Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Numinei 6. Zondag 19 Januari 1908. 31r Jaargang. De Commissie voor het magazijn hee't in 1907 aangekocht: 19000 Ko. erwten voor f 1831.25 6500 gerst 593,643 2500 Mais 189,75 3520 tarwe 352,90 2400 biesmeel 186,90 19840 lijnmeel 1865,46 4000 lijnkoek le soort 460, 1600 2e 168, 900 gebr.Ameriklijnk. 81,90 2600 raapkoek 218.80 5060 Ko. erwten voor f 493,35 195 gerst 19,50 320 tarwe 35,40 500 lijnmeel 48,50 1762' lijnk. 1 e soort 202,68 1487' 2e soort 156.58 337' oude lijnkoek 35,10 1000 raapkoek 85,00 175 oude 14.53 Tot. 10 837,8 veevoeder t 1090,24 Aan hulpmeststoffen werd aangekocht en aan de leden geleverd 6000 Ko. kainiet voor f 143,51 8475 slakkenmeel 144,08 2825 superphosphaat 89,01 300 chilisalpeter 42,30 WAAL WIJK18 Januari 1908. Rijksnormaalsehool. Naar wij vernemen 'is thans bij het Gemeentebestuur officieel bericht ont vangen. dat de regeering heeft afgezien van het stichten van ééne normaalschool met opheffing van een drietal andere, en voor welke stichting onze gemeente als centrum in aanmerking kwam. De gewone normaalschool blijft na tuurlijk alhier bestaan. Aan het oude postkantoor zal dus nu wel spoedig eene ander bestemming worden gegeven. Jozef in Dothnn. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat a.s. Maandag en Dinsdag een tweetal heeren van »Ora et Labora* nog verschillende ingezetenen zullen bezoeken ten verkoop van entree-kaarten voor de uitvoering van Jozef in Dothan. De aan de uitvoeringen verbonden kosten, zijn zeer groot-Voldoende steun is daarom ook zeer gewenscht, ja nood zakelijk. Plaats, dag en uur staan duidelijk aan gegeven in achterstaande advertentie. Ook raden wij eenieder aan zich een tekstboekje aan te schaffen die a 10 cent verkrijgbaar zijn, en die beslist noodig zijn wil men het stuk goed kun nen volgen en er van genieten wr.t er van te genieten valt. In ons volgend nummer komen we op het drama zelf wat breedvoeriger terug. Inwisseling ran Pasmunt. De minister van financiën maakt be kend, dat als kantoren waar de Neder- landsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaal ders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen O. m. de kantoren der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Geertruidenberg, Heusden, Kaatsheuvel, Waalwijk, en wel den tweeden werkdag van elke week, of, indien hij op den eersten werkdag der maand valt, den derden werkdag, en indien hij op den laatsten der maand valt, den vierden werkdag der week, op de gewone kan tooruren. IJs. Naar wij vernemen vertoont zich in de Maasmond veel drijf-ijs, dat echter op 't oogenblik reeds veel lichter is, zoodat de dienst met de stoompont wordt hervat. Dlbfstal. Gisteren vervoegde zich alhier op het politiebureau een man, die bij het café van den heer v. H. zijn rijwiel had neergezet. Toen hij daaruit kwam be merkte hij tot zijn schrik dat zijn rijwiel was verdwenen. De politie stelt een streng onderzoek in. Bij de gezusters de V. in de Sta tionstraat alhier hebben tot heden on bekend gebleven dieven ingebroken en het in de kast aanwezige geld medege nomen. Alhoewel een streng onderzoek wordt ingesteld is het de politie nog niet mo gen gelukken de(n) dader(s) op te sporen. Een bloemensHlon. 