Zondag 12 April 15)08. 31°. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. DE (Summer 30. AN TOON TIELEN Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen LANDBOUW^ U itoever: FEUILLETON. BINNENLAND. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. ><m Men kan het teerste weefsel met Sunlight veilig wasschen. Wit goed wordt witter, en gekleurd goed wordt levendiger van kleur, zoo dra Sunlight slechts gebruikt wordt. Ais zachte zeep of andere wasch- middelen Uw goed boschadigen en de kleuren hebben doen verschieten, denk dan eens aan het woord Sunlight. Praten en Doen. Het ministerie is al lang- aan 't werk en pas eergisteren hadden de laatste verkiezingen plaats om de door hen gelaten vakaturen aan te vullen. Tusschen twee haakjes: in een stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging zou al die drukte van na- en tusschentijdsche verkiezing overbodig zijn, Dan traden dadelijk de plaatsvervangers op. Doch dit terloops, 't Is merkwaardig, dat in den Haag I weer een kapitalist is gekozen met behulp der socialisten. Het is de heer Deen, een van onze Moge de minister van Justitie spoedig in staat zijn door een wettelijken maat regel het wassende euvel van de onze delijke uitstallingen te bestrijden. Vergelijkende Proeven. B. Suikerbieten op lichten en zwaren grond. Uit zeer vertrouwbare bron schrijft de Avp. vernemen wij thans, dat het onderzoek van Gouv. Gen. Van Heutsz in Aijeh zelf voor dezen diep-teleurstellend is geweeetvooral door zijn onoordeelkundig doorgevoerd boetestelsel heeft gouverneur Van Daslftu tal van goedgezinde hoofden tot vijanden gemaakt. Hoogstwaarschijnlijk treedt gen. Van Daalen dan ook af om te worden vervangen door overste Swart, den tegenwoordigen gouverneur van Celebes en Ouderhoorigheden. I De Echo van ■MBSmBBHHOBBBBRSI en Langstraatseke Courant Dit Bl-d verse ij ut- Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stuiken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtbntiën 17 regels I 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. 612 Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". XI. 49) Toen Elsie zag hoe kommer en rouw in korten tijd het gelaat ran den graaf hadden veranderd, aarzelde zij. ham opnieuw eenen drukkentlen last, eene verpletterends tijding op het hart te leggen... De gravin leunde als immer in haren groo- ten stoel. Op haar hadden de laatste gebeur tenissen weinig indruk gemaakt. Toen Elsie binnen trad, zag zij op, dan reikte zij met een stille welkomslach op de lippen, de hand die Elsie eerbiedig aan hare lippen te kussen bracht. Mocht deze schoone vrouw ook een zware fout begaan hebben, dan had zij toch het verleden aan God doen vergeten en zich met hem verzoend, hare fout uitgeboet door den bitteren kommer die haar, in Elsie's oogen, als eene martelaresse maakte. De pijnlijkste stilte heerschte voor eene korte poos, die Elsie eindelijk verbrak, be sloten zich over den toestand en het lot van Constance in te lichten. Mylord, begon zij met bevende stem, eer ik u verhaal wat mij by n op dit gevorderd uur komen doet, durf ik mij veroorlooven u te vragen wat er van Constance geworden is. De graaf wendde het aangezicht droevig af. O God riep Elsie verschrikt door de gedacht© die haar bliksemsnel door den geest vloog Is zij dood? Ik weet het niet, antwoordde de graaf driftig waarachtig ik weet niet oï zij nog in leven is. Verstomd van angst en schrik staarde het jonge meisje den graaf aan. Maar gij vond haar tech gedurende dien noodlottigen nacht in het oude Ueidehof Ja, ik vond ze daarantwoordde de Indische »petroleum-koningen'', een van de >Koeliehouders« (in welke hoedanig heid hij in een socialistische vergadering dan