«".Summer 30 Zondag 12 April 1908i 31e Jaargang Tweede Blad. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Reclanie. Portugal. Engeland. Kunst en Tetteren. looae —■se- eeren i het Ook de Senaat heeft met 173 tegen 98 #t in itemmen het wetaontwerp aangenomen tot leeljt ."jiet verleenen van een crediet voor de plech- ;ige overbrenging van Zola naar 't Pantheon A 'naar niet dan nadat er zeer harde woorden, 4 niettemin ware woorden, tegen waren ge- Iproken. De Lamarzelle hield voor het laatst een oitcherpe rede tegen hrt voorstel Als de A..yegeering Zola wil eeren om de rol die hij 'aon* 'heeft gespeeld in de zaak Dreyfus, dan mag "ven «j niet bij ^ola laten, maar dan zal zij v. O. moeten voortgaan m^t Bernard Lazere, Rei- yiil' nach, Picqoar', die zich evenzeer onder- 00 scheiden hebben als Zola. Om nu bij Zola duw- te blij venmen zal niet alleeu den schrijver irdus ytn j»actuse naar het Pantheon brengen, T'D maar zijn heele letterkundige arbeid gaat mee. De romanschrijver ZoU Ik kan uit de roman geen citaat voorlezen zonder dat de voorzitter eerst de deuren heeft laten sluiten. De Lamarzelle wees dan op het werk van Bérenger, die een strijd is aangevangen tegen zedenbedervende boeken. ^AJ' het parket straks de verspreiders van vuile lec tuur tal willen vervolgen, dan hebben de verdedigers gemakkelijk spel. Zij kunnen 1 opmerken dat de meester naar het Pantheon gedragen ia De sociale, rol ven Zola is on verdedigbaar. Hij heeft ons lager en onze boereu belerdigd Als gij Zola naar het Pantheon breugt moet «ij het opschrift in het fronton er eerst afbijtelen en dan moet gij de asch van maarschalk Lannes er Uit verwijderen. Als dit geschiedt, zal «r gezegd worden, d«t het eervoller is, uit het Pantheon te vertrekken dan er binuen tc Bommenwerpers te Barcelona. Daar het bommenproces zou weinig licht heeft geworpen op de geheimzi nige bom aanslagen hebben een aantal voorname per sonen aldaar besloten erne openbare inschrij ving te openen om eene belooning uit ie loven voor den ontdekker der terroristen De Spaanaehe regeeriug opent de )B»chrij- vingslijat met 50,000 pesetas, de Spaansche bank teekent voor 10,000 pesetas. geeselslagen uitgedeeld. Eergisteren kregen twee jongere kerels, die met geweldpleging iemand hadden beroofd, op hun vijf en v:er jaar tuchthuisstraf Dog twaalf sl'gen met „de kat met negen staavteu* toe. De recti- ter zei er bij, dat hij geloofde, dat die lijf straf afschrikwekkend zou werken. En wij gelooven het met hem. De Duitsche keizer is na een bezoek aan Palermo op Sicilië naar zijn bezitting op Korfoe vertrokken. Later gaat hij naar de olympische spelen in Engeland bijwonen. Zooals blijkt, dat de Bosnische regeering op het spoor is gekomen van een komploi dat in Belgrado gesmeed is en ten doel had door antirevolutionnaire en terroristische middelen de autouomie van Bosnië te be- bewerken. De terroristen waren van plan met behulp van bommen de Oostenrijksche auto riteiton te verjagen «n de Serviërs zoowe als de Mohamedanen ten opstaud te .bren gen, waarbij dan Servië een beroep zou doen op de mogendheden die bet Bcrlijnsche tractaat hebben onderteekend. Huiszoekingen hebben een zeer compromitteerende brief wisseling met allerlei personen in Belgrado aan het licht gebracht. S'apels prenten. Koning Peter als Tsaar van Servië en Bosnië voorstellend", zijn in beslag genomen. Tal rijke inhechtenisnemingen worden nog ver wacht. Het aantal dooden bij de kiesrechtrelletjes blijkt nu tot 11 geklommen. Veel gewonden verkeeren in emstigen toestand. Koning Manuel heeft zich Maandag en Dinsdag voortdurend van den loop der ge benrtenissen op de hoogte laten houden en ia 's nachta niet op zijn bed geweest. Met groote inspanning wiat hij zijn neerslachtig heid te verbergen. Koning Eduard VII is in Biarritz. En dan zou bij over Parys naar Kopen hagen om daarna in Engeland terng te ko men. Maar nn keert hij den löden naar Lon den