Nummer 26 g 29 Maart 1908. 61e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsvergadering, Reclame. Italië. BUITENLAND. België. Amerika. BINNEN LA-.'- KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 26 Maart 1908, des morgens ten half tien uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Besouw. Te ongeveer 9,45 uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig de hee- ren Teulings, van Dortmond, Hesselmans, van Beurden, Bressers, Elias, v.d. Heuvel, Lombarts, van Kuijk, van Vliet en Ver ster afwezig de heeren Rijken en Daleu. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Herziening der jaarwedden voor onderwijzers. De Voorzitter. Dienaangaande zijn twee adressen ingekomen. In deze adressen wordt aangedrongen om het aanvangssalaris hooger dan het minima te stellen, de verhoogingen vlug ger te doen laten plaats hebben en tevens hooger te stellen. Het Dagelijksch Bestuur heeft hier over met den distr'ct-schoolopziener gecorrespondeerd, doch wij wenschen de verhoogingen vlugger te doen plaats hebben dan de schoolopziener ons voor stelt. De Voorzitter zet hierna uiteen hoe de vorige verordening was, wat de com missie toen voorstelde enz. Dit deze uiteenzetting blijkt dat in de thans bestaande regeling voor de hoof den, eene onbillijkheid is geslopen Daar is toen bij de vaststelling te weinig rekening gehouden, dat het eene hoofd meer verantwoording heeft dan een ander. Zoo heeft b. v. het hoofd der school van Kaatsheuvel, de heer van Woer- kom die 223 kinderen heeft meer ver antwoording dan het hoofd der school van den Loonschendijk, de heer van der Horst, die er maar 71 heeft Der halve behoort er dan ook verschil van salarieering te zijn. De heer van der Horst heeft de verhooging van f 100, hem een vorige keer verleend, ook niet willen aanvaarden. \7oorgesteld wordt nu, de aanvangs- jaarwedde van een hoofd der school te Kaatsheuvel vast te stellen op f 1100, te Loonopzand op f 1050, te Berkdijk op f 1050 en te Loonschendijk op f 1025. De hoofden der scholen te Kaatsheuvel en te Loonopzand zijn dan verplicht les te geven in Fransch en Duitsch. De aanvangsjaarwedde voor onder wijzers van bijstand zullen nu bedragen f 550, na 3 dienstjaren f 600, na 6 dienstjaren f 675, na 10 dienstjaren f750, na 14 dienstjaren f 825 en na 18 dienst jaren f 900. Vroeger hadden de onderwijzers eerst na 20 dienstjaren f 825 Heeft een onder wijl er hoofdakte dan krijgt hij daarvoor f 100 bovendien, is deze verplichtend gesteld dan t 200 Voorts wordt voor iedere akte f 25 meer gegeven. Is een onderwijzer gehuwd en 28 jaren oud, dan wordt hem f 75 vergoeding in de huishuur gegeven. De onderwijzers die belast zijn met het geven van herhalings- onderwijs genieten daarvoor eene be looning van f 0,60 per uur. Is een onderwijzer ntet langer ziek dan 6 maanden, dan zal hem het volle bedrag worden uitgekeerd, de daarop volgende 6 maanden de helft en dan zal de raad eene nadere bepaling nemen Deze verhooging zal niet drukkend op de bevolking werken, daar, naar het Dag. Bestuur vertrouwt, de volgende jaren wij van het Rijk wel weer eene buitengewone subsidie voor het onder wijs zullen krijgen Op verzoek van den heer van den Heuvel geeft de Voorzitter voorlezing hoe het salaris vroeger was en hoe het thans zal zijn. De heer van Woerkom te Kaatsheuvel heeft thans een salaris van f 1225, wordt De heer v. d. Horst te Loonschendijk heeft thans f 1200, wordt nu gebracht op f 1225. De heer Zurig heeft thans f 1075, wordt nu gebracht op f 1225. De heer Jansen heeft thans f 625, wordt nu gebracht op f 675. De heer Consemulder heeft nu f575, wordt nu gebracht op f 675. De heer Bisselink heeft nu f 57 5, wordt nu gebracht op f 675. De heer van der Horst heeft nu f 