Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. 1 B4NNF.NLA am-»! 29. Donderdag 9 April i9i)8.Ale j.aar^aa^ 3 Echo van het Zuiden. Aan de Staten run Noord-Brubant. Geeft met verschuldigden eerbied te rnnen J. C. Brouwers, grsanh.ndelanr te s Bosch, uder van een motorrijwiel en van twee arden tot uitoefening v*n zijn bedrijf. Dat door adressant op 11 Nor. 1907 eeu oekschritt aan Uwe vergadering werd gediend om inwoner? van Noord Brabant zake weggeld naar recht en billijkheid lijk te «tellen met anderen Dat Uwe vergadering op roorstel van den ooriitter besloot alsnog niet in te gaan op dressants verzoek omdat het niet zou zijn het belang der belasting om nu reeds ijziging in het heffiugsbesluit aan te ngen Dat, daar door U geen enkel argument legen het tssentiëele van het verzoek werd ingevoerd, adressant vermeent de conclusie mogen maken, dat U de billijkheid van jjn grief beaamt Dat adressant tegenover Uwe bewering (1;>1 het thans nog niet de tijd', dnrft te Hen, dat spoedig tegemoet komen aan lillijke griewen, juist is handelen in het Mang der heffing en dat afwijzen van recht- [aihtige eischen de heffing sohasdt Dat Uwe vergadering in het gebeulde bet de paardenbelasting het bewijs voor tfeze stelling kan vinden, dat toch zooalb 5e Heer Mr. J. A. Loeff ir de Tweede Kamer en de Hoeren Jhr. Mr. Van Sasse ran IJsselt en Mr. P. H. Loeff in de Staten- Tergadering opmerkten, indien indertijd door Uwe vergadering tijdig gehoor ware gegeven tn ware tegemoet gekomen aan de tegen de laardenbelasting aangevoerde billijke grieven, lie belasting niet zon zijn verworpen al ware iet enkel en alleen, omdat daartegen geen ippositie meer zou zijn gevoerd Dat een meten met twee maten, zooals 'met deze heffing het eval ia, eene z«er irnstige en grove onbillijkheid is, «1 ie noch n noch mag bestendigd worden Dat het onbillijke eu willekeurige der regeling te duidelijker uitkomt, omdat bij de [indiening door den Voorzitter in de Mem. ran Toel. door Ged. Staten en bij het onder zoek van het ouderwerp door de meerderheid Tan de Commissie adhoc uitdrukkelijk ver klaard is geworden dit met de invoering tsr het weggeld niet beoogd woidt inv tering van eene bijzondere belasting, ma« heffing tan een retributie. Redenen, waarom adressant zich veroor looft U nogmaals eerbiedig te verzoeken het heffingsbesluit ten spoedigste te wijzigen en de inwoners van Noord-Brabant niet langer bij anderen ten achte* te stellen. 't Welk doende, enz. Uw. Dw. Diennar J C BROUWERS, 's Bosch 1 April 1908. Vredespaleis. Men bericht uil Den Haag Naar men verneemt zijn de grondwerken op en de ophooging van het terreiu voor het Vredespaleis thans afgeloopen en zal over enkele weken de bouw \an de fun deering van het Vredespaleis worden aan- besteed, tot ongeveer een paar meter boven slandi'd®0 begapen grond, wssrbij 400 kub. M. n De|Bran'et wórden gebruikt, tor de ^eze fQU£leet'Bg zal nog in den loop van fjee, dit jaar gersed mor.teu zijn, terwijl de ge- ior heele buiten-bovenbouw over twee jaar zal zijn voltooid, sclien *1flt afwerken der binuen-decoratie en het verdere binnenwerk zal dauuogH/j jaar zijn gemoeid. Nederluod's vertegenweordfging bij bet gouden jubelfeest des Pausen. Naar men uit goede brou verneemt, is het comité, hetwelk ons vaderland bij ge legenheid van het goudeu priesterleest te k/ï Rome zal vertegenwoordigen, thans defiui- tief samengesteld. Elk bisdom wordt in dit comité door vier notabele katholieken ver tegenwoordigd, teiwijl de. Aartsbisschop van Utrecht zich aap liet hoofd zal stellen. Iu de maand Mei zal de reis naar do Eeuwige Stad aanraard wurden. Departement van onderwijs. Naar ons ter oore kwam, zouden er plan nen hestaan, om voor de verschillende