(Nummer 10. Zondag 2 Februari 1908. 31®. Jaargang. i Toesewiid aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. Rechtszaak v, d. Pluijm-Heijmans A IT00N T E L E N, Frankrijk. Fngeland L)uit «rilland. BUI TEM AND. België. Ruslaiul. SKÜ5 T ,glg_x' .ilW.' i—usmt >~^-^»T^SBföB»aaïZ»X^ö5SSE^^^'^i(?«jSJSL^T £i-:-'iEKaf5tSlï5raZE» Dit Blad verse' Ijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franro per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden eni., franco te zenden aan den Uitgever. U I T G E V E Fw WAALWIJK Telefoonnummer 38. Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ÏE DUSSEN. Donderdag diende voor de rechtbauk te 's-Bosch de zaak tegen Leonardus van der Pluijm, beklaagd van smaad schrift tegen den veldwachter van Dus- sen-Polder, Heijmans. Deze klacht be trof het ingezonden stuk, voorgekomen in ons nummer van 27 October 1907, onder pseudoniem «Een ooggetuige*, ingezonden door L. v. d. Pluijm te Dussen. Duidelijkheidshalve laten we het hier nog eens volgen Dussen-Polder, 24. Oct. 1907. «Op 21 Oct. 11. was het de eerste «jaardag van het afschuwelijke feit, dat, «ook om zijn gevolgen, zoo verderfelijk «is geworden. Het feit is het volgende >'t Was Zondag 21 Oct. 1906. De «vergadering der H. Familie was circa «zes uur namiddag geëindigd, en de «mannen zochten eene gelegenheid van «uitspanning. J. Leemans gaat naar het «koffiehuis van P. v. d. Pluijm. Daar «bevond zich ook M. Heijmans nachtwacht «politieman, die zich daar uren achtereen «onledig hield met het slurpen uit halve «glaasjes, die toch naar 't getuige fis der «kasteleines voor volle moesten betaald «worden. Leemans verlaat dit koffiehuis «circa acht uur. M. Heijmans volgt, (niet «meegelokt) en haalt, met de armen «zwaaiend en strompelend, Leemans in, «stoot hem al eens tegen 't lijf, kraamt «allerlei onzin uit, scheldt en raast met «de onmisbare G er bij en niet het «minst tegen den pastoor Beiden zijn «gekomen bij het koffiehuis van L v. d. «Pluijm, dat zich, op circa drie minuten «afstand van 't eerst genoemde, vlak «tegenover de R. K. Kerk en Pastorie, «bevindt. Leemans gaat bij L. v. d. Pluijm «binnen- Heijmans neemt zijn draai naar «de Pastorie. Daar staat hij morrend aan «de poort. een bezoek bij den ZEw. «Heer pastoor was hem evenwel te machtig «hij neemt zijn draai en gaat ook bij L. >v. d. Pluijm binnen. Daar zal en moet «hij Leemans en L. v. d. Pluijm alleen «spreken. Op herhaald woest aandringen «gaan zij met hun driéën in een vertrek, «door eenporte-brisée van de gelagkamer «gescheiden. Daar begint Heijmans weer «te schelden en te woeden, neemt een «stoel en dreigt Leemans daarmee te slaan «en vliegt daarmee op v. d. Pluijm aan, «die hij bloedende wonden toebrengt. De «beide volwassen zoons van v. d. Pluijm «ontietten hun vader, pakken den onver- «laat bij den kraag en smijten hem met «gang de deur uit op straat ende «deur op slot. Heijmans wil door een «andere deur nog eens binnendringen, «doch de gebroeders v. d. Pluijm grijpen «hem andermaal en drijven hem den «wert af. «Heijmans gaat naar zijn huis, dat maar «een steenworp verder ligt, komt terug, «maar nu.... gewapend met revolver. «Tham raast hij als een bezetene, durft «alles,... zal schieten, dat de rook uit de «keel komt.... vloekt, scheldt en lastert >-- alweer niet het minst tegen den Pastoor «die kapot moet blameert op de ge- «meenste wijze de dochter van v. d. Pluijm, «maakt den openbaren weg gedurende «geruimen tijd onveilig, want alles moest «kapot I Boven dit woest getier uit klinkt >de schrille stem zijner vrouw, nu