Dienstbode. Gevraagd OPSNIJDERS. I Notaris Rant Notaris Canters imwKyiiiiEiD, Advertentiën. Serardus J. J. Wags makers Bijverdienste. Notaris DE VOCHT Notaris" DË~ VOCHT Notaris CANTERS 3 Mooie Boekeu WlTENLAND. Portugal. Duiteehland. Rusland» B1NNENLA K lein e A d verten tiën direkt, voor doorloopend vast werk aan de snijbank een of twee IGNAAT SUFRMON T verpachten publiek verkoopen publiek verkoopen verkoopen verkoopen Stoomschoenfabriek RAVENSTEIN. Voor 4 jaren (19091912). 4.01.30 H.A. Wei- en Bouwland in 6 perceelen (la, lb, 2, 3, 4 en 5.) Eene partij Opleggers, Palen, Slieten, Hop- en Boonstaken. Eene groote partij Timmerspar- ren, Opleggers, Heinsparren en Knuisten, benevens eenige koopen Brandhout en verder gerief. Voorts zwaar eiken Schaarhout, Takken en Snoeiling, zoomede: eene groote partij droge eiken j Musterd. Een Huis met erf, tuin ©n bouwland, gelegen aan de Straat te Drunen, kadaster Sectie E, nummers 590, 25 en 26, groot 36 aren 40 centiaren. voor f 1.-. Een Gulden I 3 Beste, mooie Boeken over wel sprekendheid met speechen, redevoeringen op allerlei gebied, behandelende de welspre kendheid in hst algemeen en meer in on derdeden, enz. Voor vermoffelt lijkt ons dit zeer wel mogelijk mits dezerzijds met tact en gematigheid wordt opgetreden en bij de linkerzijde niet de uitgesproken kwade wil bestaat, het ministerie bij en in alles tegen te werken. Ho begrafenis van den Koning en den Kroonprins. ZaterdagmorgenLissabon ontwaakt op het gelui der doodsklokken, die reeds van af het krieken van den dag van een hondertal kerktorens hebben geklept. Droevige klanken galmen uit de torens en hare echo's vermengen zich met den wind, die ijzig giert. Aan den hemel, eenige wolkjes maar ginds, over de Taag schijnen reeds de eerste zonnestralen, die een schoonen dag beloven. In de straten wordt het levendig. Men ziet naar ".iet Paleis Necessidades of de kerk van Sao Vincente Fora groepen menschen zich richten, die kransen dragen, waar lange linten afhangen. Een er van komt van den Czaar en in gouden letters leest men als opschrift»Aan Z'jne Koninklijke Hoogheid, Prius Lodewijk Philippe Nicolaas* op een ander driekleurig lint staat>Aan Zijne Majesteit Don Carlos I. Haakon en Maud,(Koning en Ko ningin van Noorwegen}. Onder klaroengeschal trekt een regi ment infantrie voorbij om plaats te nemen langs den weg, dien de lijkstoet weldra zal volgen. In de verte klinkt de wat sleperige tanfare van een regiment lan ders. Talrijke rijtuigen rijden in draf voorbij in de richting van het Paleis- Het uur van vertrek van den stoet nadertde politie handhaaft de orde in de straten, waarin de menigte is samengestroomd en op elkaar staat gedrongen. Koninginnen Maria Pia en Amelia liggen in de kapel biddend nedergeknield. Voor de toegangen van het paleis staan troepen en politie. De vreemde gezantschappen worden door den koning ontvangen. 't Is half elfde stoet begint zich op testellen. De geestelijkheid van de ko ninklijke kapel spreekt de gebruikelijke gebeden uit. Onder het zingen van de Psalmen worden de lijken van den Ko ning en den Kroonprins, gevolgd door Koning Manuel, gekleed in uniform van cadet van de marine en door de Konin ginnen Amelia en Maria Pia, uit de kapel, gedragen naar de trappen van het Paleis, waar de Koninklijke familie een laatste groet brengt aan het stoffelijk overschot van Koning en Kroonprins. Als de boogschutters in hun midden- eeuwsche uniformen de