n Tweede Blad. V Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Uitvoeringen. België. Perzië. Rusland. Nummer 102. Woensdag 25 December 1907. 30e Jaargang Een onrechtvaardige wet méér. De Kamer nam Zaterdag .vond met 355 tegen 177 stemmen de geheele wet op de overdracht der kerkelijke goederen aan. Vooraf wat een amendement van Guieysse waarbij de gebouwen voor den eeredienst ter vrije beechikkiug van de gemeente worden geiteld, mei 520 tegen 65 stemmen aangenomen. Het ontwerp aal na den Kerst- en Nieaw- jaamacantie in den Senaat worden behan deld. Zoo is door de Kamer een nieuwe on rechtvaardige en hatelijke wet voor de katholieke Kerk te meer aangenomen. De goederen zijn der Kerk door deze wet eenvoudig ontroofd. En het hatelijkste is wel, dat men zelfs diefstal jegens de doodeu gepleegd hoeft, door de geiden, bestemd voor aielemissen, een»oudig daar voor niet te besteden Een jaar geleden verzekerde de vader dezer wet, minister Briaud, nog dat aan de fundatie misstn niet geraakt zou worden. Als men de verklaringen van Briaiul van vóór een jaar en van nu tegenover elkaar plaatst, ziet uien treffend wat eeu woord van een Frauschen minister waard is Verklaring van Briand in de Kamer, 9 Nov. 1906. „Voor ons is een vrome fondatie een contract zooals een ander, maar het bindt ook even goed als een ander.. De som blijft dus, juridisch, gereserveerd. Verklaring van Brand in de Kamer, 27 Nov. 1907. „Men praat ons steeds van beginselen vau het recht. Welnu men komen mij juri disch bewijzen, dat een fundatie voor missen eeu waar con tract vormt... Als men deze twee tegenstellingen leest uit een en denzelfden mond, is alle com mentaar overbodig. Vrijdag werd te Brussel de vergadering van het comité van zeventien, belast met het onderzoek van het verdrag over dc overneming van den Congo, gehouden. Groote oppositie werd daar gevoerd tegen het voorgestelde ontwerp. De heer Schollaert voorzitter van de commissie, minister van «taal, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, die tot dusverre steeds de politiek van den koning had verdedigd, was thans de woordvoerder van ben, die geen „kat in den zak" wilden koopen en die nauw keurig omschreven verklaringen wenschtn omtrent de strekking van het aunexati»- ontwerp. Ook de heer Beerna.rt, oud-minister president, verklaarde zich met kracht tegen de ontwerp-overeenkomst. Alleen Woeste sprak ten gunste van het ontwerp en verklaarde, dat het ministerie zou aftreden, indien, wat hij dacht, het ontwerp zou worden verworpen. De ernstige gebeurtenissen iu Perzié In het nieuwe kabinet hebben zitting vau het vorige ministerie de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken, justitie en openbaar onderwijs. De nieuwe ministers zyu Nizarn- Es-Sulaaueh, minister-president, met de portefeulle van finantiën prins Azziz- Mirza-Zaffer-EsSultaneh, voor oorlog, en Kayam-Makm voor handel en douanen. Het volk blijft echter voor het Parlement gestemd en eischt de afzetting van den Shah. Duizenden zijn tot ondersteuning van de Parlements-partij naar Teheran onderweg. In Tauris slaan alle zaken stil en zijn alle winkels gesloten. l)e stad is in handen der revolutionnairen. Het regeerings wapenma- gezijn is door hen geplunderd, zoodat allen nu goed gewapend zijn. Daar de kozakken geweigerd hebben het bevel van den Shah op te volgen, wil de Shah Koerdenstammen ontbieden. Het parle ment wil dit echter door afzetting van den Shall voorkomen de toestand is nu hoogst kritiek. De Shah speelt een zser gevaarlijk spelletje dat hem niet alleen den troon, maar ook het leven kan kosten. Uit de verklaringen der getuigen bij het Port Arthur-proces is gebleken dat generaal Fock een uoodlottigen invloed op Stössel geoefend heeft. Fock is volgens vele getuigen de man, op wien de verantwoordelijkheid rust voor de geschillen, die indertijd tusschen de aanvoerders zijn gerezen. De geheime politie te St.