Derde Blad. provinciaal Nieuws. Gemeenteraadsveigadeiing, N,immer 12. Zo»jbZ 9 Fehrjmj t*&8. 3 lo Jaargang. we WAALWIJKg Februari 1908. Jozef in Dot hun De vereeniging >Ora etLabora4 moest verleden Zondag honderden menschen te leur stellen. Om zei uur zou de opvoering »Jozet in Dothan* beginnen, om vijf uur was de zaal reeds stampvol. >Ora et Labora* besloot dan Zondag a.s. 9 Febr. nog eene uitvoering te geven Helaas door familie-omstandigheden kan een der spelers van een der hoofdrollen onmogelijk, en gaat deze uitvoering morgen niet door. Nu zullen de jongelui, op verzoek van een groot aantal teleurgestelden, na Paschen eenige avonden het heerlijke Bijbelschetreurspel nogmaals op »Musis« spelen. Dan zijn ook de kostumes wederom verfrischt en de kleine feilen, die zulke opvoering van zelf aankleven, nog meer weggenomen. Verleden Zondag was de tooneelclub van Eindhoven komen luisteren, wijl ook deze dit, 's Vondel's treurspel in studie nam. Waalwijk» Belang. De algemeene jaarvergadering der vereeniging »Waalwijks Belang*, zal plaats hebben op Maandag 17 Februari des avonds ten 8Vs uur 'n de achterzaal van het hotel Verwiel. Besloten is zich in een gemotiveerd adres te wenden tot den gemeenteraad zake de Loint. Dit adres, waarvan den inhoud hier nog niet kunnen meedeeFn om de zaak niet vooruit te loopen, wordt dezer dagen ingediend. T A.V E.N U Naar wij uit goede bron vernemen zal onze bovengenoemde Operetten- Vereeniging, volgens ouder gewoonte, met Vastenavond-Zondag weder een groote uitvoering geven op Musis Sacrum. Het programma zal enkel nieuwe ope- retten bevatten. De hoofdschotel zal bestaan uit de operette »Couradin Kreutzer* of >de Beul en zijn knecht*. Dit werk, dat uitmunt zoo door prach tige muziek als actievolle tooneelen, loont alleen de moeite aan de bijwoning verbonden. Andere operetten eveneens dankbaar, melodieus geschreven, die van bescheidener omvang zijn Gemeen teraadszitting van Wouweldam, de Ko ning van Kotzambi, de GedropenStudent. Ware Musis dien avond maar dubbel zoo groot, want ook thans weder zal de ruimte te klein blijken om alle toe hoorders te kunnen bevatten. Woensdagavond j.l. waren de leden en asprirant-leden derWaalw.Gymn.Vereeni ging in een vriendschappelijke vergadering bijeen. Ditmaal werden werktuigen en handgereedschappen ongemoeid gelaten, want de gedachten waren en waarden daarvoor nog te veel bij de laatste uit voering- Het lichaam werd thans rust gegund men zou nu elkander doen ge nieten van hetgeen ieder op 't gebied van vocaal of instrumentaal tengehoore wenschte te brengen. Ook Thalia en Melpomene werden niet weinig geweld aangedaan. Zoo werd dan deze avond doorgebracht onder viool-en pianospel, geestige voor drachten en gezang. De bijeenkomst ge tuigde dat in genoemde vereeniging overvloed van krachten aanwezig zijn om een avond in vriendschap gezelligheid en vermaak te slijten. Uitvoering. Voor de velen, die een vorige maal op het Concert gegeven door de heeren Boom bas-bariton, van Ierland karakter komiek en L. v. Cromvoirt accompag- nateur, op de zaal bij den heer Josv. d. Werff geen plaats konden vinden en niet minder voor die 't concert bijwoonden zal het zeker aangenaam zijn te vernemen, dat genoemd drietal op Zondag 16 Fe bruari wederom aldaar eene uitvoering zal geven. Een blik in het programma, dat vele nieuwe en fraaie nummers be vat, is voldoende om elkeen te over tuigen, dat deze uitvoering, wat quanti- teit en qualiteit betreft, bij de vorige niet behoeft achter te