kist met het overschot van den jongen kroonprins op hun schouders beuren, strijdt de Koningin zichbaar tegen de aandoeningen, die dreigen haar te overmannen haar hoofd zinkt op de balustrade, zenuwachtig rukt zij aan den rouwsluier. De jonge koning legt zijn arm om haar halsmoeder en zoon breken in tranen uit. Inn!g medelijden heeft men met de arme Koninginweduwe, die haren echt genoot en haren zoon voor hare oogen als honden* zag neerschieten. Met een hartverscheurende gil heeft zij zich over het lichaam van haren zoon geworpen, front makende tegen de moordenaars. moedig en vertwijfelend, toenmet haar zakdoek poogde ze het bloed te stelpen, dat den Kroonprins uit de doo- delijke wonde over het gelaat stroomde. Arme moeder Ook heden, bij het overbrengen van de koninklijke dooden, was de Koningin hevig aangedaan, verscheidene malen gaf zij zich over aan hartstochtelijke huil-, buien, kussend het kille gezicht van haren echtgenoot woest onarmend het lijk van haren oudste, dat wijl het gelaat ge schonden is in een vlag was gewik keld. Als de leden van de Koninklijke familie zich in het Paleis hebben teruggetrokken, begeeft de stoet zich om half twaalf op zijn langen weg naar de kerk van Sao Vincente. Cavalerie gaat voorop dan vol gen een aantal gilden en vereenigingen uit alle deelen van Portugal, waarachter rechters in hunne ambtskleeding. Achter hen volgen de ministers en de vertegen woordigers van het Parlement. De antieke galakoetsen gaan de lijk wagens voorat. Ze zijn gereserveerd voor de hooge hof-dignitarissen en voor de leden der buitengewone gezantschap pen. In de zesde hebben plaats geno men de vier prinsen van koninklijken bloede, prinsen Eitel en Fernand, de hertog van Connaught en de graaf van Turijn. Dan gaat een ledige koets, uit eerbied voor de dooden, onmiddellijk de twee lijkwagens vooraf, die de lijken dragen van den vermoorden monarch en ziin zoon. Elke wagen is behangen met een groot zwart fluweelen kleed met goud bestikt en wordt getrokken door acht paarden met zwarte kleeden behangen, terwijl de lievelingspaarden van den Ko ning en den Prins achter de lijkwagens volgen. De straten zijn vol met menschen, velen in rouw, die eerbiediglijk het hoofd cntblooten als de stoet voorbij trekt. De bureaux van de ministers zijn ge sloten. Alle gordijnen zijn neergelaten. Alle magazijnen en winkels zijn ge sloten. De stoet trekt in alle orde en onder een indrukwekkend plechtige stilte over de Praca do Commercio, de plaats van den aanslag, waar nu een piket ca valerie is opgesteld, doch niemand tracht daar een plaats te veroveren. Dat is voor een deel te danken aan de bevelen der politie en voor een deel aan een angstig bijgeloof. Hadden er geen soldaten gestaan, er zou toch nie mand hebben plaats genomen. 'trls halt twee geworden, als de stoet de kerk van Sao Vincente bereikt. Aan den ingang bevindt zich de gees telijkheid, met den pas benoemden pa triarch van Lissabon aan het hoofd. De kisten worden uit de wagens genomen, in de nationale vlag gewikkeld en op de op het voorplein opgestelde stellage neergezet. Nu naderen de leden van de oude Confrérie van Barmhartigheid, welke in stelling uit de 13e eeuw dagteekent en die de armen doet begraven. Zij hebben het recht de eerste zegeningen te geven op de kisten en daarna de catafalk en het lijkkleed op te eischen, ten einde ze ten voordeele van hun liefdewerk te verkoopen. De kapelaan spreekt de gebruikelijke