Donderdag 12 Maart L908. 31®. Jaargang.^ J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. UNUBHT Nummer 21. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Eene Beantwoording ÖE FEU1LLKÏ OA. U 1 T g E v e u De Echo van ttunvynstur tl! liOII£S(niillS('ll(' CoIIFdllt* Dit Blad verse: ijut "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO-^ö. Frarno per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, iugezondeD stuiken, gelden enz., franco te zenden Uitgever. der W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advertentie* 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8inaal ter plaatsing opgegeven, worden 'Amaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. - Men kan het teerste weefsel met Sunlight veilig wasschen. Wit goed wordt witter, en gekleurd goed wordt levendiger van kleur, zoo dra Sunlight slechts gebruikt wordt. zachte zeep of andere wasch middelen Uw goed boschadigen en de kleuren hebben doen verschieten, denk dan eens aan het woord Sunlight OP DE Vragen van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. V. De 10e vraag is >Behooren zoowel degenen die van wege de Overheid, als zij, die door kerkelijke en particuliere liefdadigheids instellingen blijvend bedeeld worden van het kiesrecht te worden uitgesloten, of Van „DE ECHO VAN I1ET ZUIDEN". 40) VII. alleen de eerstgenoemden (pag 132 s.q) Ook over deze quaestie is het de Commissie niet eens. Eene meerderheid is wel voor uitsluiting Zij zegt o.m. het volgende: In de meeste landen zijn van het kiesrecht uitgesloten degenen, die van overheidswege onder steuning erlangen en wel om twee redenen. Ten eerste verkeeren zij in een staat van groote afhankelijkheid tegenover de overheid en hun oordeel bij 't uitbrengen hunner stem zal dus te zeer bepaald v*orden door motieven, ontleend aan die positie. In de 2e plaats verkeeren zij in een staat van groote afhankelijkheid tegenover verschillende overheidsper sonen en zal de wijze, waarop deze personen zich van hunne ondersteunings- taak kwijten, ongewild misschien, maar toch niet te onderschatten, in onge- wenschte mate de richting der stem van de geholpenen beïnvloeden. I.i Nederland is men in de kieswet Van Houten konsekw ent gebleven, door ook aan hen, die door particuliere ver- eenigingen worden onderhouden, het kiesrecht te ontzeggen. Immers, zij zijn even afhankelijk als ja misschien nog afhankelijker dan die bedeeld worden door de overheid, aangezien voor de laatste bedeeling rechtens plicht is, terwijl van de particuliere vereenigingen rechtens slechts eene vrije daad van naastenliefde is. Deze meerderheid wenscht echter vrije genees- en heelkundige hulp, koste loos geneesmiddelen, onderwijs, kinder verpleging e.d. niet onder bedeeling te rekenen. Deze mogen in geen geval verlies van kiesrecht als gevolg na zich sleepen. Deze maatregelen toch stiekken in den regel niet tot onderhoud van levensvoorwaarden in het algemeen belang. Eene minderheid en te veronder stellen is, dat deze dezelfde is als die zich voor algemeen kiesrecht verklaarde is tegen de uitsluiting der bedeelden gekant. Sinds het kiesrecht zoo voert zij aan geheim is geworden, is de vrees denkbeeldig, dat de bedeelden eene afhankelijke stem zouden uitbrengen En als zij niet denkbeeldig is, dan is er geen reden om hetzelfde euvel niet ook te duchten bij al degenen, die in dienst en in 't bijzonder in persoonlijken dienst Elsie knielde neder, bedekte haar gezichl met beide handen en bad voor de zegepraal der Engel8chen. Met angst verwachtte zij den aanvang van den strijd. Een minnut scheen haar oen eeuwigheid Zij hoorde het driftig heen en weer loopen op het dek, vernam de verwarde hulp en noodkreten en daartusscheu de overheerschende bevelen van den kapitein. Het wachten werd Elsie ondragelijk. Zij sprong eindelijk op en riep Ik verdraag