Tweede Blad. Industriëelen. Provinciaal Nieuws. Zij die zich teeen het volg nd kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. PJNNKN.LA Nummer 21. Donderdag 12 Maart 1008. 31e Jaar^aog. H mxxxxxxxxm Geef de Pink Pillen aan uwe kinderen, zoo het hen aan eetlust ontbreekt, zoo zy last van den groei hebben, zoo zy een vermoeienis ondervinden waar van gy de oorzaak niet kunt bepalen. De Eciio van het Zuiden «H—XL :-V De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1907. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Regeringsverklaring Minister Heemskerk leidde het kabinet bij de Kamer in en verklaarde daarbij onder meer, dat het zich verplicht achtte de roeping te aanvaarden om het bewind te voeren en wel overeenkomstig de be ginselen levende in de partijen der rechterzijde en oordeelde zich aan die taak niet te mogen onttrekken, nu de mogelijkheid der formatie van een nieuw Kabinet, steunende op een geconcen treerde linkerzijde, niet kon worden aan genomen. Het Kabinet wil trachten door de toe passing zijner beginselen zooveel moge lijk bevrediging te schenken. Waar prin- cipieele tegenstellingen zich voordoen, zal het die niet mogen ontwijken, doch het oordeelt de mogelijkheid te moeten aannemen, dat omtrent verschillende onderwerpen, die rijp zijn voor behan deling of die aanhangig moeten worden gemaakt, zonder verzaking van begin selen ook in deze Kamer voldoende overeenstemming kan worden verkregen In dien geest wenscht de Regeering dan ook gemeen overleg te plegen met de Staten-Generaal aangaande dc onderwer pen, waarvan de behandeling thans het meest voor de hand ligt. Ten aanzien van eenige wetsontwer- I pen, o. a. het Zuiderzee-ontwerp, behoudt de Regeering zich nadere overweging voor. Zij kondigt binnen een niet te lang tijdsverloop eenige wetsontwerpen aan, met namewijziging strafwetboek ten aanzien der bepalingen ter bestrijding der openbare onzedelijkheid subsidiee- ring van bijzondere middelbare scholen en wijziging gemeentewet ter verruiming van het belastinggebied der gemeenten zooveel mogelijk in aansluiting aan het voorstel der Staatscommissie voor de gemeentefinanciën, waaromtrent evenwel nog advies aan Gedeputeerde Staten is verzocht. Binnenkort hoopt zij voorstellen te doen inzake wettelijke bescherming van arbeiders en wel tot nadere regeling der arbeidsinspectie o. a. ten einde betere naleving der bestaande bepalingen te bevorderen. De Regeering heeft gemeend het ziekteverzekeringsontwerp te moeten in trekken. De ouderdomsvoorziening moet naar haar meening worden beschouwd en geregeld als onderdeel der invalidi teitsverzekering, terwijl tegen 't ontwerp der Ziekteverzekering bij haar bezwaren bestonden, die een zoo ingrijpende om- .werking noodzakelijk maakten, dat de Reg. meende de totstandkoming eener wet het best te bespoedigen door een omwerking aanstonds ter hand te nemen. Naast de Ziekteverzekering is de On- gevallenwet-1901 in haar werking, een onderwerp. Het tekort, waarvoor bij het in deze Kamer ingediende wetsontwerp dekking is gevraagd, maakt urgent het antwoord op de vraag of niet door wij- ziging van de geldende bepalingen een herhaling |van een dergelijk déficit is te voorkomen. De regeering hoopt daartoe de noo- dige voorstellen te kunnen doen, tegelijk met andere wijzigingen ir. de Ongevallen wet, die binnenkort kunnen tegemoet- ;f gezien worden. Intusschen zal gewerkt worden aan de voorbereiding der inva liditeitsverzekering. Herinnerende aan de intrekking van de