staan, en er voor den strengeren musicus als voor liefhebbers komische scène weer volop te genieten zal zijn. Aanprijzigen kunnen hier wel achterwege blijven. Een volle zaal zal ook hier wel bewijzen, welk een goede klank de namen van genoemde executante in onze gemeente en omstreken hebben. BAARDWIJK. Bestuursvergadering der Vakvereeniging »St. Crispijn" op Zondag 9 Febr. ten 4% uur. Ledenvergadering des namiddags ten 5 uur op den bovenzaal van den Heer C. Pullens. Punten van behandeling: 1. Verslag der verg. van den Centralen Bond 2. Verslag der jaarvergadering. 3. Nadere toelichting omtrent fie in zendingen voor den aanstaanden wed strijd. Vrijdag a s. 14 Febr. zal bij den Heer J de Kort eene vergadering plaats hebben van den Noord-Brabantschen Christelijke Boerenbond. Afdeeling Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en Sprang des avonds ten 7 uur zal worden be handeld verslag over 1907 met rekening en verantwoording van ontvangsten en uitgaven. Idem der paardenverz. Idem Brandassurantie Betaling contributie. De leden worden in hun belang ten sterkste aangeraden deze zoo gewichtige ver gadering bij te wonen. *NIEUWKUIK. Van de 22 ingeschre venen voor de N. M lichting 1908, in deze gemeente zijn van den dienst vrij gesteld, wegens broederdienst 3, en wegens lichaamsgebreken 2 lotelingen, samen 5. Als een bewijs te meer van den geldelijken vooruitgang dezer gemeente, zij vermeld, dat de Raad heeft besloten f 2000 als overschot van den pas afge sloten dienst, te beleggen op het groot boek der N. S. Naar we vernemen, zal Woensdag a s. over acht dagen, in de zaal van den heer A. Merkx alhier door den heer Wintermans uit Eindhoven een voor dracht worden gehouden over het nut der oprichting eener stierenvereeniging in ons dorp. Dezer dagen heeft zekere Langen- berg een jongen van ongeveer 16 jaren ongemerkt het huis zijner pleegouders, die hem als bestedeling hadden opge nomen,verlaten. In weerwil van de ijverige navorschingen der politie heeft men nog niet kunnen nagaan waar hij zich bevindt. In de afgeloopen maand zijn in deze gemeente voor de militie inge schreven 8 lotelingen, een aanmerkelijk verschil met voorgaand jaar toen dit aantal 22 bedroeg. VLIJMEN. Gedurende de maand Jan. 1908 is aan het postkantoor te Vlijmen met bijbehoorende hulpkantoien ingelegd f 8802,97 en terugbetaald f 24388.50. Het laatst uitgegeven spaarboekje draagt bet nummer 2919: Gepasseerde:* Woensdag hebben de leden van Wilhelmina'' in het lokaal van den heer M. De Laat het eerste jaar feest hunner club gevierd. De heeren kegelaars en kaartspelers werdeH bij deze gelegenheid onthaald op worstenbroodjes en een lekker potje bier. Ook werd dezen avond bij de bestuursverkiezing het oude bestuur 'weer gekozen, dat zich deze herkiezing liet welgevallen en voor het vertrouwen der leden dank zegde. Het zoontje van de Wed. Van K had Donderdag bij het z. g. bokspringen het ongeluk te vallen en bezeerde zich daarbij zoo erg aan den arm, dat de hulp van den dokter moest worden in geroepen. Deze constateerde eene frac tuur aan den beneden arm. Eene waar schuwing voor de jeugd om bij het spelen niet te roekeloos te zijn. wootd van dank voor hunne bemoeiin gen in dezen niet onthouden woi den- RAAMSDONK, Dorp. 7 Febr. Verleden Woensdagavond trad voor een stampvolle zaal in het café van de Gez. Floris op de heer C. M. de Bont uit Dongen. Het groote programma van 10 nummers werd met succes afgewerkt, terwijl de heer De B. na elk nummer nog een pikante