Nummer 44 Zondag 31 Mei lAM )8. 3le Jaargang Tweede Blad. Attentie. Buitenlandsche Abonné's, LANDBOUW. 1 Reclame. Duitschland BUITENLAND, Frankrijk. Engeland. Servië. Azië. BINNENLAND. Boekbeoordeeling. m Wij maken belanghebbende vereenigingen er op attent, dat voortaan van uitvoeringen, con certen, groote wedstrijden, oproep voor gezamelijke reizen, bede vaarten enz. vooraf bespreking onder 't redactioneel gedeelte zal geschieden, indien deze in ons blad per advertentie worden bekend gemaakt. Het meer en meer ge bruik maken van onze redactie- kolommen tot reclame door gratis-berichten, noopt ons de zen maatregel te nemen en daar aan stipt de hand te houden. Men begrijpe 't dus goed, wil men van zijne uitvoering enz. vooraf eene bespreking, uiteen zetting of aanmoediging onder het redactioneele gedeelte, dan kon- el ige men dezelve eerst, mede, of later onder de advertenties aan. Wel blijft de rubriek «Uitvoerin gen" bestaan, waarin de aankon diging in een paar woorden geschiedt. Wij zullen echter van onzen kant een zeer billijke regeling daarvoor treffen. Nu het getal onzer abonné's in 't buitenland dagelijks toeneemt, en daarenboven het port voor ons Zondagsnummer in plaats van f 0,02,7a op f 0,05 is gekomen, laten wij hieronder volgen den abonnementsprijs voor 't buiten land, dat minstens voor een jaar moet worden genomen en vooruit betaald. België f 4.60 per jaar. Nederlandsch-Oost- en West— Indië, Frankrijk, Duitschland, Amerika en andere bij de post unie aangesloten landen f 7, per jaar. Het ZONDAGSBLAD geeft al leen een verhooging van abon nement van f l,8u per jaar. Is een kali bemesting op kleigrond rendabel. voordeeliog werkte, o.a. in den Nieuwen-1 le weren, w.*»t ook deze kleine vijanden Kraasertpolder, niettegenstaande deze middel-1 kunnen de oorzaak zijn van 't afvallen der matig zware kleigrond in boven en onder- bladeren, grond 0.2 pet, en 0,16 pet. kali bevatfe, Hebt ge nu alle maanden de voorschrif- hoeveelheden, die gewoonlijk voldoende ten trouw opgevolgd, dau krijgt ge ook geacht kunnen worden. loon naar werken: een rijk bloeiende plant, Te g°legener tijd deel ik enkele resultaten waarbij do bloemen de bladeren bedekken, nog in bijsond rheden mede. Ik weoschte We°s d3 kelkbladeren, die langzamerhand ditmaal alleen te constateeren, dat, wat in bij het in bloei komen, vallen, hierbij be- Duitschland door Prof. Sneidewiud en au de- hulpzaam, ruaar voorzichtig Breek de blad ren reeds vroeger voor vele streken aldaar scheuten weg, welke zich wellicht vertoonen beweerd is, ook in ons land in 't vervolg deze ontsieren niet alleen het fraaie bouquet, als waar kan gelden: „Ook op zwaarden- maar onttrekken ook te vci-1 sap aan de gronden, op klei en zwavel zal in zeer vele bloemknoppen Zijn de meeste knoppen open, ge'.allen een kalibeme*ting rendabel zijn/' tomper dan het licht; zij moet dtn niet in In den tuin. de zon en minder warm staan, de bloei Wie kent van de groen blijvende trek- 'u?/t'*"^er i u i-i_i J Wilt «re nou weten welke soorten aanne- heesters met te Azalea, het aardige kleinee s kroonboompje, dat men reeds kort na Nieuw-1 K ver le,u n jaar in vele bloein winkels en ook voor het. i nrïilrpti inpi s,*ph M*rdner, de Schi.ler karmijnrood de raam van vele woningen ziet prijken met r, ,1* zijn mooie vormen en «jn .chilterend witte>'.fP"®^ rose «net lichten rand, en de roode of bonte bloesems Slechts de Aza-ut(' Ueu.sche Per e. lea mollis en Azalea pontica laten in den herfst hear blad vallen, de overige echter blijveu ook in den wintergroen. De Azalea ziet men de laatste jaren zeer veel, maar slechts weinigen zijn er, wien het gelukt haar na den bloei goed te houden. Vaak verneemt men dan ook de klachthot C. B. Wnalwijksehc ziekten. Er i* niuts wat iemand meer uit zijn hu meur brengt, niets wat