-Petersburg heeft een groep revolutionnairen ontdekt, wier doel was aanslagen tegen hooge amb tenaren te plegen. Tot nu toe zijn 5 per sonen gearresteerd. WAALWIJK. Volksmatinée te geven door de lieder tafel «Oefening en Vermaak* op Don derdag 26 Dec. des middags ten 12 uur. Kerst-uitvoering te geven door het Gemengd Koor «Vooruitgang zij ons Doel*, van Waalwijk en Besoyen, op Woensdag 25 December 1907, in de Nederlandsch Herv. Kerk te Waalwijk. Aanvang 51/2 uur Entree 15 cents. (Zie programma's). Groot Concert op Donderdag 26 Dec. 1907 op dc zaal bij A. C. van de Werff- Mulders, te geven door den hier zoo gunstig bekenden karakter-komiek den heer A. van Ierland en den heer A. Boom, (bas-barytonzanger) Aanvang 7 uur precies. Entrée per persoon f O.7 5 Heer en Dame f 0.40 (Zie programma's). Uitvoering met Muziek te geven door de Gymnastiek-Vereeniging >De Frank* op Donderdag 26 Dec. 1907, in de Zaal Musis Sacrum, met medewerking van de Tongensafdeeling. Aanvang 8 uur. Entrée Heer met Dame f 0.25, elke Dame meer f 0.15. (Zie programma's). Volksmatinée te geven door de «Waal- wijksche Harmonie» op Zondag 29 De cember. Aanvang 12 uur. Programma AD LIBITUM. SPRANG. Uitvoering te geven door de Christe lijke Zangvereeniging >De Harpe Zions* op Woensdag 25 Dec- 1907 in het Kerkgebouw der Gereformeerde Ge meente te Sprang. Aanvang 6 uur pre cies. Entrée 15 ct. per persoon. (Zie programma's). Uitvoering door de Chr. Zangver eeniging «Excelsior* te Sprang in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. op Donderdag 26 Dec. 1907. Aanvang des namiddags 4l/a uur* Entrée 20 cent. (Zie programma's.) Il—llllli I. m f>~ 11IlIHMTMinTK HIH»1 TMIi l H—TIWHr WAAL WIJK24. December 1907. Verplaatst. Met ingang van 1 Februari is ver plaatst van Waalwijk naar Gouda de klerk der Posterijen en Telegrafie 2e kl. H de Lint en van Gouda naar Waalwijk de klerk le kl. G. Grisnigt- Ons blad. Met 1 Januari zal het dertig jaar ge leden zijn dat ons blad werd opgericht. Gemeenteraad. Ons blad is, zooals ons hoofd zegt, mede gewijd aan gemeentebelangen. Wij behoeven, naar wij vertrouwen, dit niet te herhalen, onze geregelde arbeid op dit gebied is daar om te bewijzen dat wij ons aan dit devies houden en zooveel mogelijk werken voor de be langen onzer gemeente. Onze lezers worden steeds zooveel in ons vermogen is op de hoogte gehouden van hetgeen op dit terrein vermeldenswaardig voor komt Onder deze medecieeUngen be hoort zeer zeker de aank'óndiging der raadsvergaderingen met de punten van behandeling, die we dan ook trouw geven. Van verschillende zijden werd ons nu de vraag gesteld, waarom we in ons nummer van Zaterdag, de vergadering van Maandag, waarop nog al belangrijke zaken in behandeling zouden komen niet hebben aangekondigd- Wij wenschen hierop in 't publiek even 't antwoord te geven. Op onze vraag werd ons Zaterdag morgen door een der raadsleden ver zekerd, dat 't Maandagavond vergade ring zou zijn. We zetten daarvan een bericht, maar lieten laat op den middag vlak voor 't afdrukken van ons blad voorzichtigheidshalve ten raadhuize naar de juistheid van de mededeelingen in- formeeren. Daar werd ons gezegd, dat de datum nog niet bepaald was en ondertusschen