toegift schonk. Voor waar een uitgebreid reportoire van pak kende voordrachten, waarvan de eeu al beter beviel dan de andere. Allen waren voldaan en brachten telkens door luid applaus hulde aan hem, die zijn publiek door zijn humor zoo uitstekend ver maakte. Wie den heer De B engageert, zal daarvan zeker geen spijt hebben. Wij* hopen hem spoedig weer te zien 1 Heden nacht te ongeveer 12 uur trachtten een drietal mannen eerst door achterdeur en daarna door de voordeur het afgelegen huis van den heer P. van Raamsdonk binnen te dringen. De heer V. R. werd gelukkig wakker en schoot met zijn geweer op de inbrekers, die hiervoor respect hadden en overhaast de vlucht namen. Gisteravond had in het café van Gez. Floris van wege de landbouwver- eeniging iRaamsdonk dorp" een aanbe steding plaats, waarop werden aange nomen: 100 zakken van 100 KG. lijnmeel door De Roon te Waspik a f 10.70. 100 zakken van 100 KG. lijngruis door De Roon te Waspik a f 10.50. 145 zakken van 80 KG. erwten door P v. Doneren te Raamsdonksveer a f 7 62*. Aan het postkantoor Raamsdonk en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Febr. 1908 ingelegd f 12972.74* en terugbetaald f 14161,18 Laatste boek nummer 3913. VRIJH.-CAPPEL. Donderdagavond trad voor de vereeniging »Ora et Labora" in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Loonschen dijk op, Dr. Locher te Waspik. Een talrijk publiek vulde het kerkgebouw, dat met de grootste aan dacht den spreker volgde aan 't debat werd geen deel genomen Aan 't slot der lezing sprak Ds. Brummelkamp nog een enkel woord tot den spreker, waarna het publiek zeer voldaan huiswaarts keerde. Naar wij vernemen zal de Zang- vereeniging »Hallelujah" alhier, den 25 Maart weder een Uitvoering geven. CAPELLE. Op Zaterdag, den 15 Febr. a. s. des voormiddags te 11 uur zal de gelegenheid zijn opengesteld tot kosten- looze koepokinenting en herinenting voor ingezetenen, die zich daartoe in de open bare school in de Nieuwstraat aanmelden. Bijna nooit is de werkeloosheid in deze gemeente zoo groot geweest als thans Vele jongemannen zijn reeds naar Duitschland vertrokken, teneinde daar werk te zoeken. De berichten van daar uit zijn over 't geheel gunstig, wat voor velen wel een prikkel zal zijn ook in den vreemde hun geluk te gaan beproeven. De heer Faro, arbeider der Staats spoor aan het station Kaatsheuvel -Ca- pelle, wordt als zoodanig overgeplaatst naar Waalwijk—Besoijen. Velen zullen den ijverigen, steeds gedienstigen man ongaarne zien vertrekken. Door liefdadige dorpsgenooten is een som van ruim 200 gulden bijeen gebracht, teneinde de schoenmaker A. d. H. alhier, fe zien opgenomen in een sanatorium voor longlijders. Den heeren P. J. Kohier en W. Wachter mag een RAAMSDONKSVEER. Ongeval Ter wijl P. van Blerck op de papierfabriek een fralsmeter aan wilde zetten, spoot eene hoeveelheid kokend water op zijn beide voeten, waardoor hij deze zoodanig brandde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. DUSSEN, 7 Febr Maandag werd door Bestuurs-, werkende- en eereleden der fanfare Wilhelmina in den meest opge wekte geest, het jaarlijksch teerfeest gevierd. Tevens werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en had de verkiezing van bestuursleden plaats. Uit het door den secretaris uitgebracht verslag bleek er een batig saldo te zijn van ruim f 40. Hierna had de verkiezing van bestuursleden plaats. Met algemeene stemmen werd gekozen tot secretaris in plaats van den Heer A. Pols, de heer T. A. van der Pluijrn tot 