijk zijn onschuld bewijzen. Tegen den tweede, een Hol lander, geboortig uit Amsterdam, waren er echter sterkere vermoedens. De man bevond zich te Brussel, den dag der misdaad en is een paar dagen later heimelijk van daar vertrokken. Hij ook gelijkt zeer wel op het sig nalement dat van den dader rondgezonden is. De heer prokereur des konings heeft hem in het policie bureel van St. Amand- berg ondervraagd. Het onderzoek duurt nog voort. Hetzelfde blad meldt een tweede in hechtenisneming: Maandagmorgend hebben eenige rech terlijke agenten, vergezeld van twee agenten der policie van Cureghem, in de Ceramiekstraat, te Cureghem een hoveniersgast aangehouden op aanhou dingsmandaat, afgeleverd door den on derzoeksrechter, den heer Scheijven. Een huiszoeking werdt bij hem gedaan. Na door den heer Van der Vaeren onder vraagd te zijn geweest, werd de man naar het justiciepaleis gevoerd. Men had vermoedens tegen hem opgevat door zijn gedurig rondzwerven in de straat waar het ongelukkig slachtoffer woonde, op de plaats waar de misdaad gepleegd werd, en in de straat waar de knaap Jan Bellot gezonden werd om sigaretten te gaan halen. De moord te Monte—Carlo. Het echtpaar Goold is in hoogei be roep gegaan tegen het vonnis, waarbij zij door het gerechtshof te Monte-Carlo veroordeeM werden, zij ter dood en hij tot levenslange tuchthuisstraf, wegens den moord op mevr. EmmaLewin V^ere Goold is in het gerechtsgebouw door een der journalisten geïnterviewd na het

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5