Nummer 30 Zondag 3 Mei 1008. 31e Jaargang Tweede Blad. bekendmaking" Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Rusland. J apan. Perzië j; Amerika. BINNENLAND. TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Burgemeester der gemeente Waalwijk Gezien de aanschrijving van den Lloog Edel G^Btr. Heer Commissaris der Koningin in Noord Brabant d d. 25 dezer. WAARSCHUWT tegen ontduiking van de verordening op de heffiug vau weggeld. Voornamelijk zal er streng op worden gelat of rijwielen enz die zijn aangegeven om daarmede UITSLUITEND TOT UITOE FENING VAN EEN BEROEP OF BEDRIJF van den Provincialen weg gebruik te maken, ook buiten dat beroep of bedrijf worden ge bruikt Waalwijk 26 April 1908 De Burgemeester voornoemd. Ongeregeldheden in de Fransehe kolonies. Nummer een Een Havas-nota deelt mede dat het ministerie van Koloniën be richt heeft outvangen van den gouverneur- generaal van Indo-China, dat er ongeregeld heden hebben plaats gehad in het gebied Battambang. Een bende gewapende dieven vielen een konvooi aan, dat door een es- korte werd begeleid. De voornaamste te legraaflijnen zijn doorgesneden. De kom- missaris van Battambang rekwireerde een detachemont soldaten om de orde te her stellen. De roovers leden zware verliezen aan dooden en gewonden. De bende werd uiteengedreven. Een andere Havas-nota zegt, dat de gou verneur van Martinique aan het departe ment van Koloniën heeft medegedeeld, dat de burgemeester van Fort de France tijdeus een verkiezingsopstootje door een revolver schot is gedood. Nummer twee; Het ministerie van Ko loniën heeft van den gouverneur-generaal van fransch West-Alrika bericht ontvangen, dat een uaar huis terugkeerend konvooi, aankomende te Akjoucht, door Mooren werd overvalleu. Het eskorle bes'ond uit 20 scherpschutters. Twee Europeesche serge anten en eenige mannen van het e*korte werden gedood en eveneens de Moor, die het bevel voerde. Kolonel Gouraud is naar Akjoucht ver trokken om de orde te herstellen. De bladen bevatten weder een heel stel letje moorden en overvallen. Volgens een bericht uit Radom hebben roovers aan het station te Ostrouec een aanval gedaan op de post, toen deze uit een pas aangekomen trein werd gahaald Er ontstond een hevig gevecht tusschen de soldaten en de rsovers, waarbij aan weerskanten dooden en gewonden vielen. Naar aanleiding van dit voorval werd in Ostiouec een huiszoeking gehouden, waarbij de politie meermalen stuitte op gewapend verzet, Eenige menschen, bij wie de politie een onderzoek wilde doen, werden zoo kwaad, dat ze er in d« wilde op losschoten, waar door verscheidene agenten gedood en ge wond werden. Te Siuiteropel is een ambtenaar van den gezondheidsdienst op straat vermoord. Te Lodz zijn twee soldaten door gewapea- de roovers dood geschoten. Te Kielce is de schoolopziener Afanossef vermoord. Rustig schijnt het in Rusland nog niet te zijn Vooreerst wordt in Amerika nog algemeen geloofd dat vóór de voltooiing van het Panamakanaal de oorlog om het overwicht ten Grooten Oceaan moet uitbreken Immers na die voltooiing is de kans voor Japan verkeken. Dan is er China om nog van hel steeds toenemend verzet in Korea niet te spreken. De onderkoning te Kanton heeft nair door Chineesche bladen in Zuid China wordt verzekerd den Japanscben consul te Hongkong er van verwittigd, dat hij het voorgenomen bezoek der groote Japansche oorlogsschepen ter reede van Kanton zeer ongaarne zou zien, wiji hij daarvan onge noegen doch'te. De opwinding or.der de bevolking te Kanton zou er allicht toe kunnen leiden, dat opstootjps zouden voorvallen. De Ja panscbe consul antwoordde, dat het bezosk van het sm.ldeel geeoerlei politieke br- teekenis had, en du de Japansche schepen eenvoudig een oefentocht maakten. Ten slotte werd echter overeengekomen, dat de groote Japansche bodems te Hongkong blij ven, eu dat enkel de