L, VAN BLADEL Zonen M O ja Gemeenteraadsvefgadeiing, Advertentiën. BL0EMENSAL0N GELD Reclame. Handelsberichten. ff ff O O ff Pd P-I WAALWIJK. O 0 0 f0 O zn fl CS ZO 1-3 HH ■4S 53 53 ngestoord met hem te praten de vader oopte eenigen invloed ten goede op zijn oon te kunnen uitoefenen en verzocht em met dat doel te mogen opzoeken. Van Vaalen bleek beiden, vader noch uster, te herkennen en het onderhoud ad dan ook niet het minste resultaat, en kort gesprek viel met den verdachte niet te voeren, zoodat het bezoek gee nerlei uitwerking had. Het spreekt van zelf, dat deze plot seling opgekomen omstandigheid, die een medisch onderzoek van langeren duur noodzakelijk maakte, de afloop van de instructie in deze zaak zeer vertraagt. Verdronken Men schrijft uit Elburg Het ijs heeft ook hier slachtoffers ge- eischt. Twee jongens van ongeveer elf jaar, zoons van geachte ingezetenen, zich op de Zuiderzee met schaatsenrijden vermakende, zijn door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. Hun lijken zijn opgevischt. Do geheele gemeente is onder den indruk dezer treurige gebeurtenis. Het geheim van den Diamant. Een redacteur van Le Journal heeft een onderhoud gehad met den schei kundige Horrowitz, in verband met de zaak-Lemoine, de ingenieur gearresteerd is op aanklacht van Jules Werner, den directeur der De Beers Company wiens hij P/9 millioen francs zou hebben afgezet onder voorgeven, dat het hem gelukt was diamanten te maken en dc justitie zal nu te onderzoeken hebben of hetgeen Lemoine beweert inderdaad mogelijk is De scheikudige Harrowitz deelde aan den redacteur mede. dat de vraag of de mogelijkheid bestaat langs kunstmatigen weg diamanten te verkrijgen, geen vraag meer is, sedert Lavoisier en Davy den waren aard van de diamant hebben vast gesteld, n.l. zuivere steenkool in gekris- tallieerden staat. De vervaardiging van diamant is dus mogelijk, hetgeen we tenschappelijk zeggen wil, dat zij eenmaal werkelijkheid zal zijn. Het is aan Misson reeds gelukt uit steenkool diamant te maken, alleen hij kreeg slechts onbe duidende steentjes en aan de vervaardi ging daarvan waren zooveel kosten ver bonden, dat zij onnoemelijk duurder moesten zijn dan de diamant, die men uit de mijnen delft. Lemoine beweert nu een diamant gemaakt te hebben, die volkomen de kosten van de vervaardi ging dekken kan en, is dat waar, dan zou Werner spoedig het vijfvoudige van de Vf millioen, die hij aan Limoine heeft voorgeschoten, kunnen terugkrijgen. Maar of het waar is Dat scheen den geleer den zeer twijfelachtig toe. Lemoine zegt dat zijn electrische oven een hitte ont wikkelde van 8000 graden. De sterkste oven die tot dusverre gemaakt is, die van Moisson, had een hitte van 3500 gr. eu kwam Horrowitz de sprong van 3500 tot 8000 te groot voor, om dien in eens te volbrengen. Ook kon hij er zich geen voorstelling van maken uit welke stof Lemoine zijn oven moet vervaardigd hebben, die zulk een hitte kon weerstaan, noch van den thermometer, die zooveel graden kon aanwijzen. De geleerde kwam tot de volgende conclusie Wetenschap pelijk bestaat de mogelijkheid dat Le moine, door het spoor van Moisson te volgen, een middel heeft gevonden dia manten te maken die in waarde met een natuurlijken diamant gelijk staan, maar in de geschiedenis der uitvindingen is geen geval bekend, waarin men eens klaps zulk een ttap van volmaaktheid bereikte als Lemoine beweert te hebben bereikt en daarom is de goede tromv