gebeden uit, terwijl de troepen zich op het plein verzamelen en de batterijen der artillerie schoten lossen, die door de Engelsche en Spaansche kruisers werden beantwoord. Het schouwspel is indrukwekkend. De hooge dignitarissen dragen nu de kisten op een tweede catafalk tusschen toortsen de kerk binnen. De kerk is geheel met draperiën van zwart en zilver, fluweel en goud behan gen. De catafalk is opgericht onder de koepel vóór het hoogaltaar. Massieve candelabres van koper omringen haar aan drie zijden en dragen drie meter lange waskaarsen. In de noorder en zuider transepten zijn tribunes opgericht voor het corps diplomatique en de of- ficieele wereld. Voor elk dezer tribu nes en voor het altaar staan hooge pi laren, behangen met kransen. De twee grootste kransen, die een omtrek heb ben van twee meter, zijn die van Keizer Wilhelm en president Roosevelt. Verder merkt men op kransen, aangeboden door de verschillende vorstenhuizen, door de familie van Orleans, door de Fransche, Engelsche, Amerikaansche, Spaansche, Italiaansche en andere koloniën te Lis sabon en Oporto die van 't leger, de marine enz Talrijke kransen, waaron der die van Koning Edward, zijn niet op tijd aangekomen om in de kerk te worden neergelegd De matrozen van de Engelsche oorlogsschepen Exmouth en Airogajit, die thans in de Taag lig gen, hebben ongeveer negenhonderd gulden bij elkaar gebracht om een prach- tigen krans te koopen, die door eene deputatie van de Exmouth op het graf van Don Carlos, die eere-admiraal der Engelsche vloot was, zal worden neer gelegd- Als de twee kisten op de catafalk zijn neergezet, de Koning ter rechter, de Kroonprins ter linkerzijde kan men door de glazen deksels de lijken zien gekleed in de uniform, die zij bij groote plech tigheden droegen. Een groot kruis van levende bloemen is tusschen de twee kisten geplaatst, zóó dat zijn beide ar men de twee slachtoffers van den gru- welijken aanslag schijnen te beschermen. Een zijner armen, bestaande uit vio lette bloemen, strekt zich over den vader uit, de andere, geheel van witte bloe men, bedekt het lijk van den zoon. De grootmeester der plechtigheden leidt de leden der buitengewone gezant schappen naar de voor hen gereserveer de tribuneeen andere tribune wordt bezet door de bisschoppen en de hooge geestelijkheid. In een der armen van het Latijnsche kruis, dat de kerk vormt, hebben de leden der legaties, in den anderen de leden van den Raad van State plaats genomen. Om vier uur begint de patriarch de godsdienstplechtigheid. Het koor zingt het >Dies irae< en het Libera nos, Domine*. Dertig minuten later is de plechtigheid geëindigd. De vreemde gezantschappen brengen een bezoek aan den Koning en de Koningin, zijne moe der. Slechts een onbelangrijk incident heeft zich bij deze plechtige begrafenis voor gedaan. Op den hoek van de Ribeira- Novamarkt en de Coos-Sodre-straat zakte een rijtuig in,* waarop een aantal toe schouwers waren geklommen. Verschei dene personen werden gewond, bijna allen licht- Zooals uit het bovenstaande blijkt, heeft koning Manuel de begrafenis van zijn vader niet bijgewoond. De minis ter van marine Senhor Auguste Castilho heeft aan de buitenlandsche verslagge vers yerklaard, dat dit volgens de Por- tugeesche gebruiken is, die niet toelaten, dat kinderen de begrafenis hunner ouders bijwonen. Volgens diezelfde gebruiken mogen de weduwen niet tegenwoordig zijn bij de begrafenis van hunne mannen en de