kleinere schepen van het smaldeel naar Kanton zullen gaan. Daar zal niet meer dan een vastgesteld aantal soldaten aan wal mogen komen. En dat nog enkel onder geleide van Chineesche soldaten. Een Italiaansch blad, de Romeineche Corriere della Sera, verneemt nit New-York, dat men daar in gezaghebbende kringen geloofd, dat, indien de anti Japansche boycot beweging der Chineazen niet spoedig door de C lineesche regeering wordt ondeidrukt, Japen niet anders zal kunnen doen dan aan China den oorlog verklaren. De boycet toch heeft in Japan zoo'n ernstigen economischen terugslag veroorzaakt, dat Japan daaraan op de een of andere wijze een eind moet maken. En eindelijk is er een diepe ontstemming tusschen Japan en zijn eigen, zijn eeuigen bondgenoot, John Buil. In Engeland is men geweldig boos, om dat Japanscbe kooplui Engelsche handels merken namaken en daarmee de Chineezen beetnemen. Zoo zou in de Chineesch-Japansche quaes- tie Japan's bondgenoot nog aan de zijd van China kunnen komen te staan I Na de fransche, de engelsche, na de engelsche de japansche marine. En het is een ernstig ongeluk, dat uit Tokio wordt geseind. Een kruiser met 300 koppen bemand, is vergaan en slecht de kleinste helft ervan is gered. Ziehier het telegram De koraraandant van het oefeningsesks- der meldt, dat het zinken van de „Matsoes- hima' «eroorzaakt werd door een ontplof- gng in het buskruitmagazijn het schip zonk onmiddellijk. De andere kruisers zetten de booten uit, waardoor 141 man, onder wie enkele offi cieren, werden gered. De meerderheid der officieren wordt uog vermist. De bemanning telde 300 koppen, onder wie 58 kadettenonder deze laatsten waren zonen van veldmaarschalk Oyma en van baron Chinda, minister van Buitenlandsche Zaken. Japan krijgt het met allerlei volken te kwaad. Wij hebben onlangs meegedeeld, dat de Koerden strooptochten houden over de gren zen van Perzië. Dat i" nog.niet uit. Integendeel het wordt hoe langer hoe erger. De prefekt van Oermia heeft langs tele- grafischen weg hulp gevraagd, daar de Koerden meer dan 2000 vrouwen en kindereu gevangen namen, die zij op een wreede wijze mishandelden. De naar Oermia leidende wegen zijn bezet door de Koerden die waren, onderweg aangetroffen, roofden. Van Teheran werd bevel gegeven zoo spoe dig mogelijk een t oepenafdeeling, ean leger van 1000 man vormende, tegen de Koerder af te zenden. Hel reisprogram der vloot, na het verblijf in de baai van San Francisco, is nu deSnitiet rastgesteld en ambtelijk gepubliceerd. Het vertrek uit 8an Francisco vindt plaats op 7 Juli. Het verblijf te Hotioloeloe is bepaald op 1523 Juli, te Auckland op 9-15 Au ;ustus, Sydney 2027 Augustus, Mel bourne 29 Aug.5 September. Filippijnen I 10 October, Jokohamal7240ctober; Araoy (het tweede smaldeel) 20 Oct 4 Nov., aankomst te Manilla (le smaldeel) 31 Oct. eu (2e smaldeel) 7 Novpnber. De vloot blijft drie wektn voor Manilla om schietoefeningen te houden. D.-*n ga*» het vi» Colombo. 8uez-k»uad eu Middel- landsche zee naar Gilbraltar, dat vroeg in Februari wordt bereikt. lutionnairen te komen. En ten slotte verzoekt zij om een betere bejegening. Terloops gewaagt ze éven van het Rotterdamsch incident*, maar van de eigenlijke kwestie zwijgt ze. Nu weet de Standaard toch zoo goed als wij en ieder ander, dat het hier om gaatis het ministerie-Heemskerk al dan niet een sabnormaal* kabinet, en moet het al dan niet in 1909 door een normaal» rechtsch kabinet onder dr. Kuyper vervangen worden Tot dusver kreeg men den indruk, dat in anti-revolutionnaiien kringen de meening veelal weerklank vond, dat de heer Heemskerk er enkel was om de zaken tot de volgende stembus gaande te houden en dat, won hij die stembus rechts, mr. Heemskerk voor dr. Kuyper zou plaats maken. Gisterenavond voor het eerst in hetzelfde nummer, waarin het blad met een isolement der anti-revolutionnairen