Notaris IIAN I Notaris RANT He< Notaris RANT Notaris Canters Abonneert u op dit blad, Gemeenteraadsvergadering. Advertentiën. STANZER, Notaris DE V0CKT Notaris DE VOCHT Notaris DË"VOCHT Bin giheelen Inboedel, va 0 BUITENLAND. Engeland Spanje. Afrika. China on Ja* an. Amerika. Bericht, van Inzet, publiek verkoopen publiek verkoopen verkoopen publiek verkoopen publiek verkoopen verkoopen 130 kavels best Hout, bestaande uit: Grenenhout, Schroten,Latten, Vlotdeelen, Achterdeelen en zoo meer. I Wordt ten spoedigste GE VRAAGD een bekwaam Wegers vertrek TE KOOP aangeboden bij J. K OERLE MANS te 's Grevelduin—Capelle Een voiledige Winkelopstand. Een groote Hoekkast en Een Woon— en Laadroef. Een dubbel Huis met Tuin, kadaster Sectie C Nos. 1154,1155 en 204, groot 13 aren 4 centiaren, op den besten stand van Waal wijk, tegenover de R.K. Kerk, de eene helft zeer geschikt voor winkelhuis, de andere helft thans verhuurd aan den heer J. Gerris. waaronderStoelen, Tafels, Kas ten, Klokken, Lampen, Spiegels, Ledikanten, Veeren Bedden, Kachels, eenig Koperwerk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Een Huis en Erf te Waalwijk, sectie C No. 1108, groot 50 cen tiaren, toebehoorende aan Mozes Israëls, koopman te Waalwijk en bewoond door P. de Werd voor f 1.50 per week, uit Cen A h< •chappen. 3. De minderheid in elk district wordt niet rechtstreeks vertegenwoordigd, rij wordt slechts zijdelings vertegenwoordigd door de afgevaardigden, welke hare partij mogelijk in andere districten gekozen weet te krijgen. 4. Hiervan is het gévolg, dat een zeer groot aantal stemmen, n.l. minderheids stemmen, vergeefs en doelloos worden uitgebracht. Ook de stemmen, die meer op den ovei winnenden candidaat worden uitgebracht, dan noodig waren om hem de overwinning te bezorgen, zijn doelloos geweest. 5. Voorts oefenen de uitgebrachte stemmen een zeer ongelijken invloed uit. Waar de kiezers weinig opkomen, leggen de stemmen veel meer gewicht in de schaal. 6. De partijstrijd bij elke verkiezing is hevig, vinnig en vaak venijnig. Er ligt iets immoreels in de tegenwoordige wijze van strijden en 7. Aangezien de minderheden vaak zeker zijn, nimmer te kunnen winnen, komt er ook wel malaise, er heerscht in hunne gelederen moedeloosheid en ver slapping. Dit werkt terug op de meer derheden. Zich bewust van de over winning, zullen zij in de keuze van hun afgevaardigden minder nauwgezet zijn, zoodat ook het peil der afgevaardigden daalt. Het evenredigheidsstelsel nu streeft naar een samenstelling der vertegen woordigende lichamen zooveel mogelijk rekening houdende met de wenschelijke groepeeringen onder de kiezers. Men breekt met de willekeurige groepeering en laat geen minderheden meer onver- tegenwoordigd. Het stelsel rust op de gedachte, dat als er in een land 100.000 kiezers zijn en 100 zetels te vervullen elke 1000 kiezers, die dezelfde overtui ging aanhangen naar billijkheid aanspraak hebben op de afvaardiging van een af gevaardigde. Zooveel duizenden van stemmen een partij weet uit te brengen zooveel maal een zetel valt door haar te bezetten. Meen nu echter niet, dat, hoe mooi dit laatste ook klinkt voor het evenre digheidsstelsel, dat ook hieraan geen gebreken kleven. Op de eerste plaats is het een groote moeilijkheid een goed systeem