terug. En zal hij den löden een rergaderirg van den ministerraad presideeren. Dat is anders haudelen dan de helgieche Souverein, die zyu miniaters maar heeft laten reizen, dagen en dagen, dat ze er haast bij neervielen. Maar koning Eduard heeft het in Enge land toch toch al 'n beetje verbruid, omdat hij bij 't aftreden van Bannermau, niet da delijk naar Londen ia gekomen, doch Aa- quith heaft laten reizen naar Biarritz. Daar is aen week parlementaire arbeid mee verloren. Tot Dinsdag is het Parlement verdaagd na afdoening van eenig huishou delijk werk gaat het dan weer voor de Paaschüacantie uiteen. De bladen spreken zulks onomwonden uit. Iutusachen zal de openbare meening nu wel tevreden zijn, wijl de koning overkomt. Men loopt in Enge- laud met Ednard VII weg, en juist omdat hij de lieveling van het publiek is, kan dit niet hebben, dat hij iets doet waarop aan merking is te maken. Dat is de lastige kant der populariteit. De geeselstraf komt weer in eere in Denemarken is ze weer wettelijk ingevoerd in Zweden verkresg een voorstel daartoe reeds een groot aantal stemmen, al bleven de voorstanders nog in de minderheid e i in Engehnd waar ze bestaat, gaan sommige rechters haar ruimer toepBssen Zoo heeft het assisenhof te Cardiff in zijn tegenwoor dige zitting al aan dertien gevangenen 159 Bet Is slechts een panr kilometers van Hier verwijderd. dat zich bet volgende geval voorgedaan heeft Gij kent de plaats eu mogelijk kent gij ook den heer L. v. Heivoort, te Aalst, in G-lderland, die ons het volgende meldt: Sedert eenigen tijd was ik lijdende aan een o ^gesteldheid der nieren, waardoor ik veel pijn leed in den rug juist boven de heupen. Het was een doffe, ellendige pijn die mij niet verliet en zich vooral 's morgens bij het opstaan deed gevoelen. Ik had dik wijls duizelingen en mijn maag ging er door >an streek. De aanhoud- ude pijn hnderd mij dikwijls in myn werk en ik wist Diet wat ik inoest beginneD, want het w«rd van kwaad tot erger. Ik begon toen Uw pillei te gebruiken en moet u eerlijk zegden dat ik reeds dadelijk bij de iuuame verlichting kon waarnemen en na verloop van ze* dagen was de pijn verdwenen. Ik wil thans nog een tweede doosje nemen om zeker te zijn geheel en al van mijne ziekte te worden genezen. Ik ben U ten zeerste dankbaar voor Uw onschatbaar geneesmiddel en ben overtuigd dat veel menschen hierdoor van ïun lijden verlost zullen worden. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo- venstaaude waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Ce zwakheid der nieren wordt aangeduid door een doffe pijn en zwakte in den rug. De zieke kan nauwelijks loopen de wreede pijn verlaat hem niet gedurende den dag. 't Nachta is het hetzelfde terwijl hij met smart in zijn bed woelt, eu traeht in te slapen, nimmer rustende op zijn rug, die s morgens bij het opstaan pijnlijker d«n ooit schijnt. Verzeker U dat men U de echte Fo-ter's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de hr. v. Helvoort gehad heeft. Wy waarschuwen tegen namaak en maken koopefs rr op attent, dat op iedere doos de haiidteekeumv' van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed.One Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel kfl,76 voor één of f10.voor zes donzen. DE KINDERSCHOEN. Bij de kleeding hunner kinderen hech ten de meeste vrouwen en moeders te weinig gewicht aan doelmatigheid der schoenen. Aan alle mogelijke opschikwaarmee de kleinen dikwijls overladen worden, wordt alle zorg besteed misschien ook aan de kleur en vorm der schoenen, maar helaas er wordt niet gelet op de juiste maat, en men is onbe zorgd, of de kleine, teere voet daarin lijdt of in haar groei belemmerd wordt. En toch is deze zorg eene der gewich tigste. Voor alles, moet de schoen het kind gemakkelijk zitten, en dus groot genoeg zijn- De ledematen van het kind groeien vlug, en daarom is het altijd beter een paar te klein geworden schoenen weg te doen, of