0TKRL1IRSNUDEII. GELDLEEHÏNG Notaris RANT Advertentiën. R K. Keukenmeid, Overleersnijder. Bijverdienste. INSCHRIJVING N. P. STAMBOEK. JAC. KLERX, Frankrijk. Duitsuhland. Rusland. BINNEN LA ad f9000. verkoopen Gevraagd te Waalwijk tegen Mei in een klein net gezin, eene liefst wat met het koken bekend. GEVRAAGD om direct in dienst te treden, een bekwaam loon naar bekwaamheid. Het BESTUUR der Afd. N.- Brab. van het N. P. ST. maakt bekend. dat op 15 Febr. a s., bij de premiekeuring te 's Bosch, ge legenheid zal bestaan die even tueel pas ingevoerde dekhengsten ter inschrijving in het N. P. Stamb aan te bieden. Ondergeteekende, voorwien zonder zijn goedvinden een can- didatenlijst is ingeleverd voor lid van den Gemeenteraad, maakt den kiezers van Baardwijk be kend, dat hij in geen geval als lid var. den Gemeenteraad in aanmerking wenscht te komen en beslist zal blijven weigeren. 28 koopen 6 en 7-jarig eiken- en elzenschaarhout op de Meerdij k en in de Putsteeg. Eenige koópen Snoeisel aan de Raven, en Den afbraak van een gedeelte der gasfabriek, bestaande in pan nen, hout en steenen, in diveise koopen. Te beginnen aan den Meerdijk, Oosteinde Sprang reinigen, kwam een officier een hunner naar het Waaggebouw ontbieden, waar de koningin en de infant zich bevcnden. Beiden waren op dat oogenblik nog on kundig van het feit, dat koning Carlos en de kroonprins dood waren. De in fant Manuel was trouwens, zooals nu bleek, ook getroffenaan de kaak en aan een der armen, maar zijn kwetsuren bleken niet levensgevaarlijk te zijn. Ter wijl de ontboden geneesheer nog de wonden van infant Manuel aan het ver binden was, kwam de koningin-moeder. Maria Pia, naar het arsenaal gereden. De ontmoeting tusschen de beide vors tinnen en den jeugdigen prins, den eenigen nog levenden telg uit het ko ningshuis, was hartverscheurend. Op den hoek van de straat, waar de moordaanslag gebeurde, stond een groep jonge mannen, blijkbaar over onver schillige zaken te praten. Bij de nade ring van het koninklijk rijtuig haalden zij onder hun capes karabijnen te voor schijn en brandden tegelijk los Volgens bericht van den minister van buiten- landsche zaken waren de moordenaars ten getale van zes. Allen waren met karabijnen en revolvers gewapend. De helft van de moordenaars schijnt dan kans gezien te hebben te ontkomen vermoedelijk hebben zij zich dan ook wel meer achteraf gehouden dan de anderen. Want dat staat vast, dat de twee, die zich te veel bloot gegeven hebben, hun schrikdaad niet lang heb ben overleefd. De politie, die nog trachtte de anderen te pakken te krijgen, en in de vervolging nog op hen heeft geschoten, rekende er nog een in, maar deze schijnt in de ge vangenis zich aan een aardsche gerech tigheid onttrokken te hebben. De ande ren moeten een Spanjaard en een Franschman zijn, zegt een bericht. Na den aanslag. Behalve de koningin-moeder, Maria Pia, en de hertog van Oporto, broeder des konings, kwamen achtereenvolgens alle ministers en alle tot hethofbehoo- lende personen naar het hulpziekenhuis, waar de lijken van den koning en de 1 kroonprins lagen. Om zeven uur keer den koningin Amalia en de infant Manuel, hertog van Breja, n:.ar het pa leis terug. Om negen uur werden de lijken der slachtoffers In gesloten landauers naar het koninklijk paleis van Necessitades overgebracht, geëscorteerd door de ste delijke ruiterij. Koningin Amalia bracht den nacht door gezeten tusschen de doodsbedden van haar echtgenoot en haar zoon. haar rechterhand rustend op het gelaat van DonpCarlos, de linkerhand op het hoofd van den