tak ken van onderwijs eeu afzonderlijk deptr- tement te vormen. Er zouden dau tien ministers kooien Centr. Alweer een gelukkige! De. Hoofdpos der le klasse ad f 3000, van de N, V. „De Tijdgeest" is in de Ge meente Leur gevallen op 1/J0 Lot. Zoo'n buitenkansje in een slechten tyd als deze is niet te versmaden. Prins Hendrik. Het wekt ongetwijfeld in breede kringen voldoening, dat de gemaal onzer Koningin l die den titel vnn prins der Nederlanden draagt, metterdaad tooat een'Nederlandgcbt prins te willen zijn. Niet enkel doordat hij onze taal heeft aangeleerd, zich op welwillende wijs onder houdt met wie hem naderen en de tradi- tioneele mildheid der Oranjes weet te hu- trachten. Niet ook alleen door zijn persoonlijken m0ed wat ons volk in zijn prinsen steeds graag heeft gezien en gtëerd en zijn medelijdend hart, waarvan hij bij de Berlin-ramp zoo doorslaande bewijzen heeft gegeven. Maar vooral door de belangstelling, die prins Hendrik aan den dag legt voor de belangrijke takken van ons volksbestaan. Een nieuw bewijs hiervoor vinden we in het feit, dat de prins de voormannen der laüdbouw-organisaties heeft uitgenoodigd tot. een bespreking over het scheppen eener centrale organisatie voor het landbouw- tentooustellingswezen. Zoo toont prins Hendrik steeds meer, dat hij met het volk zijn volk wil mee leven. En het volk zal dezen Nederlander ge worden prins met steeds warmer sympathie omringen en hem ten slotte do volle po pulariteit do n ten deel vallen, die de ko ningin èn al» Oranjevorstin èu door haar persoonlijkheid geniet. Meijerijsobe Bank. In de Zaterdag gehouden verificatie-ver gadering in zake het faillissement der Mrie- rijecbe Bank te Eindhoven bleken de baten te bedrage) f 448 852. De schulden zijn f 691,797. die idereD an dt WAAL WIJK, 8 April 1908. Liedertafel „Oefening en Vermaak." In hare laatste vergadering besloot de liedertafel »Otfening en Vermaak* alhier op Zondag 9 Augustus a.s. deel te nemen aan het groot internationaal zang-concours, uitgeschreven door »Les disciples de Grysar en la Walonnie van Antwerpen. Zij zal mededingen in de 2e Afdee- ling. Afkoop thw Tienden. Het bestuur van de Binnenpolder van Waalwijk had belanghebbenden en be langstellenden uitgenoodigd Maandag avond ten 7 uur eene lezing te komen bijwonen over Afkoop van Tienden, te houden door den Ontvanger der Regi stratie en Domeinen op de zaal Musis Sacrum. Te ongeveer half acht uur opent de Voorzitter van den polder, de heer J. Tim mermans Wzn. de bijeenkomst, heet allen welkom bizonder den heer Hanni- voort die zoo bereidwillig is om ons hier heden uit een te zetten de afkoop van tienden en geeft reeds nu de verzeke ring, dat de heer Hannivoort ons, als wij zulks verlangen, met alle mogelijke inlichtingen ten dienste zal staan. Hierna verkrijgt de spreker van den avond het woord. Deze begint met te zeggen dat, te oordeelen naar de geringe opkomst van het publiek, hij gaat gelooven, wat dezer dagen een gezaghebbend persoon zei n.l. dat Waalwijk niets te maken heeft met den afkoop van tienden. Dat is niet waar. Want Waalwijk is wel degelijk tiendplichtig. De geheele streek, vanaf de Br-soijensche grens tot aan de Sticht, vanaf de gasfabriek tot aan de Bergsche Maas en Melkdijk, al deze perceelen zijn tiendplichtig Alleen een streep land ge legen achter het huis van den dominé tot aan de grens van Loonopzand, is niet tiendplichtig. Hoe deze uitzondering F. gekomen, is onbekend voor spreker. Door de Tweede Kamer is in Juli 1907 aangenomen een wet welke 1 Januari 1909 van kracht zal zijn en alsdan ver plicht om de tienden af te koopen In de practijk zal dat zoo gemakkelijk niet gaan zal men zeggen, daar belangheb bende partijen tegenover elkaar zullen