625, wordt thans gebracht op f 750. De heer v. Buul heeft nu f700, wordt thans gebracht op f 825. De heer Mols heeft nu f 625, wordt thans gebracht op f 675. De heer van Gullik heeft nu f 850, wordt gebracht op f 975. De heer Schoenmakers heeft nu f725, wordt thans gebracht op f 850. De heer van van Dommelen heeft nu f 500, wordt thans gebracht op f 550 Deze verordening wordt hierna bij acclamatie aangenomen 2. Adres van G. van Nooijen en an- De heer Lombarts. Ik denk d.it de buizen 3 gulden per meter zullen kosten en dat wij ongeveer 50 meter zullen noodig hebben. Het zou ook zoo ge maakt kunnen worden dat er de Hil bij gebaat is. De Voorzitter. Zou het niet voor- deeliger zijn als wij het lieten metselen. De heer Lombarts. Dat zou ik niet denken. De Voorzitter. Ik geloof ook wel dat door verbreeding der buizen aan die toestand daar een einde zal gemaakt worden. De kosten zouden gevonden kunnen worden van de post onderhoud bruggen, duikers, sluizen en riolen. De heer Lombarts Tusschen van den Hoven en Broeders moet dan een flinke zinkput worden gemaakt. Wordt met algemeene stemmen be sloten deze verbetering aan te brengen. De heer Hesselmans. In de Kattesteeg deugt het ook niet hoor. 't Is niet meer te doen om over het voetpad te loopen, en over den rijweg heelemaal r.iet. 't Is dringend noodig dat daar deren te Loonopzand inzake plaatsing verandering in komt. van lantaarns. De Voorzitter als wij daar een slootje Uit het adres, dat door den voorzitter graven dan is er een betere waterloozing wordt voorgelezen, blijkt dat adressanten, Wij zullen het voetpad dan ook wat op- na dank te hebben betuigd voor de hoogen. verplaatsing van een lantaarn er nog- De heer Hesselmans. Het voetpad maals op aandringen om in September j ligt wel een voet te laag. De rijweg eene lantaarn bij te plaatsen. De Voorzitter. Het Dag- Bestuur blijft bij hare meening van de vorige vergadering. Op al die adressen in te gaan is onmogelijk. De heer v. d. Heuvel. Het feit dat aan de molen waar maar 3 of 4 huis gezinnen wonen een lantaarn staat, en daar waar adressanten en ongeveer 20 huisgezinnen wonen geen, doet hen een beetje denken dat zij er recht op hebben. De Voorzitter. Die lantaarn aan de molen is er geplaatst voor de tram. De heer Verster. Daar bij de molen is 't een bocht en met 't oog op de tram is een lantaarn daar noodzakelijk. Bij adressanten is er echter geen gevaar. De heer de Bressei. Die lantaarn is daar geplaatst voor de algemeene veilig heid, doch niet voor de daar wonende wordt telkens opgehoogd met allerlei vuiligheid, leem, bagger, 't Is schand zooals het daar ligt. Die rommel wordt er door de inwoners opgereden, dat weet ik wel, maar daar moest toezicht op worden gehouden dat zoo iets niet gebeurt. De Voorzitter. Ik heb de politie reeds aangezegd dat zij daar streng op moeten letten en dat zij de overtreders moeten verbaliseeren. De heer van Beurden. Bij mij is het dito. Daar komen ze het vuil ook maar met kruiwagens te gelijk inrijden. De heer de Bresser. Zou het niet goed zijn als er een punt werd aange wezen waar de inwoners vuil en afval konden brengen. De heer Hesselmans Ieder moet maar voor zijn eigen vuil zorgen. De Voorzitter. Ik zal ook de maré- chaussée verzoeken daarop te letten Verteld te Vucht. Een inwoner van Vucht vertelt hier vrij en openhartig hoe hij beterschap heeft be komen van een bedroevende huidziekte. In woners van Waalwijk, die een geneesmiddel zoeken voor aambeien, prikkelende huid uitslag of eeuige andere huidziekte, zullei het de moeite waard vinden om van den voeden raad van hun buurman nut te trek ken. De heer H. v. d. Lindt, wonende *e Vucht, deelt o s mede Sedert geruimeu tijd ben ik opgeschept geweest met uitwen dige