uw geduld meer op jammei, dat die plant niet in het leven is de proef telt dan jeuking der huid. Aam- te houden! Men moet ze dadelijk na het beien maken u bijna krankzinnig ,ehou- bloeien naar den bloemist sturen en dan den u den geheeleu nacht wakker. Prik- krijgt men ze dikwijls nog uiet mooi terug, kelende huiduitslag is even slecht, en even Toch kan die klacht voorkomen worden moeilijk te genezen Dergelijke kwalen en is het zeer goed mogelijk bij een juiste, WOrden met den dag erger. Dauk zij »er- zorgvuldige behandeling de Azalea in leven Haringen gelijk de volgeude beginnen de te houden niet alleen, maar er ieder jaar „lenscheu in te zien dat zij een geneesmid- het genot van een sehoouen blo*i van te smaken. Wij willen in 't kort, maar toch duidelijk aangeven, hop die behandeling dient te zijn, overtuigd dat we hiermee del onder hun bereik hebben tegen deze ziekten. Do Heer J. Schriek wonende luiten de Veerpoort te Leerdam, meldt ons; Langen vele lezers en lezeressen genoegen zullen Ljjj heb jk veel te lijden gehad van in-en doen. uitwendige aambeien, die somtijds bloedden Is de bloei der Azalea geëindigd, zooals e7 veel pijn veroorzaakten. Ik had reeds nu, dan m-g zij niet worden verwaarloosd )let, mogelijke daarvoor aangewend, doch en dit is niet zelden bet geval. Allereerst ZOnder baat. De jeuking was ouuitstaan- verwijdere men de bloemstceltjea en snijde I (,&ur en ft kon slechts meer loopt-o. Toen zwakke en te dicht op elkaar staande twijg- ft van Foster's Zalf hoorde, dacht ik nie». jps weg. Is de plant groot dan moet zij worden dat een oud» man als ik van vier en zeven- verpot in een ietwat grooteren potdit be- tig jaar daar nog succes mee zou hebben, hoeft met oudere planten niet ieder jaar, (»och ik wenschte het te probeeren en hoe maar slechts om de twee, drie jaar te ge-1 zaj ft u mijn dankbaarheid betuigen, want beuren. Maak heel voorzichtig de aarde ,ia een paar dagen was ik toch van mijn van den kluit los, opdat de fijne worteltjes hinderlijke en pijnlijke kwaal genezen. Ik niet beschadigd worden en breng dan de Ut» zalf dan ook met vertrouwen kuu- plant over in een pot, gevuld n.et bosch- j nen aanbevelen. grond. Zijt ge niet in de gelegenheid deze ft ondergeteekende verklaar dat het bo te krijgen, haal dan wat I ij den bloem.st. venstaaude waar is en machtig U het pu- Draag vooral zorg, dat het stammetje niet bliek te maken op elke wijze die U goed- ïn de aarde komt te staan, vraut dan zou dunkt. uw plant ziek wordeu. Giet de Azalea rij-1 Verzeker U dat meu U de echte. Foster's Dat kali (kaïniet, patentkali, euz.) noodig is op zand, en andere lichtere gronden, heeft nooit iemand betwijfeld. Altijd heeft de leer gegolden op zandgrond in de eerste plaats kali als kunstmest. Maar daarneven gold dau de regel, dat op kleigronden een kalibemes ting overbodig was. Uit *de proefnemingen omtrent de rentabiliteit van kalibemesting op kleigronden", waarvan het verslag ons door het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handed wordt medegedeeld, "blijkt, dat dit standpunt niet meer ouaangevochten is. Er is uit deze proptnemiugen duidelijk ge bleken, dat de kalibehoefte ook van zwaar dere gronden, een feit is. Eu te verklaren is deze kalibehoefte niet moeilijk. De cultuur is langzamerhand gewijzigd. Enorme hoeveel heden aardappelen, suikerbieten, kool enz. worden verbouwd, daar, waar vroeger minder kaliroovende gewassen werden gewonnen. Daarenboveu is in sommige streken de vee stapel ingekrompen, en waar zulks misschien niet 't geval is, daar wordt toch heel wat stroo aan het landbouwbedrijf outtrokken voor de cartoniudustrie en andere stroo gebruikende fabrieken, en met het stroo wordt de kali uit het bedrijf verwyderd, want stroo bevat veel kali. Uit verschillende proeven in bovengemeld verslag