Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. NIÉUWS UIT KAATSHEUVEL. Nummer Donderdag 16 Januari 1908. 31e Jaargang. WAAL WIJK, ij Januari 1908. Weldadigheids- concert. Met groote voldoening mag ten eerste de vereeniging Waalwijks Belang en verder geheel Waalwijk terug zien op het Weldadigheids-concert in onze ge meente gegeven het is op elk gebied schitterend geslaagd. De zaal was overvolmet zorg moest worden uitgezien om al de menschen een plaatsje te kunnen bezorgen, zelden hebben we Musis voller gezien, een kleine 300 menschen waren tegenwoor dig. Het programma dat bestond uit 13 nummers bood veel variatie en zal de aanwezigen ten hoogste hebben vol daan. Het zou ons te ver voeren, hier ieder nummer in 't bijzonder te gaan bespreken, of aan eene critische be schouwing te onderwerpen, het ge heel' was zeer goed te noemen, eenige nummers zelfs uitstekend, en mocht een en ander al eens iets minder geweest zijn, ieder der uitvoerenden heeft belangeloos gegeven wat hij vermocht, en dan nog het doel blijve steeds hier voor oogen. Wij hoorden met groote voldoening spreken over de uitvoering, men had zich geamuseerd, een genotvolle en gezellige avond gehad, een meening die bij nie mand der tegenwoordigen tegenspraak zal uitlokken. Waalwijk heeft wederom getoond dat het wat over heeft voor zijne armen, iedereen heeft bijna iets bijgedragen, en niet 't minst degenen, die hunne talenten gaven om deze uitvoering zoo succesvol te doen zijn. Gaarne sluiten wij ons aan bij de welgekozen woorden van het bestuurslid van W. B de heer P. W. H. Verwiel, die ongeveer als volgt sprak DamesHeeren Voor het eindigen van dit concert dat de vereeniging «Waalwijks Belang organiseerde ten bate van de armen van Waalwijk, en dat zij gerust als uitstekend geslaagd in hare annalen kan boekstaven, is het voor mij, als commissaris der ver eeniging eene aangename taak een woord van dank te brengen aan allen die direct of indirect hebben medege werkt aan het welslagen van dezen avond Ten eerste onzen vriendelijken dank aan de jonge dames, die bereidwillig zich belastten met den verkoop der kaarten en die daarin uitstekend slaagden niet alleen maar ook op gepaste wijze, een goeden prijs wisten te bedingen. Niet minder dank en hulde aan Heeren zangers en muziekliefhebbers, die hunnen tijd, hunne studie en hun talent ten beste gaven om ons allen dezen genot vollen avond te verschaffen. Het applaus dat telkens dezen avond door deze zaal weerklonk moge hun ieder persoonlijk de overtuiging geven dat hunne kunst werd geapprecieerd en hunne belanglooze medewerking op hoogen prijs gesteld. Een woord van dank aan allen die door het nemen van kaarten het finan cieel succes van dezen avond hebben verzekerd, en vooral aan U, Dames en Heeren, die door uwe tegenwoordigheid hier hebt bewezen de richting van ons streven te waardeeren. Ten slotte den dank van den armen van Waalwijk, die door uwe mildadigheid zullen worden gebaat en uit wier naam ik u toeroep •den armen gegeven, is Godegeleend.» Hebben wij geen namen der ver schillende uitvoerenden genoemd, eene uitzondering meenen wij te moeten ma ken, nl. om een woord van lot en dank te kunnen brengen aan den heer Willem Timmermans, die zeer zeker de zwaarste taak van den geheelen avond had, nl. om bijna alle nummers van 't programma op de piano te begeleiden. Op welke wijze dit door hem geschiedde, 't zal onnoodig zijn dit te herhalen, de naam van den pianist zegt meer dan genoeg. Aan slot is 't ons een genoegen te ^unnen mededeelen, dat 't Armenconcert etto heeft opgebracht de somma van 59 gulden, welk bedrag aan 't Alge- een Armbestuur is afgedragen, met het volgende begeleidend schrijven Waalwijk, 15/1 '08. Aan den Heer J. van Mil, Armmeester, alhier. Mijnheer. Namens