Derde Blad. MENGELWERK^ Haar woord gehouden. Provinciaal Nieuws. Rumiuor 30. Zon «.lag 12 April 1908. 31a Jaargang. Ach, mevrouw, hebt u niets voor mij te 'doen Het kostte het trotsche, vertroetelde kind der weelde moeite, die woorden uit te brengen en de half norsche klank zijner woorden was een bewijs, dat zijn ziel in opstand was tegen de noodzakelijkheid, zich aldus te ver nederen. Iets te doen hernam de dame, een vrouw van omtrent vijf-en-dertig jaren, die, hem in den tuin ziende nade ren, naar de deur was gekomen en nu een blik op hem wierp. Ja vriend, kom binnen. Wie is dat, mama vroeg een aardig meisje, van zes zomers, dat uit een binnenkamer kwam. O, een arme man, die graag iets te eten had, antwoordde de dame Hier ging zij voort, een verguld bord op tafel zettend. Ga zitten en help uzelf. De man deed, wat hem verzocht werd. In een paar woorden is zijn geschiedenis verteld. Het eenige kind van rijke ouders had Ralph Wentworth tot zijn twintigste jaar in weelde geleefd. Hij had met succes aan een hoogeschool gestudeerd, maar toonde geen aanleg voor eenig beroep, wel voor het genieten van het leven. Een week na de feesten, waarmee zijn meerderjarigheid was gevierd, was zijn vader door zonnesteek getroffen, gestorven, zijn vrouw en zijn kind niets nalatende. Een week daarna volgde zijn moeder haar echtgenoot in het grafen de verwende jonge man stond alleen in de wereld zonder eenig fortuin. Toen de eerste schok, door het zwaar verlies veroorzaakt, voorbij was, deed Ralph moeite, een betrekking te krijgen, doch overal stootte hij het hoofd. Toen besloot hij de stad te verlaten en ver weg te gaan waarheen deerde hem niet. Daags, nadat hij dit besluit geno- then had, viel zijn oog op een bericht in een dagblad, waarin de ontdekking van goud in Australië beschreven werd. Oogenblikkelijk stond zijn besluit vast. Daarheen zou hij gaan. Al moest hij beginnen onder aan de ladder, al moest hij zijn brood verdienen door handen arbeid. Hij was sterk en zou kunnen werken. En als zijn krachten hem be gaven, vóór hij zijn doel bereikt had, dan was het ook al zoo erg nietnie mand zou hem missen Het leven scheen hem weinig aanlokkelijkhet had zijn genoegens voor hem verloren de harde noodzakelijkheid te werken moest thans zijn deel zijn, wellicht voor immer. Het was in deze stemming, dat hij zijn eerste verzoek om een maaltijd had gedaan. Terwijl hij zat te eten, werd hij ontroerd en een zucht, die op een snik geleek, kwam van zijn lippen. Gevoelt gij u niet goed Het zoete, ernstige stemmetje, dat hem in zijn droomerij stoorde, wekte hem met een schok. Met de handjes saamgevouwen op haar schoot en de ernstige oogjes op hem gericht, zat het meisje, wier tegen woordigheid hij geheel had vergeten, in haar klein schommelstoeltje, dat zij zachtjes heen en weer wiegde. Haar moeder had voor een oogenblik de kamer verlaten en de man had zich alleen ge- waand. Hij kon eerst niet spreken, doch einde lijk beantwoordde hij haar vraag met een andere Waarom denkt ge, dat ik niet goed ben, kleintje? Omdat uw gelaat zoo droevig kijkt en u nauwelijks iets eet en u zooeven bijna weende, antwoordde het meisje, zich voor overbuigend en een ernstigen blik op hem vestigend. Zijt gij niet ge lukkig Neen kind. En weder zuchtte hij. Zijt ge dan een slechte man Een glimlachje trok om Ralph's lippen. Waarom vraagt gij me dat Omdat moeder zegt, dat goede menschen altijd gelukkig zijn' en dat zij gevoelen, als zij iets verkeerds hebben gedaan. Ik geloof, dat uw moeder gelijk heeft, zei Ralphen toch ben ik geen slechte man, ik ben maar een dwaas. Ik ben ook wel eens dwaas