ook was afgetakeld) en hoofd van de Kongsie-Deen*, die door den heer Van Kol in de Kamer is voorgesteld als het gruwelijkste van heel het Indische kapitalisme Die man is door de socialisten in den Raad gebracht. En dan wil men ons wijsmaken, dat het socialisme een zuiver ekonomisch stelsel is Maar het ekonomisch stelsel Deen (het kapitalistische) staat immers lijnrecht tegen over het ekonomische stelsel der socialisten 1 Hoe hebben dan de socialisten op den heer Deen kunnen stemmen Dat kan niemand verklaren, die in de sociaal-demokratie niet meer dan een ekonomisch stelsel ziet. D. v. N. Tegen de onzedelijkheid. Het Handelsblad heeft een veldtocht tegen de openbare onzedelijkheid begon nen. Zij heeft 't oordeel geviaagd van professoren van verschillende politieke en godsdienstige overtuiging, specialiteiten op medisch gebied en ander autoriteiten. In een reeks van artikelen heeft ze de tal van antwoorden, een verkwikkelijke stof, verwerkt als een stormloop tegen de onzedelijke uitstallingen enz. Het oordeel der autoriteiten was al gemeen de hoogst nadeelige gevolgen naar geest en lichaam zijn de uitwerking van de prikkelbare uitstallingen, de bru tale prediking der immoraliteit door woord en beeld. Bovengenoemd blad eindigt thans zijne beschouwingen aldus Men kan den* Nederlandschen rechter niet door een paar courantartikelen of zelfs door een paar welsprekende be- toogen in de Volks vertegenwoordiging tot een andere opvatting brengen. Er zit dus, ook naar onze meening, niets anders op, dan de wet te wijzigen Zoodanig te wijzigen, dat duidelijk uit- kome, dat voor de »eerbaarheid aan- stootelijk" worden geacht alle prenten en geschriften, die kennelijk het doel hebben de zinnelijke driften te streelen en te prikkelen. Minister LoefT wilde, evenals zijn voor ganger mr. Cort van der Linden, treffen alle geschriften, die >niets anders zijn graaf met diep, gebrokene stem. Ik ondervond ook dat gij daar kwaarat en om verdere ont dekkingen te voorkomen, wilde ik Constance op eene andere plaats verbergen, waar ik van haar zeker was. Maar eerst en vooral wilde ik my van de dienstboden ontdoen die mij in den weg liepen. Als ik zulks gedaan had en in het slot terugkwam, was Constance ver dwenen en hoe ik ook zocht, ik kon ze nooit meer terugvinden. Lord Percy zocht er ook naar, ik weet het God geve, dat hij geluk kiger weze dan ik 1 Elsia zonk machteloos op eenen stoel neder en bedekte het aangezicht mat beide handen in hare bezorgdheid voer ConBtance had zij het dringendste bijna vergeten. De graaf ging weder in dr kamer op en neder Als Robin ze wedervindt, zal ik hunne vereeniging niet meer dwarsboomen, zeide hij. Ik wil haar door mijne hardvochtigheid niet tot wanhoop aanzetten, liet is reeds genoeg met het ongeluk aan mijnen oudsten zoon over komen. Deze woorden herinnerden Elsie wnarvooi tij gekomen was Zij stond op en vroeg met sidderende stem Mylord, herinuert gij u nog uwen oud- Bten zoon? Gij hebt den armen Joris niet vergeten Een kreet van grievend leed ontsnapte aan de borst van den graaf. De gravin sidderde. Zij hief hare oogen op tot Elsie en deze ont dekte in haren blik, dat leven en dat vuur dat zij er nooit nog in gezien had. Hare band had zij een weinig opgeheven, maar zij zonk seffens daarna weder op de armen van den zetel.... Vergeten ik hem vergeten 1 O 1 Joris Joris riep de graaf klagend nit. Spreek, meisje, wat is er van hem geworden? Mylord, wij geloofden allen dat hij ver moord was! Wij zij a door zijn kleederen bedrogen geweest. De graaf scheen door deze mededeelipg niet. zeer verrast te zijn hij zuchtte diep en wrong wanhopig de harden. Lady Grensvilla richtte zich nogmaals een weinig op, wendde het