te vinden, waarop candidaten moeten worden gesteld, op candidaten moet worden gestemd en wanneer iemand moet worden geacht te zijn gekozen. En op de 2e plaats zijn er ook bezwaren van anderen aard. Zoo smeedt de even redige vertegenwoordiging de verschil lende partijen licht tot gevoellooze massa's, zoodat aan de eenheid de ver scheidenheid gemakkelijk wordt opgeof ferd. Gevolg hiervan is, dat in den regel uitsluitend partijmenschen candidaat wor den gesteld waarvan weer een gevolg is, dat persoonlijke eigenschappen en bekwaamheden dreigen de plaats te moeten ruimen voor cadaverdiscipline. Treedt aldus het partijbelang naar voren in volle felheid, op den achter grond wordt gediongen de rustige, kalme beraadslaging over hetgeen den lande naar rechtvaardigheid en nut toekomt. Bovendien worden de districtbanden tusschen afgev. en district geheel ver broken. En alhoewel plaatselijke of ge westelijke geest in het parlement niet goed is, zoo is volslagen gemis aan plaatselijke vertegenwoordiging ook niet goed. Zoo heeft de evenredige vertegen woordiging stellig haar schaduwzijden. Deze wegen echter niet op tegen haar voordeelen, zoodat de commissie, en wij met haar, invoering van eene evenredige vertegenwoordiging van zooveel belang acht, dat een oplossing van het kiesrecht- vraagstuk zonder haar onberedigend dient te heeten. Te meer klemt dit nog, als men be denkt, dat veel van bovengenoemde be zwaren geheel of gedeeltelijk kunnen opgeheven worden, door het land in een aantal niet te groote, maar ook niet te kleine meervoudige districten zeggen wij met een minimum van vijf of zeven afgevaardigden te verdeelen, dan ont gaat men al drieërlei groote bezwaren le. de kerspel-enghartigheid, m. a. w. te sterke gewestelijke geest2e. de ty- rannie van de helft plus één en de daaruit voortvloeiende onbillijkheden en 3e. het losmaken van een band tusschen de af gevaardigden en de kiezers. Besluit dus geen kiesrechthervorming zonder even redige vertegenwoordiging. In den loop *an het debat over de ma- rinebegrooling in het Lagerhuis stelde Bal four heden de vraag of Engeland op het eind van 1911 maar 12 schepen van de Dreadnought- en Invincible-typen sou heb ben, tegen Duitachland, aannemende dat het Duitsche vlootprogram dan volledig, ia uit gevoerd, 13 schepen van de typen. Asqnith gaf toe, dat die cijfer» juist zyn, als het Duitache program ten uitvoer :ou ■ijn gelegd en indien bij het Engelsche vlootprogram van het volgende jaar niet voorziet werd in meer Dreaenoughts. As- quith vervolgde Zonder op het program voor de volgende jaren vooruit te loopen, kan ik zonder de minste aarzeling zeggen, dat, als wij tegen di«-n lijd bevinden dat er redelijke w urfchijnlijkheid bestaat, dit het Duitrche prugram ten uitvoer wordt gelegd, zooals de cijfers op papier dit auigeven, wij bet O'izrn plicht zoll n achten voorzieningen le infftii uiet allceu ten aanzien van een voelioend aantal achepen, maar ook dal zij op zulk een tijdstip op ctape) worden gezet, dai het overwicht van Duitachland niet in derdaad een feit zal worden. (Torjnichin- gen Koning Alfonso van Spanje i« toch een waaghals. Barcelona, men weet het, is de bommeö- stad. Een paar keer per week springen er oommen. En nu caat de Koning met zijn eersten minis er Msura een bezoek brengen aan die bommensiad^tmeindede gemoederen door zijn verschijnen te kalmeeren. Daar hoeft maar een anarchist van de velen voor 's Konings waaghalzerij ongevoe- lig te blijven en den Vorst uit 'n huis een kogel toe te zenden om Alfonso XIII, die geen anderen oprolger heeft, dan e-n kind van een jaar, te dooden. Wij hebben altijd gedacht, dat'* Konings reis naar Barcelona, iet zou doorgaan. Maar ei-n telegram uit M di'd hrft eiken twijf. 