eens «roerend smeekend mee naar huis te gaan, «dan weer dreigend vermanend geen «ongeluk te begaan, immerdoor hullend «en klagend, doch zij vermag niets op hem. «Daar hooren we den laatsten kreet wel- «ken hij uitstietik ga mij bedanken 1 «De politieman verwijdert zich in de rich- «ting van Dussen enalles is rustig. «Ziedaar het feit 1 Èn nu de gevolgen 1 «Heijmans politieman af en achter slot «en grendel 1 Zoo denkt gc lezer, omdat «ge normale hersenen hebt en normaal «kunt denken 1 Maar wacht even. »'s Maandags circa half tien verschijnt «de Burgemeester, 't hoofd der politie, «wiens persoonlijke overkomst was ge- «vraagd, gaat hel huis van Heijmans «binnen en rijdt al heel spoedig in het «mandje naar Dussen terug zonder iemand «aan te spreken. Circa tien uur verschijnt «de rijkspolitie, 't Onderzoek^) der zaak(?) «begint. Ook bij den ZEw- Heer Pasto n? «Weineen, die is niet beleedigd I Circa «twaalf uur is ook de rijkspolitie verdwenen «Enkele dagen later let wel lezer, want «het onmogelijke is hier mogelijk is «Heijmans onschuldig als een pas geboren «kind en de gebroeders v. d. Pluijm zijn «de eenige misdadigers, want deze en «ook zij alleen ontvangen een dagvaarding «om voor den rechter te verschijnen, «aangeklaagd, ja waarvan van dieren- mishandeling wellicht? Door de afwik- keling van die ellendige geschiedenis zijn »alle goedgezinde burgers van den Polder »'t spoor totaal bijster. «Wat hier is afgespeeld Ik wil er «zelfs niet naar gissen- Alleen nog een «paar feiten: Bezoeken worden afgelegd «bij getuigen De Burgemeester komt «persoonlijk een der getuigen per rijtuig «afhalen, toen deze voor de rechtbank «moet verschijnen een andere getuige «had voor de uitnoodiging, hem per «veldwachter gezonden, om ook in ZEA's «rijtuig plaats te nemen, beleefd bedankt- «Toen die afgehaalde getuige voor 't «Gerechtshof werd geciteerd, was zij ziek- «De maag was overladen. Nu ja een «Poldersche maag kan niet alles verteren daar verstaat men zich in Dussen «beter op. «Zeer terecht waarschuwt de Z.Ew. «Heer Pastoor zijn volk tegen drankmis- «bruik, als aanleiding gevend tot allerlei «misdaden, waaronder meineed, eerroof, «onrechtvaardigheid enz enz. Doch ge- «noeg. Middelerwijl is en blijft Heijmans «de eenige politieman in den Polder, «leeft ten koste van de belastingbetalende «burgers, waakt voor hunne persoon- «lijke veiligheid (sic) totdat.... «Maar zijn verschijnen als politieman «is en zal immer blijven een walg en «een bespotting van alle recht. «De kruik gaat zoolang te water, «totdat zij barst «EEN OOGGETUIGE.* Deze zaak diende nu Donderdag voor de rechtbank te 's-Bosch en tal van getuigen a décharge waren opgeroepen, wij noemen o. a. de zeereerw. heer Pastoor van Dooren, het hoofd der school de heer A Broeders, de leden van den raad de heeren v. d. Pluijm en Leemans en meer andere personen, die in een of ander deel getuigen waren van de feiten in bovenstaand stuk voornoemd De beklaagde door de rechtbank on dervraagd bekende de stukken geschre ven te hebben en ze geheel voor zijn verantwoording te nemen, om geheel in zijn eer hersteld te worden, zijnen goe den naam te herkrijgen en om het pu bliek op de hoogte brengen van de juiste toedracht der zaak. De redacteur van dit blad verklaarde het stuk v. d. Pluijm ter plaatsing te hebben ontvangen. Getuige Heijmans was op surveillance, was in de herberg van v. d. Pluijm gekomen, had daar zekeren van Gerwen buitengezet, niets gedronken enz., alles zoo kalm mogelijk. Verschillende getuigen kwamen daarna mededeelen, dat zij met Heijmans aan een