Nummer 26 Zondag 29 Maart 1908. 61e Jaargang Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Sport. Lichaamsoefeningen na den leerplichtigen leeftijd het maatschappelijk werk van onze Turnvereenigingcn. II. Ten einde de nadeelen voor de ge zondheid aan het schoolleven verbonden te bestrijden, dus in positieven zin aan de gezondheid bevordelijk te zijn, werd ook hier te lande op sommige plaatsen een hygiënisch-medisch schooltoezicht ingesteld en werd het gymnastiekonder wijs ingevoerd. Enkele gemeenten namen vrijwillig de zorg voor lokalen, speel plaatsen en leerkrachten op zich en zorgden bovendien voor bad- en zwem inrichtingen, andere daarentegen blijven hardnekkig het nut van dergelijke in stellingen miskennen. De zuinigheid be driegt hier op ergerlijke manier de wijs heid. Men begaat een misdaad aan vol gende geslachten door kinderen, voor wier lichamelijke vorming beweging een eerste levensvoorwaarde is, tot onafge broken zitten te dwingen men legt als 't ware opzettelijk de kiemen voor tallooze schoolziekten en den grondslag voor gemakzucht en traagheid men verhin dert de normale ontwikkeling van ver schillende organen, die de hoofdvoor waarde is voor levenskracht en levens vreugde men toont zich blind voor de eischen, die het moderne staatsleven aan het individu, zoowel voor den strijd om het bestaan als voor dien voor onze nationale onafhankelijkheid stelt. De twee uren gymnastiek-onderwijs, die in de meest gunstige omstandighe den in enkele gemeenten gegeven worden kunnen natuurlijk niet voorzien in de dagelijks wederkeerende behoefte aan afwisseling tusschen de schooltijden zij hebben echter grooter nut dan men oppervlakkig beschouwd zou meenen. De trage vertroetelde kinderen worden daarbij aanvankelijk tot inspanning ge dwongen ook zij voelen ten laatste de gunstige gevolgen der verplichte lichaams oefening en geven daarvan uiting door het zich vrijwillig onderwerpen aan orde en tucht en het geheel uit eigen aandrift zoeken naar de gelegenheden, waar het lichaam gestaald, gehard en geoefend wordt. De paedagogische gevolgen van een goed geleide, opzettelijke physieke opvoeding komen dus door die twee uren bijna volkomen tot hun recht en daarmee wordt het belang van den een ling en dat der gemeenschap in hooge mate gediend. Doch oneindig meer zou bereikt worden, als de kerngezonde denkbeelden, in den laatsten tijd door tal van medici, schoolautoriteiten en opvoeders gehuldigd, in de daad werden omgezet Hoe geheel anders, hoeveel degelijker zou het opkomend geslacht en dus het geheele volk worden opge voed, wanneer door vermindering van het aantal leervakken en verstandige beperking der overige vakken tijd zou vrij komen tot toepassing van de maat regelen, die in het belang der volks gezondheid en der volkskracht noodza kelijk moeten genomen worden Een der eerste opvoedkundige beginselen Weinig doch dit weinige goed4 zou dan recht weervaren en de waarheid gehul digd worden, dat positieve kennis slechts waarde krijgt, als ze door inzicht en gezond oordeel geleid wordt. En hoe is dit mogelijk, zoolang de oude doch altijd ware uitspraak «Mens sana in corpore sano4 op zoo ergerlijke wijze met voeten getreden wordt Hoe zijn opgewektheid en ware levensvreugde te verwachten bij kinderen, die, na zes uren op de schoolbanken te hebben doorgebracht, in het vooruitzicht van een examen, avond aan avond nog urenlang tot huis werk worden verplicht 't Is alsof men opzettelijk de candidaten van sanatoria van allerlei aard wil kweeken. Men denke hier niet aan overdrijving, doch overtuige zich in eigen omgeving en in school klassen. Kinderen die met een blos op de wangen van een groote vacantie terugkeeren, zijn na enkele weken traag en lusteloosieder opmerkzame leider van lichaamsoefeningen weet, dat, hoe meer de Kerstvacantie nadert, het phy- siek