de Vereen:ging Waalwijks öelang, heb ik de eer U hiermede te verhandigen de somma van twee hon- erd negen en vijftig gulden, zijnde de etto opbrengst van het weldadigheids- oncert, gegeve 1 op 13 Januari 11. op zaal Musis Sacrum. Het ligt vooral in de bedoeling der ereeniging W. B., dit bedrag aan het vlgemecn Armbestuur te overhandigen, onder voorwaarde, dat hiervan nog in den loop dezer week een extra bedee ling wordt gehouden zooveel mogelijk in levensbehoeften. Het bestuur van W. B. wenscht daarbij vooral uwe aandacht er op te vestigen, dat het vooral in hare bedoeling ligt die armen te bedenken, die wellicht te be scheiden zijn een beroep op de publiek weldadigheid te doen, doch dezen steun zeker zoo zeer, wellicht ook meer, noo dig hebben, dan diegenen, die hieraan de noodige publiciteit geven. Niet twijfelende, of U zult aan de bovengestelde voorwaarden en wenschen der vereeniging, wel willen gevolg geven teeken ik namens de Vereeniging W. B met de meeste Hoogachting JAN v. SCHIJNDEL. Penningmeester Nog vernamen we dat reeds met uit deeling van steenkolen wordt begonnen Bevolking. In 1907 zijn in onze gemeente gebo ren 161 personen, overleden 83. Meer geboren dan overleden 78 per sonen. Ingekomen zijn 349 personen en ver trokken 458. Meer vertrokken dan ingekomen 137 Zoodat de geheele vermindering be draagt 31 personen. De bevolking telde op 31 December 1907 5062 zielen. Bond rau R.K. Werklieden verecnigingen in 's flcrtogenbo*eh. Kort verslag van de vergadering van het Centraal Bestuur van den Bond van R. K. Werklieden-vereenigingen in het bisdom 's-Hertogenbosch, gehouden Jan. 1908 te 's-Hertogenbosch, Tot het lidmaatschap werden toege laten de R. K. Rietsnijders vereeniging te Maria-Polder (Dussen), de R. K. Volks bond »Reruin Novarumte Raamsdonks- veer, de R. K. Arbeidsters-vereeniging »St. Lidwina» te Helmond, de R. K Leerbewerkersbond te Oisterwijk, de R K. Leerbewerkersvereeniging »St. Cris- pijn en Crispinianus* te Hilvarenbeek en de R. K. Steenfabriekarbeiders-vereeni ging >St. Stephanus» te Zeelst. De Bond bestaat thans uit 26 afdee- lingen met een gezamenlijk ledental van 8166? De ontvangsten in 1907 met inbegrip van het saldo 1906 hebben bedragen f 1999.20 Het totaal der uitgaven be droeg f1754.666 Batig saldo f244,534 Arbeidsters-vereenigingen, aangesloten bij den Bond, wordt 40 pet. korting op de contributie toegestaan. Het verslag der werkzaamheden van het Secretariaat van Arbeid zal eerst daags in brochure vorm verschijnen en den leden kosteloos verstrekt worden. Het salaris v/an den secretaris van arbeid werd met f 84 verhoogd, zoodat het thans bedraagt f 804 per jaar. De geldelijke vergoeding van den se cretaris-penningmeester werd verhoogd met f2 5, zoodat deze f 100 per jaar bedraagt. Het dagelijksch bestuur werd (tot de centrale raadsvergadering Juli a.s.) her benoemd, namelijk: W. Peeters, voor zitter, Eindhoven, G. Sanders, vice-voor- zitter, Nijmegen en J. W. C. Herboldt, secretaris te 's Hertogenbosch. De regeling (inkrimping van het aan tal) der zitdagen van den secretaris van den arbeid, zal door de secretariaats commissie zooveel mogelijk volgens den tot-nu-toe geldenden rooster geschieden, terwijl de afgevaardigden op zich hebben genomen, deze aangelegenheid in hunne respectieve afdeelingen tijdig te doen bespreken, opdat op de Juli-vergadering afdoende maatregelen getroffen kunnen worden, waardoor het aantal zitdagen zooveel mogelijk verminderd, de zitdagen voor kort bij elkaar liggende gemeenten gecombineerd en het schriftelijk advies meer in gebruik' gebracht worden. De bepalingen voor federatieve samen werking der vijf Diocesane Werklieden- Organisaties werden goedgekeurd. Het huishoudelijk reglement werd goed gekeurd en vastgesteld, zoodat