als zij nog bruikbaar zijn aan een arm kind te geven, of aan het brokkenhuis te schenken, dan de voeten van zijn eigen kind door valsche spaar zaamheid voor heel zijn verder leven te bederven door het te klein of niet goed passend schoeisel. Zoo is het ook onverstandig door een kleine zus of broer de laarsjes te laten afdragen, als deze werkelijk niet voor hun voetjes geschikt zijn. Een te groote schoen oefent op de ontwikkeling der voet een evenzoo scha delijken invloed uit als een te kleine, Ook goede moeders en zorgzame huisvrouwen toonen in dit opzicht een misplaatste zuinigheid. Een nieuwe veer op den hoed van hun dochtertje, een zijden strik voor haar zondagsche jurk wordt dikwijls zonder bedenken gekocht, terwijl de schoenen van het vorig jaar, alleen omdat ze er op het oog nog goed uitzien, verder moeten worden afgedragen. Maar nu de gevolgen. Men ziet heel wat menschen met wag gelenden, onzekeren gang, die, men zou het haast gelooven, op naalden of spijkers schijnen te loopen men ziet in de zwem inrichtingen of badplaatsen de vergroeide en bijna verminkte voeten van zooveel arme menschen, dezen met elkander ge groeide, anderen met naar beneden ge groeide of in het gewricht verminkte of verkorte teenen, en dan vraagt men zich af: Waaraan is al die ellende en dit lijden te wijten en het antwoord klinkt aan onvoldoend, ^onhygiënische schoen werk in de kinderjaren. Hierbij komt nog het groote aantal lijders aan het welbekende voetgebrek de eksteroogen waar ik maar niet verder over zal uitweiden, maar die ver driet en pijn veroorzaken, waarvoor wel verscheidene geneesmiddelen en pleisters worden aan geboden, maar die t meest diene om verschillende uitvinders te errijken En toch, de geplaagde mensch wordt er geweldig door gekweld niet al leen, maar hem wordt ook het gaan, een heerlijke wandeling in de vrije natuur, het beoefenen van sport, wat aan velen genoegen en verkwikking biedt, onmo gelijk gemaakt. En de oorzaak 1 e nauwe schoenen, vooral in de jonge jaren Maar niet alleen moet ervoor gezorgd worden, den normalen en gezonden kin dervoet niet te beschadigen, doch vooral ook moet de aandacht gewijd worden aan de van natuur zwakke voeten, aan voeten die neiging hebben tot zwikken, en zoogenaamde platvoeten. Dit laatste euvel laat zich gemakkelijk door doel treffend schoenwerk, verhelpen, als men daarvoor maar vroegtijdig zorg draagt. De eerst kort geleden gestorven chirurg. Prof Hoffa, een onvermoeid voorvechter op het gebied der Orthopadie, heeft het ontstaan van bovengenoemde kwalen hierop teruggebracht, dat door de onge noegzame vastigheid der beenderen en spieren de voeten door lichaamszwaarte te veel te dragen krijgen. Dit is hoofd zakelijk het geval bij de kinderen, als ze de eerste pogingen beginnen te doen om te staan of te loopendan moet door geschikt schoeisel de voet den noodigen en juisten steun verkrijgen. Wetenschap en praktijk hebben in de laatste jaren, alles in het werk gesteld hiervoor voldoende middelen te verschaf fen. Zal echter aan voldoende en betere ontwikkeling der voeten bij onze kin deren meer aandacht geschonken worden, dan, moeders, koop liever voor uwe kleinen een paar schoenen meer en koopt vooral slechts goed passende schoentjes Laat daarvoor andere mooie kleertjes of onnoodige sieraden achterwege, die de kinderen toch meestal tot last zijn en hun wein:g vreugde geven, dan zult ge zeker de uitgaven voor de kleeding uwer kinder nuttiger besteden. V. K. V. Wij ontvingen ter recensie Godsdienst en Sociaal-Democratie door Albert van der Kallen. Uitgave van J. J. van Turenhout, Breda. Prijs 5 cent. Bij meerdere groote korting. De Heilige Communie der Mannen door pater Jules Lintelo, S. J. vertaald door V. S. S. Amsterdam G. Borg, Prinsenstraat. Bemesting veldvruchtengroente- en ooftteelt op zandgrond door H W. Roes. adviseur Boerenbond Deurne. Prijs f 0 15. Op een en ander komen we nader terug. Een priester