weerstandsvermogen afneemt. Doch genoeg hierover, wijl mijn doel is het nut en het recht van bestaan der lurn- vereenigingen te bespreken. Van ruim 100,000 leerlingen, die jaar lijks den leerplichtigen leeftijd afsluiten, ontvangt ongeveer x/io gedeelte voort gezet onderwijs en in het gunstigste geval ook twee uren per week lichaams oefeningen, als aequivalent tegenover dikwijls meer dan 50 uren geestesarbeid Het gevolg van deze wanverhouding is, dat men ziende-blind moet zijn om het lichamelijk verval van het gros dier meisjes en jongens niet op te merken. Voor de overigen is alle opzettelijke opvoeding, dus ook lichamelijke afge sloten, totdat zes jaar later de Staat voor den dienst in het leger de hand legt op een derde der jongelingen, die den militieplichtigen leeftijd bereiken Sedert de invoering van den persoon lijken dienstplicht wordt dit V3 gedeelte uit alle standen der maatschappij ge trokken een klein gedeelte uit hen, die de studie hebben voortgezet, de overi gen uit hen, die na den leerplichtigen leeftijd, door den een of anderen ar beid, geheel of gedeeltelijk in eigen be hoefte voórzieüT Statistieken ter beschouwing van hel eerstgenoemde deel der militieplichtigen staan mij niet ten dienstedat hun physiek-gehalte niet hoog is aan te slaan, moet stilzwijgend worden aangenomen, wanneer men leest wat van elders wordt bericht en daarbij nog bedenkt, dat de Nederlandsche jongeling minstens één, doch gewoonlijk twee talen meer bestu- deeren moet dan b. v. de Duiische. -f -* -■* -* Indien gy het groote belang kent dat het bloed bezit, kent gy het groote belang der Pink Pillen, want de Pink Pillen verschaffen bloed. WAAL WIJK, 28 Maart igo8. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, noodigen allen, die vorderin hebben of krijgen op de Gemeente wegens werkzaamheden of leverantiën, uit, hunne volledige rekeningen na afloop van elke 3 maanden in te zenden aan den Burgemeester, zullende bij niet vol doening aan deze uitnoodiging in het vervoig geen opdrachten aan de nalatigen worden gedaan. Deze regeling zal worden geacht te zijn ingegaan 1 Januari 1908. Waalwijk, 24 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Wij vestigen de aandacht op de in het eerste blad voorkomende be kendmaking, betreffende de landweer plichtigen. Zij mogen er wel nota van nemen dat hun verzoek om vergoeding of vrij stelling uiterlijk Maandag ter secretarie moet worden ingediend. Anders is 't beslist te laat. Wuahrijksohe Harmonie. Naar wij met genoegen steeds kunnen constateeren, blijft de ambitie en studie lust der leden voortdurend gaande en ook hun aantal neemt steeds toe. Maandag 1.1. werden wederom een 7 tal nieuwe leden aangenomen. In dezelfde vergadering werd besloten tot het aanstellen van een instructeur en is als zoodanig benoemd de heer de Groot, onder-kapelmeester van het Ste delijk muziekkorps te 's-Bosch, die voortaan om de 14 dagen Woensdags herwaarts komt. Het oordeel van den Instructeur, die 1.1. Zondagmorgen de repetitie bijwoonde, was goed te noemen. Van de capaciteiten van dezen in structeur, kregen wij beste informaties. Het bestuur houdt zich mede onledig met het plaatsen van eene rentelooze geldleening groot f 500, verdeeld in 50 aandeelen van f 10, waarvan de op brengst zal worden besteed voor de bestrijding der kosten van een instruc teur, het aanschaffen van instrumenten en meer noodzakelijke dingen Een flink aantal aandeelen zijn reeds geno men, maar wij vertrouwen dat ook de overblijvende spoedig plaatsing zullen vinden bij diegenen die iets voelen voor een goed muziekkorps en daarvoor ook iets over hebben. Liedertttfel. Gelijk wij reeds in een vorig nummer meldden, zal de LieJertafel tot slot van hel winterseizoen een concert geven op Zondag met beloken Paschen. Èen groot muzikaal genot wacht den liefheb ber der