partij dreigt lezen wij in de Stan daard, dat een ieder overtuigd is, »dat, wint rechts in 1909, de tegenwoordige ministers blijven*. Welnu, als dit zoo is, zijn we ten volle voldaan. Men zou alleen kunnen vragen, of de Standaard haar bedreiging niet in de pen had kunnen houden, waarom haar verklaring zoo laat komt en waarom zij den waan heeft helpen voeden, als werd van anti-revolutionnaire zijde de heer Heemskerk als niet veel meer dan een soort zetbaas beschouwd. Intusschen, hoofdzaak is dat allen het thans eens zijn, zoodat hiermee het ge vaar voor een scheur in de coalitie is bezworen. Een balans. Kuyper en Heemskerk. Het Huisgezin zegt I Voor het eerst geeft de Standaard iets wat naar een antwoord zweemt op hetgeen van katholieke zijde is opge merkt naar aanleiding van de campagne tegen het ministerie Heemskerk. Maar haar antwoord is vlak naast de kwestie. De Standaard zegt, dat de anti-revo lutionnaire partij te allen tijde bereid is zich op haar eigen linies terug te trek ken. Een weerklank van het oude»in ons isolement ligt onze kracht*. Verder vraagt zij, of de coalitie in 1909 kans ziet, er zonder de anti-revo- Het Hsgz. maakte een balans op Wij hebben afgezien van hetgeen door plaatselijke afdeelingen werd be sloten de beslissingen van een vijf- en twintigtal centrale, dus districts kiesvereenigingen voor ons liggen. Van deze vijf en twintig zijn er slechts drie voor het nemen van geen conclusie. Noch het organisch kiesrecht, noch het algemeen kiesrecht heeft tot dusver een meerderheid gevonden. Voor het eerste verklaarden zich 9, voor het tweede 7 kiesvereenigingen. Daarentegen is er wel een meerderheid voor het ge zinshoofdenkiesrecht evenals, zij het ook op afwijkende gronden, er een meer derheid voor was in de kiesrecht-com missie. Dit valt hieruit te verklaren, dat zoowel voorstanders van het individua listisch als van het organisch kiesrecht elkaar hier ontmoeten. De een beschouwt bet gezinshoofdenkiesrecht als een eerste stap tot het organisch kiesrecht, de ander ziet er in min of meer uitstekend kenteeken van kiesbevoegdheid. Genoeg dat 16 kiesvereenigingen zich er voor verklaarden- Voor stemplicht is een zeer sterke meerderheid 19 voor en 3 tegen. Een overweldigende meerderheid is er voor evenredige vertegenwoordiging slechts één kiesvereeniging verklaarde zich tot dusver er tegen. Hierbij dient erkend, dat in de kringen der voor stemmers ook bezwaren tegen E V. opdoken en het Belgische stelsel niet aigemeen geprezen werd. Er is zelfs een voorstel om een commissie te be noemen, aan welke zal worden opge dragen te onderzoeken, welk stelsel van E. V. voor ons land het beste is. Voor vrouwenkiesrecht heeft geen enkele kiesvereeniging zich uitgesproken. De Eerste Kamer en bet Arbeidseontraet. Blijkens het afdeelingsverHag der Eerste Kamer bebben meerdere leden als hun ernstige overtuiging uitgesproken, dat de verantwoordelijkheid der tegen woordige regeering niet gedekt is door de op het stuk der competentie der kantonrechters ongewijzigde invoering van het Arbeidscontract- Daardoor be hoeft weinig vertraging te ontstaan. Andere leden verlangden thans de invoering van bet Arbeidscontract, zoo als het daar ligt. Eventueel kan later de wet worden gewijzigd op grond der practijk- Christoifel naar Atjeh. Zooals bekend, gaat kapitein Chris- toffel over korten tijd weer naar Atjeh, waar hem een eervolle, maar moeielijke opdracht wacht: de gevangeneming, dood of levend, van het beruchte bendehoofd Toekoe Bin, die de Westkust in de Kapitein Christoffel, thans te Tjitnahi teruggekeerd, vertrekt daartoe vermoede lijk begin Mei naar Atjeh. Hij heeft van de troepen, die onder hem op Flores dienden, twee brigades uitgezocht de meest beproefden - en is nu bezig, uit het te Tjimahi liggende bataljon, nog zestig man te zoeken, zoodat hij in het geheel zal beschikken