Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. BEKENDMAKING. 4 Reclame. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer w. Zondag 5 Januari 1908. 31c JaaigaQf De Echo van het Zeiden i WAALWIJK, 4 Januari 1908. De Leerbewerker. Heden verscheen ter Waalwijksche Stoomdrukkerij van Antoon Tielen no. 1 van >de Leerbewerker4 officieel orgaan van den Diocesanen-Leerbewer- kers-Arbeiders-bond >St. Crispijn en Crispinianus* in het Bisdom van 's-Bosch. Het eerste nummer ziet er goed uit vooral wat inhoud betreft. De redactie, gevestigd te Tilburg, Hasselt no. 768, zet in een goed geschreven hoofdartikel, de strekking en doel van het eigen orgaan uiteen, en dit op eene kalme, zakelijke, weldoordachte wijze. De verschillende verdere rubrieken getuigen van werklust en goede verzorging, zoo dat den leerbewerkers wacht, afgaande op dit eerste nummer, een uitnemend vakblad, dat hun een wijze en flinke leiding zal geven in de organisatie, en wat deze zich voorstelt te bereiken. Het belooft niet het minste te worden onder de vakbladen. >De Leerbewerker succes 1 Advertenties en abonnementen (a f 1.50 per jaar) kunnen worden opgegeven aan den drukker, bij wien de administratie berust. Spaarbank St. Paulusrereeniging. Wij vestigen de aandacht op voren staande advertentie betreffende de zit dagen der St. Paulusspaarbank. Wij kunnen er nog bijvoegen dat de uren waarop zitting wordt gehouden bepaald zijn van 12— 1 uur. De rente dezer spaarbank is 37s pCt. en wij leggen er bij deze nog eens den nadruk op, dat niet alleen de leden der St. Paulusver- eeniging maar ieder inwoner van Waal wijk en Besoijen op deze bank gelden kan inleggen. Wegkamps Bioscoop Clnematogrnph. De heer A. Wegkamp, die 't vorig jaar hier zulk een enorm succes had is weer met zijne cinematograaf op Musis gearriveerd. Het programma telt weer een groot aantal prachtige nieuwe num mers hoe deze voldoen, moge blijken uit het volgende wat >De Grondwet» te Roosendaal, er van schrijft. «Mooi, "heerlijk mooi, is het geweest, zei ik tweeden Kerstdagavond bij mij zelf, toen ik uit de Dnie kwam, waar ik een kijkje was gaan nemen naar de cinematograal van den heer Wegkamp. Het luide applaus na elk nummertje of nummer bewees duidelijk genoeg, dat ik niet de eenige was, die zeer tevreden was. De beelden zijn zeer scherp en de kleurschakeeringen zeer mooi. Ik kan dan ook niet anders, dan iedereen aan raden eens naar de Unie te gaan om er een kijkje te gaan nemen naar de prachtige cinematograaf van den heer Wegkamp. Hij zal zich zijn gang en zijn dubbeltjes niet beklagen. Naar ik verneem zal de heer Wegkamp Zondag 29 December a s. een geheel nieuw programma ten beste geven. De heer Wegkamp weet maar al te goed wat het publiek gaarne wil, geeft weer veel nieuwe nummers en zal in trek blijvèn, zoolang hij, zooals tot he den, met zorg kiest wat het publiek verlangt en mooie stille nummers ver toont. Men verzuime niet deze voorstel lingen bij te wonen, een gang naar de Unie is de moeite overwaard Het lijdt geen twijfel of ook hier zal de zaal eiken avond wel weer overvol zijn. 't Vorig jaar heeft deze cinema tograaf die niet dezelfde der kermis is, hier veel naam gemaakt en zal dezen zeker niet beschamen. Voor nadere bijzonderheden zie men achterstaande advertentie. Bestriding der tuberculose. Blijkens achterstaande annonce zal dokter J. Alma arts te Heusden, daartoe uitgenoodigd door het departement >Langstraat« van de Mij. tot >Nut van 't Algemeen* op Vrijdag 17 Januari a.s. op Musis Sacrum eene lezing met licht beelden houden over >de bestrijding der tuberculose.