het hier niet lauger; lk moet den strijd zien 1. Zij ging de trap op en bleef aan de boven ste trede staan. Opeens hoorde zij een oor- verdoovend gekraak en een dikke wolk om hulde de eene zijde van het schip. De bezetting van het handelsschip had de zeeschuimers eene volle lading in het gezicht gezonden, als deze hunne haken uitwierpen. Het schreien en kreunen der gewonden en stervenden \eivulde een oogeublik de lucht maar dau volgde bet wraakgeschrei der overige zeeschuimers. Dood aan den moordenaars, vooruit kameraden, volgt mij 1 riep kapitein Negus met donderende stem, terwijl hij den degen in de hand, van zijn schip op het vijandelijk dek sprong, gevolgd van wraakdorstige zeeroo- vers Er ontstond een heete strijd gevloek geschrei en gekreun vermengden zich op schrikbarende wijze. Voorwaarts 1 slaat ze allen dood spaart geenen enkele 1 boorde Elsie door de zware stem van den kapitein, als de vijand begon te wijken. Met God en St. Joris, dood den Piraten kreet men tegen. Wakker hielden de Engelschen stand tegen de woeste aanvallen der zeerooveremaar langzaam, step voor stap, moesten zij wijken voor de verpletterende meerderheid, den weg van den afto ;ht met bloed bevlekkend. Plot seling stoven zij uit elkander en de roovers, op ééneu troep te zameu gebracht, stonden vóór den mond van een monsterkanon geladen met poeder en ijzeren stukkeu. Vei schrikt bleven de piraten eenen oogeublik staan maar de stem vau den kapitein donderdo Vooruit de bloote d'gen in de rechtpr hand, de pistool in de linker: Dood den kannonnier Doch te laat Terwijl hij nog sprak, loste het schot op de aanvalle'B dood en vernieling zaaiend Op hetzelfde oogenblik schoot kapitein Npgus zijn pistool af en velde den kanonnier. Dood den Piraten, pchreeuwdeu de En gelschen die met vernieuwde woede op hunne vijanden aanstoven. Immer heviger werd da strijd. Woldra zou hij teu einde zijn aan de overwinning des roovers viel niet meer te twijf- len dit schenen de aangeranden te beseffen, want zij sloegen als waanzinnigen en hopeloozen in het rond en menige roover viel nog stervend op het dek neder. Sidderend, bleek en roerloos van schrik had Elsie den bloedigen strijd aanschouwd. Nu twijfelde zij niet meer dat de mannen bij wie zij in gevangenschap leefde echte piraten waren en hij, die zij trots alles achtte, was hun aanvoerder Het was haar ala vatte eene ijskoude hand haar naar het hart, terwijl zij zag hoe ouder de handen van den kapitein, de eene na den anderen van de mannen, viel, die niets anders misdaan hadden dan pogen hunnen eigendom en hun leven te verdedigen. Een donderend, eindeloos hoera barst los uit den mond der pi rat n als de laatste man van de bezetting van het. handelsschip in hunne handen viel De roovers zegepraalden maar duur stond hun die zegepraal. Meer dan de helft lagen dood of stervend op het vijandelijk schip. Zij brachten de gewondeu en de gevangenen op hun eigen vaartuig en alles, wat op het van een ander werkzaam zijn. Daarbij komt nog, dat de armen zeer dik wijls hun nooddruftige omstandigheden toeschrijven aan verkeerde toestanden, uitvloeisel van verkeerde wetten of minder goede overheidsbemoeiingen. Het is daarom in het belang van den vrede, indien ook zij door hun kleine stem hun meening kunnen zeggen in de groote landszaak. Ons komt dit laatste standpunt niet alleen zeer sympathiek, maar ook logisch voor, zoodat wij ook in deze staan aan de zijde dier minderheid. Omtrent de 11e vraag, die aldus luidt »Indien het kiesrecht is een door de overheid toegekende bevoegdheid, heeft de Overheid dan ook het recht te eischen dat van het kiesrecht gebruik gemaakt wordt (stemplicnt) (pag. 168 s.q.) valt op te merken, dat de Commissie zich in haar geheel verklaart voor stemplicht en wel onder de volgende bewijsvoering Voor het rustig staatsbestuur, zooveel mogelijk