toonkunst dien avond. De heer Zandbergen violist zal spelen «Romance4 uit het 2e vioolconcert van H. Wenianski Mazurka Caracléristique id. Melancholie L. de Morée en de heer Morée Allegro de Concert van A. Terschak «Victoria Regia4 Concertwalzer W. Popp. Voegen wij hier nog bij, dat door de liedertafel de «Vrede4 v. Hol en een paar nieuwe koren gezongen zullen wor den, het Waalwijksch kwartet een com positie van bovengenoemden L. de Morée zal ten beste geven dan is het duidelijk dat deze uitvoering, onder geen enkel opzicht, bij een der vorige zal achter blijven. Jan van Delft. Wij lezen in de Prov. en s-HertCt. Een aardig schilderijtje exposeert Van Delft, naar ik meen een Waalwijksch kunstenaar in Brabantia. 't Ernstige onderwerp zal niet iederen toeschouwer onmiddellijk bekoren, maar 't is knap gedaan met veel bewustzijn in het kiezen der kleur. Uit de volle pate is 't heel moeilijk deze effecten te bereiken Het zwierige van behandeling dat uitteraard verloren gaat bij de zware schildermanier wordt hier niet gemist, 't serieuze ervan mag wel strengheid van behandeling. Zou een middeleeuwsch lettertje in vvat warmer kleur voor het onderschrift niet beter doen Het geheel maakt een zeer artistieken indruk, 't Zal goed de coratief doen in een verzameling. H. M. Jubilé. Woensdag a. s. 1 April, zal het 25 jaar zijn' geleden dat de gemeente de toenmalige gasfabriek van den heer C. de Vos in eigen gebruik heeft overge nomen. Mede zal het 25 jaar zijn geleden dat de heer J. van Dijck, werd benoemd als directeur. Welke vlucht de fabriek onder de kundige leiding van den di recteur gèdurende dit tijdsbestek beeft genomen, bewijst thans de modelfabriek waarop onze gemeente met 5000 zielen trotsch kan gaan. Wij twijfelen niet, of deze dag zal èn voor den directeur èn voor het perso neel niet onopgemerkt voorbijgaan In ons volgend nummer hopen wij van het verslag, dien dag uit te brengen een en ander mede te deelen. Kunst-avond Naar wij vernemen bestaan er plan nen hier in onze gemeente, waarschijn lijk op «Musis Sacrum4 een kunstavond te geven, Deze zal worden gegeven door de heeren Johan Schouten, declamator, Ka- rel Schouten, pianist en Antoon Lampe baritonzanger, allen uit Amsterdam. Over 't wanneer en hoe kunnen we nog geen bijzonderheden zeggen, maar uit de recensies die wij van hun optre den zagen, mogen we besluiten, dat het ieder in hun genre, eerste klasse artisten zijn, die overal 't grootste succes hadden en dat zij ook het publiek uit deze streelt van hun ware kunst zullen doen genie ten. Wij hopen spoedig nadere bijzon derheden te kunnen mededeelen Droevig. Een treurige stoet bewoog zich Vrij dag in oze straten Daar werd het stoffelijk overschot van H. J. de Bont Azn., een veelbelovend jongeling, graf waarts gedragen door zijne vrienden, de leden der W. G. V Talrijk waren 1 de bewijzen van deelneming, getuige de groote stoet, de gevulde kerk. Een prachtige krans der W. G. V. dekte den droeven last. Zelden eischt de dood smartelijker offer. In den overledene ontvalt den braven ouders een steun van hun ouden dag, der samenleving een waardig lid. Zijne assche ruste I Goed voorgaan, doet goed volgen. Gisterenavond kwam bij het Bestuur van Waalwijks Belang in behandeling een schrijven van de Afdeeling Waal wijk en Omstreken van het Centraal Genootschap voor kindervacanties- en herstellingskolonies inhoudende het ver zoek om een subsidie van W. B. te mogen ontvangen. Hoewel het natuurlijk niet cp den weg ligt van W. B. hier gevestigde vereenigingen te subsidieeren zoo meende zij met bovenstaand verzoek, dat uir- sluitend het heil van lijdende kinderen maken. Alle bestuursleden deelden de meening, dat de Afdeeling «Waalwijk en Omstreken4 voor haar uitsluitend philantropisch doel den steun en de sympathie van allen in ruimte mate verdiend. Daar echter