hoofd zijwaarts en luisterde aandachtig naar Elsie's woorden. Elsie nochtans bemerkte dit nietal hare aaudacht dan middelen tot opwekking der zinne lijkheid, wier strekking alleen is ontucht »qui blessent la pudeur et s'addressent a l'esprit de débauche et de licence." En minister Loeff stelde daarom voor, strafbaar te stellen, hem »die opzettelijk eene afbeelding of een voorwerp, aanstootelijk voor de eerbaar heid of eenig voor de eerbaarheid aan stootelijk geschrift, waarvan hij den in houd kent, anders dan met het kenlijk oogmerk het algemeen belang, weten schap of kunst te bevorderen, verspreidt". Zooals wij reeds opmerkten over de bizonderheden van de wetgeving en over de formuleering van het artikel zullen wij niet in beschouwingen treden. Met de algemeene strekking en vooral met de toelichting van dit ontwerp-artikel vereenigen wij ons echter van ganscher harte. Vóór ons ligt het pas verschtnen verslag over de vanwege het Rijk gesubsidiëerde Lmdbouwproefvelden in Noordholland. Een 4-tal proefvelden werden aaugelegd met het doel de meetwaarde van zwavelzuren am moniak en chilisalpeter te vergelijken. Wij willen van de daar verkregen resultaten een kort overzicht geven. 1. De proef was te Opperdoes op zavel grond. Het perceel met super en zw. ammo niak (450 KG.) gaf 27428 KG. groote en 15428 KG. kleine hielen pt-r H. A., dat met super en chili (600.KG.): 32570 KG. groote en 12000 kleine //De chili/' zegt het Verslag, „wint het dit jrar merkbaar van den zw. ammoniak. Neemt men de drie vorige proefjaren te zauien, dan was ook in dien tijd de chili eenigszins voordeeliger, zoodat we mogen besluiten, dat op dezen grond een /ekere hoeveelheid stikstof in den vorm van chili iets meer uitwerkt dau iu den vorm van zw ammoniak." 2. Proef op lichten kleigrond te Woguniu, bij blauwe aardappelen chili, super eu pa- teBtkali gaven in 1906 meer dan zw. ain- was op deu graaf gevestigd. Hij leeft mylord, ging zij aarzelend voort, maar. door wanhoop gedreven, werd hij... Hare woorden verstikten in de keel. Hoe hadde zij het woord, het noodlottige woord, over hare lippen kunnen krijgen. Zij zocht naar een uitdrukking om alles zoo zacht mogelijk te zeggen, maar zij geraakte ganscb in verwarring en kon onmogelijk haren zin eindigen... Werd hij zeeroover misschien volledigde de graaf tot Elsie's grootste verwondering Ik weet het, ik heb hem gezien, zijuestem klonk als da versmoorde zucht eener verscheurde ziel. Hij bracht s.r.aad en schande in de familie Om zijnentwege is mijn haar vergrijsd en voel ik mij geknakt. Mylord! riep Elsie levendig, spreek die gruwzame woorden niet uit Hoe groot ook zijne misdaad was, hij heeft er voor geboet en wij mogen ham niet oordaelen 1 Hij zal weldra voor Gods Rechterstoel verschijnen. Misschien... is hij thans rseds dood Dood Joris dood I... Als ontzield zonk de graaf op eenen zetel neer. Hij had nauwelijks den zin van Elsie's woorden gevat, alleen het laatBte had hij ge hoord en met ontzettende duidelijkheid ver staan. Lady Grensvilla was van haren stoel opga- staan. Een licht geruisch on een slecht onder drukte smartgegil trok Elsie's aandacht Ware een plotselinge hemelsche verschijning neer gedaald. Elsie ware niet. meer verrast geweest, als toen zij zag hoe lady Grensville zichtbaar veranderde. Hare oogen glansden haar gelaat droeg de kentaekens eener pijnigende verwach ting gemengd met bovenmatige spanning en slecht onderdrukte smart. Hoe en wanneer Btierf hij vroeg de graaf snikkend. Hij was nog in leven als ik hem verliet en misschien is hij nog niet dood, op dit oogen blik antwoordde Elsie Waar zaagt gij hem? In weinige woorden verhaalde Elsie wat er geb'urd was gedurende hare afwezigheid van het slot. Zij vertelde hare gevangeneming, haar verblijf met Sylla en boe deze iu hare jaloezie, Joris gewond had; zij sprak van raoniak enz. 3 H. L. groote, 14 H. L. kleine en 16 H. L. kriel Iu 1905 was het verschil grooter, toen gaf chili enz. meer 48 H. L. groote en 12 H L kleine. 