over vijf brigades. Als tweede bevelhebber zal optreden de le-luitenant der infanterie J. R. Ager- beek, die in Riouw en Atjeh reeds zijn sporen verdiende en eervol vermeld werd Toekoe Bin beschikt over dertig re peteergeweren en is dus een niet te minachten vijand. (Bat. Nbl.) Atjeh. Onze correspondeni te Batavia seinde ons heden verder Bij een klewangaanval in Djeumpa op een groep infanterie werden de sergeant Foiger, drie minderen en zeven dwang arbeiders gewond. In Peusangan werd de telefoon ver nield. Het laatste maandverslag over Atjeh luidt ongunstig. Flores. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn op 12 dezer te Soekoeria, in het landschap Boven En- deh, op het eiland Flores, twee bivaks door eene groote bende kwaadwilligen overvallen en in brand gestoken. Onzer zijds sneuvelden één Europeesch militair beneden den rang van officier en twee Amboineesche marechaussees, terwijl vier Amboineesche marechaussees ge wond werden. (Stct.) Surséance ran betaling 1 De Naamlooze Vennootschap Holland- sche Cacao- en Chocoladefabrieken voor heen Bensdorp Cote Amsterdam, heeft, zooals wij reeds mededeelden, sur seance van betaling aangevraagd. Van bevoegde zijde wordt omtrent de financieele moeielijkheden, waarin ge noemde firma verkeert, het volgende medegedeeld De zaken der firma namen sinds de laatste jaren een groote vlucht en nood zaakten voortdurend tot uitbreiding en aanbouw van nieuwe fabrieken, waardoor steeds meer kapitaal werd vastgelegd. In het afgeloopen jaar werd een tot dusver ongekend hoog omzetcijfer be reikt. Ongelukkigerwijze trad toen echter de belangrijke hausse der cacao-markt in, die voor alle cacao-fabrikanteD het laar 1907 zoo nadeelig maakte. Dit kostte de firma, wilde zij haar uitgebreide en door middel van een hoog reclame budget verkregen clientèle niet belang rijk zien verminderen, groote geldelijke offers, die hare financieele draagkracht eindelijk te boven gingen. Aan een zoo noodige belangrijke uitbreiding van ka pitaal viel in verband met de algemeene financieele crisis van het afgeloopen jaar niet te denken Dit is de oorzaak dat deze groote industrieele onderneming zich tijdelijk in financieele moeielijkheden bevindt. Alle hoop bestaat echter, dat zij na verloop van eenigen tijd zich ge heel zal weten te herstellen. Bijzondere toelage. Wegens meerdere belangrijke werk zaamheden, verbonden aan de betrek king van stationschef, adjunct-stations chef en assistent der Staatsspoorwegen, zal, te beginnen 1 Julie, k., een toelage verstrekt worden, naar gelang der be langrijkheid van het station. Levend in de doodkist. Te Tonbridge in het Engelsche graafschap Kent, was een dame overleden, mevr. Carton ge naamd, althans, de dokter, die haar be handeld had tijdens haar ziekten, had -haar dood geconstateerd en zij was reeds in de doodkist gelegd. Haar bedroefde echtgenoot wilde, dat de kist tot het laatste oogenblik zou openblijven en zoo geschiedde het ook. De lijkwagen stond reeds voor de deur, toen men eindelijk" de kist zou sluiten. Carton wilde voor het laatst een kus drukken op het ge laat der gewaande doode, toen hij voel de, dat dit gelaat nog niet was verstijfd Onmiddelijk werd de dokter ontboden, de schijndoode werd, in plaats van naar het kerkhof, naar het ziekenhuis vervoerd en na een behandeling van eenige uren keerde inderdaad het leven weer. Mevr. Carton vertelde, dat zij een onbeschrij- felijken angst had doorstaan, want ge- laatste maanden meer dan ooit onveilig durende den tijd. dat zij schijndood was, maakte. had zij alles gezien en gehoord wat er om haar heen voorviel, maar zonder dat zij een levensteeken geven kon. Sprinkhanen. Eene nooit geziene wolk van sprindhanen komt van 't zuiden van Koiouan naar't noordwesten van Tunis, alles op haar weg vernielend. Na zich te Djebon te hebben neergeslagen, waar zij 60.000 