Grondwetsherzienings- voorstellen, verklaart de regeering, dat zij de tegenwoordige parlementaire pe riode te ver gevorderd acht om te pogen het vraagstuk der herziening, dat in ieder geval een nader onderzoek eischt, binnen deze periode nog tot oplossing te brengen. Voorts blijken nog ingetrokken te 1 worden de ontwerpen tot heffing eener inkomstenbelasting, tot instelling van be roepsraden voor de directe belastingen en de ontwerpen betreffende suikeraccijus en verhooging accijns gedistilleerd. De vraag of en op welke wijze versterking van 's Rijks middelen in de eerste toe komst noodig is, eischt nadere over weging. Onder herinnering aan het dezer dagen ingediende noodwetje betreffende het blijvend gedeelte, deelt de Regeering mede dat bij de in te dienen Oorlogs- begrooting voor 1908 ook op een blij vend gedeelte van dezelfde sterkte zal worden gerekend als bij de Credietwet voor oorlog. De Regeering stelt zich intusschen voor een wijziging in de Militiewet aan- hangig te maken, welke een opkomst der militie bij de onbereden wapenen in twee ploegen onmogelijk maakt. Even wel zal, ook bij gunstig verloop van den daartoe te verrichten wetgevenden arbeid, de nieuwe regeling voor het eerst van toepassing kunnen zijn op de lichting die in 1909 voor eerste oefening onder de wapenen komt, zoodat ook bij de oorlogsbegrooting voor 1909 voor 1 maanden gerekend zal moeten op een blijvend gedeelte als voor 1908 werd aangegeven- De Regeering verklaart ten slotte de hierbedoelde wetswijziging slechts als hulpmaatregel en dus als een afdoende herziening der Militiewet te zien aangemerkt en zal zoodra mogelijk een meer ingrijpende herziening der Militie- en Landweerwet ter hand nemen. Verder wordt aangekondigd het in beteren staat brengen der kustverdedi ging de Regeering wenscht echter met het oog op de kosten den aanbouw van postmaterieel zooveel doenlijk te beper ken met bekwamen spoed wenscht de Regeering een Raad van Defensie in het leven te roepen, waarin opperofftcieren en vlagofficieren zitting zullen hebben en ook het burgerlijk element niet zal ontbreken. Wettelijke regeling is in over weging maar inmiddels acht de Regee ring het instellen van dien Raad bij Koninklijk besluit gewenscht. De Regeering, meenende op dit oogen- blik geen meer uitgebreid program te moeten geven, doet een beroep op sa menwerking met wederzijdsch behoud van beginsel. De koning ran Wurtemburg te 's Grarenhnge Z. M koning Wilhelm II van Wurtem burg is Maandagochtend per Staatsspoor ten ongeveer half twaalf ure iti de resi dentie aangekomen, ten einde, gelijk gemeld is, enkele dagen de gast te zijn van H. M. de Koningin-Moeder. H. M. Koningin Emma begroette den Vorst, Haren verwant, op het plankier voor de koninklijke wachtzaal, waar Z M. eveneens verwelkomd werd door de Princes van Teek. Tot deze ontvangst uitsluitend door verwanten, bepaalde zich de begroeting van Z. M., wiens komst, zooals men weet, uitsluitend een familiebezoek geldt. De koning reisde in een salonwagen van de Wurtemburgsche spoorweg-maat schappij en was vergezeld van slechts één heer zijner hofhouding- In gesloten rijtuig reed de. vorstelijke familie naar het paleis van H. M. de Koningin-Moeder. H. M de Koningin-Moeder is na afloop van het déjeuner met Haar gast Z. M den Koning van Wurtemburg uit rijden geweest Nederlandscb Volkslied Een door den heer Chr. J. Vrucht, hoofd drr R. K. school te Zwaagdijk, gemeente Westwoud, gewijzigd Neder landsch Volkslied, is met zooveel belang stelling en zooveel