* Het onderwerp spreekt zóó voor zich zelf, is van zoo groot belang zeker ook voor onze en omliggende gemeenten, dat wij er weinig van behoeven te zcggen» alleen dat we vertrouwen dat de introductie-kaarten zoo ruim mogelijk zullen worden verspreid- Ltedertafel. Het Concert, dat onze Liedertafel op 26 Januari a.s. met medewerking van den heer Chr. de Vos, heldentenor aan de Vlaamsche Opera te Antwerpen, op Musis zal geven, belooft zeer veel 1 Genoemde zanger, wiens naam over bekend is, zal een groote aria zingen uit >De Freischüts van Weber* eene uit het Oratorium »Elias* van Mendelsohn en eene uit de >Opera Lohengrin* van R. Wagner. De Liedertafel zelve zal bij die gelegenheid enkele fraaie nieuwe koren uitvoeren. Oefening en Vermaak geeft alzoo van haar kleinen abonne mentsprijs, slechts drie gulden per jaar, heel wat te genieten. Voetbal. Woensdagmiddag om 2',/j uur speelde de yoetbalclub »Ho!landia« alhier, een match tegen de aspiranten der voetbal club »Wilhelmina* uit het Loonsch Hoekje, op het terrein van laatstge noemden. Stand bij de rust 2—0 in het voor deel van Wilhelmina.* Na halftime wist »Hollandia« nog 4 maal te doelpunten. Zoodat deze match eindigde met 42 in het voordeel van »Hollandia*. Feestavond. Op Oudejaarsavond hield de vereeni- ging Buitenlust, gevestigd in het café van den heerL. Keetels haar jaarlijksche potverteering. Onder het drinken van een heerlijk potje gerstenat en het houden van een onderling biljart-con cours bracht men den avond gezellig door. De uitslag van het concours was len prijs, bestaande uit een prachtige portemonnaie, J. van Bokhoven. 2en prijs, bestaande in een tabakspijp A. Schoofs. 3eu prijs, bestaande in een sigarenpiip, H. Verhofstad, en 4en prijs, bestaande in een kistje fijne sigaren, H. Henssen. Na de uitreiking der prijzen vereenig- de men zich aan tafel, waar een uit stekend maal alle eer werd aangedaan. Ongcvnl. Hedenmorgen ging in de Stationstraat een paard op hol, gespannen voor een hoogkar, waarop twee menschen zaten Het slot was dat een rad van de kar liep en de twee inzittenden op straat werden geslingerdeen daarvan ver wondde zich nogal, zoodat hij niet meer kon gaan en per as vervoerd moest worden. Diefstal. Een bekend figuur van Kaatsheuvel een ze ere van R., welke hier langs de huizen zooltjes te koop aanbiedt, schijnt er op uit te zijn om, als hij daar de kans schoon voor ziet, zich geld dat in een kast ot lade van een toonbank is geborgen machtig te worden. Althans in de St. Antonius-parochie heeft hij op enkele plaatsen getracht zijn slag te slaan. Men zij dus op zijn hoede. Naar wij vernemen heeft een tot nu toe onbekend gebleven dief bij den heer B in de Anionius-parochie een doosje, inhoudende eenig zilvergeld uit de kas ontvreemd Van den dader geen spoor. BAARDWIJK. Doordat hij buiten de baan reed, zakte het zoontje van J. V alhier door het ijs. Door 't flink optreden van den heer G. v. H. werd hij echter met veel moeite op het droge gebracht anders had het ijs al spoedig een slacht offer gemaakt. J. S. alhier die voor 3 weken naar Breda werd gebracht, om in het gasthuis aldaar verpleegd te worden doordat zij den laatsten tijd vooral niet wel bij het hoofd was, moest door onzen politieman Gommers weer spoedig daar worden teruggehaald, omdat men er daar geen huis mede kon houden. Dat trans porteeren was niet zoo gemakkelijk daar zij geen voet wouw gaan en bovenge noemde de hulp moest inroepen van agenten, zoowel in Breda als in Tilburg H er besteed zijnde bij een landbouvve kan men er ook niets mede beginnen zoodat zij binnenkort zal overgebracht worden