't Is met genoegen dat wij melding maken, dat onze gemeente eene fijne inrichting rijker is geworden. De firma L. van Bladel Zonen heeft aan hare bloemmisterij eene in alle opzichten goed ingerichte bloemensalon in de Groote straat, nabij het Postkantoor, verbonden. De mooie bloemwerken en bloemen mandjes op prachtige, kundige wijze ge- etaleerd, doen het oog van den voorbij ganger, die niet kan nalaten eens een kijkje te nemen, aangenaam aan. Wij wenschen der firma L. van Bladel en Zonen het beste succes. Bestrijding der Tuberculose. Gisterenavond had op »Musis Sacrum* de door het departement Langstraat van 't Nut van 't Algemeen georganiseerde en in ons blad aangekondigde lezing plaats van Dokter Alma uit Heusden, over het onderwerp »Bestrijding der tuberculose.* De zaal was zeer druk bezet. Ds- Fetter, president van de afdeeling open de ten omstreeks half negen de bijeen komst, sprak zijne blijdschap uit over de zeer drukke opkomst ook op dezen avond, een vergelijking makende met den avond in het begin der week, het Armenconcert. Hij deelde mede dat de heer J. Bern. Timmermans, correspon dent van 't centr. genootschap tot bestrij ding der tuberculose door ongesteld heid verhinderd was tegenwoordig te zijn. Hij sprak de hoop uit dat deze avond, waarop een punt van zoo groot volksbelang werd behandeld, van veel nut zou zijn, en stelde verder den spre ker voor. Dr. Alma daarna 't woord nemende, zntte in een helder, doch niet zeer hel- der-klinkend betoog, uiteen wat tuber culose is, hoe ze zich aandient en wal er ter bestrijding kan worden gedaan, gaf een overzicht van wat in vroegere tijden omtrent deze ziekte bekend was, om met kracht op te komen tegen 'l misbruik van alcohol, want met de toe name van 't alcoholvcrbruik, gaat de toename der tuberculose hand aan hand. In Nederland sterven jaarlijks 9000 slachtoffers aan tering of elk uur 1. In geheel Europa 1 millioen per jaar. Met kracht kwam spreker op tegen de ingewortelde begrippen van sdirecte erfelijkheid* en ten tweede van »onge- neeseliikheid* der ziekte. Wel heeft het kind van tuberculeuse ouders grooter kans om door hen besmet te worden, en is gewoonlijk zwak, maar er is geen tuber culose mogelijk zonder baccillen, daarom moet de verspreiding daarvan tegenge gaan worden. Daarna geeft spreker de middelen aan om den strijd te voeren, door frissche lucht, goede voeding, lichte, ruime woning, goede reiniging, zuiver water, gekookte melk, enz., en ook de middelen ter genezing der ziekte in sanatoria en tehuis. Vooral wijst spreker op den eisch van groote matig heid, want in den strijd tegen tubercu lose staat het alcohol-vraagstuk boven aan. Al ondervindt men direct geen schadelijke gevolgen, op ouderen leeftijd krijgt men door veelvuldig alcohol ge bruik allerhande kwalen. De toename van vergunningen sleept toename van krankzinnigen na zich, zedelijk verval erfelijke drinkers enz. Spreker wijst nog op besliste moge lijkheid om tering te genezen, vooral in het begin, vertelt een en ander over de sanatoria, consultatiebureaux enz. vooral over de noodzakelijkheid van volks- sonatoria. Na de pauze worden ons verschillende lichtbeelden vertoond en toegelicht betrekking hebbende op dit vraagstuk, de baccillen, hare ontwikkeling, tering achtige menschen, sanatoria enz. Aan 't slot dankte Ds. Fetter den spreker namens allen, voor zijne inter- ressante cn leerrijke rede. Tramongevallen. Donderdagavond ontstond er tusschen Loonopzand en Kaatsheuvel een defect aan de machine van de tram. Eene andere locomotief moest van Drunen komen, zoodat de tram van 8 uur, eerst om half elf in de richting Drunen vertrok. Vanmorgen werd aan den hoek een hooikar door de tram aangereden. Het eenige gevolg was dat het paard viel, en er eenige stremming in het ver keer kwam, dat slechts kort duurde. Noord. Br- Christ. Boerenbond. Afdeeling