deze jeugdige Vereeniging vooral thans nog met financieele moeie- lijkheden te worstelen heeft, moeielijk- heden, die van lleverleden, als het nut dat zij sticht wat meer tot alle klassen zal zijn doorgedrongen, wel zullen over meesterd zijn, werd naeenige bespreking, goedgevonden ditmaal, bij wijze van uitzondering, vijftien gulden subsidie te verleenen. Nog besloot het bestuur de mo gelijke oprichting van een handelscursus in deze gemeente zoo krachtig mogelijk te steunen. Rijksnormaalscliool. Heden wordt in de gemeenteschool alhier, ten overstaan van den heer District-schoolopziener, het mondeling toelatingsexamen gehouden voor de rijksnormaallessen en de voorbereidende klasse, waarvan voor 3 weken het schrif telijk gedeelte is afgenomen. Het aan tal candidaten bedraagt 15 voor de normaallessen en 16 voor de voorbe reidende klas. Terwijl we r'it schrijven duurt het examen voort. De uitslag melden we in het volgend nummer. Willem de Hoog. Wij lezen bij zijn portret, over boven genoemden zanger 't volgende in de «Muziekbode-4 Mochten wij eenige weken geleden in ons blad het portret publiceeren van onzen zoo gunstig bekenden tenor, niet minder aangenaam is het ons, dit even eens te kunnen doen van onzen be roemden bariton Willem de Hoog. Wij hebben hem in den loop van dezen winter herhaalde malen op ver schillende plaatsen ontmoet, vooral in het noorden van ons land is hij goed bekend, en het doet ons genoegen te kunnen constateeren, dat hij overal den meesten bijval inoogstte. Hij bezit prachtige en groote stern- middelen met den tenoralen klank in het kopregister, dien we zoo gaarne bij den baryton bewonderen zeer veel muzika liteit en vooral voor het grootsche en pathetische genre veel temperament met een ontzaggelijke zeggingskracht, waar voor men respect moet hebben. Dit alles stempelt hem in onze oogen tot een eerste klas artist. Wat ons echter veel spijt is, dat we hem nog steeds moeten missen aan de opera Hij zou zich daar zoo uitstekend voor leenen. Zijn stem, zijn voordracht, zijn krachtige figuur, alles werkt mee om een prachtig geheel te krijgen, en wij kun nen ons zoo voorstellen hoe hij b.v. als Wotan in «Der Ring der Nibelungen4 schitterend voor den dag zou komen, zoodat niemand dan hij daar beter op zijn plaats zou zijn, en wij hem gaarne in overweging willen geven, hierover eens na te denken' FroT. Staten. Bij Kon. besluit is machtiging verleend aan den commissaris der Koningin in de provincie Noord Brabant tot het bijeen roepen van de staten dier provincie in buitengewone zitting op Maandag 13 April 1908, teneinde alsdan aan de orde te stellen de volgende punten; lo. de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, te voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mi E. van Zinnicq Bergmann 2o. een ontwerp besluit tot teekening eener vergoeding aan de ambtenaren der directe belastingen, voor de hun ter uitvoering van weggeld opgedragen werkzaamheden 3o. een ontwerp besluit tot toekenning eener belooning aan verbalisanten, voor bekeuringen inzake weggeldte doen 4o- een ontwerp besluit tot machtiging aan het college van Gedeputeerde Sta ten, om de behandeling van rechtsge dingen, inzake weggeld, tegen een door de Staten vast te stellen maximum-be looning op te dragen aan een rechtsge leerde 5o. een ontwerp besluit tot toekenning eener jaarlijksche toelage aan een amb tenaar der directe belastingen voor an dere werkzaamheden dan hem inzake weggeld bij de instructie voor die amb tenaar zijn opgedragen. BAARDWIJK J I ei«dipde v ,or ilr p.it-ri «I r cnt>Kr> tic h-' tr|.