kroonprins, dat zij bij den aan slag nog getracht heeft met haar lichaam tegen de verraderlijke kogels te dekken. Men ïegt, dat de laatste woorden des konings zijn gemalin gegolden hebben. De politieke toestand. Heel onwaarschijnlijk is het dan ook waarlijk niet, dat de aanslag in scène gezet is met geen ander doel dan het vorstenhuis met één slag tc vernietigen, de revolutie uit te roepen en een repu bliek in te stellen. Zooals we boven ai gezegd hebben, zal de aanslag het zaad zijn, dat op den door al het politiek geharrewar der laatste maanden bereiden bodem, is op geschoten. Al vele jaren was de regeering in Portugal om beurten in handen geweest van twee partijen, de regeneradores en de progressisten. Dez« twee partijen, in beginsel wel bedoeld als groepen van bepaalde staatkundige kleur, waren ontaard in groepen staatsmannen, die niet veel anders dan hun eigen belang zochten. De twee groote partijen gaven elkaar na eenigen tijd rïgeerens de teugels overzij legden zich er niet op toe als oppositie te waken tegen uit spattingen van de tijdelijk aan het bewind zijnde partij, maar zij hielpen elkaar wederkeerig in het handhaven van een toestand, die voor de particuliere kas van vrienden en magen der politici zeer voordeelig, maar voor de landskas verderfelijk was. Verkiezingen loopen ln Portugal, waai tachtig percent der bevolking niet lezen of schrijven kan, als regel uit ten gunste van de partij, die aan het roer is. Deze ongelukkige politieke verhoudingen hebben groote ontevredenheid gewekt, ontevredenheid, die telkens werd gevoed door de on verantwoordelijk fraaie voorwaarden, die plachten te worden toegestaan aan de maatschappij, die het tabaksmonopolie pachtte. Zoo was er een krachtige re- publikeinsche partij ontstaan, die duur zame verbetering onmogelijk achtte zonder afschaffing der monarchie. De koning heeft in dezen politieken toestand, zoo verderfelijk voor het land en voor zijn huis, verbetering willen brengen door in 1906 de regeering op te dragen aan Franco, vroeger lid der regeneradores, maar sedert eenigen tijd staande buiten de twee groote monar chale partijen. De verkiezingen, die Franco in het laatst van dat jaar heeft laten houden voor de Cortes, vielen echter deze maal niet ten gunste van de regeering uit. Franco, die eerlijk heid in het bestuur des lands wild» brengen, heeft ook eenige eerlijkheid van betracht bij de verkiezingen. Hij kreeg in de Kamer te kampen tegen een felle oppositie van republikeinen, terwijl hij geen meerderheid vinden kon, die hem steunen wilde. Franco zette door, en maakte, waar hij kon, een eind aan de vele onwettige uitkeeringen en sinecures, die een behoorlijk financieel beleid on mogelijk maakten. Aanvankelijk scheen het, alsof door de belofte van Franco, dat op 5 April nieuwe verkiezingen voor de Cortes gouden gehouden worden, rust en kalmte terug zouden keeren. Maar het vuur smeulde onder de asch onverminderd voort. Telkens drongen, ondanks de rigoureuze censuur, die blijkbaar op berichten uit Lissabon geoefend werd, berichten tot de buitenwereld door van bommtn*'ondsle-, het ontdekken van wapenbergplaatsen, het gevangennemen van personen, die niets goeds in hun schild voerde n tegen de regeering of den persoon des konings, en zoo verder. De tijdingen uit het laatst der vorige week wekten al meer ongerustheid. Zeer terecht hoewel niet veel nieuws gevend wordt in een van de Reuter- berichten opgemerkt, dat de moorde naars moeten zijn omgekocht door po litieke drijvers4. Als uiting van een volkswil, of zelfs a'.s poging