was de agent reeds be zig de oproepingsbrieven rond te bren gen 1toevallig 't laatst in de richting haven I We zullen er niet meer van zeggen, maar achten ons verplicht tot deze me- dedeeling met het oog op onzen naam van actueel blad en actieve redactie. In de gisterenavond, van zeven uur tot bijna half elf, onder voorzitter schap van den burgemeester gehóuden vergadering van den gemeenteraad, waren alle 'eden tegenwoordig. De gascommissie werd herkozen, alleen de heer van Dooren, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd vervangen door den heer Verbunt. De Havencommissie werd bij accla- nar- matie herbenoemd. Tot lid van 't Armbestuur herkozen de heer F. W. van Liempt en tot lid van het gasthuisbestuur de heer J. B. Timmermans Wz. Tot havenmeester voor 1908 werd benoemd de heer P. van de Werff. De gemeenterekening en de rekening van het Armbestuur werden goedgekeurd en daarna in behandeling genomen de begrooting voor 1908. Door de commissie van onderzoek werd bij monde van haren rapporteur, den heer Bern Timmermans-Verschure, eerst eene beschouwing gehouden over den financieelen toestand der gemeente 't welk wij in ons volgend nummer mededeelen, alsook de verschillende andere op en aanmerkingen. Thans volgen hier alleen de genomen besluiten. De hoofdelijke omslag is gebracht van f 8000 in 1907 op 9500 voor 1908, dus met f 1500 verhoogd. Belasting op de honden van f 250 op f 300. Het salaris van den 2 en klerk ter secretarie is gebracht van t 300 op f 350 Reis- en verblijfkosten voor de com missies voor den raad van f 50 op f 100 Besloten is behalve een werkmeester op de gasfabriek aan te stellen, een accountant te benoemen, waarvoor de gascommissie een voordrecht zal doen. f 500 zullen worden afgelost van de geldlecning 't vorig jaar aangegaan wegens gebrek aan kasgeld. Voor 't schoonhouden der school lokalen wordt uitgetrokken f 200 voor de dagelijksche schoonmaak en f 150 voor de jaarlijksche schoonmaak. Aan de Waalwijksche Harmonie werd f 100 bijdrage verleend in de oprichtingskosten en voor subsidie aan Waalwijks Belang* werd een memorie-post uitgetrokken. Eervol ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie werd verleend aan mr- G. Sassen. Priesterwijding. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch diende 1.1 Zaterdag het H. Prieterschap toe aan frater Gratianus van Waalwijk, van de orde der Capucijnen (in de wereld Cornelus Schonk). Aan ZEerw. en zijne familie onze har telijke felicitaties. 2"S"/2> Gasfabriek. Het is steeds met genoegen, onze lezers weten het, dat wij melding maken van teekenen van vooruitgang, onder nemingsgeest of iets dergelijks, die in onze gemeente te bespeuren vallen. Dezer dagen was het ons vergund een kijkje te nemen in de aanzienlijk uitge breide en verbeterde gasfabriek. Van hetgeen wij in die inrichting hoorden en zagen, mogen enkele bizon- derheden hier volgen- Toen op 14 Januari van dit jaar een gedeelte van de gasfabriek, het zuive ringshuis, door ontploffing werd vernield, wist men aanvankelijk niet wat men met de fabriek zou doen. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen om de fabriek, althans het voorste gedeelte, naar achter te verplaatsen. Door den directeur, den heer J. van Dijk, werd later voor de vernieuwing van de fabriek een drieledig plan bij den raad ingediend, 't welk echter eerst in de vergadering van Vrijdag 3 Mei,- dus bijna vier maanden later, werd be handeld. De plannen bestonden in het l. De herstelling van het zuiverhuis waar het thans staat, waarvan de kosten volgens raming f 17800 zouden bedragen, 2e. Gedeeltelijke achteruitzetting van de fabriek, ter plaatse van de kolenop- slag plaats en gedeeltelijk achter, waar van de kosten waren geraamd op f 25900, 3e Geheele achteruitbrenging van de fabriek wat volgens raming zou kosten f 32400. Volgens het rapport en advies van den directeur van de gasfabriek van Tilburg den heer van Mierlo kon de wer king van de fabriek zeer geschikt, zeer goed zelfs doorgaan op de plaats waar alles stond, terwijl de toestellen, die aangebracht moeten worden, ontploffin gen onmogelijk zouden maken. Ook de onaangename reuk, hinderlijke schokken en stooten zouden geheel worden weg genomen. Naar aanleiding van dit rapport besloot de raad na eene breedvoerige diseus- sie, de fabriek volgens plan 1 te doen hernieuwen, zeer ten ongenoegen van de omwonenden. Dit voorat. In het voorste gedeelte van de fabriek bevinden zich de zuiveringslokalen, het condensor-lokaal enz. Het condensorlokaal, dat men het eerst binnentreedt, doet ons al ras zien, dat alles naar de laatste eischen is ingericht. In dit lokaal bevindt zich een stel lucht- condensors met twee buizen. Hier wordt het gas gekoeld en de teer afgescheiden. Van hier gaan wij naar het nette zuiveringslokaal dat een lengte heeft van 8.86 meter bij een breedte van 6 66 Meter. Dit ruime lokaal dat thans van alle gemakken en van de nieuwste ma chines is voorzien, bewijst al aanstonds dat onder kundige leiding met noeste vlijt is gewerkt, om zoo iets tot stand te brengen in betrekkelijk korten tiid dat kon gewerkt worden. Voorts be vinden zich in het lokaal 2 stel drie vleugel—bealexhausters met Dessauer omloopen-regulateur, een teerscheider, systeem Pèlause-Andoine, een roteerende ammoniak wasscher, een scrubber dienen de als reserve Dit lokaal is voorzien van een centrale, verwarming waardoor tevens heet water bij de hand is om de machines te kunnen zuiveren, benevens waterleiding waardoor tevens is voorzien dat bij een eventueele brand in deze kamer aanstonds door middel van een slang de brand kan worden gestuit. Wij moeten hierop echter aanstonds laten volgen dat brand doordat de machines van zulke goede constructie zijn bijna niet kan voorkomen. Ook is voor zien in ventilatie- Onder het natte zuiverhuis bevindt zich het sousterrain met gas, en teerleidingen en syphons. Vanuit het natte zuiverhuis gaande komen wij in het tusschen-gebouw, waarin meter en regulateur-lokaal en machinekamer is. In het eerste gebouw bevindt zich de stationmeter en druk regulateur en in het tweede zijn twee Grossiey motoren opgesteld., een van 8 een een vau 6 E P kracht De hoofd- asch voor het drijfwerk in de fabriek is dwars door den voor- en tusschenbouw aangebracht waaraan in verschillende gebouwen, alsook de stokerij met kolen lift evenals in de overdekte binnenplaats de cokes klopmachine zijn verbonden. Voor het laden der retorten wordt eerst daags een laadmachine aangebracht. Vanuit de machinekamer komen wij in het droge zuiverhuis, dat een lengte van H.33 bij een breedte van 8 15 meter heeft. In dit gebouw bevinden zich 4 zuiverkisten, groot 4 X 21/, X 1.30 M., rustend op een stalen balklaag welke wordt gedragen door 13 kolom men. Deze gevulde kisten veroorzaken een belasting op de kolommen van on geveer 55000 K.G. Onder deze kisten bevindt zich een regeneratielokaal ter ontzwaveling van de ijzeroxyde. Een en ander is gelegen in het voorgebouw. Al deze toestellen en machines in deze gebouwen, welke alle zijn her nieuwd, zijn geleverd door de firma Julius Pinsch te Utrecht. Tot zoover