en een beetje slecht ook, zei het meisje met een ernstig gezicht. Hebt u er geen spijt van, dat u dwaas was Ja, zei de jonge man met onvrij- willigen ernst. Maar zeg mij eens, ging hij verder, belangstellend in haar gebab bel wat doet gij dan Ik vertel dan aan moeder, hoe be droefd ik ben en dan kust zij mij en dan voel ik mij beter. Hebt u niet een moeder, om u te kussen Neen kleine. Myn moeder is dood. Het kind dacht een oogenblik na. Maar dat is te erg riep het uit. Maar zult u beter worden, als ik u kus? In die woorden lag iets zoo treffends, dat het hart van den man ontroerde als nooit te voren en zich voorover buigend, zei hij, aangedaan Ia, dat denk ik wel. Welnu, dan zal ik u kussen. En, van haar stoeltje opstaande, stapte het meisje naar hem toe en drukte een kus op zijn voorhoofd. Nu zult ge nooit meer dwaas zijn, niet waar vroeg zij. Ik zal er mijn best voor doen I was het antwoord. God zegene u, kleine Hoe gaarne zou ik vriendinnetjes willen hebben als gij I Ik zal uw vriendin zijn, zei het kind, ik zal altijd van u houden. Wacht ik zal u iets geven. Zij huppelde de kamer uit cn keerde een paar minuten daarna met een pakje in de hand terug. Ziehier, zeide ze, het op de knie openend, terwijl Wentworth hand over de goudblonde lokken streelde. Papa heeft mij een tijd geleden van deze .kaarten met mijn portret er op gegeven en ik mag er mee doen, wat ik wil. Hij schreef er ook mijn naam op, Maud Evelyn Granger. Ik zal er u een .geven en als u er op kijkt, moet u maar aan mij denken, en dat ik uw vriendinnetje ben en hoop, dat het u goed zal gaan. Maar zal je moeder dat goedvinden vroeg Ralph. O, ja Ik heb het haar juist ge vraagd. Ik zei haar, dat ik u iets wilde geven, om u gelukkig te maken en zij zei Heel goed lieveling Nu hebt u dus een vriendin, niet waar Ja, zei de jonge man, haar kleine hand in de zijne nemend. En als ik weer eens terug zou komen en u vertellen, dat ik werkelijk gelukkig ben geweest en niet dwaas meer, zult ge me dan nog een kusje geven. Ja, dat zal ik, antwoordde de kleine Ik dank u hartelijk, mevrouw, voor uw gastvrijheid, zei Ralph eenige minu ten later hoffelijk buigend, want de har telijkheid van het kleine kind had hem nieuwe levenskracht geschonken en hij voelde zich niet langer een hopelooze landlooper. Vaarwel 1 Hij drukte de hand van de kleine Maud nogmaals, nam zijn hoed at voor zijn weldoenster en verliet het huis. Vijf jaren zijn verloopen Ralph Went worth werkte nog steeds als mijnwerker. Eiken avond, als zijn werk geëindigd was, wandelde hij naar een afgelegen plekje, haalde een pakje uit zijn zak, en blikte lang op het portret, dat het bevatte. Een van zijn makkers had eens zijn nieuwsgieiigheid bevredigd, door hem te volgen en was achter hem geslopen, op het oogenblik, dat hij het souvenir naar de lippen bracht en mompelde»Mijn lieve redster, u heb ik mijn levensgeluk te danken". Maai de blik in Ralph's oogen, toen hij zich omkeerde en den onbescheidene ontdekte, waarschuwde deze, dat het niet goed zou zijn, het te wagen, meer te weten te komen. Wentworth leefde als een kluizenaar; zijn leven scheen niet benijdenswaard Maar hij had een doel voor oogen, een doel tot bereiking waarvan elke stuiver van zijn zuur verdiend loon, alle kracht van zijn leven werden gewijd. Ofschoon schijnbaar voor de buiten wereld verloren, was Ralph toch niet geheel vergeten. Op zekeren dag ont ving hij een dikken brief, in groote, met bevende hand beschreven envelop. In de eenzaamheid van zijn celachtige kamer opende hij hem en zijn bleeke wangen kleurden,hij scheen als in extase. Toen gingen nog tien