Drunen. In de algemeene vergadering, 14 Jan. j.l- gehouden werd door den Heer H. G. Clerkx, Secretaris, het volgende ver slag uitgebracht van den toestand en de verrichtingen van de afdeeling, over het jaar 1907. Geachte Vergadering Toen ik dezer dagen een oogenblik zat na te denken over onzen Boeren bond, om een passend begin te vinden voor dit verslag, rees voor mijn zielen oog een prachtige boom omhoog. Zijn dikke stam stond muurvast in den grond, zijne breede takken strekten zich als zoovele krachtige armen over onze ge meente uit, terwijl zijn majestieuze kroon rijk beladen was met de heer lijkste vruchten. Ziedaar, zoo dacht ik, het beeld van onzen Boerenbond 1 Die dikke stam is de eigenlijk gezegde Boerenbond, die zich voor goed in den boerenstand alhier geworteld heeft; onder de 117 afdee- lingen van den N. C. B. neemt onze afdeeling, wat het ledental aangaat de 10e plaats in. De breede takken, welke zich over onze gemeente uitstrekken, zijn de onder aldeelingen van den Bondde Meijerij- sche- of zoogenaamde kalverenbond, de onderlinge Brandassurantie, de Leenbank, de onderlinge Paardenverzekering, het magazijn voor voederartikelen en de Zuivelbond. De heerlijke vruchten, waar mede de kroon zoo overvloedig beladen was, zijn de groote, niet te overschatten voordeelen, welke deze instellingen op- leveien. Schenk mij een oogenblik uwe aanlacht, dan zal ik U een kort verslag doen van den toestand en de werking van al deze instellingen. Bij het begin van het afgeloopen jaar bedroeg bet ledental van den Boe renbond 245, op het einde van het jaar was het gestegen tot 265, eene ver meerdering dus van 20 leden. inkomsten en uit en in de toekomst De belde aftredende bestuursleden C. van Rooij en H G Clerkx werden in de algemeene vergadering van den 29 Januari herkozen, zoodat het Bestuur geenc verandciing onderging. Er werden drie Bestuurs doch slechts ééne algemeene vergadering gehouden, n. m. 1dc verplichte algemeene verga-, dering op 29 Januari. De toestand van de kas was, zooals uit de rekening blijkt, niet zeer roos kleurig er was op het einde van het jaar een nadeelig saldo van f4.90. Daar in het afgeloopen jaar geen buitenge wone uitgaven gedaan zijn, blijkt, dat de inkomsten niet meer voldoende zijn om de uitgaven te dekken. Deze toestand mag natuurlijk niet bestendigd worden. Daarom heeft het Bestuur besloten, U te laten kiezen uit twee voorstellen, ten doel hebbende het evenwicht tusschen gaven te herstellen te bewaren. Het eerste voorstel is, om de jaar- lijksche contributie met 5 ets. te ver- hoogen het tweede om de leden vrij te laten in het nemen van het weekblad en dan de contributie zoodanig vast te stellen, dat de leden, die het weekblad ontvangen, fl. en zij, die het niet ont vangen. slechts f0.60 verschuldigd zijn. In afwachting van uwe beslissing is den uitgever van het blad aangeschreven, de toezending der weekblaadjes tot nader order te staken. Zooals U uit de voorlezing der no tulen gebleken is, had het Bestuur in zijne eerste vergadering van het vorige jaar eene kleine wijziging gebracht, in de heffing der contributie, hierop neer komende, dat in gezinnen, waar meer dere personen lid van den Bond zijn, door één lid f 0,75door de overige 10,50 als contributie betaald moet wor den. Tevens staat in dezelfde notulen vermeld, dat de vergadering op voorstel van het Bestuur eene geldelijke beloo ning van f 25 heeft toegestaan voor de Commissie, die met het beheer van het magazijn belast is. Als gevolg van het drukke gebruik dat van het