dankbaarheid door de Koningin ontvangen, dat H. M. hem opdroeg dat lied zoo populair mogelijk te maken. Het luidt als volgt Wien Neerl. bloed in d'adren vloeit, Wien 't hart klopt, fier en vrij, Wie voor zijn volk van liefde gloeit, Verheff' den zang als wij. Hij roem' met allen, welgezind, Den onverbreekb'ren band, Die hier Oranje en Neerland bindt Vorstin en Vaderland Bescherm, o God, bewaak den grond, Waarop onze adem gaar De plek, waar onze wieg op stond, Wellicht ons sterfuur slaat. Wij smeeken van Uw Vaderhand, Met blijden kinderzin Behoud het lieve Vaderland En onze Koningin Ook stijg' voor Haren Prins Gemaal, Een beê ten hemel heen Blijv' onz' Oranje Koningin Met Prins en Volk steeds een. Ja, zelfs in tijden droef en bang, Weerklink' aan alle kant Bewaar de Koningin en Prins En Volk en Vaderland. De Nederlandsebe zeevaart. Nederland is in den laatsten tijd druk bezig zich geheel zelfstandig te maken wat de zeevaart betreft en als resultaat van de in die richting aangewende po gingen kan gelden de oprichting van de JavaChinaJapanlijn, die in concur rentie zal treden met vreemde lijnen, voornamelijk van den Norddeutschen Lloyd. Intusschen deelt een corres pondent van de Frankfurter Zeitung mee heeft laatstgenoemde maatschappij een agentschap te Amsterdam gevestigd, waar een groote werkkracht wordt ont plooid. Daartegenover staat weer de oprichting van de Nederlandsche Zuid- Amerika-Lijn, die, gesteund door een rijkssubsidie, een sterke positie inneemt, alweer tegenover den Norddeu schen Lloyd, benevens de Hamburg-Amerika- en Hansa-lijnen, welke tot dusverre grootendeels de vaart tusschen Nederland en Zuid-Amerika in handen hadden. Het meest belangrijke is echter volgens denzelfden correspondent de oprichting van de Nederlandsche Scheep vaart-Unie, gevormd door den Rotter- damschen Lloyd, de Koninklijke Pakket vaartmaatschappij en de Stoomvaart maatschappij >Nederland». Deze Unie beschikt over 102 schepen met te zamen 288.000 tons en wordt daardoor een belangrijke factor in de vaart op Indië l>e Unie draagt een strikt nationaal karakter en alleen Nederlandsche aan deelhouders kunnen een stem in de lei ding hebben. Sociale Week. Naar de »Maasbode» meldt, zal de dit jaar te Rotterdam te houden sociale Week uitsluitend gewijd zijn aan de be handeling der >Sociale Gemeente-politiek welk vraagstuk door diverse sprekers in al zijn onderdeelen zal worden beschouwd Weer nieuwe expedities. De N. R. Ct ontving uit Batavia de volgende telegrammen Nias. Stafkapitein Baarveld is met 4 brigades maréchaussée naar Nias ver trokken ter verkenning en pacificatie. Mentawei-eilanden. Luitenant van Loenen is met 4 brigades maréchaussée naar de Mentawei-eilanden vertrokken Atjeh. Eergisternacht is een bende van 60 man ons etablisement te Idi binnengedrongen om wapens te rooven. De bende liet 4 dooden en 4 geweren achter. Wij leden geen verliezen Invoer van vee in Frankrijk. Men meldt uit den Haag. Ingevolge beschikking van den Fran- schen minister van Landbouw, is de invoer in Frankrijk van varkens afkomstig uit Nederland slechts toegelaten, als hun gewicht niet minder dan 50 K. G. be draagt en zij bestemd zijn voor het sanatorium de la Villette, of voor een der slachthuizen te Lille Valenciennes, Nancy, Dyon, Lyon, St. Etienne, Mar- seile en Bordeaux. Doorvoer door Frankrijk is eveneens toegelaten, indien de varkens minstens 50 K.G wegen XXXXXXXMXM WAAL WIJK, ii MaatT'igoS. Raadsvergadering. Hedenavond ten 6Va uur zal de raad onzer gemeente eene openbare vergade ring houden ter behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders met ontwerp besluiten tot onderhandsche verhuring van a. een terrein aan de haven b. de veldtent in den buitenpolder c. een perceel bouwland in de Putsteeg. 