beschreven, is gebleken dat óf zeer veel zwaardere gronden, b. v. in Zeeland westelijk Noord-Brabant, Groningen, Fries land, Noord-Holland enz. reeds minder dan het voor de meeste cultures noodige kwan tum kali bevatten, öf zoo zij die hoeveelheid wel inhielden, waarschijnlijk in een niet opneembaren vorm, daar b.v. in de jaren 1905 en 1906 een kalibemesting op bieten zeer Generaal Willcocks is naar Shabkadhr teruggekeerd en zal Zondag de grens overtrekken en zijne strijdmacht naar hare standplaats terugzenden. De expedi tie heeft maar 18 dagen geduurd, drie dagen korter dan die van 1897, toen generaal Ellis de Mohms tot rede bracht. De Engelsche verliezen zijn geweest5 officieren 32 minderen gesneuveld, 9 40 minderen aan cholera bezweken. Een gerucht, dat den rijksdag in het najaar een voorstel zou worden gedaan om den keizer een dotatie toe te kennen, wordt officieus tegengesproken. De koning van Pruisen ontvangt als vergoe ding voor het keizerschap geenerlei toe lage. Intusschen schijnt het wel, dat men de civiele lijst van Wilhelm als ko ning van Pruisen van 15 700.00 mark tot 17 millioen mark per jaar zal verhoogen. De vermeerdering schijnt vooral den hofbeambten ten goede te moeten ko men, die te weinig verdienen naar de tegenwoordige omstandigheden gerekend. Met eenigen trots vermeldt het Berlijier Tageblatt dan het feit, dat de Temps moet toegeven, dat Frankrijk van zijn eventueelen bondgenoot Engeland weinig te verwachten zou hebben, indien men daar te lande niet een grondige reorganisatie der territorialo strijdkrach ten ter hand nam. Tegen het ontbreken van een Engelsche landmacht, die in verceniging met de Fransche, tegen de Duitsche is opgewassen, zouden zelfs de schitterendste overwinningen ter zee den beiden geallieerden, Frankrijk en Enge land, weinig baten, meent het Berlijnsche blad. »Ongeveer op hetzelfde oogenblik, dat Eduard VII en Fallières te Londen hun toosten uitbrachten, zoo ongeveer eindigt het Berliner Tageblatt zijn artikel over deze groot-politieke kansberekeningen, had te Berlijn een onderhoud tusschen den Franschen gezant Cambon en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Schoen, plaats, waar de ge zant den Duitschen minister officieel in kennis stelde met de wending, die de Fransche actie in Marokko heeft geno men. Van dit onderhoud, een der merk waardigste gebeurtenissen van den laatsten tijd, maakt men heel wat minder ophef. Maar het gaat met de diplomatieke handelingen als met de vrouwen de besten zijn dikwijls die, waarover men het minste spreekt.4 kelijk en geef haar eenige dagen rust daarna moet ze op een vioolijke en luchtige I heeft, plaats komen te staan. Ook dit wordt vaak vergeten heel vaak z-g ik de uitgebloeid Azalea in een verloren, triest schaduwrijk plekje staan Dan moet zij het wel afleg gen. Is de zomer ingetreden en zijn de nachtvorsten geweken, breng dan uw pot naar buiten op een zonnig plaatsje, met eenigeu overgang. Voorzie de plant gere geld van water en dien af en toe wat vloei baren mest, 't zij gewonen gier of kunstmest (>bloemenmest') toe; ge zult eens zien, hoe ze dan tiert. De slaudplaats, hoewel zonnig, moet teven3 beschut zijn, en uitnemend is het ook den pot tot aan den rand in een rabat van turfstrooisel in te graven. 