8. Een derde proef was op zwaren zavel grondeveneens met aa-dappe.len (vroegr)te Andijk Perceel 1, chili, bracht daar minder op. 10 H. L. groote, meer 1 H. L. kriel. Hier was dus het voordeel aan deu zw. ammoniak. „Neemt men echter" zoo luidt het Verslag de uitkomsten gedu rende 4 achtereenvulgwiide jaren, dan is de uitwerking der chili wat beter dan die van den zw. ammoniak." 4. Eindelijk nog een proef op zandgrond te Anna Paulowna, bij gest, vorig jaar aardappelen. M-t zw. ammoniak werd geoogst 1667 KG. Ie en 417 KG. 2e soort: Mrt chili 2312 KG. Ie en 750 KG. 2e soort. De opbrengst der 2e perceelen was zegt het Verslag ongeveer 50°/0 hooger dan die der le. „Op grond der over 3 jaar verkregen opbrengsten moet men hier aan chili de voorkeur geven boven zw. ammoniak. Over 3 jaar gaven de chili-perceelen een geldophrengt van f1143, die .net zw. am moniak f 997. Op al deze velden gaf men de mes te'-offen 3 tegen 4, dus in beide evenveel stikstof. Het is inderdaad opmerkelijk, hoe de teelt van suikerbieten iu ons land en elders toeneemt, in dien zin, dat op gronden, waarop men er eertijds niet aan dacht, suikerbieten te zaaien, op lichte zavel, op zandgronden, op veengronden tegenwoor dig wel suikerbeiten worden gezaaid. Dat de suikerbietenteelt op dergelijke gronden mogelijk is, en inet succes kan plaats hebben, heeft men in de eerste plaats te danken aan de kadzouten. Zonder kali- zouten ware de bietenteelt op gronden, als de genoemde, een totale onmogelijkheid Suikerbieten zijn iu de eerste plaats kali planten. Een gemiddelde bietenoogst ont trekt aan wortels en bladeren zeker 200 K.G. kali aan den bodem De bietenbouwer op het zand begint dau ook reeds mei in den herfst zijn bictenland gereed te maken en o a. te bemesten met kaïmet. Per Hectare geett men 1000, 1200 niet zelden 1500 K.G. haren terugkeer naar Engeland en van het oude Heidehof. SlechtB een deel, hetwelk Adeline betrof, liet zij onaangeroerd en het scheen haar dat een dankbare blik voor die bescheidenheid haar uit de oogen der gravin tegenstraalde. De graaf luisterde zwijgendalleen van tijd tot tijd ontsnapte een onbedwongen zncht uit zijnen door smart verkropten boezem. Hij had zich in den stoel gezet en liet het afge beulde hoofd in da haudpalmen rusten Hij was totaal verpletterd ouder den invloed van smart en berouw. Myl rd 1 oom riep Elsie geroerd door zijn leedwezen, geef u niet te veel aan het verdriet over. De dood is voor hem eene weldaad, hij zon toch nooit meer gelukkig geweest zijn hier op aarde. Laat ons hopen dat hij aan gene zijde van het graf genade en rast vinden zal Dood 1 dood riep de graaf met verstokte stem. O mijn zoon zóó jong, zóó schoon, zóó groothartig Sterven en ik ben het die hem zoo ellendig gemaakt hebtIk heb hem uit het huis gejaagd, heb hem beschimpt ik dwong hem een misdadiger te worden, een verstooteliBg uit de maatschappij, die geen dak heeft op de wijde wereld. Verstooteu, moest hij verbitteren op de menschheid en zicb wreken op dengenen diA hem misdeden I O Joris mijn Joris 1 mijn zoon mijn zoonGave God dat ik in uw plaats ge storven ware l XII. Diep, baitscbeurend stilzwijgen heerschte eenige oogenblikken lang in de kamer. De gravin had zich weder in haren leunstoel laten zakken, maar hare oogen waren niet op den grond gevestigd; eene onbeschrijfelijko smart toekende zich af in bare gelaatstrekken. De graaf bleef roerloos zitten