een hecr- schende volksontevredenheid om te zetten in een revolutie, kan de moord moeielijk worden beschouwt. Door de kracht, die de dictatuur ontwikkelde tegenover de verkwistende bureaucratie en de wijze, waarop de aldus bespaarde gelden werden aangewend ten bate van onderwijzers, lagere staats-ambtenaren en officieren, scheen voor maanden reeds het gevaar voor een revolutie ge weken. De koning. Carlos I, koning van Portugal, thans als slachtoffer der moordenaars geval len, werd den 28 September 1863 te Lissabon geboren als eerste zoon van koning Luiz 1 en van koningin Maria Pia, 19 October 1889 volgde hij zijn vader op. Zijn moeder was de dochter van .koning Victor Emmanuel van Italië. Drie jaar voor zijn troonsbestijging, op 22 Mei 1886, was hij in het huwelijk getreden met Maria Amalia, prinses van Orleans-Bourbon, dochter van den graat van Parijs. De koning was een verdienstelijk pastel-schilder en aquarellist en had met een docr hem geteekend pastel in het Pnrijsche Salon van 1900 een welverdiend succes, hetwelk hem de zilveren medaille verschafte. Ook was Don Carlos een ijverig sportman en een schermer van verdienste, terwijl hij ten slotte met een schoone tenorstem begiftigd was. Koning Luir. had zelf de artistieke opvoeding van zijn zoon geleid en accompagneerde hem vaak op de vio loncel. Als kind gaf Don Carlos van een vaak heftig karakter blijk. Op zeke ren dag had hij .voor de aardigheid* een kleine brug vernield, welke zijn broeder, de infant Alfonso, in den tuin van het paleis had gebouwd. Alfonso gaf zijn ouderen broeder op hardhandige wijze te verstaan, dat hij van dergelijke aar digheden niet gediend was, waarop de beide knapen handgemeen werden en elkander geducht toetakelden. Kort daarop waren de beide broeders we-Ier de beste vrienden. Spaarzaam was Don Carlos nu be paald niethij hield van een pracht- lievend leven. Het hof was buitenge woon schitterend. In Lissabon alleen waren drie paleizen het geliefkoosd verblijf des konings was het Necessi- tadepaleis, dat met buitengewone luxe was ingericht; vooral de tuinen kenden hun wedergade niet. De kroonprins ende nieuwe koning. De oudste zoon des konings, die mede gedood is, kroonprins Luiz werd ?1 Maart 1887 te Lissabon geboren. In het afge- loopen jaar hebben er berichten door de pers gegaan, dat vader en zoon het over de in politiek gevolgde handelwijze lang niet altijd eens waren, en zelfs ver luidde, dat de reis, welke kroonprins Luiz naar de Portugeesche koloniën in Afrika ondernam, een onderneming was. hem door zijn vader bij wijze van straf opgelegd. Bij ontstentenis van een parlement, zal de Kamer der Pairs bijeenkomen om den jongen vorst in te huldigen. Koning Manuel II heeft het ministerie-Franco in zijn functies bevestigd. Men roemt alge meen het sympathieke karakter van den jongen man. Met een verband om het hoofd en den arm in een draagband staat hij de grootwaardigheidsbekleeders in het paleis te woord. De tweede zoon des konings, infant Manuel werd 15 November 1889 te Lis sabon geboren Onder regentschap van koningin Amalia is de jongeling thans tot koning van Portugal en der Algar- ven verheven. De minister-presir'ent Franco vaardigde een proclamatie uit, waarin van den laaghartigen aanslag mededeeling werd gedaan en de verhef fing tot den troon van infant Manuel, eenig erfgenaam des konings, werd aan gekondigd. De grootwaardigheidsbeklee ders en de generaals hebben een eed trouw aan den jongen koning ge zworen. Koningin Amalia. Het is nog niet zoo lang geleden, dat ook op koningin Amalia, die