het even als de statuten van nu af in werking wordt gesteld In de afdeelingen, waar zulks noodig blijkt, zullen informatie-bureaux worden opgericht voor kosthuizen. Den afgevaar digden wordt opgedragen in hunne af deelingen, voor zoover in deze de tot stand-koming van dergelijke bureaux kan geacht worden dienstig te zijn, de voor bereidende maatregelen te doen treffen en hiervan voor 1 Maart e. k. mededee- ling te doen aan het bestuur (adres Keizerstraat G. 213, 's-Bosch), teneinde de regeling voor de afdeelingen gelijk- vorming en in onderling verband te doen zijn en de stichting met bekwamen spoed tot stand te doen komen. De stichting van een Nat- R. K. Werk liedenorgaan is door het Dagelijksch Bestuur der »Federatie" nog niet vol doende onderzocht', doch zal door deze eerstdaags ernstig ter hand worden genomen. De contributie bleef 25 cent per lid en per jaar. Het aandeel van elk der afgevaardig den in de gezamenlijke reiskosten be droeg f 1.26. BAARDWIJK, 13 Januari. Heden mor gen 10 uur onstond brand iu woning be woond door P. G. De vlammen vernielden in een oogenblik dit pand om direkt het aangrenzende, bewoond door P. V. totaal 'n asch te leggen. De woning daarneven, bewoond door P. v. D. werd ook nog aan- gstascht maar door het flink eu vlug op treden onzer brandweer werd men het vuur direct meester zoodat alleen het bovenge deelte verbrande. Alles is matig verzekerd. Oorzaak onbekend. Deze dagen zien wij hier een menigte liefhebbers van schaatsenrijden voorbij trek ken, om gebruik le maken van de prachtige baan op het gedeeltelijk afgewerkte kanaal nabij dc spoorbrug. Het is voorzeker voor onze gemeente een waar genot zoo'n schaal- senbaan te bezitten, voor al aid eenmaal het kanaal gereed is. Wij hopen dan ook dat nog dikwijls die gelegenheid zal dienen tot genoegen van velen en tot voordeel van andereu dio hier weer eeuig voordeel mede oogsten. j.l. Ma-.ndag had bij den Heer J. Sch. alhier het jaarlijksch teerfecst plaats van het bij hem gevestigd kser'gezelschap. Er. heeisch- te ren opgewekt gezellig samenzijn en allen wren ten zeerste voldaan over het maal door Jos Sch. opgediend. Men bleef tot Hat iu den avond in de brste stemming bijeen. NIEUWKUIR.. In het café va.i heer 0. de Bont hield de in ons dorp bestaande loterij.vereeniging „de Vriendenkring" haa>- gróote jaarvergadering waarop het zeer ge zellig toeging. Het aftredend bestuur werd met algemeenen stemmen herbenoemd, met uitzondering van den heer Bakkers, lid-pen ningmeester, die vooraf had verklaard niet voor herbenoeming in aanmerking te willen komen, en in wiens plaats gekozen werd de heer H. Hilgers, onderwijzer aau de O. L. S. alhier. Dtarna werd nog lai.geu tijd gezellig ge. tafi ld, en menig glaasje op elkanders ge zondheid geledigd. Moge weldra de f 100.U00 hasr deel z'jn. In de ruime zaal vau den heer A. Merkx alhier werd Maandag avond het aan gekondigde concert gegeven door de har monie „dc Eendracht" van Ousenoort en Nieuwkuik, met welwillende medewerking van de tooneelverecnigiug „Ons Genoegen." Beloofde het programma reeds een schoons uitvoering, de afwerkiug ervan ging nog alle verwachtingen te boven. Zoowel du tooueelvereeniging als de harmouie waren lure par'iijtri volkomen meester en kweten zich zeer verdienstelijk vau haar taak. Ern woord van lof aan beide gezelschap pen, die door eendrachtige samenwerking dit eerste wir.terconcert schitterend heb ben doen slagen, mag hiér niet worden onthouden. Zij hebben een aangenameii vond verschaft aan het publiek, dat door het herhaaldelijk toejuichen zijn voile waar deering en ingenomenheid te kennen gaf over het uitstekende spel der gezel schappen. In ketting, tabakdoos en kistje sigaren gewQQ» nen door H Kuys, H Buóöi, J. v. Engelen, w. V, Engelen, J. Wolfs