1 op. De koning, s-gt het, vertrok lieden oir tien minuten over zessen naar Barcelona. De geheele Koninklijke familie, met uit zondering van Koningin Victoria, vergezelde Z. M. naar het station, waar hij begroet werd door de ministers en een groot aantal generaals en andere officieren. Een ontzag- like menigte juichte den Koning hartelijk toe. De minister-president en de minister van marine vergezellen koning Alfonso naar Barcelona. Tot nog toe ia alle» uitstekend gegaan. De, koning is met enorm enthusiasme ont vangen, en noch bij de intocht, noch des avonds in den schouwburg is iets bijzonders gebeurd. Uit Marokko. Te Tanger gaat een gerucht, dat de Fran- sclien den 5en en Oen d zer ernstige ver liezen' hebben geledende Mooren zouden o a, een kanon eo een munitiewagen hebben buitgemaakt, en den Oen werdeü er, zoo vertelt men, 10 doode en 50 gewondeFran- schen Casablanca binnengebracht. Generaal d'Amade seinde Zondag dat tie Fransche troepen tot in het hartje van het gebied der Mdakra zijn doorgedrongen. De troepen waren in twee colonnes gesplitst. Toen de Noordelijke collonne tot den aan val overging trok den vijand vechtende op Sidi Accira terug. Na een kiachtig doorge zette vervolging werd hij in de ravijnen van de Mkuado eD Asjat geworpen waarbij hij zware verliezen leed. De andere colonne hield inmiddels de Mzab in bedwang, die de Mdakra ter hulp kwamen. De Mdakra werden onderstem.d door de mehalla van Hafid, wiarvan de Fransche troepen het kamp binnendrongen. De vijand liet groote linnen tenten, gevulde munitie- kisten, een affuit en munitukistjes in den steek. Niettegenstaande het gevecht zonder op houden van 6 uur smorgens tot 6 uur ge duurd heeft, leden wij aldus eiudigt het telegram slechts weiuir verliezeD. Jvpan ia er werkelijk toe overgegaan een ultimatum tot Chiua te richten inzake de inbeslagname van het schip „Tatsu Mam*, dat met wapenen naar M.-.cao op weg was en daarbij t1 eiseh^n verontschuldiging voor het neerhalen en beschieten d-r Japansche vlag en schadeloosstelling. IV Chineszen waren op hun gewone manier w.-.i langzaam en willen wel vero tschuldiging ragen voor het beleedigeu der vlag, maai het schip niet teruggeven, want dat de w penen voor de Chiueeache opstandelingen in Kwantoeng en Kwang«i bestemd zijn geweest, al was het schip naar Purlugeesch gebied uitge klaard, staat nu wel vast. IV Chineesche douanebeambten waren dus el in hun recht, toen lij het schip opbrachten. Maar natuurlijk niet, toen zij de vl -g der Ja panners neerhaalden. De z-ak is dus nog niet geheel uit de wereld, M ar toeslaan z»l J pan waar schijnlijk nu wel niet, Want tooi het ergste feit, de beleediging der vlag, wordt genoeg doening gegovoQ, ook door de bestraffing drr schuldigen. Bovendien het f. Amerika zijn bem ddeling aangeboden om het geschil