magazijn gemaakt wordt, heeft het Bestuur het billijk geoordeeld de belooning van den magazijn-meester te verhoogen met V2 van de gelden welke hij bij iedere gelegenheid boven de f 50 als verkoopsprijs ontvangt. De vergadering zal ongetwijfeld dit besluit van het Bestuur toejuichen, zij, die van het magazijn een geregeld gebruik maken, weten bij ondervinding, dat de taak van den magazijn meester verre van gemakkelijk is, en dat de tegen woordige titularis deze taak tot aller tevredenheid vervuld. Nog is door het Bestuur besloten in afwijking van een vroeger genomen besluit, om in den loop van het jaar geen nieuwe leden tot den Bond toe te laten dan alleen die personen, welke te voren om eene of andere reden, te beoordeelen door het Bestuur, niet als lid konden toetreden. Verder is nog in de Bestuursverga dering eene drukke bespreking gehouden over het beramen van maatregelen om in deze gemeente een beter gehalte van stieren te verkrijgen. Hoewel verschil lende middelen werden aan de hand gedaan, kon men tot geen eenstemmig heid komen, zoodat de bespreking niet leidde tot een bepaald voorstel. Van de instellingen, die eene ender afdeeling van onzen Bond vormen, ont ving ik de volgende mededeelingen en opgaven Door bemiddeling van den Meijerij- schen Boerenbond werden in den loop van 1907 naar Rotterdam verzonden 37 kalveren, die aldaar verkocht werden voorde som van f2325 d. i. gemiddeld bijna f 63 per stuk. Voor de export slagerij werden naar Eindhoven geëx pedieerd 10 kalveren, die f427 opbrach ten, d. i. gemiddeld per stuk bijna f 43. Bij de onderlinge Brandassurantie was op 31 December aan gebouwen en inboedels verzekerd voor een bedrag van f256.H0, terwijl van 16 October 1906 tot 30 September 1907 aan premiën opgebracht werd een bedrag van f 660,81.». Hoewel alle inkomsten en uitgaven nog niet geboekt konden worden, wees het Kasboek van onze Leenbank reeds eene ontvangst aan van f 158,820,51,5 waar onder begrepen is een bedrag van f58 202,12,5 zijnde het saldo van het vorige jaar. Deze ontvangst bedroeg aan Ingelegde spaargelden f 107.335,23'. Terug ontv. voorschotten 12,109, Teruggave in loopenderek.36 870,31 Interesten, provisie, enz. 2,505,97 f 158.820,51s Het saldo der uitgaven steeg tot f 153 927,94, waaronder is begrepen een bedrag van f53.458,44, zijnde het saldo van het vorige jaar. De uitgaven bedroegen aan Teruggegeven spaargelden f 47.558.74 Voorschotten 56.834,46 Loopende rekeningen 47.909,59 Intresten en verdere uitgaven 1.595,15 Totaal 153.927,94 Het aantal uitgegeven spaarboekjes bedroeg 113, het aantal voorschotboek jes 87. Het reservefonds of de wjnst bedroeg moeiten en tot en met het jaar 1906 de som van gebracht. I 991.66, de winst over 1907 kon nog niet opgegeven worden Het ledental was langzaam stijgende en in 1907 toegenomen met 2, zoodat het op het einde van het jaar 110 bedroeg. De onderlinge Paarden-verzekering telde op 31 December 1907, 108 leden zijnde 7 meer dan bij het begin van dat jaar. Ingeschreven waren 118 paar den, verzekerd echter maar 108 tot eene waarde van f 21.560. Aan schadevergoeding is uitbetaald voor 3 sterfgevallen de som van f450, terwijl het reservefonds met inbegrip van de nog verschuldigde inleggelden f765,54 bedroeg. zorgen hebben tot stan Totaal 62,860 Ko. voederartikel, voor f 5948,60' Op 31 December was nog aanwezig: Tot. 17,600 hulpmeststoffen f 468,90 Uit dit overzicht blijkt, dat de boeren een druk gebruik maken van kracht voeder, inzonderheid van erwten en lijnmeel, minder echter van kunstmest stoffen. Ook de ftnanciëele toestand van het magazijn geeft reden tot tevredenheid. De bezittingen bedroegen op het einde van het jaar Te goed op het spaarboekje f 812,26 Waarde der aanw voederart. 