staan. De wet heeft het echter makke lijk gemaakt. Alvorens de wet uiteen te zetten, gaat spreker eerst de geschiedenis na om te zien hoe de tienden zijn ontstaan. Daar er echter kruiwagens vol boeken over zijn geschreven en de tijd het niet toe laat om de geheele geschiedenis op den voet te volgen, doet spreker dit met zevenmijlslaarzen. Genoeg zij, dat wij hier vermelden, dat de een beweert dat de tienden van Romeinschen oorsprong zijn,en een ander weer van geestelijken. Vanaf de vroegste tijden heeft er dus tiendrecht bestaan. Spreker toonde aan, dat niet altijd het innen daarvan gemakkelijk is gegaan. Door alle eeuwen heen heeft men er het land aan gehad om zijn tiend te voldoen. Steeds heeft men het onbillijke daarvan aangetoond. Met schop en riek heeft men het dan reeds bestreden, ook in onze streken- In onzen tijd van stoom en electrici- teit past de tiend dan ook niet meer daarom zal eenieder met vreugde de wet tegemoet hebben gezien. Alvorens verder te gaan zet spreker eerst nog uiteen dat, wanneer er op een perceel tiendrecht staat, dat men dan wettig verschuldigd is, de tiend te vol doen. Zoo ook thans. Wanneer meA kan bewijzen, dat óp een perceel langer dan 30 jaar tiend is geheven, wat in Waalwijk en Besoijen beslist het geval is, dan is men verplicht, de liend te vol doen en zal ook het Rijk daartoe ver plichten nog wijst spreker op het billijke ervan, dat, als iemand tiendheffer is, door aankoop of door erfenis, hij de tiend heft. Dat alles neemt echter niet weg, dat de tiend niet meer past voor onzen tijd. In Frankrijk is de tiend reeds sedert lang afgeschaft en doordat dat Limburg onder Frankrijk stond, ook in Limburg. Art. 1 van de wet tot afschaffing der tienden zegt dan, dat alle tiendplichtig- heid is vervallen en een 2e lid, dat er is bijgevoegd, zegt: Tiendplichtigheid kan niet meer worden gevestigd. Zooals art. 1 hier staat wat de grondtoon, eigenlijk is lijkt de zaak heel eenvoudig Indien de zaak dan hier mede ook maar was afgeloopen. Maar dat is niet het geval want er staan be langen tegenover elkaar, die van den tiendheffer en die van den tiendplichtige. Wie nu de toelichting heeft gelezen, dewelke gratis is verspreid, zal de ver nuftige wijze waarop deze wet is ineen gezet, bewonderen. Men ziet daar uit duidelijk dat de staat de banden, die tusschen tiendheffer en tiendplichtige bestaan, verbreekt, hij dwingt den laats- genoemde hem eene tiendrente te be talen en keert aan den eerstgenoemde eene schadeloosstelling uit voor het ver lies van zijn récht. Hoe zal die schadeloosstelling nu wor den vergoed en hoeveel zal die bedragen? Deze schadeloosstelling bedraagt voor elk kadastraal perceel hettwintigvoud van de jaarlijksche zuivere tiend opbrengst in geld, verhoogd met een interest, berekend tegen 3,5 ten honderd's jaars over den tijd, die verloopt tusschen het in werkingtreden dezer wet en den dag, waarop de schadeloosstelling opeisch- baar wordt. De wet zou nu z'n doel hebben voor bijgestreefd, als zij het middel niet aan de hand had gedaan hoe de me»schen de tienden kunnen afkoopen, want niet iedereen zal de contanten in zijn kast hebben liggen, benoodigd voor den af koop. Ook niet iedereen kan geld krij en, daarom heeft de staat gezegd, wij zullen de geld schieter zijn. En daarvoor be hoeft men nog geen dankje te zeggen. Dat heeft de staat gedaan, eensdeels om den afkoop mogelijk te maken, ander deels om de eigenaar in de gelegenheid te stellen de tiend vrij te krijgen. De staat kan tegen een matigen in terest de noodige gelden verschaffen Hier wordt nu gevraagd ö1/» °/o« Al aan stonds zal men zeggen, dat dit veel is, maar hier dient men in het oog te houden, dat ook de aflossingen hierin zijn be