by te lvggen. Deadjunct-postmeester-generaal Mc.Cleary heeft zich te New-York laten ontvallen, dat men te Washington zeer bevreesd is geweest vooi een Japanschen overval tijdens den doortocht van het eskader door de straat vaD Magelhaen. //Er is een natie, zoo be gon Mac Cleary zijn speech, die er voor bekend staat, dat zij eerst haar slag pl egt te slaan om daarna pas den oorlog te ver klaren en die dit reeds tfgrnover China en Rusland in toepassing heeft gebracht. Denkt eens aan, dat dit was geschied, toen onze vloot de straat van Magelbaau passeerde. Ik kan u. nu het gevaar voorbij is, aeggen, dat men te Washington setr ongerust is geweest'. "CÏPELLE. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 7 Maart 1908, des morgens ten 10 uur. Voorzitter de WelEdelachtbare heer G. van der Meulen Wzn. Te ongeveer 10.15 uur opent de Voor zitter de Vergaderingaanwezig de heeren M. J. Rijken, Middelkoop, Sneep, Rijken Azn-, v. d. Hoeven, Oerlemans en Wachter. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring raadsbesluit d.d. 23 Jan. waarin werd besloten af- en over te schrijven. b. Idem, houdende goedkeuring raads besluit d.d. 23 Jan. waarin eervol ontslag wordt verleend aan den onderwijzer met verplichte hoofdacte P. A, Michaël. Voor kennisgeving aangenomen 2. Vaststelling verordening regelende jaarwedden onderwijzers. 3- Idem herhalingsonderwijs. De Voorzitter De secretaris zal de hierop betrekking hebbende stukken wel eens voorlezen en waar noodig, toelichten. Na voorlezing van het ingekomen adres van den bond van Ned. Onder wijzers, afdeeling Langstraat, blijkt dat deze vereeniging er op aandringt om het salaris niet op minimum te stellen, doch hooger en verder om de periodieke verhooging eerder te laten doen plaats hebbeft- Uit de voorlezing van de verordening zooals deze Burg. en Weth- voorstellen vast te stellen, blijkt dat de jaarwedden van het onderwijzend personeel der O. L. scholen thans zullen bedragen le voor de hoofden a. met minder dan 5 dienstjaren f 1100. b. met 5 en meer, doch mindor dan 10 dienstjaren f1150. c. met 10 en meer, doch minder dan 15 dienstjaren f1200. d. met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f 1250. en met 20 en meer dienstjaren f 1300. 2e. Voor elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan a. met minder dan 5 dienstjaren f 575. b. met 5 en meer, doch minder dan 10 dienstjaren f650. c. met 10 en ir.eer, doch minder dan 15 dienstjaren f700. d. met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f 750. e. met 20 en meer dienstjaren f 825. 3e. Voor elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan en den rang van hoofdonderwijzer bezitten f 100. meer, en wanneer zij den leeftijd van 23 jaren volbracht hebben en volgens art. 24 der wet tot regeling van het lager onderwijs moeten aanwezig zijn in scholen met meer dan 4 onderwijzers f 200. meer dan onder 2e sub a tot en e bepaald 4e. Voor elk der onderwijzeressen die het hoofd der school bijstaan en buiten de gewone schooluren onderwijs in de nuttige handwerken geven f25. meer dan onder 2e sub a tot en met e bepaald. Voorts wordt aan een onderwijzer 28 jaren oud en gehuwd f75 vergoeding voor huishuur gegeven. Bij ziekten zal gedurende een half jaar het salaris worden uitgekeerd, daarna gedurende een half jaar de helft en dan zal verder bij raadsbesluit bepaald wor den. Onderwijzers die opgeroepen worden om hun militiplichten te vervullen, zullen wanneer den diensttijd niet langer duurt dan een jaar, hun volle salaris blijven behouden. De vergoeding voor het herhalings onderwijs zal nu f 0.75 per uurbedragen. Vroeger was dat f0.60. 