aambeien, ik kan u moeilijk beschrij ven de last o ellende, die ik daardoor bad te doorstaan. De jeuking was onuitstaan baar en dikwijls kon ik niet rens stil blij ven zitten, terwijl ze mij ook hij het loope< veel last veroorzaakten. Men raadde mij aan Uw Foster's Zilf eens te probeeren, ik ben olij, dat ik hiertoe overging, wan* ik bekwam een enorme verlichting direct bij toepassing hiervan en na verloop van zes dagen was ik geheel van deze ellendig kwaal verlost, waarvoor ik u mijn hartelij- ken dank betuig en ik s*l steeds gaarn Uw geneesmiddel recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verzeker U dat men U de echte Foder' Zalf geeft, dezelfde die de heer v. d Lindt gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent dat op iedere doos de h widteekeuing van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed.Orie- Domoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel f 1,75 voor één of f10voor zes donzen. De ontmoeting tusschen Keizer Wil helm en den Italiaanschen Koning te Venetië. Aan de buitenlandsche bladen ontleenen wij dienaangaande nog het volgende Drie kwartier voor aankomst van den Keizer had de Koning het paleis verlattn in een hof-gondel, die begeleid en gevogd werd door groote historische gondels der gemeente andere barken enmotor-canots. Eene ontzaglijke menigte had zich, zooals zich begrijpen laat, verzameld op de oevers, aan de vensters, op de balkons en zelfs op de daken. De menigte juchte den Koning enTittoni warm toe en later ook het Duitsche Keizerpaar en prinsffiffi August en prinses Victoria. De burgemeester van Venetië bood der Keizerin en der Prinses boeketten aan. Voor het station te verlaten hielden de soevereinen een revue over de eere compagnie. DeKoning bood der Keizerin den arm aan. Er werden hochs 1 aange heven. Kindertjes in 't wit boden bloe men aan. Toen de soevereinen in het kanaal verschenen begroette het volk hen met enthusiaste toejuichingen. Zij stapten met de prinses, Titoni en hun gevolg in de gondels, terwijl de muziek speelde. De balcons wiemeiden van menschen die juichten en met zakdoeken, vlaggen en hoeden wuifden. Ondanks den regen was het schouwspel magnifiek, Om kwart over twaalf kwam de stoet aan het paleis aan, waar de soevereinen zich nog op het balcon vertoonden. huisgezinnen. Met algemeene stemmen word besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. J en het hier en daar laten zeggen. 3. Aanbieding verslag ingevolge art 52 der woningwet. De Voorzitter. Dit verslag zal ge durende 14 dagen voor de leden op de secretarie ter visie worden gelegd. 4. Benoeming van een armmeester. De Voorzitter. Door het bedankeu van den heer A. van Kuijk moet een I de straatwegen werk hebben. Het Dag. De heer v d. Heuvel. Op het Kraam ven is het ook een rotte boel. De Voorzitter. Er is in een lange tijd niets aan de wegen gedaan. Maar nu het water begint te zakken nu zullen wij er eens naar laten zien. De gemeente werkman zal de geheele zomer wel aan De meest ongunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand deskonings blij ven de ronde doen. Vermoedelijk gaat hij vandaag of morgen weer naar het zuiden. Tweemaal per dag krijgt hij be zoek van zijn lijfarts. - Het uitvoerend comité van de we reldtentoonstelling, die in 1910 te Brussel [zal worden gehouden, heeft onder vooi- zitterschap van den burgemeester ver gaderd De tentoonstelling zal 80 hect aren beslaan, terwijl die in 1897 slechts 37 hectaren groot was. Het front van het hoofdgebouw wordt 500 meter lang. benoeming plaats hebben. Candidaten zijn: 1. G. Holman. 2. J. Wagenmakers. Met algemeene stemmen wordt ge kozen de heer G. Holman. 5. Af- en overschrijving. Wordt besloten eenige posten af- en te overschrijven. 