van Lemoine minstgenomen twijfelachtig. Een verschrikkelijk ongeluk gebeurde Zondagavond op den weg van 't strand te Frejus. Een automobiel, bereden door de familie Braconier de Loeve, van Luik, kantelde aan den draai van Fournel. De heer Bracenier, die leidde, kwam onder het rijtuig terecht en werd met gekloven schedel en gebroken rugge- graat opgenomen. Hij had opgehouden te leven. Zijne vrouw en de chaffeur, die in eene diepe gracht terecht kwamen, wer den zwaar gekwetst. Petroleum ellende Uit Nieuwediep schrijft men aan het >Nieuws> Een gevolg van de stranding van het tankschip >Turbo», in de Zuider-Haaks- gronden is, dat de visschers, die op de reede van Texel en op den Zuid wal bij Nieuwediep geregeld garnalen korren, de visscherij hebben moeten staken. De uit het schip gevloeide en nog altijd uit het wrak sijpelende petroleum blijft het watervlak in den omtrek zoodanig verpesten dat de garnalen, na gekookt te zijn, een walgelijken stank verspreiden en dan ook op de buitenlaodsche mark ten natuurlijk voor het verbruik worden afgekeurd. Ruim 160 schuiten, met meer dan 400 visschers, zijn daardoor buiten het bedrijf gestooten en honderden menschen van hun brood beroofd. En wijl in het wrak van de >Turbo» nog 3 tanks petroleum aanwezig zijn, is het einde van deze ellende nog niet te overzien, wanneer men moet wachten totdat de inhoud van die tanks in zee zal geloopen zijn. Men vreest dat ook dc haring, geep- en ansjovisvisscherij er dit voorjaar de nadeelige gevolgen van zullen ondervin den, indien geen voldoende maatregelen worden genomen om dat tc voorkomen. Belanghebbenden hebben daarom van den eigenaar der lading, welke toch in geen geval meer geborgen zal kunnen worden verzocht het wrak liefst door verbranding te vernietigen. In het belang van de visscherij is het te hopen, dat daartoe ten spoedigste zal worden overgegaan. Verschrikkelijke brand. Tusschen 50 en de 75 personen, meest kinderen, zijn verbrand of doodgetrapt, honderd menschen gekwetst bij een brand in het Rhodes-operagebouw te Boyertown (Pennsylvanië) veroorzaakt door de ontploffing van eencinemato- graaf-apparaat. Er heerschte een vreeselijke paniek. De olielampen werden omvergeworpen. Binnen 5 minuten was het middenstuk van het gebouw één knetterende oven. Men schat thans het aantal dooden op 150 en dat der gewonden op 75. IJsoBgeluk. In het Bois de Boulogne te Parijs be zweek heden het ijs onder het gewicht van een 30-tal schaatsenrijders, dienaar een zelfde punt waren gesneld om een kind te hulp te komen. Voor zooverre bekend was, zijn er 5 lijken te voor schijn gebracht. De prefect van politie heeft mede gedeeld, dat er bij het ongeluk in het Bois de Boulogne waarschijnlijk geen slachtoffers te betreuren zijn, met uit- zoudering van één schaatsenrijder, die stervende is. Bedolven. Gisterenmiddag kwart voor drie had er een ernstig ongeluk plaats bij de fabrieken der Société anonyme métal- lurgique d'Espérance (Longdoz) te Luik. De werklieden, bezig met het werken aan de fondamenten, raakten onder een aardstorting bedolven. Drie dooden zijn te voorschijn gebrachter bestaat weinig hoop de beide aodere te redden. I I IIIII Zal Waalwijk helpen. Deze openhartige verklaring door een in woner van het nabijzijnde Culeinborg gege ven, zal velen mannen en vrouwen hulp en zegen verschaffen. Zij is vol bemoediging en hoop. Mej. de Wed. van Herne, wonende Wal 26 te Culemborg, meldt ons xtuim ander