2de directeur en commissaris der muziek in plaats van den heer Ant. van Honsewijk, de heer A. Pols tot 1ste commissaris van orde den heer Joh. Schoenmakers, aftr. en tot 2de commissaris van orde de heer Adr. Ansems, welke zich allen bereid verklaarden deze functies te aanvaarden. Tevens werd een woord van dank ge bracht aan den heer A. Pols, welke het afgeloopen jaar de functie van secretaris met de meeste nauwgezetheid vervulde. De ZEerw. Heer Pastoor, in wien Wilhelmina steeds haar krachtigsten steun vindt, wees er op dat de fanfare zich in 't afgeloopen jaar populair gemaakt had door de verschillende serenades welke zij gebracht had en door de treurige plicht welke zij vervuld had een over leden eerelid de laatste eer mede te bewijzen Spreker sprak tevens den wensch uit dat >Wilhelmina" op den ingeslagen weg zou blijven voortgaan. Hierna bleef men nog langen tijd ge zellig bijeen. Namens de Mariavereeniging zijn alhier in barbier- schotn- en klompen makerswinkels publicatién verspreid met passende zeer in 't oogvallende op schriften. Hulde aan den directeur der Maria vereeniging den WelEerw. Heer Kap Simonis die alles in 't werk stelt om het drankmisbruik zooveel mogelijk tegen te gaan Zooeven brak aan de Peerenboom een hevigen brand uit bij L. Kievits. Bijzonderheden ontbreken.Zooeven 'wordt ook een tweede perceel door het vuur aangetast. DKUNEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 5 Februari 1908, des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Huiten. Te ongeveer 6.15 uui opent de Voor zitter de vergadering aanwezig de hee ren van Son, WiUemse, van Halderen, van Speijk, van Dal, van der Geld en Brok. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering; deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE.' 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring begrooting dienst 1908 in ontvangst en uitgaven sluitende op een bedrag van f 1934.97'/s b. Idem, houdende goedkeuring af en overschrijving. c. Idem, houdende goedkeuring re kening. d. Procesverbaal van kasopneming. De boeken ^n registers waren in orde en het dien overeenkomstig bedrag, f923.08, was in kas. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Schrijven van den Ned. Onderwij zersbond. Dit schrijven wordt door een secre taris voorgelezen. Hieruit blijkt, dat de Ned. Bond van Onderwijzers er bij het gemeentebe stuur op aandringt, om aan de school de Wolfsnoek een leerkracht bij aan stellen. Het bestuur wijst er op dat zulks zondet bezwaar van de gemeen tekas kan geschieden. Wil men het onderwijs behartigen, zoo schrijven reque- stranten, dan moet eea leerkracht worden aangesteld. De Voorzitter. In April van het vo rig jaar heeft de raad een gelijkluidend adres behandeld, toen ingezonden door de R. K. .Onderwijzersbond. De raad heeft 'oen na een langdurige bespreking afwijzend op het adres beschikt. De heer van Dal Neemt het Rijk al de kosten op zich, zoo van de kosten van een schot enz. De Voorzitter. Dat is juist de quaes- tie waarom de raad een vorig jaar af wijzend heeft beschikt Wel geeft het Rijk vergoeding van salaris maar niet in de leermiddelen, vuur en licht, ver schot enz., dat komt allemaal voor re kening van de gemeente De heer van Speijk. He Rijk ver plicht het toch niet, dat er een schot moet worden aangebracht. De Voorzitter Neen, dat niet, maar ik zou toch zeggen dat het onmogelijk was om met tweeen tegelijk onderwijs te geven. Men brengt elkaar in de war. Wordt er een schot tusschen ge plaatst, dan loopt men gevaar dat de ruimte te klein zal worden en het hoofd der school zou dan het nog kort bij zijn woning bijgetrokken lokaal weder moe ten missen. De heer Brok. 