4. Aanbieding verslag der commissie tot wering van schoolverzuim over het dienstjaar 1907. 5. Aanbieding verslag art. 52 der woningwet. De Voorzitter. Ik stel voordezever- slagen voor kennisgeving aan te nemen en op de secretarie voor de leden ter lezing neder te leggen. 6. Benoeming onderwijzer aan de school in de kom- De Voorzitter. De voordracht, in overeenstemming opgemaakt met den schoolopziener bestaat uit de heeren 1. P. A. Michael, Dalen. 2. Joh. Waarts, Woudrichem. 3. A. van Dommelen, Capelle. De Voorzitter. De heer Michaël kan 1 April in dienst treden. De heer Sneep. Kunnen de andere sollicitanten niet met 1 April in dienst treden. De Voorzitter. De heer Michaël is te Dalen tijdelijk benoemd en die kan nu 1 April in dienst komen. De heer Rijken. Ik heb in de courant gelezen dat hij no 3 op de voordracht staat, dus zal bij wel niet veel kans hebben benoemd te worden. De heer Wachter. Ze willen daar een onderwijzer met acte Franscb hebben, daarom zal hij no. 3 op de voordracht zijn geplaatst. Hierna wordt met 6 stemmen benoemd de heer P. A. Michaëlde heer van Dommelen verkreeg een stem. De Voorzitter. De heeren hebben toch gezien, nietwaar, dat Michaël niet gehouden is aan de verplichting om hier te wonen. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 7. Vaststelling kohier van den hoof- delijken omslag 1908. 8. Vaststelling kohier der honden belasting 1908. P. G. Brieven met conditiën letter A, bureau van dit blad. Alles zoo goed als nieuw. te Waalwijk, maakt bekend dat de perceelen onder Drunen van de Familie VERHOEVEN te DruDeD, met de verhoogingen in bod staan als volgt Koop I op 1900 koop II op f1225 koop III op f 775 koop IV op f875 koop V op f 500 koop VI op f150; koop VII op f 65 koop VIII op f 50 koop IX op f6.— De toeslag blijft bepaald op Donderdag 19 Maart 1908, tm kofficbuize van d<- Wed. H. VAN DER SAN DENMandkrs te Drunen, 's aronds 7 uur. Dagelijks kan ten kantore van voornoem- dm Notaris worden gehoogd. te Waalwijk, zal ten verzoeke vau den Heer D. SWAGE- M AKERS te Tilburg, bij Inzet op Dins dag 24 Maart 1908, in het hotel GERRIS te Waalwijk en bij Toeslag op Dinsdag 7 April 1908, in het hotel VER WIEL aldaar, beide dagen des «ronds ten 7 ure Ouder de gemeente WAALWIJK. Grond- en andere lasten voor rekening der koopers vauat 1 Jan. 1908 öetaling der kooppenningen 19 Mei 1908 Aanvaarding van het wiukelhuis bij be taling der kooppenningen, het huis, bewoond door den heer Gerria 1 November 1908. De huur is vanaf 1 Mei ten voordeele van den kooper. te Waalwijk, zal ten verzoeke van den heer D.SWAGE- MAKERS te Tilburg op Dinsdag 31 Maart 1908, des morgens te 10 are, ten «terfhuize van den Heer VAN GIERS- BERGEN te Waalwijk, om contant, geld Alles te bezichtigen M*and»g 30 Maart 1908, 'voormiddag* van 912 en namid dags van 24 our- te Waalwijk, zal voor zijnen principaal publiek Deze verkooping zal plaats hebben te Waalwijk