naar Voorburg, voorwaar een schadepostje meer voor onze Gemeente Velen waren van meening dat het door de heeren aannemers niet was toegestaan gebruik te maken van de schaatschenbaan op het kanaal, doch dit is geheel bezijden de waarheid. Integen deel wij raden eenieder aan een kijkj te gaan nemen en gébruik te maken van deze schoone gelegenheid van af de nieuw brug tot aan de Meerdijk is nu een gladde baan. De Nieuwjaarsdag, die zich nog al meer dan anders leent om een glaasje te veel te drinken is hier kalm en zonder een wanklank voorbij gegaan, men zag haast geen dronken personen. DRUNEN. Volgens oud gebruik hebben de hier bestaande gezelschappen in hunne clublocalen van het eene jaar in 't andere gespeeld, 't Ging er in menig café zeer vroolijk toe en ondanks de koude waren bijna alle leden present. Geen enkele wanklank werd gehoord. Dit mag echter niet gezegd worden van Nieuwjaarsdag. In plaats van 's avonds zag men reeds des middags dronken- lappen langs de straat zwieren en thuis moeder dc vrouw bibberend van koude en ellende op hun lieven man of zoon wachtend met eten. Vcorwaar treurig. I In deze en omliggende gemeenten zijn enkele valsche guldens in omloop met de beeltenis van H. M. de Koningin en het jaartal 1906. Het merk »100 c.« ontbreekt. Heden vierde de WelEd. Heer Klerks hoofd der school zijne 30-jarige ambtsvervulling. Van vele zijden werden hem behalve geschenken nog blijken van symphatie gegeven. Ook het Ge meentebestuur en tal van schoolautori- teite 1 kwamen persoonlijk den jubilaris gelukwenschen. Moge hij nog vele jaren tot ontwikkeling van Drunensch jeugd werkzaam zijn dit wenschen wij hem van harte. De onderlinge veefonds hield gis terenavond weder hare jaarlijksche ver gadering in 't café van den heer Mnn- ders. De opkomst der leden was zoo groot dat 't locaal haast te klein was, wel een bewijs dat er belangstelling was. Uit het verslag bleek dat er in 't atge- loopen jaar slechts zes runderen ge storven of afgemaakt waren. Het getal koeien is gestegen van 454 tot 482, hieruit kan men dus zien dat de boeren hun eigen belang beginnen in te zien. ammer echter dat er nog eenige zijn die geen lid wenschen te worden, zij kunnen toch wel een andere koe koopen, maar laat die menschen ook eens be denken dat 't hier vooral te doen is om den minderen man in staat te stellen bij een ongeluk weder in 't bezit van een beestje te komen en daar mogen zij ook wel aan meehelpen. Of denken zij in hun trotsche eigenwaan, niemand noodig te hebben O, wat vergissen zij zich, wat zijn zij dan dwaas. NIEUWKUIK. Op 1 januari 1907 bedroeg het bevolkingscijfer dezer ge meente 759 m. 690 vr. samen 1449. Het verminderde door veitrekmet33 m. 28 vr. samen 61 door overlijden met 15 m. en 12 vr. samen 27. De totale vermindering bedraagt 48 m. en 40 vr. samen 88. Het vermeerderde door vestiging met 28 m. en 36 vr. samen 64door ge boorte met 20 mannen en 22 vrouweu, samen 42. De totale vermeerdering be draagt 48 m. en 58 vr. samen 106. Het aantal mannen is derhalve gelijk gebleven dat der vrouwen vermeerdei d met 18, zoodat de geheele verhooging van het bevolkingscijfer bedraagt 18. Op 1 Januari 1901 bestond de bevol king dus uit 709 m. 709 vr. totaal 1467. In den loop van 1907 werden 6 hu welijken gesloten, en hadden 4 aangiften van levenloos geborenen plaats. Tot bestuurslid van den polder, vacature v. Baardewijk. is door de inge landen gekozen het raadslid de Heer P. Mosterman. van den heer L. F. van Dongen. Publiek was zeer slecht opgekomen, doch dc thuisblijvers behoeven geen spijt te hebben. De opgevoerde stukken hadden