het thans herbouw de gedeelte. Op het middengedeelte zien wij de voor drie jaar geleden nieuw gebouwde stokerij, waarin zich 3 vol- generatorovens met 20 retorten bevinden. Aan deze stokerij is verbonden een schaftlokaal met badkamer en een lift voor het ophalen van steenkolen. Naast de stokerij is een zeer groote kolenloods en achter deze loods staat op het nieuw aangekochte terrein een gashouder met 1000 M3. inhoud, terwijl daar tusschen de oude gashouder staat waarin 600M8. gas kan worden geborgen. Deze beide gashouders worden tegen het bevriezen verwarmd door een tegen stroomketel. Dat de fabriek thans aan alle eischcn voldoet, zal niemand meer durven be twisten. De verbruikers nemen dan ook met den dag toe. Voor de verbouwing be droegen deze 267 en thans reeds 526, terwijl nog talrijk velen op aansluiting wachten. Alleen in dit jaar zijn meer dan 100 verbruikers aangesloten. Door de comfortabele inrichting echter is de productie gestegen tot pl. m. 4000 Ms. per etmaal. De fabriek produceert zelfs dus ruim genoeg gas om Kaatsheuvel en andere omliggende gemeenten, wan neer deze er toe mochten besluiten zich aan te sluiten, van gas te voorzien. Zouden in deze richting geen pogingen kunnen gedaan worden. Als straks de bouwmaterialen opge ruimd zijn, en alles is geverfd dan zal men van de straatzijde een onbelemmerd uitzicht hebben op de complex van gebouwen, die getuigenis afleggen van den wil van onzen gemeenteraad om eene model inrichting te bezitten, maar niet 't minst van den ijver en toewijding der commissie en den Directeur. In ons vorig nummer schreven wij dat het dezer dagen 25 jaar geleden was dat de directeur door den raad werd benoemd. Dit is echter niet zoo. In April 1908 zal dit eerst 25 jaar zijn geleden. De fabriek was, toen de heer J. v. Dijk werd benoemd, een particu liere maatschappij, die later door de gemeente werd overgenomen. Intusschen is het ons aangenaam te kunnen mededeelen dat het personeel dien dag voor den directeur niet onge merkt heeft laten voorbij gaan. Dit offreerde hem een prachtig inktstel. Waarschuwing. Wij vestigen er de aandacht op, dat de oude stuivertjes voor 31 December moeten zijn ingewisseld bij den ontvan ger der directe belastingen, den heer Houben. Na dien datum zijn ze niet meer geldig. Men wachte zich dus voor schade 1 Armen-eoncert. Wij verwijzen naar vorenstaande ad vertentie betreffende de medewerkers op het a.s. Armenconcert en blijkt daaruit dat het een zeer mooi concert belooft te zijn en beslist druk zal worden. Afgescheiden hiervan is het doel al leen reeds mooi genoeg, zoodat aanmoe diging onzerzijds haast overbodig mag heeten. Toch wenschen wij tlog even de aandacht er op te vestigen, dat de dames, die zoo bereidwillig waren den verkoop der kaarten op zich te nemen, daarmede na Kerstmis een begin zullen maken. Dc kaarten zijn met een mini mum f 0.50 aan alle prijzen verkrijgbaar en wij vertrouwen dat zeer talrijke aan de best mogelijke prijzen zullen worden genomen, want de leuze is hier, »hoe meer, hoe heter*, 't Gaat voor onze armen, om hun in den wintertijd eens eene extra-bedeeling te kunnen geven, een idéé, waarvoor de medewerking en steun van allen, zonder uitzondering gevraagd kan en mag worden, haast gebiedend is, wij allen toch kennen de woorden >Wat gij den minste Mijner gegeven hebt, dat hebt ge Mij gegeven.