weduwnaars niet bij de teraarde bestelling hunner vrouwen. Het 18.000 ton groote linieschip »Er- satz Bayern«, dat begin Maart in Wil helmshaven te water loopen zal, naar men zegt in tegenwoordigheid van den keizer (vóór zijn Middelandsche Zee: cis), de kei zerin, prinses Victoria, alsmede van prins He drik der Nederlanden en mogelijk ook van Koningin Wilhelmina, zal na de vol tooiing 22.270.000 mark hebben gekost Daarbij komen echter de kosten voor de kanonnen nog (13.500.000 mark) en die voor de torpedobewaping (990.000 mark). Maar het is dan ook een geheel nieuw type van schip. De Pruisische minister van openbare werken heeft bevolen, ten einde aan de nood der werkloozen tegemoet te komen zooveel mogelijk openbare bouwwerken te doen aanpakken. Vreemde werklieden worden uitgesloten. Naar aanleiding van het bericht om trent een voorgenomen moordaanslag op de familie van den czaar, vertelt men het volgende Een maand of zes geleden riep de officier der Kozakken, die voor de kamerdeur van den czaar de wacht had de wacht in het geweer. Doodsbleek, met angstige oogen vertelde de man, dat hij op het puDt had gestaan de kamer van den czaar binnen te dringen en dezen te vermoorden Hij was daartoe door een bende revolutionnairen aangewezen, op straffe des doods. Hij verzocht hem te arresteeren, waaraan natuurlijk gevolg werd gegeven. Maar als er nu eens een officier kwam die wel binnen durfde gaan Het leven van den vorst hangt onder deze omstan digheden aan een zijden draad. Federatie ran R. K. Handels- en Kantoorbedienden. Op initiatief van de vereeniging van R. K. Handels- en Kantoorbedienden te Deventer kwamen j.', Zondag te Nijmegen, afgevaardigden van v rschillende vereeni gingen van R. K. Handels- en Kantoor- beuienden uit Nederland, alsmedj eenige adhesiebetuigers bijeen, ten einde een landelijke organisatie voor R. K. Handels- en Kantoorbedienden op te richten. Vertegenwoordigd waren Amsterdam, Deventer, Zwolle, Tilburg, Arnhem, aal wijk, Roermond en Nijmegen, terwijl nog uit verschillende andere plaatsen beluigingen waren ingekomen van volle sympathie. De voorzitter der vereeniging te Deventer bij acclamatie tot ieider dezer vergadering aangewezen, verwelkomde de aanwezigen op hartelijke wijze. Hij constateerde met vreugde, dat de opkomst geheel aai de verwachtingen beantwoordde en waes op de groote belangstelling, welke alom in den lande wordt getoond voor een landelijke organisatie op katholieken grondslag. In beginsel werd met algemeene stemmen besloten tot oprichting eeuer federatie be staande uit vijf diocesane bonden in Ned;r- land. Verder werd besloten deu zetel van het federatieve bestuur te vestigen in de woonplaats van deu voorzitter en den se creta is, die door de bondsvergadering worden benoemdieder der vier overige diocesane vereenigingen kiest uit haar diocesaan bestuur een lid in het federatieve bestuur, terwijl nog een zevende lid in het federatieve bestuur door de boudsvergaderiug zal wordeu benoemd. Aangehouden werd het vaststellen der contributie, in verband met nadere regeling van bondskas, orgaan, ondersteuningsfondsen, enz. Ook zullen, zoodra de actie ver genoeg gevorderd is, Geestelijke Adviseurs worden aangevraagd. Aangenomen werd bet voorstel om hospitanten in de organisatie op te nemen ouder eenige beperkende voo waarden. Na een interessante inleiding van Deventer over dames-leden werd met overgroote meer derheid besloten geen dames als