neergestoken door een krankzinnige. In de kathedraal van Triest was de 25jarige priester Marsich bezig den dienst op het altaar te verrichten, toen een der kerkgangers, die tot dusverre voor het altaar geknield had gelegen, eensklaps opsprong, zich op den priester wierp en hem een messteek in de borst toebracht. De abt Marsich viel neer, zijn aanvaller reep hem bij de keel en wilde hem opnieuw treffen, maar andere kerkgan gers snelden toe, ontwapenden hem en leverden hem aan de politie over. Het was een krankzinnige, Kosanas genaamd, 54 jaar oud, herder, wonende in een dorp nabij Kaap Istria. Onderweg riep hii>Ik heb den armen aartshertog Ro- dolphe gewroken, leve de keizer I Leve Oostenrijk I" De toestand van den ge wonde is ernstig. Moorddadige ouders. Te Sevilla liep het gerucht, dat een echtpaar, de schoenmaker Felix Molima en zijn vrouw Francesca, van de 26 kinderen, die zij gehad hadden, er 24 terstond na de geboorte om het leven gebracht en in hun woning begraven hadden. Bij een huiszoeking groef men inderdaad onder den vloer der woning talrijke overblijfselen van pasgeboren kinderen op. Het misdadigerspaar werd gearresteerd en moest door een sterke politiemacht beschermd worden tegen de menigte, die het wilde lynchen. Vfjf menschen gestikt in kolengas Te Richnowo, in Pruisisch Polen, zijn 5 arbeiders in kolengas gestikt en een zesde kon nog gered worden, maar is ernstig ziek Zij hadden zich in een schuur op een boerderij te slapen gelegd terwijl de kachel nog brandde. Door te sterke verhitting van den schoorsteen schijnt deze niet te hebben getrokken, waardoor de rook geen uitweg vinden kon. Drama te Luik. Een schrikkelijk drama heeft veel ont roering in de stad teweeg gebracht schrijft men uit Luik aan het Hbl. van Antwerpen. Twee jongelieden, studenten van het zelfde gesticht, beiden 17 jaar oud, had den de school verzuimd en brachten den dag door met het bezoeken van koffiehuizen en billardspelen. Toen het laat werd, ontmoetten zij een studiegezel, M. genaamd, van Je- neppe. Er werd voorgesteld den avond bij een van hen door te brengen, na melijk bij B. Doch alleen M., de nieuw gekomene, nam dit aande andere verliet de mak kers en ging naar huis. Er werd nu besloten, dat B die de anderen had uitgenoodigd zou trachten in den kelder zijner ouders te geraken om eenige flesschen wijn machtig te worden. Daar de kelder gesloten was, riepen zij een straatjongen en deze zou langs het keldergat binnendringen zoo kwa men zij in het bezit van zes flesschen Bordeaux, Bourgogne en champagne. Wat is er toen gebeurd Men weet het nog niet; maar eens klaps galmden angstkreten door het huis. Men snelde toe en men zag in het voor portaal een schrikkelijk schouwspel. De jonge M. lag op den grond met bijna afgesneden hoofd, terwijl B. met verdwaasd gezicht het lijk stond aan te staren. Ondervraagd zijnde, verklaarde B dat hij een dief had gedood, die in het huis wilde dringen. Het parket is ter plaatse gekomen om een onderzoek te doen. Men verhaalt verder, dat de derde student W., die naar huis was gegaan, toch eerst in het van B. reeds had mee gedronken. De twee anderen, meer bedronken dan W. en nog steeds voortdrinkende, zouden zoozeer beneveld zijn geraakt, dat zij in alcoholwaanzin verkeerden. Ook was B. volslagen dronken, toen men hem aanhield Wanneer hij ont nuchterd was, geloofde hij niets van al wat mtn hem over de schrikkelijke ge beurtenis vertelde. De ouders van den jongen moorde naar waren niet thuis en het was een ge- buur, die de gruwelijke ontdekking deed, Nog een Aprilgrap. Een verhaal uit Wehl aan de Post dd. 1 April; 'n Geit moest het wezen maar geen gewone 1 Neen, dat niet't moest er een zijn van zuiver Zwitsersch rasen die kon je in Wehl krijgen. Zoo had z'n vrouw 't hem besteld en de noodige centjes meegegeven. Hij, Keesje Pim pel, trok dus op 'n goeien middag naar ons dorp. Spoedig was hij bij iemand aangeland, die 'n