eu H. Kuipers' I» den wedstrijd voor leden kwamen de heeren C. v. Wagnnbeig, H v. Halderen er G. R v. d. Ven respectievelijk le 2e en 3e nan. De uitslag van den wedstrijd in het «choonrijdeu door heeren- en dames leden was M-j. P. v. d. Yen en de heer J. v. Wa genberg Ie prijs Mej. J. Falier en de heer W. de Wijs 2e prijs. Mej. A. Corman en de pry*. Mej de heer G. R. d. Ven 3e prijs. In beide laatste afdeelingen bestonden de prijzen uit kunstvoorwerpen, wnaronder er waren, welke niet weinig hilariteit veroor zaakten, toen zij in.het lokaal der IJsclub werden uitgereikt. Lang bleven de leien der ciub in huu lokaal nog gezellig eu vroo- lijk bijeen. Groote losloopenue honden zijn ten piattelande vooral een plaag en menig be zitter van een tuintje of kippenhouder wenscht die gasten naar de maan terwijl anderen nog verder gaan en ze naar de andere wereld help-n. Zoo werd gister morgen de hond v.n den heer H. Daelraans dood gevonden, het dier had zijn uitstapja naar een andera er! duur moeten boeten. Eene waarschuwing voor anderen om hunn* dieren vooral goed aa.i den ketting te houden. CAPELLE, 14 Jan. Heden middag werd hier ern wedstrijd op schaatsen gehouden op het moeras „Eendennest." De wedstrijd wss verdeeld in 6 serien. le serie: Hirdrijden voor jongeus van 1216 jaar. 2« serie Schoonrijdeu voor paren van 18 j. en ouder. 3e, serie.Hardrijden voor jongeus 26—22 jaar. Schoonryden voor paren vao Ds tonstsud Fan den qngelukkige is van dien aard dat hem de laatste H, H Sacra menten z:jn toegediend ZEVENBERGEN, 2 Jan. De centrale vergadering der r.-k. kiesvereniging Noord- Rrabaut heeft tot c&ndidaat voor de Prov. 8;ateu in het district Zevenbergen gesteld mr. A. J. M. Smits, niet 120') stemmen tegen 788 op den beer J. A. Oomeo. - Bij de heden plaats gehad hebbende candidaaistellmg voor ten lid van Provin ciale Staten ziju lijsten ingeleverd voor J. A. Oomen eu mr. A- M. Smits, beiden te Ousterhout. De stemming is 24 dezer. EET HEN. De commissie tot aankoop van dekhengsten in het Land van Heusden en Altena heeft een le klas deklitngst aan- gekocht van Oldeuburgsch ras. Dit prachtige dier, dat ver over de f 6U01) heeft gekost, staat eerlang Ier dekking in een der plaatsen van het land van H. en A. Zeer kan het hier gebruikte paardenras door dezen heugst verbeterd worden. Hulde aan de actieve commissie voor haar verdienstelijken arbeid. Al KAATSHEUVEL 15 Jan. 1908. Kwijnend bestaan, meer an meer blijkt dat in de schoen van van Ringsteken voor meisjes Tonkruipen voor jongeos van 4e serie 1418 jaar. 5e st-rie 812 jaar. 6e serie 812 jaar. De prijzeu bestonden uit harr, wollen dekens, schaatsen, krentenbrooden, steen kolen, erwten met worst en spek, molton dekens, rijst, jongenstrui met das. Veel volk was op de been. Het feest de dagen van strengen vorst heeft men bij de Eerwaarde Pat.cr9 Cistercieusers van het kloostei „St. Maria d'Or.senoort" een bijt iu het ijs gehakt, en zioh van een groote hoeveelheid visch meester gemaakt. De daders zijn onbekend. De oudste inwoner der gemeente Nieuwku'k wao tot Maandag de Heer Ni- colaas Sleegers, die na een kortstondige ziekte, in den gezegende» ouderdom van 93 jaren overleed. Voor weiuigeu is zoo'n hooge ouderdom weggelegd, door weinigen werd hij met zoo'n reugdige krasheid ge dragen, als door den algemeen geachteu overledene. VLIJMEN. Iu den loop van het jaar 1907 zijn in o: ze gemeente geboren 107, gestorven 69 personen terwijl 27 huwelijken werden gesloten. Voor het jaar 1906 zijn de getallen respectievelijk lil, 81 en 19. Na de reorganisatie ouzer ijsclub, welke spoediger tot stand is gekomen, dan wij ver wachtten, is het bestuur samengesteld als volgt Eere-Voorzitter. Weled.Gestr Heer P. K. Tacx. Voorzitter E. A. Heer G. R. V3u der Yen Secr.Penn. Weeld. Heer P. J van Hout, terwijl verder de heeren C. V. Wagenberg, A. Corman, M. v. Falier, J. v. Wagenberg en C, Pulles Jzu. als commissarissen zitting hebben in het bestuur. Het ledental der ijsclub, dat door de on vermoeide propaganda der heeren Bestuurs leden sterk is toegeuomen bedraagt thans ruim 70. 