thans nog het leven van haar zoon heeft trachten te redden, mede een aanslag is gepleegd. Het was 15 Juli van het vorige jaar, toen koningin Amalia, in gezelschap van den infant Manuel, per automobiel van Cintra naar Lissabon reed, dat de wagen met steenen werd geworpen. Eén steen kwetste de koningin licht aan den onder arm. Met groote tegenwoordigheid van geest liet de koningin de auto stoppen, maar de daders vluchtten, voor zij ge arresteerd konden worden. De koningin is een Frangaise van geboorte, een Bour- bonsche prinses, zuster van den hertog van Orléans. Geboren 28 September 1865, is zij thans 42 jaar oud en wordt nog altijd als een schoonheid geroemd. Zij is door haar goedhartigheid en lief dadigheidszin in alle kringen zeer gezien. Nog grooter zal die aanhankelijkheid worden, nu bij alle andere gevoelens zich dat voegt van een diep medelijden met de zwaarbeproefde vrouw en moeder, die in edele zelfverloochening haar han den beschermd uitstrekte over haar oudste l ind, toen het doodend lood hem trof. En misschien zal die groote liefde van haar volk haar schragen bij de moeilijke taak, die haar nu wacht. Zij zal haar jongsten zoon, infant Ma nuel. die thans 19 jaren oud is, tot leids vrouw moeten zijn op den weg, die in landen als Portugal zoo dikwijls voert tot een wreed en bloedig einde. Be w ij zen van deelneming. Alle gekroonde hoofden hebben tele grammen van deelneming gezonden aan de diepbeproefde koningin van Portugal en aan den jongen koning. Ook alle re geeringen hebben aan de Portugeesche regeering telegrammen van deelneming gezonden. Uit Engeland wordt gemeld dat de koning en de koningin hun bezoek aan Denemarken en Noorwegen hebben ver schoven wegens het treurspel van Lissa bon. Het hof neemt voor een maand de rouw aan. Ook aan het Duitsche, Oostenrijksche, Noorsche, Zweedsche, Belgische hof, enz wordt de rouw aangenomen. Op last van Z.H. den Paus zal Donder dag een plechtige lijkdienst plaats hebben in de Sixtijnsche kapel. De pers van alle landen drukt zonder onderscheid haar afschuw uit voor de vreeselijke misdaad. Vele bladen zijn van oordeel dat deze dubbele koningsmoord zeker zal keeren tegen de partij die ze pleegde. Allen brengen hulde aan de heldhaf tige houding van koningin Amalia, wier eerste beweging was zich te plaatsen tusschen de moordende kogels en haar kinderen. De begrafenis. Koningin Amalia én de koningin moeder zijn voortdurend aan het doods bed van de gevallenen. De kamer, waar in zij zijn neergelegd, is in een chapelle ardente herschapen. De lijken zijn ge balsemd. Hovelingen en gfficieren van het militaire huis des konings waken er bij De koning is gekleed als generaal- opperbevelhebberde prins draagt de uniform van kapitein der lanciers. De kisten hebben een kristallen deksel. Zaterdag heeft de begrafenis plaats. De prins van Wales wordt genoemd onder degenen, die de begrafenis zullen bijwonen Ock prins Carlos van Bour bon en de hertog van Aosta, terwijl voorts verschillende regimenten, waarvan de koning kolonel was, deputaties zullen zenden. Het moet nu vaststaan dat de moor den van Lissabon beraamd waren door Portugeesche revolutionairen, die den monarchalen regeeringsvorm af wilden schaffen. De Heraldo de M'drid heeft telegram men, volgens welke de stad Lissabon er gewoon uitziet en er volslagen rust heerscht. De koffiehuizen moeten alleen tien uur sluiten, 's Nachts worden om patrouilles uitgezonden. Het paleis is door een drom van soldaten omringd Het land hoopt, dat met de benoe ming van admiraal Ferreira do Amaral tot