tafeltje gezeten hadden, dat een van hen een rondje en de andere twee ieder twee rondjes gegeven hadden en dat Heijmans telkens medegedaan had, waarop een der rechters opmerkte, dat dit reeds vijf borrels waren, behalve die hij reeds te voren op had. De veld wachter ontkende steeds. Nog kwamen andere verklaren dat hij zeer luidruchtig was en waggelende naar 't buffet ging. Ook getuige van der Pluijm ver klaarde omstandig het optreden van den veldwachter en het rondjes-nemen enz Het raadslid Leemans gaf een om standig verhaal van 't geen gebeurd was, eerst in de herberg van een anderen v. d. Pluijm, waar Heijmans weer een paar borrels dronk (andere getuigen verklaarden, dat hij er na 't uitzetten van den persoon hierboven genoemd nog verschillende had genomen) toen de straat opging en in waggelenden gang, in beschonken toestand voor hem heen zwaaide, vloekte en raasde en schold op pastoor en dezen getuige e. a. Toen ging getuige met zekeren van Dinther naar de herberg van beklaagde, die over de pastorie ligt en draaide veldwachter Heijmans naai de pastorie, om daar op grofste manier, met schandwoorden te schimpen en te schelden. De pastoor en het hoofd der school die bij dezen was, hebben dit ten duidelijkste aange hoord en gaven van de gebezigde woordjes eenige herhalingen, in ons blad niet goed na te vertellen. Ook riep onze rustbewaarder onder weg dat hij ze G. v. d. allemaal een blauwe erwt door d'r donder zou jagen, volgens meerdere getuigen. Toen is Heijmans naar de herberg van beklaagde gegaan en eischte daar Leemans en v. d- Pluijm afzonderlijk te spreken zij zijn in een andere kamer gegaan en toen werd beklaagde door Heijmans die woest en opgewonden was met een stoel gedreigd en een verwon ding in den hals toegebracht onder de woorden ik zal je kapot maken welke verwonding ook door den pastoor en het hoofd der school is geconstateerd. Na dat- feit is de veldwachter door de zoons van den mishandelde op straat gegooid, waarvoor deze beiden door de rechtbank te 's-Bosch werden veroor deeld. Ook kwam nog een getuige voor, die de juiste toedracht der zaak kende, maar die kort na 't voorgevallene bij den burgemeester en secretaris van Dussen op zijn woord moest beloven nooit met iemand over deze zaak te spreken. Nu onder eede moest hij natuurlijk alles juist verklaren en gaf een omstandig verhaal juist zooals hierboven. Nog vertelde deze getuige dat een paar maanden geleden, de veld wachter hem gezegd had, dat hij wel zou zorgen dat de ruzie tusschen den burgemeester en pastoor van Dooren nooit in orde kwam. Veldwachter Heijmans ontkent alles, al zijn er 5 a 6 getuigen die onder eede verklaringen afleggen, waarvoor hij meermalen eene ernstige terechtwijzing der rechtbank ontvangt. De heer Broeders gaf een duidelijk verslag van hetgeen hij dien avond ge hoord had, vooral de scheldpartij aan 't adres van den zeereerw heer Pastoor en verder geraas en getier. Ook had deze getuige zoo juist met den pastoor wandelende in den gang van het Paleis van Justitie gehoord, dat Heijmans tot Spiegels (de veldwachter van Dussen(kom) zeide «ze houwen me hier*, misschien kon ook dit nog van nut zijn. De Zeereerw. Pastoor gaf ook een om- strndig verhaal, vertelde daarbij hoe door dezen man, den veldwachter Heijmans, ongeluk en tweedracht over zijne pa rochie en de beste der families, vooral beklaagde, zijn gebrachtde zoons ver oordeeld voor dit feit, een oneer voor die menschen niet te overkomen; dat wordt hen verweten, de toestand voor die menschen is er ondragelijk, onhoud baar, die worden daar Russisch