1090,24 In kas, 71,07 Totaal 1973,57 De schulden bedroegen In loopende rek. met de spaarb. f 121 5,66 Onbetaalde voederartikelen 708- Totaal f 1923,66 Er was alzoo een batig slot van f 49,91 Het boekjaar van den Zuivelbond loopt van 28 November 1906 tot 4 Januari 1908. In dien tijd is aan de fabriek ontvangen: 2.007 597 Ko melk waarvan werd verkocht 900 K. zoodat er verwerkt werd 2.006.697 K. die 73039® K. boter opleverde. Volgens mijne berekening werd alzoo 1 K. boter verkregen uit pi. m. 27s K. melk. Ontvangen werd voor de boter f 91018, d. i. gemiddeld ruim f 1.24' per K. en voor de karnemelk beurde men nog f 3.274. Aan de leden werd in het geheel uitbetaald f84,359,86 of per 100 K. melk f4.20. Aan exploitatie is uitgegeven een bedrag van f 1246,60. De Directeur die mij deze opgaven verstrekte, -teekende hierbij aan, dat deze exploitatie kosten, moeten aangemerkt worden als delging van schuld. Het zou mij en wellicht ook velen uwer aangenaam geweest zijn, wanneer hij deze zaak wat nader had toegelicht. De bedoeling zal wellicht deze zijn Had men voor de exploitatie geld opgenomen, dan zou men genoemde som hebben kunnen gebruiken om de bestaande schuld te delgen. Tevens zou het mij aangenaam geweest zijn indien de Directeur mij wat meer medegedeeld had over den financiëelen toestand van de fabriek. Waarschijnlijk echter is hij daartoe niet in staat geweestvolgens zijn schrijven toch kon hij nog geen volledig verslag inzenden, daar hij van verschillende posten de rekeningen nog niet in zijn bezit had Uit de gegevens die ik hier heb kunnen mededeelen, blijkt echter voldoende, dat de fabriek goede zaken maakt, en dit verheugd mij ten zeerste. Even als eene recht geaarde moeder met vreugde en wel gevallen den groei en den bloei van haar kind gadeslaat, zoo ook heb ik steeds met belangstelling den vooruit gang gevolgd, van de stoomzuivelfabriek welker oprichting zooveel voeten in de aarde heeft gehad. Aan het einde van mijn verslag ge komen, gevoel ik mij gedrongen, nog een woord van oprechte hulde te brengen aan allen, die een werkzaam aandee1 gehad hebben in den vooruitgang van den Boerenbond met al zijne onderaf- deelingen, terwijl ik met eerbiedigen blik naar boven staar, om Hem te danken, die Zijn Alziend Oog laat gaan over al het geschapene, en Hem te smeeken ook in de toekomst Zijn Zegen te schenken aah alles, vrat wij hier met BAARDWIJK. Woensdag j.l. h»d uil. op het Nieuwe Kanaal een sch*»t»cnwedstrij plaats, die te voren in Waalwijk Baard* en Bi «oiien bekend gr maakt. Zeer velai waren, door hel «choone weder uitgelokt hiervan kotnou profiteeren zoo dat hei ei enorm druk w:i». Dm avond» werden bi den heer Mulders ook weer onder zeer groott be.Liigjiitiling de prijzen »-n volgende win- naars uitgereikt le prijs 0. Siegenthaaler Waalwijk. 2e prijs C. Slants Baardwijk. 