minister-president de spanning zal ophouden en de gemoederen tot rust zullen komen. De altvaart van kardiuaai Richard is een der grootsche betooging van eerbied geweest, zoodat Frangois Veuillot het een openbaring noemt van een nieuw concordaat, een band tusschen Frankrijk en de Kerk die niet op perkament maar in de harten der Franschen is geschreven. Honderden menschen waren tegenwoor dig. Het was volgens de beschrijving in der. Univers een schitterende stoet. Het blad geeft eenige namen - de prefect der Seine, de prefect van Politie, de her tog van Orleans, generaals, de abbé's Gayraud en Lemire graaf Boni de Cas- tellane, Piou enz. enz. In d» notre Dame waren aanwezig vijf kardinalen, tien aarstsbisschoppen en vijf en dertig bisschoppen. Kardinaal Richard was volgens het getuigenis van allen die hem hebben ge kend, bovenal een vadei, die zijn geloo- vigen als kinderen lief heeft gehad. Decorrespondent van een buitenlaadsch blad doet weer eenige mededingen om trent de versterkingen, die de haven van Emden moeten verdedigen, en die tege lijkertijd een steunpunt kunnen vormen voor een in de Noordzee opereerende Duitsche vloot. Het bericht komt wel ongelegen, im mers op een tijd, dat bekend wordt, dat op initiatief van Duitschland onderhande lingen gevoerd zijn tusschen Duitschland en Engeland, later ook met Nederland en Frankrijk, en vermoedelijk ook Denemar ken, over de handhaving van den status quo, den bestaanden toestand, om de Noordzee, onderhandelingen, waarbij Nederland, dat door velen altijd als een welkome buit wordt beschouwd, hetzij voor Duitschland of voor Engeland, ze ker zou gebaat zijn. Voorloopig heeft men zich in Den Haag over die onderhande lingen nog niet willen uitlaten, zoodat, al gaan zij in de goede richting, er zeker nog geen aanleiding is om, als de bui tenlandsche bladen, v*n een voldongen feit te spreken. Maar nu het bericht van de verster kingen bij Emden. Daar is voornamelijk bij betrokken het eiland Borkum, het eerste der Waddeneilanden, dat men ge woonlijk op de kaarten van ons land zien kan. De geheele Eemsmonding zouden de daar aangebrachte versterkingen be- heerschen. Volgens een bericht uit Berlijn heeft keizer Wilhelm in 1907 400 herten, 800 reebokken, 150 wilde zwijnen, 3000 pa trijzen, 100 fazanten, 3000 snippen, 500 wilde eendvogels en 500 hazen geschoten. Het wild werd in verschillende Duit sche plaatsen ter markt gebracht en droeg als reclame het opschrifteigenhandig door Z. M. den keizer geschoten. Volgens de laatste statistische op gave, telde Berlijn - zonder de voorsteden en ook het garnizoen niet medegcrekend op 31 December 1.1.2-088.973 inwoners. In het dorp Podhrezie, provincie Kazan, had Zaterdag een ernstige bot sing plaats tusschen boeren en soldaten. Tien boeren werden gedood, terwijl er velen gewond werden, ook militairen Het hoofd van het district werd mede doodelijk gekwetst. I Tweede Kamer. De Voorzitter herdacht heden bij den aanvang der zitting der Tweede Kamer in een staande aangehoorde toespraak met afschuw den aanslag, die met zoo'n nood lottig gevolg tegen em vorstenhuis van bevriende natie beraamd en uitgevoerd is. Hij stelde voor den minister van buiten landscbe z<keri uit te. noodigen, zijn tos- schenkomst te willen verleenen om de ge voelens van veront waardiging van de Tweede Kamer aan de Portugeesche regeering ken baar te maken. Minister van Tets, verzekerende, dat de Nederlandsche regeering volkomen die ge voelens deelt, verklaarde aan deze uitnoo- diging gevolg te zullen geve^ Mentawel-eilaadea. De co respondent