in overeenstemming met de wenschen en nooden van het volk als geheel, is het noodzakelijk, dat het parle ment de meest getrouwe weerspiegeling zii van wat er in de verschillende kringen en groepeeringen van de maatschappij wordt geducht en gevoeld en van de regeering wordt verwacht. Waar op eene bevolking van 5,500,000 zielen slechts 150 afgevaardigden de volksvertegen woordiging uitmaken, is dit doel enkel in groote trekken te bereiken. Maar voor zooverre het dan ook inderdaad te bereiken valt, geschiedde het met groote nauwkeurigheid. Indien 10 of 20 of 30 of 50 pCt van de kiezers zich van deelneming aan den strijd onthouden, is die nauwkeurigheid er alles behalve. Hiertoe is noodig dat elk kiezer, niet uit wettige redenen verhinderd, zijn stem uitbrenge. De verkiezing in den aanvang dezes jaars in Duitschland gehouden voor den Rijksdag, levert ons een waarschuwende illustratie van de hooge noodzakelijkheid eener stemverplichting. Aldaar is op gericht uit haren politieken dommel en gejaagd naar de stembus der z.g. kleur- looze middenstof en deze is bij onze •buren voornamelijk oorzaak geweest, dat op eenmaal een gansche ommekeer werd gebracht in de constellatie der parlemen- veroverde schip van «enige wnarde was De lading bestond in rhnm, koffie, suiker en andere waren. Nadat alles op het piratenBchip gebracht was, werd het handelsschip in brand gestoken, aan zijn lot overgelatenen de roo vers vervolgden hunnen weg de zee in. Het scheeu Elsie als had het afschuwelijk tooneel maar één oogenblik geduurd, maar de hoog iu deu hemel glanzende maan bewees haar dat de slachting verscheidene uren ge duurd had lias had het schip vuur gevat en de vlammen Btegen hoog de lucht in, als wil den rij den hemel bereiken en hem om wraak bidden voor de afgrijs-lijk© moorderij. Plotseling steeg eene geweldige vuurzuil naaf omhoog waarc p een vreeselijke knal volgde. De piratenbritrg zelve alhoewel reeds op tamelijkeu afstand van het geplunderd schip, beefde en schokte onder den indruk der machtige ontploffing. Het vuur had eeu poeder\oorraad aangerand en de outploffiug teweepgebi acht, die het vernielingswerk kwam voltrekken. Weinige minuten later gleden de baren vreedzaam over de plaats been, waar het schip gezonk n was, en het licht der maan flikkerde over de lichtbewogen golven, in wier schoot, dezen nacht, zoovele schuldelooze slachtoffers begraven waren Maar als het schip in bet diep verzonk, als er niets meer van te zien was, was Elsie zoo geweldig ontroerd geweest, dat, als zij, oiu de piraten door te laten, in de kujuit nederdaalde, al hare krachten haar verlieten. Het was gruwzaam, oumeDSchelijk wat zij taire groepen, terwijl niets er op duidde dat het volk in zijn geheel ook werkelijk sinds de jongste verkiezingen in 1904 van overtuiging was veranderd. »Deze massa kon plotseling te voor schijn treden, ondet den invloed van een opwinding, welke deze dan ook zij, de meerderheid omverwerpen, de regeering verslaan, in één woord werken als een onweder en een katastrophe, om terstond daarna weer te vervallen in onverschillig heid en werkeloosheid. Een goede en nationale regeering moet behoed blijven voor dergelijke toevalligheden." Vandaar dat de ordelijke-maatschap pelijke en staatkundige ontwikkeling van een volk stemplicht zeer gewenscht maakt. Dit wordt trouwens bewezen in Belgié, waar men sinds de grondwets herziening van 1893 den stemplicht heeft en waar hij uitstekend werkt. Stemplicht zal bovendien aan een ander soort misbruiken voor zoover zij nog bestaan den kop indrukken Wij hebben het oog de stemaanjagerij met haar ophalen en bepraten van kiezers met vaak minder ware voor spiegelingen en beloften, gepaard aan het schenken van alcohol. Al die onwaarachtige ver- kiezings buitensporigheden zullen met invoering van kiesdwang verdwijnen, althans sterk