grepen. Met eenige voorbeelden toont spreker aan, dat het een zeer voordeelige wijze is waarop men het geld krijgt voorge schoten. Nu dient de vraag gesteld te worden wat is de tiend waard. Wie zal die schat ten. Het rijk heeft daarin voorzien door schattingscommissiën te benoemen. Doch wie zijn de aangewezen men- schen om in die schattingscommissiën zitting te nemen Al deze vragen worden achtereen volgens door spreker behandeld en be antwoord. Hij toont aan dat er behalve schat- tingscommissie's, ook tiendcommissie's zijn en dat als men met de uitspraak van zoo'n commissie geen genoegen, neemt men dan zijn toevlucht nog kan nemen tot een commissie van beroep alle maal commissies ziet men neemt men met de uitspraak van zoo'n com missie nog geen genoegen dan kan men bij de Rechtbank komen. De procedure is kosteloos, mits men zichzelf verded'gt. Spreker durft echter eenieder aanraden, het maar nooit zoover te laten komen, daar het altijd veel centen zal kosten, aangezien men in den regel zich zelf niet zal verdedigen maar een advocaat Alsnu zet spreker nog in den breede uit een het groote nut van de vrijwilligen afkoop, wat tot 31 December 1908 kan geschieden. Hij wijst er op, dat men dan te maken heeft met commissies die men zelf kiest met mannen waarin wij zelf ons vertrouwen hebben geschonken Spreker wijst er vooral ook op, dat hier, waar alles niet zoo is verdeeld, als b. v. in Loonopzand, vrijwillige afkoop zeer gemakkelijk kan geschieden. Waar in Loonopzand de Boerenbond is aange wezen daar is hier dë Binnenpolder die er voor in aanmerkfQ^, komt. Na nog te hebbed medegedeeld dat hij zich voor het geven van alle moge lijke inlichtingen enz. beschikbaar stelt, eindigde spreker zijne lezing welke een dikke twee uren in beslag had genomen onder luid applaus. De heer J. Timmermans Wzn. dankte den spreker voor diens leerzame en be langrijke lezing en sprak den wensch uit, dat belanghebbenden er hun nut mede zouden doen. Dê kerkgebouwen waren voor dexp gelegenheid prachtvol veTsierd en met veel ceremonie had de groote plechtig heid plaats, eene plechtigheid zoo in drukwekkend voor alle geloovigen, die in overtalrijke schare telkens opkwamen om dezen gelukkigen dag der kleinen naar waarde mee te vieren. Den geheelen dag gaf het een groote drukte en levendigheid in onze gemeen te, vooral door de tal van vreemdelin gen, die onze gemeente bezochten. Griffie. Eerste D. Communie. Zondag had in onze beide parochie kerken het hoogfeest der le H Com munie plaats. Na door de ïechtbank te 's Bosch beëedigd te zijn, werd 1.1. Vrijdag mr. Manders geïnstalleerd, als griffier bij 't Kantongerecht alhier. Coöperatieve broodbakkerij. Wij lezen in het Huisgezin Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat van de oprichting eener coöperatie ve broodbakkerij, waartoe door de R. K. vakvereeniging van schoenmakers in beginsel was besloten, niets zal komen. Aan de oprichting zijn bezwaren ver bonden, die in een plaats van 5000 zielen niet makkelijk zijn te overkomen. Wij hadden tot dusverre over deze kwestie nog niet veel gezegd, omdat wij nog wel hoop koesterden, dat deze coöperatie zou tot stand komen, op gronden zoo duidelijk, uiteengezet, in een ingezonden artikel in een onzer vorige nummers. Niemand zal den werkman het recht, het besliste recht betwisten om te coö- pereeren, maar men moge ook de ge volgen voor zichzelf en voor anderen in eene plaats als de onze wel eens ter dege nagaan. Wij kunnen bovenstaand bericht be vestigen en verheugen er ons wel over, maar spreken ook het vertrouwen uit, dat van de zijde der bakkers ook zooveel mogelijk worde tegemoet gekomen; men onderhandde samen, maar men wijze niet alle wenschen botweg at; want ook de