't Kan gebeuren, dat de aarde in den pot van boven vrij vochtig en toch de kluit uitgedroogd isalsdan helpt geen gieten en des ondanks vallen de bladeren, eerst slap geworden, af. Men zet de plant dan in een emmer met water, een half uur, een uur of nog langer, want het kan lang duren eer de kluit verzadigd is. Waak evenwel ook tegen te rijkelijk gieten, want is het zoo ver gekomen, dat daardoor hee blad geel en slap is geworden, dan is uw Azalea verlo ren. Het uitdrogen der kluit voorkomt ge, door acht te geven dat tusschen haar en den potwand geen open rand ontstaat. Haal in den nazomer de plant tijdig naar binnen, want zij is voor vorst zeer gevoeligéén nachtvorst kan de bast aantasten, deze laat los en de plant sterft. Plaats haar voor- loopig in een koele kamerWil men haar forceer en, d.w z. den bloei, welke anders in April en Mei plaats hebben vervroegen, dan brengt men den pot in Januari of later in een warm vertrek. Doet men het te vroeg, dan gaat het mis, gevolgen ziekte, vroeg uitloopeu, afvallen der bladeren. Dit zelfde verschijnsel kau men ook waarnemen, als de Azalea eerst in 't najaar opgepot is ook hieraan zij dus gedacht. Houd nu uw plant goed vochtig, zorg voor licht en zon, besproei haar bij helder weer dagelijks met lauw water, om hierdoor ook het ongedierte thrips on roode spin, Zalf geeft, dezelfde die de heer Schriek Wij waarschuwen tegen na maak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Fos ter voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijg baar bij de firma Wed. Orie- Dumoolin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel it f 1,76 voor één off 10. voor zes doozen. De politieprefect te Parijs heeft, reke ning- houdende met het gestadig toene mende vreemdelingenbezoek, een aantal politieagenten-tolken aangesteld. Een geelroode band om den arm onderscheidt deze agenten van hunne collega's, die !n het gewoel van de boulevards en straten den verkeerstroom met een witten staf regelen. Een metalen schild met het opschrift ïinterprête" is aan den band gevestigd en daaronder is de aanwijzing aangebracht, welke taal de tolk be- heerscht. Voorloopig heeft men vier politieagenten-tolken aangesteld voor de Spaansche, 16 voor de Engelsche en 5 voor de Duitsche taal. Er worden nog altijd telegrammen van kolommen lengte uit Londen gezonden over het vriendelijk onthaal, dat president Fallières er vindt, en de toasten, die hij en de Engelsche hoogwaardigheidsbe kleders cr houden. We zouden met Laurillard kunnen zeggenAlles, wat die menschen zeiden, kwam zoowat op hetzelfde neer. Niemand hunner sprak tenminste anders, dan... niet van het warme weer, maar van de entente cor diale4, de vriendschappelijke toenadering tusschen de beide buren aan weerszijden van het Kanaal. De Engelsch-Indische oorlog, be ter misschien de tuchtiging van de op roerige grensstammen, is geëindigd. Aan de Servische bladen wordt uit Turkije gemeld, dat een 400-tal fanatieke Albaneezen uit Debra-Malessia op expe ditie zijn uitgerukt naar Servische dorpen in de omgeving van Gostivari en Peretch. De Albaneezen vielen 6 Servische dorpen aan en verwoestten ze, namen al het vee mee en staken daarna verscheiden huizen in brand. De Servische boeren vluchtten het gebergte in. Het Turksche leger, dat de dorpen moet beschermen, heeft niets gedaan tegen de Albaneezen, ter wijl de klachten der bevolking bij de Turksche autoriteiten geen succes hadden. Onlusten op Samos. In Turksch Azië, in de Egeïsche Zee ligt het eiland Samos, dat onder Turk sche suzereiniteit staat, met een Turk- schen Gouverneur. Maar Engeland, Frankrijk en Rusland hebben er ook wat te zeggen zij waar borgen het voortduren van den be- staanden toestand. Nu is er oproer tegen het Turksche bestuur. Als aanstoker wordt de Griek- sche consul genoemd, die het eiland voor Griekenland wil winnen. Oorlogs schepen der mogendheden varen erheen. Het paleis van den Gouverneur wordt belegerd, waarbij vele slachtoffers moe ten gevallen zijn. De Sultan van Turkije zond versche troepen en mert vreest, dat deze aan t moorden zullen gaan, als ze op het eiland komen. Examens hoofductc Het schriftelijk gedeelte van het exa men ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres zal plaats hebben 30 Junide mondelinge examens zullen aanvangen 17 Juli. De commissiën, met het afnemen Can