jaren voorbij. De schitterend verlichte ontvangsalon van de villa van mevrouw Remington in Belgravia was vol gasten, toen de gast vrouw naar voren trad om een nieuwe gast te verwelkomen een aardig meisje van twintig jaar, dat, vergezeld door een heer, waarschijnlijk haar vader, binnen trad. Goeden avond, lieve Maud 1 riep zij Ik heerlijk nieuws voor je en ook voor alle andere jonge dames, die van avond hier komen vervolgde zij met een lachje. Ik zal vanavond ODder mijn gasten niemand minder hebben dan mijnheer Wentworth, dien eleganten jongenman ik noem hem jong, want hij is pas vijf- en-dertig, die zich lauweren verworven heeft in het Parlement van één der Engel- sche koloniën, ik herinner me niet meer welke. Hij is een knappe man, zegt men en onmetelijk rijk, hij bezit mijnen. Hij is maar voor kort hier en ik heb hem hedenavond uitgenoodigd. Ik zal je aan hem voorstellen. Graag, zei Maud lachend. Daarna ging zij naar een ander deel van de kamer. Een half uur later kwam er eenige be- weging aan de deur en de gasten waren vol verwachting. Maud, die overden ingang stond, zag een slanken eleganten heer binnentreden. Het volgende oogen blik overzag zij het gezelschap en hun oogen ontmoetten elkaar. Was het verbeelding of werkelijkheid Was het een uitdruk king van verbazing, van blijdschap, die in zijn oogen flikkerde Maud wist zeker, dat zij hem nooit tevoren had gezien, en toch kwam over haar een gevoel van herinnering. Twintig minuten later, toen Maud met een heer stond te praten, bereikte me vrouw Remington's stem haar oor Lieve Maud, mijnheer Wentworth wensch'. aau u vooigesteld te worden. Een verzoek om den volgenden dans volgde de voorstelling, daarna een pro menade en toen, voor zij 't zelf goed wist, had zij Wenthworth alle overige dansen toegezegd. Zijn onderhoudende conversatie had een ondergrond van diep gevoel, dat zijn woorden aantrekkelijkheid gat en het hart van 't schoone meisje deed tril len. Het scheen, of er tusschen hen een vriendschapsband bestond, die na langen tijd weder opleefde en hechter scheen te worden na elk woord, dat hij sprak en haar een gevoel schonk, of hij al jaren een vriend geweest was. Wentworth vernam in den loop van hun gesprek, dat miss Granger den winter in de stad doorbracht, waar zij bij familieleden logeerde. Hij vroeg haar verlof, haar te komen bezoeken, wat zij toestond. Hij bracht haar dikwijls een bezoek en op een avond zei hij in den loop van een gesprek Miss Granger, van het oogenblik onzer kennismaking af reeds, heb ik u een geschiedenis willen vertellen. Laat mij ze u thans mededeelen. Zijn stoel dichter naar haar schuivende, begon Ralph een verhaal, waarvan het grootste gedeelte dea lezers reeds be kend is, Terwijl MauJ's vader, die be haaglijk in een leuningstoel gezeten, herhaaldelijk uitroepen van verrassing deed, vertelde Wentworth verder Op zekeren dag ontwing die jonge man een brief, waarin hem werd mede gedeeld, dat hij van een verren bloed verwant 60.000 gulden had geërfd. Dat geld, gevoegd bij hetgeen in die vijf jaren was opgespaard, werd besteed voor den aankoop van een stuk land, dat het begin was van zijn fortuin. Stap voor stap klom hij de levensladder weder op, tot hij eindelijk stond in de parle- mentszalen van het land, dat hij als het zijne had aangenomen, thans beschik kende over rijkdom, invloed, vrienden en, beter dan dit alles, over een eerlijk verleden. Hij keerde terug naar zijn geboorte land, om haar te vinden, die al die jaren zijn goede engel was geweest. Misschien had zij den man vergeten, voor wien haar kinderlijke deelneming een talisman is geweesï, want