1. 1. Maandag hadden hier des mid dags wedstrijden op schaatsen plaats, welke door de muziek van „Concordia" werden opgeluisterd en door eent groote menigte volks werden bijgewoond. Iu den wedstrijd voor mannen en jongeliugen boven 16 jaar kwamen de prijzen iü geld bestaande in handen van A, v. Vugt, C. Ekels, M. Oosterwaal, A. de Graaf, J. v. E gelen, G. Wolfs en Mart. v. O verdijk. In den wed strijd voor jongens voor 12 16 jaar werden de prijzen horloge, sigarenpijp, tabaispijp, voor meisjes van werd opgeluisterd door muziek van de har monie te Waspik. Alleraardigst was het om te zien, hoe ieder der mededingers zich inspanden om den prijs te winnen, te meer daar het Be stuur, van de „VGrevelduin Capelsche IJs club" aulke doelmatige prijzen gekozen had 't Zou ondankbaarheid verraden, als hier bij niet een woord van lof w rd gevolgd voor het Bestuur dat in één dag al'.es zoo flink organiseerden. De gelegenheid tot het houden van eou wedstrijd toch was zeer geriiij., en zoo was het ijs op genoemde plaats niet geschikt, of deze gelegenheid werd aangegrepen. De prijzen werden behaald als volgt Serie I. Hardrijden voor jongeus, le. H. Korsten, 2e P. Dekkers, 3e W. van Zeist, 4e L. Heurtcr. Serie II. Hardrijden voor mannen, le. A. Korsten, 2e J. A. Westbroek. Serie III. Schoonrijden voor jongens bo ven 16 jaar. le. H. Boeser, 2e A. Dekkers. Serie IV. Ringsteken 812 jaar. le. Ma. Pa'ns, 2e Ja. Verheijden, 3e Dirkje Rozen brand, 4s E. Sneep. Serie V. Tonkruipen voor jongens, le. M. Heurter, 2e JI. Blom, 3e M. Roomer, 4e P. Smits. Het ging er bij de prijsuitreiking in de zaal van den Heer L. F. van Dongen zoo lustig mogelijk op los; de muzi auteu uit Waspik zorgden hiervoor niet het miost. Jammer dat ze zoo vroeg weg moesten. De stemming zat er bij de meuschen iu en tot laat in den avond werd doorgefuitd, zonder dat een eukelen wanklank de vreug de verstoorde. Het is weer een echt Ca- pelsch IJsftest geweest, waarvoor we het B.'gtuur der IJsclub gaarne dank zeggen en hulde brengen voor de kranige wijze, waar op het in zoo korten tyd de zaken zoo keurig weet te regelen. Dó heer P. Sierrenberg alhier slaagde heden voor arbeider-telegrafist. Den ge slaagde onzs gelukwenschen. Voor de betrekking van onderwijzer aan de school in „de kom" alhier bobben zich slechts twee sollicitanten aangemeld. VRIJ H.CAPPEL 15 Jan. Gedurende het jaar 1907. werd op hethulppestkantoor alhier, ingelegd de somma van f 14 872,76. RA MS DONK (Dorp) 14 J,n. Op de den 13de» Januari j.l. te Raamsdouksveer gehouden Algemeene Vergadering der „10de Afdeeling, Oosterhout. van de Noord-Bra- bantsche Maatschanpij van Landbouw" is in plaats van den heer G. J. van der Meer, die als zoodanig bedankt heeft tot penningmeester benoemd de hser Dingeman Timmermans, te Rsamsdonk (Dorp) zoodat voor die Afdeeling de betrekkingen van Secretarii en van Penningmeester nu even als bij vele andere, in een persoon vereenigd zijn. DUSSEN, 14 Jan. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld dat door den houd van den slager A. v. d, P. in de schuur van den Heer V. dezer dagen 27 ratten werden gevangen. De reeds bejaarde arbeider v. T. te Hank had het ongeluk uit te glijden. industrie alhier het bandwerksvak kwijnt. De drukte bij deze patroons wordt elk jaar al miuder. De machinale fabrieken daarente gen floreeren alom. Elke fabrikant streeft er naar om zijn fa briek al fliuker en practischer in te richten dan zijn collega's. Was het eerBt M. Zacht die den eerBteu stoot gaf om zijn fabriek van electrisch licht en drijfkracht te voorzien, korten lijd daarna volgde ook L. v. d. Hoven dit voorbeeld. Thans is ook de hoer van Dortmond—Pennock hiermee begonnen en heeft de heer Gubbens hetzelfde plan gemaakt. Bepaald zullen spoedig nog wel meerderen volgen. Bewijzen in overvloed dat da zaken niet zoo slecht gaan. Insluiting. Bij den Heer v Ghert trachtte verleden week 8 avonds een tot heden onbekend per soon zich te doen insluiten. Daar de Heer v G. den heelen avond bezoek had gehad, wsB het binn-nkomen van den dief niet ge merkt Toen hij na het vertrek der bezoekers de deur zou sluiten ontdekte hij een persoon, staande in een hoek, met het gezicht naar den muur gekeerd. Toen de heer v. G. naar buiten ging om onderstand te halen, poetste de zeer brutale indringer de plaat, zonder herkend te zyn. Dit is nu reeds de 4de of 5de maal, dat men bij denzelfden persoon steelt of een poging doet. Plotselinge dood. Maakten wij de vorige week melding van twee plotselinge sterfgevallen, deze week hadden ze weer plaats. De omtrent 63-jarige Wed. Verriel op het Roode Veer zou bij een buurman even melk halen. Op straat zakte ze in elkaar en toen men haar binnen droeg was zij reeds een lijk. De 60 jarige Wed. SprangerB op het Fort was reeds een paar dagen minder goed, doch aan Btervcn werd niet gedacht, 's Middags deed ze nog haar werk en 's avonds kreeg zij een benauwdheid, welk3 haar het leven ontnam. Zonder dat bij een dezer twen geneeskundige of geestelijke hulp kon verleend worden. Wel treurig. De begrafenis had gisteren en hedenmorgen plaats. Verloren Maandag. Al bestaat van 1 tot 31 Jan. gelegenheid voor onze jongelui om zich op het Gemeente huis aan te melden voor de loting der Nat. Militie, de meesten of liever allen doen dit op 1 1. Maandag, als zijnde don z.g. Verloren Maandag, daarvoor de aangewezen dag. Voor velen is het dan de eerste maal dat zij de herberg betreden en zien wij dan ook nog wel eens toongelen op straat, die van deze jongens nog nooit gehoord of gezien zijn. Doch ditmaal was dit niet het geval. Wel zagen wij een paar dronken menschen, doch deze waren de gewoDe en wolbekende Maaüdag- houders. Van wanordelijkheden bleven we toch verschoond. Besmettelijke ziekte. Tot veler schrik is alhier onverwacht do zoozeer gevreesde Typhuskoorts uitgebroken. Zij werd gecouBtateera door Dr. de Both, hij de dochter van Joh. v. A Mr. Bakker. De zieke is voorzien van de laatste H.H. Sacra menten. De volgens de wet voorgeschreven waarschnwiDgsbrief is bij de woDing aange bracht. Met angst wordt het verloop dezer gevreesde ziekte door heel het dorp gadege slagen. Moge het verloop gunstig zyn. De moord te Zeist. Het Utr. Dbl. meldt Wij hebben voor eenige weken me degedeeld, dat bij den verdachte Van Vaalen in het Huis van bewaring ver schijnselen waren waargenomen, die dede denken aan krankzinnigheid. De deskundigen, aan wie een genees kundig onderzoek werd opgedragen, om vast te stellen in hoeverre men hier met voorgewende dan wel met werkelijke krankzinnigheid had te doen, zijn thans druk bezig zich van die opdiacht te kwijten, al*kan het nog geruimen tijd duren voor hun rapport bij de justitie wordt ingediend. Intusschen vernemen wij, dat de opinie, die aanvankelijk naar simulatie van den verdachte overhelde, zich sedert wel eenigszins heeft gewij zigd, al valt met zekerheid natuurlijk niets te zeggen alvorens de doktoren hun onderzoek hebben voltooid. Er zijn toch feiten die wijzen op werkelijk be staande verstandverbijstering. Van Vaalen kreeg onlangs bijv. bezoek van zijn vader en zuster, die in de ge legenheid werden gesteld om rustig en

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5