't Is toch geen ver plichting dat wij een onderwijzer moeten aanstellen, is 't wel? De Voorzitter. Wel neen, er zijn nu 34 leerlingen en als er 40 zijn, dan eerst zijn wij verplicht. Maar dan kunnen wij weer leerlingen naar hier over brengen. De heer v. d. Geld. Wat zegt het hoofd der school ervan. De Voorzitter. Dat weet ik niet, maar ik kan niet gelooven dat hij bezevaar heeft dat het blijft zooals het nu is, want er zijn nog kinderen van Haarsteeg en Nieuwkuik op school, dat behoefde hij dan toch zeker niet toe te laten. Bo vendien, hij zou er weer een gedeelte van zijn woning door moeten missen. De heer Brok, Ik heb vernomen dat hij er niet erg voor is. De heer v. d. Geld. 't Is alleen den Bond maar die er opwerkt. Die ti acht natuurlijk zooveel mogelijk onderwijzers te plaatsen, De Voorzitter Hier zijn er3entoch roemt men het onderwijs van de school van den Wolfshoek. De heer van Speijk. Ja, maar zou hij dan nog niet beter leeren als er een onderwijzer bij is. De heer van Son. Wel krijgt hij meer jaren. De heer van Speijk Als er voor de- gemeente geen onkosten aan waren ver bonden zou ik er veel voorgevoelen De heer van Son. Hij geeft toch de gelijk onderwijs als hij nu mankeerend was, dan was 't nog iets anders, maar dat is ook niet het geval. De heer Willemse. Wel, vroeger was hij alleen voor heel Drunen en welk een geleerden heeft hij toch nog gebracht. Na eenige onderlinge discussie werd besloten afwijzend op het adres te be schikken. 3 Verzoek aanwijzing rooilijn in de Hooge Papesteeg en achterste dwerg. De Voorzitter. Nu dat men in de Hooge Papesteeg druk wil gaan bouwen moeten wij een rooilijn vaststellen. Burg en weth. stellen voor, dat 3 meter van de daar liggende sloot, wat gemeente eigendom is, moet worden gebouwd en verder daar aan de waterloop, waar 't 3Vi meter breed is, 2 meter. Dat zal wel geen bezwaar zijn. De heer van Halderen vraagt of de men schen die daar bouwen, verplicht zijn om, als zij de sloot dempen, buizen te leggen. De heer van Dal. Natuurlijk, er moet toch voor waterlossing worden gezorgd. Na onderlinge discussie wordt beslo ten de rooilijn als door Burg. en weth. voorgesteld, vast te stellen. De Voorzitter. Architect Meulkens uit Waalwijk heeft mij gevraagd om voor dieze achter de remise te mogen bou wen 't Huis komt daar tusschen de reeds twee sta inde in en" blijft 2 meter van de weg 1 De heer van Son. Dat kan daar heel goed zoo. 't Is dan nog breed genoeg. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. I De Voorzitter. Van Boelen van de Hei is ook een verzoek ingekomen om b te mogen bouwen, 3 meter van de weg zal wel voldoende zijn. De heer van Son. Ja, 't is niet op den Provincialen weg maar naar achter op den gemeenten-weg. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De Voorzi'ter.Dan nog is een verzoek- ingekomen van Vesters. Deze wil bouwen doch als hij zich hier aan de rooilijn moet houden dan kan hij achter, wat zijn werk winkel moet worden, geen licht hebben. Ilij verzoekt daarom de rooilijn te mogen overschrijden en op 2 meter af stand van de weg te mogen bouwen. Zulks kan zonder eenig bezwaar ge schieden. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Alsnu ontstaat eene discussie over hetdempenvan den sloot in de Papesteeg. Enkele leden willen dat de huiseige naars verplicht zijn de sloot te dempen en dan een rioleering te leggen alleen zoo ver als hun huis breed is. De heer van Dal daarentegen zou liever zien dat de eigenaars wat verder de verplichting op zich moesten nemen, daar anders dikwijls gaten open blijven liggen. De Voorzitter merkt op, dat zulks een verplichting wordt die men de men schen niet kan opleggen, 't is gemeen te grond en dat behoeft een particulier dus niet in orde te maken. Het eiken hakhout, dat daar staat zal vanzelf dan moeten worden opgeruimd. Kunnen de leden er zich mede ver eenigen omdat aan Burg. en wethouders over te laten, want regel is het toch dat men naar omstandigheden moet han delen. Besloten wordt aan Burg. en weth. deze bepalingen over te laten. 4 Benoeming stembureau 1908. Benoemd worden als leden de heeren van Son en van Halderen, als plaatsver vangende leden de heeren Brok en van der Geld en als derde lid de heer van Dal- 5 Verzekering veldwachters. De Voorzitter. In een der vorige vergaderingen hebben wij hierover reeds gesproken Ik heb nu andermaal een agent, een mijnheer Kerstens van het Gouvernement, bij mij gehad en die gaf mij de verzekering dat reeds de meesten gemeenten van Noord-Brabant hun po litie hadden verzekerd. De premie die moet worden betaald is f6.50 per per soon en per jaar. Bij ziekten verkregen door ongeval krijgen wij dan flper dag, terwijl bij blijvende «validiteit of bij overlijden f1000 wordt uitgekeerd. De gemeente Nieuwkuik heeft haar veldwachters zoo verzekerd en Vlijmen krijgt f 1.50 per dag uitgekeerd en f 1000 bij overlijden en blijvende invaliditeit waarvoor zij een premie van 9.20 be taald. De heer van Son- Dat is naai gelang weining. De Voorzitter. De gemeente Waspik krijgt bij overlijden en invaliditeit f 3000 uitbetaald. De premie die zij daarvan moet betalen is f 14.95, doch de uit- keering per dag weet ik niet. De heer van Dal Ik had liever dat ze gepensioneerd konden worden. Als ze ziek zijn dan gaat hun salaris toch door. De Voorzitter. De gemeente krijgt nu flper dag. Als een veldwachter ziek is kunnen wij voor dat bedrag een plaatsvervanger nemen. Komt een veld wachter eens te sterven of wordt hij invaliede dan kunnen wij voor dief 1000 eene levensverzekering koopen. De heer van Son. De gemeente kan toch over het geld beschikken niet waar. De Voorzitter. Zeker. In Mil daar is wel een collecte voor gedaan, doch daar moet de gemeente toch een aantal jaren nog iets opbrengen voor de weduwe voor een pensioen. Die man was in en door den dienst gestorven. De heer van Dal. 't Is de vraag maar, hoeveel zullen ze dan trekken. De Voorzitter. Dat kan vooraf niet worden gezegd, dat ligt natuurlijk aan den leeftijd. De heer v. d. Geld- Dat is dan iets van latere zorg ook. De Voorzitter. Je zou zoo'n vrouw ook ineens f 1000 kunnen geven, waar mede zij dan een zaak zou kunnen be ginnen, dat zijn dingen die je nu niet kan bepalen, nog niet bespreken. De heer van Son. Daar kan nu niet over worden geoordeeld. De heer van Dal. Als het Rijk de gemeente ambtenaren pensionneerde, en dat de gemeente daarin bijdroeg, had ik liever. De heer van Son. Van welke maat schappij gaat het uit. De Voorzitter. Van Fatum uit 's Hage. De heer van Son Ik zou maar bij het bedrag van Nieuwkuik blijven. De Voorzitter. Wij zijn wel zedelijk crplicht om onze veldwachters te ver- 1 a. m om i. r a I 'al t Zal niet veel uru-n dit de veldwachters een of been breken. Wel dat ze ziek DelcEo vanïet Zuiden. in W. 0. V. o

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5