werkman mag met alle redenen eischen goede kwaliteit, gewaarborgde hoeveel heid en koiting bij contante betaling in den vorm van rabatzegels ofanderszins. Wij hopen dat onderling overleg ook hier goede vruchten moge hebben, zekerheid en tegemoetkoming beiderzijds voor de toekomst. Het leveren van brood aan de leden van Broederhulp* afd. der vak vereeniging, gaat 1 Mei a.s. over aan den heer G. Verhoeven, bakker alhier. Landweer. Maandag had alhier de indeeling plaats van de 4 landweerlichtingen uit Waal wijk, Baardwijk en Besoijen. Door een tweeden luitenant en seigeant afgehaald, werden de manschappen op de markt aan hun verplichtingen volgens de krijgs wet herinnerd en vertrokken zij in vol maakte orde per tram via Tilburg naar Breda. BAARDWIJK. Zondag avond ongeveer 3 uur in den namiddag brak brand uil in de schuur toebehoorende aan den spoorwachter alhier. In een oogweuk stond dit pand in lichtenUaicn 3 koeien en eene geit kwamen in de vlammen om, hoewel flinke polder jongens alles in 't werk stelden om te redden wat eenigsaiu» gered kon worden, '1 Is dan ook aan hun flink optreden te danken dat het woonhuis gespaard bleef. Oorzaak is tot op heden onbekend. Van eenigen die in nabijheid sijn geweest van de plaat» van het onheil vernamen we dat 't bijna niet om »an te hooreu was het gekerm der dieren die men aan de vlammen moest prijs geven. Gepas. Zondag deden nier een 23—tal kinderen hunne eer# e H. Communie. Na de plechtige H. Mis waarjn de kin deren voor de eerste maal tot de H. Tafel naderden trokken «ij omstuwd van tahijka bruidjes iu proccessie naar de Eerw. Zu-lers ten einde daar te werden onthaald. Des namiddags na het Lof werden de prijzen uitgereikt waarbij onze Z<-erEerw. Herder zijne tevredenheid te kennen gat oor het trouwe bezoek der less n en ijverige svudie der kinderen waarvror zijn Z-erErw ook de ouders zijn dank bracht voor hunne medewe-king. Moge de kinderen zich nog lang zulk een voor hen zao'u gewiphtigen dag blijven heugen. SPRANG. Hedennacht ten half twee ontstond brand »au 't Oosteind alhier, bij zekeren W. v. E: De vlammen grepen zoo spoedig oio zich heen dat de eigenaar, die geheel alleen thuis was, en ook een paar buurlui die hier met hem afgelegen wouen, niets hadden aan hun poging om de vlam- m<D te stuiten, zoodat toen de spujt aan kwam het geheele huis tegen den grqpd lag. Er is niets gered kunnen worden en ook het geld dgt de m^n in huis had van een pas verkochte kop en kalf, en waarmede hij vandaag in den Bosch een ande. beestje wou gaan koopen, ia verloren gegaan. Huis eu inboedel is verzekerd. DRUNEN. Heden, Woensdag April 1908 des namiddags ten openbare raadsvergadering. Aan de orde Ingekomen stusken. Opmerkingen van G-d. S aten over de plaatselijke p.»llliever.»rdei ing NIEUWKUlK. Vrij-lig 1.1. kwamen een iestal E rw. Zusters Mission narissen voor de congregatie *au Veg hel haren laatsten grqpt hrengpn aan hare collega's in hM jiefdegesticht al lier. On Ier hen bevond zich ook de Eer.wiarde Zuster Casparina, die van af de oplichting van ons gesticht tot voor korten tijd in ons midden vertoefde. Zaterdag j,l. vertrokken de heldinnen naar Amsterdam va waaruit zij de moeilijke reis naar Borneo aanvaardden. De tegen «les Allerhoogsten vergetelle deze moedige vrouwen op haar langen tocht en ruste op haar zwsren, edelen arbeid. VLIJMEN. Bij de 1.1. Zondag ook in onze parochie plaa s gehad hebbende plech tigheid der E. H. Communie maakte de Z.E.Heer Pastoor bekend, dat voortaan voor de jongens, die dit jaar hunne E.H Com munie gedaan hebben, des Zondag» gele genheid brataat bij de Eeiw. Fraters «ich, verder te bekwamen in de godsdienstleer en er ook huune uitspanning zullen kunnen vinden. Daarmede is