deze examens belast, zullen zitting hou den te 's Hertogenboscb, Arnhem, 's Gra- venhage, Amsterdam, Zwolle en Gro ningen. Soemba. Blijkens een uit NederlandschTndié ontvangen telegram sneuvelden van eene in Massoe (Oost-Soemba) in een hin derlaag gelokte patrouille één Europeesch en vijf inlandsche militairen, allen bene- deu den rang van officier. Van Timor is versterking gezonden voor het herstel der rust; de hoofdaan- legger van het verzet is gevangen ge nomen. (Stct.) Alweslg. Uit een brief van den Handelsblad- correspondent te Johannesburg, waar een tentoonstelling gehouden is. »Wat uw correspondent als Hollander sterk opviel, was de totale afwezigheid van eenige vertegenwoordiging van firma's in Nederland, met uitzondering nochtans van Van Houten's cacao. Terwijl men aan deze markt een veel belangrijker plaats kon innemen dan tot dusver, wordt er vooralsnog blijkbaar geen poging gedaan om andere natio naliteiten, speciaal de Engelsche, zelfs maar nabij te komen- De Nederlandsche industrie en handel schitterden door afwezigheid, wat te eigenaardiger is, wanneer men bedenkt, dat wij hier in een land zijn, waarvan de bevolking zich voor de overgroote meerderheid uitdrukt in het Hollandsch en waar het moeder land zulk een goede kans zou hebben om banden van handel en verkeer te onderhouden. Intusschen, wat niet is, kan nog komen. Als wij beginnen, dan beginnen wij misschien op zulk een krachtige wijze, dat wij spoedig het verlorene inhalen." Voordeden der E. V. De voordeelen van Evenredige Ver tegenwoordiging zijn bij onze zuiderburen alweer zeer practisch gebleken bij de verkiezingen van Zondag- Zoo zijn voot de Kamer in het district Verviers (prov. Luik) uitgebracht 26.000 kath. stemmen (we ronden de cijfers af) 19 000 socialistische, 15.000 liberale. Zonder E V. zou er felle herstemming geweest zijn, links ware samengegaan, en de vijf zetels waren alle links toege wezen. Nu hebben de katholieken er 2, de liberalen 2 en de socialisten 1 ge kregen. Dat is heel wat billijker. Ook de ruzie en vechtpartijen, die vroeger na verkiezingen in België aan de orde van den dag waren, komen nu niet meer voor. Dit ligt voor de hand. Als ik mij herinner, schrijft de corres- dent van het Amsterdamsche Hbl. aan welke hevige koorts de gansche bevol king in vroeger jaren ten prooi was, kan ik de evenredige vertegenwoordiging slechts zegenen, omdat telkens de ge klopte partij zich na de verkiezing te baiten ging aan ongeregeldheden, welke steeds de tusschenkomst der gewapende macht noodig maakten. >Neen, wezenlijk: de evenredige ver tegenwoordiging is een gezond kiesstel sel, alleen reeds wegens het feit, dat zij de zeden heeft verzacht, en de hevige tooneelen van vroeger onmogelijk ge maakt.4 Als ook een medewerker van een liberaal Ned- orgaan zich aldus uitlaat, is het te hopen, dat onze landgenooten de Belgen althans wat de invoering den E- V. betreft, ook metterdaad mogen navolgen. Stroouitvoer naar Dultselilund. Reuter seint heden uit Berlijn Dc regeeringspresident te Dusseldorf maakt in den Reichsanzeiger bekend, dat het verbod van uitvoer voor hooi en stroo uit Nederland, is opgeheven. Het besluit treedt 1 Juni a.s. in werking. De Katholieke Pers. Inleiding, uitge sproken op den Haarlemschen Katho liekendag 20 Mei 1908 door A. C. A. van Vuureu. 't Was met het grootste genoegen, dat ik den afdruk van deze inleiding ontving. Juist, dat is de weg om het zoo bij uitstek practische woord van den alleszins bevoegden inleider niet alleen vruchtbaar te maken voor hen uit het diocees Haarlem, die niet op den ka tholieken dag tegenwoordig waren, maar ook voor de katholieken in 't algemeen. Want wat de heer Van Yuuren daar gezegd heeft, is voor het geheele ka- holieke Nederland waar en nuttig en

Echo van het Zuiden | 1908 | | pagina 3