behan deld, de toestand wordt er ondragelijk gemaakt voor beklaagde en familie, voor mij, Leemans, e. ui. a. door hetgeen toen is gebeurd door den veldwachter, gesteund door de autoriteiten van Dussen. Geheel de rechtszaal was onder den indruk, wat met het pleidooi van den advocaat toenam. Maar ook werden nog eenige getuigen gehoord, o. a. een jonge dame, die den geheelen avond bediend had en niets meer wist, niet of Heijmans een borrel had gedronken, of h j mis schien wat druk was flater wist ze dat weer wel) hoewel ze alles had meege maakt verder kwam vrouw van Spiegels, die in weerwil van vroegere verklaringen nu ook niets meer wist, vroeger meende zij aan de taal en 't kloppen van Heij mans wel iets gemerkt had, nu wist zij er niets van wat Heijmans gesproken had tegen haar man, hoewel ze in dezelfde kamer lag, wat een der heeren rechters aanleiding gaf beiden getuigen duidelijk te verstaan te geven, dat ze voorzichtig moesten zijn en de geheele waarheid zeggen, juist zooals ze die kenden en niet wat anderen haar voor gehouden hadden te verklaren- Ook vertelde getuige Leemans op de vraag van den advocaat, dat de burge meester een vorige maal een der ge tuigen a décharge voor zijn veldwachter, met zijn rijtuig naar den Bosch liet af halen. Dit is zoowat 't voornaamste uit het getuigenverhoor- Het O. M. vroeg in zijn requisitoir uitstel van dé zaak om van beide zijden nieuwe getuigen op te roepen- De rechtbank in raadkamer gegaan achtte daarvoor geen termen aanwezig. Toen werd door het O. M. ontslag van rechtsvervolging voor den beklaagde geëischt. De advocaat van beklaagde mr Kolf schoten hield daarna een krachtig en kranig pleidooi. Na een pakkende in leiding waarin hij beschreef het onbe vredigde rechtsgevoel in Dussen (Hank) waar een der eerste en beste families was gebracht tot een der slechtste, en leste door een vonnis van de rechtbank en 't Hof; 't eerste omdat te weinig getuigen dezerzijds waren opgeroepen en 't tweede dat zich daarmede ver- eenigde speciaal omdat het buitengooien wat hard was geschied. Adres op adres is ingediend, geen gehoor, daarom neemt het rechtsgevoel zijn laatste toevlucht tot het eenige middelde publieke opinie door de pers. De juistheid der in het stuk aangehaalde feiten is duidelijk aangetoond laster of smaa 'schrift kan dus hier niet aanwezig zijn. Dan komt hij op beklaagde, een veld wachter, die wij mogen het gerustelijk aannemen 5, 7, 9 borrels drinkt in de uit oefening van zijn dienst, rustige burgers beleedigt, bedreigt aanrandt. Vrij mogen we zeggen dat in 't algemeen belang daarvoor mag worden gewaar schuwd. Wetende welk een omslag het met zich medebrengt dit thans te doen, re serveer ik me, zoo gaat pleiter verder, 't recht om later als 't proces verbaal is opgemaakt en de stukken ter beschikking zijn, een klacht wegens meineed in te dienen tegen Heijmans. En wanneer vrijspraak zal volgen voor beklaagde, dan mogen we verwachten, dat ook de burgerlijke superieuren zullen weten te handelen zooals in zulk geval noodig is, om ook hunnerzijds het rechts gevoel te bevredigen. Verder hield pleiter zich aan het O. M. Dat bleef er dus over van een klacht ingediend wegens smaadschrift. De beklaagde, zijne familie, in eere hersteld, volkomen 1 De aanklager Heijmans, van aanklager als 't ware tot beklaagde verlaagd, en tot beklaagde voor wien de gevolgen mogelijk nog slechter kunnen zijn. In ieder geval is hij met de autoriteiten uit Dussen in deze zaak betrokken zeer zeker in min gunstig daglicht gekomen dit willen wij hier openlijk constateeren, nu wij