verminderen Ook principieel is tegen stemplicht niet veel in te brengen, liet kiesrecht is immers volgens onze opvattingen geen natuurrecht, maar 't wordt in 't belang van den staat geschonken. Welnu, dan heeft ook de overheid het recht, den kiezer den plicht op te leggen zijne fuifctie waar te nemen. Men houde echter wel in het oog, dat met stemplicht niet is bedoeld, dat men verplicht zijn stem op candidaten heeft uit te brengen. Deze verplichting kan moeilijk worden opgelegd Met stemp icht wordt niets anders ingevoerd dan op komstplicht- Hij, die dan werkelijk meent zijn stem niet te kunnen of te mogen uitbrengen op een der candidaten, kan een blanco biljet in de bus werpen. Op deze wijze worden onthoudingen wel niet onmogelijk gemaakt, zij dragen echter niet meer het onaangenaam ka rakter van massa-onthoudingen, maar blijven beperkt tot op zich zelf staande uitzonderingen. Vraag 11 wordt dus ook door ons, evenals door de Commissie, bevestigend beantwoord, zoodat wij ons hier ten volle voor stemplicht verklaren. De vragen 12 en 13 kunnen gevoege lijk bijeengenomen worden, beide hebben toch betrekking op het stelsel van even redige vertegenwoordiging. Terwijl vraag 12 luidt: >Zijt gij vóór of tegen invoe ring van een evenredige vertegenwoordi ging ongeveer zooals in België bestaat (pag. 173 sq), dwingt ons vraag 13 ant woord te geven op het volgende »Is invoering eener evenredige vertegen woordiging van zooveel belang, dat een oplossing van het kiesrechtvraagstuk zonder haar onbevredigend dient te heeten (pag. 176 sq.) Daar onze artikelenreeks over deze mater'e toch al zooveel eischt van het geduld onzer lezers, zullen we dit onder deel, hoeveel er ook over te zeggen valt, zoo kort mogelijk behandelen, te meer, wijl we reeds vroeger over dit stelsel vrij uitvoerig geschreven hebben. Omtrent het Belgische stelsel, welks detailleering ons nog eenige artikelen zou kosten, wenschen we alleen dit op te merken, dat wij er, evenals de commis sie, mei bijzonder genoegen kennis héb ben mede gemaakt. Met haar gelooven we, dat het aan den eisch van te geven een "getrouwe weergave van politieke volksgroepeeringen in hunne numerieke sterkte vrij voldoende beantwoordt. Dit dus aH antwoordt op vraag 12. Vraag 13 eischt een meer uitvoerig antwoord, dat de Commissie dan ook geeft in Hoofdstuk VI, afdeeling B. Zij somt daarin eerst op de nadeelen van het meerderheidsstelsel, welke ongeveer hierop neerkomen le. Het laat den wetgever toe, om door middel van een bepaalde formatie van de districten een partij in min of meer talrijke gevallen tot minderheid te maken. Het gevolg daarvan is, dat deze belangrijk zwakker in de vertegenwoor diging voor den dag komt dan het per centage der uitgebrachte stemmen. 2- Een dergelijke indeeling in distric ten ontkent vrijwel het politiek verband tusschen de burgers van den staat. Niet gelet wordt op hunne natuurlijke groe peering, op de door hen uit eigen be weging gevormde politieke gemeea- gezien had... De schrik die hare ziel bij deze vreeselijke, nachtelijke tooueelen overweldigde b-roofde haar van alle wilskracht alle» draaide voor hare oogeu hare zinnen verbijsterden en zij zonk op de onderste trappen der kajuit bewuBteloo» neder... VIII. Hoelang Elsie daar bewusteloos gelegen had wist zij niet maar plotseling week de onmacht die hare zinnen beving, weder van baar weg Zij h"Orde een luid gerucht van stemmen iu hare nabijheid en met inspauning van al hare krachtan atond zy reeht, steeg de trappen der kajuit op, sleepte zich iu hare «cabine", waar van zij do denr achter zich sloot. Maar dan zonk zij krachteloos en gebroken neer op eeneu zetel en hield de handen voor hare oogen als wilde zij de wreede beelden verjagen die onophoudend voor haren geest kwamen spoken. Nooit had zij zich in haar leven zoo ellendig gevoeld als op dit