half jaar had ik geleden aan Rugpiju en aan een nieraandoening. Ik werd erg geplaagd door scherpe pijnen in mijn lendenen en in het smalle gedeelte van den rug, somtijds was de pijn zoo hevig, dat wanneer zij mij overviel, ik mijn handen op mijn rug moest houden en stil moest blijven zitten. Ook had ik veel pijn op de borst, ik was zeer zwak en werd niet. verkwik, door mijn slaap, die immer zeer onrustig was. Nadat ik verschillende medicijnen te vergeefs ge bruikt had, probeerde ik Foster's Rugpijn Niereu Pillen en het verheugt mij U te. kunnen mededeelen. dat deze mij een wel daad bewezen hebben. Na een d g of vijf werd de pijn in de rug wat minder en toen ik twee doozen had ingenomen, gevoelde ik mij heelemaal verlicht. Wanneer ik andere lijders mocht ontmoeten, zal ik het mijn plicht rekenen ze te wijzen op liw afdoend geneesmiddel Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig lf het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt; De bovenstaande oprechte, eenvoudige ge tuigenis bewijst dat wanneer de nieren aan getast zijn, de rug zwak wordtde piju kom., voort uit de nieren, die in het onderste ge deelle van den rug geplaatst zijn. Pleisters eu zalven kunuen deze piju niet verhelpen, dasr ze de nieren welke de smart veroor zaken niet bereiken. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen bereiken de nieren zelfs en zijn een speciaal middel voor de nieren en blaas. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Niwren Pillen geeft, dezelfde, die Mej. van Herii* gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers erop attent, dat op iedere doos de handteekening vin James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel kfl,75 één voor of f 10.voor zes doozen. Wvmim Hju-Luuiit-L n__ ji Li-HHJiLiiiJ..Bjmüi.u.ui» KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 14 Januari 1908 des morgens ten 91/» uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Besouw. Te ongeveer 9.45 uur opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig de heeren A. H Verster, Verhagen, Daleu, van Kuijk, Lombarts, Rijken, van den Heuvel Elias, Hesselmans en Teulings afwezig de heeren van Dortmond en de Bresser. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergaderingdeze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en i vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Nota wijziging gemeente begrooting 1908. Ged. Staten schrijven in hun nota van aanmerking dat Hoofdstuk 4, art. la kosten van onderhoud der brandweer als van brandputten, brandhaken en andere gereedschappen, op de begrooting moet blijven zooals er dat aanvankelijk door den raad is opgebracht wijl toen in de memorie van toelichting werd gezegd dat het een dringende noodzakelijkheid was die geen uitstel kon lijden. Ged. Staten wijzen er nog op, dat het geen bezwaar is om daarvoor een geldleening aan te gaan. In een gunstig geval be hoeft er zelfs niet eens eene geldleening voor te worden aangegaan. De Voorzitter. De heeren zullen wel begrijpen dat het Dag. Bestuur in deze zaak geen advies geelt. Ged. Staten schrijven voor het nog op de begrooting te brengen en waar zij zelf zeggen dat in een gunstig geval de werkzaamheden wellicht zonder geldleening Zullen kunnen geschieden stellen wij voor het op de begrooti"g te brengen, dan kan de raad tegelegenertijd nog wel eens zien. Aldus wordt besloten. 