van ae N.R. Ct. te Batavia seint Bij een poging oin Noord Pagei (Menti- wei-eilanden) tot gehoorzaamheid te dwingen werd de luitenant Van Seveuter door een pijlschot gewond. De aieuwe stuiver! De nieuwe stuiver voldoet niet Thans worden proereu genomeD aan 's Rijks Munt om, ter ouderscheiding van ons kwartje, nikkelen stuivers met gastjes te slaan. Er zijn er reeds gemaakt met zoakantige en driehoekige gaatjes. Er zijn echter twe» bezwaren aan verbondenhet overblijvende muutoppervlak wordt te klein oor de gravure, en het slaan van veelhoe- kige gaatjes geeft technische moeilijkheden. Bij liet aanbrengen van een g*»tje zou het muntsiuk dus grooter moeten worden Proeven wordm nu genomen voor een nikkelen munt, grooter dan een kwartje mi kLiuer an onze halvr guld n. Harmonie en Fusfare. In Juli zal te Sclleveningeu een interna tionale w< dstrijd -oor Harmonie- en Fanfare- veieenigingen plaat» hebben. Da wedstrijd zal bestaan uit 4 afdeelin- g ri, ul.Internationale afdeeling, waarbij 3 prijzen worden uitgeloofd, groote zilveren I uwerkrans en f 1000, groote zilveren uie- d ,ill« en f 500 en zilveren medaille met I 250. Afdeeliu^ Uitmuntendheid 4 prijzen, riberen lauwerkrans en t 400, verguld zil- v. ren medaille en f 200, zilveren medaille m f 100, zilveren medaille en f 50. Eerste afdeeling 3 prijzen, verguld zilveren medaille en f 125, zilveren medaille en f 60, bronzen medaille en f 30. Tweede afdeeling 3 prijzen, verguld zilveren medaille en f 60, zilvereD med ril li en f 30, bronzen medaille enfl5. Alle afdeeliiige.n worden opengesteld voor Harmonie- en Fanfare-vereenigir.gen, behalve de internationale afdeeling, waaraan alleen Harmonie. - vereenigingen zullen kunnen deelnemen. Voo- dezen wedstrijd heeft z:ch reeds een eere-comité gevormd, waarin tal van invloedrijke personen zitting nemen. Commissaris van politie. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofd commissaris vsn politie te Rotterdam, de kapitein der artillelerie Ph. M. Roest vsn Limburg. ■u i»'i s—w-yo Waar zegt de Uitgever. GE8R. KANTERS, Breda.. Een oud bestaande en overal bekende Firma in WIJNEN, gevestigd in de hoofd plaats van Overijssel, zoekt, een ACTIFF AGENT, tegen genot van 15°/o provisie. Br fr. leUers M. N. M Alg. Adv. Bur. N1JGH VAN D1TMAR, Rotterdam. Het Bestuur, B. SNOEK, Almkerk, Voorz. A. BAX Gz., Zevenb. Hoek, Secr. BAARDWIJK. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN WAAI/WIJK maken bekend, dat de inschrijving wordt opengesteld van het res'aut van de door Heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurde GELDLEENING, vasfge- ■teld bij raadsbesluit van 18 Juni 1907. De rente bedraagt 4% T!in hpt nominaal bedrag, terwijl inschrijvingen beneden deu koers van 98% niet worden aangenomen. De inschrijvingsbiljetten moeten voor of op 15 Februari a s. voormiddags II uur bij den Burgemeesier zijn ingekomen. De storting moet g-.schieden ten kantore van deu gemeente-ontvanger vóór of op 14 Maart 1908. Kassiers en commissionnairs in eff eten genieten van de door hunne tüisohenkoinst aangenomen in scbrijvingen teu honderd. Het leening>plan is gratis ter Secret aria verkrijgbaar. Waalwyk 25 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders, TH. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. te Wa-lwijk, zal voor ^de GEMEENTE WAALWUK,. op Woensdag 12 Februari 1908, 's voormiddags 10 uur precies publiek Betaling mits borgstelling 1 October 1908. Inlichtingen geeft JACOBUS VAN 1)ER VELDEN, Waalwijk, Putsteeg.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2