oogeublik. Waarom had het noodlot haar in de handen van piratrn geleverd, waarom mo«st zij getuige zijn van die barbaarsche toone>l;n die steeds voor haren geest kwamen zwev-n?... En zy, die hem immer zoo beleefd, zoo vriendelijk bejegende, omdat zijn voorkomen, eerbiedig gedrag hare achting gewonnen had die hem had kunnen b-mioneD, nau hem kou zij nu slechts met afgrijzen denken Zij wist nu, dat alles, wat men van hem vertelde, niet over dreven was zij wist dut uit zijne groote oogen den dood bliksemde Zij dad zijne zachte stem, onheilspellend als die van eenen leeuw, hooreu brullen, als de bloedigste schouwspelen voor hare oogen plaats haddeu. Op welke manier zou zij hem nu bejegenen, hem, dien zij verachtón moest?... Gedurende verscheidene dagen bleef zij in de kajuit en als eindelijk het verlangen naar frissche lucht haar op het d k dreef, verwijlde zij daar slechts korten tijd, en vermeed met den kapitein en de overige mannen in aanra king te komen, wat niet altijd mogelijk was. Heel waarschijnlijk had kapitein Negos de verandering in haar bemerkt, maar het wat ook klaar dat hij zich daar weioig om be kommerde. Het scheen baar, dat hy nog veel fierder en minder spraakzaam geworden was maar zijn gedrag jegens haar zorgeloos en onbedwongen, een teeken dat hij ze als vreemde dame belandelen wil le en geenszins daarnaar omzag wat zij over hem of de voorvallen van dien nacht dacht. Als hij ze ontmoette, sprak hij eenige woor den met haar en m- akte b-merking*n over het eene er andere ding alsof er niets voor gevallen was maar hij nad r Ie haar niet dan bij toeval Hij leunde dikwijl", iu gedachten verzoDkeD, tegPD den mant of aau de zijde van het schip, en, als Elsie's blik hem trof wanneer zij zag, hoe zijn groote oogen droevig mijmerend in het water staarden, gelijk den avond voor dien schrikkelijken nacht, als hij eenige schreden in zijn verledeD gedaan had, en gewis meer zon verteld hebben, ware het ongelukkig koopvaardijschip daar niettnsschen gekomen... dan werd haar hart weder geroerd en alhoewel zij ook voor hem schrikte en geene verschoouing voor zijne handelwijze vond, toch moest zij bekennen dat het bijzon dere omstandigheden, een soort van wanhoop moest geweest zijn, die hem aangezet hadden zich bij deze gewetenlooze menschen aan te sluiten... Maar wanneer hij uit zijne droomerijen ontwaakte en zijne oogen op haar vielen, stond zij op en ging zij in de kajuit waar zy gansch ongestoord zich kon overgeven aan zoete gedachten over hare geboorteplaats. Sylla bleef gewoonlijk op het dek, gelukkigen ongezien om in de nabijheid van den kapitein den geheimen minnaar, te kunnen verwijlen, waimeer hare mededingster, waarvoor zij Elsie nog immer aanzag, zich verwijderd had. Maar des nachts, wanneer zij slapeloos op liet bed lag, hoorde Elsie lichte, slepende stappen in de tegenovergestelde kamer, die door den kapitein bowoond was. Dikwijls in frissche maauheldere naohten. als zij tevergeefs den slaap had afgewacht, om aan de schrik- tooneelen harer verbeelding te ontkomen, die haar de bloedige aanranding herinnerden, op het dek vluchtte, om daar den nacht in den vre.de en de opwekkende zeekoelte weder de gerustheid des harten te bekomen, dan, als zij op het touwwerk rustte, zag zij Sylla heen8luipen, in eenen hoek zich verbergen en den kapitein bespieden, die rusteloos heea en weder ging. De wangen van het arme meisje verbleekten dag bij dag en Elsie vreesde eene ernstige ziekte voor Sylla, indien niet aanstonds eene andere rienting aan den gaDg der gebeurte nissen kwam. H/t whi op eenen drukkenden zomernamid- dner, acht dagen na den schril' kelijkeu avond. De brandende lucht had Elsie op het dek doen gaan, waar zij, omwaaid door den zoelen zeewind, in het lommer zat, het rollen der baren aanschouwde. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1