* Denken wij hier wel aan en handelen we ernaar. Waulwykschc Harmonie De Waalwijksche harmonie zal op Maandag 17 Februari hare eerste uit voering geven, met medewerking van zeer goede krachten. Bijzonderheden deelen we nader mede. Gemeentehuis. De secretarie dezer gemeente is vanaf heden onder no. 53 aangesloten aan de telefoon. .Murktverpachting. Het marktgeld voor 1908 is verpacht voor de som van f 660 aan Adr. van Ree alhier. Voetbal. Zondag had de aangekondigde com petitie-wedstrijd plaats >W. V. II* en »Constantia«. Den ganschen wedstrijd wa ren de partijen sterk tegen elkaar op gewassen en daar dit altijd een vinnige wedstrijd tot resultaat heeft, verwachtten we ook een spannende wedstrijd, maar het viel bitter tegen, want het was een saai spel, dat we te zien kregen. Vóór rust vooral wordt slecht gespeeld. «Con- stantia* was eenigszins sterker, maar wist dit niet in doelpunten uit te drukken, tot een kwartier voor rust >Constantia* een strafschop ten deel valt, die on houdbaar wordt ingezet 10. Met dezen stand wordt gedraaid. Direkt na her vatting, is het weer hetzelfde kalme spel doch aangenfoedigd door het het pu bliek, komt er bij »W. V.« langzamer hand wat meer pit in. V. van Laarhoven bemachtigt den bal, geeft dezen aan Botermans, die goed voorzet, Zecken- dorf is op z'n plaats en schiet onhoud baar den gelijkmaker in het net. 1—1. Hierna blijft >W. V.< de sterkere, doch »Constantia* verdedigt goed zoodat ver,der doelpunten uitblijft, waardoor deze match met gelijk spel eindigde, wat de verhouding zeer goed weergeeft. Den 2en Kerstdag gaat het 2e elftal Geertruidenberg om aldaar een wedstrijd te spelen tegen het 2e elftal van «Sparta*. Dienzelfden dag zullen de aspiranten naar 's-Bosch gaan, om zich daar met de aspiranten der B. V. V. »Wilhelmina« te meten Den 2den Kerstdag spelen de aspiranten der voetbalclub «Wilhelmina* uit het Loonsch Hoekje een match tegen »V. I. O. S.* alhier, op het terrein van >Wilhelmina.« Aanvangende 2 uur. Zondagmiddag speelde »Prins Hendrik* een friendly-game tegen «Vic toria* uit Drunen, op het terrein alhier, onder scheidsrechter van den heer J. Sleenhoff. Stand bij de rust 1—1. Na de rust doelpunte P. H. nog eenmaal en eindigde deze wedstrijd met 2—1 in het voordeel van Prins Hendrik. R. R. Dioe. Lecrbewerkers Arbeidersbond. De jaarvergadering van bovenstaande vereeniging zal gehouden worden te Kaatsheuvel 19 Januari 1908, n.m 1 uur op de Bovenzaal van den Heer A. Snoe ren, „Apollo". PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Opening door den Voorzitter. 2. Jaarverslag door den Secretaris. 3. Verslag der kas door den Penning meester. 4. Vaststellen van het bedrag der contributie voor de weerstandskas over 1908. 5. Nadere regeling der uitgifte van het Bondsblad. 6. Verplaatsing van het Bureau wan neer in een der afdeelingen voorkomtten le een arbeidsgeschil; 2e een aangele genheid welke oorzaak kan worden van een arbeidsgeschil3e een misbruik dat bestaat op een fabriek of werkplaats 4e kortom iedere zaak die onder de oogen der patroons moet worden ge bracht, terwijl een gedachtewisseling daarover niet kan geschieden zonder het Aldeelingsbestuur in eene min of meer pijnlijke positie te brengen ten overstaan der patroonsvoorstel afdeeling Kaats heuvel. 7. De verschillende afdeelingen stellen zich tot taak zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken met het maken van statistieken van de arbeidsvoorwaarden waaronder de leden hunner afdeeling in verschillende werkplaatsen werken voor stel afdeeling Kaatsheuvel. 8. Wijzinging van art. IV van het reglement der weerstandskas«n,m. de uitkeering van ongehuwde van f3.op. f4.- te brengen voorstel afdeeling Oister wijk.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5