3- Idem onderhands huren van het Rijk van twee strooken grasland bij de Mauritsplaat onder Ammerzoden. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van de bestrating in de Groote Straat en Station straat, rioleering van een gedeelte Loint bij de school en het bouwen van een waaggebouwtje, met ontwerpbesluit tot het aangaan eener geldleening ter be- bestrijding der kosten. Een en ander ter visie. 5. Wijziging der begrooting van 1907 en 1908- 6 Benoeming van een stembureau voor de verkiezingen in 1908. 7. Benoeming van een deskundige voor het controleeren der boeken op de gasfabriek. 8. Vaststelling van het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag en behandeling van reclames tegen aansla gen in den H. O. Leobond. Zondagavond ten 6 uur had op de zaal van de St. Paulusvereeniging eene algemeene vergadering plaats van de R. K. Werklieden vereeniging Leo-bond. De president opende voor eene stamp volle zaal de vergadering met den chris- telijken groet, heette allen hartelijk wel kom en wenschte de leden allen een gelukkig nieuwjaar. Ondanks er verhoo ging van contributie heeft plaats gehad, zegt spreker, zijn er in het afgeloopen jaar toch veel leden tot de vakvereeni- ging toegetreden. Echter staan er nog veel te veel buiten de vereeniging. Ik hoop dat dezen spoedig zullen toetreden. Hebben zij er nog bezwaar tegen, dan hoopt spreker dat zij abonné zullen worden van het orgaan van den Dioce- sanen leerbewerkersbond »De Leerbe- werker.* Dit blad kost slechts 3 cent per week, en hebben zij dit eenige malen gelezen dan, ik weet het zeker, zullen zij spoedig tot de overtuiging komen dat zij in de vakvereeniging thuis hooren. Hierna leest de Secretaris de notulen voor van de vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerking worden goedgekeurd. Na eenige toelichting van den Eerw. adviseur over de oprichting van een cursus tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken treden 23 leden tot dezen cursus toe. Deze cursus zal gegeven worden door dr. Sweens. Verder teekende Z.Eerw. protest aan tegen de handelwijze van de Hilvaicn- beeksche patroons welke hun knechts, alleen omdat deze zich vereenigd hebben in een R. K. vakvereeniging, hebben bui tengesloten. Door deze schandalige han delwijze hebben de patroons een aantal werklieden broodeloos gemaakt. Om deze werklieden te steunen en te sterken werd eene collecte gehouden, welke de som van f 9,691/3 opbracht. Nadat door Z.Eerw. nog was mede gedeeld dat het vaandel, een geschenk van den heer P. Wijten, was gereed gekomen es in een in April te houden vergadering, feestelijk zal worden ont huld, trad de Eerw. heer M. Soeren, aalmoezenier van den arbeid te Maas tricht, op het podium. In een helder, zeer bevattelijk betoog, zette spreker de groote voordeelen ver bonden aan de coöperatie, uiteen. Coöperatie, zegt spreker, is niets an ders dan samenwerken. Vroeger was de verbruiks- coöperatie onbekend Coöpera tie is ook niet uitgevonden door een persoon maar als vanzelf voortgesproten uit de lagere volksklasse. Door den nood, door den strijd voor het dagelijksch brood, daardoor is de coöperatie gekomen. Toen aan de loonen van de wevers in Engeland in 1880 werd gesnoeid, toen deze minder werden gebracht en deze na