2. Mededeeling van kasopneming. De Voorzitter. Door Burg. en Weth. is bij den gemeente ontvanger proces verbaal van kasopname gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en Registers ordelijk en regelmatig wargn bijgehouden en dat het dienovereenkom stig bedrag f4900.59V9 in kas was. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Besluiten van Ged. Staten over Hoofdelijken Omslagen. Uit de voorlezing blijkt dat de aanslag van A. M. Rijken moet bedragen zooals het vorig jaar en van Mej. Cath. Wage- makers is gehandhaafd. 4. Benoeming leden armbestuur en aanbeveling door Burg. en Wethouders Vacature A. M. Rijken. 1. A, M. Rijken. 2. C. v. d. Wee Azn. Vacature G. Bergmans. 1. G Bergmans. 2. C. van Broekhoven- Opengevallen vacature 1. A. van Kuijk. 2. J. v. d. Wee Czn. Vacature A. H. Verster. 1. A. Verster. 2. J- van Lier. Vacature A. van Roessel. 1. A. van Roessel. 2 C. Basters. De Voorzitter. De instructie vast gesteld voor het A'g. Armbestuur zegt dat iaarlijks Vs van het armbestuur moet aftreden. Daar is echter de hand niet aangehouden. Wij hebben dat zoo maar laten doorloopen omdat het steeds een gesukkel is geweest. Wij waren al blij dat er een armmeester was. Er bestaat nu zelfs reeds eenige jaren een vacature. Het bestuur moet uit 5 personen bestaan en er zijn er maar 4. De instructie zegt ook nog dat ieder jaar in de maand November door Burg. en Weth. een voordracht moet worden opgemaakt en dat in Januari de raad moet kiezen. Burg. en Weth. stellen nu evenwel voor het geheele armbestuur af te laten treden en te benoemen dan kan voortaan ieder jaar alles geregeld geschieden. De heer Daleu. Worden de verschil lende functiën door den raad uitgemaakt of doet het bestuur dat onderling. De Voorzitter. Het bestuur verdeelt zelfs de verschillende posten. Bij stemming werden gekozen, voor de vacature A. M. Rijken, C. v. d. Wee Azn, met 8 stemmen, A. M. Rijken verkreeg twee stemmen terwijl er een blanco was. voor de vacature G. Bergmans, werd herkozen G. Bergmans met 9 stemmen, C. van Bokhoven verwierf 1 stem op zich terwijl er een stem blanco was. voor de vacature A van Kuijk, werd gekozen den heer A. van Kuijk met 6 stemmen de heer J. v. d- Wee Czn. ver kreeg 4 stemmen terwijl er een stem blanco was. Voor de vacature A H. Verster werd herkozen de heer A. H. Verster met 9 stemmen de heer J. van Lier verkreeg 2 stemmen. voor de vacature A. van Roessel, werd herkezen den heer A. v. Roesse' met 9 stemmen. De heer C. Basters verkreeg 1 stem terwijl een stem blanco was uit gebracht. De Voorzitter. Ei zijn nog twee adressen die, nadat de oproepingsbiljetten waren rondgezonden zijn ingekomen. Het best zal echter zijn deze nog te behandelen. Voorlezing wordt alsnu gedaan van een adres van den heer v. d. Meeren, brievengaarder te Loonopzand. Uit het schrijven blijkt, dat v. d. Meeren voor het afstaan van een gedeelte van zijne woning voor het hulptelefoon kantoor eenige vergoeding vraagt. De Voorzitter leest art. 2 voor van de teleph. wet. In dit art. staat dat de ge meente voor een lokaal dat behoorlijk verlicht en verwarmd is moet zorgen. De Voorzitter zegt expres dit artikel even voor te lezen op dat de leden louden hooren dat de gemeente verplicht is te zorgen voor een kantoor dat be- hoorlijk verwarmd en verlicht is. In hoever dit in Loonopzand het geval is weet ik niet. De heeren van Loon zullen dit beter weten. Van morgen belde de directeur van het postkantoor mij nog op, die had gehoord dat v. d. Meeren een