den beklaagde mede aan dat eerherstel willen helpen, waarnaar hij en velen, niet de minsten in Dussen(Hank) reeds meer dan een jaar haken. redevoering van den hertog van Brabant in 1853. Hij achtte het een gelukkig teeken en een waarborg voor het Rijk, dat de hoogstgeplaatsten in den lande ijveren voor de toekomst van België. met weer naar Combes gaat door voren te komen. Bij het aanvaarden van het president schap der democratische linkerzijde en de radicaal-socialische fractie in de Fransche Kamer hield de heer Combes een rede, waarin hij zijn hoorders op wekte tot medewerking aan den weder opbouw van het bloc, onder uitsluiting echter van de geunifieerde sociaal-de mocraten. Hij wees op het hooge belang van aaneensluiting, nu over drie maan den gemeenteraadsverkiezingen moeten plaats hebben en binnen een jaar de verkiezingen voor den Senaat. Éénheid, en dan hij, Combes, de leider der ééne partij 1 Gister heeft koning Eduard het En- gelsche parlement geopend Naar aan leiding van het bezoek van den Duit- schen keizer wordt van de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de beide landen gewaagd. De Russisch-Engelsche konventie over Perzië wordt gememoreerd en het verdrag tusschen Engeland, Duitschland en Frankrijk om Noorwegen onschendbaar te verklaren. Met betrekking tot de Haagsche vredesconferentie wordt medegedeeld dat de Engelsche regeering overweegt, om de voornaamste maritieme mogend heden bijeen te roepen ten einde de besluiten omtrent het prijsgerecht uit te voeren. De groote mogendheden kwamen overeen te trachten den toestand in Turkije te verbeteren. Onder de aangekondigde wetsont werpen is er een tot invoering van een soort van staatspensioneering, waarvan de bijzonderheden nog niet worden medegedeeld. Volgens de Deensche bladen ko men de koning en de koningin van Engeland den 8en Februari met groot gevolg het Deensche hof een bezoek brengen en blijven zij drie dagen. Daarna, melden zij verder, gaan zij naar Kristiania. De Mauretania is gisteren uit New York te Queenstown aangekomen, na een reis van 5 dagen 2 uur en 41 minuten, varende met een gemiddelde snelheid van 23 90 zeemijlen in het uur. Dit is voor een een oostwaartsche reis over den Atlantischen Oceaan de beste tijd die er nog gemaakt is. Graaf Zeppelin heeft in een te Berlijn gehouden voordracht een rekensommetje ten beste gegeven, waaruit zou volgen, dat een vaste luchtvaartdienst tusschen Berlijn en Kopenhagen winstgevend wezen zou. Kosten van het luchtschip, hetiioof. station te Berlijn en een landing-stï te Kopenhagen 1 millioen m i», 't jaar 100 reizen heen en 100 terug met gemiddeld 25 passagiers bij een -.cbt- van 50 mark - maakt "ü.COO Prins Albert heeft zijn maidenspeech over het wetsontwerp op zee* en bin nenvaart gehouden, welke redevoering een allergunstigsten indruk maakte op allen, die in den Senaat bijeen waren. De minister van justitie bracht den prins dank en herinnerde aan de eeiste mark Daaraf voor verzekering, afschrijf ïifskosten 15( mark, zijnde bedrijfskosten 150.0* mark 10 ent ving en rest 100.000 zuivere winst. En de reis zou worden ge aki irt^ de helft van den tijd. die men per trein en stoomboot noodig heeft. Graaf Zeppelin verklaarde voorts nog, dat zijn nieuwe stuurballon in dertig uren de reis naar Constantinopel kan maken, met medeneming van reizigers. De Weensche correspondent van de Petit Bleudie, hoewel een liefhebber van sensationeel nieuws, het toch meer malen bij het rechte eind heeft en uit ei Courant "i 1 prijs - -

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5