Elsie aan schouwd* di-p gero-rd h-t smarttoonueel dst ouder hare oogen p|»ats gr---p Oom kunt gij Joris vergeven? vro-g z" fluisterend Hem vergeven O ik Jieb m°er tegen hem gezondigd dan hij tegen mij Ik vergeef hem uit ganscher harte maar hij zal mij niet kaïniet gelijkstaande met 125, 150, 19 K.G. kali per Hectare. Het kaïniet is vc gronden als bo 'eiigenoerade de meest ge weuschte kalibemesting op suikerbieten, o.s oi k om de gunstig# werking van het chlooi en natron, dat het kalizout naast de kal bevat. Men geeft het kaïniet het best voor dei winter, maar waar men zulks verzuimt hreft, of waar men nog niet besloten wa Buikerbitten te zaaien, kan de ksïnietbe (nesting ook na den winter plaats hebben Ja, men kan het kaïniet aan de suikerbieten zelfs als overbemesting geven. Het gewich der bieten, zal door een dergelijke beinestmi toenemen, ea het suikergehalte zal er nie door vermindeien. Ook op zwaardere gronde? kan men met kalibemesting grootere oogstei winnen. Zclts op de kalirijkste kleigionder zal d )or de langdurige teelt van bieten msngelwortels, aardappels en dergelijke kali- verslinders het kali in den bodem in dï minderheid omen. In welken vorm moei de kali op deze zware gronden, op lichte ei zware kleigronden gegeven worden Di suikerbieten worden op zware gronden, hei be«t bt mest met chloorkalium. Chloorkalium ia een geconcentreerd kalizout met ongeveei 50°/0 zuivere kali. De hoeveelheid kan dui gering zijn. Per Hectare kan men volstaan met 2U0 K G. Op een proefveld op zware klei is verleden jaar (1907) de werking van chloorkalium vergeleken met die van ver- schillende hoeveelheden kaïniet, patentkali i en geen kali. De suikerbieten met chloorkalium stonden veruit het best en gaven de grootste hoe veelheid kilogrammen, terwijl het suikerge halte niet geleden had. liet Athje-onderzoek. vergeven. Hij heeft u reeds vergeven en verwacht zijne vergiffenis uit uwen mond. Waar is hij thaus? vroeg de graaf op springend. Ik begeer hem aanstonds ta zien. Hij bevindt zich in het ouden Heidehof zeide Elsie, terwijl zij belde. Wy kunnen binnen twee uren daar zijn. Het oude HeidehofEene siddering doorliep de leden van den graaf van Grensville bij het hooren van dien naam. J «aat de paarden inspannen en wij rijden seffens weg maar spoed u, zei Elsie tot den binneutredeudeu dienstknecht. Hij ijlde Daar buiten om terstond het bevel ten uitvoer te brengen Dan stond lady Grensville insgelijks recht. Zij ging dau tot de tafel en belde. Elsie zag haar verbaasd aan. Breng mij mijnen hoed en mantel, zei de gravin tot de binnentredende dienstmeid 1 Myladyriep Elsie ontsteld, gij gaat toch zeker niet meerijden 1 Gewis, rijd ik meel luidde het antwoord. O, lieve moe, doe dat niet, ik bid u. Zonder te antwoorden wendde zich de gravin tot de dienstmeid en zeide Doe wat ik u bevolen heb Het meisje verliet de kamer. Elsie nam de beide handen der gravin en zei op smeekende toon Beste tante 1 doo het niet, ik vraag het n Deuk aan de lastige, zware reis over de beide en aan de gevaren waaraan ge gaat blootgesteld zijn. Overigens wat kan bet u baten mee te gaan? Ik smeek u: blijf hier. Lady Grensville antwoordde niet, maar ging inwendig gejaagd de kamer op en af. Het meisje verscheen weldra mat het ge- vrasgde. Daarop trad een dienstknecht binnea en kondigde aan dat de wagen voor de poort gereed stond. De gravin liet haren mantel omhangen en Z"tte z«lve hnren hoed op Li-ve tante, waarom wilt gij het wagen tn»e te rijden I ri-p Elsie ife handen wringend. Bedenk hoe de kille nachtlucht u nadeelig moet zijn na uwe lange ziekte. O >ra lief, kunt gij haar niet bewegen bier te blyven? (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 1