weinig te beteekenen en waren bovendien slecht ingestudeerd. Alleen G. de Bas had met «Feest op 't durp» succes, terwijl ook «De lastige schoonpapa» door de heeren L. P. en C. G. Oerlcmans en J. v. d. Hoek zeer den lachlust op wekte. Van het bal kwam zoo goed als niets te recht, omdat er slechts 2 dames waren die dansen konden. De leden J v. d Hoek, C. G.L. P. en A. J. Oerlemans werden wegens het niet bijwonen der groote repetitie ge royeerd, zoodat de vereeniging nu slechts 5 werkende leden overhoudt. We vreezen daarom dat dit de laatste uitvoering zal geweest zijn, die de vereeniging met eigen krachten gegeven heeft. Door het ijs heeft dc stoompont aan het Capelsche Veer den dienst moeten staken. Naar we vernemen zal vanwege de Capelsche IJsclub a.s. Maandag een hardrijderij op schaatsen worden ge houden. RAAMSDONK(Dorp) 3 Jan. Een bijzonderheid is het voorzeker, dat eene merrie van den Heer Ant, Timmermans in 1907 twee veulens ter wereld bracht. De Heer D. Konings vermist sedert 1 jan. twee beste schapen. Men weet niet, of er van diefstal sprake is. Bij de 30 December 1907 vanwege de Landbouwvereeniging Raamsdonk (Dorp)» gehouden aanbesteding werd de levering van de gevraagde artikelen opgedragen aan de volgens gezonden monsters en gegeven garanties, in ver band met de prijzen, voordeeligste in schrijvers, namelijk van 52 zakken blauwe erwten aan C. j. Klijn, Raamsdonk(Veer) ad f7.75 per 80 K. G. netto 100 balen lijngruis 5000 K, G. gehalte 34 5 X 6 5 X 94 X 12, en 133 Balen lijnmeel 66 50 K. G. gehalte 34.5 X 6.5 X 94 X 12, respectievelijk ad f10 04 en f10 14 per 100 K.G. netto beiden aan den heer Jan A. Oomen te Oosterhout. RAAMSDONK(Veer) 3 Jan. Aan het postkantoor Raamsdonk en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand December 1907 ingelegd f 15200.72 en terugbetaald f6857.01. Laatste boeknummer 3851.' In het jaar 1907 werd aldaar ingelegd f 109498.10* en terugbetaald f 102791,52s. Deheer P. Dohmen onderwijzer aan de school in het Dorp, is in gelijke be trekking benoemd aan de Openb. School te Bocholtz (Zuid-Limburg DRONGELEN. De loop der bevolking dezer gemeente was over het jaar 1907 als volgt: Geboren 16 Ingekomen 25. Overleden 6- Vertrokken 25. Vermeer dering 10. Aantal inwoners op 1 Januari 1907 436 en op 31 December 1907 446. Waalwijksche ziekten. Er is niets wat iemand meer uit. zijn hu meur brer gi, niets wat uw geduld meer op de proef *l« fi d»n jeuking der huid. Aam beien ti bijna krankzinnig ze hou der. u d**n gvhrelfn nacht wakker. Prikke lende huiduitslag is even slecht, en even moeilijk te genezen. Dergelijke kwalen wor den met den dag erger. Dank zij verkla ringen gelijk de volgende beginnen de men- rclien in te zien dal zij een treueesmiddel onder hun bereik hebben tegen deze ziekten. Do Heer J. Sch'iek, wouende buiten da Veerpoort ie Leerdam, meldt ons: Langen tijd beb ik veel te lijden gehad van in en uitweudig*; aambeien, die aomtijds bloedden en verl pijn veroorzaakten. Ik had reeds al het mogelijke daarvoor aangewend, doch zon der baat. De jeuking was onuitstaanbaar en ik kon slechts meer loopen. Toen ik van Foster's Z.lf hooide, dacht ik niet dat een oude man als ik vhii vier en zeventig jaar daar nog succe» mee zou hebben, noch ik we.nschte het te, probeeren en hoe zal ik u mijn dankbaarheid betuigen, want na een paar dagen was ik toch vau tuijn hinderlijke en pijnlijke kwaal genezen. Ik zal Uw zalf dan ook met vertrouwen kunnen aanbevelen. Ik ondorgf-teekende verklaar dat het bo venstaande waar is en ra»chtig hot pu bliek to maken, op elke wijze die U goed dunkt. Verzeker