mooi geitje had. Op Keesjes vraag, of 't een van zuiver ras was, kreeg hij ten antwoord, dat alleen de vader een »Zwitser« was en dat er op 't oogenblik geen echte waren te krijgen. Wel waren deze al lang onder weg, maar tot heden nog niet aange komen. Kees kocht dus 't geitje'n spierwitte, met mooie horens, en hield nog 'n paar gulden drinkgeld over. Onderweg legde hij eens aan en zette sikje op stal. Hij liet 't glaasje nog al eens vullen en vertelde zijn heele wedervaren. De zoon van den kastelein wilde eens een grap hebben en zette een bokje, ook een witte en even groot, in de plaats van de geit. Keesje, die nog al diep in 't glaasje had gekeken, merkte niets van die verwisseling en toog wel gemoed naar huis. Onderweg kreeg hij nog 'n troep schooljongens achter zich, die >van bokkie, bokkie bé« zongen maar hij haalde z'n schouders op en schold ze voor stommeriken. Eindelijk kwam hij bij moeder de vrouw. Deze was zeer in haar schik met de »Zwitstrsche« maar bij nadere inspectie brak de bui los: »Wel, lee- lijke zatlap, breng je me nou 'n bok thuis »'n Geit is het', zei Kees. >'t U 'n bok, zeg ik je. Heb je dan geen oogen in je kop >Dan heeft die vent me bedrogen morgen ga ik hem ruilen en Zal hem dekast eens uitvegen'. Keesje ging den anderen dag al vroeg op wegmet z'n bok natuurlijk Hij moest halfweg nog eens 'n >slok- kie' drinken en den Wehlenschen be drieger aan de kaak stellen. Intusschen werd de bok verruild voor 't geitje. Keesje Pimpel ging weer op pad, de geit achter zich aantrekkend. Driftig opende hij de deur van den bedrieger'. »Mot je me nou 'n bok in plaats van 'n geit verkoopen Gauw m'n geld terug, of ik haal de politie'. »Maar kerel, ben je zestig of mankeert het in je bovenkamer? Als dat 'n bok is dan weet ik 't niet 1' Daar stond nu Kees met beschaamde kaken en nam z'n geitje maar weer terug. >Je nemt 't mien toch niet kwaolijk Nee, dat nou niet, maar ie most ou 'n goeien bril aanschaffen'. »'t Is toch 'n geit, vrouw, zei hij bij z'n thuiskomst. »'n Geit, da's onmoge lijk', hernam moeder, die toch eindelijk haar ongelijk moest bekennen. «Sapper loot, dacht Kees, dan heeft 't wijf gister toch 'n brom in gehad.' Maar hoe nu eigenlijk de vork in den steel zat.... zie, dat weten ze tot heden nog niet. Weer een lijk gevenden. Te Berlijn heeft men opnieuw een in stukken gesneden lijk gevonden, dat, in een linnen zak verpakt, nabij de Dier gaarde uit de Spree werd opgevischt. Het was zoo verminkt, dat men niets eens heeft kunnen opmaken of het van een man of van een vrouw is. Het lijk werd Woensdagmorgen om 8 uur gevonden door een melkjongen die melk in de Diergaarde moest brengen. Het lag ongeveer 500 meter van de Charlottenburgerbrug verwijderd. Daar loopt langs den oever een rijweg, met voetpaden aan weerszijden Onder het lage ijzeren hek van het Noordelijke voetpad in het gedeelte van de Diergaarde dat begrensd wordt door de Charlotten- burger Chausee en het Landweerkanaal lag in de struiken, maar duidelijk zicht baar, de zak met den luguberen inhoud. De zak was van grof linnen en met dun touw dichtgenaaid- Eerst wist men niet of er lichaamsdeelen van mensch of dier in waren, maar een nauwkeurige bezich tiging liet geen twijfel over, of men had hier een menschelijk overschot voor zich. De huid van den schedel was, tot op een klein stukje na, geheel afgenomen- Aan dat kleine stukje hoofdhuid zag men, dat de doode donkerblond was. Aan den hals werden sporen van verworging waarge nomen. De handen en voeten ontbreken en verder is het lijk in zoo kleine stuk ken gesneden, dat het geslacht niet kon worden vastgesteld. De vraag, wie de doode is, zal, onder deze omstandigheden zeer moeilijk zijn op te lossen. Als zeker wordt aangenomen, dat de doode jong was. Het gebit, dat door een tanddarts is onderzocht, was gaaf volledig, alleen de z g. kies van het verstand ontbreekt,

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 7