00 prijs schoourijden P. v. Dalen Waalwijk 4e prijs dnmosprij» Mej. Ron ie Waalwijk. Alles liep uitstekend van stvprl zoodat heeren ondernemers alle lot toekomt Dezer dagen had bij den heer C. Pullens het jaarlijksch tecrfêest plaats der leden van St. Ambrosius. Des mor gens waren allen tegenwoordig in de H. Mis voor de overledene leden en des morgens 11 uur kwam men op de leest- zaal bijeen waarop de dag zeer gezel lig en in beste harmonie werd doorge bracht. Een heerlijk maal waarvan ze in 't Vosje alle eer hebben en dat dan ook alle eer werd bewezen verhoogde nog de echt feestelijke stemming. Hier werd dan ook door een der leden na mens allen dank gebracht. Tot laat in den avond bleef men nog genoegelijk bijeen en keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. DUTSEN. De fanfare Wilhelmina' zal op Maandag 20 Januari a. s. in de zaal van den Heer J. H. Kamp haar tweede winterconcert geven. De populaire bekroonde humorist C M. de Bont uit Dongen zal zijn gewaardeerde medewerking verleenen. Succps zij HWilhelmina* toegewenscht.. VRIJ li.-CA PP EL 18 Jan. Dinsdag avond had alhier vanwege de vereeniging «rOra et labora" in 't gebouw der Geref. Kerk, voor een talrijk publiek de lezing plaats van don heer A. Thielen. Over het onderwerp Het geloof aan eeu onsterfelijk eeuwig leven, de kracht van ons aarlsche leven. Na de lezing had eene koite ge dachtewisseling plaats, tusschen enkele toehoorders en spreker. De heer C. G. Oerleman behaalde het diploma tier vooroefening. CAPELLE. In onze gemeente hadden zich Donderdag 1.1. te 's-Hertogenbozch drie loialingeu Van der Hoeven, Molegraaf en de Wit aan het onderzoek voor Militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid onderworpen. Met gunstig gevolg werd door hen het examen afgelegd, zoodat aan hen diploma's konden worden uitge reikt. De lotelingen behaalden hiermee het voordeel, dut zij le keuze van garnizoen bezitten en 2e in aanmerking komen voor de korte oefeningen 4 maanden. Wij kunnen den lotelingon voor de lichting voor 1908 mededeelen, d*t vau deze lichting, die uit 29 lotelingen be stond, daarvan 10, waarvan 7 tot de lange en 3 tot de korte oefeningen bchooren, zullen worden ingelijfd. De beur M. Bosser», benoemd tot ouderling der Ncd. Herv. kerk op den Loonschen dijk eu de Heer J. Smits, be noemd tot diaken san dezelfde, kerk, heb— brn hunne benoeming als zoodanig zich laten welgevallen. Het verkeer met het Land van Heus den en Alten» is aan 't Veer alhier in zooverre hersteld, dat met een roeiboot wordt overgezet. RAAMSDONK(I)orp) 17 Jan. De Heeren N. Dol* en J. Heere legden dezer dageu met succes het examen af in de voorbe - reidende militaiie oefeningen. Beiden onze welgemeende wenschen. De #Vereeniging tot verbetering van het paardenras in de Langstraat en omstre ken" heeft luren heugvt Diamant* gistereu voor f 3000 verkocht aan cone zusterver- eeniging te Eskwerd (Groningen). Levering Maandag a. 8. C. de Geus kreeg op den scheeps timmerwerf der heeren D. P. van Suilikom en Zonen aan 't Veer bij het klinken een vonk van een gloeiend boutje in 't liuker- eog De G. wordt behandeld door dr. Q. en kan zijr. werk niet verrichten. Algemeene Vergadering der Laud- bonwvereeniging Ruauisdonk(Dorp) op 18 •Fan. des avonds 6 uur bij de dames Gez. Floris. DOEL: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Uitslag monsteronderzoek. 4. Verhooging bestelde partijen lijnkoek. 5. Bestelling hulpansistoffcii 6. Rondvraag en «luiieu. Uit deze gemeente moeten voor ue lichting 1908 werden iugelijtd n. voor de volledige oefeningen 13, b. voor de korte oefeningeu 6 lotelingen. RAAMSDONKSVEER 17 Ja... Gisteren morgen werden in het café van den heer A P. de Reijer de p.is opgerichte graant beurs geopend. Verkocht werd een partijtje tarwe h t 8 den ILL aan den heer Mar lens alhier en een partij boonen a I 8.40 v»n den heer Projst uit den Berg aan deu heer P. Lankhuizen in het Dorp. Er w» veel vraag naar haver, doch weinig aanvoer Aan het gezellig ijsvermaak op de

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9