herhaalde pogingen niet hooger meer gebracht konden worden, toen is de coöperatie geboren. Aanvankelijk heel klein begonnen, is 't thans het grootste gebouw van Engeland. Die werklieden, zegt spreker, hebben het daar zoover weten te brengen, door dat in het bestuur altijd denkende koppen hebben gezeten Mannen die iets over hadden voor de goede zaak- Ze hebben het daar zoover gebracht omdat het solidaire mannen waren. Ze hebben het zoover gebracht omdat ze van de winst ook wat besteedden voor de ontwikkeling van de arbeiders. En zoo kan coöperatie overal winst gevend werken mits men vast houdt aan: 1 Goede waar en een goed gewicht geven 2. Contante betaling. 3. Het bestuur moet gekozen worden uit de leden en door de leden, doch goed moet worden toegezien wie men kiest, 4. Verkoopen aan plaatselijke prijzen en geen oneerlijke concurrentie drijven. 5. Een gedeelte der winst deelen 6. Een gedeelte der winst aan goede doeleinden besteden. Wanneer aan deze regels strikt de hand wordt gehouden, dan werkt coöpe ratie goed en rendabel. Dat er coöpe raties failliet zijn gegaan kan alleen hier aan worden toegeschreven, dat de hand niet is gehouden aan bovenstaande regels. Indien daar de hand aan wordt gehouden dan zal coöperatie overal bloeien en goede winsten afwerpen. Wel zegt spreker, zal de coöperatie verschillende middenstanders, in hun brood aanranden, doch dit zal zoo menig maal als er verandering komt in economi sche toestanden. Toen de spooi- en tram wegen kwamen zijn er zooveel schippers voerlieden enz. geweest die naar iets anders hebben moeten uitzien om in hun bestaan te voorzien Goed is het echter dat coöperatie geleidelijk komt Nog wijst spreker op vele voordeelen verbonden aan de coöperatie, als het contante betalen want, zoo zegt spreker, wie het poffen in huis haalt, haalt zijn grootste vijand in huis. Van poffers komen wanbetalers en bij poffers en wanbetalers heerscht er geen orde in het gezin. Verder brengt het spaarzaam heid. Er zijn verschillende menschen die een gedeelte van hun divident op een spaarboekje plaatsen en zoo voor hun ouden dag 'n centje kunnen bewaren. Coöperatie leert voorts de menschen aansluiten bij de vakvereeniging. Door de coöperatie krijgen wij eene verheffing van den arbeidersstand. Het doel van de coöperatie is om de arbeiders uit het moeras te trekken. De concurrentie brengt den winkelier meer schade aan dan de coöperatie. Bovendien, niemand kan ons het recht ontzeggen om te coopereeren. Het als in een adem aanhoorpn vav •leze rede en daverend applaus dat var uit de menigte opging, bewees dat de aalmoezenier van den arbeid, in den geest van de arbeiders had gesproken. De president dankte den Eerw. spreker voor zijn heerlijke rede en twijfelde 3 niet of deze zal ook hier vruchten voort brengen, daarom riep hij geen vaar wel maar een tot weerziens toe. Schilderwerk. Het zal bijna onnoodig zijn nog de aandacht te vestigen op het mooie stuk werk van onzen kunstschilder den lieer Jan vanDelft dat thans wederom is geëxposeerd in de vitrine der firma Wed. '1 h. van Delft Zonen, alhier. Velen zullen 't reeds hebben bewonderd. Het is een kolossaal stuk, een mooie groep van drie honden, een colli en twee boxers voorstellende, 't Geheel is goed gegroepeerdenin gelijkenis, actie kleuren zoo natuurgetrouw weergegeven, dat men te gast gaat aan het schoone hier wederom te genieten geboden. Het ge heel is gevat in een prachtigen zwait- gouden lijst en maakt een uitstekend effect. Gerust mogen we den heer Jan