provisioneel op Donderdag 12 Maart 1908 in het Hotel GERRIS en finaal op Donderdag 26 Maart 1908, in het Hotel VER WIEL, telkens de» avonds ten 7 uur. t® Waalwijk, zal ten verzoeke van de Etr®n Mej. W<d, TH. MELIS, aldaar overleden, bij Liet op Donderdag 12 Maart 1908, in het HOTEL GERRIS te Waalwijk, bij toeslag op Dodderdag 26 Maart 1908, in het HOTEL VERWiEL aldaar, telkens ten 7 ure des avonds GEMEENTE WAALWIJK. KOOP 1. Een Pand, gelegen op een der beste standen van de Gemeente, naast de oude R.K. Kerk en bestaande in Winkelhuis en Huurwoning aan de Groote Straat, en in 5 Huurwoningen op de Kloosterwerf, Sectie C nos. 938, 939, 1416, 1417. 948, 944 en 945, groot te zamen 0.05.50 H.A. Huurders: P. Bierlaagh voor f375.-— per jaar Wed. Hsgedoorn voor f 200. per jaar; C. Musters voor f 1.30 per week; Wed. J. de Kort voor fl.10 per week; C. Boelée voor f 0.60 per week; Jobs. de Werd voor f 0.90 per week Th. van den Noort voor f 1.20 per werk. KOOP 2. Een Huis, waarin 2 Huurwoningen met Tuin, gelegen op //Nova Zembla', Sectie B nos. 1647 en 1648, groot te zirnen 0.01 83 HA. HuurdersJ«c. vac Helvoirt voor f 1.35 per week; J. vau Velthoven voor f 1.35 per week. KOOP 3. Eene Dubbele Huurwoning in de-Station straat, Sectie B nos. 18 i 6 en 1817, groot te zamen 0 08.34 H.A. Huurders: Wed. P. Klerkx voor f 1.90 per week Adrs. de Bunt roor f 2.50 per week. KOOP 4. Eene Dubbele Huurwoning in de station straat, Zuidwaarts naast Koop 8, Sectie B nos. 1818 en 1819, g'oot te zamen 0.02 35 H.A. Huurders: P. Dikkers voor f 1.30 per week Van Drongelen voor f 1.50 per week Bij den toeslag komen koopen 3 en 4 in massa. KOOP 5. Twee aaneengebouwde Huurwoningen, gelegen in de verlengde Stationstraat naast de nieuwe R.K Kerk, met Tuinen, S.c'ie B nos. 1938 en 1939, groot te zaïuea 0.06.02 H.A. Huurders: A. de Graaf voor f 1.95 per week; J. van Bokhoven voor f 1.95 per week. KOOP 6. Drie aaneengebouwde Huurwoningen, ge legen in de verlengde Stationstraat, Noord waarts naast Koop 5, met Tuinen, Sec'ie B nos. 1935, 1936, 1937, groot te zimen 0 07.84 H A. Huurders A. Kipping, L. Ficherou en H. van Engelen, allen voor f 1.85 per week. Bij toeslag komen koopen 5 en 6 in massa. De huren vau den Heer Bierlaagh en vau Mej. Hagedoorn zijn voor de koopers vanaf 1 Mei 1908, de overige huren vanaf d u Maaudag volgende op de betaling der kooppenningen. De lasten van alle perceelen komen toor de koopers vanaf 1 Mei 1908. te Waalwijk, zal voor den heer JAC'. TH. DEKKERS, koopman, thans in Amerika GEMEENTE SPRANG. Een nieuw gebouwd HUIS, met twee Schuurtjes, Erven en Tuin, aan het Oosteind, waarin twee woningen, Sectie B nos. 2071 en 2072, groot te zamen 7.05 aren. Met de we&k verhuurd aan Leeudert van der Hammen voer f 1.25 en Pieter Braspenning voor 1.25. Deze verkooping zal plaats hebben te WAALWIJK, in het koffirhuis van TH. VAN LOON, aan de MaTkt, PRO VISIONEEL Vrijdag 20 Maart 1908, eu FINAAL Vrijdag 3 April daarna, telkens 's avonds ten 7 uur. te Draneu, zal Maandag 16 Maart 1908, nam. 2 uur nabij het woonhuis van FRANS BROK te Druuen, ten verzoeke van WILLEM VAN FESSEM te Made Koopen van f2.— en daar beneden contant, de rest 1 October 1908, mit« borgstelling. VOO en Pe V uit

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 2