verzoek had ingediend. Ik vroeg hem wat volgens zijn oordeel voor een vergoeding moest worden gegeven. Hij zei van f25 per jaar voldoende te vinden. De heer Verster. Zooals art. 2 zegt moet de gemeente voor een lokaliteit zorgen en ook voor verwarming en licht. De heer v. d. Heuvel. Nu ja, licht is er, maar verwarming... De heer Verster. Ja, dat is waar, ver warming is er wel niet, maar licht toch in ieder geval. De heer van Beurden. Is de ruimte van het kantoor afgetrokken of van het woonhuis. De heer Verster. 't Valt juist achter het kantoor, 't is van zijn woonkamer afgetrokken. De heer van Beurden. Als hij daardoor dan bekrompen moet wonen is het billijk dat hij een vergoeding krijgt. De Voorzitter. Ik geloof niet, dat hij daardooi bekrompen moet wonen. De heer v. d. Heuvel. De gemeente moet zorg dragen dat er een lokaliteit is, ergo moet v. d. Meeren daarvoor dan ook worden betaald. Wat betreft het wonen, hij behoeft zich niet minder te behelpen. Alle 2 maanden zal van de gelegenheid misschien eens gebruik wor den gemaakt, dus 't vuur en licht is nu niet zoo heel erg. Wij moeten hem een vergoeding geven die billijk is. De heer Verster. Licht is er toch altijd. Hij heeft er dan ook een lamp voor aan geschaft. De heer Rijken. Heeft hij het gedwon- •gen af moeten staan- De Voorzitter. Ja, er was anders geen gelegenheid voor en het moet in een hand zijn. De heer Daleu. M i. is het billijk, dat hij vergoeding krijgt. De heer Lombarts. f 25 is niets te veel. De heer Verster. Ik geloof wel, dat hij daarmede ook tevreden is ook. De heer Hesselmans acht het minder noodig voor het afstaan van zoo'n klein gedeelte van een woning f 25 vergoe ding te geven. De Voorzitter. De directeur van het postkantoor is ook van meening dat f25 voldoende is. Met algemeene stemmen wordt be sloten f25 vergoeding te verleenen, ook voor het afgeloopen jaar. De Voorzitter. Dan is nog ingeko men een adres van Oerlemans, gemeen tebode, houdende verzoek om zijn salaris dat nu f300 bedraagt, met f50 te ver- hoogen. In zijn schrijven wijst adressant erop dat het hem onmogelijk is in de be hoeften van zijn huisgezin te voorzien. De werkzaamheden die hij na het slui ten van de secretarie kan doen, zijn gering, evenals de emolumenten. De heer van Beurden. Is hij de ge heele week in dienst De Voorzitter. Hij moet zich dispo nibel stellen van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur. De heer van Beurden. Valt het voor dat hij ook na 5 uur nog moet werken De Voorzitter. Ja, dat komt wel eens voor. Hij heeft heel wat af te loopen. De gemeente is zoo uitgestrekt. De heer van Beurden. Dan is 6 gulden ook niet te veel. Wat zal de man doen na 5 uur. De heer Teulings. Neen, dat gaat niet. Als je altijd hebt geloopen en dan 's avonds te gaan werken, dat valt niet. De heer Hesselmans. 't Is ook geen post om f 10 of 112 per week te ver dienen. 'k Zou er mij zeer goed mede kunnen vereenigen, als de financien maar beter waren, maar er is te weinig geld, De uitgaven stijgen allemaa. maar de inkomsten, hou maar. Da gaat toch niet. De heer Rijken. Er wordt veel <e ruw met het geld omgesprongen. De heer Hesselmans- t Lijkt wel een onuitputtelijke bron te zijn. De uitgaven stijgen ieder jaar en de ma sten blijven zooals ze zijn, hoe kan nu De heer Rijken Doet eens een op roeping voor f300, dan zal je eens zien hoeveel sollicitanten je krijgt:- De heer Hesselmans- Wel kom, er komt geen eind aan al de