hij had haar zijn naam niet gezegd maai iets zeide hem, dat hij haar weer zou vinden. Maud, vervolgde hij, haar bevende hand in de zijne nemende, gedurende al die jaren heb ik dien onschuldigen kus van een getroffen kinderhart op mijn voorhoofd gevoeld als een troost voor een eenzaam leven. Strijd met mijzelf heb ik gehad, doch dat lieve gelaat was altijd bij me. Ik kon niet in die oogen zien en dan slecht doen. Op den dag, toen haar handje mij den weg naar een beter leven wees, beloofde zij, dat zij steeds van mij zou blijven houden, en dat zij, wanneer ik terugkwam en haar kon zeggen, dat ik getracht had, mijn plicht te doen, een goed en nuttig man te zijn, mij weder een kus zou geven. Ik heb mijn woord gehouden, ik heb er naar gestreefd de dwaasheid der jeugd van mij af te werpen- En nu, zal de vrouw ook houden de belofte van het kind Maud kon niet antwoorden. Zij dacht aan vele jaren terug en trachtte, zich een woord van dat merkwaardig onder houd te binnen te brengen. Zij begreep nu dat vreemdsoortig gevoel, dat over haar kwam, toen zij voor het eerst kennis met hem maakte. Maud's vader was ondertusschen op gestaan en terwijl hij beider hand greep, zei hij met een van aandoening bevende stem: Kinderen, uw harten hooren bij elkaar. Ik geef u mijn zegen. Weest ge lukkig. En Wenthworth las in de oogen van het meisje haar antwoord Op het kantoor van Ralph Wentworth's weelderige woning hangt een prachtig uitgevoerde copie van de foto, die hij zoo lang had gelietkoosd, terwijl hij zijn leven lang op zijn hart draagt in een gouden medaillon gesloten, de beeltenis van dat kindergelaat, tot hem opgericht bii dien eersten kus van deelneming en vertrouwen, het keerpunt was in zijn leven, het onderpand van een gelukkige toekomst. ~WAAL WIJK, ii April 1908. Examen Met genoegen vermelden wij, dat aan de hoogeschool te Amsterdam het docto raal examen in de rechten met gunstig gevolg is afgelegd door den heer Jhr. B. De Roy van Zuidewijn te 's-Bosch. Dezer dagen slaagde bij het Ad- missie-examen der R. K Kweekschool voor onderwijzeressen huize >Mariaoord4 Vught, bestuurd door de Eerw. Zusters Ursulinen onze dorpsgenoote de jonge juffiouw Corry van Gooi. die hare op leiding genoot bij de Eerw. Zusters Franciscanesseu, Pensionaat >Catharine- berg4 Oisterwijk. Rectificatie. De heer mr. Manders, benoemd grif fier werd niet, zooals we in - ons no. van Woensdag mededeelden, vorige week Vrijdag geïnstalleerd, maar in eene ex presse zitting van 't Kantongerecht op Donderdag 1.1. Vergadering. Algemeene Vergadering der R. K. Vakvereeniging van Waalwijk en I esoijen op Zondag 12 April 1908 des namiddags ten 6 ure op de St. Pauluszaal. Agenda Opening en lezing der notulen. Halfjaarljjksch verslag van den Pen ningmeester. Voorstel tot het aannemen van hospi- tanten. Behandeling van den opzeggingster mijn. Bespreking van- en stemming over sta tuten en Reglement Rondvraag en sluiting. Waalwijks Krlang. De vereeniging »Waalwijks Belang4 is thans tegemoet gekomen aan den wensch van Waalwijk, een wensch ge durende 15 jaren in meer of mindere mate steeds geuit, nl. om een kiosk te bezitten. Zij is er thans in geslaagd een flinke kiosk aan te schaffen, die nog voor tal van doeleinden als ijstent, feesttent enz. is te gebruiken. Wij komen hierop nader terug- Naar wij vernemen is het schilderen ervan opgedragen aan de firma Wed. Th. van Delft en Zonen alhier en zal de kiosk weldra op de Markt geplaatst worden om daarop, ter inwijding, een concert te doen geven. 