lid der Vereeniging toe te laten. Voor het tot stand kernen van een Bonds orgaan was de sympathie zeer groot, zoodat de vergadering unaniem de wenschelijkheid uitsprak zoo spoedig mogelijk tot uitgifte daarvan over te g*an. Ook ondersteunings fondsen zullen worden opgericht tegen de gevolgen van ziekte en werkeloosheid buiten schuld. Het ontwerpen van concept-statuten en Reglementen voor de Federatie en voor de Diocesane vereenigingen, welke laatste gelijk luidend zullen ziju, werd opgedragen aan een commissie van 5 personen, waartoe de vereenigingen te Amsterdam, Tilburg en Waalwijk, Oosterhout, Roermond en De venter, ieder 1 lid zullen aanwijzen. De voorloopige leiding der organ i-at ie werd bij «temming toegewezen aan de ver eenigingen te Deventer en te Tilburg. Er heerschte een eendrachtige stemming ond-r de aanwezigen, die de besprekingen met ononderbroken aandacht gedurende oijua vijf uren volgden, waarna de vergadering, die uitstekend geslaagd mag heeten, door den voorzitter v» eid gesloten. Moge deze Dieuwe kath. organisatie veel bijdragen tot verbetering van de zedelijke en stoffelijke belangen van allo Handels- en Kautoorbedionden, in het bijzonder van hen, die werken overeenkomstig en in het belang van hnn geloof. Nieuwe ministerie. De nieuwbenoemde ministers, met uit zondering van mr. Heemskerk, die reed» gisteren het beheer van het departement v n birnenlandsche zaken overgenomen heeft zullen in den loop van heden de portefeuilles overnemen en beëedigd worden, Mututios. Tengevolge van h(.t optreden der nieuwe ministers zullen vanzelf verschillende ver kiezingen moeten plaats hebben. Reeds vroeger is gemeld, dat voor den Tweede- Kamerzetel van mr. Heemskerk, te Sliedrecht thans de keuze zou vallen op dr. Kuyper. Voor dr.n Provinciale Statenzetel te Weesp r oemt het Handelsblad den heer A. Veen, van Hilversum. Voor den Tweede-Kamerzetel in het district Rhenen zal thans vermoedelijk aller eerst in aanmerki g komen jhr. J. W. van Nispen, te 's-Gravenhage. Naar wij uit goede bron vernemen, moet voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer in de plaats van mr. Bevers, vooral in aan merking komen het lid der Tweede Kamer jhr Van den Berch van Heemstede. Naast dezen worden ook nog genoemd de oud- «ouverneur van Curacto, mr. Barge, kolonel Van Voorst tol Voorst en het oud-lid der Tweede Kamer Van der Kun. (Tijd.) De Kotterdamschc haven. De Kölnische Zeitung verneemt, dat de vroeger reeds aangekondigde bezichtiging an de Rotterdamsche havenwerken, waartoe vertegenwoordigers van de nijverheid, de scheepvaart en den groothandel uit Duitsch- lmd, Engeland, Frankrijk, Rusland, Zweden enz. uitnoodigingen zullen ontvangen, in den tijd tusschen 15 en '20 Juni zal vallen. Het geldt dan een dergelijke, maar verder uitgebreide uitnoodigiug als verleden jaar door Antwerpen, Brussel en Biugge gedaan is. Men zal ook gasten uit landen buiten Europa, o a. vertegenwoordigers van de Ja- panscben handel en nijverheid vragen, om hier te komen. GEVRAAGD een bekwaam Doorraaier en een Stanzer bij C. DE VRIES, Stooar- schoenf brick Baardwijk. ONDERTROUWD: EN Waalwijk, 6 Februari 1908. Huwelijksvoltrekking 25 Februari a.a. Voor d« vele bewijzen van deelneming, ondervond* u bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader, den Heer B. J. MEDDENS Azn., betuigen wij onzen hartelijken dank, M. A. E. VISSER- N'oordwijkerhout Mkddens. F. J. VISSER. Amsterdam. J. F. J. MEDDENS. Amsterdam, 