nitgaven. De Voorzitter. Het Dag. Bestuur heeft geen advies gegeven. De een denkt er nu zoo over en. den ander weer zus. Wij zullen het maar in stemming brengen. De heer Hesselmans. Ik zou wel meer willen geven als 't maar kan. De heer Rijken, 't Moet als een heele knappen schoenmaker zijn die, als hij van 's morgens 9 tot des avonds 5 uur werkt, f 300 verdient. De heer v. d. Heuvel. Is het bij uit zondering dat hij na 5 uur nog in dienst is of is het regel. De heer van Beurden. Moet hij zich na 5 uur ook nog disponibel stellen. De Voorzitter. Neen- De heer v. d. Heuvel. Was hij vroe ger geen schoenmaker. De Voorzitter. Ja, ik geloof 't wel. De heer v. d. Heuvel. Dan is hij tegenover vroeger ook in veel betere conditie gekomen. Het verzoek om f 50 verhooging in omvraag gebracht wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Hesselmans, Rijken, Elias, v. d. Heuvel, Lombarts, v Kuik, Verhagen en Vester. Voor de heeren Teulings, van Beurden en Daleu. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. BESOIJEN, 14 JaD. De prijs der boter, 1. 1. Dinsdag te iesoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg, de hoogste: f 1.36 de laagste f 1,25 De pr. der eieren was 4 44/j cent. GORINCHEM, 18 JaD. Le aanvoer van granen was heden gering mat gewonen handel. Ristarwe f 9.80 a 9.90 roode dito l 9,— a 9,25 witte dito 1 9.10 a 9.20 ml. rogge 7.20 a 7,30 Buiten 1 dito 7.30 a 7.45 gerst 5,10 a 25 haver 3,80 a 3,90 uivenboonen f 7,60 a 7-70 blauwe erwten 0.a 0.alles per hectoliter. Op de veemarkt waren beden aangevoerd 74 runderen 3 nuchtere kalveren, 2 vette varkens en 13 biggen. le qual. Kahkocien I 200 A 290 Kalf vaarzen f 150 a 210 OuÏ9te vaarzen 1100 A 130 Melkkoeien '180 A 220 11/. jarige ossen t 90 al20 Pinken «O A 100 Ornskalveren 1 JO a 50 Nuchtere kal- O A 18 Aangevoerd 2 vette v-iikeur 24 a - et per half kilo, biggen van 7,— *12 per 'Aangevoerd 0 schapeD en 0 lammereD; scha pen fa en lammeren f A feer stuks Kippen f 0.90 a f 1.10 per stuk. EiereP 11.50 a 1.60 per 26 stuks. Boter 78 A 83 ct. per l/i kl,°- ROTTERDAM 14 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 43 panrden 0 veulens, 0 ezel, 989 magere en 480 vette runderen 191 vette 150 nuchtere en graskalveren 0 schapen of lammeren, 0 varkene 30 biggen. 6 bokken of geiten. Koeien 34 tot 38 ct., ossen 34 tot 38 ct., «tier®» 28 a 33 ct., kalveren 45 a 55 ct., per kilo Melkkoeien 150 éi 260 kalfkoeien 175 a (300 stieren f 95 a 170 pir.keu 75 ii 140 graskalveren a vaarzen (80 ii 170, alles mager vee biggen f6.— a 14.— paarden 1 40 a 100. Nuchtere kalveren fok- 10.A 17 slacht- Od de botermarkt werden aangevoerd 37/8 en 27/16 vn. en 256 1. stukken a Vkilo. Prijs le. qual 62, 2e qnnl f 58, 3e qual. f56 Per kilo 777s a 80 ct. Hiermede hebben wij de eer het geachte publiek van Waalwijk en omstreken mede- tedeelen, dat wij aan onze bloemisterij heb ben verbonden ten goed ingerichte gelegen in de Grootestraat nabij het Postkantoor. Wij houden ons beleefd aanbe™*°T *°°.r de levering vsn fijne TAFELVERSIERINGEN enz. L1NIEN en BLOEMPAPIER in alle kleuren, POTWERK, GLASWERK, BLOEMEN MANDJES, enz. t Aanleg en onderhoud van tuinen, tuin- bloem- en landbouwzaden. Beleefd aanbevelend Bloemisten, <D <D <D W- O eO 03 verkrijgbaar van af f 50.billijke con- dietiën, gemakkelijke aflossing. Adres Voor. schotbauk „Koninginnelaan 88 A, 's Herto genbosch,''

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 6