U dat men U de echte Fo*ter's Zalf geeft, dezelfde die de heer Schiiek gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namask en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekeuing van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijg baar bij de firma Wed. Orie Uotuoulin, Markt. Toezending gesehiedtfranoo na ont vangst van postwissel k f 1,75 tón voor of f IUvoor zes donzen. De Harmonie »de Eendracht* zal op 13 Januari a.s. haar eerste winter- concert geven. Een rijk en afwisselend programma is voor die gelegenheid saamgesteld. Wij zijn overtuigd, dat èn directeur èn muzikanten zich zullen be ijveren een mooi concert te geven. Moge een flinke opkomst der eereleden de opofferingen der Vereeniging op prijs stellen. VLIJMEN. De Heer H. Honcoop al hier is door de Directie der Nederland- sche Maatschappij van Brandverzekering te Tiel tot haar agent aangesteld. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag, in deD regel nog al woelig, zijn in onze gemeente rustig voorbijgegaan. Van vechtpartijen of ergerlijke straattooneel- tjes behoeft gelukkig geen melding ge maakt te worden en grove baldadighe den zijn evenmin voorgekomen. BESOIJEN. Met Nieuwjaarsdag ge beurde hier een droevig ongeval. Een kindje van den heer v. H -B. zat alleen in de kamer, wat dicht bij de kachel zoodat zijn schortje vlam vatte. Het liep naar achteren naar zijn ouders, maar toen vloog het brandende voorwerp in zijn gezicht, zoodat dit deerlijk werd verbrand, ook de beide armpjes zijn ernstig gewond. Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen, en nog steeds is de toestand zorgwekkend. De kleine blijft als 't ware geheel bewusteloos. VRIJHOEVEN-CAPPEL 4 Jan- 1908. Toen deze week een zekere A. K. werkzaam bij de firma Oerlemans, bezig was aan 't station K.-C. hooi te laden kwam hij te vallen met het gevolg dat een zijner vingers nagenoeg werd door sneden door een stuk ijzerdraad, waar mede de pakken hooi aan elkaar gehecht worden, de man heeft zich aangemeld bij dr. Vermeulen om nu hij niet in staat is zijn werk te verrichten, bijgestaan te worden door middel van de ongevallenwet. Gedurende de maand December 1907 werd op het hulppostkantoor in gelegd f 688,54. CAPELLE. De Rederijkerskamer »Vriendentrouw» gaf Maandagavond haar eerste winteruitvoering in de zaal KAATSHEUVEL 4 Jan. 1908. Nieuwjaarsdag Meldden wij jl. Zondag met vreugde dat de Kerstdagen zonder wanordelijk heden waren voorbijgegaan, dit kan jam mer genoeg niet gezegd worden van den Nieuwjaarsdag. Hoewel overdag alles kalm en zonder groote dronkemanstooneelen was voor bijgegaan, 's avonds werd 't rumoeriger. In den Berkdijk, was het Antoon L. die ter herberge van W. Kuisten kabaal maakte en ruzie zocht tegen den kaste lein zoodat de politie het noodig vond om Toon in verzekerde bewaring te nemen. In het hotel Wijdemans was het om 8 uur een formeel gevecht, waar de Gebr. v. B. ten strijde trokken tegen G. G met bloed en aanverwanten. Een der strijders der familie G. werd met een stoel een arm stuk geslagen, en bekwam een andere een bloedende wonde in het aangezicht. Eenige processen werden opgemaakt. Plotselinge dood. Onder onze Gemeente hadden deze week twee plotselinge sterfgevallen plaats. Op den Loonschen Dijk werd op oudejaarsdag zekeren Willem G.smorgens dood op zijn bed gevonden. Op Nieuwjaarsdag zakte Adr. de V. plotseling ineen en was een lijk, zonder dat bij een van de twee geneeskundige of geestelijke hulp kon worden verleend. Een waarschuwing voor ons allen, om op elk uur van den dag of nacht, voor dezen onvermijdelijken, doch zekeren en