|u"ir- risirn. Ongeveer 50 nieuwe leden deden hare opdracht. Het beeld van O. L. Vrouw was schitterend vellicht. Allen waren dezen dag des morgens tot de H. Tafel genaderd. Ter secretarie dezer gemeente werd 't volgende briefje ontvangen Wel Edelen Mijnheer Burgemeester. V' ilt u de goet bijt hebben om op u Zuiketriij is te zoeken om de verandering van woonplaats vanouwt 17 jaar gebooren te Baartwijk 27 November ik vrouw heb het lljtes meden gegeven toen wij in baartwijk aan den dijk won Agtig ware toen sij in Den berg heeft ge- dient Bij Den Heer Zortenbroek. Compliment) het ia hier op het stathuis niet aanwezig. LeerplichtLeerplicht DRUNEN. De od 22 Maart jl. alhier vastgestelde kiezerslijst bevat 230 kiezers, welke allen bevoegd zijn mede te stemmen voor ledrn vau de Tweede Kamer der Sta'en Generaal en de Provinciale Staten en 229 daarvan voor den Gemeenteraad. Woensdagmiddag omstreek» half twee onlstond er alhier brand )u de Drunensche Hei ie tu»sclien do gehuchten ÏYlleuoo'd en Pcssert. Ongeveer 20 H.A. heide en bos- sch-n wrrd vernield. Aan het ac ief op- tred ui van onzen gemeente-opzichter Mimpen, bijgestaan door eeuige medeburger» is het te danken dat de uitgestrekte gemeente- bosschrn respaard bleven. Door den "al van het water is de communicatie met Giersbergen, het kanaal, Fellrnoord en Pessert weer hersteld. De wegen zijn wtderom kurkdroog. De voerman N. Mimpen stond Don- de-dag met kar en paard aan hel ststiou om steenen te laden toen hij bij het voort duwen van wagons tusschen de buffers be klemd raakte. Ernstig gekwetst en met eeing- gebroken ribben werd hij naar zijne woning vervoerd, waar door Dr. Tan Seters de geneeskundige hulp verleend werd. Het is l« hopen dat Mimpen, die vader i« van twa»lf teer jeugdige kinderen spoe dig hcrs'eld mag zijn. Verleden jaar had het gemeentebestuur Irie perceeleu van de Klaverzacht voor vier jsreo verpacht. Daar de personen die deze .jerceelex gepacht hebben hunne perceelen goed bemest hebben en goed behandeld, neeft het gimeoniebestuur besloten dit jaar le geheele Klaverzscht, wel te verstaan de perceeleu die er nog over ziju voor 3 jaten te verp chten. Dinsdag avond had de aangekon digde lezing plaats van Dr. Nouwens in de jongenscongregatie. Na 't zingen van een bondslied door de leden der Hanze, opende de Voorzitter, de heer Jansen met den groet «Geloofd zijjezus Christus" de vergadering en sprak als volgt Zeer Eenv. Heeren Mijne Heeren l Alvorens deze vergadering te openen, gevoel ik mij gpdrongep een enkel woord tot U te spre- n. Ik zie met genoegen dat zeer velen zijn opgekonv om. het I rachtige in drukwekkende woord, dat hier dezen avond zal worden gesproken, door don ZeerEerw. Zeergel. Heer O:. Nouwens, te komen hooren, die U komt spreken over Incasso- en Informatiebureau over Handels en Vakcursus en U tevens zal aanwijzen het nut en de voordeelen aan het vereenigtngslevcn verbonden. Het is zelfs in den tegenwoordigen tijd een noodzakelijkheid geworden. Ik heet U, M. H. daarom allen harte- iijk we.kom en ik hoop dat de lezing die U zoo aanstonds zult hooren veel succes moge hebben. Tevens deel ik U met veel genoegen mede dat thans of ficieel door Z D. H Mgr W van de Ven Bisschop van 's Bosch is benoemd tot Geestelijk Adviseur van de «Hanze" Af deeling Drunen onze WelEerw. Heer Couwenberg, Kap. Ik wensch U WelEerw. Heer Couwen berg namens al onze leden van harte proficiat met deze benoeming. Ik wensch U, Eerw. geluk met het vertrouwen U geschonken door onzen beminden Kerk vorst. Wij hopen en vertrouwen dat Gij dezep post met waardigheid zult ver vullen, iets waaiaan geenszins valt te twijfelen wanneer wij in aanmerking ne men wat UEerw. reeds voor den midden stand hebt gedaan. Ook II leden der Hanze kan ik feli- citeeren met deze benoeming en durf U de verzekering geven dat ZEerw. alles zal doen wat voor Uw belang en voor i uw welzijn diérstig is, zoowel in tijdelijke als ;n echtelijke aangelegenheden, geen betreft, eene uitzondering te mogen j g^ever door l E V R- :en opo ffc-

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 9