't Behoeft geen betoog dat dit alles de financieele krachten der vereeniging ver te boven gaan, daarom zij steun ten dringste aanbevolen vooral daar Mei a s. het nieuwe abonnements-jaar begint, mogen we hopen, dat vele nieuwe leden zich zullen opgeven en enkelen die er tegen kunnen, eens met een flinke gift uit den hoek zullen komen, want de kiosk, het schilderen, opbouwen, afbre ken, bergen.de concerten, dat alles kost een macht geld, zoodat krachtige steun onvermijdelijk is: Waalwijks Belang was met recht van meening dat thans nu de gelegenheid zich aanbood, aan dien rechtmatigen wensch moest worden voldaan, nl. het aanschaffen van een kiosk, om daarop van tijd tot tijd concerten te geven. Dit zal 't vreemdelingenbezoek vooral des Zon dags zeer bevorderen, het publiek in de gelegenheid stellen te proflteeren van de muziek, die zoo veredelend werkt op 't volk, medewerken tot meerdere waardeering onzer muziekkorpsen. Om al deze redenen verdient de daad van W. B. warme toejuiching en krachtigen steun T A. V. E N Naar wij vernemen zal onze operette vereeniging T. A. V E. N. U. Maandag 20 April a.s. de langgewenschte uitvoe ring aan verminderden entrée-prijs ge ven. Het programma van Vastenavond-Zon dag zal nog worden aangevuld met de zoo gunstig bekend staande operette Dr- Theobald; bovendien zal op veree- rend verzoek van enkele dames tot slot worden uitgevoerd »De Boeren repetitie4. De entrée-prijs is zeer billijk gesteld n 1. op 25 cent per persoon. Wij raden echter een ieder aan zich tijdig van een entrée bewijs te voorzien, daar niet meer dan 200 kaarlen worden uitgegeven, die verkrijgbaar zijn gesteld bij de heeren Jac. Sars en J. A. A. van Loon. Plaatsen kunnen worden besproken tegen betaling van 25 cent extra bij bovengeuoemden en bij den Heer Ant Gerris. Te Oordeelen naar de schitterende uitvoer'ng van 3 Maart j.l. zal het T A. V. E. N. U. den 2en Paaschdag a. s. ook niet aan belangstelling ontbreken. Wij voldoen gaarne aan 't verzoek der Kamer van Koophandel en Fabrieken al- hierom 't volgend stuk in onze kolommen op te nemen. Redactie- Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. No. 6199 's Gravenhage, le Afdeeling. 30 Maart 1908. Betreffende postzegel-diefstallen. Onlangs is in een der nieuwsbladen (de Avondpost van 19 Februari 1.1.) de aandacht er op gevestigd, dat op han delskantoren ongebruikte postzegels zou den worden ontvreemd. Deze mededeeling geeft mij aanleiding der Kamer te verzoeken, indien dit haar gewenscht mocht voorkomen, den handel opmerkzaam te maken op het bepaalde bij artikel 11, 3, le lid, van het Ko ninklijk besluit van 14 December 1895, Staatsblad No. 222), zooaL dat voor schrift luidt na de daarin bij Koninklijk besluit van 28 April 1903 (Staatsblad No. 138) gebrachte wijziging en aan vulling, betreffende het perforeeren vai postzegels. Tot dusver is nog slechts door eet zeer klein aantal personen en firma': goedkeuring gevraagd van een door het te bezigen perforatiemerk. Degenen, die gebruik wenschen te maken van geperforeerde zegels, behoo- ren bij hunne daartoe strekkende aan vraag aan mij een ontwerp van het merk in duplo, of twee daarvan voorziene frankeerzegels in te zenden. Het komt mij voor, dat perforeering der zegels zal medewerken, om de in bovengenoemde courant gesignaleerde diefstallen tegen te gaan. De Directeur-Generaal, Voor den Directeur-Generaal De Administrateur DE BLOEMEN. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Oudste inwoner. Hedenmorgen is in het R. K. Gast huis alhier overleden de oudste inwoonster onzer gemeente, Hendrika Schalken, wed. van Adrianus v. d. Pennen in den ouder dom van ruim 93 jaren. Stooinlcdcrfnbrlek Vnn fersel, Wltlox Ce. Wij lezen in De Leerbewerker Bij al het treurige wat men dezer da gen zooal te hooren krijgt over slechte arbeidsvoorwaarden, weinig loon, aan slagen op de R. K. vereeniging enz. enz. is het toch bemoedigend te vernemen wat dezer dagen aan de arbeiders der stoomleerlooierij van Iersel-Witlox Co. door de Heeren patroons als een bepaling bij hun reglement werd gevoegd. Wij laten deze bepaling in zijn geheel volgen. Bij tevredenheid over het gedrag van den betrokken werkman schenken wij hem, mits hij een jaar in onzen dienst is, le. op den dag van zijn huwelijk f 10,2e. Bij bevalling van zijne vrouw, vrij verloskundige hulp tot een maximum van vijf gulden door ons aan den verlos kundige uit te betalen, gedurende 2 weken na de bevalling f2,50 per week extra boven zijn loon bestemd vcor versterkende middelen voor zijn vrouw 3e Bij eene le. H. Communie van een kind f 3,4e. indien bij het overlijden van een onzer werklieden een weduwe of hulpbehoevende kinderen achter blij ven, betalen wij gedurende vi«r weken na het overlijden het volle loon aan hen uit. Hoe deze buitengewone gunsten door de werklieden ontvangen werden behoeft geen beschrijving en ook bren gen wij hier ons eere saluut aan zulke patroons. Daarbij dient nog vermeld datden werklieden het hoogste loon wordt uitbetaald bij den minsten plaatselijken arbeidsduur, dat bovengenoemde uitkee- ringen niet bestaan in den vorm van een fondsneen, geen cent wordt er voor opgebracht of geind en daarom nog eens eere aan zulke patroonsook mede voor het goede voorbeeld moge het navolging vinden vooral in onzen tijd, nu door de socialisten de klassenstrijd zoo bijzonder gepredikt wordt in woord en geschriftmochten meerdere patroons opstaan, die het zoo oprecht meenen met hun werkvolk, dan zullen wij de so cialisten op zulke verstandhoudingen wijzen, Han zullen zij hier vinden een onvoorbereiden grond waar het hun niet vergund zal zijn een enkel plantje tot wasdom te brengen en hiermede werk lieden van de stoomleerlooierij van harte proficiat. De Hanze. De Hanze in het Bisdom Den Bosch hield dezer dagen een buitengewone centrale vergadering te 's-Hertogenbosch om van de regeering een subsidie van f 4000 te verkrijgen voor de Hanzebank de statuten met algemeene stemmen werden zoodanig gewijzigd, dat de hos- pitant-leden, d- w. z. niet-katholieke neringdoenden en klein-industrieelen, stemrecht krijgen in zaken, die volgens het oordeel van het bestuur alleen handel en nijverheid betreffen. De vakopleiding maakte vervolgens een belangrijk deel der beraadslagingen uit. Namens de door de Hanze afdeeling te 's Hertogenbosch daartoe ingestelde commissie bracht dr. Nouwens uit den Bosch hierover een rapport uitaan de hand van dit rapport zullen de overige afdeelingen de kwestie der vakopleiding in studie nemen en hierover rapporten uitbrengen, met het oog op het Mid denstands-congres te Dordrecht te houden. Meerland* oudste luwoner overleden. Men meldt uit Hooge Zwaluwe Gisterennacht om 2 uur overleed onze oudste inwoner C. Dubbelman, in den ouderdom van 104 jaren en 6 dagen. (Cornelis Dubbelman is niet alleen de oudste inwoner van Hooge-Zwaluwe, doch vermoedelijk ook de oudste be woner van Nederland. Weelde heeft de tot het einde toe krasse grijsaard, die zich in een goede gezondheid mocht verheugen, en nog tot 't laatst zijn gé bruik van al zijne zintuigen had, nimmer gekend. Zijn geheele leven was er een van harden, zwaren arbeid, dat daarbij HOg dikwijls de bitterste armoede kende. Den 2en April j.l. herdacht Duboelman zijn 104en geboortedag.) De Echo val het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5