hectaren bedekten en waar de in landers 800 zakken eieren opraapten, sloe gen zij ook neer te Smidja, Dzougmar, Birmecegua en Mornaghia. De overheden doen hun best om het ongedierte zooveel mogelijk te vernielen. Denkelijk zullen er troepen gezonden worden. Echt Amerikaansch. Miss Helen Cam- blos, de 18 jarige-dochter van een rijken bankier te Philadelphia, trad op zekeren dag het kantoor van haar vader binnen en stelde hem mr. Ryan voor, een jongen tooneelspeler, met de woordenHij is mijn verloofde en ik verzoek u ons hu welijk niet te beletten». Als antwoord schreef mr. Camblos een wissel van 100.000 dollars die hij zijn dochter ter hand stelde met de woorden Dit is voor u, wanneer gij althans voorloopig van dit huwelijk afziet*. Met een min achtend gebaar schoof miss Helen de wissel terug stapte met haar verloofde in een automobiel, die voor het huis gereed stond, reed in vaart naar de St. Patrickskerk en liet zich onmiddelijk trouwen. Weer een knapenmoord. In een bosch nabijDusseldorp werd een 5-jarig knaapje dat daar speelde, door een landlooper aangevallen, die het kind een messteek in de borst toebracht. Juist kwamen er menschen aan waardoor de snoodaard op de vlucht gedreven werd. Zij namen het zwaargewonde kind op eu een compagnie soldaten, die in de nabijheid aan het oefenen was, zocht het geheele bosch af om den moordenaar te vinden, maar helaas tevergeefs, hij had zich reeds uit de voeten gemaakt. Het kind werd ter stond naar het ziekenhuis te Dusseldorp vervoerd, waar de geneesheeren den toestand hoogst gevaarlijk achten. Een echtelijk drama. De mandenmaker Friedrich Koch te Apolda in Saksen- Weimar kreeg twist met zijn vrouw, ter wijl zij te zamen bezig waren hout te hakken. De man maakte zich daarbij zoo woedend, dat hij met zijn bijl het hoofd der vrouw kloofde- Hij wierp het lijk bij nacht in een rotskloof even bui ten de stad en den volgenden dag deed hij bij de politie aangifte, dat zijn vrouw vermist was. Het lijk werd eenige dagen later gevonden, maar men had spoedig achterdocht tegen den man en een huiszoeking bij hem gedaan bracht de sporen der misdaad aan het licht. Later werd Koch, en met reden, ver dacht nog andere vrouwen van het leven te hebben beroofd Reeds heeft hij be kend ook zijn huishoudster Seise gedood in stukken gesneden en toen verbrand te hebben. In October 1907 verdween ook de koopvrouw, Fusz, met wie Koch zaken deed, op dezelfde geheimzinnige wijze als een andere, ook met hem in relatie staande koopvrouw Schmidt. Nadere onderzoekingen hebben geleid tot het vinden van meschelijke beenderen in den tuin van het huis, dat Koch te Oberndorf bewoonde. De beenderen wa ren ten deele verkooldtoen men nog dieper groef vond men het volledige lijk van een vrouw. Koch wordt thans van niet minder dan 6 moorden verdacht, waaronder 2 op zijn eigen vrouwen en 3 op zijn huis houdsters terwijl hij tevens nog verdacht wordt een van zijn zoons te hebben ge dood. Hij is opgesloten in het huis van bewaring te Weimar. Voor het onder zoek werd hij naar Grosz-Romstedt ge bracht, waar hij zijn derde vrouw hij is viermaal getrouwd geweest gedood zou hebben. In den tuin van het daar door hem bewoonde huis groef men een geraamte op en in het huis zelf werden nog bloedsporen gevonden, maar tegen over dit alles bleef Koch dezen moord ontkennen. Aan het station te Grosz- Romstedt trad zijn zoon op hem toe en deze wilde zijn onmenschelijken vader aanvallen. De gendarmes hadden moeite om den jongeman in bedwang te houden die zijn moeder wreken wilde. Dit tooneel schijnt indruk op Koch gemaakt te heb ben, want des avonds van denzelfden dag, toen hij te Weimar was terugge keerd, verzocht hij voor den rechter van instructie gevoerd te worden en deze bekende hij nu ook zijn 3de vrouw te hebben vermoord.

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 5