11 Februari 1908. GEVRAAGD, P. G. tegeu 16 Maart of 1 Mei, in een klein gezin te Rotterdam. Brieven fr. lett. C. P., aan het Alg. Adv. Bar. D. Y ALTA, Rotterdam. Een oud bestaande en overal bekende Firma- iu WIJNEN, gevestigd in de plaats van Oveiijssel, zoekt een ACTIEF AGENT, tegen genot van 15% provisie. Br fr. letters M. N. M Alg. Adv. Bur. NIJGH VAN DIT MAR, Rotterdam. KAMPEN. geheel onschadelijk voor menschen, huis- dieren en gevogelte. In A"icultura van 28 Juni '07 schrijft den heer A. J. BICKERCAARTEN te Baarn, in antwoord op de vraag naar een afdoend middel tjgen Ratten in een kippenkooi: pEen zeer goed middel tegen Ratten is verkrijgbaar bij WILLEM KRAAL, Kampen. Bij mij verdwenen daardoor bijna alle Ratten". Prijs 80 Cts. fr. p. p. f 0.40. te Waalwijk, cal ten verzoeke van den Heer H. VAN IERSEL Czu. te Udenhout ten koffiehaize van W. BROKKEN te Besoijen, op Dins dag 25 Februari 1908, 's namiddag! halt zes precies, publiek Zie de Biljetten. te Waalwijk, zal op Vrijdag 21 Februari 1908, des morgens te 11 ure, ter herberge van A. A, v. d. BROEK aan het Station te Wsalwijk, te Waalwijk, zal op Vastenavond Maandag 2 Maart 1908, drs morgens te 10 ure precies voori den heer J. TIMMERMANS Wzn. te Waal. wijk aan den Melkdijk en Achterste Hoeven te Drunen, zal bij inzet op Vrijdag 14 Februari 1908, eu bij toeslag op Vrijdag 28 Februari 1908, telkens des namiddags 7 uui ter herberge van MART. VISSERS te Crunen, ten verzoeke van de Gpznsters WILHKLMINA en PAULINA V. IERSEL Te aanvaarden: het Huis 1 Mei 1908 en het land bij de betaling der kooppen ningen De grond- en polderla9ten zijn voor dan kooper vanaf 1 Januari 1908. Betaling der kooppenningen zes weken an den toeslag. te Drunen, zal op Donderdag 13 Februari 1908, des voormiddags 9 uur, ten wooiihuize en ten verzoeke van FRANS DALLEU te Drunen, tegen contante betaling Antiek eiken Kabinet, Schilderijen, glazen Kast, Tafels, joelen, 3Ialfkastklok, staande Vuurplaat, Karn met toebehooren, Baktrog, koperen Ketel, Waschkuip, Trekzaag, beste Kafmolen, Frambozenstaken, Boonstaken, Sparren, droge Mutserd, Hekken met palen, partij Mangelwortelen, groote partij Mest, partij Hooi en Stroo en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Een prachtig p»kket voor ieder die wel eens speecht en voor wien het leeren wil. 1. Dr. TIELE- De welsprekendheid. Groot dik boek 800 bladz. behandelend de kunst om in het publiek te spreken, ook voor iutiemen kring, vroeger f 2,40. 2. LARIVE. Stem, gebaar en uit spraak of de kunst van declsmeerm. Prac- tisch handboek over de redekunst, ook vooral voor bem die goed wil leeren voordragen eu aan tooneelspelen doet. Vr. fl.75. 3. Groot Toastenboek in proza, bij alle gelegenheden. Speechen, redevoeringen enz. bij bruiloften, verjaarfeesten, ambtsfeei- tes en bij alles waar een toepasselijk woord gesproken moet worden. UAnr f 1 verzenden wij franco door geheel Nederland bovenstaan de 3 hoogst nuttige en mooie boeken over Welsprekendheid, voordracht, gebaar, het houden van speecheD, en«. Op den te zenden Postwissel f 1 zette men „Welsprekendheid". Bij GEBR. E. M. COHEN, te Amsterdam, 326 Heerengracht, Int. Telef. No. 5775. Een i wereld. Ie. Spiritist Het kl. slachten 2e. interess: boven-n 3e. Geheim! door b ontdekk 4e. Hulp b j gen, ver 5e. Merkws mysterii heiinzin Spiritist Nederla zette ie E. en Heeren

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2