dus ook voor onze gemeente het Patronaat tot stand gekomen eu zal eerlang, als er voldoende gelden bijeeu zijn, tot de stichting van een patro naatsgebouw worden overgegaan. l)e handboogschutterij Buiten Ver- wschtiug" mocht dezer dagen ook van H. M. de Koningin-Moeder eene groote bronzen medaille voor het concours van handboog- schutterijen ontvangen. Ook vele notabelen onzer gemeente schonken bun steun door een prijs, een medaille of ander eereteeken aan het gezelschap toe te zeggen. Zoo krijgt deze wedstrijd weer alle kans goed te zullen lagen. den 8 5 nre Bij den landbouwer R. van Hel voort werd Maandagavond een stierkalf geboren, dat daags na de geboorte gewogen het kolosale gewicht haalde van 132 pond. Zoo een is het aanhouden waard. VRIJH.-CaPPEL. Alhier is weder een geval van Typhus geconstateerd, n.l. in het gezin bij A. Hoefuagel op den dijk. Tot Magazijnmeestsr van de vereeni- üing „Het Groene Kruis" voor de gemeenten Capells, Vrijh Cappel (li Sprang, is in plaats van Joh. Kuipers, aangesteld, S. Rempt. die dezer dagen in o ze gemeente is komen wonen. RAAMSDONK. Door de stoomzuivslfs- briek „Nooit Gedtcht" is gedurende de maand Maart verwerkt 189073 L. melk. In het café van den heer G. v. d. Westen werden gisterenavond gekocht Door P. v. Oort het huis en erf van Mrj. de Wed. Jansssns voor f615, door P. Verhuut het huis eu erf vau Ant. de Beer voor f 740, door A. Pols het huisje van de Wed. van Helvert voor f 205. Door de onderlinge varkensverzekeriig „De Eendracht* is een sch.ijven gericht tot de inwoners van Raamsdonk en Waspik om als lid of donateur tot de vereeniging toe te treden. Ook kan ineu deelgerechtigd worden in het varkensfonds tegeu betaling van 10 cent per week. Dezer dagen had Mej. A. Bouweus het ongeluk bij het waterscheppen voorover in de Melkbaren te tuimelen. Aan de kordaatheid van Joh. Koopmans, die direct ie water sprong, heeft de reeds zinkende Iren eling* haar leven te danken. Eere den flinken redder RAAMSDONKSVEER. Aaq het postkan toor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Maart j.l. ingelegd f13161,491/! en terqg- betaald f 14336,fli1/,. Aan den heer F. Renniers te Geer truiden berg is het werk opgedragen voor het 00 wen van een kantoor en drie berg- loodsen aan de welf der firma Tbeissing en Co. alhier. Naar wij vernemen sullen de land- ouwers op „het Smidseind* alhier, uit eigen beweging de in die straat gelvgen mesthoo- peu opruimen. Voorwaar eene mooie ver betering voor deze straat. Uit vertrouwbare bron vernemen wij dat er zich slechts een persoon voor aansluiting aan het hulptelefoonkantoor te Rasmsdonk heeft aangemeld, Hedenmorgen had alhier de aanwijsing plaats van het werk in zake demping haven alhier. De aannemers waren iu zeer groote getale opgekomen, zoodat er nog al animo voor dit werk schijnt te bestaan. DUSSEN. De Heer Bauman, met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. alhier, thans ont« vanger dierzeltde middelen te Meerssen, heeft verzocht dezs benoeming in te trekken. Vsn de landbouwer K. geraakte he denmiddag een koe te water en verdronk. Een leelijke schadepost. Na tien Jaar gewroken. Tien jaar geleden vonden eenige toe risten, op hun zwerftochten door het Rumeensche gebergte, in de nabijheid van een klein, armoedig dorpje, een zak die hun, om de een of andere reden, verdacht voorkwam. Ze vonden het dan ook maar beter, den inhoud niet te onderzoeken, en terwijl een paar van hen de wacht bij de vondst bielden, trokken de anderen naar het dorp om den burgemeester en eenige gendarmes te halen. In tegenwoordigheid dier au toriteiten werd de zak geopend, waarin zich -het vreeselijk verminkte lijk van

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5