van Delft gelukwenschen met dit schilder stuk, dat een waardige plaats zal inne men in de rij van werken die in de laatste jaren door zijne kunstenaarshand werden gewrocht en die hem steeds hoo ger brengen in Neerlands eerste kunst. Voor dc uitgestotene vakbroeders. Met goedvinden van den patroon had Zaterdagavond op de stoomschoenfabriek van den heer Bern. van der Heijden- van Iersel eene collecte plaats voor de te Hilvarenbeek uitgesloten vakbroeders. De collecte bracht op de somma van f 3,30. Wie volgt T. A. V. E. N. Naar wij vernemen heeft de operette- vereenigingT.A.V.E N U. in hare Zondag jl. gehouden vergadering naar aanleiding van een ingezonden stuk, voorkomende in no. 20 van ons blad, besloten, nog maals de uitvoering van Vastenavond tegeven. Opdat lieden van den werkenden stand van deze uitvoering kunnen profiteeren, zal een matig entree worden geheven. Aanbesteding. Op Dinsdag 24 Maart n. m. 2.30 zal de Mij tot Expl. van Staats- spoorw., in de enquête-kamer op het station Delfschepoort te Rotterdam aan besteden bestek AA: het uitvoeren'van onderhoudswerken aan gebouwen, kunst werken enz., gelegen in den spoorweg Rotterdam-Roosendaal, Moerdijk-Breda en Lage Zwaluwe-Vlijmen, in 8 perc. Provinciale Ilcngstea—keuringen. Bij de gisteren te Heusden gehouden keuring van een-en tweejarige hengsten, geboren in deze provincie, tot toeken ning van premiën en bewaringsprijzen, is een bewaringsprijs van f 150 toege kend aan den 2-jarigen hengst »Adelbert*. van de heeren Gebrs. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Groote internationale Zangwedatrijd te Auistcrdum. Aan het door de Liedertafels »Zang- lust* en tde Vereenigde Zangers*, uit geschreven concours zullen deelnemen In de 2e afdeeling Gemengde Koren 11 vereenigingen, onder welke Gemengd A Capelle-Koor, onderafdeeling van het Koninklijk Breda's Mannenkoor, Breda. In de le afdeeling Gemengde Koren 8, in de superieure afdeeling Gemengde Koren 5 vereenigingen, onder welke 2 buitenlandsche. In de afdeelingen Mannenkoren zullen mededingen in de 3e afd. 9, in de 2e afd. 7 koren, onder welke >Het Rozen knopje* te Eindhoven, in de le afd. 8 koren, onder welke »'s Hertogenbosch Mannenkoor* 's Hertogenbosch, in de afd. van Uitnemendheid 5 en in de hoogste eere-afd 6 mannenkoren, nl. Kon. Liedert. Zang en Vriendschap, Haarlem Kon. Liedertafel Maastreech- ter Staar, Maastricht, Kon. Zangvereeni- ging Breda's Mannenkoor, Sre.ta; Man- nergesangverein Sansso ei. Dortttu nd Mannergesangverein Dor: nd, en 3o- siéte Choral La Concon Vervier». «4 BAARDWIJK.Gaslicht, Esnige inge zetenen alhier zijn dez^r dagen aangsiloten met de Gasfabriek te Waalwijk en hebben uitstekend licht Moge ens gemeente-be stuur spoedig geheel in overeenstemming zijn niet de Gascoinmiasie aldaar opdat weldra de buizen worden doorgelegd, dat voorzeker door allen met verlangen wordt tegemoet- gezien. j.l. Zondag werd de tentoonstelling voor den laatsteu dag nog goed bezocht. Van de expositien exposanten en Bestuur der R. K. Vakvereen. zijn foto's genomen door de firma Wed v. Delft te Waalwijk die daar eenigen tijd in de vitrine van gen. firma ter bezichtiging zijn gesteld en waarvan exemplaren voor belanghebbenden tegen ma tigen prij« zijn te verkrijgen. A.s. Zondag begint een tridnnm dat door twee paters Redemptoristen voorde leden der H. F*u ilie wordt gegeven. DEUNEN. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 12 Maart a.s. des avonds 6 uur.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5