6. Reclames tegen den aanslag in de hondenbelasting. De Voorzitter. De reclames komen allen veel te laat. Als de deurwaarder er is geweest komen ze eerst reclameeren. Als het kohier is vastgesteld, legt het voor een ieder 6 weken ter inzage. Ze kunnen als ze van den ontvanger, een aanslagbiljet thuis gezonden krijgen, wel zien dat zij zijn aangeslagen, waarom komen ze dan niet reclameeren Nu komen ze pas als de gemeente de on kosten heeft gehad Hiertegen moeten maatregelen worden genomen. De Voorzitter leest als nu de verschil lende ingekomen reclames voor, waaruit blijkt dat de een geen bond heeft gehad een ander maar vier weken, weer een had alleen maar zoo'n beestje opgepast terwijl zijn dochter, waar de hond van was, in het kot zat. Weer een ander wil van geen betalen weten omdat hij geen hond hield voor plezier maar omdat ze nog kort geleden al zijn spek hadden weggehaald. Besloten wordt om de verordening in 't vervolg streng toe te passen. De heer Lombarts. Mijnheer de Voor- 1 zitter, kunnen geen maatregelen genomen bij aanneming van deze verordening gebracht op f 1400. De heer v. d. Meeren te Loonopzand heeft thans een salaris van f 1225, wordt bij aanneming van deze verordening ge bracht op f 1350. De heer van Gennip te Berkdijk heeft thans een salaris van f 1200, wordt bij aanneming van deze verordening gebracht op f 1250. worden om aan den ellendigen toestand tusschen Span en Wijdemans een einde te maken. De waterlossing geschiedt daar niet naar behooren. Telkenmale moet daar de boel worden opengebroken en dat alles kan in orde gebracht worden als er grootere buizen worden aangelegd. De Voorzitter. De kosten van deze verbetering, hoe hoog zal die beloopen naar uw schatting. Best. zal daarom eenige werklieden zoeken en die daar aan het werk zetten De leden der commissie Op de wegen zullen wel eens toezicht daarop willen houden. De heer van Beurden. Ik heb van terzijde vernomen dat er een verpachting van hout heeft plaats gehad die onte vredenheid heeft gewekt. Er zou nl hout verpacht zijn voor f 23 en het hout alleen dat er nog op staat is meer dan t 100 waard. De heer Lomberts. 't Is niet doorgezet. De Voorzitter, 't Is mij aangenaam dat u deze kwestie hier ter sprake brengt, want ook ik heb van die klacht gehoord. Het is hier een misverstand dat altijd heeft bestaan Er is hier geen sprake van onwil of moedwil, maar het is meer het nog volgen van een ouden slear men heeft altijd gemeend dat dergcl'jke >aken tot de competentie van den wet houder behooren. Ik heb er deztr dagen in het Dag Bestuur reeds opgewezen dat geen verpachtingen onderhands kunnen geschieden. Alleen de raad kan een besluit nemen om iets te verpachten en die kan dan ook besluiten dat de burgemeester iets publiek verpacht. Dat wordt gedaan opdat de kosten van een notaris er niet bij komen. Ik zeg nog eens er is geen onwil in het spel't is alleen maar het volgen van een ouden sleur. Met dien ouden sleur moet thans worden gebroken. Wat nu van het gerucht, als zou het hout meer waard zijn, waar is, weet ik niet, ik heb geen verstand van hout. Wordt besloten dat voortaan alleen publieke verpachtingen zullen plaats hebben na goedkeuring van den raad. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van punt 7 Reclames Hoofd Omslag. Roosevelt is bezig, ook de laatste maanden van zijn bewind nog, al zijn krachten in te spannen tot welzijn, volgens zijn inzicht, van de zeer vulkanische samenleving der Ver Staten Vooral de vreeselijke moord op den priester te Denver, die door een anarchist aan de communiebank werd neergeschoten, heeft hem diep getroffen, zoodat hij zich onn.iddelijk op de hoogte liet brengen van den stand van het anar chisme en de bedrijvigheid der anarchis tische propaganda in de Unie. Wat hem toen werd medegedeeld, verscherpte nog 's presidenten verontwaardiging. De jong ste stappen van den president zijn ge richt tegen het anarchistische blad De Sociale Quastie. dat te Pateison in New Jersey wordt uitgegeven. De president wendde zich tot het Departement van Justitie, om te weten te komen wat e te doen was tegen een dergelijke pubii catie, waarin koeltjes het plan was ge opperd, een tuighuis te overrompelen leeg te plunderen en met de buitgemaakte geweren politie en soldaten neer te schie ten, dan brand te stichten, en ten slotte zelf het bewind in handen te nemen 's Presidenten brief aan den burgemees ter van Paterson over dit tijdschrift staat in alle Amerikaansche kranten. De Pre sident trekt daarin te velde tegen het prediken van moord en brandstichting. Naar een telegram mededeelt, zal de Amerikaansche vloot ook een Uhinee- sche haven aandoen. DeAmerikaansche Regeering verklaart dat de vloot op haar reis naar huis geen andere lande zal bezoeken dan Australië, Japan en China benevens een station om kolen in te nemen. Men berekent, dat de reis van het Amerikaansche smaldeel om de we reld in het geheel 12 milioen gulden zal kosten. Alleen voor de reis van Hampton Roads naar San Francisco rekent men Tweede Kamer. Het wetsontwerp inzake het Blijvend Gedeelte is door de Tweede Kamer aan genomen met 54 tegen 41 stemmen, na een debat, welks heftigheid waarlijk een potsierlijken indruk maakt. Wat toch is de zaak De nieuw-opgetreden minis'er van Oorlog acht het blijvend gedeelte van 2200 man, dat anders naar huis gezon den zou zijn, noodzakelijk. Noodzakelijk met het oog op de eischen der mobilisatie niet alleeu, maar ook voor den gewonen dienst in het leger, de tucht, de kadervorming en wat dien meer zij. Hij wenscht dus de 2200 man, onder de wapenen te houden, wat men van zijn standpunt door vele andere mi litaire specialiteiten gedeeld niet an ders dan billijken kan. Een minister mag niet handelen tegen zijn overtuiging.. Nu stond hij echter voor 't geval, dat op het onder de wapenen te blijven van deze manschappen niet was gerekend, dat er verwachtingen waren gewekt en voor de betrokkenen dus nadeel kon ontstaan uit een voortgezetten diensttijd. Welnu, de regeering weet een middel te vinden, om deze moeielijkheid te on dervangen en het landsbelang met het belang der bedoelde miliciens zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen. Vrijwilligers zullen kunnen invallen te gen hooge gage de onaangename ge- blijven voor hen, die naar huis te kunnen worden aan kolen verbruik f720,000 volgen van het hadden gehoopt gaan, zullen tot een minimum beperkt. Wat koo de regeering beter doen vraagt men zich af. Het gold hier een noodmaatregel' die o een uitstel dulden kon, een maatregel, urgent geworden door de fouten van het voi ige Kabinet. En dat de regeering goed had gezien bleek wel uit het groote aantal vrijwil ligers, dat zich aanmeldde, zoodat thans niemand tegen zijn zin tot het blijvend gedeelte behoeft te behooren. Voorloopig zou men zeggen is de zaak dus tot algemeene tevredenheid opgelost. Een herziening der militie-wet komt later. Nieuws hebben we omtrent de quaestie van het blijvend gedeelte niet meer vernomen, dan het officieele nieuws, dat minister S a b r o n reeds een over compleet had van 878 vrijwilligers. Van de oudere lichting bleken bereid 1624 man, van de eerste ploeg van 1907 (waarop de regeering geen vat meer zou hebben) en van de hooge nummers 751 man, van de tweede ploeg 704 man, totaal 3079. De N R. Ct schrijft over den minister van buitenlandsche zaken De nieuwe minister van buitenlandsche zaken is niet alleen geestig en welbe-

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5