allerbeslissensten stap bereid te zijn. De Burgemeester der gemeente Waalwijk be kend, dat het onderzoek der lotelingen, dia din gen naar het bewijn, hetaij »oor militaire be- k waaraheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, hetzij voor beide, en zich daartoe in de maand I December 1907 hebben Pangemeid, wordt gehou den op den 16 Januari 1908 dee voorroiddags ten 101/,. jje deelnemers moeten op dat tijdstip aan wezig zijn in de CitadelkazTne te 's-IIertogen- boscb (op de binnenplaat? bij het wachtlokaal.) Waalwijk, 2 Januari 1908. Dc Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. Moord. Een drama heeft gisteren nacht plaats gehad in de Loosstraat te Antwerpen, en werd eerst door toedoen der buren ontdekt. In genoemd huis wordt een her berg gehouden door zekere Marie J. Bourgeolis, geboren te Antwerpen, 35 jaren oud, die gescheiden leeft van haren man, zekere F, de S. Frans v, d. B., een 65-jarige weduwnaar, te Borgerhout ge boren, was er in den kost. Van den B. is een teringlijder cn was in den laatsten tijd erg sukkelachtig. Gisterenmorgen omstreeks halfacht verliet deze laatste het huis. Hij had eene bloedende wonde aan de kaak. Geburen spraken hem daarover nog aan. ora antwoordde dat het niets was, waarop» zijn weg vervolgde en in de richting v Borgerhout ging. De buren vonden dit nog al zonder ling de een vertelde het aan den ander enkele medebewoners van het huis wer den er over aangesproken en deze her innerden zich toen omtreeks halftwee des nachts eenige doffe slagen gehoord te hebben. Zoo kwam het dat de politie werd verwittigd. De heer Goderis. politie-officier der 3e wijk, kwam ter plaatse en vond in de slaapkamer, gelegen op de eerste ver dieping aan de straatzijde, de herber gierster Bourgeois zieltogend en in een verschrikkelijk bebloed bed, buiten kennis liggen. Dadelijk werd dokter Kockerols geroepen, die constateerde dat de vrouw door drie kogels was getroffen n.l. een in het hoofd, een in de wang en een in den slaap. Haar toestand is allerbedenkelijkst en men heeft het siachtoffer naar het Stuy- venberg-Gasthuis vervoerd. Zij heeft geen enkel woord meer kunnen uitbrengen en men gelooft niet dat zij hare wonden te boven zal komen. De commissaris, de heer Courtois, is eveneens ter plaatse geweest en stelde te samen met den adjunkt Goderis mm eerste onderzoek in. Ongetwijfeld is de man opgestaan om de vrouw in haren slaap dood te schieten. Daarna moest'- hij, te oordeelen naar de wonde, welke men aan zijn rechterslaap had gezien, gepoogd hebben zich te zelfmoorden. Niettegenstaande de ijverige onder zoekingen, werd geen wapen meer ge vonden. Ook heeft het onderzoek bewezen, dat jaloerschheid de drijfveer der misdaad zou zijn. Volgens getuigen heelt de dader meermalen in de herberg laten hoorei, dat het omstreeks Nieuwjaar zoi g daan zijn. Een beprald plan dus. Onderzoek wordt naar den da -er ge daan en het zal niet lang meer duren, of hij zal in handen der politie zijn, ver mits hij te Borgerhout goed bekv.nd is. Onveilig Amsterdam. Toen Maandagavond de heer J. Druning in de Van Brederodestraat 54 te m m. - dam, zich naar zijn kamer wilde beg n,. bemerkte hij, dat de sleutel niet in het slot paste. Een lamp werd erbijgeh ïald, waarna bleek, dat de deur in dp omtrek van het slot zeer beschadigd was en dat zich in het slot zelf een nat papier be vond. Nadat dit verwijderd was, begaf de heer Drunings zich naar de plaats, waar een kisje met /40 stond. Hij had juist een afrekening met een., zijner leveranciers gereed gelegd om 1

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 11